I Breuk met West-Europa mag echter r\iet de prijs zijn Belastingwee SNELTREIN loopt op goederentrein NEDERLANDS EERSTE AVIATRICE Tussen neus en lippen Onder pressie van links? Schiedamse agenten maakten misbruik van uniform Zelfgenoegzaamheid Optimistisch geluid o ver Koning George AMNESTIE TE WACHTEN IN OOST-DUITSL AND Negentien dodentwintig gewonden Veertig jaar geleden in Frankrijk gebreveteerd Tot hoofd en hart Wanhoopsdaad van Rotterdammer Luchtslag boven Korea Kunstmatig hart en longsysteem Vrachtwagen rijdt in sloot w MORRIS iejmifcu (mj! weer Noorderlicht goed zichtbaar SPOORWEGRAMP IN STIERMARKEN MEVROUW BEATRIX DE RIJK J AUTO TE WATER WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 2518, Onmiddellijke crisis goed doorstaan De groie politieke partijen in Wesi-Duiisland zijn gisteren begonnen met de opstelling van een gemeenschappelijk antwoord op de voorstellen van de Oost-Duitse commu nisten inzake de hereniging van Duitsland door verkiezm- gen voor hei gehele land. Een woordvoerder deelde mede, dat de vier groie partijen een gezamenlijk antwoord willen geven, dat zal doen uitkomen, dat Wesi-Duiisland de een heid van Duitsland wenst, maar niet als prijs daarvoor de banden mei West-Europa wil verbreken. Hei West-Duitse kabinet zou vandaag in speciale zitting bijeenkomen om de voorstellen van de Oost-Duitse communisten te bestu deren, aldus werd gisteren officieel in Bonn bekend ge maakt. w Niet- veraccijnsde drank vervoerd Huisraad op straat gegooid Twee nieuwe gevallen van kinderverlamming Chauffeur verdronken Roden lijden nederlaag Belangrijke vinding van prof. Jongbloed Met 16 ton aardewerk Spaak in ziekenhuis te Hamburg WHIPCORD REGENJASSEN Magnetische storingen in Noord-West-Europa „Veiligheid hangt nog af van conventionele wapens" BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphfusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rutl. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m^n.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per weeïg 1.82 per maand, f 5.45 per IcwartaaL. n een tweetal artikelen hebben wij reeds gewezen op de merk waardige activiteit, die de P. v. d. A. en het N. V. V. op het ogenblik ontplooien. Vooral de jongste rede van de heer Oosterhuis, de voorzitter van het N. V. V., heeft blijkbaar ve len de ogen geopend. Men bemerkt, dat in het rood-rose nest wat wordt uit gebroed, maar hoe het jong er uit zal Zien. of het een mus, een eend, een koekoek of een arend zal worden, weet nog niemand. Wij hebben als onze mening uitgesproken, dat deze activi teit óf een heel vroege inleiding op de verkiezingscampagne voor het volgend jaar moet betekenen, óf een bewust aansturen is op een breuk met de re gering. Ook het dagblad Trouw heeft giste ren een artikel aan het optreden van P. v. d. A. en N. V. V. gewijd. Het anti-revolutionnaire blad meent, dat het duidelijk is, dat de P. v. d. A. bezig is de K. V, P. onder druk te zetten. „De P. v. d. A. is doodgewoon bezig, aldus Trouw, te trachten de K.V.P. tot verder samengaan te dwingen. Zij doet dat niet door zich voor te doen als een lieftallige en aangename vrijster, maar door te zeggen: Als je me niet neemt, dan zul je eerst pas goed merken, hoe ik je het leven ver schrikkelijk zuur zal maken. De P. v d. A. heeft zich na 1945 vaak beklaagd over de oppositie. Dat was natuurlijk wel een beetje vreemd voor een partij, die vijftig jaar S. D. A. P.