Perzië eist van de Anglo-Iranian 2.995 vervoermiddelen op "Eric de Is/ooi*man: ©E, Pt^US DET? WRAKE i £cAfa£ot\ SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL de Parlement zet Mossadeq voet wederom dwars I Uitvoering Les Béatitudes op goed peil HET SOCIAL CASEWORK Nanno Sjoerd in Assen Katholieke Mijn werker sbond tegen overmatige eisen Slagerswinkels weer open in Parijs „Een fijngevoelige Koningin West- antwoordt Oost-Duitsland Meer steun voor Indo-China Deze persoonlijke toenadering is toe te passen op verschillende wijzen Avifauna naar de Apollohal? MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 Accoord tussen Egypte en Engeland? AdenauerDuitsland wil de vrede dienen „New York Times" prijst het initiatief van Koningin Juliana 25 November verkiezingen Toezegging door VS. aan gen. De Lattre „Piet Hein" zal „Van Galen" aflossen Surinamers en Neder landerschap NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.ï. Standpunt der katholieken tegenover: Feestelijke stemming bij familie Meinders Europese Beweging Verkeer en Waterstaat neemt N.O.R.A. over DOOR ALEXANDRA ORME Gedurende winterseizoen Noodrem voor auto's Enquête over aantal geboorten Vragen aan de minister De premier van Perzië, Mossadeq, zal, naar uit welingelichte bron door A-P- te Teheran wordt vernomen, binnen de eerstvolgende twee of drie dagen, de uitwijzing bevelen van de laatste Britse technici, die zich nog in Abadan bevinden. Voorts heeft de Perzische Olieraad gisteren aanspraak gemaakt op de gehele transportafdeling van de „Anglo-Iranian" te Abadan, welke 2995 vervoermid delen omvat. De algemene bedrijfsleider van de raffinaderij, Ross, heeft gepro testeerd en geantwoord, dat hij 25 van de 56 personeelsleden van de Britse staf aan het werk zal onttrekken. Een Perzische functionaris verklaarde, dat de raad zou verzoeken de overdracht van de voertuigen binnen twee of drie dagen te doen geschieden. Voor het eerst sinds veertien dagen was Zondag in de Tweede Kamer (de Majles) van het Perzische parlement een voldoende aantal leden aanwezig om een besluit te nemen, doch na bijna twee uur vergaderen moest de zitting wederom verdaagd worden, omdat een aantal leden, zowel van de regerings partij als van de oppositie, de verga derzaal verliet. Drie voorgaande zittin gen waren afgelast, omdat de oppositie niet wilde opkomen, zodat het quorum niet aanwezig was. De zitting werd geopend met een rede van het oppositielid Temoertasj. De Parijse slagers hebben Zaterdag avond besloten hun winkels morgen te heropenen. Aldus heeft de Franse rege ring de eerste ronde in haar strijd voor lage prijzen gewonnen. De Parijse huisvrouwen hebben vrij wel de gehele week geen vlees kun nen eten, daar het grootste deel van de 2.000 slagers der stad de winkel deuren gesloten hield, uit protest tegen een regeringsdecreet tot verlaging van de kleinhandelsprijzen met tien pro- cent De slagers namen hun besluit nadat de regering duidelijk had doen uitko men, dat zij niet bereid zou zijn te onderhandelen zolang de staking voort duurde. De Egyptische premier Nahas Pasja heeft gisteren op een zitting van het kabinet meegedeeld, dat de betrekkin gen tussen Egypte en Engeland een wending ten goede hebben genomen ge durende de laatste paar dagen, aldus A.P. Nahas Pasja vertelde zijn collega's, dat er spoedig een accoord tussen beide lan den verwacht kan worden. Zoals bekend, zijn Egypte en Enge land onlangs in een impasse geraakt inzake de Egyptische eisen voor het vertrek van Britse troepen uit de Suez-zöne en inzake de eenheid van Egypte en de Soedan onder de Egyp tische kroon. In de kabinetszitting is de boodschap Van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Morrison aan de Egyptische pre mier bestudeerd. Vandaag wordt de Egyptische premier in audiëntie ontvan gen door koning Faroek. Dr. Konrad Adenauer heeft Zondag te Essen op een bijeenkomst van katho lieke organisaties in Duitsland ver klaard: „Het nazi-regiem heeft duidelijk bewezen hoe verkeerd het is de staat boven het individu te stellen, maar wat op het ogenblik in Rusland en de sa tellietstaten gebeurt is veel erger dan wat de nazi's ooit gedaan hebben." Op de vergadering waren driehonderd af gevaardigden van twee en veertig ver schillende organisaties aanwezig. Adenauer vervolgde: „Het Duitse volk moet, tezamen met de andere Europese volkeren, het Christendom in Europa behoeden voor de dreiging uit het Oos ten. De andere landen moeten er op vertrouwen dat Duitsland in dienst wil staan van de vrede en de mensheid", aldus dr. Adenauer. 