Krijgt Velsen een operette-première voor Nederland? 20 PCT. KORTING In OOSTENRIJK verliest de Kath. Volkspartij aanhang Gen. Eisenhower toekomstig president der Y.S.? Hoe ziet een E Italiaan ons land? Twee vleesloze dagen per week Belangwekkend pogen tot uitbouw van het culturele leven De Visserijgolf WOLLEN STOFFEN Een reorganisatie, die te laat komt Mac Arthur steunt candidatuur van senator Taft G k |€Ücet- mm Truman nog in afwachting vuifKimmenaede HORLOGES VAN NIEL REGENKLEDING VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 PAGINA 9 Initiatief van twee Velsenaren Oude of nieuwe operette? n. Medewerkers gezocht OP AL ONZE TWEEDJASSEN V.- MARKTBERICHTEN Leerlingen en leraren van de Rijks H.B.S. te Velsen hebben in samenwerking met de leden, die er van de vroegere „IJmuider Kunstkring" nog over waren een reeks geslaagde opvoeringen gegeven van de bekende operette „In het Witte Paard", eerst vier buiten de gemeente en tenslotte ook één in het Rex-theater. Hiervoor bestond grote belangstelling en de organisatoren menen hieruit de conclusie te mogen trekken, dat in de gemeente Velsen de belangstelling voor de operette levendig is. Dat is op zich niets verwonderlijk, want had men voor de oorlog niet een eigen operette-vereniging, die b.v. met De Klokken van G'orneville" heel goed voor de dag kon komen? En was er niet een „IJmuider Kunstkring", die op muzikaat terrein tot zeer goede prestaties in staat was? Daaraan terugdenkend komen direct ook de namen van een Sam Vlessing en een George Haak weer in de gedachten. Het zijn ook deze gedachten geweest, die de heren drs. J. D. van Dijck. leraar Franse taal en letterkunde aan de RHBS te Velsen en de heer C .van Wie link, arts te Velsen-Noord. die beiden zo n werkzaam aandeel hadden in de op voering van „In het Witte Paard", de eerste op toneel-, de laatste op orkestraal terrein, op de gedachte hebben gebracht het niet bij deze operette te laten, maar nog eens een operette te brengen en daarmee tevens een poging te onderne men tot de herrijzenis van de culturele vormen, die op dit gebied reeds voor de oorlog bestonden. Meer dan 2000 mensen zagen „In het Witte Paard" en daarmee was de belangstelling voor de operette in deze gemeente getoetst. Toen eenmaal het besluit was geval len om het hierbij niet te laten, maar nog eens op de planken en in de orkest bak te verschijnen, was de volgende vraag: Welk stuk zullen wij brengen? en daarbij moest de keuze allereerst wor den gemaakt tussen een algemeen be kende of een totaal onbekende operette. Dit was niet eenvoudig. Bij het peilen van de meningen van vele mensen, bleek een grote groep voorstander te zijn van een bekende operette en daarnaast een even grote groep, die liever iets geheel nieuws zou zien en horen. Tenslotte is dan de keuze gevallen op een onbeken de operette,, zodat als de voorstelling zal gaan beginnen, niet iedereen voor zichzelf als de melodieën gaat neuriën en/of zingen, voordat het orkest ook maar één noot muziek heeft laten horen. De beslissing om een onbekende ope rette te brengen werd enigszins verge makkelijkt, of liever wat meer in de hand gewerkt, door het feit. dat de heer Van Wielink een Franse operette op de tikte, die zijn première in Nederland nog niet had beleefd. Eenmaal heeft hij bij een vereniging op het programma ge staan, maar de uitvoering kon toen we gens bijzondere omstandigheden niet doorgaan. En sindsdien lag hij dus weer in de muziekkast. terwijl in Frankrijk en in het Frans-sprekende deel van Bel gië, meermalen opvoeringen van deze operette hebben plaats gevonden. Het gaat hier om de operette „Ci- boulette' van Robert de Fiers en Fran cis Croisset, op muziek van Reynaldo Hahn. De geschiedenis speelt zich af gedeeltelijk op de Markthallen van Parijs, gedeeltelijk op het Franse platteland. Zowel in de zang als in het parlando munt deze operette uit door een zeer levendige afwisseling. Boven dien zijn in het verhaal enige ballet ten verweven. De muziek is van goed gehalte en direct aansprekend. De okorwerken liggen practisch alle ge heel in het gehoor en door de vele wisselingen van koren wordt een le vendig effect bereikt. De