Stad Gods herrijst op Monte Cassino Haagse raad aarzelend tegenover Nederl. Ballet Onder de koele bogen rammelen schor de beton molens en rijden kruiwagens af en aan WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gebo u w en voor de helft opgetrokken Alphen aan de Rijn bezorgd Voorstel tot subsidiëring aangehouden IkiMM IF MllBi MT i DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 PAGINA voor verpakte biscuits! Gewijd millioenen- werk DOOR ALEXANDRA ORME /*f AMf%A*srw Over verhuisplannen van Avifauna Ernstig auto-ongeluk door lekke band Een dode, twee zwaar gewonden C.A.O. voor de schoen makerij Koningin bewondert „Bourgondische Pracht" Onverwacht in Rijksmuseum - - Nieuw geneesmiddel tegen tuberculose Inkomen van leden Kon. Huis Wegwijzers krijgen andere kroon Als U voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat - „Koningin vertolkte geweten van de wereld" DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMKE 5fLS 1/ aan hoofd of hand of wat lapwerk aan het zware barokke gewaad. Gebroken zuilen zijn langs elkaar gelegd als pot loden in een étui en bij de museum muur vinden wij een wonderlijke voor raad rosetten, bladkapitelen, bloem knoppen en andere stenen plantaardig heden, die bij het detailwerk van de restauratie van nut kunnen zijn. „Met het optrekken van het gebouw zijn we nu ongeveer voor de heift gereed", ver telt de donkere monnik, als we uitgeke ken zijn op de bizarre openluchttentoon stelling. „De Noordelijke vleugel en de hof van Bramante hopen wij in de twee volgende jaren klaar te hebben als de middelen tenminste blijven vloeien. Het gebouw zelf, zonder decoratie en zonder kunstschatten zal dan ongeveer dertig milliard lire gekost hebben. Gelukkig dat de regering blijft steunen en vooral uit Zwitserland en België veel particu liere donaties binnen komen, anders zouden wij het werk allang hebben moeten stilleggen. Gaat u mee naar de kerk en het graf van de H. Benedictus." Door de ijle loggia wandelen we naar de hoofdingang en staan dan plotseling in het donkere bakstenen interieur, waarvan de sobere toon hier en daar gebroken wordt door een glanzende zuil van bruin marmer. Met een onge looflijk vakmanschap zijn de barokke gewelven opnieuw gemetseld en de Advertentie IJ znlt 's morgens „kiplekker" uit béd springen. Elke dag moet uw lever een liter gal tn uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Op de top van de met blauio-groen cederhout beboste Monte Cassino stond vroeger om het graf van Sint Benedictus de abdij met zijn weidse binnen hoven, Luisterrijke zalen, verfijnde pandgangen en de overdadig vergierde ïbdijkerk Alleen al de plattegrond van het klooster hield door zijn stijlvolle evenmaat en zuivere verhoudingen zelfs het lekenoog geboeid. De drie grote pandgangen, waarvan de middelste, gebouwd door Bramante, verlengd was met een bjjede trap, die uitzicht gaf op de met marrmeren beelden versierde hoofse bogel^alerij, gewijd aan de weldoeners van het klooster, stonden in open ver binding aaneengeschakeld tot een groots geheel, dat via de trap en galerij uitliep op de loggia van de abdijkerk, waarvan de gevel hoog oprees boven het rhyth- rnische spel van bogen en zuilen. In strakke, rust waren in de vleugels van de binnenhoven do grote refter, de kapittelzaal, de recreatieverblijven en cellen van de monniken gegroepeerd tot bouwmassa's, welke zich trarpsgewijze ver nauwden naar de gehoepelde kerk met zijn slanke toren op de Oostrand van het bergplateau. den. De haarspeldweg leidt langs kaal geblakerde rotsen, die liggen te gloeien in het zonlicht; beneden de wandelaar