Engeland voor de keus gesteld GEWELD GEBRUIKEN OF LIJDZAAM TOEZIEN Drie verzetslieden vonden de dood Groter vrijheid voor Italië Schadevergoeding van „De Volkskrant" geëist gd Toespitsing olieconflict Duitse spion Huschka verried illegale groep lang< SANOSTOL Britse regering in moeilijk parket Zwervend meisje opnieuw gepakt WORDT U GEKWELD WEGENS „VERANDERDE OMSTANDIGHEDEN" Westerse Grote Drie achten bepaalde clausules van vredesverdra :er meer bindend Pleidooien voor Amsterdamse Rechtbank Juièt imtsa/. Smokhelcomplot in de Achterhoek Santrina Mamini verklaart thans Engelse te sijn niet WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 H.H. Wijdingen Plotselinge stijging van Egyptische katoen Mr, Hofstede de Groot overleden NASLEEP VELSER AFFAIRE Groot weerstands vermogen door SATSOSTOL. DOOR ALEXANDRA ORME Goudsmokkelaar bekent LT.-GEN. DAUBANTON Ex-nazi vraagt ons land om vergeving Overeenkomst met de V.S. inzake Margraten WERELD-TABAK- ORGANISATIE Trekking van loterij Prinses Marijke Kleuterhuis (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Het besluit van de Perzische regering, het resterende personeel van de Angio Iranian Oil Company aanzegging te doen dat het binnen acht dagen het land moet verlaten, heeft een situatie geschapen waarvan de ernst nauwelijks over schat kan worden. Niet slechts betekent dit laatste besluit een nieuwe inbreuk op de interim-beslissing van het Internationale Hof van Justitie in 's-Graven- hage, doch tevens zal de volledige evacuatie van Abadan betekenen dat Perzië zich langs onwettige weg volledig in het bezit heeft gesteld van de eigendommen van de Anglo Iranian, d.w.z. dat het een vrijwillig gesloten contract eenzijdig en volledig heeft verbroken. De nieuwe ontwikkeling in het geschil plaatst de Britse regering in een zeer moeilijke positie. Zowel Attlee als an dere ministers hebben openlijk verklaard dat de Britse regering geen volledige evacuatie wenst van het Britse perso neel en dat men bereid was de nodige maatregelen te nemen om een derge lijke evacuatie te voorkomen. Dit be tekent, dat Engeland voor de keus staat óf lijdzaam toe te zien op de onteige ning van het omvangrijke Britse bezit in Perzië ófwel geweld te gebruiken. Ofschoon de Times van hedenmorgen in zijn hoofdartikel als zijn mening uit spreekt, dat het onmogelijk is te zien hoe men het gebruik van geweld kan voorkomen (tenzij de Perzische rege ring alsnog het evacuatiebesluit in trekt), lijkt het even onmogelijk, dat Engeland geweld zal gebruiken, indien de resterende leden van het Engelse personeel zonder gebruik van geweld en enkel door het intrekken van hun verblijfsvergunningen gedwongen wor den Perzië te verlaten. Want het behoeft geen betoog, dat het gebruik van de wapenen ter be scherming van de Britse belangen in Perzië niet een zaak is die alleen En geland en Perzië aangaat. Er bestaan ernstige gronden aan te nemen, dat Rusland op grond van het bestaande Russisch-Perzische verdrag het op treden van buitenlandse strijdkrachten op Perzisch gebied zal beschouwen als een wettig excuus voor het bezetten van Noord-Perzië. M.a.w. het Perzische conflict zou gemakkelijk het begin kunnen vormen voor het uitbreken van een wereldoorlog. Verder zal de Britse regering moei lijk een besluit kunnen nemen zonder Amerika erin te kennen. Amerika heeft tot heden hetzelfde standpunt ingeno men als Engeland, dat er slechts sprake zou kunnen zijn van gewapende inter ventie, indien Groot-Brittannië gedwon gen zou worden de levens van in Per zië woonachtige Britten te beschermen. En men mag aannemen, dat de ver trekkende Britten zullen worden behan deld met alle égards om geen ex cuus te scheppen voor een gewapende interventie. Gisteravond hield Attlee een ministers vergadering om de situatie in Perzië te bespreken. Morrison