Nederlands positie is zeer aanzienlijk verbeterd Thans spanning rond België Meer artsen bevorderlijk voor volksgezondheid "Eric de Noorman: DE P12US DER WRAKE liii het Dagboek Van EtAAR SCHEEPVAART BERICHTEN Om het openen van bruggen KELLER voorkomt nederlaag in emotionele partij P Instorting door verglijding MORPHINE VERHANDELD Conflict tussen schippers en boeren Concentratie van ziekenfondsen zou tekorten kunnen wegwerken Europa's grootste garage? Weerf5mill, nieuwe aand Koninklijke van B „LUX0R" r~ J VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 EUROPESE BETALÏNGS UNIE Vóór Zondag beslissing Jorwerds toren Acht maanden geëist Jaarcongres Mij. Geneeskunst Te Apeldoorn geopend Roosenburg verlaat paden der passiviteit „Rafale - en „Succes"-lepels Nederlands poloteam weer op dreef Zweden met 111 verslagen Nieuw wereldrecord 4 x 200 meter dames Mevr. Heemskerk en Donner naar Hastings Sportflitsen Klokhervorming voor zomermaanden Commissie van onderzoek ingesteld De Wit nu derde te Monza Examens N S De Europese Betalings Unie ondervindt in deze laatste dagen van September wederom spannende dagen- Ditmaal concentreert zich deze spanning echter niet zozeer op Nederland, want de positie van Nederland heeft zich in de afgelopen maand weer zeer aanzienlijk verbeterd. Ook al resten voor de lopende maand nog enkele dagen, zodat plotselinge gebeurtenissen nog roet in het eten kunnen gooien, feit is, dat tot op dit moment Nederland in de E-B.U. evenals in Augus tus wederom een aanzienlijk overschot heeft gekweekt. Dit overschot is zodanig, dat Nederland zich wederom in de derde tranche bevindt, waarbij de credieten van de E.B.U. voor 40 pet- in goud of dollars afgedekt moeten worden, terwijl eind Juli j.l. de situatie zodanig was, dat Nederland op het punt stond van de vierde in de vijfde tranche terecht te komen, waarbij niet minder dan 80 pet. van de verleende credieten in goud of dollars zouden moeten worden afgedekt. De spanning waarover wij hierboven Spraken concentreert zich echter dit maal op België. Het is n.l. zo, dat België esn dermate uitzonderlijke positie in de E.B.U. als crediteur is gaan innemen, dat dit land thans zo ongeveer uit de F.B.U. dreigt gedrongen te worden. Deze situatie is momenteel zó critiek geworden dat voor Zondag a.s. in Parijs door de Bestuursraad van de E.B.U. doeltreffende besluiten zullen moeten worden genomen, daar het anders uiter mate twijfelachtig is, of België voor de volgende maand nog wel kan deeU nemen aan de E.B.U. Speciaal voor ons land, maar in nauwelijks mindere mate voor verschillende andere Europese lan den zou een dergelijke gebeurtenis zeer ernstige gevolgen hebben. Dit zou im mers kunnen betekenen, dat de finan ciering van onze invoeren uit dat land rechtstreeks en volledig zullen dienen te worden verrekend. Het zou dan al lerminst twijfelachtig zijn, dat in dat ge val onze importen uit België aanmerke lijk zouden moeten worden beperkt. Alhoewel men in kringen van de F.B.U. allerminst pessimistisch is om trent een eventueel accoord. al zal dit zeer veel voeten in de aarde hebben, ziel het er wel naar uit. dat vooral En geland als grote tegenstrever van Bel gië zal optreden. Professor Keesing, raadsadviseur van het ministerie van Financiën, die bin nenkort naar Washington zal vertrek ken, alwaar hij een functie bij het I.M. F, zal aanvaarden, wees er op, dat Ne derlands positie in de E.B.U. aanmer kelijk gunstiger is dan een tweetal maanden geleden. Hij meende dat Ne derland, behoudens onvoorziene gebeur tenissen. het jaar 1951 verder wel zon der kleerscheuren zou kunnen door komen. terwijl het ernstig streven naar evenwicht in onze betalingsbalans, waarvan de resultaten zich reeds schuch ter doen kennen, in 1952 goede vruchten zullen kunnen gaan dragen. Het is ech ter wel zo, dat door de ontwikkeling m de E.B.U. de vorming van een econo mische unie- met België en Luxem burg op het tweede P-^n 1S P*e" drongen. Als zijn persoonlijke mening gaf hij te kennen, dat op de vor ming van een definitieve economische unie op een bepaalde in de naas te toekomst liggende datum niet ge rekend moet worden. Natuurlijk zal men pogen door voortdurende bespre kingen een zo intensief mogelijke sa menwerking te bereiken. Door