Drastisch besluit van Perzische regering; Indien vreemde troepen in Perzië trachten te landen Grote Drie wensen Italië als lid van de V.N. Kraan stort voorover Tussen neus en lippen Volkswoningbouw in gedrang Op soek naar een weg om aan het Russisch veto te ontkomen Nieuw type helicopter Schaarste op de kapitaalmarkt voornaamste moeilijkheid ACHE SON ACHT DE SITUATIE ZEER CRITIEK Toestand Engelse koning Tot hoofd en hart Juwelendiefstal opgehelderd Machinist op slag gedood WOONSCHIP IN BRAND Bromfietser onder een auto r~ Twee jaar voor dolle autobestuurder SONGHYON zetel van besprekingen Prinselijk paar stelt reis naar Canada uit Ongelukkige val van schoorsteenbouwer Moordaanslag te Arnhem weer w MORRIS iefmijcu iïwj! DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 75sfe JAARGANG No. 25186 Voorstel van Ridgway Critieke situatie Perzische Veiligheidsraad Gezin van zes personen dakloos Aan verwondingen overleden '1 Al I VICO LEDEREN KLEPING Dronken man oorzaak van dood van huisvader Examen bromfietsers te Drachten Niemand geslaagd BUREAU SMEDESTEAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden- Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rtm. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, 1 5.45 per kwartaal." Er dreigt zich momenteel een cata strophe te ontwikkelen op het ge bied van de volkswoningbouw. Om de woningnood in een periode van plm. tien jaren te kunnen lenigen, moeten jaarlijks 55.000 nieuwe woningen ge produceerd worden. Na de bevrijding moesten tal van hindernissen („bottle necks" genoemd) genomen worden. Eerst was het de schaarste aan materia len, later het gebrek aan geschoolde arbeidskrachten en toen deze in vol doende mate beschikbaar waren begon nen de moeilijkheden zich in de finan ciële sector te openbaren. Toch wist men het geleidelijk zóver te krijgen, dat in dit jaar in totaal 52.000 woningen gereed zullen komen. De grote schaarste aan kapitaal heeft er toe geleid, dat in het bouwprogram ma voor 1952 is gerekend op de bouw van 40.000 woningen, namelijk 15.000 volkswoningen. 15000 woningen met Rijkspremie. 4000 herbouw-woningen en 6000 woningen in de „vrije" sector. Zoals de toestand op het ogenblik is. mag worden betwijfeld of zelfs dit verlaagde aantal woningen in het vol gend jaar zal kunnen worden gebouwd. Immers de schaarste aan kapitaal is momenteel zó nijpend, dat tengevolge daarvan de woningproductie langzaam maar zeker tot stilstand komt. Als voorbeeld nemen wjj hier de 13.000 volkswoningen welke met finan ciële steun ingevolge de oningwet zullen worden gebouwd. De wet be paalt dat het, Rijk de daarvoor nodige kapitalen zal fourneren, maar het Rijk heeft deze taak enkele jaren geleden met een weids gebaar op de gemeenten afgeschoven. De gemeenten hebben nu de zorg voor de investering van de voor de volkswoningbouw benodigde kapitalen. De kapitaalmarkt is momenteel leeg. doch de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft bepaald, dat met de bouw van woningen niet mag wor den begonnen indien de gemeenten niet kunnen aantonen dat zij de daarvoor nodige gelden zullen kunnen lenen. Al geruime tijd is dit onmogelijk en dit heeft tot gevolg dat de voorzitter van de Nationale Woningraad enkele maan- uen geleden reeds moest verklaren, dat in tal van grote en middelgrote ge meenten in 1951 de bouw van nog geen enkele volkswoning was gegund. Nu heeft de minister van Financiën met de levensverzekeringmaat schappijen een overeenkomst aan gegaan, waardoor in een tijdsverloop van twee jaren 250 millioen voor de finan ciering van de woningbouw beschikbaar zal komen, maar een belangrijk deel van dit bedrag zal moeten worden bestema voor consolidatie van vlottende