1 IP MODERNE HUGO DE GROOT bleek geraffineerde dief AMERIKA doet beroep op Perzische regering Tlissen neus en lippen Volkswoningbouw in gedrang I D 150 bommen werpers sullen een grote aanval doen op Den Haag Goederen ontvreemd bij AT.O. in Zaandam Om bevel tot uitwijsing van deskundigen in te trekken Tot hoofd en hart Kunnen financierings-moeilijkheden worden overwonnen? Oefening „CIRRUS" van Atlantische luchtmacht 1000 vliegtuigen OefeningJupiter" op de grond Chaos in Parijs in het vooruitzicht m SP Avontuur tussen Haarlem en Amsterdam Vijftig mille gestolen 1 26435- verloren Het weer Partij haver stort op chauffeur VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 75ste JA^GANG No. 25187 6 mill, liter brandstof Taxi-chauffeurs gaan verkeersregelen naleven Koning van Engeland benoemt Staatsraad Nog géén oplossing van de kwestie-Triëst A life Brandkast van belasting- kanfoor opengesneden Gat in tas van wisselloper Oog en hand verloren Door ontploffing van granaatkop AUTO MET EIEREN ONDER TREIN Bestuurder omgekomen PSEUDO-VOGELPEST IN FRIESLAND Het geheim van de kist in Halfweg Pillis FALCON REGENKLEDING Levensgeesten na redding reeds geweken Ontzetting uit ambt geëist tegen notaris BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF'26 cents per millimeter- hoogte. Ingezonderi mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. II n ons vorig artikel becijferden wij, dat minstens honderd millioen gul den zullen moeten worden gevonden, wil men hét minimale resultaat bereiken, dat in 1952 15.000 volkswoningen kunnen worden gebouwd als onderdeel van het bouwprogram van 40.000 woningen. Dit kapitaal van honderd millioen is niet beschikbaar omdat kort gezegd de besparingen van het Nederlandse volk daarvoor te gering zijn. Het zou ons te ver voeren, als wij de oorzaken van dit verschijnsel gingen onderzoeken; wij volstaan met het constateren van het feit. Anderzijds is het voor geen betwisting Vatbaar, dat men het minimale woning bouwprogramma voor 1952 zal moeten uitvoeren, wil men niet een golf van pessimisme laten losbreken over ons door de woningnood en zijn nasleep ge plaagde volk. Een eerste mogelijkheid is, de woning bouw te financieren uit de gewone inkomsten van de staat. Het is tot dus ver ongebruikelijk om dergelijke uitga ven, waarmee een bezit wordt verkre gen dat nog een mensenleeftijd lang zijn nut bewijst, uit de belastingpenningen te financieren. Maar waar de normale weg. die naar de kapitaalmarkt, niet be treden kan worden, zal men de oplossing in andere richting moeten zoeken. Trou wens in de staatshuishouding wordt dit systeem reeds toegepast. Blijkens de millioenennota 1952 worden de uitgaven ten bedrage van 5.250 millioen (waar onder achthonderd millioen zogenaamde kapitaalsuitgaven) voor 4.983 millioen door gewone inkomsten gedekt en de minister van Financiën verwacht dat het tekort ad 267 millioen door het inhalen van belasting-achterstand zal worden gedekt. De dekking van 800 millioen kapitaalsuitgaven uit de gewone inkom sten is dus een vorm van sparen door de overheid. Het Rijk redeneert blijk baar zo: wanneer voor 000 millioen belastingverlaging zou worden doorge voerd, dan zou de bevolking dit bedrag niet besparen, maar voor consumptieve uitgaven gebruiken en voor investerin gen in de bedrijven. Om enigszins uit de ernstige impasse met betrekking tot de woningbouw te geraken zou men de ontbrekende 100 millioen voor volks woningbouw ook op de begroting moe ten plaatsen. Het is wellicht mogelijk dat de achterstallige belastingen een meevaller zuilen vertonen die ook de laatste 100 millioen dekt. Men houde ons overigens ten goede: onze suggestie in deze zin moet niet zó worden opgevat dat wij de ernstige naar socialisatie van de eigendom riekende consequen ties van de hiervoor omschreven