in Opstand tegen Per on onderdrukt Ontvlucht maar weer gegrepen Commissaris Voordewind gaf „Hugo de Groot" de tip regering besluit: Oliegeschil met Perzië voor Veiligheidsraad Enorme brand opslagplaats verwoest 29 brandweerlieden bedwelmd door rook Schade, loopt in de millioenen ELECTRICITEITSNETTEN WAREN OVERBELAST Tussen neus en lippen TWEE GENERAALS DE LEIDERS VAN DE REVOLTE Brekende balk treft arbeider Hoofdverdachte at closetscherven Scherpe critiek in de limes Zonnig en droog weer Tot hoofd en hart Noord- en Zuid-Holland Vrijdagavond per radio gewaarschuwd Het weer J ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 KJOSK r Postfc '.-'5 14-5 - A aLLcM Telef. 14062 - Giro 120412 75ste JAARGANG No. 25188 de aanleiding Man aan verwondingen overleden Lt.-kol. Christan in Korea gewond Bradley bij Ridgway Arrestaties Noor Amerik, militair bouwprogramma Bijna 6 milliard dollar oovwe/v.' Het vuur meester Een dode tijdens de oefening „Mars" LODEN REGENJASSEN Brandweerorder in binnenland geplaatst? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstr. 45, tel 3998 Bijkant llmuiden Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur "s avonds 21544 Directeur: I. 7. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. STAAT VAN BELEG entinië Arg President Peron van Argentinië heeft gisteren de staat van beleg voor het ge hele land afgekondigd en daarna bekendgemaakt dat een gistermorgen uitge broken opstand tegen de regering is mislukt. In een regeringsdecreet is bekend gemaakt dat legerofficieren doodgeschoten zullen worden, indien «ij in opstand komen. Volgens de Argentijnse staatsradio was de opstand ontstaan bij het achtste cavalerie-regiment en de cavalerieschool van het garnizoen op de Campo de Mayo. De vliegbasis van Palomar buiten Buenos Aires had zich bij de opstand aangesloten, doch zich overgegeven na een beschieting door „loyale strijdkrach ten". Onmiddellijk na de bekendmaking dat de opstand was onderdrukt riep de Algemene Vakbond, die aan de zijde van Peron staat, een algemene staking uit en verzocht alle arbeiders zich onmiddellijk naar het paleis te begeven. Hier deelde Peron van het balcon af mede dat er des morgens een aanslag op zijn leven was gepleegd. Volgens de Argentijnse radio werd de opstand geleid door twee generaals, Benjamin Menendez en Arturo Rawson. Het Argentijnse minis terie voor het leger heeft gisteravond medegedeeld, dat generaal Menendez gearresteerd is- Generaal Rawson zou gevlucht zijn. Een opname van president Peron en zijn 1 PorïrÜrlatlHir v/o r» Fvitü echtgenote, beiden nog oppermachtig in I VJaHUiUaluiu dll LiVlld Argentinië nu de revolte is onder-1 - Argentinië drukt. Peron dankte Vrijdagavond de arbeiders voor hun steun. Evita deed het vanuit haar bed met een door tranen verstikte stem. De krachten, zo gei zij, hadden haar door het gebeurde begeven. Precies twee maanden geleden, 28 Juli, zijn uit de strafgevangenis te Gronin gen vier gevangenen ontvlucht. Drie van hen werden enige tijd later gegrepen. Vrijdag is de vierde te Rijswijk ge arresteerd. Deze man had ingebroken in een perceel aan de Oranjelaan. Na een handgemeen met de bewoner, die hij bedreigde met de woorden Je geld of je leven", vluchtte hij. Zijn vlucht trok de aandacht van voorbijgangers. Op hun aanwijzingen heeft een Rijswijkse politieagent de man later uit een boom in een tuin gehaald, waarin hij zijn toe vlucht had gezocht. Vrijdagmorgen is een 25-jarige arbei der te Amsterdam om het leven geko men bij een ongeval dat zich nabij de in aanbouw zijnde electriciteitscentrale aan de Hemweg heeft voorgedaan. Met behulp van een vrachtwagen wilde men een asphaltmolen op de dijk zetten. Tus sen de achterzijde van de wagen en de