BAGGEREN in Haarlems grachten Basketball in Krelagehuis Vijftiende ronde wereldkampioenschap te Beverwijk Ketting van boei in schroef van Russische kolenboot Gemeentelijke molen maalt niet langzaam met 150 M3 per dag Zesde jaarboek verschenen Donderdag 4 Oei opening imm Hoe spelen de R.K. clubs Auto over de kop op R ijksstraatweg Eén Dag Damstad MORGEN ROOZENBURG-KELLER In Statenhuis Geen verbod handel met Oost-Europa lirmAïfcfc DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 Triniteitslvceum Opening Natuurbescher. mingsweek De kunst van het edel smeden Rusland en het Westen Haarden - Kachels Burgerlijke Stand JEcu vakman voor Uw bed 35 iaar INieuwe en ervaring kapok ui 'Tl dag retour HAAItLEMSCll MATKASSEAHIJIS Wijziging schaakcompetitie „Het Witte Paard" Personalia OOK VOOR PRISMAmjKERS Motorrijder overleden Slachtoffer van ongeval op Heerenweg Oproep voor militairen Nieuws van de schouwburg Gouden jubileum Jubileum G. J. Gerrits cWm Twee gewonden Middenstandsproblemen Aanrijding tussen auto en fietser R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Probleem-wedstrijd Inbraak Nieuwe leermiddelen Gem. Visserij school Station Scheveningen-Radio half November klaar Atlantisch Pact-landen en Duitsland vrijgesteld Order voor bouw van twee motorvrachtschepen Draagvermogen 10.000 ton In 47 dagen zeilend naar Curacao Teruglopende markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York Twee emmertjes water halen is heel wat gemakkelijker dan zeventien dui zend kubieke meter bagger uit de Haar lemse wateren opdiepen. Dat presteerde de Gemeentereiniging volgens de sta tistieken in het jaar 1950. Wie nu mocht menen dat alle baggerlagen uit de vaar ten. grachten en slootjes verdwenen zijn, heeft het mis en moet op de grafieken maar eens gaan kjjken wat er in Haar lem ieder jaar weeraan uitgebaggerd moet worden. Men kan zich hierbij bedienen van een interessante inlefding vaji de hoofdinge nieur van de Gemeentereiniging, de heer F. Versterre, die over dit onderwerp wel het een en ander te vertellen heeft: Er zijn vier instanties, die met het onderhoud van de Haarlemse wateren balast zijn. Dat zijn het rijk. de provin cie, het Waterschap Rijnland en de ge meente Haarlem, welke laatste dus ook voor een kwart onderhoudsplichtig is. Grote werken worden meestal door de provincie uitbesteed en door de vier in stanties samen bekostigd. Niettemin blijft er voor de Haarlemse gemeentereiniging nog volop werk over. Regelmatig worden de verschillende wa teren uitgebaggerd en als alles vlot loopt, komt men steeds in vijf jaar rond. Waar bij bochten en bruggen de bagger zich soms meer ophoopt dan elders, moet men van het rooster afwijken en direct ingrij pen. Zoveel mogelijk wordt de veront reiniging voorkomen door het gebruik van twee motorvisvletten, dia het water oppervlak schoonhouden. Het gebeurt jammer genoeg nog dagelijks dat ver schillende inwoners het huisvuil en an der afval zonder meer in het water gooien, waarbij zij zich natuurlijk niet afvragen welke moeilijkheden zij bezor gen. Langs de Zomervaart, vooral het Het zesde jaarboek van het Trini- teitslyceum mag er weer in alle opzich ten zijn, hoewel het stempel van deze tijd er op gedrukt is. De rector, dr. Modestus van Straaten, geeft een over zicht van het 29ste schooljaar, waarna hij Gods zegen afbidt over de nieu we cursus. De geslaagden van het eind examen 1951 ziet men op foto's ver eeuwigd. Aardig is het artikeltje naar aanleiding van het afscheid van de heer S- Hooy met een tekening, die als onderschrift draagt „Vaarwel Uncle Sam". Ook de afgetreden redacteuren, thans abituriënten, schrijven een roe rend vaarwel in het boek. Eén der leerlingen sprak met Gerard Hirs, de winnaar van de Industrialisa tie-prijsvraag, een ander publiceert een parodie op de fuif en een loflied aan de Bavo. Zeer interessant is het grote artikel van dr. J. Rekveld, die geruime tijd in Amerika vertoefde, over de katholieke High-school in de States. Een interview met Toon Hermans is geplaatst naast een bladzijde, waarop de vraag beantwoord wordt „Indonesië naar de haaien?'' Het journaal der bei de scholen heeft een plaats gekregen evenals het clubleven en de sport. Het jaarboek wordt besloten met een lijst van docenten en leerlingen- Wij zouden de beoefenaars van de poëzie te kort doen, wanneer niet ver meld