Angstige landwachter gaf geld en goed weg aan familie In memoriam mr. J. H. Peek PALM BEACH Na vijf jaar eiste hij alles weer terug Woningprobleem uitvoerig besproken A M. DOUWMA ZOON I n r Favoriet Nieuws Familie ondanks alle hulp en steun verdacht van verduistering Officier vraagt vrijspraak rP DE NATUUR BINNENSKAMERS In Vlees- en Vishal is van Haarlemmers veel te zien en te leren WIJ VERHUREN STOFZUIGERS Avondcursisten worden geholpen bij aanschaffen van hun leermiddelen AANGEKOMEN Voor de Winter .bed" in orde uw Burgemeesterswoning Zandvoort 6.90 1." VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 TRIESTE AFFAIRE VOOR HAARLEMSE RECHTBANK Zware boete voor heler Burgerlijke Stand De Credo Pugnoclub in Kring Oost Gemeenteraad Heemstede TWEEDJASSEN ZEILJ OPPERS vanaf 17.75 KINDERJEKKERS vanaf 32.25 j REGENKLEDING vanaf 39.75 Jonge Toonkunstenaars BLOEMEN DAAL Spoedeisende raads vergadering SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 ZWANEN DONS P Y A M A POSTORDER: Gelieve BLOEMSCHIKKEN Sluiting van cursus in Krelagehuis Jubileum bi) Albert Heijn In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 2 pers. 15. HAARLEMS MATR ASSENHUIS Winnaars sport- j prijsvraag K.J.M.V. besprak middenstandsproblemen Raad weigert villa Njord te kopen T.B.C.-ONDERZOEK 10 December begint doorlichting Beurs van New York PIEDE POULE 500 M. CRÊPE DE CHINE Het Is feitelijk een trieste en onverkwikkelijke familie-affaire geworden, waar van wij gistermiddag getuige waren. De hele historie dateert, wat haar oorsprong betreft, reeds van de Mei-dagen 1945, toen het iedere N.S.B.-er te benauwd werd. In die dagen wist de landwachter H-, die in de Vijzelstraat te Atnsterdam een winkel dreef in Duitse militaire versierselen, dat er hem niet veel goeds te wachten stond. En daarom leek het hem maar het beste om al zijn geid en spullen aan zijn zuster in Badhoevedorp, die met haar man een winkel in manufacturen dreef, ten geschenke te geven. Het aanbod werd van zusterzijde geaccepteerd en vlak voor de bevrijding werd heel de inventaris plus een geld bedrag van f 7000 overgedragen. Hij bleef nog enige tijd bjj zijn zuster en zwager, maar vertrok tenslotte, omdat zijn familie, die in het geheel niet pro- Duits was, het niet bepaald prettig zou vinden, wanneer zijn arrestatie daar in huis zou geschieden. De landwachter vertrok zonder veel hoop op de toekomst, Werd later gearresteerd en hoorde zich tenslotte veroordelen tot een straf van vijf jaar. In October van het vorige jaar kwam hij weer vrij en daarmee begon pas goed de narigheid, die gistermiddag voor de Haarlemse rechtbank tot in de kleinste details werd uitgesponnen. geld en de goederen had moeten behe ren en bewaren, tot hij weer vrij was. Het meningsverschil kon niet worden bijgelegd en H. wilde een civiele pro cedure aanhangig maken, teneinde zijn aanspraak rechterlijk kracht bij te zet ten. Daarvoor waren zijn bewijsstuk ken niet sterk genoeg, en de enige op lossing leek hem toen een strafrechter lijke vervolging te laten instellen we gens verduistering- De officier van justi. tie te Haarlem liet een onderzoek in stellen en proces-verbaal opmaken, maar zag geen aanleiding om de manu- facturier en zijn vrouw te dagvaarden wegens verduistering. H. wendde zich echter tot het Gerechtshof met als ge volg, dat de officier alsnog opdracht kreeg het echtpaar te dagvaarden om zo de ex-landwachter het volle pond te geven. Nadat hij zijn straf had uitgezeten, kwam de voormalige landwachter weer bij zijn zuster om min of meer ver antwoording te vragen voor het beheer van zijn geld en goederen. Toen hem aan het verstand was gebracht, dat al les ten geschenke was gegeven en dat er niet veel meer over was, kwam het laconieke antwoord, dat zijn familie het Voor de Haarlemse rechtbank stond gistermorgen ter' zake van heling te recht, de 31-jarige vroegere agent van gemeentepolitie C. J. G. uit Wormerveer In Mei van dit jaar was hij in aanraking gekomen met minder goed bekend staande personen, die er hun hobby van maakten fietsen te stelen en te verko pen. De kennismaking ging zover, dat verdachte een van deze fietsen en een tas kocht voor veertig gulden en een stencilmachine, waaraan ook alweer een luchtje zat. Verdachte ontkende geweten te heb ben dat het gestolen goed