9? „De boodschap van Koningin Juliana aan president Truman over de zorg voor vluchtelingen moet diep in het hart der Amerikanen weerklank vinden", aldus schrijft de „New York Times". „Wij zijn bijna allen het product van het proces van toevlucht zoeken. Ons land is ge vormd door hen, die zochten te ontko men aan druk op economisch, godsdien stig of politiek gebied. Dit ontkomen kon alleen ten voile mogelijk gemaakt worden, wanneer de enkeling waarlijk werd opgenomen in 'n politieke en so ciale stand, die hem bevrijdde van die druk. Wat nu nodig is. is de sociale aan pak van het vraagstuk, zoals Koningin Juliana in welgekozen woorden heeft betoogd. Zij heeft gepleit voor de benar den, de ouden van dagen, zieken, ge- brekkigen en kinderen, aan wie, zoals de vorstin zegt, de wereld wel vijandig moet toeschijnen Zij dringt aan op een nieuwe poging hen van dit gevoel van vijandigheid te bevrijden. Dat hiertoe pogingen in het werk worden gesteld, zijn wij verschuldigd aan onszelf en aan ohs erfdeel. De strek king, het doel en de rechtvaardiging van een dergelijke poging kunnen ge vonden worden in de woorden van een fijngevoelige Koningin", aldus de „New York Times". Het West-Duitse parlement zal Don derdag op de Oost-Duitse oproep tot be sprekingen over het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland ant woorden, aldus verneemt Reuter te Bonn, Temoertasj verklaarde wenend, dat hij zich genoodzaakt zag als kamerlid af te treden, „omdat de omstandigheden, waaronder ik mijn taak als kamerlid moet vervullen, ondraaglijk worden". Temoertasj verweet Mossadeq, die ove rigens niet aanwezig was, dat hij het advies van de oppositie in de wind sloeg Na zijn rede trachtten zijn colle ga's hem te bewegen de vergadering niet te verlaten, doch hii was onver murwbaar. De volgende spreker van de oppo sitie, Seyed Ali Sjoestari, zwaaide met een verzegelde enveloppe, die naar zijn zeggen zijn testament bevatte, dat hij bij het parlement wilde deponeren. Volgens Sjoestari worden de „bandie ten", die de oppositie bedreigen, geor ganiseerd en betaald door de regering van Mossadeq. Bij het verlaten van het spreekgestoelte verklaarde hij ge noodzaakt te zijn bescherming te zoe ken in het parlementsgebouw. Het aantal aanwezigen op de zittin; van Zondag varieerde van 75 tot 82. Het quorum voor een stemming bedraagt 81. De zitting is tot morgen verdaagd. Het Perzische hof heeft Zondag een decreet gepubliceerd, waarbij de Sjah de parlementaire verkiezingen voor 25 November uitschrijft. Er is echter nog een mogelijkheid, dat de verkiezingen worden uitgesteld, hangende het olie geschil. De Amerikaanse ministeries van Bui tenlandse Zaken en van Defensie hebben een gemeenschappelijke verklaring ge publiceerd over de besprekingen gevoerd tussen Amerikaanse functionarissen en generaal De Laltre de Tassigny, de Franse Hoge Commissaris en bevelheb ber der Franse strijdkrachten in Indo- China. „Een aanzienlijke verbetering zal worden gebracht in de hoeveelheid mi litaire leveranties aan de Fransen en de Indo-Chinezen in hun strjjd tegen de communisten in Zuid-Oost-Azië", aldus deze bekendmaking. Er worden in deze publicatie geen getallen genoemd, doch er zijn aanwij zingen, dat Indo-China waarschijnlijk het grootste deel van de bijna één mil liard dollar zal ontvangen, die tot 1 Juli 1952 zijn uitgetrokken voor militaire en economische hulp aan landen in het Verre Oosten. ■HANS 74—22. Heer Halfra vindt slechts met moeite zijn tegenwoordigheid van