-traditie met zich meesleepte. Maar nu komt die traditie weer te pas. En er wordt gezegd: Als de K.V.P. onze zin niet doet, dan zullen we een nummertje oppositie wegge ven, waar alle oppositie sinds 1945 kinderspel bij was. Dat durft de K.V.P. toch niet aan. Het vreemde is, dat zij dat eigen lijk open en bloot in de krant schrij ven. De P. v. d A. wenst een politiek hu welijk, dat' berusten moet niet op liefde, maar op vrees voor haar. Het is duidelijk, dat de K.V.P. en dat heel wat meer andere partijen er niet veel voor voelen, dat de P. v. d. A. in de oppositie zou komen. Daartoe is menig een tot zekere concessies bereid. Maar de P. v. d. A. interpreteert het zo: Ik wil niet maar gewoon meedoen, maar ik wens dat gij, geachte coalitie genoten, u door mij op de kop laat zitten. Het is net als met Spaak indertijd Die vond ook, dat een minderheid het voor het zeggen moest hebben als de socialisten die minderheid waren. Zo ook hier. De 27 procent, socialisten hebben het recht om Nederland socia listisch te regeren." Tot zover het dagblad Trouw. Wij kunnen ons onmogelijk voorstel len, dat de K.V.P., onze grootste poli- tieke partij, voor dit soort afdreigings- politiek zal zwichten. Integendeel, -wij geloven, dat dit nu precies de methode is om de grote groepen in de K.V.P die tóch al weinig gebrand zijn op deze coalitie, nog afkeriger te maken van deze samenwerking, die nu op chan tage zou beginnen te lijken. Intussen zouden wij wel gaarne te genover het drieste geluid van,"el/;?7f heren een krachtige stem van de k.v.h. horen. Zwijgen kan vaak goud betekenen. De P. v. d A. zou deze houding echter wel eens liunnen uitleggen als een: wie zwijgt, stemt toe. En dat dient de lei ding van de K.V.P, in ieder geval te voorkomen. Volgens een vandaag uitgegeven bul letin heeft koning George een minder rustige nacht gehad. Er wordt echter aan toegevoegd, dat de algemene toestand van de koning goed 3s en vooruit blijft gaan. In een gisteren uitgegeven bulletin over de toestand van de Engelse koning wm medegedeeld, dat de koning enig voeds tot zich genomen heeft. De doktoren zijn optimistisch gestemd. Een medicus ver klaarde tegenover A.P.: „Het is '"der" daad zeer goed nieuws, het betekent, dat de koning de onmiddellijke crisis doorstaan heeft". OOK BONN WIL EENHEID van Duitsland Volgens berichten uit de Sovjet-zone van Duitsland is de regering van Grote- wohl bezig met de voorbereiding van een amnestie voor allen, die wegens po litieke en economische vergrijpen ver oordeeld zijn. In politieke kringen te Berlijn verwacht men, dat dit bericht officieel bevestigd zal worden. Een der gelijke amnestie zou als een belangrijke concessie van de regering-Grotewohl mCl het oog op voorbereidende besprekingen over algemene verkiezingen in geheel Duitsland beschouwd worden. De Duitse oud-strijdersvereniginp „Stahlhelm" heeft zich gisteravond voor de herbewapening van West- Duitsland uitgesproken. „Wij zijn be reid onze democratische natie zo nodig met geweld te verdedigen", verklaarde een woordvoerder voor de vereniging, die zegt 134.000 soldaten der voorma lige Wehrmacht als lid ingeschreven te hebben. Ds. Niemöller heeft op een Evange lisch congres te Westenburg, dat hij als hoofd van de protestantse k.erk in Hessen bijwoonde, tot dienstweigering aangespoord. Er moet verhinderd wor den. dat Duitsers in dienst, van Ame rikanen of Russen tegen elkaar vech ten, aldus Niemöller. Het nieuwe verdrag, waarover de Westelijke geallieerden met West-Duits- land gaan onderhandelen, zal waar schijnlijk niet voor Maart 1952 van kracht worden, aldus Dr. Franz von Twardowsky. woordvoerder van de Westduitse regering. Von Twardowsky gaf het volgende tijdschema: De onderhandelingen tus sen de geallieerden en WestDuitsland over de contractuele overeenkomsten die het bezettingsstatuut zullen