was en zette in een langdurig betoog uiteen hoe alles in zijn werk was gegaan. Rechercheur H.. van de Wormerveer- se politie, die als getuige optrad, ver telde de president over het onderzoek, dat hij geleid had en waaruit bleek, dat verdachte wel degelijk met de juiste gang van zaken op de hoogte was ge weest. De Officier van Justitie achtte het ten- lastegelegde ferit dan ook bewezen en eiste' een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand met een boete van f75. „Bent u al eerder veroordeeld?" vroeg de president. Verdachte spitte in zijn geheugen en antwoordde: „In 1934 wegens vernieling, toen ik een steen naar Mussert's auto had gegooid." Onder algemeen gelach informeerde de president of verdachte Mussert toen al in de gaten had. GEBOREN: J. Wijersvan 't Hart, z; J. Avisvan de Velde, z: M. Broertjes Bochoven, d. GETROUWD: 27 Sept.: H J. M. Pee- raer en B. M. van Loenen; A. W. de Jong en J. Meijer; J. C. Kluit en W M. van Putten; J A. M. van Kouteren en T. Dalm; P. F. Vader en J L. C. Moer- wijk; G.' C. J. Krom en H. E. M Felix; J. de Jong en E. M. Hack; K Krol en J. Klunder. OVERLEDEN: W. J. Diekman, 76 j„ De Ruijterweg. L. van der Vaart, 49 j., Hazepaterslaan; G. J. Klingers, 59 j., Palmstraat. Dat is gistermiddag in Haarlem dan gebeurd. De officier somde een ontstel lend lange lijst artikelen op, waaronder een radiotoestel, die ten nadele van H. verduisterd zouden zijn. Het geldbedrag van f 7000 werd daarbij inbegrepen. De zuster deed een omstandig maar zakelijk, relaas van hetgeen gepasseerd was en zij verklaarde onder meer, hoe haar broer het geld haar persoonlijk had gegeven, terwijl haar man in de winkel was. De goederen waren na verloop van tijd voor een gedeelte van de hand ge daan en de opbrengst was in het huis houden opgegaan- Zij had alles gedaan om haar broer te helpen. Juridisch was ze niet verplicht het ten geschenke ge kregen geld voor zijn bestwil te be stemmen, maar moreel zag zij daarin toch haar taak. Daarom bekostigde zij steeds het maandelijkse pakket, dat zij haar broer in het kamp toezond, zij be taalde ook de kosten voor zijn rechts zaken, kortom tenslotte was het zo ge steld, dat zij van haar broer nog geld te vorderen had- Toen H. uit het kamp terugkeerde, kwam hij niet om de goederen terug te vragen, maar presenteerde bij zijn zus- tèr doodleuk een lijst van de betrokken goederen, geprijsd en wel, met de be doeling, dat hij de prijswaarde kreeg uitbetaald. Wat zelfverzekerd legde H. daarna zijn verklaringen als „gedupeerde en getuige" af. Deze waren uiteraard in schrille tegenstelling met wat zijn zus ter betoogd had. Hij bleef er bij, dat hij zijn goederen en geld in bewaring had gegeven, maar hij moest toegeven, dat zijn zuster het nodige voor hem had uitgegeven. Hij verklaarde voorts het geld persoonlijk aan zijn zwager te hebben afgegeven- .,U zag in Mei 1945 toch niet veel heil in de toekomst?" onderbrak hem een der raadsheren. „Och, het allerergste hoefde ik toch niet te vrezen", repliceerde de getuige. „Uw winkel in de Vijzelstraat was anders berucht genoeg, en het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat u dacht het er niet levend af te brengen". De officier van justitie, mr. v. d. Burg, nam daarop de getuige onder handen. „Dat zgn. verduisterde radio toestel, was dat wel uw eigendom?" H. bevestigde die vraag weifelend, maar de officier friste het geheugen van de ex-landwachter op. toen hij opmerkte, dat het toestel in Nijkerk was gestolen. „Het was een ingeleverd toestel", luidde het antwoord. „En dat durft u dan als een verduis terd toestel bij de justitie op te ge ven!" Van de getuigenis van de 81-jarige moeder, die het moeilijk met dochter en bijzonder goed met haar zoon kan vin den, werd de rechtbank niet veel wij zer. Mr. Top, de president, maakte al leen de opmerking, dat het beter was geweest, de vuile was binnen te hou den- De officier van justitie meende de be trouwbaarheid van de twee getuigen in twijfel te moeten trekken. Hij was er van overtuigd dat hun verklaringen niet voor de volle 100% waarachtig wa ren. Misschien is er uit deze verklarin gen aldus mr. v. d. Burg een wet tig bewijs te distelleren van verduiste ring van een gedeelte van die f 7.000, maar op die verklaringen mag niet ge bouwd worden. Hij vroeg daarom