schuld, aangegaan voor reeds gestichte woning complexen. Insiders verwachten, dat voor nieuwbouw niet meer beschikbaar zal zijn dan ongeveer 50 millioen^ gul - den per jaar; daarvoor kunnen bij de huidige bouwkosten nauwelijks 5000 woningen worden gebouwd. Hoe zal men de ontbrekende 100 millioen voor overige 10.000 woningen bijeen moe ten Ken? Er is op de kapitaalmarkt nog enig geld beschikbaar, maar met voor het door de minister van Finan ciën vastgestelde maximum-renteper- cen age van 4 pet. per jaar. Leeuwarden en Groningen hebben een beroep ge- De woningbouw is en blijft een bijzonder zorgelijke aangelegenheid, omdat de moeilijkheden op dit ter rein in ernst en hevigheid niet on der doen voor de dwingendheid van eert oplossing In twee aaneenslui tende artikelen zal een bijzondere medewerker zowel de kern van de zaak, te weten: de schaarste op de kapitaalmarkt, onder ogen zien "Is enige voorstellen tot een oplossing onder woorden brengen. Slechts suggesties zullen worden ge geven, geen zekere en foutloze uit wegen. Duidelijk zal blijkens hoe enige denkbare oplossingen onmid dellijk een onaanvaardbare keerzij laten zien. Twee oplossingen, één in de vorm van een gedwongen sparen en één in de vorm van een in fis caal opzicht attractieve belegging, zullen' in algemene overweging wor den gegeven. De artikelen werden geschreven voordat iets bekend was over het vandaag door de Volkskrant gepu bliceerde plan van een nationale premielening, dat aan de minister zou worden voorgelegd. Wij achten dit plan niet van zulk een alles overtreffende verdienste, dat de suggesties van onze mede werker en de overwegingen, waarop zij zijn gebouwd, daardoor aan waarde zouden hebben ingeboet. Wij zijn gaarne bereid aan de hand van eventuele opmerkingen uit onze lezerskring de in deze ar tikelen behandelde kwesties nader in discussie' te stellen daan op de burgerzin van de inwoners en hun gevraagd voor de woningbouw ter plaatse te willen intekenen op een obligatielening, rentende 4 pet. In an dere gemeenten, o.a. in Kampen. liet men de industrieën een bijdrage-in-eens verstrekken aan de geldgevers, waar door voor hen de onder de huidige omstandigheden te lage rente van 4 pet. tot 411, pet, werd aangevuld. Die industrieën kregen dan voorkeur bij de toewijzing van woningen. Dat men zich daarbij op een hellend vlak bevindt, wordt bewezen door de gemeente IJs- selmuiden, waar men het verschil van het halve procent rente (gekapitali seerd op 800 per woning) door de woningzoekenden wil laten opbrengen. K; erdoor is grote beroering gewekt on der de woningzoekenden in die ge meente, want degenen die boven op de li.ist van gegadigden stonden, zagen hun kans aanmerkelijk dalen als zij niet bereid of in staat waren een som van 800.op tafel te leggen. Een moderne vorm van heffing van sleutelgeld' Het ziet er dan ook niet naar uit, dat men in deze richting ecu noemenswaar dige verlichting van de financierings perikelen zal kunnen verkrijgen, ook al omdat de Regering niet kan toelaten dat het door haar vastgestelde rente gamma op deze wijze wordt uitgehold. Er zullen dus andere wegen moeten worden ingeslagen om de voor woning bouw benodigde kapitalen vrij te ma ken. Hierover in een volgend artikel. INSTALLATIES TE ABADAN zullen worden opgeblazen Volgens de laatste persberichten uit Teheran heeft de Perzische regering gis teren het besluit genomen, dat alle olie-installaties in Abadan opgeblazen zullen worden, indien vreemde troepen zouden trachten op Perzische bodem te landen. Dit is verklaard door een lid van de Perzische defensieraad, dat er aan toe voegde, dat het Perzische leger in de gehele provincie Khoezistan in alarmtoe stand is gebracht. De Perzische vice-premier, Hoessein