Engelse premier ging op verkiezingspad SALOMON de koningin van Saba Thermometer Ridder Diethelm, de duivel Van ROOFRIDDER tot KLUIZENAAR en... Maria -TEKENCURSUS Geduld oefenen Belevenissen van de struisvogel Rasmus Ondanks spanning rond olieconflict W.-Duitsland ver hoogt invoerrechten Franse nota aan de Sovjet-Unie OOST-DUITSE REACTIE OP DE VOORSTELLEN VAN ADENAUER Teleurstellend Apeldoorn gaat in hoger beroep Bradley naar Korea No. 47 v U mm AJ'-V- VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 PAGINA 7 Britse verkiezingen Opinie-onderzoek geeft Conservatieven de kans Intern, organisatie van parlementsleden Nederl. landbouw getroffen ECA wordt opgeheven Kruisen verwijderd van Amerik. oorlogskerkhof Wereldfederalisten Critiek op afzijdigheid in ons land Amerikaans gasthoogleraar bij A'damse Universiteit Televisieregisseur bij de K.R.O. Tegen veroordeling tot boete van f 25.000 De Banckert vaart thuis Hijskraanautomaat geen hazardspel v AU F jroepje craaien. uit eie Sim, Sam en Rasmus op zoek naar de schat (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren had uw correspondent een ongewone ervaring, welke waarschijnlijk symbolisch is voor de aarzelingen van de huidige Britse regering in het conflict met Perzië. Uw correspondent ontving namelijk samen met een aantal buiten landse collega's een uitnodiging om zich om zes uur in de avond naar Downing street nummer 10 te begeven. Aangezien bekend was dat een kabinetsverga dering had plaatsgevonden en Attlee tezamen met Morrison en de Kanselier van de Schatkist, Gaitskell, 's middags Churchill en Eden had ontvangen, zal men begrijpen dat uw correspondent bij het ontvangen van de ongewone uitnodiging, evenals andere correspondenten, meende dat er belangrijke beslissingen waren genomen welke met enige plechtigheid wereldkundig gemaakt zouden worden. In Downingstreet nummer tien werden wij ontvangen door de heer Bacon. Attlee's persadviseur die mededeelde dat er geen definitieve beslissingen waren genomen, dat Attlee vandaag op reis ging voor het houden van een verkiezings redevoering en dat derhalve vandaag geen nieuwe kabinetszitting te verwachten was. Het lijkt op zijn minst vreemd dat. nu het conflict met Perzië zijn hoogtepunt heeft bereikt, nu het resterende perso neel van de Anglo-Iranian aanzegging heeft gekregen Abadan te verlaten, nu de gehele raffinaderij is afgezet door Perzische troepen en nu een Perzische generaal, Ibrahim Arfa, opdracht heeft ontvangen zich naar Abadan te begeven om mijnen te laten leggen voor het eventueel opblazen van de installaties, geen definitieve beslissingen zijn geno men door de Britse regering en dat Attlee Londen heeft verlaten voor het houden van verkiezingsredevoeringen. Men zal het uw correspondent en zijn collega's dan ook vergeven, indien zij na de ontvangst in Downingstreet tot de conclusie kwamen, dat er wèl een beslissing' is genomen, namelijk de be slissing om niets te doen. Officieel- heette liet dat men wachtte op rapport van de Britse ambassadeur in Teheran. Doch het is zeker dat Attlee gisteren antwoord heeft ontvangen op zijn telegram aan Truman, waarin hij een beroep deed op de Amerikaanse president om tussen beide te komen. Het is niet bekend wat Truman geantwoord heeft, doch de con clusie ligt voor de hand dat hij wederom heeft geadviseerd om geen geweld te gebruiken. Het reisdoel van Attlee is van enig belang. Hij gaat een rede houden in Colne Valley, waar Labour zal moe ten proberen de huidige Lagerhuis zetel te beschermen tegen niemand minder dan Lady Violet Bonham Carter, de zeer welsprekende en begaafde dochter van de voormalige liberale premier Asquith, die zich candidaat heeft gesteld namens de liberale partij, doch die de steun zal ontvangen van de