vrijspraak, of een voorwaardelijke straf, zo de rechtbank anders mocht beschikken. Door het regquisitoir van de officier was het gras weggemaaid voor de voe ten van de verdediger, mr. Steyns. Maar deze toonde nog wel een belastingbiljet van het echtpaar vanwege de vermo- gensaanwas met die f 7000- De officier trok toen zelf meteen de conclusie, dat iemand, die geld verduistert, dat niet bij de belastingen gaat aangeven. Gisteren loerden te Lisse onder grote belangstelling korte baandraverijen ge houden. Twee rivalen n.l. .O'Marijke" eig. Gebr. Knijnenburg (links) en Miss A" eig. H. G. Bosselaar (rechts), be kampt en elkaar in een nek aan nek-race. Advertentie Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 tegenover de kerk f 4.60 per maand. Min. 2 maanden. Reparaties vry. BIOSCOPEtf: Rembrandt.: Met eervol ontslag (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Op naar Broad way (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: In de klauwen der Maffia's (.18 j.) 2, 7 en 9.15 u. Za.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Beschuldigd (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Odette Churchill (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: ,,Dc drie Musketiers'* en „De moordzaak Bentry" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 28 September Frans Halsmuseum: Concert door mevr. H. Lameris, 8 uur. Concertgebouw: Piano-avond door Willem Andriessen, 8 uur. Zaterdag 29 September Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie met „Het meisje van buiten", 8 uur. Concertgebouw: Cabaret-variété-avond o. I. v. Theaterbureau Charles Aarts, 8 uur. Na een ruime vacantie gaat heden avond om acht uur de Credo Pugnoclub weer starten. Met een behoorlijk aantal nieuwe leden en een reorganisatie en onder leiding van de nieuwe moderator kapelaan H. v. d. Plas, wordt met nieu we moed aan het winterprogramma van de KAB in Kring Oost gewerkt. Dus Ciedo Pugno-mannen hedenavond allen in het Jeugdgebouw aan het Teylerplein. Advertentie Een groot gedeelte van dc rondvraag heeft de Heemsteedse gemeenteraad gistermiddag besteed aan het bespre ken van het woningprobleem. De heer van der Linden (KVP) her innerde aan de pogingen die in andere gemeenten gedaan worden om door een beroep op burgerzin van de inwoners een lening bij hen te sluiten en met dit verkregen geld kan men dan hui zen bouwen. Spr. vroeg of iets derge lijks ook in Heemstede niet mogelijk zou zijn. Wethouder Bakhuyzen van den Brink moest hem echter teleurstellen. Als het kon, dan zouden B. en W- dit wel gaar- Met grote ontsteltenis namen wij kennis van het zo plotseling overlijden van mr. J. H. Peek, in leven secretaris van de gemeente Hil- legom. Bij het heengaan van deze sympa thieke figuur gaan onze gedachten uit naar het vele goede dat door hem voor de gemeente in de bijna 20 jaar, dat hij hier het ambt van secretaris vervulde, is gedaan. Wars van alle uiterlijke vertoon verrichtte hij zijn arbeid met grote toe wijding. Zij grote bescheidenheid be zorgde hem de vriendschap van een ieder die, op welk gebied dan ook, met hem mocht samenwerken. Altijd was hij bereid bij het oplossen van moeilijkhe den de behulpzame hand te Dieden en hélder was zijn kijk op alle -zaken welke met het bestuur van onze gemeente in verband stonden. Zijn grote oprechtheid maakte hem tot vertrouwensman van velen en vooral de bestuurders van de gemeente zullen met dankbaarheid den ken aan mr. Peek als zij zich realiseren hoe tactvol hij de moeilijkheden waar mede ieder van hen toch weieens te ma ken had, wist op te lossen. Vooral in het college van Burgemeester en Wethou ders, waar hij het volle vertrouwen ge noot en waar men zijn adviezen op hoge prijs stelde, Zal hij node gemist worden. In het gemeenschapsleven trad mr. Peek niet zozeer op de voorgrond. Dit betekent echter niA, dat het hem niet interesseerde. Integendeel, gaarne bleef hij op de hoogte met het verenigingsle ven doch zijn huiselijke omstandigheden verhinderden hem hieraan ten volle deel te nemen. Mr. Peek was een natuurvriend en zijn grote liefde ging het gestel van die forse man niet zo sterk was en dat die uiterlijke opge wektheid vooral na het overlijden van zijn jeugdige echtgenote meer schijn was dan werkelijkheid. Maar dat hij zo van ons zou