rege- ringspolitiek niet zouden onderkennen. Minister In :t Veld-zoekt het in een andere richting en wordt niet moede het volk te wijzen op de enorme kapitalen die het uitgeeft voor tabak, drank en snoep, namelijk onge veer 500 millioen gulden per jaar. Als de bevolking op die uitgaven een vijfde deel zou bezuinigen en het aldus be spaarde geld voor de woningbouw zou willen uitlenen, dan zou het gat gestopt zijn! Een mogelijkheid is ook, deze genot middelen met 20% te belasten en de op brengst van deze belasting te gebruiken voor de woningbouw. Deze belasting zou een deel van het bedrijfsleven treffen dat momenteel allerminst floreert; hier staat tegenover het aantrekkelijke dat op deze wijze voor de woningbouw gel den worden gemobiliseerd die anders ter bevrediging van de genotzucht wor den uitgegeven. Ook over een huurbelasting wordt ge sproken. De huurwaarde van alle be staande woningen bedraagt rond 600 millioen gulden (men vergelijke deze som met het bedrag dat voor genotmid delen wordt uitgegeven!) Een belasting met 2C% zou 120 millioen opleveren. Door middel van verhoging der perso nele belasting zou bij deze heffing reke ning worden gehouden met draagkracht en aantal kinderen van de belasting plichtigen. Hier is het bezwaar dat men dan terechtkomt op het terrein van de loon- en prijspolitiek; een dergelijke maatregel zou dan een onderdeel moe ten vormen van het samenstel van maat regelen dat eventueel voor een nieuwe loon ronde moet worden getroffen. Al deze maatregelen hebben echter het ook principieel ernstige be zwaar dat de staat kapitaal gaat vormen uit de opbrengst van belastingen. Het particuliere bezit wordt steeds sterker aangetast en de spaarzin wordt daardoor verder getemperd. aarom zou invoering van gedwon gen spax-en o.i. eei-der in overwe ging moeten woi-den genomen. De staat ontneemt dan wel aan de burgers de vrije beschikking over een deel van het inkomen, maar het gedwongen ge spaarde bedrag blijft particulier bezit en kan. als de omstandigheden het toelaten, worden vrijgegeven of worden omgezet in staatsobligaties. Spaardwang voor wo ningbouw zou kunnen worden opgelegd aan degenen die zich als woningzoeken de aanmelden. Voor elke gegadigde in dividueel zou kunnen worden vastgesteld een bedrag, dat deze maandelijks op een geblokkeerd spaarbankboekje moet in leggen om te worden gehandhaafd op de lijst van woningzoekenden. In beginsel zou voor niemand een uitzondering moe ten woi-den gemaakt, al zou desnoods met een minimale inleg genoegen kun nen worden genomen. Dit denkbeeld, dat nog nader, zou moeten worden uit gewerkt, biedt o.i. veel psychologische en practische voordelen. Ook zou de staat een woningbouw lening kunnen uitschrijven, waarop de burgers tot een bepaald percentage van hun inkomen zouden kunnen inschrijven met de attractie dat bij de beiekening van de inkomstenbelasting men van het inkomen kan aftrekken hetgeen men op deze wijze gedurende het belastingjaar heeft belegd. Wij achten het niet uitge sloten, dat een dergelijke lening in die mate attractief zal blijken te zijn, dat men met een matige rente genoegen zal willen nemen. Uit het vorenstaande blijkt, dat wij voor het probleem, dat wij belichtten, niet dii-ect een oplossing kunnen vinden. Wellicht dat een combinatie van de hier- voren genoemde maatregelen tot het be oogde doel kan leiden. Zeker, aan elke suggestie kleven bezwaren, maar men stelle zich voor ogen de rampzalige ge volgen welke een vertraagde uitvoering van het woningbouw-programma zal hebben. Van welke gevolgen met name mogen worden vermeld^ men zal op nog rigoureuzer wijze tot woningvordering en dwang tot inwoning moeten over gaan; de werkloosheid in het bouwbe drijf welke zich reeds begint te open baren zal ernstige vormen aannemen en de aannemersbedrijven zuilen onder bezet zijn