OPBOUW VAN ONZE DEFENSIE Nederlandse industrie wordt ingeschakeld Tekort aan arbeiders in T s jechoslowakije Russische waterstofbom TSJANG loopt boos weg I ussen neus en lippen of R. K. Onderojficierenvereniging ■■St. Martinus In lichte kleur geschilderde nieuwe treinen Op verkiezingspad andere bedoelingen HULP VAN AMERIKA ECHTER IN VELE GEVALLEN NODIG Aantrekking van beroepspersoneel Viering achtste lustrum Overheveling van 77.500 ambtenaren naar de industrie Toestand Engelse Koning In Juli 1952 eerste explosie? Tot hoofd en hart v.. Besprekingen ie Kaesong na een uur wederom vastgelopen Kinderverlamming BUS REED TE WATER J Eén Nederlander gedood, twee gewond Bij amok te Balikpapan DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25184 De Nederlandse industrie dient voor de opbouw van de defensie, voorzover dit maar enigszins doelmatig is en ook mei de financiële plannen strookt, ie worden ingeschakeld, aldus deelt minister Staf in zijn toelichting op de begroting van Oorlog 1952 mede. Alleen in die gevallen, waarin óf uit hoofde van financiële overwegingen inschakeling van de Nederlandse industrie niet wenselijk is, óf op grond van industriële argumenten, waaronder mede de tijdige ople veringsmogelijkheden worden begrepen, heeft de minister besloten gebruik te maken van de industriële capaciteit van andere landen, thans uiteraard mei inbegrip van de Verenigde Staten. Bemoedigend bulletin Tito onthult: Joegoslavische tekens op Hongaarse vliegtuigen Steun voor Bakhuys PO NT ECO RVO ZOU DE LEIDING HEBBEN VAN 7 OCTOBER AF OP ENKELE LIJNEN A mersfoortZwolle electrisch wn Activiteit van benden op West Java Meisje te Deventer overleden HERFST TWEED-JASSEN j Chauffeur onwel Vijf lichtgewonden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avorvds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Na het nogal geruchtmakende mani fest van de P.v.d-A. en het on middellijk in aansluiting daarop gepubliceerde socialistische urgentie program, is thans ook het N.V.V. in be weging gekomen. Wij zouden hiervan weinig notitie behoeven te nemen, wan neer deze activiteit uitsluitend betrek king zou hebben op de Tweede-Kamer verkiezingen voor het volgend jaar, gedachtig de oude volkswijsheid: vogel tjes, die te vroeg zingen, zijn voor de poes- Er zijn in de socialistisch^ pers echter de laatste dagen geluiden te ver nemen wij wezen daar reeds eerder op die gedachten aan andere bedoe lingen pwekken. Het is niet onmoge lijk, dat men al deze uitingen in het kader der propaganda moet rangschik ken, maar het is eveneens mogelijk, dat zij de inleiding vormen van een politiek, die beoogt op korte termijn een breuk met de regering te forceren om zo, naar men misschien meent, in een gunstiger positie tegenover de socialistische kie zers te komen en desnoods vervroegde verkiezingen af te dwingen. De vorige week schreef Het Parool: „Het ogenblik komt, dat het eenvoudig plicht wordt om te zeggen „tot hiertoe en niet verder''. „Voor de P.v.d.A. is dit ogenblik kennelijk nabij." Men zou deze uitspraak louter als de politieke opvat ting van een dagblad kunnen opvatten, al kennen we dan bij dit dagblad de in vloeden van de linkervleugel van de P.v.d.A. Iets anders wordt het als de voorzitter Van het machtige N.V.V. zich met de politiek der regering gaat bemoeien en eveneens op de mogelijkheid van een breuk gaat wijzen. „Wanneer", aldus sprak de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, Zaterdag te Enschede, „de regering ongevoelig blijft voor onze eisen, dan dwingt men ons de samen- Wmrking met met regering te Verbreken en terug te vallen op onze oude strijdpositie" De sprekgr grondde zijn standpunt, aldus lezen wij in Het Parool, op de regeringspolitiek voor het komende jaar, zoals deze in de troonrede aangekondigd is. Hij noemde deze regeringsverklaring