de eco nomische ontwikkeling in de beide lan den voeren en moeten de beide part ners ook een politiek voeren die er op gericht is hun eigen nationale economie te dienen en niet een die er op gericht is de Benelux tot stand te brengen. Voor een absolute economische unie zijn immers drie eisen noodzakelijk: een volledige vrijheid van onderling ver keer; een onderlinge coördinatie van economische factoren en een geünifi ceerde economische en financiële poli tiek naar buiten. Het is wel duidelijk, dat aan deze drie eisen noch door Bel gië. noch door Nederland op dit moment kan worden voldaan. De fundamenten van de op 35 Aug. j.l. ingestorte toren van Jorwerd zijn thans na bijna 5 weken puinruimen te voorschijn gekomen. Een door rijkspo litie en rijksarbcidsinspectie ingesteld onderzoek heeft tot de voorlopige con clusie geleid, dat een verglijding in de ze fundamenten de oorzaak van de in storting moet zijn geweest. Hoewel de restauratiewerkzaamheden niet van directe invloed op deze ver glijding zullen zijn geweest acht men het wel aannemelijk, dat het verwijde ren van steen uit het onderste deel van de toren de instorting heeft bespoedigd. De enige ooggetuige van de instorting heeft destijds ook gezien, dat het on derste deel van de toren naar binnen viel. De procureur-generaal bij het Am sterdams gerechtshof heeft tegen de 49- jarige Amsterdammer H.. bevestiging van het rechtbankvonnis acht maan den geëist. Verdachte, die terzake van handel in verdovende middelen bij verstek was veroordeeld, gaf ter zitting toe, dat hij een aantal ampullen morphine in zijn bezit had gehad. In 1948 was H. voor een soortgelijk feit (toen betrof het co caïne) door de politierechter tot drie maanden veroordeeld. (Van onze correspondent) In het Zuidwendingerhoofddiep lig gen over een'afstand van 1500 Af. liefst 14 bruggen. Bruggetjes die de verbin ding vormen tussen een gemeenteweg en een voetpad naar de aan dat kanaal liggende boerderijen. Het is in Veen- dam nu al jaren achtereen de strijd vraag, wie deze bruggen bedienen moeien. Eigenlijk hebben de schippers het altijd gedaan, doch daartegen is verzet gerezen. De landbouwers langs het Zuidwen dingerhoofddiep het waren er in to taal 31 hadden zich gistermiddag voor de Groninger Rechtbank te ver antwoorden, omdat zij zich aan bedie ningsplicht onttrokken hadden, toen schepen wilden passeren, hetgeen deze „door tijdig op de hoorn te blazen te kennen gaven", zoals in de tenlasteleg ging omschreven werd. De Officier van Justitie nam het derhalve op voor de schippers, toen hij in zijn requisitoir hier overtreding bewezen achtte. Immers, zei de Of ficier van Justitie, de landbouwers zijn onderhoudsplichtig en volgens een bepaling in het reglement tot De Koninklijke Nederlandse Maat schappij' tot Bevordering van de Ge neeskunst is te Maastricht bijeen voor haar jaarcongres. De voorzitter, dr. L. A. van Hulst, heeft daar in zijn rede gesproken over de bij velen bestaande vrees, dat de aanwas van artsen, gezien de storm loop op de Universiteiten, te groot zal worden. Hij constateerde evenwel, dat op de eerste plaats het aantal ingeschreven ziekenfondsleden per arts, alhoewel dat de kosten zou doen stijgen, verminderd zou moeten wor den. Dat zou meer artsen vergen, maar zowel voor de volksgezondheid als voor een efficiënte en economische toepassing van de geneeskunde goede vruchten afwerpen. Verder was het, zeide hij, „een aan gename verrassing uit dé mond van Indonesische autoriteiten te mogen vernemen, dat de Nederlandse artsen tot de meest gezochte in Indonesië worden gerekend. Er werken nog steeds ruim 300 artsen, terwijl het maximum in vroegere jaren van de orde van 800 was. Was bij onlangs ge houden besprekingen het eerste ver zoek een vraag naar 100 artsen, in de toekomst zouden er 1000 a 2000 nodig zijn. Hier ligt een mogelijkheid, aldus spr., die wij niet voorbij mogen zien. Behalve de voorzitter, heeft ook de oud-voorzitter, dr. J. J van der Horst, het woord gevoerd. Beide sprekers hebben uitvoerig stilgestaan bij de problemen, die het ziekenfondswezen schept. Dr. van der Horst noemde het problemen, die alle om een oplossing schreeuwen, maar die men geen van alle afzonderlijk kan aanpakken, om dat ze ten nauwste