molen werd een balk geplaatst. Toen de vrachtwagen langzaam de molen op drukte brak plotseling de balk door midden. Deze trof de arbeider, die tus sen de voertuigen stond. De man werd zo zwaar verwond, dat de dood onmid dellijk intrad. Toen het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Noordelijke rich ting werd verplaatst om deel te nemen aan militaire oefeningen werd de jeep, waarin zich de luitenant-kolonels Chris tan en Eekhout bevonden, aangereden door een Koreaanse vrachtauto. Luite nant-kolonel G. H. Christan liep een arm- en beenbreuk op en zal ongeveer zes weken in een militair hospitaal moeten verblijven alvorens het comman do over het detachement op zich te kunnen nemen. Luitenant-kolonel W, D. H. Eekhout kreeg slechts lichte verwondingen. Hij zal het detachement blijven comman deren totdat overste Christan het bevel kan overnemen. De voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, generaal Brad ley. is heden achter gesloten deuren een conferentie begonnen met generaal Ridgway, over alle aspecten van de toe stand in Korea. De adviseur van het State Departement Charles Bohlen, een deskundige in Rus sische aangelegenheden, heeft eveneens met de generaals geconfereerd. Zweden Het socialistische kabinet Van Zweden zal Maandag aftreden. Dan «1 een coalitieregering van socialisten ®h agrariërs gevormd worden. Generaal Menendez zou in een pro clamatie leger, vloot en luchtmacht „uit naam van het land" aangespoord hebben de regering omver te werpen en „de normale toestand te herstellen". Generaal Rawson stond aan de zijde van Peron toen deze in opkomst was, doch werd, in 1944, door Peron verdron gen, toen deze de rechterhand werd van generaal Farrell, die in dat jaar door een staatsgreep aan de macht kwam. Rawson wierp in 1942 de regering van president Ramon Castillo omver en was twee dagen lang president, voordat hij weer uit deze functie werd ontzet. In 1945 werd Rawson gearres teerd, uit het leger ontslagen en zes maanden gevangen gezet, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de kort stondige revolte van het garnizoen van Cordoba. Ook Alfredo L. Palacios, socialistisch candidaat voor het presidentschap, is gisteren gearresteerd. Palacios is 71 jaar oud en staat bekend als „de vader van het Argen tijnse socialisme". Tijdens de onlusten in Argentinië in 1945 vluchtte hij naar de ambassade van Uruguay. Later nam hij de wijk naar Montevideo. Toen Peron in 1946 tot president werd ge kozen, deed hij afstand van zijn pro fessoraat aan de universiteiten te Buenos Aires en La Plata. Bij de par lementaire verkiezingen in 1948 wekte Palacios de socialisten op, het regiem van Peron een halt toe te roepen „dooi de radicalen te steunen". Men neemt aan, aldus Reuter, dat de opstand is uitgebroken naar aanleiding van het oorspronkelijke plan om Evita Peron candidaat te stellen voor het vice- presidentschap. Vooral het leger, zo ver klaart men in Amerikaanse kringen te Washington, was hiertegen gekant. Hoe wel dc candidatuur ingetrokken was. zou men het huidige tijdstip het gunstigst geacht hebben voor een opstand. 11 No vember worden in Argentinië algemene verkiezingen gehouden. Het uitbreken van de opstand viel samen met een plechtigheid waarop dc president een nieuwe vlag zou hébben aangeboden aan het stadsgarnizoen, ver gezeld van zijn echtgenote. Peron gaf bij zijn toespraak tot het volk geen bijzon derheden over de aanslag, doch ver klaarde alleen dat deze gepleegd was vóór de ingang van het stadsgarnizoen op de Campo de Mayo. Daar Peron in zijn toespraak sprak van „de mannen van het verraad, die bij de ingang van de Campo de Mayo op ons op de loer lagen"; neemt men aan, dat zijn echt genote zich op het moment van