werd, dat ook daaraan het volle pond is gegeven- Bepaalde vaders van leerlingen mo gen in het afgelopen jaar na een nauw lettend onderzoek tot de overtuiging gekomen zijn, dat het verschijnen van het schoolblad nu niet bepaald overeen kwam met de voornemens, dit jaarboek doet alles vergeten. Misschien beseffen de oud-leerlingen nog meer dan de leerlingen zelf. van hoeveel waarde het jaarlijkse kostbare document is. Dat ian ook slechts 9 van de 90 afgestu deerden van de cursus 1950-1951 het jaarboek hebben aangevraagd, mag de redactie terecht teleurstellend noemen. Vrijdag 28 September, des avonds om acht uur, zal burgemeester Cremers, voorzitter van het ere-comité voor de Natuurbeschermingsweek Kennemerland 1951, in café Brinkmann de officiële ope ning der actie inluiden. Daarna zullen dc genodigden de tentoonstellingen in de Vlees- en Vishal bezoeken. Vrijdagavond zal in beide zaken van de kunsthandel Leffelaar aan de Wa genweg een tentoonstelling worden ge opend onder de titel „De kunst van het edelsmeden", verzorgd door het atelier ..Martinshof" te Eefde. De heer C. San- tifort, edelsmid te Sittard, zal een in leiding met lichtbeelden houden met als onderwerp „Het rijk der gouden schrij nen". De tentoonstelling zal tot en inet 20 October geopend blijven. Onder auspiciën van de Haarlemse „Vereniging van het Allerheiligst Sa crament" zal pater Methodius Cap. op Maandag 1 October om acht uur in het bisschoppelijk museum een causerie houden over „Rusland en het Westen, religieus en politiek". De leden der Haarlemse „Sint Adelbert-vereniging" zijn tevens voor deze causerie uitgeno digd. Aavertentte I i, OUDE GROENMARKT 1614 C/rgVrt) HAARLEM TELEFOON 11266 GEBOREN: C. de Leeuw-Borghoff, z; E M. de Groot-van Dijke, z; M. M. Boon van der Kiugt, z; W. M. E. Goossens- Roozen, z; A. C. Beenders-Koopman, 2 z; J J. Brandanhorst-Delsman, z; S. Groen- Brander, z; L. M. M. Hulsebosch-Meut- gens, z; M. E. Zandstra-Kerkman, z; J. M. Prins-Koomen, z: W. Box-Verhagen, d; M. A. Huiskeshoven-Molenaar, d; P. H. Hagedoorn-Bos, d; P. B. Koeleveld- Tjeertes, d; A. M. M. Kappelhof-Hoore- man, d; C. B. W. Terpoorten-van Loon, d. ONDERTROUWD: H. J. Cock en L Dijt; E. Kaemmerer en F. G. J. Out. OVERLEDEN: P. J. Versterre, 3 j„ Olycanstraat; B. H. A. Lohman, 65 j Maerten van Heemskerkstraat; J. C. van Dongen, 60 j„ Hazepaterslaan. stuk tussen Schalkwijkerbrug en Nas- saubrug, wordt hiertegen herhaaldelijk gezondigd. De achterstand, die tijdens de oorlog in het werkschema is ontstaan, is nog niet helemaal ingehaald. Zowel voor de scheepvaart als voor het doorwateren zijn schone en diepe vaarten en grachten van het grootste belang. Vorig jaar is de gemeentereiniging in da Leidsevaart ter hoogte van de Emmabrug met een groot project be gonnen. Momenteel is men gekomen tot het viaduct bij de Verspronckweg, waar uit de Kinderhuissingel gebag gerd wordt. Binnenkort begint men in de Nieuwe Gracht en dan gaat het ver der naar Klopper- en Schotersingel. De snelheid van de werkzaamheden hangt echter vooral in de winterdagen van het weer af. Komt er eenmaal ijs op het water, dan is het met baggeren ge daan. Het werk wordt uitgevoerd door een eigen baggermolen met een gemiddelde capaciteit van honderdvijftig kubieke meter per dag. Op de molen bevindt zich een ladder met 28 emmers, die een inhoud hebben van 45 liter. De installatie gaat verge zeld van de sleepboot Ina, die met een eigen kapitein aan boord het hele zaakje in beweging brengt. Voorts zijn er vier laadbakken, de zgn. onderlos- sers. waarin de opgehaalde bagger wordt gestort. De molen wordt bediend door twee mensen, terwijl de bakken- schipper zorg draagt voor de onder- Advertentie bijgevuld met Java- Maakloon: 1-pers. matras 12.50 2-pers. matras „15. Nog enige verentijk voor uw verenbed, ook per meter. H. DE GRAAFF, Gr. HOUTSTR. 104 TEL,. 