samenhangen. „Als archeologisch uiterst belangrijke factor" zeide hij „treedt daarbij een verschijnsel naar voren van econo mische aarddat naar mijn mening als de ciuintessens, als de ware oorzaak van alle tegenspoed moet worden be schouwd. Ik bedoel de progressieve waardevermindering van het ruilmid del en de pogingen van de overheid de gevolgen daarvan te verzachten Zon der deze monetaire catastrophe, die als nasleep van een oorlog blijkbaar on- verïnijdelijk is. zou het Nedei landse ziekenfondswezen in heel wat rustiger vaarwater zijn." Dr. van Hulst maakte voor het zie kenfondswezen slechts een enkele op merking. Hij wees daarbij op het s^e" veij van de ambtenaren en hun ambte- narenorganisaties een eigen geneeskun dige verzorging te krijgen met frart- chise-bepalirrg, hetgeen de volle mede werking van de maatschappij heeft. „Hierdoor wordt", zeide spr., „op be scheiden schaal de verwerkelijking van een systeem mogelijk, dat bij slagen een belofte kan inhouden voor de toe komst. In ieder geval is bij de huidige ver- zekeringsvorm, die het Ziekenfonds wezen is, de ervaring opgedaan, dat bij hoge premies vele verzekerden on tevreden zijn. terwijl de financiële tekorten steeds groter worden." „Een van de middelen om uit de hui dige impasse te komen, is concentratie van ziekenfondsen en niet het tegen overgestelde." Spr. wees ook op het gevaar van po pularisering der geneeskunde. Hij noemde dat fnuikend voor veler ziele- rust en (het) kost millioenen. Hij wees daarbij op de propaganda, die, ook van medische zijde, gemaakt is voor een bepaalde infïuenza-vaceinatie. Gepraat over ziek-zijn vestigt de aandacht op ziek-zijn en doet dus ziek-zijn. „Als ik met de suggestiviteit, waarover de mo derne publiciteit beschikt, de proble men der jeuk zou gaan behandelen, zullen velen deze jeuk gaan voelen. De f 800.000 ziekengeld, die per dag uitge geven worden, behoeven geen onnood zakelijke uitbreiding." toezicht op de wegen zijn ze dan te vens bedieningsplichtig, want de brug verbindt telkens twee openbare we gen. Het gaat hier om een principiële kwestie en daarom wilde de Officier ook een principiële straf vragen n.l. f 1.— boete of 1 dag hechtenis. De verdediger van de landbouwers, Mr. Buwalda uit Groningen, hield een uitvoerig en goed opgebouwd pleidooi, waarin hij allereerst ontkende dat de landbouwers eigenaars en onderhouds plichtigen waren. Deze veronderstel ling staafde hij met verschillende be wijzen. Maar, zo betoogde hij, al waren de landbouwers onderhoudsplichtig, dan nog hadden ze geen bedieningsplicht, want de bruggen verbinden geen twee openbare wegen. De rechtbank zal uitspraak in deze kwestie doen over veertien dagen. In Apeldoorn is onder zeer grote be langstelling van ds autoriteiten op het gebied van het vervoerswezen een nieuwe garage met werkpla'ats van de Veluwse Autodienst geopend, welke vermoedelijk de grootste van Europa is. De garage is 72 meter lang en 36 meter breed en biedt plaats voor zes tig grote autobussen. De werkplaats is 46 bij 24 meter groot. De inrichting van een en ander voldoet aan de mo dernste eisen. Burgemeester mr. A. L. des Tombe, die het gebouw met een toespraak officieel in gebruik heeft ge steld, heeft medegedeeld, dat zeer bin nenkort het centrale autobusstation in Apeldoorn van het Marktplein naar het Sophiapark bij het spoorstation overgeplaatst zal kunnen worden. De aanleg van dit nieuwe station is reeds gereed. Blijkens de prijscourant van de Ver. v. d. Effectenhandel is wederom een no. teringsaanvraag van de Kon. Petroleum Mij. ingekomen voor 5 millioen aande len. Zo is is enkele weken tijds door de. Koninklijke reeds voor 10 millioen aan delen notering aangevraagd. Zonder eni ge twijfel houdt ook deze tweede note- ringsaanvraag weer verband met een verdere conversie van obligaties Konink lijke, waarover wij in ons blad van 31 September reeds schreven. 