de aan slag bij hem bevond. Peron verzocht zijn aanhangers rustig naar huis te gaan en ..vrouw en kinderen een kus te geven de kus van de bevrijde republiek". Peron bracht het leger dank voor de trouw en de toewijding. ,,De band tussen volk en leger is thans definitief beze geld", aldus Peron. Tijdens zijn toespraak werd in een vlootcommuniqué bekend gemaakt, dat vlootstrijdkrachten waren gemobili seerd om zich naar de vlootbasis Pun- ta Del Indio te begeven, waar onder delen nog in opstand waren. Zes vlieg tuigen van de vloot waren, door op standelingen bestuurd, van de basis vertrokken. Twee waren er op een vliegveld te Buenos Aires geland, waar de piloten waren gearresteerd en dc andere vier waren naar de basis teruggekeerd. Meer dan 70 officieren van het Argen tjjnse leger arriveerden gisteren in ze ven militaire vliegtuigen in Uruguay en werden voorlopig door de autoriteiten gearresteerd in afwachting van een on derzoek naar hun antecedenten. De Uru- guese regering heeft bericht gezon den naar Buenos Aires, dat dc vliegtui gen naar Argentinië zullen worden te ruggebracht. Kap. Vicente Baroja, een viootofficier, die een leidende rol heeft gespeeld in de mislukte opstand, deelde mede, dat het doel van de opstand was geweest het be wind van gen. Peron in een bliksemsnel le actie weg te vagen, maar dat de land strijdkrachten, die in het complot be trokken waren, hadden gefaald. Baroja zei, dat hij tijdens de „pamflet- ten"-vlucht boven Buenos Aires alleen een paar tanks in actie had gezien. Hi.i had bommen ingeladen, maar was niet overgegaan tot het bombarderen van doelen, omdat de voorgenomen acties te land, die met de luchtbombardementen zouden samenvallen, achterwege bleven. Een 25-jarige luitenant-vlieger deelde mee, dat de berichten van de Argentijnse radio grote verwarring onder de rebel len hadden gesticht. Dr. Alberto Gainza Paz, wiens blad „La Prensa" indertijd in beslag genomen werd, heeft te Chicago verklaard, „dat de burgeroorlog door ieder verwacht werd". Er waren reeds lang geruchten geweest, doch niemand wist wanneer en door wie een opstand ontketend zou worden. Dr. Gainza Paz was de eregast van de Am. vereniging van kranten directeuren. Dr. Paz verklaarde verder nog, dat de inflatie in Argentinië ernstige gevol gen heeft. Toen Peron aan de macht kwam, waren er twee milliard pesos in omloop, thans veertien milliard, aldus Paz. Paz gelooft niet, dat de oppositie van Peron bij de verkiezingen van 11 November enige kans op succes heeft. Nadat dr. Paz gezegd had, dat hij ver langde naar de dag, dat hij bij zijn blad kon terugkeren, werd hem gevraagd, hoe hij dacht het blad weer in handen te kunnen krijgen. Hij antwoordde: „Ten gevolge van een wijziging in het regiem". In aansluiting op onze uitvoerige be richtgeving van gisteren, betreffende de poging om op originele wijze in te bre ken in de goederenloods van de N.V. van Gend en Loos te Zaandam, kunnen wij nog het volgende mededelen. De Rijks- en Spoorwegrecherche, die in samenwer king met rechercheur Brandsma uit Zaandam de hand heeft weten te leggen op reeds drie belangrijke verdachten in deze zaak, zoekt thans nog naar een vierde knaap, die tegenwoordig moet zijn geweest bij de eerste van de serie van drie inbraken in Zaandam. Met de arrestatie van „Hugo de Groot", de 20-jarige A. K. uit Zwanenburg, heeft de politie een goede greep gedaan, want behoudens' een poging tot diefstal van een auto, had deze verdachte nog meer op zijn kerfstok. De tweede verdachte is de 19-jarige J H„ die eveneens bij de eerste diefstal tegenwoordig is geweest. De derde verdachte, die eveneens in de cel in Zaandam zit opgesloten, is de 46- jarige arbeider L.. die verdacht wordt van schuldheling. Een