ver vangen, beginnen de volgende maand en zullen vier a zes weken duren. De overeenkomsten zullen door het par lement van Bonn moeten worden be krachtigd. Hiermee gaan naar ver wacht wordt twee tot vier maanden heen. Twardowsky deelde dit te Bonn mee op een persconferentie, nadat het kabi net was bijeen geweest om het verslag van kanselier Adenauer over diens be sprekingen van Maandag met de drie geallieerde Hoge Commissarissen te horen. De Hoge Commissarissen en Adenauer zullen Maandag a.s. nogmaals bijeenkomen, voordat hun deskundigen de feitelijke onderhandelingen, zullen openen. Gisteravond even voor middernacht is op het station van Langenwang in Stiermarken (Oostcnrijkl de sneltrein Wenen—Home op een stilstaande goederentrein gelopen. Er werden negentien personen gedood en twintig ernstig gewond, aldus melden A.P. en C.P. De wagens van de sneltrein schoven in elkaar. De stoker kon pas na uren werken met een snijbrander worden bevrijd. De goederentrein werd in de flank getroffen. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend, omdat er een meningsverschil bestaat over de stand der signalen. De stationchef beweert dat de sneltrein door een onveilig signaal is gereden. De machinist van de passagierstrein houdt staande dat de tekens op „veilig ston den. Beide functionarissen worden in het nabijgelegen plaatsje Mürzzuschlag vastgehouden in afwachting van het onderzoek- De locomotief van de passagierstrein. die op het ogenblik van de botsing een snelheid had van circa 75 kilometer per uur, ontspoorde en kwam ongeveer honderd meter voorbij de plaats van de botsing tot stilstand. Het eerste rij tuig, waarin zich in hoofdzaak Ita liaanse en Oostenrijkse spoorwegem- ployé's bevonden, kantelde en liep uit de rails. Ook de meeste andere wagons ontspoorden- Louis Bouwmeester is voor cle Neder landse toneelliefhebber nog altijd een bijzonder begrip. Het jongetje hierbo ven, twaalf jaar oud en nog heel ge woon op school, heet óók Louis Bouw meester. Hij is een achterkleinzoon vam de grote_ De zoon van de grote kreeg een goede naam in de revue-wereldde achterkleinzoon zal 2 October als kleine acteur op 't televisiescherm verschijnen. (Van onze Rotterdamse redactie) Dinsdag heeft voor de Rotterdam se rechtbank, die gepresideerd werd door mr. Roder, terecht gestaan een tiental Schiedamse agenten, die in hun dienst tijd, geüniformeerd en wel, bij een dis tilleerderij borreltjes kwamen drinken, flessen cognac, likeur of jenever vroe gen en die ook kregen en van hun uni- (Van onze Haagse redacteur) het jaar 1910 schreef een anti-feministisch blad: „Ofschoon vrouwen door haar minder gewicht geschikt kunnen zijn voor het vliegen, zal het hun toch met gemakkelijk vallen de aarde te verlaten". Het is ons niet gelukt de context bij dit citaat terug te vinden, maar ver moedelijk zal deze bedenking wel op tweeërlei gronden geuit zijn: het zou de dames vam die dagen niet meevallen de technische vaardigheid onder de knie te krijgen en dan nog zou er wel enig lawijt geschopt worden vooraleer getolereerd kon worden, dat een vrouw zich met zoiets ongepasts ging bezig houden. Zowel het een als het ander heeft persoonlijk ondervonden mevrouw Beatrix de Rijk, de eerste Nederlandse aviatrice, die dezer dagen het feit her denkt, dat zij veertig jaar geleden in frankrijk gebreveteerd werd. Wij heb ben er met haar de herinneringen aan °Pgehaald in de bescheiden woning te Ben Haag, waar zij vrijwel vergeten leeft, doch bij dit lustrum weer wordt Opgezocht door velen, die de pioniers tijd van de luchtvaart met respect en een tikje heimwee vervult. Het was een mooie tijd, zegt