reden, waarom deze operette het tot nu toe niet tot een Nederlandse pre mière kon brengen, is waarschijnlijk ge legen in het feit, dat er slechts één ver taling is, die bovendien in het parlando niet uitmunt door een getrouwe weer gave. Teksten uit flitsende dialogen zijn samengevoegd, waardoor het Franse ka- De prijzen van de Doimeiaagse af slag te ia muiden brachten weinig ver anderingen meer. De fijnvis, welke door de geringe aanvoeren op een zeer hoog niveau gehandhaafd bitef, weid hoofdzakelijk afgenomen voor de ex port, waar Dij vooral ce kleine tongen twee de meest gevraagde soort waren, wekte noteringen boexten van i 1-25 per kg- De grote schol, welke even eens voor buitenlandse consumptie werd gekocht, vaneercie wederom van f eik.tot i 65. per kist, terwijl de kleine schol 2 soorten varieerden van 1 4U.tol f 25. per kist, naargelang ae kwaliteiten. Daar enige export plaats vond van verse haring bleven ae prijzen vrij goed. Goede kwaliteiten varieerden van f ld. tot f 13.- per kist, terwijl mindere partijen voor de vismeelfabrieken moesten worden toe gewezen. De overige noteringen hie ven ongewijzigd. Vandaag waren behalve de meerdere week- en kuslloggers van de travyler- vloot nog aan de afslag de Alkmaar met 1550 kisten haring en 50 kisten makreel, de 'lubantia met 1200 kisten haring en 25 kisten diversen en de Thorina met 2000 kisten haring en 50 diversen. De Thorina, die Woensdagmiddag binnenkwam met een dekiast van on geveer 150 kisten haring, heeft deze om bederf te voorkomen eerst Donder dagmorgen in de afslag verkocht, daar dit schip niet eerder een losbeurt kon krijgen dan voor de lossing van van daag. Voor ae Zaterdagmarkt zijn nog geen definitieve binnenkomsten der traw lers gemeld. Aan de hand der vertrek data kunnen echter nog verwacht wor den de Eli Chenevière, de Schoorl, de Assan Beis en de Tzonne, welke alle j.l. Zaterdag naar huis zijn vertrokken. Voor bet begin der volgende week kunnen nog enige verse vis boten ver wacht worden, n*l. de Batavia, de Eve line en de Bloemëndaal, welke even eens j.l. Zaterdag naar zee vertrokken zijn. Het visserijonderzoekingsvaai tuig de Antoni van Leeuwenhoek, die Donder dag te IJmuiden binnenkwam, zal een dezer dagen naar Amsterdam vertrek ken om deel te gaan nemen aan een internationale biologische schouw, waar bij ook deelnemers uit andere landen vertegenwoordigd zullen zijn. Het hospitaalkeikschip de Hoop is Donderdagmiddag naar binnen vertrok ken om enige reparaties te laten vol voeren. Het schip zal nog enige dagen binnen blijven. De Katwijk 84 kwam vervroegd naar binnen om een reparatie aan de winch te laten volvoeren. De Katwijk 128 is Donderdag voor oen revisiebeurt naar Woubrugge ver trokken, terwijl de Katwijk 64 voor hetzelfde doel een dokbeurt heeft on dergaan. Naar zee vertrokken RO 53 en VL rakter op verschillende plaatsen geweld is aangedaan. Drs. v. Dijck is echter be reid deze vertaling onder handen te ne men. zodat daarmee een belangrijk be zwaar wordt opgeheven. Blijft echter de moeilijkheid, dat bij de verschillende zangstemmen geen vertaling in de par tijen staat, zodat deze overal bijgeschre ven dient te worden, wat uiteraard een tijdrovende bezigheid is. Dit alles behoeft echter een uitvoering in Velsen niet in de weg te staan. De enige mogelijkheid, waarop de verwe zenlijking van de plannen nog zou kun nen struikelen, is de medewerking van de executanten. Het „kinder"-koor, dat in operette „In het Witte Paard" optrad, zal nu ook weer van de partij zijn. Maar er zjjn nog veel meer zangers en zange ressen nodig. Er zullen aanvullende krachten moeten komen, want koorzan gers kan de school niet voldoende leve ren. Hetzelfde geldt in nog sterkere ma te voor de solisten, want die heeft de school helemaal niet. Ook het restant van de „IJmuider Kunstkring" is veel te klein, want deze operette vraagt een orkestbezetting van ongeveer 30 mensen. Er zijn reeds enige pogingen onder nomen om tot aanvulling van de orkest bezetting te geraken, maar de resultaten waren tot nog toe pover. Wel is er een aanbieding gekomen van een Haarlems amateur-orkest, datb ereid bleek, des noods 65 man disponibel