geest terug wanneer hij beseft in welk, gevaar de Koningin zich bevindt. Radeloos houdt hij krijgsraad met Yark. Maar op deze plaats heeft Hovin z'n strijdmacht verdubbeld en het getal der vijanden, blijkt te groot om Winonah met geweld te bevrijden. ,,Boyen~ dien roept Hovin bij het minste onraad zijn wachters terug!" prevelt Yark bitter, terwijl hij een blik naar boven werpt, waar de arenden schel schreeuwend om de kleine groep op de rotsen cirkelen. ,,Dan zullen ioij ons van een list bedienen!" zegt een klankvolle stem achter hem. Niemand, weet waar de geheimzinnige aanvoerder in de grauwe pij opeens vandaan komt, maar onverwachts staat hij tussen hen in en begint op heldere toon zijn beve len te geven Hovin is woedend en vernederd, als zich eerst drie dagen later een afgezant van de koningsgetrouwen bij hem meldt. Drie dagen hebben zijn tegenstanders hem laten wachten,Aot er nauwelijks meer een half uur rest van de tijd welke hij hEj, cm over zijn voorstel na te denken. En nu pas biedt Heer Halfra aan om bij de brug met hem te onderhandelen. „Zeg maar dat het goed is", bijt hij de man toe. Maar één ding: ik spreek alleen met de geheimzinnig aanvoerder van jullie. En ongewapend, verstaan!" De bood schapper knikt en haast zich weg, maar Hovin wenkt haastig een paar getrouwen. „Zorg er voor", zegt hij gedempt, „dat die plaats omsingeld wordt' Ik móét de aan voerder te pakken krijgen! En nog iets: we zullen die honden eens leren wat angst is! Ga naar de krijgers, die de koningin bewaken, en zeg hun Hovin kan van deze plaats uit de arendsrots niet zien. En terwijl hij haastig z n bevelen geeft ontgaat het hem dat een krachtige mannen gestalte zich omhoog werkt tegen de rotswand. Uitstekende stenen zijn z'n enig houvast. Soms houdt hij de adem inals de uitsteeksels onder z'n qewicht dreigen te bezwijken. Maar het geluk is met hem en Icing-aam komt hij verder omhoog. Dan trekt plotseling een uitdrukking van schrik over ~'n gelaat. Ziet 'hij goed? De arenden naderen langzaam de rots? Dat kan slechts één ding betekenen: 'de krijgsknechten op de rots zijn teruggeroepen. Wil hij de Koningin nog kans op redding bieden, dan moet hij sneller dan ooit zijn Voor een vrijwel uitverkocht huis werd Zaterdagavond in het gebouw van de Groentenveiling in Hilversum het eerste massaconcert gegeven: een complete uitvoering van de eerder in ons blad omschreven Béatitudes (Zalig sprekingen) van de Franse componist César Franck door het koor van de Mij. tot bev. der Toonkunst, het Mannen koor Krommenie, de Haarlemse Orkest vereniging in grote bezetting, de solis ten Corry Bijster, Marieke Spoon, Annie Hermes, Reinhard van Randwijck. Han le Fèvre, Leo Ketelaars, Anton Eldering, alles onder leiding van Lex Karse- meyer. En met de herinnering aan de eerste repetities voor dit werk, welke ongeveer 1 jaar geleden begonnen, moesten wij constateren dat de uitvoe ring, zoals deze uiteindelijk is geworden, een beslist- gunstige indruk heeft ge- Zaterdag zijn, aldus A.P., in Teheran maakt en op een alleszins behoorlijk besprekingen begonnen over een Per- zisch-Russische ruilovereenkomst, wel ke voorziet in een grotere uitwisseling van goederen gedurende 1952. Perzië hoopt op grotere leveranties van Rusland ter vervanging van de schaarse goederen, die het niet meer ontvangt als gevolg van een uitvoer verbod van Groot-Brittannië. peil stond. Les Béatitudes is nu eenmaal een werk dat voor amateurzangers niet alleen moeilijk is, maar ook ondank bare stof. En voor het publiek is het muziek die niet gemakkelijk aan spreekt. Maar elke vakman weet wat het instuderen betekent. Daarom kun nen wij met het resultaat alleszins te vreden zijn. Karsemeyer heeft de con De nu achtjarige Nanne Sjoerd Meinders, die kort na zijn geboorte in Bremen, waar zijn ouders tijdens de bezetting te werk waren gesteld, bij de familie Ull- ner werd ondergebracht en daar sedertdien verbleef, is. na talrijke pogingen om het kind in de ouderlijke woning terug te krijgen, Zaterdag in de familiekring