was niet aanwezig. Hij keert eerst vanavond in Engeland terug. Richard Stokes, Lord Geheim zegelbewaarder, die namens de Britse regering besprekingen voerde in Tehe ran, was aanwezig, evenals de Kanselier van de Schatkist en de minister van Brandstoffenvoorziening. Ook veldmaar schalk Sir William Slim, chef van de imperiale generale staf, en de vice-chef van de staf van de vloot waren aanwe zig. Morgen zal het kernkabinet bijeen komen ter bespreking van de Perzische kwestie. Een bijzondere moeilijkheid voor Attlee en Morrison is. dat de Perzische regering het olieconflict naar de climax heeft gedreven ongetwijfeld met op zet op het ogenblik, dat de Britse algemene verkiezingen voor de deur staan. Dit betekent, dat een vergissing van de Britse regering zich onmiddellijk zal weerspiegelen in de resultaten van de komende verkiezingen. Men mag dan ook verwachten, dat Attlee en Morrison de leiders van de oppositie, Churchill en Eden, zullen betrekken in de beraadsla gingen en dat een besluit zal worden genomen in overleg met laatstgenoem den. Me In Zutphen wordt momenteel een proces gevoerd tegen de Duitse spion Huschka. die tijdens de bezetting o.a. een in het Westen van het land werkzame verzetsorganisatie wist binnen te drin gen. Op deze wjjze kreeg hij contact met illegale werkers. Het gevolg was, dat verscheidene mensen werden gear resteerd. Van een drietal staat vast. dat zij dientengevolge overleden zijn, n.l. J. B. van Delden, alias Van der Mey, mr. J. Gelderman, alias Van Houten, en Hermans. Een groot deel van de zitting van Dinsdag was gewijd aan het verhoren van de getuige Stoffels uit Delft, die door de illegaliteit was aangesteld om Huschka aan de praat te houden, tot men voldoende bewijzen zou hebben Het nieuwe station van de Koninklijke Noord- en Zu'id-Hollandse Redding Maatschappij te Katwijk, het Baron van Kattendijke-station (gelegen ten Oosten van de uitwateringssluizen aan de Oxide Rijn), zal binnenkort overgedragen wor den aan de plaatselijke reddingscommissie. In dit n'ieuwe botenhuis is de motor- strandreddingboot „Baron van Kattendijke" gestationneerd, die de roeiredding- boot heejt vervangen. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal, Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, f 2.08 en 7.94. Het negentienjarige meisje, dat enkele maanden geleden in Amsterdam zwer vend werd aangetroffen en aan de Am sterdamse politie mededeelde Santrina Rita Manzini te heten, is opnieuw ge pakt. Naar men zich zal herinneren ver klaarde het meisje destijds van Ita liaanse afkomst te zijn. De Italiaanse Consul, die met haar in contact werd gebracht, zeide dit echter niet te gelo ven. omdat zij zeer slecht Italiaans sprak. Het meisje gedroeg zich uiterst on handelbaar, toen zij in het Hoofdbureau van Politie en later in het Huis van Be waring werd opgesloten. Tenslotte werd zij op advies van een psychiater naar het provinciaaal ziekenhuis „Duin en Bosch" in Castricum gebracht. Begin Sept. wist zij uit deze inrichting te ontvuehten. Maandag ontving Com missaris H. R. Stoett van de Vreem delingenpolitie te A'dam, de dagelijkse opgave van het vreemdelingeregister uit de diverse A'damse hotels. Hij trof daarop de naam aan van een negentien jarig meisje, wier geboortedatum over eenstemde met die, welke Santrina des tijds had opgegeven. Twee rechercheurs vervoegden zich aan dit hotel in de Warmoesstraat en ontdekten daar in derdaad het gevluchte meisje. Zij heeft thans verklaard Maria Man- zi uit Londen te zijn. Ze vertelde, dat Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 22 Sept. en Zondag 23 September in de Kapel van het Theolo- gicum te Warmond de volgende H.H. Wijdingen toegediend: De H. Wijding van het Diaconaat aan de weleerw. he ren: J. Baas; Th. C. J. Beemer; F. M. Bekkers; J. W. v. d. Burg; J. G. Fran