78. Eric begrijpt dat Winonah opnieuw in moeilijkheden geraakt moet zijn, als hij de krijgers op zich toe ziet stormen. Hij moet snel handelen. Met een beukende slag daalt zijn zwaard neer op de helm van de eerste soldaat. Als de anderen zien hoe snel hun makker onschadelijk wordt gemaakt, aarzelen ze. Sluw trachten zij de Noorman van twee kanten tegelijk aan te vallen, doch zijn bliksemsnelle bevse- gingen doen hen weer terugdeinzen. Vanaf ie plek waar Eric hem heeft achtergelaten schreeuwt de jonge arend opgewonden Met een tijgerachtige sprong werpt Eric zich naar voren. Een schelle kreet klinkt op. Een van zijn tegenstanders stort ter aarde. Dieïis makker doet nog een wanhopige poging om de Noorman onschadelijk te maken, doch ook ditmaal is Eric's zwaard sneller dan het zijne Hiigend richt de Noorman zich op. Doch juist als hij de jonge arend uwer wil opnemen om verder te gaan, stormt een man hem tegemoet. Met een enkele oog opslag herkent Eric heer Haifa, en even stokt z'n adem als zijn trouwe 'aanhanger hem toeschreeuwt: „Heer koning! Kom snel en leid ons! Vrouwe Winonah en de Jonge prins beiden zijn gevangen genomen!'* (Van onze dammedewerker) HAARLEM, 26 Sept. Emotioneel was het slot van de zestiende matchpartij om de wereldtitel dammen. Het werd tenslotte remise, maar ditmaal mocht de uitdager Keiler zich gelukkig prijzen met dit resultaat. De stand werd hier door 1715 voor Roozenburg. De we reldkampioen liet cr in deze zestiende partij geen gras over groeien. Blijkbaar hadden de voorgaande partijen hem wel duidelijk gemaakt, dat passief spel tegen Keiler gevaarlijke achtergronden heeft. Derhalve trachtte Roozenburg met een heel oude aanval svariant van oud- wereldkampioen Herman Hoogland de leiding te nemen. Maar zijn uitdager kende dit genre opperbest, zodat tegen de dertigste zet alle schijven weer op nieuw in actie moesten komen. Ondanks veel lawaai in de speelzaal filmoperateurs kunnen nu eenmaal niet geruisloos zijn vocht Keiler zich op nieuw in. Een actie naar de korte vleu gel gericht, hield Roozenburg's aandacht gevangen. Hij legde echter alle actie lam en stootte zelf naar veld 17 door. Deze lastpost bezorgde Keiler tenslotte schijfverlies in een moeilijk dammen- eindspel. Maar daarna toonde de Am sterdammer zijn geweldige eindspelken nis en forceerde op voorbeeldige wijze remise. Hoe dat ging blijkt uit onder staande partij: Klassieke opening, Kerkhofbezetting P. Roozenburg (wit) R. C. Keiler (zwart) 1. 33—28, 18—23; 2. 39—33, 12—18; 3. 3127. 17—21. Het was de Franse groot meester dr. A. Molimard,. die het meest begrepen heeft, dat alleen symmetrisch tegenspel in de Hollandse partij geen winst brengt. 4. 37—31, 21—26; 5. 41—37, 7—12; 6. 44—39. 20—24; 7. 34—29, 23x34; 8.40x20, 15x24; 9.27—22, 18x27; 10.31x22. 14—20. Nu Roozenburg als aanvalswapen een stokpaardje van oud-wereldkam pioen Herman Hoogland berijdt, kiest Keiler eveneens een ruim veertig jaar oude verdedigingsvariant. 11. 3731, 26x37; 12.32x41. 20—25; 13.50—44, 10—14; 14. 41—37, 5—10; 15. 44—40, 10—15; 16. 39—34, 24—30; 17. 35x24, 19x39; 18. 43x34, 14—19; 19. 49—43, 19—24; 20. 33—29, 24x33. De wereldkampioen voelt niets meer voor passieve varianten en duikt midden in het strijdgewoel met zijn ros sinanten! 21. 33x29, 15—20; 22. 43—38. 13—19; 23. 38—33, 8—13; 24. 42—38, 2—8. Het zich verklarende 1217, wordt gees tig weerlegd met 4035 en 1923, heeft dan geen effect. 25. 4742, 1117. Beide spelers hadden drie kwartier verbruikt en hielden dus een kwartier over voor de komende hindernissen. 26. 22x11, 16x7; 27. 37—32, 19—24; 28.36—31, 24—30: 29. 46—41, 30x39; 30. 33x44, 12—13; '31. 38—33, 20—24; 32. 29x20, 25x14. Alle moeilijkheden zijn weer van de baan en kan dus het middenspel gaan beginnen 33. 48—43, 13—19; 34. 43—39, 8—13; 35 39—34, 14—20; 36. 42—38, 4—10; 37 31—27, 10—15; 38. 34—30, 20—24; 39 30—25, 18—23; 40. 44—39, 7—12. Keiler versterkt eerst het centrum,, alvorens met 1520 en 9x20 zijn lastig geplaatste schijf op 15 te elimineren, omdat Roo zenburg dan onmiddellijk met 3934 voortzet. 41. 4137. Met 2822, dat de temponood opheft, kon het volgende geestige zetje ontstaan na 6—11 en 2721. Nu mag 1116 niet wegens 22—18, 13x22, 25—20. 16x27, 20x7. 1x12 en 32x21 met schijfwinst! 411218; 42. 27—21, 1—7: 43. 21—17, 7—11; 44. 