teruggekeerd. V.l.n.r.: Vader Meinders, Grietje, Moeder Meinders, Nanno Sjoerd en zijn broertjes Willem en Hendrik. certruimte in zoverre tegen zich dat de opstelling van de koren concessies vergt van een goede mixture van de verschil lende stemmen. Het geluid vervlakt zo snel in deze grote en lage ruimte, dat de verschillen in klanksterkte zó snel wegvallen dat het aspect een vlak beeld gaat vertonen. En dat neemt de span ning weg. Een bijna overdreven nuan cering lijkt wel de enig aangewezen weg. Intussen hebben de koren hun zware taak verricht met een overgave die re spect inboezemen moet. Behoudens de ongelukjes, vooral in het koor van de heidense vrouwen en Joodse nonnen, en de nu en dan ongelijke inzet, werd er toch gezongen in een uitstekend tempo, met behoorlijk rhythme en een sou plesse die we van al de koren van Kar semeyer kennen. Het orkest heeft zijn taak zeker niet altijd feilloos verricht. Had men de aanwijzingen van de diri gent beter opgevangen, dan was er van het soms ongelijke spelen geen sprake geweest. De solisten hebben de opgave met. élan naar behoren uitgevoerd. Leo Ketelaars in de Christuspartij, Anton Eldering met een prachtig volume in de rol van Satan, de nagenoeg feilloze en rustige Annie Hermes. verdienen bijzon der lof. Het solo-kwartet voor de mannenstemmen en het solo-kwintet De Vreedzamen" waren staaltjes van vakmanschap. Hoogtepunten waren on getwijfeld deel zeven en deel acht. Het uiteindelijke resultaat was er een waarmee dirigent en uitvoerenden zich konden gelukwensen, na een periode van lang en hard werken onder vaak niet gemakkelijke' omstandigheden. De dames-solisten en de dirigent ontvingen prachtige bloemen. J. B. Het ligt in het voornemen, dat de tor- pedobootjager „Piet Hein" in het begin van het komende jaar naar de Koreaan se wateren vertrekt ter aflossing van de torpedobootjager „Van Galen". De regering heeft twee wetsontwer pen in voorbereiding, volgens welke aan de bezwaren betreffende het ontbreken van een regeling, waardoor kinderen van Surinaamse immigranten van niet- Nederlandse nationaliteit Nederlanders kunnen worden, wordt tegemoetgeko men. Deze ontwerpen zijn om advies aan de landsregeringen van Suriname en de Ned. Antillen toegezonden. Advertentie De juiste koers vaart U met een geïdealiseerde kapi taalverzekering, gesloten bij onze Bank, waardoor tevens een jaarlijkse rente voor Uw nabestaanden verzekerd is. Lage premie! Inlichtingen vrijblijvend bij de: Schiekade 130. ROTTERDAM, Tel. 82700 en haar vertegenwoordigen De studiedagen, die „Dr. Ariëns", de katholieke vereniging van maatschap pelijke werkers, van 20 tot en met 23 September op „Bouvigne" gehouden heeft, hebben zich, behalve in de inte resse van ongeveer 220 sociale werk sters en werkers uit alle delen van het land, mogen verheugen in een grote be langstelling van officiële zijde. Er wa ren vertegenwoordigers aanwezig van de ministeries van Sociale Zaken, Justi tie en Binnenlandse Zaken (Dienst voor Maatsch. Zorg). Tevens waren er ver schenen de directeuren van de Stich ting Maatsch. Werk ten Plaltelande, van de Stichting Zeeland van Maatsch. Werk, de Ned. Bond van Maatsch. Wer kers (de zusterorganisatie van „Dr. Ariëns"). het Landelijk Sociaal-Charita tief Centrum, het Kath. Verbond voor Kinderbescherming en het Tijdschrift voor Maatsch. Werk. Deze rijkgescha keerde belangstelling verdienden de sprekers trouwens volkomen. Waren op de eerste avond de grote lijnen aangegeven, waarlangs men denkt van het Amerikaanse Social Case-work te kunnen profiteren bij het kath. maat schappelijk werk in Nederland, de tweede dag wei'd voornamelijk besteed aan een nadere kennismaking met het Social Case-Work, zoals dit in „the Sta tes" een realiteit is geworden. Mejuffr. Mr. A. Hommes belichtte daarbij de op leiding, die men aan de overzijde van de grote plas moet doormaken, wil men tot de uitoefening worden toegelaten van dit werk, dat niet alleen een sterke, doch fijnbesnaarde persoonlijkheid vergt, maar tevens een diepgaande studie en een