verblauwen de vergezichten en wordt Cassino een etalage van lelijk en slecht bij elkaar gezocht speeldgoed en wat de voetganger af en toe bij een krom ming van de weg kan zien van de Bene dictijner nieuwbouw, lijkt voorlopig nog te peuterig en bouwplaatachtig om zijn geestdrift gaande te maken. Maar de volhouder wint in dit geval wei bijzonder, want ais hij eenmaal op het voorterras is aangeland, waar veertig monniken hun noodklooster hebben op- geslage% bulldozers grote steenbrokken uit de bodem happen en een compleet dorp van directieketen en onderkomens voor de arbeiders is opgetrokken, ziet hij hoe opnieuw uit de chaos iets wordt geschapen dat goed is. Achter de wan orde en willekeurig gespannen electri- sche draden, stapels hout. loodsen en primitieve stellages, rijzen weer groots en sterk de bouwblokken, afgesloten door flauw hellende daken, uit de breed in het bergland geplante fundamenten. De gevels van vers gekapte steen zijn bijna verblindend wit in het zonlicht en schreeuwen om het patin dat alleen de jaren kunnen geven. Soms vinden wij Italië het land van het donkere licht. De klare en wolkenloze hemel lijkt don ker achter de fel besehenen gevels en bergtoppen of de hier en daar vonken de stadjes tussen de grijsblauw of oker getinte hellingen. Maar de Acropolis op de. Monte Cassino heeft zulk een scher pe glans van nieuwheid dat de hemel daar achter nauwelijks meer opvalt. Binnen hun strenge muren, doorbro ken door kleine vensters in Bramante stijl, herbergde het klooster een schat aan fresco's, beelden, houtsculptuur en marmeren inlegwerk, zoals in geen an der monasterium ter wereld ooit is bij- eengeweest. Maar de abdij van de Mon te Cassino, die boven zijn hoofdingang in gulden letters het devies Pax voerde en waar eeuwen lang de vrede heerste welke de wereld niet geven kan, lag als een fort gebouwd op het punt, dat de valleien in de omtrek beheerste. Duitse. SS-troepen hadden zich in het begin van 1944 genesteld in de bossen op de helling en het aanrukkende Pool se leger liep vast tegen deze granieten pyramide, die toen haastig door Ameri kaanse bommenwerpers van iedere dek king. van zijn dichte bossen en ook van het klooster op de berghelling werd gezuiverd. Toen het alles ver schroeiend bedrijf voorbij was telde de Monte Cassino twee macabre monu menten: een inderhaast aangelegde be graafplaats van Poolse gesneuvelden in een plooi van de heuevelrug en op de top 'n trieste verzameling geblakerde muur- resten die als zerken overeind stonden. 't Was of de blockbusters met de stijlvolle xuilen en bogen ook de eeuwenlange traditie van de Benedictijnse gebeds cultuur, arbeid en contemplatie voor goed en tot in de fundamenten hadden afgebroken. Een herbouw van de sta tige bouwmassa's zou vele millioenen gaan kosten en de kunstschatten die met de zware muren waren uiteenge slagen leken onvervangbaar. Door de Verenigde Staten werden dollars voor de restauratie toegezegd maar niet ge stuurd. De Italiaanse overheid begon echter fondsen beschikbaar te stellen om de herbouw van de abdij mogelijk te maken en het Vaticaan kreeg zich te beraden over de vraag of de restauratie zich wel moest richten, naar de vroege re luisterrijke staat van het klooster. Maar tenslotte zag Rome over de schrijnende nood en het tekort aan ker ken heen naar een verdere toekomst en gaf toestemming de Benedictijner Stad Gods in al haar heerlijkheid te her stellen. Dit was het ogenblik waarop de padri Benedettini hadden gewacht. Een van hen werd ogenblikkelijk met de plannen voor dit gewijde millioenen- werk belast en eerl confrater zou het