sen; E. E. F. Guljé; P. de Haan; H. P. M. Habets: C. Th. M. Kuylaars; P. M. T. Langedijk; G. Q. A. Meershoek; W. B. Miedema; A. Th. Mous: F. J. M. Pinx- ter: J. M. Roodbol; G. M. J. Rosenberg; P. G. B. Ruiter; M. Rutte; G. A. J. Sam: F. C. J. M. Schoonebeek; R. J. v. d Steen; B. J. I. Truyens; P. J. A. v. Vel- zen; E. Vereecken; J. J. Verlaan; S. C. Th. de Vette; F. J. v. d. Vlugt; C. v. d. Wel; F. J. Wüst. De vier lagere H.H. Wijdingen aan de eerw. heren: B. W. Alkemade; A. J. Bruin; M. J. J. v. Buu- ren; L. Comelis; J. H. v. Dijk: G. W. J. Feliks; G. M. den Hollander; W. G. Jas- perse; J. C. Koopman; N. J. M. v. Kan; J. P. J. Kraakman; J. J. Kramer; M. A. L. Kroeders; G. J. Laan; J. C. Nieuwen- huis: H. Samson: J. A. A. Schoenma kers; J. W. Schrama; H. A. Stam; L. M. Thomas; M. H. Verdiesen: A. W. Voor bij; H. M. v. Wel. Allen studenten van het Theologicum te Warmond. Tenslotte heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem de H. Wijding van het Subdiaconaat toegediend aan de wel eerw. heer J- Zantvoort, van de paters Conventuelen O.F.M. Con v., studerende aan de Universiteit te Leuven, afkom stig uit Haarlem. Op de katoenmarkt te Alexandrië gaven de prijzen Dinsdag een plotselin ge scherpe stijging te zien, na een maandenlange lethargie. De stijging werd voornamelijk veroorzaakt door het besluit van de regering, dat de grote regeringsvoorraden niet aan het buiten land zullen worden verkocht. Bovendien is het nieuwe seizoen begonnen, waar door de kooplust enigszins toenam. Ten gevolge van een en ander steeg lang- stapelige Karnak katoen met ca. zes dollarcent tot 70 dollarcent per pound. Ook halflange stapel Ashmouni gaf een prijsstijging te zien. Diplomatieke woordvoerders in Parijs hebben gisteren, aldus A.P. verklaard dat de drie Westerse grote mogendheden vandaag in een gemeenschappelijke verklaring zullen meedelen, dat de veranderde omstandigheden", ingetreden sinds de opstelling van het Italiaanse vredesverdrag, het niet langer 'noodzakelijk maken, dat Italië zich aan bepaalde clausules van het verdrag houdt. De clau sules in kwestie zyn voornamelijk die, waarbij het Italiaanse leger werd beperkt tot 250.000 man, de luchtmacht tot 350 vliegtuigen en 25.000 man en de marine tot niet meer dan 132 schepen van alle soorten. De diplomatieke woordvoerders zeiden, dat de verklaring „de enige weg aan geeft om Italië te bevrijden van de onrechtvaardige beperkingen, die bij het vredesverdrag zijn opgelegd", zonder dat aan het verdrag in feite iets wordt veranderd- Een poging om de vorm van het verdrag te wijzigen, zou de goed keuring van Sovjet-Rusland vereisen. Rusland is echter tegen verzachting van de bepalingen betreffende de bewapening van Italië, omdat Italië deel uitmaakt van het defensie-systeem van de N.A.T.O. De diplomaten zeiden, dat het Krem lin zich ongetwijfeld verontwaardigd zou tonen wanneer de verklaring wordt gepubliceerd. Rusland heeft echter pre cies hetzelfde gedaan ten aanzien van de satellietstaten Roemenië. Bulgarije en Hongarije. Aan deze drie landen werden bij hun respectieve vredesverdragen eveneens beperkende bepalingen betref fende de bewapening opgelegd. De Wes telijke regeringen constateerden echter twee jaar geleden reeds, dat de betrok ken landen sterker bewapend waren dan bij de vredesverdragen was toege staan. De gemeenschappelijke verklaring zou vandaag in Parijs. Londen en Washing ton worden gepubliceerd. Of Italië ook van andere dan "de militaire clausules ontheven zal worden is nog niet bekend. De Italiaanse minister-president Al- cide de Gasperi heeft gisteren te Washington een onderhout van vijftig minuten gehad met president Tru man, waarna een gemeenschappelijk communiqué is uitgegeven. Truman heeft De Gasperi verzekerd, dat de V.S. zullen voortgaan, Italië