conservatieven in het kiesdistrict. Labour is blijkbaar zo bang voor deze combinatie dat Attlee, ondanks de Per zische crisis, zich heden naar Colne Val- lev begeeft om propaganda te maken voor de labour-candidaat. (Asquith werd halverwege de eerste wereldooi log ge- wipt door zijn mede-liberaal George, De daaruit voortvloeiende ta- milievete wordt voortgezet door de dochters. Lady Violet Bonham Carter is liberaal doch kiest, als het er op aan komt, de conservatieve zijde. Lady Me gan Lloyd George, liberaal lid van het Lagerhuis en deze keer wederom can- didate, is eveneens liberaal, doch stemt voor de socialisten in het Lagerhuis.) (Telefonisch van onze Londense cor respondent). LONDEN, hedenmorgen. Vandaag publiceerde de News Chro nicle de resultaten van een nieuw Gal- lup-opinieonderzoek naar de populari teit van de politieke partijen in het land. Volgens dit onderzoek is Labour omhoog geklommen van 39 pet. naar 41 pet. en de conservatieven van 49 pet. naar 53 pet. Dit zou betekenen dat de conservatieven hun voorsprong hebben Vergroot en dat een aantal kiezers die voorheen onzeker waren, nu besloten hebben labour of conservatief te stem men, met een voorkeur voor laatstge noemde. In dit onderzoek probeerde men eveneens de houding van de resterende twijfelaars nader te peilen- Men vroeg hun op welke partij zij waarschijnlijk zouden stemmen. De antwoorden op deze vraag werden verwerkt in. een tweede tabel en zouden leiden tot een siotresultaat dat labour 42 pet. van de stemmen geelt en aan de concervatie- ven 50 pet. De Internationale Parlementaire Conferen tie te Londen heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de vor ming van een bovennationale regering wordt voorgesteld, die door alle landen met wet gevende, uitvoerende en rechterlijke be voegdheden voor de wereldregering zou worden bekleed. Blijkens de resolutie is een wereldorganisatie van parlementsleden op gericht, Aan alle parlementsleden of leden van een Wetgevende Vergadering wordt verzocht zich achter de resolutie te scha ren. zich bij de parlementaire organisatie aan te sluiten en er naar te streven, dat deze door alle regeringen en volken wordt erkend. Churchill bezocht gisteren de wo ning van Clement Attlee aan Downingstreet 10 in Londen, in verband met het jongste ultimatum van Perzië gericht aan de Brit ten. Waarschijnlijk vroeg Attlee de leider der Conservatieven om ad vies in deze belangrijke kwestie. Het Westduitse parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verhoging van de invoerrechten op zuivelproduc ten, vlees en groenten, aldus verneemt A.P. De verhoging wordt 1 October van kracht. De nieuwe maatregel treft o.a. expor teurs in Nederland. De Nederlandse ambassade in Bonn deelde mee, dat Nederland en Denemar ken besprekingen met de regering van Bonn voerden over verlaging van de in voerrechten. De Nederlandse woordvoerder zei. dat de verhoging grote gevolgen zou hebben voor de belangrijke Nederlandse land bouwindustrie. Een gezamenlijke commissie van Senaat en Huis van Afgevaardigden der Verenigde 'Staten heeft gisteren overeenstemming be reikt over een wetsontwerp da«t bepaalt dat alle Amerikaanse economische en militaire hulp aan het buitenland zal worden uitge voerd onder het opperste toezicht van pre sident Truman. Volgens het ontwerp zal de E.C.A. wor den opgeheven en zullen de bevoegdheden van dit lichaam aan een nieuwe organisatie worden overgedragen. Deze laatste zou ko men te staan onder leiding van een door Truman aari te wijzen directeur. In een Franse nota, die Woensdag door Robert Schuman, de minister van Bui tenlandse Zaken, aan de Sovjet-ambas sadeur te Parijs werd overhandigd en die een antwoord vormt op de Sovjet nota van elf September, worden de be schuldigingen. dat