restaureren van ont hoofde en onthande beelden en het co- piëren van de ver nielde sculptuur zo veel mogelijk ter hand nemen. Met behulp van oude gravures en een flinke dosis foto materiaal werd de constructie van het vroegere gebouw bestudeerd en buna elk detail ook van de decoratie in te" kening gebracht en daama werd begon nen met de samen stelling van een se lecte groep van on geveer 200 bouwar beiders. Deze keur troep heeft nu twee jaar lang ruïnes ge sloopt, stenen uit de bergwand gehakt en gefrijnd, kapitelen en zuilen gekapt, beton gestort en bogen Eemetseld en de bezoeker kan nu weer iets ondergaan van de stralende luister, de vrede in steen die hier vroeger heeft geheerst. .Wie in het stadje Cassino een wonder lijke composiet van puinhopen. nood- Woningen en nieuw zakelijke flats de hegen kilometer lange klimpartij naar boven onderneemt, zal door het begin van zijn tocht zeker niet begeesterd wor- De monnik die bij vergissing meent de Duitse taal machtig te zijn en ons door de nieuwbouw zal gaan gidsen, wijst naar de zware hoofdingang naast de gespaarde cel van Sint Benedictus. „Kijk", zegt hij, „er staat weer „Pax" boven de poort. Ons klooster is een burcht van de vrede". Achter hem aan vinden wij door een warwinkel van opgeslagen materialen over puinhopen en losgeslagen rotsblokken onze weg naar de zij-ingang, die als een tunnel omhoog voert naar de grote herbouw- De gebouwen zijn voor de' helft opgetrokken. de pandgang. Onder de koele bogea rammelen schor de betonmolens, rij den kruiwagens af en aan en slinge ren snoeren in het wilde weg rond. Het is beklemmend, de oude wonder lijk-zuivere proporties van de renais sance hier opnieuw te zien ontstaan uit stenen die te nieuw zijn om echt te kunnen lijken. Deze ordonnantie van bogen, zuilen en pilasters hebben wij ons nooit anders kunnen denken als in eerbiedwaardige grijze of vaal (Van onze correspondent) Zoals wij dezer dagen berichtten koestert de directie van Avifauna te Alphen a/d Rijn het plan voor de win termaanden haar collectie exotische vogels voor dagelijkse expositie over te brengen naar de Apollohal te Amster dam. Een beslissing is nog niet gevallen. De beweegredenen welke hiertoe hebben geleid vinden hun oorzaak in de minder toeschietelijke houding van het Alphens gemeentebestuur om ook voor de Zondag gelegenheid tot dansen te verlenen in het paviljoen. Teneinde het bedrijf op gang te houden wil men trachten de wintermaanden door te brengen daar waar men ten opzichte hiervan wèl alle mogelijke medewerking verleent. Het is bekend, dat het Amsterdams gemeente bestuur dit plan sterk- stimuleert, even als de Verenigde Hotelbedrijven in de hoofdstad. Men ziet aldaar door de ves tiging van Avifauna, zij het ook voor lopig slechts voor de maanden Novem ber tot en met Maart, een bezienswaar digheid te meer ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. De directie van Avifauna verwacht in de wintermaanden te Alphen aan den Rijn geduren de werkdagen een te gering aantal bezoekers, wat het exploiteren van grote orkesten niet meer verantwoord maakt. Geraakt men tot een aanvaard bare overeenkomst, dan zal het gehele bedrijf met ingang van 1 November te Alphen aan den Rijn worden gesloten en zal het daarna te Amsterdam worden geopend. Alphen ziet hierin een moge lijke bedreiging voor de toekomst. Want het is vooralsnog heel niet zeker, dat Avifauna dan in haar geboorteplaats een langer leven zal zijn beschoren. En wie betaalt dan do f 100 000 vermakelijk heidsbelasting? Hedennacht keerden drie personen uit Harderwijk, de heren H. Bloksma, T. de Pauw en P. de