de nu bijna zeventigjarige, wier levendig heid nog wel zo groot is, dat men geen St'ote fantasie behoeft om zich voor te stellen, dat zij zich destijds met veel Zlf> voor avonturen en sportiviteit Wierp op fietsen en rolschaatsen, op Paard rijden en auto besturen en ten slotte waar kon het anders op uit draaien op de aviatiek. Haar moeder was furieus bij al deze nieuwe ambities, waar zij haar sexege- noten in voorging en wal de vlie gerij betreft tot op heden ook nog niet zoveel navolgelinger in heeft gehad. Beatrix de Rijk echter moest en zou. Dit betekende: les nemen m Frank rijk, aanvankelijk bij een door een Ne derlander geleide vliegschool, later bij Marcel Hanriot, vlak bij Reims. Men glimlacht thans, wanneer men hoort hoe simpel de instructie van die dagen in elkaar zatmaar vlak daarachter komt een eerlijk ontzag voor de pio- Eert verloren uur is een kans op onheil in de toekomst niers uit die tijd: vanaf de eerste keer in de lucht was de leerling alleen met z'n eigen lef. De instructeur ging na melijk niet mee, want voor twee per sonen was er in het eendekkertje bij lange na geen ruimte genoeg Dar komt op 5 October 1911 tot Iaat in de nacht het feest, waarbij mevr. De Rijk werd uitgefuifd als leerling van de vliegschool en de volgende morgen vroeg werden onberispelijk de tien „achten" boven het vliegterrein ge maakt met daarop volgend een hoogte- vlucht van 100 meter: Beatrix de Rijk, toen 28 jaar oud, kreeg haar brevet vau de Aero Club de France en was de eerste Nederlandse aviatrice geworden. Merkwaardig is het, dat spoedig na deze opgang naar het glanspunt van haar leven het succes week. De oorlog kwam en 't aanbod van de buitenlandse pionierster, die zich ter beschikking van de Fransen wilde stellen, werd niet aanvaard. Tekenend voor de waar dering van de luchtvaart in die tijd is wel, dat de Fransen, die nogal wat mi litairen hadden, die zich met de vlie gerij occupeerden, deze mensen direct bij het uitbreken van de oorlog weer indeelden bij de veldlegers. Ook in Ne derland kreeg mevr. De Rijk geen kans; haar eigen toestelletje, de „Libelule", had zij in Frankrijk moeten achterla ten Later is er niets meer van vliegen ge komen en dit was dus het einde van de luchtvaartcarrière van Nederlands eer ste aviatrice. In een kleine kamer aan een volksstraat in Den Haag slijt deze pionierster haar levensavond; niet geheel vergeten echter, want op 6 Oc tober gaat een comité haar huldigen. formen misbruik maakten om gestolen jenever te vervoeren. De stoker van de distilleerderij, en in geringe mate ook een meesterknecht, waren de mensen, die de agenten de drank verschaften. De officier van justitie noemde het een droeve dag voor de Schiedamse politie. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was, dat goede politiemensen, waar verder niets OP zeggen viel. nu plotseling op de rol zijn komen te staan. Hij vroeg zich af of dit niet een beetje gelegen kon hebben aan de politieleiding. In ieder geval wenste hij dit als een ver zachtende omstandigheid in aanmerking te nemen. De zaak van de stoker bracht hij te rug tot een gewone fabrieksdiefstal. On geveer twintig flessen nog niet-verac- eijnsde jenever had hij gestolen en door twee agenten laten vervoeren, „omdat ze hen toch niets maakten in uniform". Tegen hem eiste de officier veertien dagen met aftrek. De meesterknecht hoorde een lichte straf tegen zich eisen, namelijk veertig gulden boete of tien dagen hechtenis. De eerste agent die voor het hekje verscheen, bekende een disciplinair zwa re overtreding begaan te hebben door de niet-veraccijnsde jenever te vervoe ren Hij had de flessen