in bijna elk opzicht teleurstellend. Tegenover deze politiek stelt het N.V.V. een aantal eisen, waarvan de heer Oosterhuis een der voornaamste noemde het handhaven van een bouw plan van 50.000 woningen. Als verdere eisen noemde spr. het spoedig tot stand komen van de wet op be credietcontróle, opvoering der pro ductiviteit door betere bedrijfsorganisa tie en doelmatigheid in de productie met erkenning en inschakeling van produc- tiviteitscommissies, doorvoering van ou.derdomsverzekering en wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering. Bij dit laatste acht het N.V.V. loon- compensatie voor de door de arbeiders te betalen premies, noodzakelijk. De regering dient wel te verstaan, dat de vakbeweging en zeker het N.V.V. niet bereid is in verdere consumptiebeper king of een „koude loonsverlaging" te treden. Zoals men ziet, zijn deze eisen niet mis. Het stellen van eisen is echter niet zo moeilijk als ze ook metter daad te verwezenlijken. Het is gelukkig nog niet zó ver, dat het N.V.V. te dic teren heeft, welke politiek in ons land gevoerd moet worden. Enkele punten zouden intussen misschien wql te ver wezenlijken zijn geweest als mede ten gevolge van het drijven der socialisten financiële en economische toestand van ons land niet in zulk een precaire situatie was gebracht. Men denke in de eerste plaats aan het verlies van Indo nesië. Men denke verder aan de socialisti sche tendenz der regeringspolitiek der na-oorlogse jaren, welke in het teken stond van „piUk de rijken, spaar de armen welk systeem op korte termijn wel enig succes opleverde voor grote groepen van arbeiders, maar op lange een boemerang weer op de- omriat taUm hardst zal terugslaan, gen hoofdkwartieren enz. ornaat tal van bedrijven zich moeilijk zullen kunnen handhaven waarvan de arbeiders het eerst de dupe zullen wor den. Men lette slechts op wat zich thans m de textielindustrie afspeelt een in dustrie die zeer kwetsbaar is. 'omdat zij tot de conjunctuur-gevoeligste behoort. Het is dus niet zo vreemd dat P.v.d.A. en N.V.V. zich weinig prettig gevoelen, nu de gevolgen van hün politiek zich beginnen af te tekenen. En misschien mogen wij tenslotte nog een ondeugende vraag stellen. De P.v.d.A. beeft na de jongste wereldoorlog niet zelden de indruk gewekt een soort ver lengstuk van de Engelse Labourpartij te zijn. Zou de waarschijnlijke uitslag dei- verkiezingen in Engeland nu al zijn in vloed uitoefenen op het Nederlandse equivalent van de Engelse Labourpartij: be Partij van de Arbeid? De regering van be V.S. heeft begrip getoond voor de moeilijke financiële omstandigheden, waarin ons land ver keert, en heeft naast de militaire ook economische hulp toegezegd, waardoor binnenkort additionele militaire produc tie ip gang kan worden gezet. Ondanks deze daadwerkelijke in schakeling van de Nederlandse in dustrie blijven er tal van goederen, welke voor de opbouw van de defen sie onmisbaar zijn, nodig, die of doordat de Nederlandse industrie hierop niet is ingesteld, of doordat de voor Nederland nodige quanta een lonende productie niet waarbor gen, onder vigueur van het M.D.A.P. aan Nederland zullen worden ge schonken, dan wel bij de buitenland se industrie uit 'de fondsen van de eigen begroting zullen dienen te worden bekostigd. Dc V.S. stellen o.m. ter beschikking: wapens, speciale militaire voertuigen, (speciale soortenmunitie, militaire ver bindingsmiddelen, groot genie-materieel, vliegtuigen en schepen. Voor wat betreft de besteding van eigen begrotingsfondsen, heeft Neder land zich verplicht tot de aanschaffing van: alle militaire verbruiksgocderen, een deel van de voertuigen, een deel van de verbindingsmiddelen, een deel van de munitie, alle medische goederen, alle intendance-goederen, waaronder kleding, schoeisel en voedingsmiddelen, een deel van de