Frankrijk het tussen beide landen gesloten verdrag voor we derzijdse bijstand van 1944 geschonden heeft, tegengesproken. Verklaard wordt, dat Frankrijk voort zou gaan zich te verzetten tegen de vorming van een zelfstandig Duits leger. De West-Euro- pese bewapeningsplannen waren gericht op de vorming van een „strikt defen sieve macht". Hevig verstoorde leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden hebben gisteren een onderzoek door het Congress gelast naar de verwijderingvan de witte kruisen van de graven van 13.000 Ameri kaanse gesneuvelden uit de laatste wereld oorlog. waaronder de békende oorlogsver slaggever Arnie Pyle, die begraven zijn op het Nationale Herdenkingskerkhof van Ha waii. De verwijdering van de witte kruisen van de ..Hill of Sacrifice" die uitziet over Honoloeloe heeft plaatsgevonden op last van het leger, op grond van het feit dat het onderhoud te kostbaar is en Amerika geeiT kruisen wil op de nationale begraafplaat sen. In plaats van de kruisen zal thans op ieder graf, aldus het leger, een enkele steen komen te liggen. De Amerikaanse or ganisatie van oorlogsveteranen heeft zich hierover ten scherpste uitgelaten en een re solutie gezonden naar het Congress waarin gevraagd wordt om de kruisen onmiddel lijk hun plaats te zetten. Op de in Londen gehouden bijeen komst van de raad van de beweging voor wereldregering is de heer MacLean tot secretaris-generaal gekozen. Er werd scherpe critiek geuit op de Nederlandse afdelingen en de afzijdig heid van de leidende personen in ons land. Velen waren bezorgd over de keu ze van Amsterdam als zetel van de Wereld Beweging, omdat de hoofdstad van ons land, naar hun mening, niet centraal genoeg is gelegen. Het volgende congres zal in Kopen hagen worden gehouden- Vooraf zullen echter regionale voorbereidende werk bijeenkomsten van kleine groepen, lei dende figuren, gehouden worden. 55 55 Met alleen de stemmen der commu nisten tegen heeft de West-Duitse Bonds dag Donderdag de voorstellen van Ade nauer aanvaard, welke als voorwaarde voor het herstel der Duitse eenheid o.m. stellen: Ie. een onderzoek naar de moge lijkheid van vrije verkiezingen door een neutrale commissie onder toezicht der V.N.; 2e. de vrijlating van politieke ge vangenen in Oost-Duitsland; 3e. het op heffen van de verkeersbeperkingen, en 4e. vrijheid van politieke activiteit en vrije verkiezingen. De perschef van de Oost-Duitse rege ring Norden heeft gisteravond op een persconferentie in Oost-Bcrlijn ver klaard dat de eerste Oost-Duitse indruk van het West-Duitse voorstel „teleur stellend" is. „Wü hebben te vaak het Moord „neen" in Adenauers toespraak gehoord' en wjj hebben met teleurstel ling moeten opmerken dat hij niet be reid is met de communisten te beraad slagen." Toen hem gevraagd werd commentaar *e geven op het West-Duitse voorstel voor het doen houden van de verkiezin gen onder internationale neutrale con trole, antwoordde Norden: „Dit zou tij dens besprekingen tussen vertegenwoor digers van Oost- en West-Duitsland kunnen worden behandeld". De commissie voor zaken geheel Duits land betreffende van de West-Duitse Bondsdag zal een wetsontwerp opstel len, waarin het regeringsvoorstel voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland zal worden verwerkt. Dit be sluit is mede ingegeven door de wens niet de indruk te vestigen dat de West-Duitse politici voorlopig passief zouden blijven en het verdere initiatief in deze aan Oost—Duitsland zouden over laten. Prof. dr. Elmer Ellis, deken van het „College of Arts and Science" en hoog leraar in de geschiedenis aan de uni versiteit van Missouri, zal gedurende het academische jaar 1951'52 als gast hoogleraar van de universiteit van Amsterdam verbonden zijn aan het Amerika-Instituut van deze universi