eerst naar zijn eigen huis gebracht en daarna naar dat van de stoker. Voor de moeite kreeg hij dan enige flessen cadeau. Hij was onmiddellijk uit de dienst ontslagen. Met dit ontslag wenste de officier rekening te houden en hij eiste een hechtenis van zes weken met aftrek. De tweede agent verklaarde bij het vooronderzoek bekend te hebben om dat hij anders nooit losgelaten zou wor den. tijdens de ondervraging ontken de hij gedeeltelijk. De officier eiste twee maanden hech tenis. Er deed zich toen een onverkwikke lijk incident voor. De vrouw van de agent, die ter zitting aanwezig was en op de gereserveerde tribune zat, kreeg na het horen van deze eis een zenuw toeval en moest hevig gillend, trappend en slaand door enige zaalwachters ver wijderd worden. De overige acht agenten, die alleen maar borreltjes hadden gedronken en kleine hoeveelheden drank hadden aangenomen, hoorden slechts lichte straffen voornamelijk hechtenis tegen zich eisen. Uitspraak 9 October. Er was een hele oploop Dinsdagmor gen in de Tollefisstraat te Rotterdam en de menigte, die door politie-agenten op een eerbiedige afstand werd gehouden, vroeg zich af wat de oorzaak kon zijn van de vertoning, die zich voor hun ogen afspeelde. Uit een open raam van een huis, waar volgens het naambordje een ko perslager woont, vlogen met korte tus senpozen diverse stukken huisraad uit het raam en met gekraak kwam het dan versplinterd op de straat terecht. Een beeldje van een kinderkopje, koperen schalen, kastjes en zelfs een pick-up- installatie kwamen met de klinkers in aanraking. Dit was de wanhoopsdaad van de be woner die een lasserijbedrijf heeft en op wiens inboedel wegens belasting schuld beslag was gelegd. Reeds was de inventaris van zijn zaak verkocht, en toen dit niet voldoende was. wilde de deurwaarder aan de verkoop van de inboedel beginnen. De bewoner sloot de deur van zijn huis en liet niemand bin nen. Ook de politie, die via het dak probeerde binnen te komen, had geen succes. Daarop ontrolde zich voor de ogen van de toeschouwers het vreemde gebeuren met de tragische ondergrond. In de barak voor besmettelijke ziekten te Leeuwarden zijn twee patiëntjes, die lijdende zijn aan kinderverlamming, hoewel in lichte mate, opgenomen. Dinsdagmiddag is de 63-jarige Wad- dinxveense meubelfabrikant O. A. H. Matse, ter hoogte van de Prins Hendrik- straat te Waddinxveen met zijn auto in de Gouwe gereden en verdronken. Twee personen, die zich onmiddellijk te water begaven, slaagden er in een portier van de gekantelde auto te openen, een der de bracht de bestuurder op de kant. Twee artsen, die onmiddellijk aanwezig waren, pasten kunstmatige ademhaling toe, hetgeen echter niet mocht baten. Amerikaanse straaljagers hebben gis teren in de grootste en felste luchtslag uit de Koreaanse oorlog vijf Mig-15's van Russisch fabrikaat vernield en vijf andere beschadigd, niettegenstaande de tegenpartij een overmacht had van twee tegen cén. Alle Amerikaanse toe stellen keerden op hun bases terug. De luchtslag duurde 35 minuten. De strijd ging tussen 37 Amerikaanse straaltoc- stellen van het type F-86 en tachtig Mig-15's. Hedenmorgen tegen tien uur is een groep verbindingsofficieren der verbon denen per hefschroefvliegtuig uit het vooruitgeschoven kamp te Munsan ver trokken teneinde opnieuw een onder houd met de Noordelijke verbindings officieren te hebben. Waarnemers te Tokio geloven, dat de persoonlijke tus senkomst van generaal Ridgwav om de impasse te overwinnen succes heeft ge had. Ridgway heeft gisteravond de communisten aangeboden de onderhan delingen voort te zetten, hoewel door het kwaad weglopen van