weloverwogen intrede in de prac- tijk. Wat deze intrede in de practijk betreft, het vierde lid van het tegm, mej. Zaterdagmiddag ongeveer vijf uur draaide een Duitse auto de Tuinstraat te Assen in om te stoppen voor het pand nummer 64, waar de familie Mein ders woont. Vele buurtgenoten hadden zich opgesteld om de thuiskomst van de achtjarige Nanno Sjoerd bij te wonen, de knaap om wie een jarenlange strijd werd gevoerd tussen de te Assen woon achtige ouders en de pleegmoeder Gerda Ullner te Bremen. De pleegmoeder was zelf meegekomen om Nanno Sjoerd naar zijn huis te brengen. „De heren van het gerecht hebben zes uren lang over deze aangelegenheid gepraat", zo vertelde Gerda Ullner, „doch toen José (de moeder van Nan no Sjoerd) en ik elkaar zagen, hebben wij tegen elkaar gezegd: moeten wij om ons kind zo strijden? De oplossing was toen gauw gevonden. Een uitspraak van het Amerikaanse Hof is er niet ge weest. Nu is Nanno Sjoerd, onze Ingo, zoals hij in Bremen heette, weer in Assen, maar hij komt ook wel weer bij mij samen met zijn broertje Willem". (Nanno Sjoerd voelde zich direct thuis bij zijn ouders, zijn zusje en zijn broer tjes. Zaterdagavond heerste er een feestelijke stemming in de woning van de heer Meinders. Er waren veel bloe men en er stond een grote fruitmand. Een te Hamburg gehouden conferentie van de Europese Beweging, welke drie dagen heeft geduurd en werd gepresi deerd door Paul Henri Spaak, is beslo ten met een gemeenschappelijke ver klaring door leden van veertien landen, dat Duitsland in een toekomstige Euro pese gemeenschap een gelijkgerechtigde partner moet worden. Met betrekking tot het cpntrale radio ontvangstation (N.O.R.A.) te Noordwijk wordt door minister Wemmers in de Memorie van Toelichting op de reeds ingediende Rijksbegroting 1952 medege deeld, dat het in het voornemen ligt dit station nog dit jaar over te nemen van de P.T.T. De P.T.T. heeft, zoals bekend is haar radiodiensten inmiddels van Noordwijk overgebracht naar Neder- horst den Berg (N.O.R.A.). Advertentie Doe als de textielfabrikant, die het risico van alkalivrij voor alles en nog wat niet neemt. Kies de zekerheid van het overvette satijnzachte Echfalon-sop en houd Uw wol als nieuw. DE RUSSEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE „Ja," antwoordde de officier met een glimlach, „naar de hoofdstad. Maar haast je want de wagen wacht." Jumbo en ik konden onze verrukking "nauwelijks verbergen. Klaarblijkelijk wilden ze ons laten vertellen van de Gestapo, over de honderden Polen, die: treffende dorp zelf, dat we nauwelijks re gelegenheid de nadruk cp leggend, verder konden. Het kanongebulder dat ik hoegenaamd geen Hongaars sprak, klonk flink hard en we konden zelfs want het was mij plotseling ingevallen, de beboste heuvels zien, waar de strijd dat ze mij misschien met hen mee naar om de hoofdstad uitgevochten werd. het front wilden nemen om als tolk te De auto hield plotseling stil voor een dienen. boerenhuisje in een deerlijk door bom- „Wat?" viel de oude Hongaar me in gedeporteerd waren, over de conceiflw men getroffen straat. We moesten uit- de recje, terwijl hij zijn gezicht vlak'bij tratiekampen en wat niet al. Als klaar- stappen. De officier ging het huisje bin- het mijne bracht en met zijn ontstoken biijkelijk goede psychologen wisten ze, nen en kwam een ogenblik later weer ogen kmpperde. „Ik zal je wel gauw le- dat ze ons vertrouwen konden. We naar buiten om ons kortaf mee te delen, ren spre)ien Begrijp je wat ik zeg? haastten ons naar de wagen en reden dat we daar de nacht zouden doorbren- vijf jaar ben je al hier en je zou de naar de Villa om onze spullen te halen, want de officier zei ons, dat het uit stapje verschillende dagen in beslag zou nemen. We veroorzaakten een sensatie op de Villa: Jumbo en zijn vrouw, die naar Boedapest gingen! Kifi pakte opgewon den een klein koffertje voor ons, waar ze Jumbo's medicijnen in stopte, en si garetten en scheergerei, terwijl de offi cier ons beleefd aanspoorde om haast te maken: Vlug! Vlug! Dit