en ande re bondgenoten hulp te verlenen door hun verdediging te versterken. In een rede voor de Nationale Pers- club te Washington heeft De Gasperi tot do Westerse mogendheden het verzoek gericht, Italië's stilliggende fabrieken en werklozen te gebruiken voor de de fensieproductie, „Italië is arm aan grondstoffen, doch rijk door de bekwaamheid en bereid heid van zijn bevolking om te werken." Volgens De Gasperi kunnen Italiaanse fabrieken op een zodanige wijze voor de defensieproductie worden gebruikt, dat „de kosten voor u lager zijn en te gelijkertijd de levensstandaard van onze bevolking niet slechter zal worden." De Joegoslavische ambassadeur te Washington, Wladimir Popowitsj, heeft na een bezoek aan de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, tegenover verslaggevers ver klaard, dat zijn regering bereid is met Italië over een regeling van de kwestie- Triest te onderhandelen. Wederzijdse goede wil zou tot oplos sing van het geschil kunnen leiden, maar de onderhandelingen zouden niet kunnen worden gevoerd op grondslag van de verklaring van Engeland, Frank rijk en de V. S. in 1948, dat de stad Triest en het omliggende gebied aan ItaBë zouden terugkomen, aldus Popo witsj. Acheson had hem gezegd, dat de V. S. de kwestie-Triest als „een van de ern stigste nog niet geregelde kwesties van het Italiaanse vredesverdrag" beschou wen. ze aan boord van een Zweeds schip als verstekelinge naar Nederland was ge komen en dat ze aan boord van dit schip een paspoort had ontvreemd, dat ze later had vernietigd. Ze zeide. dat ze bevreesd was geweest voor de ge volgen van de diefstal van dit pas poort en daarom heeft zij aanvankelijk haar identiteit geheim gehouden. De Vreemdelingenpolitie meent, dat haar verklaring ditmaal juist is, doch stelt zekerheidshalve een onderzoek in. Mocht het blijken, dat zij inderdaad een Engelse is, dan zal zij. aldus Com missaris Stoett, waarschijnlijk met medewerking van het Engelse Consu laat, zo snel mogelijk naar Engeland op transport worden gesteld. Op 81-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden mr. P. Hofstede de Groot, oud-directeur van de Amsterdamsche Bank N.V. De heer Hofstede de Groot werd in 1906 tot directeur van de Amsterdamsche Bank benoemd, welke functie hij tot 1941 heeft uitgeoefend. omtrent zijn onbetrouwbaarheid. Her haaldelijk probeerde H. de kopstukken der illegaliteit, mr. J. Gelderman en J. B. van Delden, samen op een bepaald punt te krijgen. Telkens weer wisten zij de dans te ontspringen, daar S. naar de afgesproken plaats ging en niet zij zelf. Verschillende malen kwamen de Duit sers tevergeefs. Zo b.v. in Delden. waar zij met acht overvalwagens arriveerden. Tenslotte echter werden de beide ille gale werkers in Amsterdam gearres teerd en later door de Duitsers gedood. Te laat kreeg men zekerheid omtrent H.'s onbetrouwbaarheid. H. kreeg het salaris van Abwehr- agent uitbetaald met onbegrensde onkos- tenrekening. Verdachte bleef star alles ontkennen. Bij een confrontatie na de bevrijding heeft H. erkend, dat hij in een cafétje de V-man Charante telefo nisch heeft gewaarschuwd, dat Van Del den daar over enkele ogenblikken zou arriveren. „Ik wist dat dit bericht aan de Duitsers zou worden doorgegeven." heeft hij toen verklaard. Nu beweerde hij echter, dat hij deze verklaring onder pressie heeft afgelegd. Andere getuigen verklaarden, dat H. bij huiszoekingen aanwezig was en zich dan gedroeg alsof hij bij de Duitsers hoorde. Advertentie Voor de Amsterdamse rechtbank zijn Dinsdag de pleidooien gehouden in een zaak, die de heer Serphos te Velsen aanhangig gemaakt tegen de „Volks krant" wegens smaad. In een artikel in dit blad over de Velser affaire werden allerlei beschuldigingen tegen hem met name genoemd ge uit en hy eist daarvoor een schadever goeding van