een Noord- Korcaans officier de bespreking opnieuw vastgelopen was. Prof, dr. J. Jongbloed, hoogleraar aan de Utrechtse universiteit, is er in geslaagd een kunstmatig hart- en long systeem te construeren. Hierdoor wordt het mogelijk het hart bloedleeg te ma ken en de patiënt via de apparatuur verder te laten leven, terwijl de-chirurg de hartoperatie verricht. Een dierenbe- handeling, gehouden in het physiolo- gisch laboratorium te Utrecht, is ge slaagd. Thans wordt het kunstmatige hart- en longsysteem, dat bij een Biltse fabriek is vervaardigd, door prof. Jon bloed, gedemonstreerd op het internationaal chirurgisch congres, dat op .iet ogen blik aan de Parijse Sorbonna wordt ge houden. De vinding van prof. Jong bloed kan van grote betekenis voor de medische wetenschap zijn. Nog Vrijdag j.l. zeide prof- Brom bij zijn inauguratie te Leiden: „De constructie van een kunsthart, dat de taak van het natuur- hart enige tijd zou kunnen overnemen, zou een enorme vooruitgang beteke nen". Dinsdagmorgen gebeurde op de rijks weg tussen Ede en de Klomp een merk waardig ongeval, dat weliswaar geen doden of gewonden eiste, maar een enor me ravage en een langdurige verkeers opstopping tengevolge had. Een zware vrachtauto met aanhang wagen van de N.V. Janssens vervoerbe drijf uit Venlo was, komende van Maas tricht, op weg naar Amsterdam met een lading van ongeveer zestien ton aarde werk. die verzegeld was omdat zij voor export bestemd was. Enkele honderden meters voor het verkeersplein bij de Klomp week de zware voertuigencombinatie van de rechte weg af, ontwortelde een tweetal zware bomen en belandde daarna in de bermsloot. Paul Henri Spaak, voorzitter van de Assemblée van de Raad van Europa, is Maandag in het St. George-ziekenhuis te Hamburg opgenomen. Volgens zijn secretaris heeft Spaak nog hoge koorts. Zijn toestand was evenwel niet ernstig. Hij lijdt aan besmettelijke influenza en zal waarschijnlijk enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Pelgrim van de Vrede op krukken In Brussel is een 55- jarige man teruggekeerd, die maar één been heeft en op krukken een pel grimstocht van 4800 K.M. heeft gemaakt. De man, een gewezen zeeman uit Antwerpen, die Rijzenaar heet en geen familie meer heeft, werd drie jaar ge leden het rechterbeen af gezet. Op een Zondag hoorde hii in de kerk het Bisschoppelijk Schrijven over het Heilig Jaar voor lezen en kwam toen op de gedachte een pelgrims reis naar Rome voor de vrede te ondernemen en onderweg zoveel mogelijk bedevaartsplaatsen aan te doen. Een journalist, met wie hij over zijn plan sprak, probeerde tever geefs hem ervan af te brengen. Op 12 September 1950 vertrok hij steunend op zijn krukken uit zijn woonplaats. Hij kwam door Gent, Kortrijk, Amiens, Parijs, Lisieux. Bordeaux, Lourdes, Carcassonne, Marseille en Monte Carlo. Hij vorderde ongeveer 10 a 20 km per dagMede lijdende chauffeurs boden hem soms een lift aan, maar hij weigerde hard nekkig van dat aanbod gebruik te maken. Bij boeren en in kloosters kreeg hij gewoonlijk te eten. „Ik had het soms erg goed", vertelde hij, „alleen moest ik 16 maal onder de blote hemel slapen ik bracht de nacht dan door onder een boom of in een bunker. Prpcies op Kerstmis kwam ik te Lourdes aan. waar ik de bisschop bezocht. Mgr. noemde mij, toen ik hem mijn geschiedenis verteld had, „de pelgrim van de vrede". Aan de Frans-Italiaanse grens werd hij teruggewe zen, omdat hij geen pas poort had. Op zijn kruk ken strompelde hij door Lyon, Dijon, Epinal, Mont St. Odilië, Metz en Thion- ville. Alvorens weer naar Antwerpen te gaan be zocht hij alle provincies van België. Zijn reisboek