is zeer be langrijk!" Luchtig namen we afscheid van de anderen, bijna barstend van trots over de belangrijke rol, welke we speelden, over het feit. dat zij onze intelligentie gen. Het was December en 't werd al don ker. Daar we niet de tijd hadden ge had om iets te eten, voordat we van huis gingen, hadden we honger. De plotselinge verandering in de toon van de officier verraste ons, en toen hij in de auto stapte en zonder een woord weg reed, begonnen we ongerust te worden, Een gewapende schildwacht bracht ons door het voorhuis naar een kleine ka mer aan onze rechterhand en ik hoorde hem zeggen: „Gearresteerd". Het bloed stolde me in de aderen, maar ik maak te mezelf wijs, verkeerd gehoord te hebben, en zei niets tegen Jumbo. Laat hem nog een beetje in de waan en in het blijde vooruitzicht, dat hij de stad taal niet geleerd hebben? We zullen ie die wel eens gauw leren. We hebben daar onze manieren voor. Je zult wel een toontje lager zingen, wacht maar." Ik schoof opzij, want de oude man sprak erg vochtig en stonk zo, dat ik er bijna van flauw viel. En ik was bang. O, God. dacht ik. geef mij de kracht om opgewekt te blijven; laat ik hun niet doen merken. hoe ik van hen walg en hoe bang ik ben, en dan ben ik er zeker van, dat ik met Uw hulp uit dia val zal weten te komen. „Ik ken dat soort," zei de oude man in het Russisch tegen de officier. „We zullen wel gauw met hen klaar zijn. Het zal makkelijk, heel makkelijk zijn om uit te vinden, of zij liegt.'' „O, wat spreekt u goed Russisch," viel ik hem in de rede. terwijl ik trachtte en eerlijkheid op hun juiste waarde wis- ten te schatten; zelfs ondanks het feit, terugzien waar hij geboren is dat we enkel maar bourgeois waren Terwiil de wa«en voortijlde over de Er waren twee mensen in die klei- om mijn stern de zorgeloos onbezorgde, hobbelige we« prlatten we mlt de offi- ne kamer, een jonge luitenant met een half verveelde toon te geven, die op een cier Het Meek dat slechTs eTn dell van knap Mongools gezicht en een k ein cocktail party op zijn plaats is. Ji w we rins monster in mensengedaante, een walge- „Waar komt u vandaan?" vroeg Jum- de hoofdstad bezet was en dat we dus monster m me s rustel bo plotseling in het Hongaars. „Waar dorp opW on g evc er tie n ijl butte'n "do bfnauwd loonde. Zwarte ogen. Ik '^eURussisch'.' t Is een heel moei- WesPteufke voorsteden: huizen in puin, groette hen met «n fhmlach en zo be- hjke taal.Heeft uer lang over ge- vernielde tanks, stapels Dmtee helmen teefd of -k moeht gaan „De Russische litteratuur", wierp ik Taf df ene mill na de ander - terwijl zitten en probeerde te praten, alsof ik er volkomen zinloos tussen, terwijl ik omgevallen telegraafpalen en verwarde zo vrij als een vogeltje was en heel ïn- kluwen prikkeldraad onze tocht be- genomen met de wereld en myzelf. Stilte. Ik ging zitten en zei in het mans tegen Jumbo, mijn voorbeeld te volgen. „Waar leerde u Russisch?" brulde de Rus plotseling. Dit deed een stortvloed van woorden van mijn lippen stromen en voor de zoveelste keer herhaalde ik mijn en moeilijkten Het was een somber soort weer met een zware, loodgrijze hemel, die laag boven onze hoofden hing. ter wijl de wind door de verlaten, verniel de wijngaarden floot. Hoe meer we het eind van onze tocht naderden, des te meer Russische voertuigen kwamen we tegen. Er waren er zoveel in het be- Jumbo's levensgeschiedenis, er bij iede- rne tot de luitenant wendde, „is een van de mooiste ter wereld.' De toon, waarop we spraken was zo vrij en gemakkelijk vanzelfsprekend, de uitdrukking van ons gezicht zo onschul dig en vriendelijk, dat de atmosfeer lichtelijk verbeterde. Zelfs als we van iets beschuldigd zijn, dacht ik. kunnen zij geen enkel bewijs bezitten. (Wordt vervolgd). L. Delen, toonde aan, dat het instituut van de „supervisor'' daarbij een onmis baar element vormt. Niet alleen de leer lingen die hun practijk-tijd doormaken, maar ook de afgestudeerden staan nog jarenlang onder een toezicht, dat niet alleen let op de omstandigheden, waar onder" de sociale case-worker met de in nood verkerende contact onderhoudt, maar vooral ook op het optreden van de „worker" en zijn eigen emoties (laarbij. De emoties in de ontmoeting van mens tot mens niet ondanks, maar dank zij de weloverwogen techniek steeds een persoonlijke benadering zijn trouwens wel een der redenen waarom de scholing tot social case worker, die in dg U.S.A. een univer sitaire opleiding is. pas begonnen wordt op een leeftijd, die een paar jaren hoger ligt dan bij de pas afge studeerde gymnasiasten of H.B.S.