scheiden, neen daar aan heeft wellicht niemand ook zijn geneesheer niet gedacht. De dood is onvermijdelijk, maar toch zo te moeten scheiden is hard en het treft ons met droefheid als wij denken aan zijn jeug dige zoon, die nu plotseling als wees achterblijft. Zou ik teveel zeggen, als ik beweer, dat ook onze Burgemeester met droef heid is geslagen bij dit onverwachte en voor de gemeente zo pijnlijke bericht? Hoorden wij hem niet in het openbaar getuigen, bij zijn 12ks-jarig ambtsjubi leum: „De secretaris is niet alleen mijn dan ook uit naar onze bloemen terwijl hulp en vertrouwensman, maar het Is hij het steeds betreurde dat Hillegom mijn vriend". zoveel natuurschoon had verloren Ja inderdaad, maar niet alleen vriend Mr Peek is niet meer. Voor mgewij- van de burgemeester maar ook van de den was het geen geheim dat hij zich raadsleden. Ik heb hem leren kennen in moest ontzien doch wie had kunnen denken dat hij reeds zo spoedig zou heengaan? Onze deernis en medeleven gaan uit naar zijn zoon die reeds zo jong zijn ouders moet missen. Moge God sterken in dit zware verlies. W. van D. die kwaliteit maar ook in het xorte tijd vak van mijn wethouderschap. Mr. Peek was voor allen een vriend een vertrouwensman en, wat van zulk een onschatbare waarde is, eerlijk en hem oprecht. Nooit kwam men bij hem tever geefs om raad en men ging altijd zelfs bij meningsverschil met de overtuiging bij hem vandaan; hier was een oprech ls een donderslag bij een blauwe vriend aan het woord. En bij al de ad- hemel trof het bericht ons. dat jmr. viezen, welke hij verstrekte, stond het gemeentebelang voorop. Mr. Peek, met droefheid nemen wij van u afscheid. Moge de goede God u rijkelijk belonen voor alles wat gij voor uw evenmensen zijt geweest. Hij ruste in Vrede. B. N. Loerakker, Pd v. d. Raad. Peek, gemeente-secretaris van Hil legom, in de nacht van 26 op 27 Septem ber plotseling was overleden. Voor onbekenden zal dit tragische be richt nog meer bevreemding hebben verwekt. Immers, hij was een fors man en altijd opgewekt. Maar zij die hem meer van nabij kenden wisten wel, dat ne doen en zij zouden ook graag meer rente betalen- dan door het rijk is toe gestaan, maar dit gaat niet. Er bleef voor de gemeente niets anders over dan zich te scharen achter de actie van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, die in October in Utrecht een ver gadering belegt, waarin zij haar pro test zal laten horen over de stagnatie van de woningbouw door de financiële moeilijkheden van de gemeenten. De wethouder haalde tevens het voor beeld van de stad Groningen aan, waar men voorbereidingen treft om tot een lening van de ingezetenen te komen. Hij betwijfelde evenwel of zo'n poging hier zou slagen, daar de band van de inwoners meest forensen met het gemeentebestuur niet zo hecht is. Voorts zei de wethouder, dat de gemeente voor zichtig moet zijn, daar Gedeputeerde Staten nauwlettend zullen toezien of de door de Raad genomen besluiten niet in strijd zijn met het rijksbelang. Wan neer de vergadering in Utrecht achter de rug is. zal de gemeenteraad deze materie nogmaals uitvoerig bespreken. De heer Kamerbeek (Kath. vrije lijst) informeerde hoelang da gemiddelde wachttijd is voor een huis- De burge meester antwoordde hem dat dit-moei lijk te zeggen is, maar dat de trouwlus tige jongelui zoveel mogelijk moeten trachten om zichzelf te helpen door zelf woonruimte te zoeken. Tevoren was er in de raad gedeba- teerd over de steun in de aanschaf van leermiddelen voor degenen, die avondonderwijs volgen. De bedoeling is om hen. die niet in aanmerking kwamen voor een studiebeurs en zich toch wil len ontwikkelen door het volgen van een avondcursus, te helpen. Wethouder Disselkoen legde uit dat er een grote vraag naar degelijk onderwijs bestaat. De verdiensten van de cursist kunnen over het algemeen niet gemist worden en daarom heeft hij vaak moeite om zijn reiskosten en leermiddelen te be talen. Alle goede koppen met een klei ne beurs, die, doordat ze geen dagschool bezoeken, van een studiebeurs zijn uit gesloten. komen voor deze leermiddelen- beurs in aanmerking. Daar serieuze studie een bijdrage verdient, worden studenten in alle richtingen gesteund, als de cursus goed is. Over het voorstel om aan de Nieuwe Heemsteedse Kolenhandel 1550.te verlenen voor