Fatemi, heeft meegedeeld, dat Perzië „krachtig zou protesteren tegen elke intimidatie of bedreiging van Engeland". De Perzische olicraad heeft vandaag i) Britse cmployé's van de „Anglo Iranian" ontslagen en een week de tijd gegeven om Perzië te verlaten. De raad heeft de Britten meegedeeld alle hulp te zullen verschaffen zodat de dagen dat zij nog in Perzië zullen verblijven zo aangenaam mogelijk zullen zijn, aldus meldt A.P. Engeland en Perzië hebben gisteren Amerika verzocht bemiddelend op te tre den in het oliegeschil. De Britse minister-president heeft dit gedaan in een persoonlijke boodschap aan Truman. Men neemt aan dat de boodschap van Attlee ook betrekking heeft op de stappen, welke Groot-Brittannië zou kunnen doen. om het Britse personeel in Perzië te beschermen. geland aangedaan in het Midden Oosten toeschrijven aan de politiek van labour. In beide gevallen betekent het optreden van Attlee en zijn regering stemmen- (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Hedenochtend komt het Britse kern kabinet bijeen om een definitieve beslis sing ie nemen in een van de moeilijk- sie situaties waarin zich ooit een rep™- ring bevonden heeft. Het begint steeds duidelijker te worden dat de Perzische eerste minister, door dit ©ogenblik te kiezen voor zijn hevel tot evacuatie van de Britten in Abadan, de labourregering in een dwangpositie geplaatst heeft, waaruit zij zich moeilijk zal kunnen be vrijden zonder aanmekelijk aan pres tige te verliezen in eigen land. En d® verkiezingen staan voor de deur. Indien Attlee opdracht geeft aan de plaatselijke bevelhebbers van vloot on luchtmacht om tussenbeide te komen met, de wapenen, zal een groot deel van de labourpartij hem beschuldigen dat hij een Torypcrlrtiek voert en dat hij alie tradities en principes van de labour partij schendt door het gebruik van ..imperialistisch geweld". Indien hij evenwel, ondanks de in het Lager- en Hogerhuis gedane beloften, toe zal staan dat het Britse personeel uit Abadan wordt verwijderd zonder dat Groot- Brittannië meer doet dan protesteren, dan zal een groot deel van het Engelse volk de ondraaglijke vernederingen En- De Ver. Staten. Frankrijk en Groot-Brittannië hebber, gisteren formeel bekend gemaakt dat zij bereid ziin het Italiaanse vredesverdrag te herzien, en alle po gingen in het werk te stellen om Italië lid van de Ver. Naties te doen worden. De tekst van de verklaring luidde: 1. De regeringen van het Verenigde Koninkrijk, Frankrijk en de Ver. Sta ten hebben overwogen, hoe het pro bleem van het vredesverdrag met Ita lië in het belang van de harmonische ontwikkeling der samenwerking tussen de vrije landen op de beste wijze kan worden opgelost. 2. In overeenstem ming met de wens van het Italiaanse volk heeft Italië, dat gedurende het laatste gedeelte van de oorlog loyaal met de geallieerden als co-belligerent heeft samengewerkt, de democratische instellingen doen herleven. In de geest van het Handvest der Ver. Na ties heeft Italië onveranderlijk aan an dere vreedzame en democratische rege ringen de samenwerking verleend, die onmisbaar is voor de solidariteit van de vrije wereld. 3- Niettemin, ofschoon Italië bij drie gelegenheden de steun Van de meerderheid van de leden der Algemene Vergadering heeft ontvan gen, heeft een niet te rechtvaardigen veto het nog steeds in weerwil van de bepalingen van het verdrag en het Handvest belet, lid te worden van de Verenigde Naties. 4- Bovendien is Italië krachtens het vredesverdrag nog steeds gebonden aan bepaalde beperkingen en verplichtingen. Deze beperkingen zijn niet langer in overeenstemming met de toestand, zoals die op het ogenblik is, noch met de status van Italië als actief en gelijkwaardig lid van de democrati sche en vrijheidlievende gemeenschap van volkeren. 