-ers, die bij ons de School voor M. W. gaan bezoeken. Het S. C. W. ziet nu eenmaal niet zo zeer naar de omstandigheden waar in de persoon verkeert en naar zijn uiterlijke gedragingen, maar beziet al lereerst, hoe de persoon zich in zijn omgeving voelt, aangepast of „een zaam in het gedrang": het streeft veel meer naar het zich wel gevoelen, kortom naar het geluk. Mej. W. Hillen, directrice van de School vopr M. W. te Sittard, legde hierop vooral sterk de nadruk. Het is belangrijker te weten hoe de mens is. dan van derden te vernemen, hoe hij zich tegenover hen gedraagt, en te be reiken, dat hij zich in zijn relaties met zijn medemensen op zijn plaats voelt prevaleert boven een zekere maat schappelijke welstand. De normen voor dit wei-bevinden kunnen echter, vol gens onze vaste overtuiging, niet uit sluitend subjectief zijn, maar zijn ver ankerd in eeuwige, bovennatuurlijke waarden. Om zijn persoonlijke gesteld heid te kennen, is niet alleen weten schap van zijn verhouding tot zijn echt genote, zijn ouders of zijn chef van belang, doch eveneens zijn relatie tot God. Om volkomen op zijn plaats te ge raken in het leven, kan geen mens trouwens met zijn eigen kracht vol staan. maar heeft hij de genade nodig, die God slechts kan geven. Het zijn veelvuldige problemen, die worden opgeroepen door dit verba zingwekkende iets, dit case-work, dat plotseling in ons traagzaam uit groeiend Europees sociaal werk is ko men binnenstuiven. De studiedagen van „Dr. Ariëns"' hebben echter het vertrouwen geschonken, dat het zich aan de Ned. sfeer zal kunnen aan passen en dat het. als het eenmaal gekerstend is, tot een ontplooiing kan komen, die nu nog volkomen onbe kend is, doch die een garantie inhoudt voor het geluk van velen, die als „de minsten der Mijnen" thans vaak zo ver afstaan van degenen, die hen met weldadigheid overladen. Van de jaarvergadering van „Dr. Ariëns" kan tenslotte vermeld wor den. dat Mr. L. Spaan, die om ge zondheidsredenen is afgebeden, als voorzitter vervangen is door Dr. P. J. van Eek. de directeur van de Eindho- ver.se School voor M. W. voor man nen. Het ledental van „Dr. Ariëns" is gestegen tot bijna zeshonderd. (Van onze correspondent) De directie van het Vogelpark Avi fauna te Alphen a. d. Rijn heeft het plan opgevat haar vogelschat gedurende de wintermaanden in Amsterdam onder te brengen in een overdekte en verwarmde gelegenheid. Hiertoe zouden reeds ver gevorderde besprekingen zijn gevoerd met de directie van de Apollohal. Het ligt tevens in de bedoeling aan belangstellenden gelegenheid te ver schaffen deze exotische vogelpracht aldaar te bezichtigen. Uiteraard zal ae amusementsafdeling van Avifauna, die noodzakelijk is om het park in stand te houden, mee verhuizen naar Amster dam voor de wintermaanden zodra het zomerseizoen te Alphen a. d. Rijn zal zijn gesloten. Een fabriek in Keulen heeft een vin ding gedaan op het gebied van auto- remmen. Het wil namelijk nog wel eens gebeuren, dat de remschoenen van olie- drukremmen de wielen laten doorglij den of dat zij hun werk weigeren bij afdalingen of bij zware lasten. De fa briek heeft daarom een nevenrem ge construeerd, die in geval van nood on middellijk in werking kan treden. Aan het chassis van de wagen het gaat hier om vrachtwagens en autobussen is schuin boven en aan de voorzijde van de wielas een zware as bevestigd, die aan beide uiteinden een kiepbak draagt. In deze kiepbakken bevinden zich op gerolde kettingmatten. die stevig aan de as zijn vastgeklonken. Trapt