te stellen, maar daarmee wordt de opzet geweld aange daan. Dit wordt een première voor Ne derland in Velsen en wat zou nu mooier zijn, dan wanneer deze première ook door Velsenaren gebracht zou worden? Is cje gemeente Velsen met zijn 50.000 mensen niet in staat de benodigde krachten te leveren om dit te doen sla gen? Er zijn zangers nodig tot vorming van de gemengde koren, er zijn 16 zan gers en- zangeresen nodig voor de diver se soli en er zijn musici nodig, voorna melijk strijkers, tot vorming van een groot orkest. Het ligt in de bedoeling om, wanneer de opzet slaagt, de operette in April 1952 ten tonele te voeren. Dit betekent, dat zo spoedig mogelijk met de voorbe reiding van de repetities begonnen dient te worden. Vandaar dat de organisatoren thans een beroep doen op die ingezete nen van Velsen, die in staat en bereid zijn hun medewerking aan deze uitvoe ring te geven. Kosten brengt dit niet voor hen mee; er wordt van hen alleen gevraagd wat van hun vrije tijd en hun ambitie hiervoor beschikbaar te stellen. Zij kunnen zich tot uiterlijk 7 October aanmelden bij de heren drs. J. D. van Dijck, Zeeweg 291. IJmuiden-Oost en C. van Wielink. Duinvlietstraat 109, Velsen- Noord. De opgaven voor deelname die nen beslist vóór 7 October binnen te zijn. Intussen heeft de gemeentelijke amb tenaar voor culturele zaken, de heer G W. F. de Man, reeds van zijn instemming doen blijken en van zijn hand kwam de suggestie om hiervoor tevens een soort donateurs-actie in het leven te roepen Deze houdt in, dat men zich nu reeds van een plaats voor de uitvoering kan verzekeren, door maandelijks een zegel van een kwartje te kopen en de zesde zegel, die op de donateurskaart geplakt wordt zal deze kaart dan tot een geldig toegangsbewijs maken. Daarmee wordt tevens voorkomen, dat velen zouden af zien van een bezoek aan de uitvoering, omdat een bedrag van 1.50 ineens, voor al wanneer het voor meerdere personen uit één gezin gaat, te bezwaarlijk zou zijn. Uiteraard hangt deze donateurs-ac tie nog geheel in de lucht, zolang de uit voering nog niet definitief is. Het is een verheugend verschijnsel, dat er in de gemeente Velsen mensen zijn, die zich er voor willen spannen om het culturele leven een duw in de goede richting te geven. Dat deze mensen daar bij de moed hebben om dan ook maar direct een première voor Nederland te brengen, kan een waagstuk lijken, is het ook in zekere zin, maar het getuigt toch ook van durf om aan zoiets te beginnen. Advertentie MEER KOOPKRACHT door LAGERE PRIJZEN Profileer! van deze zeer BIJZONDERE RECLAME Ook op onze andere afdelingen vele BIJZONDERE KOOPJES TEXTIELHUIS Gen. Cronjéstr. 62-64 hoek Kloosterstraat, Haarlem. Hier ligt een cultureel belang van de eerste orde voor de gemeente. Uit de aanmeldingen in de komende weck zal kunnen blijken, of Velsen inderdaad op weg is zijn culturele leven uit te bou wen. Wordt deze première een feit, dan zal Velsen met één slag de belangstelling van het gehele land op zich vestigen. (Van onze correspondent in Wenen) WENEN, Sept. Aardappelen zijn in Oostenrijk niet gewild. Men eet hier 's middags en 's avonds gewoonlijk warm, maar de hoofdschotel wordt niet gevormd door aard appelen. Neen, men eet vlees, een flinke „Wiener Schnitzel" zo groot als een soepbord, of een varkenscotelet met veel vet, desnoods rundvlees, maar dan aan één stuk en niet in dunne plakjes. Dat alles geldt natuurlijk alleen voor mensen, die in „goede doen" zijn, met andere woorden voor zware verdieners. Men kan zich voorstellen wat voor een opschudding er onder deze smullende mensen is ontstaan, toen de regering twee vleesloze dagen per week invoerde. Er wordt natuurlijk steen en been geklaagd, maar wanneer men goed toeziet, bemerkt men dat de mensen zich hier weten te redden. Vooreerst is vlees voor een groot ge deelte van de bevolking veel te duur de rest eet dan maar gebraden kip ot allerlei soorten wild; bovendien smokkelen de restaurateurs een beetje met de spijskaart: ze schrijven lamscotelet, maar serveren op vleesloze dagen een varkens- carbonade. protest hiertegen hielden de boeren hun vee achtpr in de hoop dat de regering zou toegeven. Maar