Pauw per auto te rug naar Harderwijk. Tussen Nunspeet en Hulshorst sprong een band, waar door ,de auto in volle vaart tegen een boom' reed. De heer H. Bloksma werd onmiddellijk gedood, de beide anderen werden zwaar gewond. De onderhandelingscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de werknemers en werkgevers-organisaties in de schoenenbranche, is met haar werkzaamheden gereed gekomen, en heeft op alle punten overeenstemming bereikt. De concept C.A.O. zal nu zo spoedig mogelijk ter goedkeuring aan rijksbemiddelaars worden voorgelegd. De universiteit van Straatsburg heeft aan onze landgenoot prof. dr. J. B. Tiel- rooy, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, honoris causa de titel van doctor in de letteren toegekend. De openbare promotie geschiedt op 22 No vember a.s. ter gelegenheid van de plechtige hervatting van de colleges aan genoemde universiteit. De radio-cabaretier Chiel de Boer zal deze maand vijfentwintig jaar op o- plan ken staan. Begonnen als amateur naast zijn tandartsenpractijk heeft Chicl de Boer zich geleidelijk geheel aan het cabaret gewijd. Binnenkort vertrekt het gezelschap van Chiel de Boer onder auspiciën van de B. P M. op tournee naar Indonesië. Foto: Tijdens de radio-opnamen van het jubileumprogramma ten hu'ize van Chiel de Boer (rechts). Links: Sylvain Poons, die volgend jaar zijn veertig-jarig jubileum in de cabaretwereld hoopt te vieren. Het voorstel tot het uittrekken op de lopende begroting van een extra sub sidie voor opera en ballet, waarmee ten principale beslist zou worden over een jaarlijkse steun van f 76.000,aan een te vormen Nederlands balletgezel schap, is gisteren in de Haagse gemeen teraad aangehouden. Het was vooral de V.V.D.-fractie, die uitstel bepleitte, omdat men van deze zijde meer zekerheid wenste over het effect der te verlenen gelden. Inder daad bleef het voorstel in kwestie wat dat aangaat nogal op de vlakte, maar, zo zei de heer v. Zwijndregt (P.v.d.A.), wethouder van Kunstzaken, er konden geen mededelingen over de leiding van het balletgezelschap etc. gedaan wor den, zolang niet bekend was of Den Haag een Nederlands ballet zou steu nen, om de simpele reden, dat zonder subsidie het gezelschap niet opgericht kon worden. En hiermee zat men dan in een vi cieuze cirkel; want van de andere kant wilde de opponerende V.V.D. de uit spraak pro of contra niet geven, zo lang er niet meer houvast over de op zet van het ballet geboden werd wat ook geen onredelijk verlangen was. Een oplossing ware wellicht geweest een splitsing van het voorstel in ener zijds een principiële uitspraak en an derzijds de regeling der subsidiëring, waarbij men het eerste zou hebben kunnen accepteren zonder zich op het tweede vast te leggen. Nu echter bleef men steken bij de opschorting. De P.v.d.A., die vóór de subsidie verlening is, en ook de katholieke wethouder Feber stemden voor het uitstel, kennelijk op grond van de overweging, dat de zaak bij directe behandeling verloren zou zijn. Im mers, behalve de V.V.D.-fractie wa ren ook de C.H. en de A.R. en het grootste deel van de K.V.P. tegen het voorstel gekant. De K.V.P. met haar wethouder van Financiën, de heer Dresmé, verklaarde zich tegen het aanhouden van de aangelegen heid. Een consequente houding: men wilde de verantwoordelijkheid voor het afwijzen in deze hoek ook meteen wel nemen. Er is namelijk reeds uit en te na binnenskamers over deze kwestie ten departemente van O., K. en W. gesproken en bet is niet recht Aavert entte duidelijk welke zekerheden de Haag se wethouder van Kunstzaken nu binnen veertien dagen te voorschijn zou