11485 i lossers, die. wanneer ze vol zijn, naar de Mooie Hel worden gesleept en door het openen van de bouem gelost wor den. Op de eerste Haarlemse bagger molen. die ruim 34 jaar dienst deed, bevonden zich drie mensen. De opzich ter van de werkzaamheden is de heer Smelik wiens taak het o.a- is de bag- gerlaag te bepalen. Hij trekt er op uit in een roeibootje met een lange meet lat, waaraan een plankje bevestigd is. De lat wordt onder water gcauwd, totdat deze op de modderlaag stuit. Dan drukt men deze door de laag heen en zo wordt deze precies gemeten- Zonder veel moeite kan men dan de hoeveelheid bagger op een bepaald vlak gemakke lijk berekenen. De opzichter mOet op de hoogte zijn van de moeilijke punten, waar zich b.v. telefoonkabels en andere opstakels bevinden- Hij weet precies op welke diepte hij met de emmers mag komen. Deze bedraagt in de vaar geul gemiddeld twee meter. Moet men eventueel dieper gaan, dan kunnen er meer emmers op de ladder worden ge zet. Soms is het, zelfs in de grote wate- ren, aan de kant ondiep, doch hief moet men rekening houden met de be schoeiing en het eventueel wegzakken van de wal tegengaan. Vooral met het uitbaggeren van de stadsgrachten komt er nog wel eens wat naar boven- Na de capitulatie in 1940 en na de bevrijding vond men geregeld granaten en andere munitie. Dikwijls komen er ook fietsen en andere voorwerpen naar boven. Daar waar de emmers uit het water komen, staat altijd een mannetje met een flinke pikhaak, die zo nodig de machine direct kan laten stoppen. De bagger zelf vormt geen handelsobject, omdat de transportkosten te hoog zijn. Men is al blij als het hier of daar ge stort mag worden. In slootjes waar de molen niet kan komen, wordt met een baggervlet gewerkt. Het overbrengen van de hier opgehaalde bagger naar de onderlossers vraagt veel tijd en daarom wordt het graag aan een belangstellen de boer of tuinder afgestaan. Bij de rioolmondingen werkt men nog met de baggerbeugel, een stok met een touw- net waarmee dc bagger geschept wordt. Een moeilijkheid vormen altijd de bruggen. Dan wordt de molen afgetuigd en is nog slechts 1.80 meter hoog. Als men dan nog niet onder een bepaalde brug door kan.woi den de bunkers met water vol gepompt, waardoor de molen zwaarder belast is en nog 30 cm- zakt. Vanzelfsprekend heeft het materiaal, dat voor het grootste deel onder water vertoeft, veel te lijden, doch geregeld kan men wel even tijd vinden om alles weer eens goed na te zien. Zo werkt de Haarlemse gemeentereiniging ook op dit gebied in het belang van de volks gezondheid, de scheepvaart en tal van andere noodzakelijkheden. Het is het bestuur van de Nederlandse Basketballbond, afdeling Haarlem, ge lukt met medewerking van het Gemeen tebestuur beslag te leggen op de grote zaal van het Krelagehuis voor het spe len van wedstrijden. Dit betekent voor de spelers (sters) dat nu eindelijk voor het spelen van wedstrijden overeen behoorlijke accom modatie beschikt kan worden, waardoor het spelpeil in Haarlem spoedig op een veel hoger niveau zal komen. Tevens is het thans mogelijk nationale en interna tionale ontmoetingen in Haarlem te or ganiseren, waardoor aan de Basketball- sport in onze stad nog meer bekendheid kan worden gegeven. Iedere week zullen op Donderdag- en Vrijdagavond wedstrijden in competitie verband worden vastgesteld voor de Haarlemse ploegen: er zal op twee vel den worden gespeeld, terwijl iedere avond zeker één eerste klassewedstrijd zal worden vastgesteld. Hoewel het Bondsbestuur optimistisch was ten opzichte van het bespelen van het Krelagehuis, zijn deze verwachtin gen nog meer bewaarheid, want werd verleden jaar gespeeld met acht vereni gingen en een totaal van 270 leden, thans zal worden gestart met twaalf verenigingen en een nü reeds hoger le denaantal. De basketballbeoefenaars uit Haarlem kunnen dan ook alleen maar dankbaar zijn dat zij, als jonge sport organisatie, thans reeds over een zo prachtig sportcentrum kunnen beschik ken en zij hopen van deze dankbaarheid te doen blijken op Donderdag 4 October a.s. als des avonds om acht uur de grote zaal van het Krelagehuis voor het eerst bespeeld zal worden door de steden- teams van Haarlem en Den Helder ten overstaan van diverse genodigden. Zij hopen dat deze eerste avond reeds een goed begin zal zijn van het komende seizoen en zij vertrouwen dat zij zich in een groeiende belangstelling zullen mo gen verheugen. Voor de stedenwedstrijd Haarlem- Den Helder zijn de volgende spelers (sters) opgesteld: Haarlem A. (Heren). M Jole P. Koens, B. Hopman (HHC); C Jonker, C. Rip (Sportbond); P. Mo- (SC Tijdens de één dezer dagen gehou den gedelegeerdenvergadering van de N.H.S.B. zijn nog enige wijzigingen aan gebracht in de voorgestelde competitie- indeling. De tientallen van „H.V/P. zijn nu als volgt ingedeeld: 2e klas B: Heem stede 2. Hoofddorp. H.W.P. 1, H.S.G. 3, Rolland 2 en M.S.C. 2. 