ze hield voet bij stuk en de bevolking vooral dat ge deelte dat toch al geen vlees kon ko pen steunde haar. Als alles zo verder gaat, schijnt de regering het pleit te winnen en dat is hard nodig voor eerst voor haar prestige en vervolgens omdat een verhoging van de vleesprij- zen onmiddellijk tot gevolg zou hebben dat een nieuwe loon- en prijsronde wordt doorgevoerd. Deze vleescrisis staat in verband met de laatste loon- en prijsronde. De rege ring had bij deze gelegenheid practisch voor alle levensmiddelen nieuwe prij zen vastgesteld, maar met opzet het vlees, dat toch al zo duur was, buiten beschouwing gelaten. Zodoende bleven de oude vleesprijzen van kracht. Uit Ad.vcrtcvt.ie (Van onze correspondente) NEW YORK, September. ouverneur Dewey is terug van zijn reis naar het Verre Oosten en daarmee zijn alle Republikeinse deelnemers aan de voorbereidingen voor de Natio nal Conventie, waarop zij een candidaat voor president zullen benoemen, present. Het gevecht kan beginnen: want met een man, zó vastbesloten als sena tor Taft om zicli ditmaal de partijbenoeming tot president niet te laten ontglip pen enerzijds, en met een tegensta/rider als Dewey, zó vastbesloten om Taft tot elke prijs die benoeming te onthouden anderzijds, zal het hard tegen hard gaan in de partij Wat de zaak spannender maakt is, dat twee generaals in de worsteling wor den betrokken. Achter senator Taft is generaal McArthur getreden, maar Dewey heeft zich voor generaal Eisenhower positief uitgesproken. Weliswaar heeft Dewey het grote nadeel dat Eisenhower naar links noch naar rechts buigt, cn zijn vrienden zelfs in het ongewisse laat betreffende de partij waartoe hij zich bekent: de Republikeinen nemen aan. dat hij een Republikein is. en de Demo craten wijzen er op, dat Eisenhower een door de Republikeinen niet zeer toege juichte politieke gedragslijn volgt. Intussen is het duidelijk, dat Dewey nog méér dan pro-Eisenhower, anti-Taft is. En dat op de allereerste plaats de Gouverneur van New York een anti- Taft-bloc in de partij aan het creëren is. Er blijven natuurlijk altijd verdenkin gen bestaan, dat Dewey, als Gen. Eisen hower de Republikeinse candidatuur voor President niet aanvaardt, op het laatste ogenblik zichzelf weer beschik baar zal stellen. Maar er bestaat nog een sterke rancune tegen Dewey in de partij om zijn tekortkoming in de campagne van 1948, toen hij niet „hard genoeg" gewerkt heeft om de blaam af te wenden van het Republikeinse 80e Congress, dat door President Truman onophoudelijk werd aangevallen, daar het zo weinig tot stand had gebracht. Doch het groot ste. gedeelte van de partij sympathiseert beslist éérder met de gouverneur en met de richting, die hij vertegenwoordigt, dan met Taft. En behalve, dat Dewey de titulaire Republikeinse leider is. heeft hij meer invloed dan Taft door zijn per soonlijkheid, door zijn progressiever houding en als hij niet voldoende kans voor zichzelf ziet. zal hij gouver neur Warren van Californië of Harold Stassen, die reeds candidaat is geweest, ondersteunen. Er is in dat geval kans op verbrokkeling, omdat zowel Stassen als Warren niets op een verblijf in het Witte Huis tegen hebben. Doch als men in de partij eenmaal zal staan voor de keuze van een „Taft of anders...." zal het anti-Taft-bloc waarschijnlijk sterk genoeg blijken om die concessies te doen, nodig om Taft uit het zadel te hel pen. In de partij weet men bovendien, dat Taft met zijn tekort aan populariteit in de partij het zeker niet zou halen als President Truman zich opnieuw be schikbaar zou stellen. Daaromtrent worden niet weinig gis singen gedaan. En meer en meer ziet het eruit alsof de President een benoe- en kijkje over de gren zen kan nuttig zijn, niet alleen om een an der maar ook om zijn ei gen land te leren kennen. Wat dat betreft geldt Neder land misschien als minder gelukkig voorbeeld. De Ne derlanders hebben zóveel gereisd dat zij in hun vader land niet veel goeds meer zien. Om op dit punt weer in evenwicht te komen, zouden wij nu en dan een buiten lander moeten gidsen. Wij zijn natuurlijk gewoon, deze eerst naar het Rijksmuseum en naar de Oude Kerk in Amsterdam en naar het