bevat meer dan 600 stem pels van gemeenten, waar hij geweest is, honderden handtekeningen van veld wachters. brievenbestel lers, politieagenten, pas toors, douanebeambten, gemeentesecretarissen, dichters met gedichten er bii burgemeesters, bisschoppen en eenvoudi ge mensen, die enige aan moedigende woorden schreven. „De kleren, die ik droeg, toen ik uit Ant werpen vertrok, waren ai gauw totaal verregend", zeide hij, „maar gelukkig vond ik onmiddellijk hier en daar voldoende stof om se op te knappen. Gedu rende het laatste deel von mijn reis droeg ik een schoen, die ik van een missionaris te Brussel had gekregen. De enige din- gen, die ik bij me had, toen ik Antwerpen ver tiet en nog heb. zijn mijn pijp, mijn krukken en mijn logboek. Mijn tas, die al mijn bezittingen bevatte, werd in Marseille gestolen, toen ik over nachttein een asyl. Van ue 200 francs, die ik had mnenenomen. heb ik nog 11 francs over. Ik ben natuurlijk door tal van mensen geholpen Alle Belgische consuls, tot wie ik. mij in Frankrijk wewl- ae, hebben mij bijge staan, behalve een paar, aie „met dergelijke non sens" niets te maken wil den hebben. Op een mooie dag kwam ik er gens in Frankrijk langs ren sigarettenfabriek. Hei hele personeel stond bui ten op me te wachten. De bedrijfsleider zei, dat hij, omdat zovele- Belgen zijn sigarettenpapier gebrui ken, mijn logboek wilde aftekenen en gaf me een geschenk. Maar 'het leven- digst herinner .ik mij, wat mij in Vlaanderen over kwam. De mensen had den gehoord, dat ik langs zou komen. Er stond een enorme menigte te wach ten. zelfs met gendarrmen er bij. Overal vroeg men mij om binnen te komen en een kop koffie te drin ken. Het leek precies, of deTour-de-France voor bij moest komen. In Zuid- Frankrijk heb ik in een patronaat een lezing over mijn lotgevallen gehou den voor een publiek, dat. grotendeels mt met-ka tholieken bestond. Twee maal moest ik naar een ziekenhuis. Een keer. om dat ik mijn arm had ge stoten, de tweede keer. omdat ik na mijn tocht door de Alpen uitgeput was, maar ik heb mijn gezondheid niet ver speeld. Ik ben zelfs acht pond aangekomen. Het volgend jaar ga ik weer, maar dan veel verder, vaar Fa-tima en Rome. Ik ga nu in de winter wat Italiaans en Portugees Ie ren. En misschien ga iT ook een boekje over mijn reisavonturen schrijven." Op de studieweek over het emi- gratievraagstuk, die op „Dra- kenburgh" is gehouden, heeft de bisschoppelijke commissaris Rector v. d. Hoogte als één vam de ongunstige factoren, die voor katholieke emi granten groot gevaar opleveren, ge noemd: de zelfgenoegzaamheid en het gemis aan persoonlijkheid van vele katholieken. Hij zei, dat er in de ge loofsbeleving zeer veel schijn tcorat gevonden en dat van het katholieke geloof als zodanig dikwijls niet meer is overgebleven dan een verzameling van verplichtingen „Wij zijn in Ne derland", aldus sprj. „oververzorgd. Bij de opvoeding komen de ouders er eenvoudig niet meer aan te pas. Alle verantwoordelijkheid wordt van hen afgenomen, waardoor ze het verant woordelijkheidsbesef verliezen." Dit zijn wel heel krasse en buiten gewoon ernstige woorden, maar zijn ze niet, althans grotendeels, gerecht vaardigd? De zelfgenoegzaamheid is onder katholieken soms zó irriterend, dat zij goedwillende andersdenkenden afstoot: Hoeveel katholieken menen nog op grond van het feit. dat zij for meel hun minimale plichten zonder veel overtuiging, maar alleen omdat het nu eenmaal zo behoort, nakomen, te mogen neerzien op niet-katholieken als op een minderwaardig soort van mensen, ofschoon dezen soms zonder de hulp- en genademiddelen van de Kerk een in natuurlijke zin beter