herstelwerkzaamheden aan het voormalig stokerijgebouw van het Gasbedrijf, waren de raadsleden niet erg te spreken. De heer Van Wijk vond dat men van voordelen nooit iets hoor de. terwijl de tegenvallers wel altijd in de Raad gebracht werden. Hij hoopte dat dit voorstel niet het begin zou zijn van een hele serie dergelijke voorstel len. Ook de heer Reijnders (Arb.) was van mening dat dergelijke nadelen bij de risico's van het contract hoorden. Wethouder Disselkoen zette de Raad uiteen dat ook B. en W. de mening van de raadsleden waren toegedaan. ïn dit geval zal echter nog de gevraagde te gemoetkoming verleend worden. De raad heeft een crediet van f 750 be schikbaar gesteld voor sportbeoefening door de politie. De heer Reynders infor meerde naar de mogelijkheid om de poli tie een cursus in het reddend zwemmen te laten volgen. Burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard antwoordde, dat men hier over bezig is Het geld zal ove rigens besteed worden aan het volgen van een cursus judo en jiu jitsu. Dit is voor een agent zeer nuttig. Vijftien leden van de Heemsteedse politie zullen deze een schitterende collectie de ideale dracht voor het najaar. wind- en waterdicht, echte caban ratiné, zware kwaliteit grote keuze voor Dames en Heren Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 Haarlem-Noord. cursus, die drie jaren duurt, gaan vol gen. Mevr. Van Nispen van Wely (VVD) zag gaarne, dat de agenten een cursus in eenvoudige psychologie gingen vol gen. Dit achte zij niet overbodig, hoewel de burgemeester van oordeel was, dat de politie in Heemstede wel met het publiek wist om te gaan. Hij zou dit voorstel echter in gedachten houden. De gemeente zal f3000 besteden voor de aanschaf van een sneeuwploeg. Deze is door de uitbreiding van het verkeer noodzakelijk. De heren H. M. van Unen, E. Honder- dos, N. J van der Linden, A. J. J. Ver spoor en J. A. A. M. van der Weiden werden herkozen in de commissie van advies der Woonruimtewet 1947. Tevens werd mevr. H. van der MeulenHouwer aan deze commissie toegevoegd. De burgemeester en de heer Verhoe ven (K.V.P.) maakten van de gelegen heid gebruik om hun waardering uit te spreken voor dit belangrijke doch on dankbare werk. Vastgesteld werd: om te bepalen, dat de rente, waarnaar de ten laste van de exploitatie van complexen van 10 wonin gen aan de Vijfherenstraat én het Wie- kenplein en 53 woningen aan de Utrecht laan, Zeelandlaan en Brabantlaan ko mende annuïteit van de stichtingskosten zal worden berekend, zal bedragen: 3% per jaar over de eerste 10 jaren na de gemiddelde be woningsdag en 3 Vs% per jaar over de daarop volgende 40 jaren, te beginnen met het jaar 1951 tot weder opzegging aan de gemeente Haarlem in de bijdrage, welke deze gemeente ver schuldigd is aan „Het landelijk bureau vor examens voor akten voor kleuter onderwijs" een zodanig gedeelte te ver goeden als daarin is opgenomen voor deelnemers aan het examen, wonende in Heemstede. Bij de verdere rondvraag vroeg de heer Zegwaard of het gemeentebestuur geen overleg kon plegen met de N.Z.H. over het rijden van eenmansbussen op lijn 1 en 2. Hij vreesde, dat dit op de spitsuren spaak zou lopen. De voorzitter deelde hem hierop mede, dat hier niets meer aan te veranderen is. Gistermiddag heeft de raad voor het eerst een dimaphoon gebruikt. Dit is een installatie met plasticplaten, waarop het gesproken woord van de raadsle den wordt vastgelegd. Als het apparaat voldoet, zal in de toekomst tot aan schaffing worden overgegaan. Na de raadsvergadering bestond bij de leden van de gemeenteraad grote belangstel ling om hun eigen stem te horen. In het verenigingsgebouw aan de He renweg organiseert de Katholieke Jon geren Beweging Zondagavond een spe ciale bijeenkomst, waarop de klucht zal worden opgevoerd „Een paard op zol der". Na afloop is er bal met mede werking van de KJB-band. Het was wellicht voor vele bezoekers een teleurstelling, dat de aangekondigde baszanger David Höllestelle niet optrad. Gaarne hadden ook wij hem eens op een zaalconcert gehoord, radio-uitvoeringen zijn toch nooit 100 procent „natuurge trouw"! Niet. dat het gewijzigde programma geen aantrekkelijkheden bezat. Geens zins, want zelden treedt een clarinettist zoals Chr. Bohlen op en dan nog wel met het mooiste voor dit instrument