37-31-, f aarzen is hier in Nederland niet meer wat hel was. Men mag te genwoordig al blij zijn met baars van goed en wel de maat. Terwijl het een uitzondering mag worden genoemd, wanneer ergens een wel zeer fortuin lijke hengelaar een gevangen exemplaar van een kilo kan tonen. Hetgeen ver moedelijk gepaard zou gaan met een weinig vertoon van trots. En niet zon der reden trouwens, want zo'n heer schap wordt lang niet elke dag gevan gen. Mogen 's hengelaars wegen en paden vaker bewandeld en drukker betreden worden dan weleer, de grote vis daar entegen heeft des te meer ruimte en bewegingsvrijheid- Van overbevolking is op dat punt althans geen sprake. Bij wijze van spreken zou men kunnen zeg gen, dat er op de voorrangswegen naar ons wurmpje of lepeltje geen wanorde lijk gedrang heerst. En spitsuren schij nen die gestreepte sinjeuren er niet meer op na te houden. Zodat een hen gelaar zich rijkelijk bedeeld mag reke nen, als hij aan het einde van de vis dag een half dozijn baarsjes in het leef- net weet. Dat alles weet ge, waarde lezer, wel haast nog beter dan ik. En daarom, op het gevaar af een opschepper te wor den genoemd, wil ik u laten genieten, mede-genieten, van een van mijn laat ste vistoehten met Paddy. In een 'dode arm van de rivieren hopen zich telken- jare zo omsjj-eeks deze maand gewel dige hoeveelheden kleine visjes opeen. Het zijn „minnows"; als ik het wel heb een visje, dat bij ons e lr its heet. Ze blijven maar klein van stuk, zodat een exemplaar van twaalf cm. al groot mag worden genoemd. Doorgaans zijn ze maar een halve decimeter lang en mede daardoor een geliefkoosde prooi van de forel, die er dan ook fel op jaagt- Maar ook baars is er zeer op be lust en houdt ware slachtingen onder dat kleine volkje. Nu is het zo, dat je juist vóór die verzameling van de „min nows" ter plaatse moet zijn. Zo onge veer op het tijdstip, dat de eerstelingen de „trek" komen aankondigen. De baars schijnt een en ander te weten en te ver wachten, want ze zijn in groten getale aanwezig. En het is dan, dat je enorme vangsten doet. Kom je een paar dagen later, dan zijn er zoveel visjes, dat ze de baars als hef ware in de bek zwem men. Zodat deze al spoedig verzadigd geraakt en zich niet de moeite getroost, helemaal naar het aasje van de visser te komen. Paddy en ik hadden, tegen een kleine beloning, van een paar jongens een emmer vol van dat kleine grut overgenomen. En je kunt het Pad- Advertentie (met en zonder fluim) Er zijn geen betere dy toevertrouwen te beslissen welke dag wij er moesten zijn. Nu, we waren er. En de baars was er ook. „Onze „minnows" waren er eenter al heel spoedig niet meer. Ik had het wel eer der meegemaakt, doch het blijft telkens weer welhaast ongelooflijk. Zo'n vraat zucht de baars aan de dag weet te leg gen. Vooral de eerste dag was het ge weldig. Daarna begon het al rap te ver minderen en de derde dag was het voorbij. Zo ving ik b-v. een ponds- baars, die, toen ik hem van de haak haalde, behalve het mijne nog drie an dere visjes in de bek had. Werkelijk, het was bij de makrelen af. En niet al leen kleintjes ook- Naar ruwe schatting hebben we misschien wel honderd baar. zen gevangen die dichter bij een kilo dan bij een pond kwamen. En nog wel twee keer zoveel kleinere rovers. Wij hebben ze er allemaal weer in gegooid, behalve dan die, waarbij de haak te diep had gezeten. Doch genoeg nu over het „kleine goed!" Paddy en ik hadden samen twee en veertig stuks, die boven de twee pönd uitkwamen, waarbij er nog negen!!' die boven de grens van drie pond keken. En ge kunt het geloven of niet, maar mijn vriend had er nog drie van meer dan vier pond en ik had er één, zegge en schrijve één, die vier pond en vier en een half ons woog. Het was inder daad een uitzonderlijk monster, met een rugvin als van een vlagzalm. Wanneer men zulke vangsten mee maakt, dan is het dubbel droevig te be denken, hoe het met de visstand in ms land is gesteld. Waar een bescheiden maat-baarsje al met vreugde moet wor den bekeken. D. 11x22; 45. 28x17, 15—20; 46. 25x14, 9x20; 47. 39—34, 3—8; 48. 31—27. 20—25; 49. 34—29, 23x34; 50. 40x20. 25x14. Hier had Keiler precies zijn bedenktijd verbruikt 51. 33—28 18—23; 52. 45—40, 14—20. Na tuurlijk niet 1318, waarop volgt 1711, 2722, 32x3 en 3x48 gewonnen. 53. 40—34. 20—25; 54. 27—22, 8—12; 55. 17x8, 13x2; 56. 22—17. 25—30; 57. 34x23, 23—29; 58. 25—20. 29—34; 59. 20—15, 34—40; 60. 15—10. 40—44; 61. 10—4, 44—49; 62. 4—18, 49—44; 63. 28—22. 44—35. Voor het eerst bevechten de combattanten elkaar in deze match met een moeilijk dam- meneindspel. 