2e klas C: Kijk Uit 1, H.W.P. 2, Haarlem 3, Kennemer land, Het Oosten 2, Het Oude Slot. 4e klas B: H.S.G. 4, H.W.P. 3, Kennemer land 2, Het Oude Slot 2, Rolland 3, S.S.C.H. 2, Zandvoort, Spaarndam. Voor de onderlinge competitie van bovengenoemde schaakvereniging wer den de volgende partijen gespeeld: Groep 1: Stolvoort—W. Happel 1—0. Reeuwijk Sr.De Lange VzStam Hoogland 0—1. Groep 2: Heymans— Bleekemolen Stevens Jr.—Happel Jr 01, v. Egmondv. Deyzen 01, De Looze—Klein 0—1. Groep 3: Lunenburg v. d. Stoop 0—1, Boon—v. d. Berg (4—1/4, Reeuwijk Jr.—Rosenhart 1—0, v d. Valk—Banken 0—1, Holdorp—Wil- lemse 1—0. Groep 4: Holtkamp Jr.— Gosen OverdijkHoltkamp Sr. 0—1. De" Vos—Bosland Vz, Stevens Sr.—Brasser 1—0, Castenmiller—Goede- mans 0—1, v. d. Reep—Brasser 1—0. Onze oud-stadgenoot de heer P. Pijpers, oud-leerling en assistent van wijlen de beeldhouwer H. A. v. d- Eynde, is benoemd tot Lector in de Kunstnijver heidstechnieken aan de Faculteit voor Technische Wetenschap te Bandung. lenkamp (HOC); A. Huissteden Haarlem); S. Feenstra (PSVH). Haarlem B. (Heren). J. Swart, W. de Bie, M. Albrecht (Sportbond); M. de Haas (HHC); B. Ul- jee (SC Haarlem); R. Dinkelberg, H. Argelo, F. Hooyveld (Oosterkwartier). Haarlem (Dames) (nog niet samenge steld). J. Kóblens, J. Huigen, C. Kors, G. Snel (HOC); R. de Haas (HHC); F. v. Veen (HGA); M. Schrama, M. Winter (Sportbond); A. de Goede, T. Bok (SC Haarlem); R. Fonteijne, T. Jore (Ooster kwartier). De indeling van de afdelingen voor de komende competitie is als volgt samen gesteld; Dames Afd. II Afd. I SC Haarlem I H.O.C. I P.S.V.H. I Sportbond I Rapiditas I Oosterkwart. I H.H.C. I SC Haarlem II H.O.C. II H.G.A. I K.C.H. I Rapiditas II Sportbond II H.H.C. II Afd. Hl SC Haarlem III H.O.C. III H.G.A. II Rapiditas III Schoten I BIOSCOPEN: Rembrandt: Dc Minivers, 14 j. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Tevwille van mijn kind. 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Clochc- merle, volw. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Sunset Boulevard. 18 j. 2.30 en 8 uur. City: Verboden huwelijk. 18 j. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: Storm over Texas, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 25 September Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 8 uur. Stadsschouwburg: Thalia met „Het Chine se landhuis", 8 uur. Woensdag 26 September Stadsschouwburg: Thalia met „Het Chine se landhuis", 8 uur. Advertentie •iooV Servies- Gr. Houtstr. 37 Haarlem Afd. I SC Haarlem I H.O.C. I H.G.A. I Sportbond I P.S.V.H. I Oosterkwart. I H.H.C. I R.A.O. I Heren Afd. II SC Haarlem II H.O.C. II H.G.A. II Sportbond II P.S.V.H. II HH.C. II I.H.J. I Afd. III SC Haarlem III H.O.C. III H.G.A. III. H.H.C. III R.A.O. II De 50-jarige motorrijder G. E. v. R. uit Noordwijkerhoul, die Zaterdagmid dag het slachtoffer werd van de gecom pliceerde aanrijding op de Heerenweg te Heemstede, is heden aan zijn verwon dingen overleden. De noodlottige aanrijding ontstond doordat de man. die een moeilijkheid met zijn leren jas wilde verhelpen, niet zag dat een voor hem rijdende auto de ,'ohan de Witlaan in wilde slaan. Hij werd met een gebroken sleutelbeen en enige gebroken ribben, een hersenschud ding en een scheur in het linkeroor naar het Grote Gasthuis te Haarlem ver voerd. Reeds vijf jaar is het in Haarlem ge woonte om een bijeenkomst te houden voor aanstaande en reeds opgekomen dienstplichtigen. Op deze bijeenkomst wor den door een aalmoezenier en een militair enkele voorname punten van de dienst besproken. De eerstvolgende bijeenkomst is Zondag 3o September 's morgens van half negen tot half een in het R.K. Militair Tehuis. Donkere Begijnhof 5. Na de gezamenlijke H. Mis zullen deskun digen het een en ander vertellen, waarna gelegenheid is tot het stellen van vragen. Allen, die nog nooit een dergelijke bij eenkomst hebben medegemaakt en sinds kort in dienst zijn of spoedig in dienst gaan, worden, met een pakje brood voor het ontbijt, om half negen verwacht. Laat, ter gelegenheid van het eerste lustrum, de opkomst 7.0 groot zijn, dat het gebruikelijke zaaltje te klein is! Het programma, dat dit weekend en de volgende week in de stadsschouw burg te Haarlem wordt gegeven, biedt velerlei mogelijkheden voor de liefheb bers van toneel. De Haagse