vliegtuigen, de in het vlootplan geprojecteerde oorlogsschepen, alle bouwwerken, als kazernementen, maga zijnen en strategische voorzieningen van bouwkundige aard, alsmede de vliegvel den met de daarbij behorende opstallen. Wat de bouwwerken betreft, dit ,aar nog zal een aantal kampementen worden gebouwd, noodzakelijk geworden dooi de verlenging van de eerste oefening van zestien tot twintig maanden. De kampen Wittenberg en Oirschot zullen geschikt gemaakt worden voor winterlegering. De bouw van mobilisatiemagazijnen zal worden voortgezet. Naast deze inspanningen op materieel gebied van of zuiver Amerikaans of zuiver Nederlands karakter, staan be paalde projecten, welke onder de naam van „infrastructuur" door de gezamen lijke N.A.T.O.-partners ten uitvoer wor den gelegd. Voorbeelden van infrastruc tuur ziin de voor gemeenschappelijk ge bruik bestemde vliegvelden, verbindin- AI naar gelang de apparatuur ook voor het leger technisch ingewikkelder en daardoor als regel ook kostbaarder wordt, zal de opleidingsduur moeten worden verlengd en zal in bepaalde sec toren het aantrekken van beroepsperso neel, zowel uit financieel als rendements oogpunt, doelmatiger zijn, dan van dienstplichtig of reserve-personeel. Al lereerst geldt dit voor dc luchtmacht, van welk onderdeel der strijdkrachten het meest essentiële materieel aan enke lingen moet worden toevertrouwd. Een vaste verhouding te aanvaarden voor de aantallen beroepsmilitairen en dienstplichtigen of reservisten voor elk De Ned. R.K. Onderofficieren-ver eniging „St. Martinus" viert haar acht ste lustrum in Arnhem. Dat gebeurt vandaag, maar reeds gisteren waren de afgevaardigden van de tientallen afde lingen dezer organisatie in „Tivoli" te Arnhem bijeengekomen om twee alge mene vergaderingen te houden. Voorzitter v- d. Hoogen gewaagde in zijn welkomstwoord van de snelle groei van „St. Martinus". welke vereniging een jaar geleden nog duizend leden omvatte en thans reeds 1678 leden telt. De vergadering zond hulde-telegram- men naar H.M. de Koningin en Z. Em. Kardinaal de Jong. Ingekomen was een schrijven van het Vaticaan, in ant woord op een brief van „St- Martinus", waarin wordt gezegd dat ZH- de Paus zeer erkentelijk is voor de gevoelens van levendige aanhankelijkheid aan de H. Kerk en Haar Opperhoofd en dat het Z. H. van ganser harte behaagt over alle leden van „St. Martinus" de God delijke gunsten af te smeken en Zijn apostolische zegen te schenken voor de volhardende en vruchtdragende activi teit van de vereniging. Vrijwel alle door het bestuur voorge stelde wijzigingen in de statuten en het huishoudelijk reglement werden door de vergadering aanvaard. Slechts over de samenstelling van het bestuur werd in den brede gediscussieerd, waarbij een amendement-Assen verworpen werd, dat wenste bepaald te zien dat van de negen hoofdbestuurszetels er twee zouden worden toegewezen aan de legerluehtmacht. Aanvaard werd de visie van het hoofdbestuur dat het aan tal bestuursleden voortaan op negen wenst vastgesteld te zien, met dien verstande dat daarvan drie zetels be schikbaar zullen komen van bijzondere groepen, door het Destuur aan te wij - zen. Niet eens was de vergadering het met het hoofdbestuur ten aanzien van de wijze van verkiezing van een voor zitter. Het bestuursvoorstel om de voorzitter niet meer in functie te kie zen maar die door het bestuur uit zijn midden zelf te laten aanwijzen werd verworpen met 905 tegen 773 stemmen. der onderdelen van de strijdkrachten is op grond van de snelle ontwikkeling der techniek niet in alle opzichter, mo gelijk, doch de minister streeft er naar deze voor de zeemacht op het huidige peil te handhaven, die voor de land macht af te stemmen op een doelmatige encadrering van de te formeren oorlogs onderdelen en voor de luchtmacht haar ten gunste van het beroepspersoneel