64. 3227, 3524; 65. 38—32, 24—42; 66. 18—12, 19—24; 67. 27—21, 42—26; 68. 21—16, 24—29; 69. 12x45, 26x3 en Roozenburg zag af van verdere winstpogingen! Een schitterende partij met een voor Keiler zelfs kranig slot. J. METZ In de eerste ronde van het inter nationale waterpolotournooi heeft Ne derland met 111 van Zweden ge wonnen. Ruststand 70. Italië versloeg Zuid-Slavië met 64. Ruststand 20. Het Nederlandse waterpoloteam heeft het tegen Zweden niet moeilijk gehad. Onze landgenoten waren vee] sr.elier op de bal en ook hun combina tiespel werd in veel hoger tempo uit gevoerd. De voorwaartsen hebben tij dens de gehele wedstrijd met hun harde en zuivere schoten de Zweedse doelman zwaar op de proef gesteld. Zaterdag avond a.s. wordt het tournooi tb Napels voortgezet. Zweden komt dan uit tegen Italië en Nederland speelt tegen Zuid- Slavië. Zondag wordt het tournooi be sloten met de wedstrijden Zweden Zuid-Slavië en NederlandItalië. De match der matadoren Keiler en Roo zenburg nadert haar einde. De meesters aan het bord tijdens de Donderdag gespeelde partij. Tijdens wedstrijden te Pojana (Roeme nië) heeft 'n Russische damesploeg, be staande uit Henkina. Dofronova. Set- chenova en Malchina de 4 x 200 meter estafette gewonnen in 1 min. 39.7 sec. Dit is een nieuw wereldrecord; het oude stond sinds 12 Juli 1950 met 1 min. 40.6 sec. eveneens op naam van een Russi sche ploeg. Tot de schaakmeesters, die uitgenodigd zijn voor het jaarlijks tournooi te Has tings, beginnende op 27 December a.s., behoren Popel (Frankrijk), Gligoric (Z.-Slavië). Schmidt (Duitsland), mej. E. Keiler (Duitsland) en onze landge noten mevr. F. Heemskerk en Donner. Dr. Max Euwe, die eveneens een uitno diging had ontvangen, moest bedanken. In een partij voqr de derde en vierde plaats enkelspel heeft Kovacs (V.S.) te Wembley met 36. 8—10, 61, 63, 60 van Welby van Horn (V. S.) ge wonnen. In de eindstrijd var. het dub belspel versloegen GonzalesSegura met 64. 64. 3—6. 63 de Ameri kaanse combinatie Riggs-Van Horn. Naar wij vernemen zal op 9 October in het departement van Binnenlandse Zaken een commissie worden geïnstal leerd, welke is gevormd uit deskundi gen op verschillende gebieden, die iets te maken hebben met de „tijd". Deze commissie zal aan een onderzoek onder werpen 't plan van prof. Van den Bergh tot oplossing van het tijdvraagstuk in die zin, dat in de zomermaanden de be volking meer profijt trekt van de uren, dat er zonlicht is. Voorzitter dezer commissie is prof: dr. Th. Limperg Jr., hoogleraar in de econo mie en accountancy aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam. Op de baan te Monza werd het tour nooi om het open golfkampioenschap van Italië voortgezet. Na de tweede ronde leidt de Britse professional Adams met een totaal van 139, voor de Italiaan Travaini met 141. Onze land genoot De Wit ging in 73 slagen rond. Hij deelt nu met een totaal van 143 de derde plaats met de Schotse professional Brown. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurk. op proefschrift „De stofwisseling van nicotinezuur in pisum sa tivum 1" F. Zeilemaker, geb. te Adam. LEIDEN Doctoraal Ned. Ind. recht J. Onkenhout, Blaricum; J. v. d. Leeden, Rot terdam; doet. Ned. recht K. Schaap, Rot terdam; doctoraal scheik. J. ter Vrugt, Den Haag; cand. wis- en nat. (F) C. v. Rees, Leiden; E. Spitzer, -.eiden; H. Greven, Leiden. J. Kaper, Leiden; cand. wis- en nat. (K) J. de Melker, Den Haag. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ,,'n Or- sig van onregverdige verrijking as geding- oorsaak in die Suid-Afrikaanse reg" D. John, Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „Bijdrage tot de kennis van de credietverlening aan de Indonesische middenstand" A. Ballen- dux, Amsterdam. AMSTERDAM (V. U.). Cand. econ. P. Marpaoeng, Bandoeng; J. Meyran, Bever wijk; A. Dekker, Haarlem en C. Timmer, Driebergen. UTRECHT. Cand. rechten: mej. M. v. d. Veere, Hilversum; D. den Hartog, Apeldoorn; M. ten Hagen, Utrecht. Cand. theol.: S. Stoop, Leeuwarden; C. Lam, Hilversum; J. Kruyt, Gouda; W. v. Herpen, Rotterdam; J. v. d. Heide, Vrouwenparochie (Fr.); W. van Hennekeler, Nijkerk; J. Noltes, Wier den (O.); mej. A. de Lagh, Utrecht; mej. W. Grolle, Utrecht; J. Maris, Rotterdam; A. van Eijk, De Bilt; J. de