en dat terwijl iedereen als het ware schreeuwt om de bouw van wo ningen! Luchtoorlog boven West-Europa FONTAINEBLAU, 28 September Voor de derde maal sinds 1945 woedt er een luchtoorlog boven Europa. Voor de derde maal oefenen de luchtmachten van wat inmiddels is gestegen tot acht landen in een defensieve operatie, die deze keer na Cupola en Ombrelle Cirrus tot titel heeft gekregen. De staf van generaal Norstad, chef van de verenigde luchtmachten in de centrale zone van West-Europa, heeft een inge nieus operatieplan bedacht en uitgewerkt en het betrokken gebied in twee stukken, die even practisch als niet origineel roodland en blauwland zijn genoemd. En zo het u mocht Interesseren waar u nu woont: Nederland is blauwland. En in de gedachten van alle stafofficieren in Fontainebleau is dat deel van de wereld, waar ook België en een deel van Frankrijk en Duitsland toebehoren, al sedert 3 September in oorlog met roodland. Waarom er oorlog is? Daar wordt in Fontainebleau, in het kostelijk kasteel van Hendrik IV, niet over gepraat. Er is nu eenmaal oorlog, en blauwland moet zich met alle macht verdedigen tegen het aanvallende roodland in werkelijkheid vreedzame En gelsen, Amerikanen en Italianen in bommenwerpers, uitgerust met filmcamera's in hun geschut en bommenrichters. Wie derhalve gefilmd is, is uitgeschakeld. Maar dat is een zaak die pas weken na afloop van de oefening als alie films ontwikkeld en beoordeeld zijn kan worden uitgemaakt. moderniseerde kamer van het prachtige kasteel waar generaal Norstad de scep ter zwaait, dat het in „Cirrus" voorna melijk aan zal komen op een oefening voor de luchtmachtstaven en de ver bindingen en het verkrijgen van prac- tijk in het op zeer korte termijn 24 uur verplaatsen van gehele onderde len. Vooral dat laatste zal nog een moei lijk punt uitmaken, daar de standaar disatie van materiaal van de West-Eu- ropese luchtmachten nog geenszins zo ver is, als men dat wenst. Evenmin mag men ti-ouwens het wei-k van de verbindingsdiensten onderschat ten. Deze maken merendeels gebruik van lijnverbindingen per telefoon en telex. Slechts waar dat onmogelijk is, zoals in het contact tussen vliegtuigen en de grond, wordt radio gebruikt. An ders is het gevaar van een storing of van meeluisteren door de tegenstander- te groot. Maar gezien het feit, dat het eigen militaire telefoonnet van de West-Europese militaire samenwerking nog niet gereed is, heeft men in landen waar de strijd zich boven afspeelt, een aantal lijnen van de nationale P.T.T..S voor eeir week moeten huren. De kans bestaat, dat dit hier en daar oponthoud zal geven in het burger-telefoonverkeer. Nog een opmerkelijk nieuw facet is er tenslotte aan „Cirrus"; voor het eerst zal de strijd op de grond, die iHiiiiimimnMitiiimiHtHtmiHiiimtmiHiiiiimmmiiiHiii De meer dan duizend vliegtuigen, die de komende vier dagen deel nemen aan de West-Europese luchtmanoeuvres „Cirrus", zullen naar schatting ongeveer zes mil lioen liter brandstof gebruiken. Dat wil zeggen een hoeveelheid waarop een normale personenauto met een benzineverbruik van een liter per tien kilometer, 1500 maal langs de evenaar de wereld om zou kunnen rijden. Illllllllllllll IIIIKIIIIillllllllllKllillllllllllllllllllllllllllllllllll zijn. De oefening „Jupiter" in de Franse zone van West-Duitsland, waar ook de Nederlandse 31ste regi mentsgevechtsgroep aan deelneemt, zal een levend bestanddeel vormen van deze oefeningen. Dit betekent een goede kans tot oefening voor de tac tische luchtmacht, die zich speciali seert in grondaanvallen met straal vliegtuigen, in het bijzonder Thunder- jets. if Na twee jaar opgelegd te zijn geweest in de mottenballenvloot keerde het Ame rikaanse slagschip „lowa", dat tot de grootste slagschepen ter wereld behoort, na een oefentocht terug in de haven van San Francisco. Op