Comedie zal Zaterdagavond opvoeren „Het meisje van buiten waar in Paul Steenbergen en Myra Ward de hoofdrollen vervullen. Zondagavond zal het Haagse gezelschap het blijspel op voeren „Waarom jok je, chèrie". De toneelgroep Comedia komt Maandag 1 October naar Haarlem met „Het man- netjesdier". Elly van Stekelenburg zal Woensdag 3 October een herhaling geven van haar solo-voordrachten onder de titel ,,Twee vrouwen". De volgende dag, Donderdag 4 Octo ber, is het weer Comedia, die op het Wilsonsplein zal optreden, en de lan delijke premiere zal geven van ,,Het landgoed Stepantsjikowo". Dan wordt het tijd, dat de operette liefhebbers aan de beurt komen. De Hoofdstad-operette zal Vrijdag 5 Octo ber ten gehore brengen „Ich küsse Ihre Hand, Madame". Op Zaterdag en Zondag 6 en 7 Octo ber zal deze voorstelling herhaald wor den. Zondag 30 September viert de heer F- Helminck, Voorzorgstraat 2e, wel een bijzonder jubileum. Die dag is het namelijk vijftig jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de firma A. J. van der Pigge, de bekende drogisterij aan de Gierstraat. In de zaak zal er Zondag van half J drie tot vier uur gelegenheid zijn de jubilaris te feliciteren. Op Dinsdag 2 October herdenkt de heer G. J. Gerrits het feit, dat hij veer tig jaar in dienst is als opmaker ter zetterij van ons bedrijf. ms op Zondag 30 September VelsenAPGS VitesseRKAVIC Wijk aan ZeeBeverwijk DEMHilversum TYBBRijswijk HBCLeonidas TDO—ADO NAS—EHS TeylingenWarmunda ASCConcordia Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5. Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuisclub wint. dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2. gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Om acht uur gisteravond zijn er op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Vergierdeweg twee luxe auto's tegen elkaar gebotst. De in Zuidelijke richting rijdende auto, bestuurd door de 24-ja- rige Haarlemse radio-monteur P- J. F. van O., reed op het moment van de aanrijding op het linker weggedeelte, omdat hij een voor hem rijdende auto wilde passeren. De wagen reed hier door tegen een uit de tegenovergestelde richting komende auto op. De auto van de radio-monteur sloeg over de kop en kwam boven op de bestuurder en zijn passagier, de 42-jarige Haarlemse lasser A- R., die er uit werd geslingerd, te recht. De monteur liep enige gebroken rbben op; de lasser kreeg een gebroken rib. Voorbijgangers hebben de slachtof fers onder het wagentje uitgehaald. Na dat zij in het ziekenhuis zijn verbon den, konden zij naar hun woning ver voerd worden. De auto van de monteur werd zwaar beschadigd. De andere auto liep enige schade aan de voorkant op. Mochten we verleden week melding maken van de voordracht van aalmoe zenier Brabander voor zijn K.J.M.V.ers over „Liefde en verliefdheid", deze week begeeft de vriendenclub zich meer op zakelijk terrein n.l. dat, hetwelk haar 't meeste raakt en dat ook haar volle aandacht verdient. De K.J.M.V. zal on der de wel zeer toevertrouwde leiding van de heer G. Straathof, secretaris van de grote broer van de K.J.M.V. n.l. de N.R.K.M., zich storten en verdiepen in de verschillende actuele middenstands problemen. Staat de melksanering op het ogen blik in het brandpunt der belangsteiiing. a.s. Woensdagavond zal echter ook de sanering van de andere takken in het bedrijfsleven onder de loupe genomen worden. De K.J.M.V. houdt haar bijeen komst in 't Middenstandsbureau, Kruis feest. Gisteravond om vijf uur haalde op de Rijksstraatweg de 13-jarige scholier P. B. uit Haarlem op de fiets een voor hem rijdende wielrijder in. De reehter- trapper van de jongen bleef aan de fiets van zijn voorganger haken en hierdoor maakte hij een zwaai naar links, juist op het ogenblik dat een auto, bestuurd door A. uit Zaandam, wilde passeren. Een aanrijding was het gevolg. De jongen liep een bloeduitstor ting in het hoofd op. Zijn rijwiel werd beschadigd. De auto werd zwaar geha vend; de kruk van het rechterportier werd afgerukt en het spatbord en por tier werden ingedrukt. Aanwinsten van de R.K. Openbare Lees zaal, Nieuwe Gracht 70: Winston Churchill: Memoires over de tweede wereldoorlog. Dl. 7. De keer der fortuin. Afrika teruggewonnen. Hans Ferrée: Anvonturen in drie wereld- delen. Sverre Hoimsen: De lokroep van Tahiti. Oksana Kasenkfna: De sprong naar de