Bruijn, Bodegra ven. ABBEDIJK p. 27 Scillys n. Golfshav. ALIOTH p. 28 Finisterre n. Rio. ALPHARD p. 28 Las Palmas n. R'dam. AMSTELK. v. Takoradi n. Accra. ABBEKERK 28 te Hamburg. ATLAS 27 v. Napels n. Amst. ARIADNE 27 v. Calamata n. Algiers. ALDERAMIN 28 te R'dam verw. ARUNDO p. 28 Cp. Clear n. Montreal. AAGTEKERK p. 28 Elba n. Genua. AGAMEMNON 28 van Kingston te Barahona. ALDABI 28 van Hamburg te Bremen. ALTAIR p. 28 Recife n. Teneriffe. AMSTELDIEP p. 28 Cp. Henry n. N. Y. BACCHUS 28 te Pt. au Prince verw. BALI p. 27 Padang n. Penang. BRITSUM 28 n. Newportnews te A'dam. BANTAM 25 van N. York n. N. Orleans. BREDA 27 v. Curagao n. Amst. BENNEKOM 27 van S. Ant. n. Antofagasta BLOMMERSDIJK p. 28 Wight n. N. Y. BLOEMFONT. p. 28 Stromboli n. Genua. CERONIA 26 van Melb. te Sydney. CORILLA p. 28 Kreta n. Mena Ahmadi. CLAVELLA 28 van Melbourne te Sydney. CHAMA 4 Oct. te Stanlow verw. COTTICA 28 te Amsterdam. DRENTE 23 van Bombay te Cochin. DELFLAND 28 te Rio de Janeiro. ESSO AMSTERD. p. 28 Lizard n. Rotterdam ENGGANO p. 28 Majorca n. Genua. ESSO HAAG p. 28 Azoren n. R'dam. FARMSUM 27 van Newportnews n. Ned. FRIESLAND p. 27 Kp. Ortegal n. Casabl. GOUWE 28 van Toppila n. Delfzijl. GR. BEER 27 v Melbourne n. Fremantle. G. W. VINKE p. 28 Siera Leone n. Kpst. GOOILAND p. 28 Fern. Nor. n. B. Aires. GORDIAS 28 van Hamburg te Bremen. HECUBA 27 v. Curasao te Aruba. HERSILIA 27 van Salaverry te Manta. HEERENGR. 28 van Abo te Helsinki. HERCULES 27 te Tunis. HAARLEM p. 28 Sombrero n. Pto. Rico. HECTOR 28 van Hamburg te Bremen. INDRAPOERA 28 te Singapore. JAGERSFONTEIN 28 te Southampton. JAPARA 28 v. Surabaja te Tj. Priok. JUPITER p. 28 Oporto n. R'dam. KERTOSONO p. 28 Dungeness n. Rott. LEMSTERK. p. 28 Pt. Sudan n. Rott. LII3POLDSK. p. 28 Runsaljebel n. Bahr. LANGKOEAS 27 te Balikpapan. LAWAK n. Pac. kust, 27 te Mauban. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7 00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.13 gram., 8.40 orgel, 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh., 11.35 viool en piano. 12.00 gram., 12.33 Roemeens orkest, 13.00 nieuws, 13.15 lichte muziek, 13.45 gram., 14.00 jeugd, 14.20 harmonie-orkest, 14.50 Fries progr., 15.15 Hawaiianmuziek, 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie, 16.00 gram., 16.30 sport, 16.45 Radio Philharm. Orkest en solist, 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 amusem. muziek. 18.40 Zoeklicht op de Westerse defensie, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Pas separtout. causerie, 19.40 causerie, 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 gram., 21.00 Let op uw tellen, 21.15 Weense muziek, 21.45 social, comm., 22.00 amu- sementsmuz., 22.40 Onder de pannen, hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 reportage, 23.30 Albert de Booy 30 jaar artist. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7 00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 koorzang, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kleu ters, 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 gram., 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 pianoduo, 12.55 zonnewijzei-, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muziek, 14.00 Theo Casion in mis daad en antiek, hoorspel, 14.20 gram., 14.50 harmonie-orkest, 15.10 kroniek v. letteren en kunsten. 15.45 kinderkoor, 16.05 gram., 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 jeugd. 18.00 film muziek, 18.15 Wervingspraatje Koninkl, Marine, 18.25 orgel en zang, 18.45 gram., 19.00 nieuws. 19.15 Dit is leven, causerie, 19.21 actualiteiten, 19.27 gram., 19.52 journalistiek weekoverz., 20.00 nieuws. 20*.05 de gewone man, 20.12 gram 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op, heren!, 21.00 gevar. progr., 21.53 causerie over de naderende verkiezingsstrijd. 22 00 lichte muziek, 22.30 Wij luiden de Zon dag in, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 sport, 23.30 strijkorkest. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.25 amusem.muziek, 14.10 arbei dersorkest, 15.15 orkestconcert, 18.30 ouderwetse muziek, 19.45 gevar. muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muzifek, 13.15 orkestconcert, 14.00 gevar. muziek. 