zo danig op te voeren, dat het noodzakelijk evenwicht tussen de materiële uitrusting en het veilig en nuttig gebruik daarvan is gewaarborgd. Voorshands is als streef cijfer gesteld 60 pCt. beroepspersoneel. Voor sommige groepen lagere tech nische krachten is bij een vrijwillig langer verblijf in werkelijke dienst een premie in uitzicht gesteld. Voor de hó gere technische functies zijn maatrege len in voorbereiding of reeds genomen, waarbij aan studenten, die zich verbin den om gedurende een bepaald aantal jaren in het leger of bij de luchtmacht te dienen, de reeds gemaakte of nog te maken studiekosten zullen worden ver goed. Eenzelfde regeling is nagenoeg gereed voor de studenten in de medicijnen. Het vrouwelijk hulpkorps zal belangrijk worden uitgebreid. Een drietal maatregelen verkeert in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Zij hebben betrekking op: a. De bevordering van hoofdofficieren tot dc rang van generaal-majoor, waar toe in navolging van de gang van zaken bij de zeemacht, de minister zich in den vervolge zal laten voorlichten door een uit een aantal generaals bestaande raad van opperoffieieren; b. De oprichting van een Defensiestudiecentrum, dat ten doel zal hebben om daarvoor in aan merking komende officieren en hogere ambtenaren die bijzondere voorbereiding te geven, welke voor hen bij de ver vulling van zeer hoge en daarmede zeer verantwoordelijke functies in het defensieapparaat onmisbaar wordt ge acht. c. Het openen van de mogelijk heid om tot officier te worden benoemd van adjudanten-onderofficier, die daar voor op grond van kennis, begaafdheid en diensttijd in aanmerking komen. Voor wat betreft het Nederlandse de tachement V.N. is de post militair per soneel verhoogd tot f 3.823.G00, de post materiële uitgaven tot f 15-808.600. Het Tsjechosiowaaks bewind moet geheel worden gezuiverd „van alle vreemde, vijandige en bureaucratische elementen", aldus onthulde het officiële Comin- form-blad gisteren. In het jongste nummer komt een artikel voor van Vaclav Nosek, lid van het Presidium van het Centrale Comité van dc Tsjechoslowaakse Communistische Partij, waarin wordt gesproken v»n de overheveling van 77-500 ambtenaren naar de Industrie. Deze maatregelen volgen op de reconstructie van de Tsje choslowaakse communistische partij-leiding en de reorganisatie van de rege ring die twee weken geleden plaats vond. Nosek leverde critiek op het werk van sommige ambtenaren, voornamelijk op dat van hen, die werkzaam zijn in de Nationale Comité's, wegens hun fa len „om een voortdurende strijd aan te binden" met de rijke boeren. Hij zei te vens dat de Nationale Comité's er niet in waren geslaagd het noodzakelij ke aantal arbeiders voor de zware in dustrie op te brengen. Er de nadruk op leggend dat een van ae „voornaamste taken van Tsjechoslowakije is om de nodige mankracht te krijgen voor de zich snel uitbreidende industrie", schreef Nosek, dat volgens het vijf-ja renplan het aantal fabrieks- en kantoor, arbeiders tussen 1950 en 1953 met 550-000 man moet toenemen, waaronder „380.000 man voor de zware industrie en de bouwnijverheid". „Dit legt van zelfsprekend een zware verplichting op aan de Nationale Comité's", aldus No sek- „Intussen was een van de tekort komingen bij 't ten uitvoer leggen van het economische plan in de eerste zes maanden van dit jaar, dat niet voldoen de mankracht toestroomde tot de basis industrieën", aldus Nosek. De Tsjechische huisvrouwen hebben distributiekaarten gekregen waarop zij 130 pond aardappelen mogen kopen tussen September en Juni van het vol gend jaar, aldus berichten de Praagse bladen. Op de vrije markt, aldus de bladen, zullen aardappelen verkrijgbaar zijn voor dc dubbele prijs van de distribu tie-aardappelen. Om 11 uur hedenmorgen hebben de artsen van koning George het volgende bulletin