teit. Hij zal o.a een college geven over de geschiedenis van de Verenigde Sta ten sinds de burgeroorlog. De leider van de televisieuitzendingen van de K.R.O. is toevertrouwd aan de heer J. J. A. Castelijns, tot dusverre eerste cameraman van de televisieafde ling van Philips, Eindhoven. De heer Castelijns is regisseur en verantwoorde lijk producer. De televisieafdeling van de K.R.O., die binnenkort in een afzon derlijk gebouw te Hilversum zal worden ondergebracht, telt thans drie leden, naast de heer Castelijns de heren J. Delfgaauw en B. Mettrop. die beide de televisiecursus van de B.B.C. in Londen hebben gevolgd. Zoals bekend, zal 2 Oc tober a,s. de eerste televisieuitzending worden gegeven. De K.R!0. komt 16 October voor het eerst alleen op het scherm. In de Donderdag gehouden vergade ring van de Apeldoornse gemeente raad is overeenkomstig het voorstel van B. en W. zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming besloten in hoger beroep te gaan van het door de rechtbank te Zutfen uitgesproken von nis, waarbij de gemeente tot een boete van f25.000 werd veroordeeld wegens het doen bouwen van een school zon der de vereiste rijksgoedkeuring. In de middag'van 2 October zal de torpedoboot.jager Banckert, die thuis vaart uit Nederlands Nieuw-Guinea, ter rede van Den Helder ankeren. 3 October zal het schip des ochtends omstreeks half tien afmeren te Nieuwe- diep. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 39-jarige kermisexploitant W.' te Pur- merend. De man stond 't vorige jaar op de Leeu warder kermis met z.g. hijskraanauto maten. De politie zag daarin het gele genheid geven tot hazardspel, maar de rechtbank sprak verdachte vrij. De officier van justitie ging in hoger be roep, waarna dé procureur-generaal bij het hof te Leeuwarden het schuldig uitsprak en tegen verdachte f 100. boete eiste. Het gerechtshof heeft thans met verbetering van gronden het gewezen vonnis bevestigd. De in beslag genomen automaat zal aan W. worden teruggegeven. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, is gisteravond naar Korea en Japan ver trokken „om een overzicht te krijgen van de algehele toestand". Generaal Ridgway zal hem vergezellen. Met Bradley reist mee Charles Bohlen, raads man van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, een van de vooraanstaande Amerikaanse deskundi gen inzake de Sovjet-Unie. Het minis terie noemt de reis van Bradley, die sinds het uitbreken der vijandelijkheden nog niet in Korea is geweest, „een van de periodieke bezoeken, die de leden van de stafcommissie aan overzeese ge bieden brengen". Volgens het communiqué van de ver bondenen van vandaag hebben troefden der V.N., in de westelijke sector van het centrale front afdelingen, die door de noordelijken waren omsingeld, ontzet. Aan het oostelijk front bereikten de ver bondenen de gestelde doelen, aldus het communiqué. Elders vonden hevige bot singen tussen patrouilles plfcts. Rusland De Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Alan Kirk, is door de Sovjet-Russische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Zorin, ontvangen. Uit Washington wordt ge meld, dat de ambassadeur er in toege stemd heeft aan te blijven tot het nieuwe jaar, teneinde president Truman meer tijd te geven om een opvolger uit te zoeken. Verwacht was, dat Kirk de vol gende maand zou aftreden. •.v.v.v.s^; .v.;.v.v.v.vv.v.v.;.;.v,v.v.;.v^;.w.