14.45 lichte muziek, 18 0C jazzmuziek, 19.30 verzoekprogr., 21.00 lichte muziek, 22.20 gevar. muziek, 23.00 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.25 gevar. muziek, 14.00 vrolijke muziek, 17.00 mu zikaal mozaïek, lè.30 lichte muz., 20.05 dansmuziek, 22.25 orkestconcert, 22.50 rhythmische muziek. 0.10 dansmuziek. 0.35 lichte muz., 1.00 rhythmische muz. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.10 klass. muziek, 12.30 ork.- concert, 14.12 orkestconcert, 16.50 ka mermuziek, 20.00 orkestconcert. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest, 12.34 omroeporkest, 15.00 accordeonmu- ziek, 22.15 verzoekprogr. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solis ten, 14.00 verzoekprogr.. 15.00 opera muziek, 17.10 Relais, 20.00 omroeporkest en solisten, 21.00 lichte muziek, 23.00 amusementsmuziek. LEERDAM 27 van R'dam te New York. LEERSUM 27 te Bronwsville. LUNA 28 te Alexandrië. LOOIERSGR. 27 van Hamina n. R'dam. MAASHAVEN p. 28 Dover n. Chicago. MELAMPUS 27 te Banjuwangi. METULA 26 te Cochin. MITRA 25 van Haifa te Philadelphia. MOLENKERK 28 van Antw. n. Dakar. MELISKERK 28 te Antwerpen. MAASKERK Afr.Adam 28 te Havre. MENTOR v. OranTunis, p. 28 Algiers. MODJOKERTO p 28 Socotra n. Rott. MYONIA 27 v. Brisbane te Min. MACUBA 29 te Alexandrië verw. MACOMA 27 van Algiers n. Mena ei Ahmadi. MARIEKERK 28 van Suez n. Seydney. NIEUW AMST. p. 28 Cp. Race n. Rott. NOORDWIJK p. 27 Brindisi n. Sfax. NOORDAM 29-30 te Rott. verw. NEDO p. 28 Kaap de Gata n. Savona. OPHIR 28 van Belawan te Singapore. ORANJESTAD 29 te Pto. Limon verw. ORESTES 28 te Trinidad. PHRONTIS p. 28 Scillys n. Singapore. PR. JOH. W. FRISO 27 te Antw. PR. WILL. 5 23 van Montreal n. Rott. PARKHAVEN 28 van Pt. Spain te Pt. Alfred. PR. PHIL. WILLEM 28 te Rouaan. POLYDORUS 28 te Sungei Gerong. PYGMALION 27 van Paramar. n. Curagao. PR. WILL. 2 p. 28 Scilly n. Galveston. HERA 28 van Cartagena te Baltimore. RAKI 27 van Tj. Priok n. Tjilatjap. REMPANG 27 van Balikpapan te A dam. RONDO n. Balikp., 28 te Napels. RIJN 27 van Hawina te A'dam. RIOUW p. 28 Malta n. A'dam. RONDO 28 te Napels. RIJNDAM 28 van New York n. R'dam. SALATIGA 24 te Los Angeles. SLAMAT 25 te San Francisco. SUNETTA p. 27 Keywest n. Liverp. ST. MAASTR. p 28 Gibr. n. Savona. ST BREDA p. 28 Sable eil. n. R dam. STENTOR 24 van Trinidad n. Philad. STR MALAKKA Rio de Janeiro n. Singa pore. 27 150 m: p. 28 Moz. n. Zanzib. SWARTENHONDT 27 te Tilamuta. TIBERIUS 28 te Paramaribo. TIBIA p 27 Guadeloupe n. Laspiedras. TRITON '28 van Aruba te La Guaira. RONDO 28 van Genua te Napels. SALAWATI Priok—A'dam 28 van Suez. SCHERPENDR. 27 van Sidon n. Montreal. SARANGAN 28 te Belawan. SARPEDON 28 te Port au Prince. SOMMELSDIJK 27 te Tilbury. ST. SCHIED. 26 van Savona n. Casabl. TARAKAN p. 28 Finisterre n. Surab. TJIBODAS 28 van Surab. te Semarang. TERO 27 van Baltimore n. R'dam. TJISADANE 28 te Singapore. TABIAN 28 te Pangkal Pinang. TEGELBERG 28 te Singapore. TIBIA 28 te Las Piedras- TARAKAN p. 28 Finisterre n. Djakarta. TJIKAMPEK 28 te Hongkong. TROMPENBERG 28 te Hamburg. THESEUS 28 te Riieka. TJIBODAS 28 te Semarang. TOSARI Priok—R'dam 28 van Suez. VEENDAM 28 van R'dam n. New York. VULCANUS 27 te Izmir. WAAL 28 v. N. Orleans te Curagao. WIELDRECHT 26 van Beaumont n. Auckl. WILL. RUYS p. 28 Malta n. Priok. W. BARENDSZ p. 28 Ouessant n. Cur. ZAAN 27 van Kopenhagen n. Siite. ZEELAND K.R.L. 27 van Priok n. Rott. ZONNEWIJK 28 te Antwerpen. ZIJPENBERG 28 van R'dam te Bagnoli. KLEINE VAART ALIDA p. 26 Gothenburg. ANTILOPE 26 v. Stockholm, BATAVIER 26 v. Norrköping, CARIBIA 26 van-Geat Yarmouth, DINA. pass. 26 Gothenburg. KAREL 26 van Swan sea, LARK pass. 27 Brunsbuttel. LYDIA 26 van Lysekil, MAJORI 25 te Skelleftea, ME- RAK 26 van Helsinki, METROPOLE 26 van Bolms, MUDO 26 te Pitea, Mr. LINTHORST HOMAN 26 van Port Talbot, OLDAMBT 27 van Gothenburg, POSEIDON 26 van Ex- mouth, RAISEL 26 van Kalmac. GRUNO 26 te Gefle, NELLY 26 te Hamina, WARD 26 van Ipswich, NAVIS 26 van Aarhuus. PAVO 26 te Stugsund, ARY SCHEFFER 27 ran Li verpool n. Rouaan. JOZINA pass. 27 Bruns buttel n. Amst.. MIRA 26 van Limerick n. Dublin, DENI 27 te Nykoping Mors, HOL LAND pass. 27 Brunsbuttel. KWIEK 27 van Frederiksnaesbrigga n. Zwijndrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5