kunnen toveren om de weifelaars te bekeren. De enige mogelijkheid lijkt thans, dat de V.V.D. na in eerste aanleg haar bezorgdheid over de be steding van gemeentegelden getoond te hebben, het bij de volgende gele genheid over de culturele boeg zou gooien. Inmiddels verkeert Den Haag hier door typisch in de situatie van graag een culturele rol te willen spelen, waarvoor allerlei gunstige disposities aanwezig zijn, maar het nog niet aan te durven. Opmerkelijk is. dat burgemeester Schokking, die. naar verluidt, in het college van B. en W. een beslissende stem heeft gehad ten gunste van de subsidiëring, zijn opvatting over het be lang voor Den Haag van de stichting van een Nederlands ballet in deze stad althans in de openbare vergadering niet heeft geuit. Vermoedelijk bewaart hij dit pleidooi voor als de zaak gaat spannen. Koningin Juliana heeft Maandag avond onverwacht een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Bourgondische Pracht in het Rijksmuseum. Zij was vergezeld van haar particulier secreta resse, mevr. SmitAvis, en werd op de tentoonstelling rondgeleid door dr. A. F. E. van Schendel. waarnemend hoofd directeur van het Museum. Ook burgemeester d'Ailly van Am sterdam was bij dit koninklijk bezoek aanwezig. Van kwart over negen tot elf uur bezichtigde de Koningin de tentoon stelling, die tot dusverre slechts twee maal per week des avonds was ge opend, maar die van morgen af gedu rende de laatste week ook des avonds voor het publiek geopend zal zijn. Deze avond was gereserveerd voor een speciaal bezoek van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap. In totaal hebben tachtigduizend be zoekers de tentoonstelling bezocht, sinds zij twee maanden geleden werd ge opend eaMimiw illjrj'1 hl JJ i1 i II ben. Ik wil jou er ook iets voor geven, want je bent ook maar alleen. Kom, Lida, zeg eens, zou je niet willen? Je bent vrij en met jou valt te praten." Zo waren de gesprekken, waarmee we tot tegen de avond de tijd doodden. Om zes uur acht uur voor de Rus sen begon Waska, de kok, voor het eten te zorgen. Jumbo ging, uitgeput door het praten met zijn verschrikte landgenoten, op het andere bed liggen. Het meisje met het zwarte haar kwam terug, zette een stuk van een gebroken spiegel tegen de beroete petroleumlamp en begon met zorg haar gezicht op te maken. In die vreselijke kamer, waar je de angst van de mensen letterlijk ruiken kon, bracht ze iets van onbe zorgde levenslust. Zij was de enige van al die mensen daar, die nergens bang voor was, en haar zorgeloze houding was op de een of andere manier aanste kelijk. De soldaten met de automatische pistolen werden afgelost. Nu en dan kwam de walglijke oude man uit de kamer er naast binnen om Waska's dampende pannen te inspecteren en de inhoud er van met een vuilzwarte vin ger te proeven. Daarna keek hij met een blik van duivels leedvermaak de kamer rond en verdween weer. Maksym lag op het bed naast dat van Jumbo en snurkte. We verveelden ons en waren tegelijk nogal bang. Wat had dit alles te betekenen? Die arme, in lompen gehul de, ongeschoren duivels waren nu al een week van de ene plaats naar de andere gesleept en hadden geen idee waarom. Langzaam verstreek de tijd. Waska zette wat bleke. on-Russische beetwortelsoep op de tafel, nadat hij het meisje er vandaan gejaagd had, dat, op hem scheldend, vlug haar rouge en haar poederdoos bijeen raapte. Ik gaf Jumbo zijn eten, waar hij lag, een paar aardappels, in zout water gekookt, want Jumbo had geen trek in Waska's beet wortelsoep. Daarna ging ik met de kok aan tafel zitten. De anderen kregen niets te eten. (Wordt vervolgd