f25.000. De uitspraak zal 6 November vallen. Mr. M. v. Vugt, die namens de heer Serphos optreedt. zette uiteen dat alleen zijn cliënt in het artikel met name is genoemd Hij wordt erin voorgesteld alsof hij het „hoofd van de bende" zou zijn, die verder met vele grote woorden wordt aangeduid. In werkelijkheid is de heer Serphos als Jood tijdens de bezet ting ondergedoken geweest en naar spreker mededeelde is hem niets ten las te te leggen. Het algemeen belang wordt door deze smaad niet gediend. Als men ernstige feiten weet dan moet men de Justitie op de hoogte stellen. De hoofd redacteur heeft meer dan een jaar lang het artikel onder zich gehad en de zaak naar alle kanten geïnformeerd. Hij heeft dus wel na een zeer lange voorbereiding de beledigingen gepubliceerd. De Volks- Advertentie Tl/feer dan ooit moeten uw schoolgaande kinderen er tegen kun- ■LT* nen! Volop moeten ze kunnen werken en spelen, stoeien en. groeien! Geef hun daarom dagelijks SANOSTOL, het lekkere levertraanproduct met een rijkdom aan vitamines A, B. C en D. P*} hebben kinderen nodig enze vinden SANOSTOL héérlijk! (Ook voor volwassenen is Sanostol het ideale tonicum!) Flacon ca. 200 gr. 1.95 Familieverpakking ca. 500 gr. 8.75 H.V. Koninklijke Ph»rm«osutl«clw Fnbrloknn Wh DE RUSSEN KOMEN VERTALING; FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Zoals gewoonlijk moest ik mijn le- vervielen weer in hun apathische hou- vensgeschiedenis vertellen. Die was in ding. Jumbo en ik klommen van onze de loop van de tijd veranderd en bleef gescheurde strozak. En de verschrikte voor verandering vatbaar. Soms was vrouw des huizes bracht een vuil ge- myn moeder een Russin en met de hele streept beddedek en een al even'vuil familie door de Duitsers vermoord, ter- kussen om het „fatsoenlijk" te maken, wijl ons huis in Warschau in brand ge- We gaven de voorkeur aan het normale stoken werd, zodat ik moest vluchten in stro, maar durfden het niet te zeggen, wat ik aan had (dit plaatst je op gelijke Opnieuw gingen we naast elkaar op het voet met je ondervrager); andere keren, bed liggen en begonnen, daar de onge- zoals nu, was ik een beroemd schilde- lukkige boeren intussen weg gebracht res en, terwijl kunstenaars in de U.S. waren, een gefluisterd gesprek. Er S.R. in hoog aanzien staan, konden de schenen twee denkrichtingen te heersen Hongaren, een onbeschaafd volk, mijn m die vervloekte Gepeoe of N.K.V.D.: de kunst niet waarderen, zodat ik vijf jaar één, dat we eregasten waren, en de an- lang in een fabriek moest werken om dere. dat we als gevaarlijke spionnen in leven te kunnen blijven. Uit weer- moesten worden beschouwd. Sommigen wraak had ik het vertikt om behoorlijk van de officieren behandelden ons met hun taal te leren. Waska was vreselijk respect, anderen alsof we misdadigers getroffen door dit droef verhaal en ver- waren. We hadden de hele dag in on- telde me daarop van zichzelf. Hij was, draaglijke afwachting doorgebracht en er Advertentie zoals bleek, zo rijk geweest, dat hij niet hoefde te werken. Hij had een huis, vee en verschillende grote boomgaarden. Ik gaf uiting aan mijn verwondering, dat zulke prachtige bezittingen niet op genomen waren in een kolchoz, maar Waska legde me niet al te duidelijk uit, dat er in Rusland vrijheid is en dat als iemand er de voorkeur aan geeft zijn eigen bezittingen te hebben liever dan voor een percentage van de winst in een kolchoz te werken, hij vrij is om dat te doen en zijn eigendom te behouden. De arme Waska. boertje van vijf-en-dertig jaar, schaamde zich voor die kolchozen en toen ik zei, dat het verbazend was, hoeveel mensen er de voorkeur aan ga ven om er in te werken liever dan zelf standig te blijven, wist hij niet, wat hij zeggen moest. We dronken wat wijn, en toen ging ik tussen Jumbo en Maksym in liggen en probeerde te