groot gedeelte van de gestolen goederen, voornamelijk tex tiel, kon worden achterhaald bij een groentenboer, die te goeder trouw bleek. Pas bij confrontering met de gestolen waar bekende de hoofdverdachte A. K„ die in de cel gepoogd had in het zieken huis terecht te komen. Hiertoe had hij grote scherven uit de closetpot getrapt en ingeslikt. De inmiddels ontboden dokter wist echter een paardenmiddeltje, waardoor er geen gevaar ontstond. Het heeft twee dagen geduurd voor A. K. bekende. Toen hij geconfronteerd werd met de grote houten kist, waarin bii precies drie uttr bad gezeten en welke kist alleen al 35 kg. woog (boven op de kist waren notabcne etiketten van de spoorwegen geplakt, voorstellende een glas, als waarschuwing dat de kist niet gekanteld mocht worden!) barstte K. in snikken uit en deed een ontroerend ver haal, dat thans het laatste wat hij nog op de wereld bezat door onverlaten was gestolen. Het hardnekkige ontkennen staakte hij pas toen hem de series over hemden, handschoenen en andere gesto len voorwerpen werden getoond. Tijdens een gemoedelijk praatje na zijn beken tenis aan de recherche, vertelde K. laco niek op het idee gekomen te zijn door het lezen van één der boeken van com missaris Voordewind, die een soortge lijke werkwijze bij een inbraak in een juwelierswinkel vertelt. De grote zware kist werd gesloten met een licht slot, dat K., die zich in die kist alleen op zijn zijde en met opgetrokken knieën kon ophouden, van binnen uit kon ontsluiten. De eerste maal dat de dieven een be zoek aan de goederenloods in Zaandam hadden gebracht werd de omvangrijke buit rustig op gestolen damesfietsen, over Buitenhuizen, naar Halfweg ver voerd. President Truman heeft gisteren te Washington een wet getekend, waarin machtiging wordt verleend voor het be steden van een bedrag van 5.864 millioen dollar voor het Amerikaanse militaire bouwprogram in de gehele wereld. Het Congress moet de gelden nog toewijzen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Na reeds, zonder enig effect op de Perzische houding, haar geschil betreffende de Anglo Iranian Oil Company voor het Internationaal Gerechtshof te hebben Negenentwintig brandweerlieden raakten bedwelmd bij het blussingsiverk van een enorme brand, die een grote loods van Thomsen's havenbedrijf te Rotter dam heeft verwoest. gebracht, heeft de Engelse, regering nu bij de Veiligheidsraad. 1 1 rp59 De Times, welke de 'aatste tijd een ongewoon grote verontwaardiging ge toond heeft tegenover de regering, con stateert in een hoofdartikel van heden ochtend dat men geen heil mag ver wachten van de laatste stap van de En gelse regering. ..Men moet zich neerleg, gen", aldus het blad. „bij de trieste waarheid dat de Britse politiek en de Britse belangen ernstig geschaad zijn" en het blad beschuldigt vervolgens de regering van onbekwaamheid in haar optreden in de Perzische kwestie. Het blad herinnert aan de beroemde rege ringsverklaring van 30 Juli. waarin het heette dat men niet toe zou stemmen in Een enorme brand die Vrijdag tegen het middaguur is uitgebroken in de grote loods van Thomsen's havenbedrijf aan de Keilestraat te Rotterdam heeft dit pand geheel verwoest. Grote voorraden paraffine, salpeterzuur, olienoten en een partij lampen zijn verloren gegaan. De waarde van de in het pand opgeslagen goederen wordt door deskundigen op ongeveer tien millioen gulden geschat. Een hoeveelheid goederen ter waarde van anderhalf millioen is zeker verloren ge gaan. Bij de blussingswerkzaamheden, die met het meest uitgebreide materieel, waarover de Rotterdamse brandweer beschikt, werden uitgevoerd. werd een groot aantal brandweerlieden door de enorme rookontwikkeling bedwelmd. Veertien moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Vijftien anderen kon den ter plaatse worden behandeld. een opslagplaats van de Vacuum Oil Company. Veiligheidshalve heeft men de helft vat) de opgeslagen vaten olie naar een verder gelegen gedeelte over gebracht. Hedenmorgen vroeg sloegen nog steeds geweldige rookmassa's uit de bovenste verdieping van het brandende pand. De vlammen waren echter nog niet uit het dak geslagen. De brand was echter nog maar weinig in hevigheid afgenomen en onvermoeid werkten de aflossers van de brandweerlieden aan de bestrijding van het vuur. Meer dan honderd brandweerlieden zijn van Vrijdagmiddag af tot diep in de nacht bezig geweest de brand, waarover wij gisteren in een deel van onze oplage reeds de eerste berichten ko-nden opne men, te blussen. Het geheel bood ih de avond een lugu bere aanblik. Flitsende helmen, natte, uitgeputte mannen, massale waterstralen en stampende auto's builen. Alles tegen een zwaar rokende en stinkende achter grond. De toegangsstraat naar de plaats des onheils was afgezet, doch ondanks het avonduur verdrongen de mensen zich om een glimpje van het sinistere schouwspel op te vangen. Met veertig stralen bond de brand weer de strijd aan tegen de enorme vuurmassa, waarvan tengevolge Van de grote rookontwikkeling slechts weinig te zien was. Steeds weer kwamen brand weerlieden bedwelmd aanwankelen; zij werden direct naar een ziekenhuis ver voerd. Het Keilepand meet vijftig bij honderd meter en is door brandmuren in vier gedeelten verdeeld. Volgens de verhalen stond bij het uitbreken van de brand een branddeur open. zodat het vuur, dat eerst in afdeling acht van het pand woedde, zich naar afdeling zeven kon verplaatsen. De straat voor de rokende loods leek wel een riviertje, waarin stukken paraffine dreven. Van het dak af van een belendend perceel konden wij door een raampje een blik in het gebouw werpen en wij consta teerden een geweldige vuurgloed Om circa half een in de nacht ver keerde men in de mening, dat ook de zolderétage, waarop lompen en olienoten liggen opgeslagen, vlam had gevat. De Magirusladder werd voorgereden en uit geschoven. Een brandweerman klom naar boven en beneden teruggekeerd deelde hij zijn in spanning verkirend» collega's mee: „Eén laaiende vuurzee" De branddeuren, die toegang verschaffen tot deze étage, moeten dus ontzet zijn. Naast het brandende pand bevindt zich (Van onze weerkundige medewerker) Het weer in ons land zal Zondag na het optrekken van de gevormde mist- en nevelvclden een droog en zonnig ka rakter hebben. Het liet zich Vrijdag nog aanzien, dat een aanvallende Oceaandepressie tegen Zondag enige regen zou gaan brengen, maar de barometers in West-Europa zijn de laatste vier en twintig uur flink gaan stijgen. Hierdoor vordert de Oceaan depressie nog slechts in vertraagd tem po in de richting van de Britse eilanden. Een mens van ivoorden zonder daden is als een tuin vol onkruid Men scheen nog steeds niet bij de vuurhaard te kunnen komen. Door ge kapte gaten spoot men ook water op de bovenverdieping van het pand. Duizen den liters water werden per minuut in de vuurmassa's geworpen. Om half tien vanmorgen werd gemeld, dat men het vuur meester was. Toen be gon dc brandweer aan het nablussen. Op vragen van het Eerste Kamerlid Schoonenberg (C.P.N.) betreffende on gelukken tijdens de militaire oefening „Mars" heeft de minister van Oorlog geantwoord dat bij deze oefening één militair werd gedood door het afvuren van een losse patroon op korte afstand Acht militairen werden licht gewond, van wie drie door een verkeersongeval. besloten de zaak aanhangig te maken een volledige evacuatie van Abadan door het Engelse personeel. Doch toen deze week het ogenblik kwam, waarop deze