Op het twaalfde internationale con gres te New York voor zuivere en toe gepaste scheikunde hebben Franse ge leerden medegedeeld, dat zij een nieuw geneesmiddel tegen tuberculose hebben ontdekt. Het is nog te vroeg om de rol, die dit geneesmiddel bij de behandeling van tuberculose van de mens zal gaan spelen, nauwkeurig te kunnen vaststel len. De nieuwe stof wordt aangeduid on der de formule „G469" en gelijkt op het „TB-1" vaccin tegen tuberculose, dat in Duitsland ontdekt werd. Bij proeven op muizen werden massale doses tuberkel bacillen ingespoten, welke bij 45 procent van de proefdieren in een periode van zestig dagen door het „G 469" vaccin ge dood werden. Bij gelijkluidende proeven met streptomycine gelukte dit maar met 15 procent van de proefdieren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het inkomen van de leden van bet Konink lijk Huis. Sedert 1938 zijn deze bedra gen ongewijzigd gebleven. Inmiddels zijn de financiële lasten van het Ko ninklijk Huis in aanzienlijke mate ge stegen. Voorgesteld wordt het in de grondwet vastgestelde bedrag van het inkomen van de Koning te verhogen tot f 1.500.000 en dat van de Prins-gemaal tot f300.000. Het jaarlijkse bedrag, bestemd voor het onderhoud der paleizen. wordt ver hoogd tot f350.000 (deze bedragen wa ren tot nu toe resp. f 1.000.000, f200.000 en f 100.000 Red.). Op A.N.W.B.-wegwijzers, die nieuw geplaatst of herschilderd worden, zullen in plaats van het gevleugelde wiel. dat thans bij alle wegwijzers de paal be kroont, vignetten met het A.N.W.B.- embleem worden bevestigd. Advertentie dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maag zuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste ge woonte. hun Rennies dadelijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk; een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zi.in één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist De „New York Herald Tribune" con stateert in een hoofdartikel, dat het „verstandig en menselijk" is geweest van Koningin Juliana om het vluchte lingenprobleem onder de openbare aan dacht te brengen. De internationale vluchtelingen-organisatie beëindigt haar werkzaamheden dit jaar, aldus het blad, maar de pogingen om deze ongelukkige mensen, waar zij ook gevonden worden, waardigheid en een nuttig bestaan te hergeven, mogen intussen niet verslap pen. Mogelijk kan een nieuw bureau op gericht worden om te dienen als infor matiebureau en een richtpunt voor de openbare mening ten aanzien van het gehele vraagstuk. In ieder geval heeft Koningin Juliana in haar beroep op president Truman ge sproken voor het gehele ongeruste ge weten van de wereld, aldus de New York Herald Tribune. kleine bogen in de muren uitge spaard. Het zand knerst onder onze voeten als we dwars door het midden schip tussen steigerplanken en bal ken onze weg zoeken naar de ingang van de crypte. Daar staan we plotse ling tussen de vreemde en ijle mozaïek taferelen uit de Beuroner schooi, hiëratisch opgezette reeksen van mon niken en heiligen in groene en gele tinten. De Benedictijn houdt niet van dit koele werk uit Noordelijke handen en brengt ons naar het graf van de heilige stichter, dat in de tombe van het altaar was gebouwd en met de onderkerk werd gespaard. Vandaar leidt hij ons naar het museum, waar fragmenten uit de lange historie van het Benedictijner moederhuis zijn ver zameld. Romaanse madonna's met een starre glimlach in het half verkoolde gelaat zien neer op de uiteengespleten koorstoelen uit de kapittelzaal. Oude gravures vertellen van feestelijke be doeningen binnen de weidse hof van Bramante