Bin nenhof in Den Haag te bren gen. Het overkwam ons eens, dat een Italiaan hierbij nieuwe gezichtspunten open de. Vanzelfsprekend was hij hoogst voldaan, om nu ein delijk eens de Nachtwacht te zien, waarover hij zoveel had gehoord. De Staalmeesters en de Schuttersmaaltijden oogstten al evenveel succes, maar wat hem toch het langst bij bleef, waren de gepoetste harnassen ende stille vens van bloemen en vruch ten, waarmee de zeventien de eeuwse schilders ons land hebben verrijkt. De kerken uit de reforma- tietijd deden hem natuurlijk ijseljjk kil aan. De vergelij king met Venetië bleef bij een tochtje door de Amster damse grachten niet uit. Het leek hem ongelooflijk, dat onze grootouders in zulke smalle en kleine huizen woonden en het was hem een openbaring, dat ^vensters kunnen spiegelen, zoals zij dit gezien vanaf ons zitje in die rondvaartboot deden. Een grote aantrekkingskracht ging er voor de Italiaan uit van de Hollandse winkels vooral om de grote verschei denheid van nuttige dingen. Die blikjes en pakjes, en doosjes en flesjes, waar we soep en saus en vla en gebak mee kunnen bereiden leken hem allemaal Sinterklaas verrassingen. Hij kon ook rustig kopen in de Holland se winkels! Hij had al gauw gezien, dat hij niet zijn neus op de balans behoefde te houden om het gewicht te controleren; dat hij niet be hoefde af te dingen. Hij ging telkens een sigarenwinkel binnen, enkel en alleen, om zich te horen begroeten met: „morgen meneer. Opsteken meneer? Dank u wel, me neer. Dag meneer." Het meest van al ging hij in extase voor de slagers winkels, waar geen lijkkleu rige kalfskoppen en bloede rige poten hingen. maar, waar lieve tartarenbiefstuk- jes, keurig toegebonden blin de vinkjes, dun gesneden osselappen of witte schaal tjes voor de ramen lagen. Een aanblik om nooit te ver geten leverde de kolenhan delaar, die enige brokjes an- thraciet, een paar eierkool- tjes cn een hoopje Belgische en Engelse cokes op witte bordjes tegen een achter grond van rood crêpepapier had uitgestald. En dan die vitrines en die ramen vlak aan de straat, zo laag, dat men er zo binnen kon stap pen en zonder ijzeren rollui ken, zonder tralies of luiken nog welHet was moeilijk, om hem te doen geloven, dat er in Nederland ook dieven zijn; dat de gevangenissen vol zitten; dat er ook wordt ingebroken, als er een flinke buit te halen is, maar dat een Nederlandse dief geen inte resse heeft voor een van die flesjes melk, die 's morgens op een rijtje voor de Haagse deuren staan. Wie een doorsnee Italiaan naar de Loosdrechtse plas sen of naar de Limburgsé heuvels brengt, ziet zijn moeite maar schaars be loond. De meren, de bergen en de heuvels van zijn eigen land zijn in schoonheid moeilijk te overtreffen. Laat hem het Philipsdorp in Eindhoven en de arbei ders- en villawijken in wel ke stad ook zien, en hij zal niet uitgepraat komen over die prachtig onderhouden tuinen, over het frisse groen, over de overdaad van bloe men, over de interieurs, die niet aan het oog wórden ont trokken door jalouzieën en blinden maar die de wande laar een blik geven op de smaak van het Nederlandse volk. Het leek de Italiaan ongelooflijk, dat ook een ar beider een radiotoestel en een schemerlamp kan bezit ten, dat hij een tapijt óp de vloer kan hebben en een vaas met bloemen op de ta fel. Laat hem enige ritjes in de stadstram maken en de sensatie beleven, dat er (als hij grijzend is) een jongmens en zélfs een jong meisje voor hem opstaat, dat de wagen bestuurder hem goede mor gen zegt, dat de vrouwelijke conducteur van een stadsbus hem bij het uitstappen haat- hand toereikt. Laat hem ge nieten van de dag, die lang zaam en onmerkbaar over gaat in een nacht, welke niet wordt verstoord door gekrijs en gelach, door geknars van trams en geknetter van scoo ters met open knalpotten. Laat hem in één woord ge nieten van alle dingen, die zijn eigen land niet biedt, zoals daar zijn: stilte, be leefdheid, gezelligheid, com fort, vriendelijkheid C. P.