de achtergrond de grootste kraan ter wereld. Van vanochtend in alle vroegte af is de oorlog „Cirrus" aan de gang. Mos quito's, Washingtons, Lincolns, B-29's en B-50's alle bommenwerpers val len blauwland aan en Gloster Me teors, Vampires, Thunderjets en Spit fires verdedigen. Alles tezamen doen er ruim duizend vliegtuigen aan deze oefening mee; hetgeen aanzienlijk meer is dan bij de vorige West-Europese luchtmachtmanoeuvres. Vooral het aan tal deelnemende jachtvliegtuigen is meer dan verdubbeld; van 350 tot ruim 700. En deze eerste dag wordt er al hard gevochten. Er worden enkele massale aanvallen gedaan op industriële doelen en steden. Ook Den Haag zal in de loop van de oefening, die tot Maandag duurt, een „beurt" krijgen. Een aan val door 150 bommenwerpers staat op het programma. Ongetwijfeld zal daar bij Scheveningen, waar een der onder Fontainebleau t essortei'ende „operation- rooms" is gevestigd, niet vergeten wor den. Want deze operationrooms vormen de zenuwcentra van een luchtmacht. Daar worden op enorme landkaarten de bevindingen van de i-adarstations over aanvallende toestellen geregis treerd en naar aanleiding hiervan bliksemsnelle jagers uitgestuui-d om de bommenwerpers te bestrijden. Elke grote operationroom bestrijkt een be paalde sector van de vei'dedigingszone en Scheveningen beheerst het Neder landse deel. En dat wil zeggen: Engelse squadrons op Twente en Volkel, een Belgisch squadron op Soesterberg, Ne derlandse eskadeis op Leeuwarden, Valkenburg en Gilze-Rijen en op dit laatste veld ook nog een squadron Noorse jagers. De Britse vtce-luchtmaarschalk T. G. Fikc, onder-commandant van deze ope raties, vertelde ons in een geheel ge- Txe elf duizend Parijse taxi-chauffeurs zijn van plan om op 5 October het verkeer tot een hopeloze chaos te maken door zich aan de letter van de verkeersregels te hou den Elke keer als een voetganger de straat gaat oversteken, zullen de taxi's stoppen, aldus een enorme ophoping van wagens ach ter zich veroorzakend. Deze actie is be raamd als protest tegen het verplichte me dische onderzoek en andere politie-bepalin- gen. In een manifest beweert de vakvereniging van taxichauffeurs: Een halve eeuw lang hebben de Parijse taxichauffeurs hun uit zonderlijke goede capaciteiten getoond. Zij zijn virtuozen in het autorijden en worden beschouwd als de beste chauffeurs ter we reld. Het staat wel vast, dat de politie, vele Fransen en duizenden toeristen het hiermee niet eens zijn. Koning George van Engeland heeft Donderdag een decreet ondertekend, waarin een uit vijf leden van de konink lijke familie bestaande staatsraad wordt benoemd, die de bevoegdheid zullen hebben uit zijn naam staatsstukken te ondertekenen. Deze leden zijn: koningin Elizabeth, prinses Elizabeth, prinses Margaret, de hertog van Gloucester en de koninklijke prinses Mary (de zuster van koning George). De vijf leden van de koninklijke fa milie mogen eveneens namens de koning optreden bij de behandeling van de dagelijks lopende zaken. De staatsraad kan niet het parlement ontbinden of een rang, titel of waar digheid toekennen, tenzij in uitdrukke- lijlce opdracht van de koning. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen zeven October per Vliegtuig vertrekken voor een bezoek aan Canada, zo is officieel medegedeeld. Autoriteiten van het Italiaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken ontkenden gis teravond de berichten die in het buitenland waren gepubliceerd dat de V. St., Engeland en Frankrijk overeenstemming hadden be reikt over de oplossing van de kwestie Triëst d°or Italië de A-zone te geven en de stad en Joegoslavië de B-zone. Een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteravond dat dit „bei-icht absoluut zonder grond was". „U kunt 't geloven of niet" is een rubriek in de radio, en dan