en bomhulzen zullen de herinnering aan de derde verwoesting van de Monte Cassino-abdij levend houden. Een vindingrijke monnik heeft een van de vele hulzen als offerblok inge richt en van een flinke gleuf voorzien. Als wij enkele niet nader te noemen lire-biljetten door de opening schuiven horen we de pater, die druk bezig was bij zijn stalletje met ansichtkaarten en souvenirs „Molti grazie" zeggen. Wij geloven, dat nu het ogenblik voor het afscheid is gekomen, danken voor het geleide en gaan nog eens langs de massieve muren, waarin wijde poor ten uitzicht geven op de verre valei- en, door de heer lijke pandgangen en de hellende tun nel naar het stoffi ge voorterras, waar over een jonge vrouw haar ezei met waterkruiken naar de kraan leidt bij het toegangshek. Het licht is nog scherper geworden. Wolken als grillige brokken melkglas drijven boven de bergtop en zeven het zonlicht tot een witachtig schijnsel, dat scherp weer kaatst van de rot sen. het puin, de statige nieuwbouw en de kruisen op het theatrale kerkhof van de Poolse ge vallenen. Maar de gouden letters Pax schitteren helder boven de toegang naar de hoven, waarin stof en geest tot de klaarste har monie kunnen ko men en waar da dalen ver af lijken en de hemel vlak bij. Mr. A. VAN ROOIJ Ik weet niet, hoe Daniël zich in de leeuwenkuil gedroeg. In mijn leeuwen kuil gedroeg ik me, alsof mijn leeuwen onschuldige poesjes waren; ik noemde ze „poesje-lief' en strekte mijn hand uit om ze achter de oren te krabben. Ik deed zelfs alsof ik een muis was om hen te vermaken, want de zachtaardig ste leeuw heeft altijd iets van een kat in zich en ik trachtte hun met alle mid delen, waar ik over beschikte, te laten zien, dat ik niet ook maar één ogenblik dacht, dat ze me wilden verslinden. Jumbo nam de oude man voor zijn rekening en ik de jonge officier. We overstelpten hen met vragen en gaven hun geen kans om er een woord tussen te krijgen. Ik vertelde fantastische ver halen over een denkbeeldige Russische majoor, die mijn dikste vriend was; Jumbo vertelde uitvoerig over de ma nier waarop hij door de Gestapo ge marteld was; en dit alles met het ge mak en het vanzelfsprekende van erva ren mensen in de wereld. Die techniek was volkomen nieuw voor de Russen. En hoeveel tijd kost het niet eer je die geleerd hebt! Hoeveel jaren zullen de Russen niet nodig hebben vooraleer zij die Europese techniek om de mensen zand in de ogen te strooien meester zijn? De Duitsers die in het centrum van Europa wonen hebben het nooit ge leerd. De Russen hebben hun eigen methodes van diplomatie gefundeerd op de eeuwenoude tradities van het Oos ten, maar West-Europa met zijn cul tuur en zijn charme heeft er een ware kunst van gemaakt, zodat de stomste Europeaan, die gewoon is om in de we reld te verkeren, het scherpzinnigste lid van de Gepeoe om de tuin kan leiden juist door het feit, dat hij zijn tong weet te gebruiken, als een behendig schermer zijn floret. Onze kwelgeesten kregen zo van harte genoeg van ons, dat zij ons de deur uit gooiden en naar een kleine kamer stuurden, links van de ingang. Ik kan me voorstellen met wat voor een opluchting zij de deur achter ons zagen dichtgaan. De Duitsers zou den ons ongetwijfeld hebben neerge schoten wegans zoveel spraakzaamheid. Mijn zenuwen waren zo gespannen, mijn geest zo geconcentreerd, dat ik geen plaats over had voor angst, zelfs al wist ik, dat we in de handen van het N.K.V.D. waren gevallen. De kamer, waar we ons nu bevonden, was de huis kamer. De helft er van werd ingeno men door twee alkoofbedden vol met stro en veren. Op een er van zat half liggend een jong