5. Elk der drie regeringen verklaart zich derhalve bereid, een verzoek van de Italiaanse regering tot opheffing van deze permanente beper kingen en discriminaties, die ofwel ge heel door de gebeurtenissen zijn achter haald. ofwel in de huidige omstandig heden niet langer gerechtvaardigd zijn, ofwel betrekking hebben op Italië s vermogen tot zelfverdediging, welwil lend in overweging te nemen. 6. Elk der drie regeringen bevestigt bij deze haar vaste voornemen, alle pogingen in het werk te stellen om Italië lid van de Ver. Naties te doen worden- 7. De drie regeringen vertrouwen, dat deze verklaring de goedkeuring zal wegdra gen van alle ondertekenaars van het vredesverdrag en dat deze bereid zullen zijn een overeenkomstige stap te doen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Acheson, heeft gisteren te Washington op een perscon ferentie meegedeeld, dat zijn departe ment eer- intensieve juridische studie maakt van het probleem, hoe aan een Russisch veto met betrekking tot het Italiaanse lidmaatschap van de Ver. Na ties te ontkomen. In antwoord op vragen herinnerde Acheson eraan, dat het Internationale Hof van Justitie in Den Haag heeft uit gemaakt, dat een veto betreffende een aanvrage tot het lidmaatschap van de Ver. Naties is toegestaan, wanneer het land in kwestie niet gerechtigd wordt geacht toe te treden. Rusland heeft dit argument echter nooit gebruikt, aldus Acheson. Het verzette zich tegen het lidmaatschap van Italië uitsluitend om dat het Westen er niet in wilde toe stemmen tegelijk met Italië een aantal Russische satellietstaten tot de UNO toe te laten. Generaal Ridgway heeft de communis ten vandaag een belangrijk compromis voorstel gedaan om de onderbroken wa- penstHstandsonderhandelingen weer op gang te brengen. Hij stelde voor de zetel der besprekingen van Kaesong te ver plaatsen naar een „neutrale" plek. Ridgway stelde voor daarvoor het dorp Songhyon aan te wijzen, gelegen hal verwege tussen de frontlinies, veertien kilometer ten Zuid-Oosten van Kaesong. De Noordelijken hebben een soortge lijk voorstel vroeger reeds verworpen, maar ditmaal kwam Ridgway met een aanbod waarbij de communisten hun prestige kunnen redden. De generaal bood n.l. aan de volledige wapenstil- standsondathandelingen onmiddellijk te hervatten zoals door de Noordelijken is verzocht en vertegenwoordigers van beide partijen besprekingen te doen voeren over de veiligheid van de toe komstige conferéntiezetel, aldus meldt U.P. Engeland. Bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken Adenauer zal acht October een officieel bezoek aan Engeland brengen. Om de Engelse koning, die herstellende is van een ernstige longoperatie, niet in zijn rust te storen, geschiedde Dinsdag het wisselen van de wacht, welke plech tigheid gewoonlijk voor het Koninklijk Paleis plaats vindt, voor het St. James- paleis te Londen, want tenslotte moet de wacht en dus ook de aflossing doorgaan. verlies. Slechts indien Churchill openlijk medeverantwoording aanvaardt voor het door Attlee te nemen besluit, kan het electoraal effect van de beslissing op labour's kansen althans gedeeltelijk worden verzacht. Inmiddels is nog niet met zekerheid te voorspellen, wat Attlee zal doen. En een van de redenen waarom dit onmogelijk is, onthult een tweede vernederend as pect voor Engeland in de huidige situa tie. Want Engeland moet zich eerst ver gewissen van het standpunt van de Ame rikaanse regering. Gedurende het ge hele Perzische olieconflict is steeds weer gebleken hoezeer Engeland afhangt van Amerika's instemming met Enge- lands buitenlandse politiek. En het on aangename was, dak Amerika hier