volgen veelal daverende dingen, die de wereldaandacht hebben door hun uitzonderlijkheid. Het verhaal, dat men volgt en dat in het rustige Halfweg tussen Amsterdam en Haarlem een ontknoping vond, kunt u geloven of niet. maar wij staan voor de waarheid in. Uit uw schooljaren weet u nog, hoe Hugo de Groot in een boe kenkist wist te ontsnappen aan zijn belagers. Een notoire dief herinnerde zich dit geschiedenislesjc zo goed, dat hij zich op een avond in een welvoorzien ma gazijn in een kist liet bezorgen om 's nachts zijn slag te slaan. Waarom dit mis lukte? Luister: tot nog toe bij dergelijke luchtmacht-, manoeuvres denkbeeldig was, echt I Zoals met grote letters op het gebouwencomplex van de Japanse haven Sasebo te lezen is, passeren hier de beste vechters van de wereld. Strijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea, die naar hun respectieve vaderlanden terugkeren, schepen zich in de haven van Sasebo in. Op de foto soldaten van het Neder landse Detachement Verenigde Naties, wachtend op het schip, dat hen naar Nederland zal terugvaren. De Ver. Staten hebben een beroep gedaan op Perzië om het bevel tot uitwijzing van de Britse oliedeskundigen uit Abadan te annuleren. Dit werd gisteren mee gedeeld door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Tevens werd verklaard, dat de Ver. Staten zowel aan Perzië als aan Groot-Brittannië hebben doen weten, dat zij „gereed staan alle mogelijke hulp te bieden by het zoeken van een oplossing" voor de Anglo-Perzische oliecrisis. President Truman zette het Ameri kaanse standpunt uiteen in een pei-soon- lijke boodschap aan de Britse premier Clement Attlee. De boodschap werd gis teren via de Amerikaanse ambassade in Londen aan de Britse regering overhan digd. De boodschap van president Tru man vormde een antwoord op het be roep, dat Attlee Woensdag op de Amerikaanse president heeft gedaan. De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shephei-d, heeft gisteravond de Sjah van Perzië bezocht om uitdrukking te geven aan de bezorgdheid van Enge land over het Perzische bevel tot ver wijdering van het resterende Engelse oliepex-soneel te Abadan. Volgens hof kringen te Teheran heeft Sir Fi'ancis de Sjah verzocht te trachten een matigende invloed op Mossadeq uit te oefenen. (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht is ingebroken in het kantoor van de directe belastin- tingen te Leiden. De brandkast werd opengesneden en een bedrag van ruim vijftigduizend gulden werd gestolen. Een groot bedrag aan zegels werd in de kast achtergelaten. Van de dader (s) ont breekt nog ieder spoor. De brandkast is met grote deskundigheid opengesneden. Donderdag zagen twee agenten op de Rijswijkseweg te 's-Gravenhage een en veloppe liggen, die bij onderzoek f 2643 aan betaalbare coupons bleek te bevat ten. De enveloppe was verloren door een wisselloper, wiens tas een gat vertoonde. De enveloppe is aan de bank terugbe zorgd. Ondanks de herhaalde waarschuwin gen tegen en de vele ongelukken met het demonteren van explosiva kon Van L. te Afferden zijn nieuwsgiei-igheid niet bedwingen. Bij liet demonteren van een granaatkop kwam dit projectiel tot ont ploffing waarbij Van L. zodanig werd getroffen dat hij een oog en een hand zal moeten missen. De stoomtrein, die om 17.54 uur uit Nijmegen naar s-Hertogenbosch ver trekt. is om 18.24 uur Donderdagavond op een onbewaakte overweg bij Oss in aanrijding gekomen met een met eiei'en beladen vrachtauto. De auto is 250 me ter meegesleurd er. geheel vernield. De eigenaai'-bestuurder M. Jansen uit Oss werd zwaar gewond naar een zieken huis gebracht, waar hij later is over leden. Het slachtoffer was gehuwd en had vier nog jeugdige kindei-en. Nadat vorige week in Zwaagwesteinde een geval van pseudo-vogelpest was geconsta teerd, zijn thans ook te Leeuwarden en in Makkum gevallen van pseudo-vogelpest ont dekt. In het Jodenland en in Makkum is een kippenstapel van de heer H. Bruinsma aangetast. De gebruikelijke maatregelen ter voorkoming van uitbreiding zijn getroffen In de opslagplaats van de A.T.O.