nu de chauffeur op een apart geconstrueerde voetpedaal dan kiept de bak om, de kettingmat rolt uit over de straat, de wielen rijden er overheen en blijven prompt op dezelfde plaats door draaien, zodat de auto stil staat. Het is eigenlijk zo eenvoudig als Co lumbus' beroemde ei en tevens uiter mate doeltreffend. Met een vaart van 60 kilometer heeft een grote vracht auto met aanhangwagen een dikke an derhalve meter nodig om tot stilstand te komen. Een hoop geluid weliswaar, als de kettingen uit de bakken ratelen en op straat meeslepen, maar deze kortstondige herrie moet men zich ge troosten, ter voorkoming van onge lukken. En dit is dan de Plaswilmvrachtwagen- kettingmatnoodrem. Duits fabrikaat na tuurlijk.. Het Tweede Kamerlid, de heer De Haas (KVP) heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk vragen gesteld over enquê teformulieren, die de centrale commis sie voor onderzoek van het Nederlandse volkseigen van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen toezendt aan meisjes, die op het punt staan te huwen. De gestelde vragen zijn bedoeld om een prognose te maken van het vermoedelijk aantal geboorten in de naaste toekomst en om te weten, hoe ons volk over dit vraagstuk denkt. In de vragenlijst worden onder nrs. 7 en 8 de volgende vragen gesteld; 7. „Indien u het voor het zeggen had, hoeveel kinderen zoudt u voor uw toe komstig gezin het meest ideaal vinden?" 8. „Hoopt u zo spoedig mogelijk kin deren te krijgen?" Het enquêteformulier wordt toege zonden in een dienstenveloppe van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met retour-enveloppe, die ook het hoofd „dienst" draagt De vragensteller meent, dat daardoor vooral bij eenvoudige meisjes de indruk wordt gevestigd, dat zij verplicht zijn te antwoorden, en dat de genoemde vragen ontoelaatbaar zijn, daar zij de indruk wekken, dat de kinderzegen in het huwelijk enkel een kwestie is van menselijke berekening en wille keur, hetgeen kwetsend is voor de christelijke levensovertuiging van een groot deel van ons volk. Hij vraagt tenslotte, of de minister bereid is de op stellers van deze enquête, die uitgaat van een onder zijn ministerie ressorte rende instelling, op het ontoelaatbare van de bedoelde vragen te wijzen. Zondagmorgen werd te Kerkrade de algemene jaarvergadering van de Neder landse Katholieke Mijnwerkersbond ge opend. Met het hoofdbestuur vergader den de direct verantwoordelijke men sen uit de afdelingen, afdelingsvoorzit ters, secretarissen, penningmeesters enz. Zij vormen de wetgevende vergadering van de Mijnwerkersbond. Frans Dohmen, de bondsvoorzitter, heeft op de vergadering een rede gehou den. waarin hij herinnerde aan het nood zakelijk geworden bewapeningsprogram ma. waardoor de economie van het land zwaar werd belast. De mijnwerkers hebben, aldus de bondsvoorzitter, een belangrijke bijdrage geleverd om de economische moeilijkheden het hoofd te bieden. Hij herinnerde bijvoorbeeld aan de extra Zaterdagen, waarop door de mijnwerkers vrijwillig is gewerkt. De Nederlandse Katholieke Mijnwerkers bond heeft deze oplossing om het kolen- tekort te dekken aanvaard en gesteund. Het ledental steeg met 300 en bereiktp een totaal van 18.759 Bondsvoorzitter Dohmen kon zich ver enigen met alle redelijke maatregelen ter verhoging van de productie. De bond zal zich echter blijven verzetten tegen het eisen van overmatige inspan ning van de mijnwerkers. In verband met een fel artikel tegen de leiding en de gang van za ken op de Staatsmijn Maurits, dat verscheen in het laatste nummer van De Mijnwerker, merkte de bonds voorzitter op, dat publicatie was ge schied, nadat alle andere middelen hadden gefaald. In het artikel werd de bedrijfsleiding van Staatsmijn Maurits fel aangevallen omdat er onder de mijnwerkers op de Maurits door een jaagsysteem een angstpsy chose was ontstaan. De eerste dag van de algemene ver- gadereing van de Mijnwerkersbond werd o.a. bijgewoond door mgr. dr. G. Lem- mens, bisschop van Roermond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3