op Buckingham Palace uitgege ven: „Na een nieuwe rustige nacht bljjft de koning aan kracht winnen". Ongeveer tegelijkertijd werd bekend gemaakt dat Attlee het kabinet voor he denavond bijeengeroepen heeft. Deze mededeling gaf onmiddellijk aanleiding tot de speculatieve veronderstelling dat de minister-president wilde praten over de mogelijkheid de op 25 October vast gestelde verkiezingen uit te stellen. Vliegtuigwrakken uit de oorlogstijd in het IJselmeer en de haven van Hoorn worden thans 'in opdracht van de Rijkswaterstaat verwijderd. De resten berok kenden namelijk de visserij grote schade, omdat de netten er in vasthaakten en scheurden. Wrakstukken worden op auto's geladen en naar de snielter'jen getransporteerd. Maarschalk Tito heeft op een bijeen komst te Titovo Uzice in West-Servié. ter herdenking van het feit, dat Uzice tien jaar geleden van de Duitsers werd bevrijd, verklaard, dat de Sovjet-Russi sche leiders in Hongarije op bombarde mentsvliegtuigen Joegoslavische kente kenen laten aanbrengen om Joegoslavië op de een of andere wijze te compromit teren. De befaamde oud-speler van het Ne derlands Elftal Bakhuys, is wegens ern stige ziekte in een ziekenhuis opgeno men. Hij heeft behoefte aan geldelijke steun en er wordt een commissie ge vormd om hem die te verschaffen. In de „Sportkroniek" van volgende week zal de commissie een oproep tot steun laten uitgaan. Kenneth de Courey, hoofdredacteur van de Londense „Intelligence Digest", zegt, dat Rusland van plan is in Juli '52 de eerste waterstofbom tot ontploffing te brengen. Volgens De Courey is de bom ontwikkeld door professor Bruno Pontecorvo, de geleerde, die in Augus tus van het vorige jaar uit Engeland gevlucht is. De Courey zegt zijn inlich tingen ontvangen te hebben van voor aanstaande personen achter het IJzeren Gordijn, die inzage kunnen nemen van geheime documenten, maar die in we zen vijandig staan ten aanzien van het Sovjet-regime. Pontecorvo verd\veen verleden jaar. toen hij als ambtenaar van het grote Britse atoomlaboratorium in Harwell met vacantie was. In een perscommu- In de loop van dc winter zal 't baan vak AmersfoortZwolle v.v. met elec- trische treinen bereden kunnen worden. De uit het nieuwste, in lichte kleur ge schilderde, getrokken doorgangsmate- rieel samengestelde treinen zullen met ingang van de nieuwe dienstregeling der N.S., 7 October hun intrede doen op de baanvakken AmsterdamHaarlemRot terdam (de „oude lijn"), richting Eind hoven (Maastricht) en ZwolleNijme genRoermond. 5Sjsté»->* Aan het einde van een grote tankslag op Korea, welke drie dagen duurde, hebben tankcolonnes van de Verenigde Strijd krachten belangrijke heuvelposities ten Zuid-Oosten van Koemsong aan het centrale front bezet Twee Amerikaanse tanks bestoken de Noordelijke strijdkrachten, die heiige tegenstand boden. Kwaad kan nooit het kwaad overwinnen Aan de vergadering der verbindingsofficieren te Kaesong van heden is plotse ling een einde gekomen toen de Noord-Koreaanse kolonel Tsjang boos de kamer verliet. Hij had tevoren de suggestie afgewezen dat de verbindingsoffi cieren bevoegd moesten zijn te spreken over de voorwaarden voor hervatting der bestandsbesprekingen. Er is geen afspraak gemaakt voor een volgende ver gadering. Generaal Ridgway had een commu nistisch voorstel tot het hervatten van de volledige wapenstilstandsbesprekin gen te beginnen om tien uur deze mor gen, van de hand gewezen en zijn verbindingsofficieren opnieuw naar Kaesong gezonden voor het uitwerken van voor „beide partijen bevredigende" voorwaarden om er zeker van te zijn, dat de besprekingen uiteindelijk zonder onderbreking kunnen voortgaan. Terwijl de conferentie andermaal mislukte, begonnen Amerikaanse infan teristen een nieuwe aanval op de „Heartbreak"-heuvel. het centrale punt der gevechtsactiviteit der afgelopen 