slapen. Om een uur of acht kwam er een jonge luitenant, die ik niet eerder ge zien had, de kamer binnen. Hij had een was niets gebeurd. Wat zou er nu ko men? En waarom hadden ze ons tot op minder dan een mijl afstand van het front gebracht? Het was reeds heel laat en we waren bijna, koud en uitgeput en vol zorg als we waren, in slaap ge vallen, toen de deur plotseling open ging: ondervraging. niet zo fraai uit. De beschuldigde heeft altijd meer kans met een tolk er bij, en is minder verantwoordelijk voor zijn eigën woorden. De ondervraging begon en duurde lang, heel lang. Ik zal niet in bijzonder heden al. de onzin vertellen, welke er gedebiteerd werd, maar het ging voor namelijk over het eiland Malta. „Wat is Malta?" „Een eiland in de Middellandse Zee." „Dat weten we!" brulde de kolonel. „Ik wilde alleen maar eens zien, of jij dat ook wist. Ik ben een aardrijkskundige en ken ieder eiland." Toen wilden ze weten, wat ik op Mal ta gedaan had, want ze hadden gehoord, dat ik er geweest was. Ik zei hun, dat ik het enkel maar bezocht had. ..Aha, dus enkel maar een touriste!" zei de kolonel iangzaam en met een grijns, terwijl hij om zich heen keek naar de anderen, die in lachen uitbarst ten. Waar wilden zij heen? vroeg ik me af. Hoe kon ik hen antwoorden, als ik niet wist, waar ze heen wilden? In de rustpozen trachtte ik het ge sprek een meer wereldse wending te ge- Ik droeg zelfs brokstukken uit gebroken neus en een ernstig, tamelijk, van Mora, die met de mopneus, die óp- vnendelijk gezicht. wipte, zodat je enkel de neusgaten zag. ,:;^ra, bed voor die twee alsje- Ongetwijfeld zou hij opnieuw met zijn blieft behoorlijk op," bulderde hij tegen „dat lieg je, Lida!" beginnen. de wacht, die in de deur stond, en wees op ons. „En fatsoenlijk, met een kussen en een dekbed; de vrouwen moet je lakens geven. Onmiddellijk, versta je?" Hij wendde zich tot ons, zei goede nacht en ging. De gearresteerde boeren wL 1+™!? uk„-3leL f! Poesjktn's „Ruslan en Ludmilla" en „Onegm" voor, die ik eens m mijn jeugd, de hemel weet waaróm, uit mijn hoofd geleerd had. Een van de officieren was zichtbaar onder de indruk van dit bewijs van mijn hoge ontwikkelingsgraad en begon me eerst te souffleren en declameerde toen de rest met een muzikale, gevoelige stem. Poesjkin moet iets van Orpheus in zich gehad hebben, want zijn sublieme verzen schenen zoiets als een betovering te wekken in de doodstille kamer. De kolonel zweeg ook, maar zat daar, onbe wogen, met een gezicht als van steen. „Wacht maar, jij beul," dacht ik, ik zal je leren 's nachts onschuldige mensen te kwellen." Maar hoe ik hem dat leren zou, wist ik niet. In ieder geval was ik niet langer bang. Het binnengaan van de leeuwenkuil, dat is het ergste. Ben je er eenmaal in. dan is alles, wat Je doen kunt, tegen de leeuwen zeggen „brave poes" en afwachten, wat er gebeurt. donkere straat over naar een huis aan de overkant. Ik was blij, dat ik gaan kon, want alles was beter dan wachten. On der het lopen herinnerde ik me de ver schrikte, zwijgende gezichten van de gearresteerde boeren, van wie Jumbo met al zijn praten niets te weten was kunnen komen. Waarom hadden ze die arme duivels gepakt? Ik had echter geen tijd om me daar zorgen over te maken, want reeds stond ik in een klein boe renkamertje met een grote tafel ln het midden, stoelen er omheen en op iedere stoel een officier die naar me keek. Er was slechts één paar ogen dat ik her kende, dat van mijn kleine kwelgeest .Een tolk is niet nodig, kameraad ko lonel." zei mijn vriend, en daarop stond er een onderofficier op en wandelde op zijn dooie gemak de kamer uit met zijn handen in de zakken. Dus ik zou zonder tolk ondervraagd worden! Dat zag er (Wordt vervolgd). krant is in 1948 voor eenzelfde feit ver oordeeld. maar heeft, aldus spr., blijk baar niets