belofte moest worden ingelost, deed de regering niets. Een tweede beschuldiging van de Times is dat de regering de fout beging alle onderhandelingen met Perzië af te breken, zonder blijkbaar besloten te hebben tot een alternatief. „Het is een van de eerste regels van de diplomatie", aldus het blad, „geen onderhandelingen af te breken voordat men besloten heeft tot een alternatief beleid." En in de derde plaats beschuldigt het blad de regering ervan dat zij tija ver spilde door te speculeren op de val van Mossadeq, een val die onwaar schijnlijk was en die. indien zij had plaatsgevonden. geen vooruitzichten bood op verbetering van de toestand- Van gewoonlijk welingelichte Ameri kaanse zijde te Teheran is Vrijdagavond vernomen, dat president Truman deze week voor de tweede maal heeft ge poogd een crisis in het Perzische olie geschil af te wenden, deze keer door het zenden van een persoonlijke bood schap aan sjah Mohammed Reza Pah- levi. Men wilde geen bijzonderheden mededelen, doch gemeend wordt dat Truman de sjah hééft verzocht een matigende invloed op de Perzische po litiek uit te oefenen, die thans geheel wordt beheerst door premier dr. Mos-, sadeq. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat de boodschap door de nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Teheran Henderson aan de sjah zal worden overhandigd, wanneer eerstge noemde Zaterdagochtend zijn geloofs brieven aan de vorst zal overhandigen. De Perzische autoriteiten in Teheran hebben het vliegveld Cyprus doen weten, dat het vliegen boven de raffinaderij van Abadan ten strengste verboden is. De radioluisteraars, die Vrijdagavond hun toestel op Hilversum II hadden af gestemd, kregen om twintig minuten voor negen plotseling m:dden onder de uitzending een belangrijke mededeling te horen van de zijde van de leiding der electriciteitsbedrijven in Noord- en Zuid-Holland. Hierin werden de luisteraars in deze provincies aangespoord zoveel mogelijk lichtpunten en electrisehe kacheltjes niet te gebruiken, aangezien anders door overbelasting der netten tot het uitscha kelen van stroom in gehele woonwijken zou moeten worden overgegaan. „Na ne gen uur," zo werd aan de mededeling toegevoegd, „treedt enige ontspanning in, zodat na dat uUr de mogelijkheden! voor de energielevering ruimer worden." Naar aanleiding van deze mededeling Straatnaam ln Singapore was een straat, die „de Maagopen- snijdersstraat" heette, zijn de dit de vertaling van het Chinees: „Jalan phoesj pak tjong". Zij was inder daad zeel tot ongenoegen van de nette mensen, die er woondenzo genoemd, omdat zij naar een oude armenbegraafplaats leid de, waar ook de lijkschou- t vingen plaats vonden. Thans is de straat echter omgedoopt in „Plantage laan" en de bewoners zijn nu even tevreden als die van de gelijknamige straat in Amsterdam. Stille Getuige Hoe emotioneel het in de Amerikaanse rechtszaal soms kan toegaan, leert het verhaal van het proces tegen 18 politiemannen in New York, die beschuldigd van omkoperij terecht stonden. Zij moesten bui ten vervolging worden ge steld, omdat de kroonge tuige, de zwendelaar Har ry Gross, hardnekkig wei gerde een verklaring af te leggen. Gross wilde niet getuigen, omdat hij zijn gezin niet in gevaar wilde brengen. De bedreiging van rechter Samuel S. Leibowitz om hem „dui zend jaar" in de gevan genis te laten opsluiten, sorteerde niet het minste effect. De plaatsvervan-, gende procureur-generaal Julius Helfand, die zag, hoe het proces, waarvan de voorbereidingen 20 maanden hadden geduurd, op niets zou gaan uitlopen, barstte op een gegeven ogenblik in tranen uit. „Neemt u mij niet kwa lijk", verontschuldigde hij zich. Procureur-generaal Miles McDonald moest met spijt constateren: „Wij hebben geen enkel wapen om hem tot een getuigenis te dwingen". In Sovjet- Rusland zouden ze met een getuige als Gross wel raad hebben geweien. Re ken maar, daar brengen ze zelfs onschuldigen tot de meest zelfbezwarende bekentenissen. Miles Mc Donald zei, dat Gross' be zorgdheid voor zijn gezin, maar larie was. omdat Gross een grote som zwijg geld zou hebben gekre gen, toen hij tijdens zijn „huisarrest" er 'een dag was tussenuit geknepen. Bovendien waren Gross' vrouw en kinderen „er gens" onder zware bewa king in veiligheid gesteld, omdat er een paar anonie me dreigbrieven waren gekomen. Toen Gross uit de zaal wilde weggaan, gelastte rechter heibowitz hem terug te komen. „U neemt hier plaats en als u dat niet doet, laat ik u met handboeien aan de stoel vastketenen", zei hij streng. Met een hoofd als een boei gehoorzaamde Gross. Maar er was geen woord meer uit hem te krijgen. Ook de bedreiging, dat zijn zwijgen als ..con tempt of court" werd be schouwd, hielp niet. Elke vraag, waarop Gross wei gerde te antwoorden, kan hem op 30 dagen gevan genisstraf en 250 dollar boete komen te staan. Binnen een paar uur had hij al 19 aanklachten we gens minachting van het hof te pakken. hebben wij ons gewend tot ir. J. A. Bar ker, hoofdingenieur van het gemeenteliji. electriciteitsbedrijf te 's-Gravenhage. „De situatie is inderdaad critiek." aldus ir. Bakker, „en is zeker niet eerst Vrij dagavond ingetreden. Wij kampen nu al anderhalve week met de overbelasting, welke wij voorlopig proberen te onder vangen door iedere avond een geringere frequentie energie te leveren. Zo is Vrij dagavond de spanning met vijf pet. ver minderd om het verbruik te drukken. Wij staan op de rand van ons vermogen." Tekenend voor de situatie was wel, dat Vrijdagavond nog een technisch ambtenaar zich ijlings naar de centrale moest begeven om op het critieke mo ment te kunnen ingrijpen, als uitschake ling van woonwijken nodig mocht blij ken. Om kwart over negen was de belasting van de netten afgenomen, zodat op dat tijdstip ook de spanning bij de directies der electriciteitsbedrijven geweken was. Advertentie BaRTCLJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Wat de Amerikaan Harvey D. Teller aan de haak wist te slaan. Het beestje weegt 932 pond en de camera spreekt geen visserslatijn. Verwachting tot Zondagavond: In de nacht en ochtend weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Morgen later op de dag droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Koude nacht, overdag iets hogere temperaturen dan van daag. Zondag: Zon: 6.37—18.22. Maan: 5.48—17.56. Maandag: Zon: 6.39—18.20. Maan: 7.07—18.07. De zeven erkende Nederlandse leve ranciers van brandweermaterieel hebben een gezamenlijke offerte ingediend met betrekking tot de aanschaffing van brandweermaterieel voor de burgerlijke verdediging. Door eendrachtige samenwerking zijn deze bedrijven er in geslaagd in een tijd vak van zes weken een prototype te ont wikkelen van een autospuit, welke ge heel en al beantwoordt aan de eisen, welke door de overheid worden gesteld. Dank zij de medewerking van de N.V. Van Doorn.e's Automobielfabriek te Eindhoven, welke voor dit doel een spe ciaal geconstrueerd chassis leverde, kon een autospuit worden gefabriceerd wel ke geheel van Nederlands fabrikaat is. De Nederlandse industrie houdt de mogelijkheid open de regeringsopdracht, welke een bedrag van bijna twintig mil lioen gulden beloopt, binnen onze gren zen ie houden. Verenigde Staten President Truman heeft Averell Harriman benoemd tot Amerikaans vertegenwoordiger in de commissie van de Noord-Atlantische Raad. die de verdedigingsplannen van de leden zal analyseren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1