de indruk heeft gewerkt, dat het zich niet al te bezorgd maakte over de ernstige moeilijkheden, die Engeland in Perzië bedreigden. Indien Amerika deze houding hand haaft, zal Engeland nu of geheel op eigen verantwoording moeten handelen of geheel van alle handeling moeten af zien. Het iykt op het ogenblik alsof alles wat de Engelse regering kan doen na delige gevolgen zal hebben voor de po sitie van Labour op de vooravond van de verkiezingen. De Perzische premier heeft het ogenblik voor het uitspelen van zijn laatste troef met duivelse sluwheid ge kozen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren te Washington verklaard, dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië be raadslagen over eventuele maatregelen in verhand met de Perzische petroleum- crisis. Hij noemde de situatie kritiek. Acheson besprak de Perzische crisis in het kort op een persconferentie, die htf hield tijdens een onderbreking in een bespreking over de situatie met de Britse ambassadeur te Washington sir Oliver Franks. Acheson zei, dat de Ver. Staten die Averell Harriman. Truman's bijzondere adviseur, voor bemiddelingspogingen naar Teheran en Londen gezonden had den. zouden blijven trachten behulpzaam te zijn. Gisteravond is te Teheran de Perzische eiligheidsraad onder voorzitterschap van minister-president Mossadeq drie uur bijeen geweest om te overleggen, welke veiligheidsmaatregelen genomen zouden moeten worden, indien Engelse troepen in Perzië zouden landen. De Per zische Veiligheidsraad is samengesteld uit de minister-president, de minister van Oorlog, de stafchefs en de politie- en marechauseecommandanten. De raad besloot generaal Arfa naar Abadan te zenden met instructies voor de bevelheb ber van leger en vloot van Khoezistan. In een gisteravond uitgegeven bulletin over de toestand van koning George wordt medegedeeld: „Alhoewel er geen onderbreking is gekomen in het geleide lijke herstel van de koning en er tot dusverre geen complicaties zijn geweest, is het onvermijdelijk, dat de komende periode van een week of tien dagen met enige bezorgdheid tegemoet wordt ge zien." In tegenstelling tot de tot nu toe uitgegeven zeven medische bulletins was de bekendmaking van Woensdagavond door geen der doktoren getekend. Veertien minuten later werd van uit „Clarence House", de woning van prin ses Elizabeth, een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de kroon prinses en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, hun bezoek aan Canada voor een of twee weken hebben uitge steld. I Geld wordt dood als geen sterke handen gereed staan om dit te verdienen DE STRATEGISCHE LIGGING VAN ABADAN BANDAR OIL A Ptrxischf- ff. KOEWEIT lOOkm Kosprsche Zwart* Z*9 ANKABA T U R K 'J E e bAIs' TEHERAN ISFAHAN -Mi ad 9 n. trx/sch* CA/NO Rod9 EGYPT 1000 km 51315 V.PELT-PA De recherche te Amsterdam heeft een grote juwelendiefstal, die in de nacht van 30 Juli van dit jaar werd gepleegd in een goudsmidswinkel aan de Ferdi nand Bolstraat te Amsterdam, waarbij voor een verkoopwaarde van ruim 38.000 gulden aan kostbaarheden werd gesto len, tot klaarheid gebracht. De daders en helers zijn gearresteerd. Een deel van de gestolen goederen is in Amsterdam en Den Haag teruggevonden. Woensdagmiddag viel de 38-jarige gehuwde schoorsteenbouwer H. F. Tim man, wonende te Rotterdam, van onge veer 25 meter hoogte uit de schoorsteen van de strocartonfabriek „De Dollard" te Nieuwe-Schans. In zorgwekkende toe stand werd het slachtoffer, dat naast gebroken rugwei-vels en een verbrijzeld been vele ernstige verwondingen had opgelopen, naar het ziekenhuis te Win schoten overgebracht. Woensdag tegen het middaguur is op de N.V. Scheepsbouwwerf en machine fabriek ,.De