meisje met zwart haar, en naast haar een oude man. Een paar in lompen gehulde Hongaren met onge schoren gezichten zaten op stoelen zonder leuning midden in de kamer. En er wa ren twee Russische soldaten met auto matische pistolen aan een riem om hun hals. We maakten al spoedig kennis met el kaar. En opnieuw in volmaakte sa menwerking en zonder dat er een woord over gezegd hoefde te worden nam ik de Russen voor mijn rekening en Jumbo de Hongaren. De oude man bleek spraakzaam. Hij heette Maksym en kwam uit Ruthenië. Het meisje was een Jodinnetje, dat met valse papieren in het naburig dorp ondergedoken ge weest was; en toen de Russen gekomen waren en haar bevrijd hadden, had zij zich bij hen gevoegd en volgde hen nu overal, waar zij gingen. Ze lag op bed en poederde haar gezicht. Dit was voor haar het leven, om niet te zeggen het paradijs. Ze genoot van haar vrijheid als een jong dier. Toen stond ze op en liep, terwijl ze met haar heupen wiegde en hartenverwoestende blikken in het rond wierp, de kamer uit. Ze was om zo te zien een aardig kind, al zullen ve len dit woord misschien nietjuist geko zen vinden. „Ze is een slet," fluisterde Maksym me toe. „Ze is vannacht met tien. kerels op stap geweest, en nu zegt ze, dat ze mij niet lust. Vertel haar, maak haar dui delijk, dat ik van haar houd; dat ik haar betalen wil. Ze doet, weet je, alsof ze me niet begrijpt. Jij bent een landge note en je moet me helpen. En als zij niet wil, wil jij me misschien wel heb- okeren tinten. Er steekt een vreemde ironie in dat ons respect voor de heer lijke vormen uit een groot cultuur- tijdperk zich zo zeer heeft vastge klampt aan het patin dat latere eeuwen daarover hebben gegoten, en inwen dig schelden wij op deze verse zeep- kleur en daarmee ook wel enigszins op ons zelf. Als wij wat aan de ongepatineerde blankheid gewend zijn, ontdekken we de ingetogenheid van de fijn gemetselde ijle gewelven boven de pandgang, de cadans van zuilen en bogen en de pilas ters en vensters daarboven en bewon deren wij het fijn geschoorde dak dat even over de muur uitsteekt. Achter de zware monnik dwalen we door holle Een hele reeks marmeren beelden wacht nog op restauratie. zalen met de geur van nieuwheid in de gebinten, tot we plotseling op een open plein uitkomen tussen de steile afgrond en een trap van wel tien meter hoogte. Hier was de „pandgang van Bramante" legt de Benedictijn ons in zijn Italiaans- Duitse mengtaaltje uit. Het vleugelge deelte juist tegenover de trap wordt evenals vroeger nog al laag opgetrokken, zodat het uitzicht op het panorama be waard blijft. Om ons heen is een leger tje van arbeiders aan het werk. Stenen worden gekapt, gefrijnd en weggereden en uit de bouwvallen van de derde nog niet gerestaureerde pandgang komt af en toe een brok zuil of beeldhouwwerk te voorschijn. Het wordt dan zorgvuldig opgeslagen bij de voorraad modellen, op het plateau voor de kerk, dat vroeger door de ere-galerij der weldoeners van de trap gescheiden was. Vermoeid van de middaghitte beklim men v/ij de eertijds zo glorieuze opgang naar het kerkplein en turen vandaar naar de vloeiing van kleuren in het panorama oeneden ons, de pedante cypressenrijtjes, die de golvingen in het landschap tekenen en de verre stadies in de plooien van de berghelling. Ter zijde van ons ligt een blank engelen kopje met broze glimlach en lege ogen in de hemel te staren, een stenen bis schop ziet ons aan met een nieuw inge zet en voorlopig nog miskleurig gezicht en een hele reeks van marmeren wel doeners staat te wachten op een operatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3