ge schreven kunstwerk: de f mineur Sonate van Joh. Brahms. Niet alleen is deze Sonate qua vorm en inhoud één der mooiste kamermu ziekwerken, doch ze is ook zó opvallend goed op het klankeigen van de clarinet ingesteld. En dit niet alleen in een lang zaam, zangerig onderdeel, maar mede in een gracieus Allegretto en gepassion- neerd Allegro. Clarinettist Bohlen beheerst zijn in strument technisch volkomen en weet het in alle liggingen en sterktegra den mooi te doen klinken. Bijzonder viel zijn pianissimo-spel en nog meer de buitengewoon sonore toonvorming in lage ligging op. Met de pianist Sas Bun- gc (het is meer een duo dan een solo sonate) gaf hij van stijlvol artistiek spel te genieten. Beide kunstenaars voelden het werk uitermate goed aan. Een sonate van Hindemith voldeed het meest in het langzame deel, omdat ook daar het klankeigen tot zijn recht kwam en in het „Lebhaft" vanwege het geestige karakter, waartoe dit instru ment zich bij uitstek leent. De pianiste Tonny Andela behaagde ons het meest met een Romance door fraai getroffen romantische sfeer en „Aufschwung", beide van Schumann, door sterk bewogen, inmuzikaal spel. Met Schubert- en Chopin-nummers was zij minder gelukkig. Zij verkreeg tussen piano- en fortespel geen voldoen de schakeringen. Een vleugel klinkt in de Renaissance-zaal van het Frans Hals museum spoedig hard en stug en op de ze zaalruimte is niet elke speler spoedig ingesteld. Er was veel belangstelling en waardering. O- K. De raad is in spoedeisende vergadering bijeengeroepen op Donderdag 4 October, des middags kwart over vier met als enige agendapunt: verhoging van de gasprijs. De vergadering wordt noodzakelijk geacht, omdat behandeling van dit punt in de gewone October-vergadering (3e Donderdag) de gemeente ongeveer 4500 zal kosten. Men weet, dat verleden week geen be slissing genomen werd in deze aange legenheid, omdat enkele leden de prijs niet met één cent, maar met een halve cent wilden verhogen en anderzijds het Heemsteedse systeem met gezinstarieven - Advertentie geheel gepaspeld, ln zalm en bleu. 9 95 maten 40 t/m 48 A w onder rembours te zenden: pyamB('s) maat Naam kleur. Adres sy: bestudeerd diende te worden. De velen, die op uitnodiging van de Kon- Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde gistex-avond een bezoek brachten aan de keuringszaal van het Krelagehuis, zullen zeer ver rast geweest zijn, toen zij op lange tafels langs de kant, smaakvol gerang. schikt, zo'n prachtige collectie bloem stukken bijeen zagen. Het was de sluitingsavond van de cur sus bloemschikken en binden, waarvoor de twintig cursisten elk drie proeven van hun kunnen hadden ingestuurd. De heer F. W. Kruger, waarnemend Rijkstuinbouwconsulent te Lisse, reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit aan de leerlingen, zowel dames als heren, die, gedurende het afgelopen jaar trouw de lessen van de heren G. C. Pool en G. Beun hebben gevolgd. Hoe goed zij hebben geleerd bewijst wel, dat 7 cursisten zich voor het grote bloe mistexamen in Aalsmeer hebben opge geven en dat liefst 5 van hen geslaagd zijn. Voor de beste inzendingen van de avond werd een aantal prijzen uitge loofd; een jury bestaande uit drie be kwame bloemisten verrichtte de keu ring der bloemstukken. De cursusleiders gaven tot lering van de cursisten en van de talrijke bezoekers een deskun dige beschouwing over de geëxposeerde bloemen en over de wijze waarop ze waren gerangschikt of gebonden. De bruidsbouquetten, de toneelruiker, de grafkransen, de bloemstukken in schalen en manden, de fantasiestukken, zij gaven alle een goede indruk van de mogelijkheden die er zijn om schone effecten te bereiken o.a. door het com bineren van verschillende kleuren en andere soorten- bloemen. Op deze avond was om. aanwezig de heer H. Voors, secretaris van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, Op 4 October zal de heer L. Provoost, chef van de A.H.