Merwede" te Hardinxveld een ongeluk gebeurd, waarbij de 48- jarige kraanmachinist J. Schippers te Hardinxveld op slag werd gedood. Een rijdende kraan, die een gewich- van drie ton kan torsen, was in gebruik voor het vervoer van materiaal naar de in aanbouw zijnde ..TamarDoor tot nu toe onbekende oorzaak 15 de kraan voerovergestort. De machinist is blijkbaar uit zijn cabine gesprongen, want hij werd onder het achttien ton zware gevaarte aangetroffen. Er wer den gelukkig geen andere arbeiders ge troffen. Het slachtoffer was ongehuwd, en werkte reeds lange tijd als kraan machinist bij „De Merwede". De 36-jarige W. heeft -Woensdag voor zijn woning in de Wielakkerstraat 38 in Arnhem zijn vrouw zeven steken toegebracht met een mes. waarvan vier in de rug en drie in de borst. Onmid dellijk daarna ging hij naar het politie bureau om zich zelf aan te geven. De vrouw werd naar het gemeentezieken huis overgebracht, haar toestand is niet levensgevaarlijk. Er was de laatste tijd herhaaldelijk xuzie tussen man en vrouw, zodat de vrouw haar intrek el ders nam. Woensdagmorgen had W. de bedoeling de verhouding weer in orde te brengen, maar na een woordenwisse ling trok hij zijn mes en stak zijn vrouw. (Van onze correspondent) Te Veendam is in het Beneden Dwars- diep een woonschip, bewoond door de familie H. Engels, door brand vernield. Het gezin bestaande uit zes personen vier kleine kinderen, waarvan de oudste drie jaar was en de jongste 14 dagen is in enkele uren dakloos geworden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de cartonnen zoldering verzakt is. waar door het carton in aanraking kwam met de kachelpijp. De vrouw was juist even bij buren toen de brand uitbrak. Binnen enkele minuten sloegen de vlammen reeds uit het dak. Ternauwernood slaagde men er in het veertien dagen oude kindje uit het bran dende schip te redden. Het gezin is hier door ernstig getroffen, want alles ging bij deze brand verloren. Zowel inboedel als schip waren niet verzekerd. Aan de Here weg te Groningen vond vanmorgen een ernstig ongeluk plaats juist op de viaduct, dat het. leven kostte aan de reeds bejaarde bromfietsberijder de 77-ja- rige B, H. Wolthoorn te Groningen. Deze wilde klaarblijkelijk de weg over steken en zwenkte plotseling naar links, waardoor hij door een achter hem rijdende auto werd gegrepen. Het slachtoffer werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. In zorgwekkende toestand werd hij door de G. G. D. naar het Academisch Zieken huis overgebracht, waar hij korte tijd daar na aan de gevolgen van een schedelbasis- fractuur overleed. De tweemotorige helicopter van het Bristoltype 173, het eerste Engelse toestel dat met twee hef schroeven is uitgerust, tijdens het proefdraaien op de begane grond te Filton, Bristol Het toestel is bestemd voor gemiddelde en korte afstands- vluchten. Het kan 10 d 13 passagiers of ruim 1100 kg. vrachtgoed vervoeren. De maximum-snelheid wordt op 225 km. per uur geschat. Raad van Europa De Raad van Europa heeft bekend gemaakt, dat de meeste leden van de Permanente Com missie van de Raadgevende Europese Vergadering gunstig geantwoord hebben op het telegrafische voorstel van Spaak om het tweede gedeelte van de derde zitting der vergadering op 26 November te openen. Donker Afrika De rechtbank in Clün- gola in Noord-Rhodesia staat voor een zonderling geval, zoals alleen maar in donker Afrika kan voorkomen. Vier lijkdra gers, die een vrouw heb ben vermoord, beweren n.l. dat zij dat in opdracht van een overledene, een lijkhebben gedaan. Zij verklaarden, dat. terwijl zij een lijk grafwaarts droegen, dit. plotseling weer tot het leven terug keerde en hun beval naar het dorp terug te keren. Daar aangekomen wees voornoemd