%v.j mm 6Cvaw>avavav Koning Salomon Ongeveer 1000 jaar vóór Christus leqfde en regeerde in een Zuid-Arabisch gebied de koningin van Saba 'of She- ba). Daar zullen jullie wel nooit van gehoord hebben, maar wel weten jullie uit de Bijbelse geschiedenis waar schijnlijk iets af van de wijze Salomon die eveneens in die tijd leefde. We komen er da delijk op terug, laten we eerst even vertellen waarom wij iets over beide personen wil len mededelen. Enkele geleer den zijn namelijk begonnen om opgravingen te doen in dit verre land. Onder jiet zand denken zij ruines en tempels te vinden uit de tijd van ko ning Salomon en de koningin van Saba (Sheba). Saba is de oude hoofdstad van „gelukkig" Arabië (te genwoordig Yemeni, niet ver van de Rode Zee. beroemd door handel in wierook, bal sem en reukwerken, waar om de oude dichters dikwijls van Sabaeïsch reukwerk spra ken. om daardoor zijn voor treffelijkheid aan te duiden. Wij willen nu eerst iets zeggen over koning Salomon. Hij had alle eigenschappen van een groot en bekwaam vorst. Salomon wist gebruik te maken van de gunstige tijdsomstandigheden, om Israël tot een der machtigste staten van Voor-Azië te maken. Door zijn grootse bouwwerken wist Salomon in de landbouwende bevolking van Palestina de zin te wekken voor kunst en hand werk. Door de bouw van ves tingen en kóhinklijke paleizen bevestigde hij niet alleen zijn heerschappij, maar boezemde hij' tevens aan het volk eerbied in voor de waardigheid van de koning. Salomon was niet belust op veroveringen, maar legde zich er op toe, door een wijs bestuur de welvaart van zijn volk te bevorderen. Hij zorgde voor de bloei van de landbouw en gaf zelf als be zitter van grote landerijen aan zijn volk het voorbeeld. Door zijn handelsvloten en karava nen bracht hij grote rijkdom men in het land. Was Salomon een rijk en maëhtig koning, veel meer nog verdient hij de bewonde ring van het nageslacht door zijn wijsheid. De wijsheid, die hij in het begin van zijn rege ring aan God gevraagd had, werd hem in zulke mate ge schonken. dat hij door alle eeuwen heen als de wijze Sa lomon zou bekend staan. Vooral onderscheidde hij zich door zijn wijze spreuken, door zijn korte, pittige gezegden, van grote levenswijsheid, die aan het planten- en dierenle ven ontleend waren. (Slot volgth Hoe Celsius kwik in zo'n eng, luchtledig buisje kreeg, komen wij te weten uit het leerboek ..Natuurkunde in de volks school". Het buisje van Celsius had aan de ene kant. die nog open was. c*en trechter. Willen we zijn proef nadoen, dan gie ten we kwik in de trechter. Dit. zal niet door de enge buis in' de bol vloeien. Daartoe moet je eerst de lucht in de buis ver warmen en haar spanning zo groot maken, dat ze in bellen door het kwik dringt. Vervol gens koel je het toestel af; de buitenlucht dringt dan het kwik in de buis en de bol. Is eindelijk dë bol gevuld. dan breng je het kwik aan het ko ken. De kwikdampen drijven alle lucht uit en vullen weldra het bovenste deel van de buis. Nu smelt je de opening in de trechter dicht met een gloeien de vijl en laat alles afkoelen: het kwik trekt zich terug en boven het kwik is een lucht ledige ruimte. Op onze thermometer (zie af beelding) zijn nog twee andere schaalverdelingen, een van Réaumur en een van Fah renheit. Waren die niet tevreden met de mooie verdeling in 100 graden van Célsius? Daarvan kan geen sprake zijn, want zij maakten hun thermo meters eerder dan Celsius de zijne. Zij gingen echter van een ander standpunt uit. Fahren heit nam een derde vaste punt aan beneden het vriespunt. Hij verkreeg dit, door zijn toestel te plaatsen in een koudma- ■kend mengsel van sneeuw en zout. Toen halveerde hij de afstand tussen dit punt en het vriespunt vijf malen en meende, dat zijn ..graden" klein genoeg waren Hij had er toen 32 onder het vriespunt. Daarna zette hij zijn streep jes naar boven op gelijke af standen en kreeg bij 't kook punt juist 212. Dat deed enige jaren later Reaumur mooier: hij nam een toestel met 1000 delen alcohol. Die werden bij verwarming tot het kookpunt 1080. en zo kwam hij tot de schaal van 0 tot 80. Na hem koos Celsius kwik en voerde