-winkel te Bloemendaal het feit hei-denken, dat hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst trad. Begonnen als bediende, waax-bij hij o.a. zijn opleiding genoot in de filialen Middelburg, Eindhoven, Hilversum, volg de op 22 December 1932 zijn benoeming tot chef te Bloemendaal. Reeds 19 jaar zwaait de heer Provoost daar dus de scepter en wij magen wel zeggen, dat hij zich onder zijn klanten en relaties vele vrienden heeft verworven, De fraaie en zeer suggestieve ten toonstelling die ter gelegenheid van de natuurbeschermingsweek Kennemer land in de Vlees- en Vishal zijn georgani seerd, verdienen terecht ieders belang stelling- Hoewel het een gewaagde onderne ming lijkt de vrjje natuur in een be sloten ruimte te exposeren, zijn de heren Baard, De Kat en Leffelaar er in geslaagd een uiterst geschikt arran gement te vinden, dat het tentoonge stelde zeker tot zijn recht doet komen- Bij het betreden van de Vleeshal vindt men rechts de grote stands van de Vereniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland. Er is een aardig overzicht van het nuttige werk dat de vereniging in de veertig jaar van haar bestaan heeft verricht. Zij wist niet minder dan 55 natuurmonumenten met een oppervlakte van ongeveer 13.000 ha. in eigendom te verwerven. Onder deze natuurmonumenten zij er vele, die een nationale bekendheid ge nieten en zich in Kennemerland bevin den. Verderop staat een in memo- riam-vitrine met een levens groot portret van dr. Jac. P. Thijsse, tot 1945 de grote pio nier en strijder voor de na tuurbescher ming. Men kan o.a. kennis ne men van zijn handschrift, terwijl tevens de dooi- hem geschreven boeken verza meld zijn. De Nederlandse Heide Mij. te Ai'nhem en het Staatsbosbeheer uit Den Advertentie Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties. Bijvullen en vernieuwen H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Haag verzorgden een grote inzending onder motto „bos- en heidebrandbestrij- ding". Een zeer fx-aaie belichting doet het bosbrand-diorama goed tot zijn recht komen. Vei'der ziet men een houten imitatie uitkijktoren en in het aangelegde bos bevinden zich opgezette vossen, kemphanen en andere dieren. Ook het bord met de waarschu wing „wacht u voor de rode haan" is present. Naast deze stand heeft de Dienst Hout en Plantsoenen gezorgd voor een met smaak opgestelde collectie herfstbloemen van de gemeentekweke rij. Tenslotte kunnen de liefhebbers zich dan nog te goed doen aan een derde deel van de uit negentienhon derd soorten bestaande schelpenverza meling van de heer F. A. van Velsen uit Bloemendaal, die ruim dertig jaar aan deze collectie heeft gewerkt. Het middenstuk van de Vleeshal wordt met vele dahlia's in verschillen de soorten en kleuren opgefleurd. De leden van de drie Haarlemse volks tuinen „Zonder werken Niets", „Eigen Tuin" en „Ons Buiten" hebben er hun beste krachten aan gewijd. Op de verdieping kan men de origi nele aquarellen van de Verkadeplaat- jes, gemaakt door Schrijndei', Briede, Voerman en Rol, bewonderen. Voorts zijn er vele foto's van natuurschoon m Kennemerland en de bekroonde teke ningen van de prijsvraag, die op de scholen zijn uitgeschreven. De eerste prijs kreeg Jan van Luy- ken, 13-jarige leerling van de Rijks leerschool, met een suggestief bostafe reel. Hilda Kruyd, 12 jaar en van dezelfde school, tekende een duinlandschap en kreeg hiervoor de tweede prijs. De derde prijs ging naar Adri Haga, van de zesde klas van de Julianaschool, die verschillende herfstbeelden tot een mooi geheel verenigd heeft. Eervolle vermeldingen kregen de te keningen van Boukje Rodenburg en Nelly Bakker, beiden van de Sint Jo- sephschool en I. Moerland van de Schreveliusschool. Voorts ziet men op de verdieping een maquette van de Grote Markt, zoals die er in de toekomst in het kader van de natuur en stadsbescherming zal moeten uitzien, met behoud van het oude plein en de fraaie gevels en historische ge bouwen. In de Vishal hebben de natuurvrien den hun uiterste best gedaan om de mooiste soorten paddenstoelen en bes sen bijeen te brengen en de afdeling Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereniging zorgde voor een echt Ken- nemerduin. waarin het publiek naar hartelust kan wandelen. Het duin is ge heel volgens de werkelijkheid opge tuigd, met beplanting, konijnenholen en dieren. De dahlia-expositie is, evenals in de Vleeshal zeer fraai. Belangstellen den kunnen zich verdiepen in de kaar ten van de planologische dienst en de lste prijs, f 10.D. Bouman, Kerkweg 25, Santpoort, 8 pnt. 2de prijs, f7.50: G. Nijssen, Graaf Wil lemstraat 30, Haarlem, 8 pnt. 3de prijs, f 5.H. en J. v. d. Zon, Meeresteinstraat 6, Beverwijk, 