- Spoorwegen te Zaandam werd in korte tijd driemaal ingebroken, volgens het zelfde systeem. Vei-schillende goederen verdwenen maar de recherche bleek zo danig maatregelen te hebben getroffen, dat de dieven geen kans meer zagen om het tei'rein te betreden. De kinderen dei- duisternis zijn echter slimmer dan die des lichts. Dinsdagavond werd na slui tingstijd van de afhaal- en besteldienst der A.T.O.-v. Gend en Loos te Zaandam een grote kist gebracht, bestemd voor IOns eigen leed wordt vederlicht I als wij met dat van anderen mee lijden een inwoner te Halfweg. De ambtenaren deelden de brenger mede. dat het kan toor gesloten was. doch deze laatste vond het toch wel jammer weer met zijn zware vracht terug te moeten rijden. „Nou goed. zet dan maar neer" werd hem toegevoegd. De dankbai-e brenger van de grote kist ging heen met de overtuiging, dat het vraclitgoed Woens dag naar Halfweg getransporteerd zou worden. Hij kon echter niet weten, dat ex nog dezelfde avond ijlgoedei'en voor de lijndienst ZaandamHaarlem zouden worden vei-zonden. De zending van Halfweg kon dan wel mee. In de sche mering werd de kist op een vrachtauto geladen en het was donker toen de af levering in Halfweg zou geschieden. De mannen van de A.T.O. ontdekten echter een gat in het zeil over de wagen en de Van bier- naar melk- drinkers? De Duitsers en in het bijzonder de Beieren heb ben vanouds een wereld reputatie als stevige bier drinkers gehad. Bij de qualificatie „bierbuik" gebruikte men welhaast automatisch het adjectief „Beierse" (subsidiair „Duitse"). Het bierdrinken was nergens zo'n histori sche traditie als in Duits land, waar men zich graag de uit runderho rens mede-drinkende Germanen uit Wodan's vóór-Christelijke periode herinnerde. Het land van de „Frühschoppen" (het ochtendlijke glas bier) en de café-kreet: „Ein Hel les" of „Ein Dunkles" stelde althans voorzover het de mannen betreft geen prijs op de slanke lijn. Een buik als een bierva* stond er in aan zien, ook al bevatte het geen Diogenes-wijsheid. Gaat dit alles tot. de oud- Heidelbergromantiek be horen? De Amerikanen beijveren zich om van de bierbuiken melkmuilen te maken en dat niet uit anti-militairistische of padifistische, maar uit economische overwegin gen. En zij doen dat blijk baar niet zonder succes, want de Duitse bierbrou wers en wijnhandelaren beginnen zich reeds ern stige zorgen te maken. De autoriteiten van de E.C.A, zijn hun melkcam- pagnè begonnen, omdat de Duitsers minder melk drinken dan welk ander volk in Europa ook. Zij willen de Duitse boeren, die 40 procent van hun inkomen uit melk moe ten halen, helpen en de algemene gezondheids toestand verbeteren. Het Amerikaanse leger is reeds zover gegaan, dat het heeft aangeboden de Deense en Nederlandse melk. die voor de Ameri kaanse troepen in millioe- nen liters wordt inge voerd. te vervangen door Du'itse melk, indien de Duitsers de tuberculose onder het vee weten te verminderen ere Ameri kaanse zuivelstandaarden weten te bereiken. De E. C. A. heeft de Duitsers aangemoedigd om ten na tionale zuïvelraad in te stellen en maakt via ra dio en pers propaganda voor melk. Hel gevolg van een en ander is, dat in het gebied rondom Frankfort het melkge bruik met 25 percent is gestegen en dat de bier brouwers hun reclame campagne met verdub belde kracht voeren en hier en daar de prijs van het bier hebben verlaagd. We vinden alles goed en wel, maar zouden het als gewezen bondgenoten van de Amerikanen be treuren als door hun toe doen onze onontbeerlijke zuivel-export naar West- Duitsland ernstig zou worden