geleerd. Spr. gaf een voor beeld van de wijze waarop in de zaak- Serphos onjuiste dingen zijn gepubli ceerd, n.l. de aanhouding van een jacht, waarop de heer Serphos zich bevond. Uit eigen wetenschap kon spr. hier ver klaren dat de kwestie zich toen heel an ders heeft voorgedaan dan in de „Volks krant" werd vermeld. Er zaten in dat jacht geen tapijten of juwelen van Menten, slechts was er f 11.000 aan vreemde valuta in verbor gen. Spr. concludeerde dat het artikel in de „Volkskrant" over de Velser af faire. voorzover het de heer Pelser be trof, van A tot Z uit de duim is gezo gen, welke duim is spreker onbekend. Mr. A. J. M. v. Dal, namens de „Volkskrant" optredend, betoogde uit voerig dat de vrijheid van de pers hier in het geding is, de vrijheid om tegen onrecht op te komen en te zeggen wat gezegd moet worden. De publicatie is gedaan in volle bewustheid van de con sequenties en na lang beraad en over weging en na aan alle kanten geïnfor meerd te hebben. Maar inplaats van een onderzoek is een hoogstaande politieman ten offer gevallen toen hij de Velser affaire aan sneed. Pleiter ontkende dat de heer Serphos beledigd is, het artikel is zui ver zakelijk gehouden. Pleiter heeft persoonlijk de minister van Justitie ingelicht over de Velser affaire nadat hij publicaties in de pers hierover had weten op te houden. Plei ter heeft toen een onderzoek gevraagd maar dat is niet ingesteld- Wel werd een politieman veroordeeld omdat hij zich over de Velser affaire had uitge laten. Het geheime rapport van de com missie Versteeg, die in deze kwestie een onderzoek had ingesteld, had be paalde maatregelen voorgesteld, maar ook die zijn niet genomen. Eerst vele maanden later, toen de Justitie nog steeds niet had ingegrepen, is de Volks krant tot publicatie overgegaan. En thans is het justitioneel onderzoek in volle gang. Pleiter vond het jammer dat hier geen aanklacht wegens laster is ingediend, dan zou pleiter met ge tuigen de juistheid van het artikel in de Volkskrant kunnen bewijzen. Wei degelijk is hier het algemeen belang mee gemoeid. Mensenlevens en carrières zijn in de Velser affaire verspeeld, maar toch zal pleiter blijven strijden opdat volledige opheldering worde verkregen. Op juridische gronden concludeerde hij tot afwijzing van de eis. De Amerikaan R., die betrokken is bij de smokkel van twintig goudstaven ter waarde van ongeveer 130.000 met de „Westerdam", heeft de recherche mede gedeeld te New York het goud in de in beslag genomen koffers te hebben ge daan. De dame. die de koffers vervoer de. een 48-jarige Zwitserse, heeft ver klaard de koffers, waarin het goud tus sen dubbele wanden verborgen zat, van R. in ontvangst te hebben genomen. Zij ontkent geweten te hebben wat zich ir< de koffers had bevonden. Beiden bevin den zich in verzekerde bewaring. Luit.-gen. dr. F. Daubanton, oud-in specteur van de geneeskundige dienst der Kon. Ned. Landmacht, is benoemd tot regionaal directeur van de Wereld gezondheidsorganisatie in Afrika. De heer Daubanton krijgt zijn hoofd kwartier in Brazzaville in Frans Equa toriaal Afrika. Hij zal in 1952 en 1953 de leiding hebben van een project tot bestrijding van de malaria in Afrika. „Ik vraag de Nederlanders uit het diepst van mijn hart vergeving voor wat mijn volk hun land heeft aangedaan", zei dr. Nieland uit Hamburg, die als leidend nationaal-socialist gedurende de oorlog burgemeester is geweest van Dresden en na de Duitse capitulatie drie jaar heefi moeten doorbrengen in een interne ringskamp, terwijl zijn bezittingen wer den verbeurd verklaard. Dr. Nieland heeft deze woorden ge sproken tot de Nederlandse delegatie, die te Caux in Zwitserland vertoeft ter bijwoning van de wereldconferentie voor morele herbewapening. „In de toekomst wil ik samen met hen vechten voor de vrede en het geluk van de