—D. I ming door zijn partij niet zou afwijzen. De Democraten en Truman hebben het voordeel, dat zij hun candidaat pas hoeven bekend te maken als de Repu blikeinen met de hunne voor de dag zijn gekomen. M.a.w. indien Generaal Eisen hower de Republikeinse nominatie zou aanvaarden, zou President Truman zich nog altijd kunnen terugtrekken; want het enthousiasme voor Eisenhower is zó groot, dat elke Republikeinse en elke Democratische candidaat tegen de Gene raal zou verliezen. Doch als Truman het tegen Taft zou moeten opnemen, is de uitkomst der verkiezingen al feitelijk beslist. De anti-Trumaniten zijn n.l. nog lang geen pro-Taft-kiezers. En in ieder geval weet men ongeveer wat men aan Truman heeft. Men zal ook nog wel eens het antwoord overleggen op de vraag, die President Truman on langs tijdens een lunch van de Democra tische Partij de Amerikaanse kiezers voorhield: „Zijn jullie er op vandaag slechter aan toe dan in het laatste jaar van het „Old Deal"? Democraten kun nen dan heel wat boekjes met statistie ken opendoen waaruit zij de sterke groei van de Amerikaanse productiviteit, het Amerikaanse nationale inkomen, de eco nomische en militaire macht en verbe terde .levensstandaard kupnen aantonen Wat President Truman zelf betreft als men de curve van zijn populariteit volgt ziet men, dat deze in tijden, waarin het er van partijpolitiek stand punt gezien niet zozeer op aankomt, soms lang achtereen zeer laag blijft, doch altijd weer omhoog buigt en hoog blijft voor beslissende momenten. Zo ooit nu: met hetgeen aanvankelijk niets dan verontwaardiging van zeker meer dan de helft van het Amerikaan se volk oogstte: het ontslag van Gene raal McArthur, heeft hij uiteindelijk toch weer aan populariteit gewonnen om zijn moed en omdat bleek dat hij het bij het rechte eind had met dit ont slag. Zijn verdediging van Acheson een andere reden waardoor hij ontzag lijk aan populariteit heeft verloren heeft met de San Francisco-conferentie mee van de ergste anti-Acheson vijan den als b.v. Senator Knowland (R.) openlijk doen erkennen dat Truman het met Acheson nóg niet zo bij het ver keerde eind heeft en Acheson minder „toegeeflijk" voor de communisten is dan deze Senator e.a. altijd hebben wil len beweren. De conferentie zelf was een succes voor Truman en dat zijn dan van die gebeurtenissen, die Truman, al tijd als hij het weer nodig heeft, geluk brengen. Zoals b.v. op het ogenblik de corruptie, ónder de Chinese Nationalis ten, die wordt aangetoond door twee in rang hoge militairen van Chiang Kai Shek. Een onderzoek in de.kwestie zou de China-lobby ten zeerste kunnen schaden en daarmee zouden Truman's af wijzing van hulp aan Madame Chiang Kai Shek twee jaar geleden en zijn po litiek t.o.v. Chiang kunnen gerechtvaar digd worden. Van dit soort imponderabilia zullen er natuurlijk nog vele komen, vóór de dag daar is waarop de Democraten hun candidaat bekend maken, maar zover dit op het ogenblik te beoordelen valt, waait de wind voor President Truman gunstig. Het is ook alsof de President zélf zich soms alweer op het achterbal kon van zijn trein ziet staan om boe ren en burgers toe te spreken: in zijn toespraken de laatste maanden is oude vechtlust te bemerken, geen punt in zijn voordeel ontgaat hem. Hij valt het Con gress een nieuwe tactiek ook niet in zijn gehéél aan, zoals hij deed in 1948, maar richt zich tot bepaalde groepen daarin, die b.v. de een of andere wet tegenhouden- Zo met de wet op econo- Intussen heeft Oostenrijk een gunstig zo merseizoen achter de rug. Ofschoon de officiële cijfers van het vreemdelingenver keer nog niet ter beschikking staan, valt er niet aan te twijfelen dat dit land zeer sterk door het buitenland werd gefre quenteerd. De Oostenrijkers zelf gingen in de goedkope streken van Beneden- Oostenrijk, Karinthië en Stiermarken op vacantie. Er is flink geld verdiend, ook door de Najionalbank. Maar nu nadert weer de herfst met alle problemen van de binnenlandse politiek, op welk gebied heel wat verrassingen kunnen optreden. Want iedereen die van vacantie thuis komt merkt tot zijn grote ontsteltenis dat de prijzen veel meer zijn gestegen dan de twaalf percent die de loonsverhoging hem heeft opgebracht. Bovendien zal binnen heel korte tijd de verhoging van de huren moeten komen. De meest opvallende veranderingen echter bespeurt men in de