vlij- heid. W Kroon: Geschiedkundig overzicht van het Haarlemse postwezen. Doré Ogrizek: Les Etats-Unis d'Amérique. Nikolaus Pevsner: Cornwall. (The buildings of England; vol. 1). K. Sprey: Het rijk van Rome. De bijdrage van Rome tot de cultuur van West-Europa. S. J. SuysReitsma: Helleense mythos. Chaim Weizmann: Eerste president van Is rael. In dienst van mijn volk. Reeds enkele maanden is de Beverwijkse Damclub doende met dc voorbereiding van het grote damfcest, dat morgen ter stede in het Statcnhuis aa*i de. Velser- weg plaats heeft: de vijftiende ronde in de wedstrijd om het wereldkampioen schap tussen Keiier en Roozenburg. Men heeft op vele manieren gepoogd in de weken die aan deze ontmoeting vooraf zijn gegaan, de belangstelling voor deze denksport ter stede op te voeren. Resultaten bleven daarbij niet uit. Regelmatig ziet men stadgenoten bezig met de oplossing van de probleem-wedstrijd in de étalages van verschillende Bevcrwijkse zaken. Gelden werden ingezameld, een ere-comité aangezocht, medewerking van verschillende instanties verkregen. Beverwijk zal morgen de dammende gasten feestelijk, hoewel in de rustige sfeer, die rond deze denksport past, ontvangen. Behalve beide meesters .komt ook de Belgische kampioen Leon Vaessen naar Beverwijk. Deze zal een wed strijd spelen tegen Piet Smit, lid van de Beverwijkse Damclub- vingen een speciale uitnodiging, omdat men op de eerste plaats veel lering in de wedstrijden ziet voor beoefenaars van de damsport. De kans is zeer groot, aldus de heer Van Hattum, dat de beslissing in de strijd om het wereldkampioenschap te Beverwijk zal vallen. Men rekent met De wedstrijd Keiler—Roozenburg wordt morgenavond in het Statenhuis aar. de Velserweg te zes uur gespeeld. De heer W. J. van Hattum, secretaris van de Beverwijkse Damclub, vertelde ons gisteren enkele interessante bijzon derheden over deze damontmóeting. Een officiële ontvangst gaat aan de wedstrijd vooraf. Het ere-comité zal aanwezig zijn; vertegenwoordigers van het Bondsbestuur, en de ontspannings- raad van Hoogovens, die belangrijke financiële steun verleende. De wedstrijd KeilerRoozenburg wordt door twee secondanten gevolgd en nauwkeurig nagespeeld en geanaly seerd. Het publiek kan tegen een kleine en- trée-prijs de wedstrijden volgen. De damverenigingen van het district ont vrij grote zekerheid op een overwin- ning van onze zes en twintigjarige landgenoot, hoewel Keller, man van tegen de vijftig, technisch beter is: een werkelijk damfenomeen. Roozenburg echter heeft de bijzondere gave van een geweldig geheugen, dat hem in staat stelt ieder ogenblik volledig de partij te analyseren. Zijn combinatie vermogen is bovendien zeer sterk. Omdat Beverwijk met zeer grote kans de beslissing zal brengen, ver wacht men ook een grote opkomst van bonds-officials. Een aardige bijzonderheid is nog, dat Piet Roozenburg in ondertrouw is. Hij zaj Woensdag 10 October te Velsen in het huwelijk treden. Zijn bruidje komt mee naar Beverwijk en de Beverwijkse Damclub zal dan ook ongetwijfeld voor een kleine verrassing zorgen. Het wordt trouwens een „dam"-huwe- Hjk, want de Beverwijkse Damclub heeft het initiatief genomen met de damclubs van het district het huwelijk van Roozenburg te gaan opluisteren. Het bruidspaar zal tussen een haag van damborden het Stadhuis binnen schrijden. Merkten we reeds op, dat de pro bleem-wedstrijden een zeer goed resul taat hebben opgeleverd, de heer Van Hattum verzocht ons te willen berichten dat men nog oplossingen kan inzenden, bij de winkeliers bij wie de proble men in de etalages staan tot de bor den zijn weggehaald, dat is Donderdag morgen. Er zijn voor iedere goede op lossing prijzen beschikbaar! Het ligt voorts in de bedoeling regel matig voort te gaan met deze propa ganda voor de damsport, ter verster king van de Beverwijkse Damclub men rekent op vele jeugdleden maar ook om in het algemeen de belangstel ling voor deze mooie denksport in breder kring te wekken. Men zal dit ook nog op andere manieren proberen te bereiken. Vermelden we tenslotte, dat Woens dagavond te 23.15 via de VARA-micro- foon een beschouwing over de wed strijd RoozenburgKeiler zal worden uitgezonden (in samenwerking met AVRO en KRO). (Van een onzer verslaggevers) Enige dagen geleden hebben wij be richt, dat het eerste Russische kolen- schip, dat na de oorlog de Amsterdamse