geschaad. Communistisch- hotel De Tsjechoslowaakse geheime politie heeft kort geleden do laatste hand gelegd aan een in stallatie in het beroemde Alcron-Hotei in Praag, waarmee gesprekken, die op de kamers worden ge voerd, kunnen worden afgeluisterd. De andere hotels in de stad hebben instructie gekregen om bezoekers uit het Westen naar het Alcron-Hotel te sturen. Onder het voor wendsel, dat het hotel verbouwd moest worden, zijn in de muren micro foons aangebracht. Reeds in 1949 werden in een hotel in Praag dergelijke methoden toegepast, toen de Zwitserse regering formeel bij de Tsjechi sche protesteerde, nadat een Zwitserse correspon dent in de gordijnen van zijn slaapkamer een ver stopte microfoon had ont dekt y r kist had nog niet de helft van het ge wicht bij vei-trek. Spoedig bleek dan ook dat dit zonderlinge vrachtgoed uit een 20e eeuwse Hugo de Groot bestond en dat er dus iets niet klopte. De politie \vac gauw aanwezig bij het adres te Halfweg, waar een grote hoeveelheid goederen gevonden werd afkomstig van de inbraken in het A.TO.-magazijn te Zaandam. De reconstructie van het ge val is als volgt: In de te Zaandam bezorgde kist zat een man. die zich stil moest houden, totdat al het ATO-pei-soneel verdwe nen was. Dan zou hij uit zijn kluis stappen en de kist vullen mei goede ren, die rondom voor het grijpen wa ren. De volgende morgen zou hij dan vanuit een schuilplaats lachend toe zien hoe de Spoorwegen zelf voor het transport van de gestolen waar zou den zorgen. De snuggere man, deel uitmakende van een bende, had echter niet kunnen ver moeden, dat hij nog dezelfde avond op transport gesteld zou worden. Tot zyn niet geringe schrik voelde hij zich opge tild om even later te hobbelen en te hotsen in een vrachtauto. Wat was er aan de hand? Zou er verraad gepleegd zijn? Na ampele overweging in zijn be nauwd en ongemakkelijk verblijf, be sloot hij het deksel van de kist te for ceren om te ontvluchten. Tussen de stapels kisten en pakken zag hij kans een gat in het dekzeil te snijden en zo uit de wagen te springen. Er ié na de ontdekking van het mys terieuze geval nog naar de man ge zocht, omdat men veronderstelde, dat hij ergens langs de weg met gebroken benen zou kunnen liggen. Men vond hem niet, doch de i-echerche heeft hem r.u achter slot en grendel, tezamen met enkele handlangers. Rijks- en spoorweg recherche hebben het onderzoek nog niet beëindigd, maar vast staat, dat door een gelukkig toeval een bende is opge ruimd. Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zaterdagavond: Vanavond nog enkele verspreide buien en in de nanacht en vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag flinke opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 6.35—18.25 Maan: 4.3(1—17.45 De wereldkampioen-harmonicaspeler Maurice Vit tend te Parijs met de monumentale beker, die hij won Maurice is 19 jaar oud. (Van onze correspondent) Een vreemdsoortig ongeluk geschied de Dondei-dagmox-gen in de loods van een graanhandelaar te Harlingen. waar een grote voorraad haver was opgesla gen. Deze partij haver was afgesloten door een zgn. klam van zakken. De 32- jarige chauffeur J- Wolters bevond zich in de loods, juist toen de partij begon te werken en de haver neerstortte. Hij werd onder een lawine van haver be dolven en kon pas na twintig minuten uit zijn hachelijke positie worden veriest. Toen waren de levensgeesten reeds ge weken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De Maastrichtse rechtbank behandelde Donderdag in besloten zitting de zaak tegen de Maastrichtse notaris Q-, die, zoals bekend, behoort tot het gezelschap op de „President Robert". Daar de no taris zonder verlof langer dan veertien dagen zyn standplaats heeft verlaten werd ontzetting uit zyn ambt geëist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1