evenwichts- verhouding tussen de Katholieke Volks partij en de socialisten. Ofschoon de eer ste in het parlement nog altijd de sterk ste partij is, begint haar werkelijke aan hang langzaam te verminderen. Het dui- delijkst kwam dit tot uitdrukking bij de presidentskeuze; want ofschoon de Volkspartij verreweg de beste en aan- nemelijkste candidaat had gesteld, hebben toch de socialisten met de oude Körner het pleit gewonnen. De 200.000 stemmen, die Gleissner ontbraken, gin gen voor hem en zijn partij verloren, omdat deze in de laatste maanden sterk aan sympathie had ingeboet. Niet alleen de socialisten hebben de kunst verstaan om brede lagen van de bevolking er van te overtuigen, dat de Volkspartij verant woordelijk was voor een aantal onpret tige regeringsmaatregelen, alsmede voor een serie corruptieschandalen, ze wer den in deze campagne nog bijgestaan door de communisten en de „onafhanke- lijken". Het grote slagwoord waarmee men sinds maanden tegen de Volkspartij te velde trok was de naam van minister Kr.auland. In zijn functie als minis ter van Wederopbouw en van Nationaal Beheer heeft deze ontegenzeglijk begaaf de en handige bewindsman twee grote tactische fouten begaan. Vooreerst heeft hij het ongeluk gehad, dat zijn privé- secretaresse op een dienstreis door de Russen bij de Ennsbrug werd gevangen genomen. Zij is sindsdien niet meer te ruggekeerd. Krauland was bij deze ge vangenneming aanwezig en het is zeker, dat hij na vrij korte tijd met zijn auto is doorgereden, ofschoon heel Oostenrijk wist, dat hij in zeer intieme relaties stond met zijn secretaresse. Dit gebrek aan ridderlijkheid heeft men hem in Oostenrijk nooit vergeven. Bovendien heeft hij als leider van het Nationaal Beheers-Instituut een grote papierfabriek (namelijk Guggcnberger), die beheerloos was geworden, aan een vriend voor een appel en een ei verpacht en deze vriend verplicht om uit de winst een bedrag van 700.000 Schilling af te voeren op de rekening van het propagandafonds van de Volksparty. Deze som is inderdaad aan de partij uit gekeerd; minister Hurdes, de toenmalige secretaris, heeft de ontvangst bevestigd en in 1949 heeft men dit geld gebruikt voor de verkiezingscampagne. Het heeft geen zin hierbij aan te teke nen dat de socialisten in verband met deze transactie een hele drukkerij heb ben overgenomen, noch is het hier de plaats om uit te maken of Krauland zich werkelijk aan corruptie heeft schuldig gemaakt één ding is zeker, dat hij de „transactie" van de papierfa briek onhandig heeft doorgevoerd en dat de tegenstanders van de partij dit geval zo breedvoerig in de pers hebben behandeld dat de naam Krauland syno niem is geworden met corruptie en dat de Volkspartij daardoor (terecht of ten onrechte) de grootste nadelen heeft ge leden. Bovendien heeft de Volkspartij de grote tactische fout begaan zich niet onmiddellijk van Krauland te distan- ciëren. Jammer genoeg is zij veel te laat tot dit inzicht gekomen. Want eerst twee maanden geleden werd de partij gereor ganiseerd. Nameiyk is kanselier Figl geen voorzitter van de partij meer en is minister Hurdes niet meer secretaris. Hun functies zUn overgenomen door twee andere vooraanstaande politici, die echter geen ministerfuncties bekleden, namelijk ing. Raab en dr. Maleta. Deze twee functionarissen, hebben niet alleen een nieuw program voor de partij uitge werkt maar een van hun eerste daden bestond daarin dat zij Krauland dwon gen de party te verlaten. Tenslotte is men begonnen met een soort inwendig reinigingswerk van de partij in de vorm van een verjongingskuur. Er worden nu vooral met de jongeren besprekingen gehouden, men Iaat de mensen hun me ning zeggen over de zogenaamde cor ruptieschandalen cn vooral wijst men op de noodzakelijkheid om zich met het oog op de eventuele nieuwe verkiezingen te versterken. Ook wil men wijzen °P de gevaren die er dreigen wanneer er een nieuwe onafhankelijke en liberale partij zou worden gevormd Hit laatste is niet uitgesloten, maar alle besprekin gen bevinden zich nog in het "tadium van „voorbereiding", wat in dit geval wil zeggen dat men het voorlopig nog niet met elkaar is eens geworden. Misschien kan de Volkspartij haar verliezen nog ophalen, maar het zal moeilijk zijn en blijven, omdat de so cialisten op het ogenblik aan de win nende hand zün .Advertentie met ruitvoering, chique model; zowel in damesmantels als. in herenjassen. Moderne kleur groen f 65 Beige kleur f 49.