de honderddelige schaal in. looi 312 50 I22 25 77 20 R 80 «O 41 32 Hond-kinderoppasser in het park Het was in het begin van de zevende eeuw, dat ridder Aldo- winus door de bossen en over de wegen van Vlaanderen trok en overal schrik en ellende verspreidde. Met zijn soldaten beroofde hij de kooplieden en plunderde hij de hofsteden. Was er voldoende bijeenge- roofd, dan trok hij weer naar zijn kasteel om met feest en spel zijn dagen te vullen. Iedereen vreesde ridder AI- dowinus en niemand dacht, dat hij nog nooit een ander leven zou gaan leiden. En toch ge beurde dat. Ja, die ridder zou zelfs een heilige worden. Door het vurige en aanhou dende gebed van zijn vrouw en dochter kwam de ridder tot inkeer. Hij stelde zich in ver binding met de bisschop van Maastricht, de H. Amandus. Deze deed hem het verkeerde van zijn levenswijze inzien. Ridder Aldowinus biechtte en besloot zich uit de wereld terug te trekken. In de dichte bossen van Vlaanderen vond hij een grote holle boom. Daarin ging hij wonen. In armoede en af zondering wilde hij zijn zonden uitboeten. Zijn voornaamste spijs werd gerstebrood, met as vermengd. Hij dronk niets an ders meer dan water. Hij sliep maar enkele uren per nacht en gebruikte een steen als hoofd kussen. Later trok hij nog naar het Sint Pietersklooster in Gent, waar hij zijn boeteleven voort zette. Daar stierf de vroegere ridder, nu kluizenaar Bavo. op de 1ste October in het midden der zevende eeuw. Het bisdom Haarlem heeft nog steeds de H. Bavo tot pa troon. In vroeger eeuwen moet de stad Haarlem door de bij zondere voorspraak van de H. Bavo van dreigende rampen gered zijn. De Haarlemmers hebben dan ook de eeuwen door een grote verering voor deze heilige gehad. Als pa troon van de stad werd voor Sint Bavo in Haarlem een prachtige kathedraal gebouwd. Daarin plaatste men het beeld van Sint Bavo: een ridder in volle Wapenrusting, met het zwaard in de ene en een valk in de andere hand. Vanuit Gent, waar Sint Bavo begra ven was, werden relikwieën naar Haarlem gestuurd en daar in de kerk geplaatst en door de Haarlemmers ver eerd. Jammer genoeg zijn echter door de beeldenstorm beeld en relikwieën verloren gegaan. Ook de oude Sint Bavokerk kwam in handen van de her vormden. Maar de Haarlemmers kon den hun verering van hun heilige niet bedwingen. En zo werd in 1898 een nieuwe kerk ter ere van Sirlt Bavo ge bouwd. de prachtige kathedra le kerk van Haarlem, die door zijn machtige torens en koepel onmiddellijk de aan dacht trekt. Maandag 1 October vieren we het feest van de H. Bavo. II Nog eenmaal doorliep de ridder al de vertrekken van zijn prachtig paleis Nog een maal zat hij in zijn grote stoel in de ridderzaal. Hij betrad zelfs even de zo weinig ge bruikte huiskapel. Het zag er hier wel een beetje verwaar loosd uit. De ridder had het zo druk met zijn feesten en zijn gasten gehad, dat hij voor de eer van God nog maar weinig tijd overhield. Alleen een heel kort gebedje tot Maria, ja, dat had de ridder toch maar zel den vergeten. De liefde tot Maria had de ridder nog niet verloren. De gewoonte, die zijn moeder hem had aange leerd, om iedere dag even aarr Maria te denken, was hij trouw gebleven. Zelfs nu knielde de ridder even neer, om voor hij voor goed het kasteel verliet, een laatste groet aan Maria te brengen. Toen liep hij naar de stal. vond daar het enige, wat hem was overgebleven. zijn paard, besteeg dat en reed toen de hoge weg af in de richting van het bos. Rustig draafde het paard door het stille bos. Ridder Diethelm voelde zich gelukkig! De gedachten aan vroeger dagen had hij van zich afgeschud. Een nieuwe toe komst lag voor hem open. Een nieuw avontuur ging begin nen. Wat het worden zou. Ridder Diethelm wist het niet! Het kon hem ook niet schelen. Hij liet zich