mensheid. Het is ons Duitsers dik- jls gezegd, dat wij een zware sehuld hebben en wij, als voormalige leiders van de nationaal-socialistische beweging, hebben ons dit gerealiseerd. Vandaag zijn tussen de minister van Buitenlandse Zaken en de ambassade van de V.S. te Den Haag nota's uitge wisseld inzake de voorwaarden voor het gebruik van de grond, waarop het Ame rikaanse oorlogskerkhof Margraten is gelegen. In deze voorwaarden wordt o.m. bepaald, dat de Nederlandse rege ring aan de V.S. gedurende vijftig jaar en daarna, voorzoveel langer als nodig mocht zijn, onbezwaard gebruik ver leent van de grond, waarop Margraten is aangelegd. Douwe Egberts „AMPHORA j is een in reepjes gesneden, geperste pijptabak. Door 'n speciale fabricagemethode een maximum aan geur en maak. f| De Rijkspolitie te Hengelo (Gld.) heeft zeer waarschijnlijk de hand ge legd op een uitgebreid smokkelcomplot in de Gelderse Achterhoek. De zaak kwam aan het licht toen Zaterdagmiddag te Hengelo een auto in beslag werd genomen die niet van de vereiste papieren was voorzien. Ver moed werd dat deze auto was gebruikt voor het smokkelen. Er werden uit gebreide maatregelen genomen. Als re sultaat hiervan werden Maandagmor gen twee personen aangehouden. Een ervan wordt voor de leider van het smokkelcomplot aangezien. Hij is een sinds jaren ondergedoken en tijdens de bezetting berucht S S.-er. De Rijkspoli tie nam de auto waarin deze mannen reden in beslag, benevens smokkel waar voor een waarde van ongeveer duizend gulden. Een derde inzittende nam de «vlucht. Wel werden verschei dene waarschuwingsschoten gelost, maar de man wist te ontkomen. Verwacht wordt, dat nog verscheide ne arrestaties zijn te verwachten. Met het oog op het verdere onderzoek kun nen nog geen initialen der gearresteer den. noch woonplaatsen worden ver strekt. Het wereldtabakcongres is gesloten. Het belangrijkste resultaat is wel ge weest het aannemen van een resolutie, waarin alle landen wordt gevraagd stap pen te nemen om in de kortst mogelijke tijd een Wereld-tabakorganisatie te stichten, waarvoor de statuten door het congres werden goedgekeurd. Er werd een interim-comité benoemd bestaande uit vertegenwoordigers van 16 landen, waaronder Nederland, dat een algemene vergadering zal bijeenroepen om de Wereld-tabakorganisatie te stichten zo dra tenminste 20 landen hun goedkeu ring aan de statuten hebben gehecht. Het doel van de te stichten organisa tie zal zijn zich bezig houden met het wetenschappelijk en technisch onderzoek van tabak, informaties geven aan de hand van bijgehouden statistieken, voor welk doel een uitgebreide bibliotheek zal worden aangelegd, en congressen orga niseren. Zij zal zich niet bezig ftouden met de productie van tabak of het ver werken daarvan voor commerciële doel einden of als tussenpersoon optreden voor de tabakshandel, noch met markt analyses met het doel behulpzaam te zijn bij de koop of verkoop van tabak. Het lidmaatschap van de organisatie zal openstaan voor elk land, welke vorm van tabaksadministratie het moge heb ben. Aan het einde van het congres \yerd een aantal resoluties aangenomen. In een hiervan wordt de wenselijkheid ge uit voor een intensiever internationaal contact tussen de planters in de onder scheiden landen. De trekking van de loterij ..Prinses Marijke Kleuterhuis" van de Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haar lem zal plaats hebben op 11 October in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond. Tempeliersstraat, Haarlem. Deze trekking geschiedt 's morgens om negen uur ten overstaan van notaris B. M. Brans. Trekkingslijsten zijn verkrijgbaar on der toezending van een briefkaart met 15 cent extra aan postzegels aan de Ka tholieke Kinderuitzending, Prinsen gracht 752, te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3