-— in diverse modellen en dessins 69.59.f 49.—— Modemagazijnen SPAARXWOUDERSTR. 47—80 Tel. 21392 Advertentie ZENITH ETERNA BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken UURWERKEN GR. HOUTSTR. 86, HAARLEM 68 jaar speciaalzaak mische controles, die nu zal worden herzien, omdat de Republikeinen be grijpen dat Truman die kwestie anders in de verkiezingen zal uitspelen. En zo is de strijd achter de schermen weer begonnen die zich echter, merk waardig genoeg, vooral om die figuren concentreert, welke zich officieel noch inofficieel hebben uitgelaten of zij zich candidaat stellen: Generaal Eisenhower en President Truman. WS!" Eisenhower en Truman! Vrienden of rivalen? VEEMARKT DELFT, 27 Sept. Aanvoer: 26 runderen, 4 graskalveren, 17 nuchtere kal veren, 260 varkens. 591 biggen, 44 schapen. 7 geiten. Prijzen: kalf koeien 650800. koeien 450600, nuchtere kalveren 4560. biggen 4560, lopers 6095, vette schapen 100— 130, vette lammeren 8090, runderen p. kg. slachtgew. f 2.20—2.55, magere varkens p. kg lev. gew. 1.952.handel kalm. KAASMARKT GOUDA, 27 Sept. Aanvoer 244 partijen, le kw. met rijksmerk f 2.28 f 2.38, 2e kw. met rijksmerk f 2.24—2.27, extra zware kw. tot i 2.59. Handel kalm. OLIE- EN VETMARKT, RoUe.dam. 26 September Hoewel het ook in deze berichtperiode (12 tot 26 Sept.) niet bepaald druk te noemen was, ging i alles toch wel zijn geregelde gang. De I verkopen in de bekende grondstoffen I voor de Margarine Industrie waren ook ditmaal zeer bevredigend. Van de zijde der Vetsmelterijen en Biscuitfabrieken is de kooplust welis waar niet groot, maar toch werden or enkele posten geraffineerde (geharde) cocosolie opgenomen. Het rijksbureau verleende nu ook vergunningen tot aankoop van het restant grondnoten- olie, welke olie hier al lang lag opge slagen. De betrokkenen maakten gretig van deze vergunningen gebruik. De Zeepfabrikanten, aldus de make- kelaars Bessem en De Schepper, kopen alleen als de prijs interessant is, b.v. bepaalde soorten buitenlandse vetzuren. Bovendien toch ook wel somige inland se vetzuren, terwijl zelfs kleinigheden Sumatra Palmolie, bestemd- voor de techniek, werden opgenomen. Voor de Nederlandse vetzuren be stond ook wat vraag voor export. Enkele zaken in inlands technisch vet en andere, minder gangbare artikelen, voltooien dan deze lijst van afdoenin gen, die tenslotte de handel toch. wel reden tot tevredenheid geeft. Weekoverzicht Langedijker veilingen, 28 Sept. De aardappelprijzen onder gingen in de afgelopen week op de Langedijker veiling weinig verande ring. Slechts een enkele maal werd voor een goede partij meer dan 9 cent be taald. Voor de a-kool, tot 2 kg: werd als hoogste markt 13.40 genoteerd. Woens dag werd echter niet meer dan 11 cent besteed. Ook de prijs voor ,de b-kool, waarvan nogal wat naar Engeland gaat, onderging deze daling, waarbij de groot ste maten al weer de minimumprijs na derden. De handel in gele kool ver toont vrijwel hetzelfde beeld, met heel wat bewaarkool in de aanvoer, waar door deze iets te ruim wordt met als gevolg dalende prijzen. De hoogste markt voor de a-soort bleef beneden 10 cent. Voor de b-soort werd tussen de 6 en 7 cent betaald. Nu voor het eerst.de minimumprijs voor witte kool op 4 cent stond werd iedere partij waar iets aan mankeerde doorgedraaid. De aanvoeren waren on regelmatig tengevolge Waarvan Broek op Langedijk op een dag 130 ton door gedraaid moest boeken. Voor veevoeder werd 16 cent per 100 kg betaald. De prijs van groene kool was vrij wel gelijk aart die der vorige week: tus sen 16 en 14 cent. De vraag naar bieten handhaafde zich. De a-sortering noteerde af en toe meer dan 10 cent. Uien bleven eveneens prijshoudend. Voor de middelsoort werd 15 tot 19 cent betaald en voor de kleine uitjes tot 24. De slabonenprijs kon zich niet hand haven en daalde tot beneden 50 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9