haven aandoet, op komst was. Maan dag is de boot binnengelopen en hoe! Bij het meren aan de Ertskade, om ongeveer half negen, ontstond een dus danige deining van het water, dat een boei door de schroef van de boot werd aangetrokken en de meerketting ver strikt raakte tussen de vinnen. Een duiker is „naar beneden" gegaan en heeft met een ijzerzaag de ketting kun nen doorzagen, zodat de schuit binnen een half uur bevrijd was. De Rus. „Istra" is zijn naam, werd binnengesleept door twee sleepboten van de firma Goedkoop, terwijl een loods aan boord was. Deze kon zich aan de Russische kapitein verstaanbaar maken in het Engels; alle overige leden van de bemanning spreken Russisch in verschillende dialecten. Het schip is voorzien van een viertal geschutstorens. Vermoedelijk zijn deze een overblijfsel uit de dagen van de oorlog, toen de meeste landen geschuts torens op hun vrachtboten hadden. Men veronderstelt, dat de vrij oude schuit een van de oudste en gammelste, die ooit de Amsterdamse haven heeft aan gedaan van Engelse of Duitse afkomst Tijdens het afgelopen weekend is er ingebroken in de opslagplaatsen van een handelaar in oude metalen aan de Harmenjansweg. Vermoedelijk zijn de dieven met een bootje op het terrein gekomen. Zij hebben een tiental motor accu's meegenomen ter waarde van on geveer f 120. Om kwart over acht gistermorgen heeft een autobus van de N.Z-H. onder het viaduct op de Kruisweg een wiel rijder aangereden, doordat deze een duw van een andere fietser kreeg, die hem aan de verkeerde zijde passeerde- De wielrijder viel naar links. Zijn rij wiel werd beschadigd; de man zelf kreeg een kneuzing aan de rechterhand. Op de Orionweg, ter hoogte van het Planetenplein, is gisteravond om zes uur een motorrijder door een personen wagen aangereden. De bestuurder van de auto wilde met een bocht naar links het plein oprijden en verleende aan de motor geen voorrang. De man werd over de kap van de auto geslingerd en liep een kneuzing aan de pols op. Beide voertuigen werden beschadigd- De uitbreiding van de Gem. Visserij- school te IJmuiden heeft zo ongeveei zijn beslag gekregen. Het werk is nog wel niet helemaal klaar, maar het zal toch niet lang meer duren of de officiële ingebruikname van het nieuwe deel der school zal plaats kunnen vinden. En terwijl in de nieuwe lokalen de schilder zijn werk doet, terwijl de mannen van de P.T.T. in het nieuwe en gerieflijke vertrek voor de concierge wegwijs wor den uit de wir-war van draden, die de nieuwe telefoon-aansluiting met de bui tenwereld zal moeten verwezenlijken, pronken in de machinehal enkele onder delen voor dit onderwijs, waarop de leerkrachten terecht trots gaan Daar staat een knaap van een Compound-ma chine, een stoona-machine met 2 cylin ders. Uw verslaggever vond het ten minste geen kleintje, maar onder zijn soortgenoten bleek hij toch nog tot de ukkepukken te behoren, doch als les materiaal is hij uitstekend te gebruiken en een stoomketel in een bijgebouwtje is in staat hem zijn toeren te laten ma ken. In deze hal, die met zijn geruite platen doet denken aan de machinekamer van een schip, staat op een betonnen voet stuk ook een nieuwe lichtmotor. En bui ten pogen 2 leerlingen met staalborstels een oude, door een maatschappij afge stane stoomlier van zijn roestlaag te ontdoen en weer toonbaar te maken. Want om ergens van te kunnen leren behoeft het niet steeds nieuw te zijn. Anderzijds werkt de visserijschool nu ook niet bepaald alleen met oude spul len. Voort wandelende door de nieuwe lokalen komt men een paar spiksplin ternieuwe draaibanken tegen, waarmee het goed werken zal zijn. En de twee dubbele smidsvuren, die eveneens in het lokaal staan en waarvan er een nog niet gebruikt werd, zijn nu voorzien van een rookafzuiging, wat alweer een belang rijke vooruitgang betekent. Dat is trou wens deze gehele nieuwe vleugel, waar de lichtval uitstekend is en waar leraren en leerlingen met plezier zullen werken, in het belang van visserij en scheep vaart. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat het nieuwe stationsgebouw van Scheveningen-Radio op het tweede Sluiseiland te IJmuiden half October in gebruik genomen zou kunnen worden. Dat betekende reeds maanden later dan de eerste raming in het vooruitzicht had gesteld. Door diverse oorzaken, o.a. door vertraging in de aflevering van materiaal, is de openingsdatum op nieuw verschoven moeten worden en neemt men nu aan, dat dit in de twee de helft van November zal kunnen ge schieden. Daar wordt althans ernstig naar gestreefd om nog voor de grote St. Nicolaas-, Kerst- en Nieuwjaars- drukte aan de nieuwe en betere accom modatie gewend te zijn. is en tot de oorlogsbuit van de Russen behoort. Zij hebben de geschutstorens rustig laten zitten, zonder bewapening evenwel. De 6 a 7000 ton steenkool, die aan boord zijn, zullen over enige dagen ge lost worden door de „Humber". Dan zoekt de „Istra" de koude weer op in Rusland, na warmte in Nederland te hebben gebracht. Dat heet nog eens op offering! De Nationale Veiligheidsraad van de V.S. heeft gisteren alle West-Europese N.A.T.O.-landen vrijgesteld van het ver bod van het Congress tot hulpverlening aan landen, die zaken doen met het Rus sische blok. De raad, die onder leiding staat van president Truman, stelde zich op het standpunt, dat het in alle opzich ten in het belang van de veiligheid van de V.S. is, om deze landen uit te zonderen van het zogenaamde amendemcnt-Kem. De uitzondering geldt voor: West- Europese landen en van hun afhanke lijke overzeese gebiedsdelen, die teza men met de Verenigde Staten en Ca nada deelnemen aan de Noord-Atlan tische verdragsorganisatie en het ge zamenlijke programma voor de export controle n.l. België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Portugal en het Verenigde Koninkrijk". In eer< afzonderlijk decreet werd West-Duitsland met inbegrip van West- Berlijn vrijgesteld van het in het amen- dement-Kem vervatte verbod. Het be trokken amendement was opgenomen in een aanvullend wetsontwerp voor de toewijzing van toegestane gelden De Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij heeft de bouw opge dragen van twee enkelschroefmotor- vrachtschepen van ongeveer hetzelfde type als de „Heemskerk" en de „Hoog kerk", welke schepen sinds ruim twee jaar in de vaart zijn. Een der schepen zal worden gebouwd bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam en wordt voorzien van een Stork-motor, het tweede schip bij de Machinefabriek en Scheepswerf van P Smit Jr. te Rotterdam, te voorzien van een B. en W.-motor. De schepen zullen in de vaart worden gebracht als open shelterdekkers met een diepgang van circa 28 voet en zullen een draagvermogen van ongeveer 10.000 ton hebben. De schepen zullen accom modatie bieden aan 12 passagiers en voorts een bemanning huisvesten van 50 a 55 koppen. De oplevering der sche pen zal in de eerste helft van 1954 ge schieden. De heer E. W. Lamberti uit Valken burg is 7 Augustus met drie tochtgeno ten met de kruiser „Anna Elisabeth" voor een zeiltocht naar Curasao uit IJ muiden vertrokken. Het gezelschap is Zondag, zonder tussenhavens te hebben aangedaan, na een tocht van zeven enveertig dagen in Willemstad aangeko men. AMSTERDAM, 24 Septf 1951 De aandelenmarkt had vandaag, na de stijging aan het eind van de vorige week, min of meer van winstnemingen te lijden. Speciaal de Indonesische fondsen lagen zwaar in de markt en moesten zich koersverliezen van 1 tot 3 punten getroosten. Op het verlaagde niveau werd evenwel enige weerstand geboden. De staatsfondsenmarkt daarentegen was vrij vast van toon. De conversielening 1947 boekte in betrekkelijk korte tijd een verbetering van ruim 1 pet. en 3 pet. Investeringscertificaten liepen circa 1 Vz pet. op. Het dollaragio was zeer flauw en liep terug tot 12 pet. (Niet-ofHciële Koersen) Vorig Opening slot 25/9 3'A Nederl. 1948 87 3>/4 pCt. Ned. 1950 87',4 3-3(4 Nederland 1947 85;.; 3 Ned. 62-64 bel.fac. 88 Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 87=4 Ned. Handel Mil- cert. 141'i A.K.Ü. 176% Van Berkels Patent liogb Calvè-Delft eert. 124 Van Gelder 161% Kon. Hoogovens eert. 16054 Unilever cert. 236 Ned. Kabel 215 2 Philips "O s Nieuwe Philips Kon. Petroleum ,1/3 „Amsterdam' Rubber 105 Ho 11. Amerika Lijn 17S Kon. N. Stoomb. MO- 124% Ned. Scheepv. Ume 147% H.V.A. 114',i Dell Mij. eert. 90 85 H 235 163(4 286 106 134 A 147 114% 90 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacifio Southern Railway Tidewater U.S. Steel 24/9 21/9 47% 48% 54', 54(6 71=4 72% 60', 60 51-4 51% 14:!4 14% 84=, 85 74 74',4 13 18% 23% 24 42'z 42% 65 65% 05 >2 65% 55 55 43'4 12% 42% 4.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2