8 pnt. 4de prijs, f 2.50: A. Masteling, Soenda- straat 39, Haarlem, 8 pnt. Twee inzendingen met 8 punten wer den uitgeloot. Samenwerking in de middenstands- bedrijven stelde de heer C. Straathof, secretaris van de NHKM als voornaam ste middenstandsprobleem in de bijeen komst van de KJMV. Spr. betoogde, dat zowel door de onderlinge samenwerking, waardoor echter een gedeelte van de zelfstandigheid verloren zou gaan van de nu nog alleen werkende middenstan der, welke hij persoonlijk gaarne prijs gaf. ais door de opvoeding van de af nemers of gebruikers, de stijging van de omzet van ieder bedrijf en het daarmee gepaard gaande behoud, een beter, res pectievelijk langer leven beschoren zou zijn. Verder noemde spr. nog als proble men de hoge belastingdruk, in casu de omzetbelasting, de verwarde vestigings wet en de invloed, welke de pers had op de kooplust van het publiek. Hieruit volgde een zeer interessante gedachtenwisseling met de aanwezigen, waarbij vooral de sanering van de be drijven, waaraan legio moeilijkheden maar meer voordelen verbonden zijn, in het brandpunt van de belangstelling stond. f De Zandvoortse raad vergaderde Don derdagavond onder voorzittersclap van wethouder Slagveld, wnd. burgemeester; Aan de orde kwam het voorstel van geen bezwaar te maken tegen het verzoek van de burgemeester aan de Kroon, om verlenging van zijn verlof om buiten de gemeente (in casu in Bloemendaal) te wonen. De heer SLEGERS (K.V.P.) zegt dat de raad nu voor de derde maal voor een dergelijke beslissing staat. Spr. werkt niet van harte mede aan inwilliging van het verzoek en hoopt dat spoedig een voor alle partijen bevredigende oplossing van dit vraagstuk zal worden verkregen: De heer WEBER (A.Z.B.) blijft zich, evenals in vroegere jaren, verzetten. De burgemeester behoort binnen de ge meente te wonen. De heer BLOM (C.P.N.) vraagt welke pogingen zijn aangewend om het wo ningvraagstuk van de burgemeester op te lossen. De voorzitter zegt dat de heer Blom nog even zal moeten wachten. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van de heer Weber tegen. In de besloten zitting van de Zand voortse gemeenteraad is breedvoerig gesproken over een voorstel der com- missie-ad-hoc inzake de huisvesting van de burgemeester, om de villa „Njord" aan de Kostverlorenstraat aan te kopen en deze te verhuren aan de burgemees ter. Dit voorstel werd met 6 tegen 7 stemmen verworpen. In de raadsvergadering deelde de voorzitter gisteren mede, dat op 10 Dec. a.s. het onderzoek van de gehele Zand voortse bevolking op long-t.b.c. zal be ginnen. Per dag zullen 600 personen worden doorgelicht; het bovenlichaam behoeft men niet te ontbloten. Voor een goed resultaat is het nodig dat de gehele bevolking, ouder dan 3 jaar, aan het onderzoek deelneemt. Veel voorbereidend werk zal moeten worden verricht. 2500 gezinnen zullen moeten worden bezocht door vrijwil ligers. 125 personen zijn daarvoor nodig en cle voorzitter wekte de leden van de raad op. voort te gaan in het tonen van burgerzin en zich reeds thans op te ge ven als huisbezoeker, De beide wet houders hebben dit reeds gedaan. De heer SLEGERS (KVP) apprecieert deze maatregel maar informeert naar dé kosten. Wethouder KERKMAN (PvdA) zegt dat de bevolking vrijwillig in de kosten kan bijdragen. Het ontbrekende wordt door de gemeente betaald uit de post voor t.b.c.-bestrijding. Nadat verschil-, lende raadsleden zich hadden aange meld als huisbezoeker gaat de raad in besloten zitting. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacifia Southern Railway Tidewater U.S. Steel 27/9 26/9 48% 49 54% 54% 71% 72% 61% 61% 51% 51% 14 Va 14% 84 84% 74 74"4 18% 18% 23% 23% 42% 43% 65 65% 65% 65% 54% 55 43 43% 42% 43% Advertentie werkelijk 700 zuiver wol, 150 cm breed zeer geschikt voor voe ling en lingerie, 12 kleuren, 90 cm breed Aan gedipl. coupeuses, die f nfI uw iapon maken voor I fcU Prima coupe. BAR TEL JORIS STRAAT 27 onze zaak ziin verbonden bij de Grote Markt jeugd kan kennis nemen van het werk van de Ned. Jeugdbond-Nauursudie. De versiering bestaat in hoofdzaak uit klimop en dennegroen, geheel in het kader van de tentoonstelling- De gevels van beide gebouwen, waarin de ten toonstellingen worden gehouden, zullen 's avonds verlicht zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2