24 uur. Ten Noord-Oosten van dit gebied poogden acht vijandelijke patrouilles door de geallieerde linies heen te sto ten, echter zonder succes. Elders langs het front waren het de geallieerde pa trouilles. die op stug communistisch verzet stootten. Een woordvoerder van het achtste leger heeft inmiddels bekend gemaakt, dat sinds 18 Augustus 58.000 vijandelijke manschappen gedood of gewond zijn. terwijl over dezelfde periode 2800 Noor delijke soldaten gevangen werden ge nomen bij acties, die in de eerste plaats bedoeld waren om de communistische sterkte te taxeren, concentraties te voorkomen en de vijand zo groot mo gelijke verliezen toe te brengen. Bij een geval van amok te Balik papan werd Zaterdag de Nederlandse employé van de BPM A. M. G. Staf, gedood, terwijl de Nederlanders L. van Wagtendonk en W. de Weyer gewond werden. De toestand van de heer van Wagtendonk is ernstig. Het militaire commando van West- Java deelt mede, dat de kazerne der genie-pioniers te Dajeuhkolot beschoten is door een bende, waarvan de sterkte en leiding niet bekend zijn. Voorts heeft een bende van naar schatting vijfhonderd man een aanval gedaan op Lamburawi. Toen een com pagnie van de Apri te hulp kwam, trok de bende zich terug, onderweg nog zes en veertig huizen en twee moskeeën in de as leggend. Er zijn veel slachtoffers gevallen. Een lid der dessawacht is let terlijk afgeslacht. Tien dessabewoners onder wie een Chinees, zijn gedood. Een hunner is verbrand. Het aantal slacht offers onder de aanvallers is onbekend. De geleidelijke vervanging van de door electrische locomotieven getrokken treinen in de tweeuurssneldienst Hol landTwenthe v.v. door gestroomlijnde treintoestellen, die sinds eind Juli wordt doorgevoerd, zal in October haar beslag hebben gekregen. Alle acht sneltreinen in beide richtingen zullen dan uit stroomlijntreinen bestaan. Dit betekent een belangrijke reisduurverkorting op de routes van en naar Amsterdam. Den Haag en Rotterdam. In het verkeer HollandEnschede v.v. kon de dienst op avonden van Zon- en feestdagen belangrijk worden verbeterd door het inleggen van expres-treinen en versnellen van sneltreinen. In de relatie HollandTwenthe v.v. en HollandGro ningen/Leeuwarden is op Zaterdagen, Zon- en feestdagen, Maandagen en da gen na feestdagen wederom een aantal speciale sneltreinen opgenomen. De Holland-Italië expres Amsterdam Emrrrerik/Hoek van HollandVenlo KeulenBasel-^-Rome wordt versneld teneinde op het traject MilaanRome v.v. minder ongunstig te liggen en het aankomstuur te Rome, alsmede het ver trekuur aldaar minder laat, resp. minde: vroeg te stellen. In het afgelopen weekeinde is het vierjarig enig dochtertje van B. te De venter aan kinderverlamming overleden. Aanvankelijk had men vorige week twee gevallen van kinderverlamming in Deventer vastgesteld. Thans is in de zelfde familie, waarvan reeds 'n 15-jarige jongen in de barakken van het St. Geer- truidenziekenhuis wegens deze besmet telijke ziekte moest worden opgenomen, nog een tweede geval geconstateerd. niqué verklaart De Councy, dat de professor thans in het uiterste Zuiden van Aziatisch Rusland de leiding heeft van een researchcentrum voor de waterstofbom. Hij zei. dat dit cen trum op persoonlijk bevel van Stalin gesticht werd. Het hoofddoel was, aldus De Courey. te bepalen hoe een waterstofbom het beste tot ontsteking gebracht kon worden. „In Maart of April 1950 heeft in Rus land een eerste, geslaagd inleidend experiment plaats gehad. Daarna kwam Pontecorvo echter in Rusland aan met volkomen nieuwe denkbeelden over atoombommen, de ontsteking van water stofbommen en de productie van deze laatste soort bommen voor militaire doeleinden. Zijn denkbeelden. waarin een hele reeks Britse en Afnerikaanse geheimen verwerkt was. werden opge nomen in het Russische programma en vormden de grondslag van het project. Stalin gaf hem tot October 1952 de tijd om het project te voltooien." Op 9 April 1.1. heeft de Commissie vooi Atoomenergie van Huis en Senaat der v. S. verklaard, dat Pontecorvo op één na de gevaarlijkste spion uit de ge schiedenis was. Hij kwam als zodanig na dr. Klaus Fuchs. de Duitse geleerde, die thans een gevangenisstraf van vijf tien jaar uitzit, wegens het verstrekkc i van Britse atoomgeheimen aan Rut land. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Van nacht minder koud. Overigens onge veer dezelfde temperaturen. Zon: 6.30—18.32 Maan: 0.40—17.08 Maandagmiddag is bij Ureterp ec bus van het gemeentelijk trambedrij: van Groningen in een sloot geraakt. De chauffeur was onwel geworden en ver loor hierdoor de macht over het stuur. De bus reed daardoor in de berm cr kantelde in de sloot. Van de vijfentwin tig inzittenden werden er vijf licht ge wond door glasscherven. Na in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen tc zijn verbonden, konden zij allen naar huis worden vervoerd. De chauffeur is met een shock naar Groningen ge bracht. Stokoude snelheidsduivels ln Amerika hebben een stoomwagen van het jaar 1913 en een benzine-auto van 1911 over een afstand van 1730 km. een wed strijd gehouden tussen Chicago cn New York. De Stanley-stoomwagen werd bestuurd door de 76-ja- rige Jack Brause en de .Stodaard-Dayton", model 1911 door de 70-jarige Rube de Lauty. Brause met Stanley won de race. Beide vehikels haalden een gemiddelde snelheid van ongeveer 30 km. per uur. Luguber probleem Zes en twintig jaar ge leden verdween in de Braziliaanse oerwouden de Engelse ontdekkings reiziger kolonel Percy Fawcett. Dezer dagen ont ving zijn zoon, de 45-ja rige artist Brian Fawcett een doos vol knekels, die de stoffelijke resten van zijn vader heette te be vatten, maar hij weigerde te geloven, dat de inhoud van zijn vader afkomstig was. „Voor zover ik mij mijn vader herinner." al dus verklaarde hij, „heeft deze schedel niets ge meen met de vorm van zijn hoofd. Ik wil meer bewijzen, voordat ik zijn identiteit bewezen acht." Hij heeft daarom de doos met beenderen overge dragen aan de Konink lijke Britse Anthrcpolo- gische Vereniging en de geleerden verzocht het mysterie tot een oplos sing te brengen. Assis Ch.ateaubria.ns. di recteur van 28 Brazili aanse dagbladen, was met de doos naar Londen gevlogen. Hij zei, dat het volgens de pioniers van de Stichting Centraal Brazilië inderdaad- de stoffelijke resten van ko lonel Fawcett waren. Be kentenissen van Indianen zouden dit bevestigen. De voorzitter van de Koninklijke Anthropolo- gische Vereniging, Miri am Tildesley, is echter evenmin als de zoon overtuigd van de juist heid dezer beweringen. In Johannesburg stond, een man terecht, die een vreemd huis was binnen gegaan en daar in bed was gekropen. De aan klacht luidde: Huisvre debreuk. Het bleek ech ter, dat de man te goe der trouw verondersteld had in zijn eigen huis te zijn beland, want hij had vroeger acht jaar lang in het bewuste huis ge woond. Hij werd vrijge sproken, aangezien ver strooidheid geen straf baar misdrijf is. Waarzegster De 70-jarige waarzeg ster Emmy Ebert is te Berlijn tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens handlezen voor geld. Zij beweert, indertijd de dood van Hitier te hebben vóór speld. In 1944 zou de Fiihrer haar in Weimar n.l. gevraagd hebben hem de toekomst te voor spellen. Zij had toen in de hand van Adolf „le vensgevaar" gezien, maar had hem dat niet durven zeggen, omdat zij bang wgs naar een concen tratiekamp te zullen wor den gestuurd. Zij had hem alleen de raad gegeven in de maand April van 1945 voorzicht ig te ziin. De stichter van het zfi. Dui zendjarige Nazi-rijk heelt blijkbaar ook deze raad in de wind geslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1