lijk de zuster van het stamhoofd Chika- pula aan als degene, die verantwoordelijk gesteld moest worden voor het feit, dat het een lijk was'. Met z'n vijven, want het Hik zelf Het zich niet on betuigd, sloegen zij daar op de zuster van het stamhoofd neer, zodat er twee lijken te begraven waren. Tot. zover het ver haal van de terecht staande lijkdragers. De politie is echter van me ning, dat de lijkdragers dit verhaaltje verzonnen hebben om riclizelf van m oord vrij te pleiten. Men ziet. dat de politie ook in Afrika bijzonder intelligent is. Het stam hoofd Chikaputa zelf evenwel heeft voor de rechtbank getuigd, dat het naar zijn mening teel de gelijk mogelijk is. dat een lijk een moord pleegt ..Niet zo lang het nog op de grond staat, maar wel. wanneer het in de kist wordt gedragen", aldus zeide hij. Het vtil ons voorkomen, dat Chikapula niet bepaald dol op zijn zuster moet zijn geweest. Maar zo iets komt in de beste families voor en heus niet alleen in don ker Afrika. Een Hongerroman Mevrouw Nadia Goya heeft het nieuwe wereld record vasten op haar naam gebracht door 52 dagen, 2 uur en 20 minu ten zonder eten in een glazen kist te blijven. Zij heeft van 25 Juli tot 25 September uitsluitend wa ter gedronken. Door deze prestatie heeft zij het re cord, dat op naam van „professor" E. H. Delfo stondmet één etmaal ge broken. Toen zij in Genua uit haar Sneeuwwitjes-kist geholpen werd,-was haar toestand goed, maar zwak. Zij zei, dat zij een boek over haar indrukken tij dens haar vasten zal gaan schrijven. Wij bevelen haar als titel aan „Het glazen Huis." Het zal in het arme India teel succes oogsten, want daar wordt allesbehalve vrijwillig honger geleden. Alleen wordt daar geen record officieel geregistreerd. Het zou het wereldgewe ten te veel schokken! Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en later brekende bewolking met enkele verspreide buien. Over wegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 6.34—18.27 Maan: 3.13—17.35 Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 D,e Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen de 25-jarige grondwerker A. F. de B ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het recht om een motorrijtuig te besturen voor de tijd van vijf jaar. De grondwerker had in de late avond van de Eerste Pinksterdag met een gestolen auto de heer Humping uit Beverwijk in de Bree- straat aangereden. Het slachtoffer, een va der van elf kinderen, werd op slag gedood. De verdachte stond veertien dagen geleden terecht wegens poging tot doodslag op de eigenaar van de auto, de heer De G. Deze was op de treeplank van de rijdende auto gesprongen en verdachte had getracht hem daarvan af te schudden. Voorts had De B. alle bepalingen van art. 36 van de We genverkeerswet overtreden, doordat hij dronken achter het stuur had gezeten en zijn dolle rit de dood van een medemens tot gevolg had gehad. De Haarlemse recht bank veroordeelde hem vanmorgen conform de eis met dien verstande, dat de poging tot doodslag niet werd bewezen geacht. Voor de eerste maal in ons land zijn examens voor bromfietsrijders gehouden. De Vereniging voor Veilig Verkeer te Drachten stelde de berijders van een bromfiets in de gelegenheid een examen af te leggen, dat een theoretisch en een practisch gedeelte omvatte. De eisen waren echter nog zo veel omvattend, dat niemand van het groepje bromfietsrijders slaagde. Albert, dp laatste overlevende der wereldvermaarde clowns, de gebroeders Fratellini, trad onlangs in Parijs op voor cie kleur en-televisie. Perzië Tussen Perzië en de Sovjet- Unie is een overeenkomst gesloten voor de levering aan Perzië van 11.000 ton suiker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1