door zijn paard rustig wegvoeren uit dit land, waarin hij niets anders dan valse vrienden achterliet. Plotseling werd hij in zijn gedroom gestoord, doordat zijn paard een onverwachte bewe ging maakte. Was het dier er gens van geschrokken? Ridder Diethelm was ineens weer waakzaam. Was daar iemand? En ja. daar stond inderdaad een boer vlak voor zijn paard. De ridder greep al naar zijn zwaard, maar de boer sprak: „Vrees niet heer! Ik heb niets kwaads in de zin. Kijk u eens goed naar mij Herkent u mij niet? Ik ben één van uw dienaren, die hier vlak bij zijn huis heeft. Ik bid u heer, neem mijn diensten aan. stijg af en kom mee naar mijn huis!" De ridder had al gauw ge zien, wie daar voor hem stond. Hij begreep niets van dat vriendelijke verzoek. Want de ze boer stonds sinds lang be kend als een inhalig en schra perig man. Hij hoopte zeker weer wat aan de ridder te ver dienen Ridder Diethelm wees het verzoek af: „Je denkt zeker nog. dat ik rijk ben en veel te geven heb. Maar daarin vergis je je. Ik ben alles kwijt. En daarom... laat mij verder gaan. Ik dank je voor je aan bod Maar de boer gaf zich zo gauw niet gewonnen. ..Een ogenblik heer", begon hij. „Ik ken uw droeve toe stand. Juist daarom sta ik hier. Misschien dat ik u helpen kan." (Wordt vervolgd) St. Bavo met dc valk (naar een Oud prentje uit 1642) „Zo, zo mannetje", sprak de veldwachter, „jij bent er wel wat erg vroeg bij" „Wat bedoelt u?" vroeg de man. die aan de kant van het water zat. Hij had een lange hengel in zijn handen en bleef onafgebroken naar zijn dobber turen, die rustig in het midden van het watervlak dreef. „Wat ik bedoel?" bromde de veldwachter. „Je weet heel goed, dat je verkeerde dingen doet." „Maar ik zit hier haast iede re morgen!" verontschuldigde de visser zich. „Dat maakt de zaak nog veel erger!" zei de veldwachter weer. „Ik zal proces-verbaal van deze zaak moeten ma ken „Maar waarom dan toch?" vroeg de visser hoogst verwon derd. „Ik mag hier toch wel zitten?" „Natuurlijk mag je hier zit ten!" was het spottende ant woord. „Maar je weet heel goed, dat er in de maand Mei nog niet gevist mag worden." „Maar dat doe ik ook niet!" klonk het lachend. „Ik zit hier wel, maar ik vis niet! Kijk maar. beste man." Meteen haalde de visser zijn hengel op. Aan het snoer zat geen aas. Zelfs het haakje ont brak. De veldwachter snapte da delijk, dat hij beetgenomen was. Hij lachte maar eens en zei: „Inderdaad! Zo kun je geen vis vangen. Maar. dan snap ik toch eigenlijk niet. waarom je hier met een hengfel in je hand zit. Wat doe je hier dan?" „Mijn geduld oefenen!" was het besliste antwoord van de visser. Wel. wat zeg je van dit groepje kraaien uit de tekenfilm ..Dombo". Daar moet je mee lachen of je wilt of niet! Het zijn toeschouwers bij een van de vreemde gebeurtenissen van onze vriend Dombo, de olifant met de grote oren. Teken er eens enkele van of allemaal zo als ze hier op een tak zitten. Het is een raar gezelschap zo je ziet. maar erg leuk om te teke nen en te kleuren. Misschien kun je er zelf een fantastische tekening van maken met Dom bo er bij. Probeer het eens. .Sembo "Copyright "P. f. 17. In de woestijn reden de drie vrienden heuvel op en heuvel af. De auto had daar helemaal geen moeite mee. Urenlang kwamen zij geen mens tegen, alleen maar zand en nog eens zand. Ten laatste was wel hun water op, maar toen reden ze naar de dichtst bij- zijnde oase en vulden in de herberg daar hun veld flessen met Heerlijk fris water. Later, toén zij weer verder reden, vonden zij de arme kapitein, die hele maal op zijn eentje naar de schat aan het zoeken was, in het zand liggen. Hij had een verschrikkelijke dorst, kon zich nauwelijks bewegen en lag tussen een stel beenderen ia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7