en zuiverder leven leiden en vaak meer karakter en persoonlijkheid tonen! Zelfgenoegzaamheid is een van de moeilijkst te overwinnen obstakels op de weg naar de volmaaktheid. Zij is een vorm van hoogmoed. De ware ka tholiek wordt gekweld door een nim mer aflatende ontevredenheid over zichzelf en door het nederig besef, dat hij ook zeven maal zeventig maal zondigt. Deze ontevredenheid en dit besef sporen hem aan tot een inner lijk steeds dieper en praetisch steeds consequenter beleven van zijn ge loof en maken hem bescheiden te genover hen, die de gave des geloofs missen en niettemin blijk geven van een natuurlijk goed en standvastig karakter en een daarmee overeenko mende levensnractijk. TTJ ij aarzelen echter om Rector 1/1/ v d. Hoogte geheel bij te val- lèn. dat wij, katholieken, hier in Nederland oververzorgd zouden zijn. Ten eerste zouden wij willen vragen, of de geestelijke zorg, die aan ons wordt besteed, zich niet nog altijd te veel richt op de uiterlijke verplich tingen en te weinig op het innerlijlw. leven, al bekennen wij aanstondsdat juist de zorg voor het innerlijk leven alleen dan vrucht kan dragen, indien de gelovhgen eerlijk en met ijver daaraan medewerken en zichzelf 4<f grootste moeite geven. Wel is het he laas volkomen waar. dat maar al te veel katholieke ouders maar al te graag de zorg en de verantwoorde lijkheid voor de opvoeding van da kinderen geheel afschuiven op de kerk en dé geestelijkheid en op hel katholieke onderwijs, en in het gezin, dat het door God aangeivezen eerste en voornaamste milieu, is voor de op voeding van de kinderen, zich van die opvoeding niet alleen niets aan trekken, maar niet zelden ook een weinig voorbeeldig voorbeeld geven. Het merkwaardige, om n'iet te zeggen het onbeschaamde, van dergelijke katholieke ouders is. dat juist deze niet zelden de mond vol eritiek op geestelijkheid en onderwijzers heb ben, wanneer hun kinderen gaan pie pen. zoals zij zelf Zingen. En ook dit is weer een betvijs van volkomen on gerechtvaardigde zelfgenoegzaamheid, die er eenvoudig niet aan wil denken de oorzaak van een en ander eerst in zichzelf te zoeken. REFLECTOR. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.32—18.29 Maan: 1.57—17,23 Van het meteorologisch instituut te De Bilt verneemt het A.N.P., dat Dinsdag avond in ons land aan de Noordelijke hemel duidelijk Noorderlicht is waarge nomen. Het begon om 19.30 uur en om 22.30 uur was het belangrijk sterker ge worden. Hoewel Noorderlicht meestal een paar keer per jaar in ons land is waar te nemen, was het Dinsdag toch wel bijzonder duidelijk. Het meteorolo gisch instituut in De Bilt berichtte, dat er de laatste dagen ook sterke magne tische storingen in Noord-West-Europa worden waargenomen, die het radiover keer met verschillende gebieden belem meren, vooral met Amerika, Groenland en IJsland. Op zijn eerste persconferentie als minister van Defensie van Amerika heeft Robert Lovett de waarschuwing geuit, dat de Amerikanen niet moeten veronderstellen dat de ontwikkeling van nieuwe wapens zal leiden tot een goed kope methode om in de nabije toekomst oorlogen te winnen. Zolang nieuwe wapens, en een nieuwe militaire toe passing van atoomenergie, niet te velde ingang gevonden hebben, hangt de na tionale veiligheid bij een aanval nog af van de bestaande conventionele wapens, aldus Lovett. Rusland. De Joegoslavische ambassade in Moskou heeft gisteren een nota overhan digd aan de Sovjet minister van Buiten- J*>ndse Zaken waarin de terugkeer wordt ge vraagd van 63 Joegoslavische kinderen, die door Rusland worden vastgehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1