Strijd tegen natum barbaren Met eervol ontslag Deze week in Rembrandt DE WEEK IN STAD EN STREEK H m i4 Succes Schotels f2.50 Restaurant 't Heerenhek Restaurant Lion d'Or W Ij klwizen z bontwerk Grote belangstelling bij opening natuurbeschermingsweek Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent „REINO" HERINGA WUTHRICH HET RIJK DER GOUDEN SCHRIJNEN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 NIEUW VLUG VOORDELIG SCHOONMAAKBEDRIJF GED. OUDE GRACHT 126 HELP HEM DUWEN! Actie van het Triniteits- Lyceum Burgerlijke Stand WIJKCOMITé HAARLEM-NOORD CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Expositie over de kunst van het edelsmeden H.H. MISSEN OP ZONDAG Leidse wollen dekens 1.50 X 2 M39.50 1.60 X 2.10 M. 45.— 1.90 X 2.30 M. ƒ58.50 ZANGRECITAL Henny LamerisJoh. Ligtelijn De kathedraal SANTPOORT Zondagsdienst Een technisch-wonder op auto-gebied. Importeur J. LEONARD LANG Frans Hals Luxor Palace City Spaarne Frans Heerkens Thyssen ^ESTMJR!4T1E VRN SCHILDERIJEN Eerste adres in den lande LOEMPIA met taugee? BILJARTEN met soep en toespijs naar keuze f 3.50 Zondag Maandag Dinsdag BURGEMEESTERS HUIS ZANDVOORT Standpunt van de K .V .P .-fractie Verkooplokaal Notarishuis MEUBILAIRVEILING 16/17 OCT. HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw (,EH. OUWE (iltAUSlT 49 Op geregelde tijden hebben m Haarlemgebeurtenissen plaats, die vele ge- .leentelijke kopstukken bij elkander brengen om een bewonderenswaardig par ticulier initiatief te bezegelen met de belangstelling van de overheid. Wij denken aan de jaarlijkse bloemen- en sportweek, de vele tentoonstellingen. Gisteravond werd dan de Natuurbeschermingsweek Kennemerland 1951 officieel door de bur gemeester, rnr. P. O. F. M. Cremers, geopend, in het bijzijn van een paar honderd medewerkers en geïnteresseerden. In de Kroonzalen van Brinkmaan overhan digde de voorzitter van het comitéde heer D. Geluk, de sleutel vcm de Vlees hal aan de burgemeester en om kwart over negen knipte de fotograaf de ope ning van de deuren van het in licht badende historische gebouw, dat z'n prach tige bestemming heeft, gekregen. Tevoren had de heer Geluk hulde ge bracht aan de heer H. J. Jonker, de ini tiatiefnemer en stuwende kracht, waar na hü het betreurde, dat de burge meesters van Bloemendaal en Heemste de, leden van het* ere-comité, bericht van verhindering hadden gezonden. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik er nog eens op te wijzen, dat bij een herha ling van deze week de samenwerking met de randgemeenten onmisbaar ge acht moet worden. Vervolgens bracht de voorzitter dank aan de provincie en haar diensten, aan de heer Dorresteyn en zijn mannen van de Dienst van Hout en Plantsoenen, de onderwijskrachten, de biologen en de vele anderen, die hun tijd aan dit mooie werk schonken. Erkentelijk was spr. ook jegens de Kr?y--iP: raad van Haar- - lem, die tot een bedrag van f 5000 in een garantie fonds deelnam. Aan de heer An ton Pieck. die de tekening van het affiche voor het goede doei ver vaardigde, bood de heer Geluk het boekwerk „Haarlem zeven eeuwen stad" aan. De burgemeester verklaarde vooral als voorzitter van het verleden jaar in gestelde Natuurfonds gelukkig te zijn met het genomen initiatief. Deze natuurbeschermingsweek' is op een manier opgezet, zoals dat in Neder land nog niet vertoond is; ze belooft 'iets heel bijzonders te wórden en voor ziet in een dringende behoefte. Wan neer de jeugd een verkeerd voorbeeld van de ouderen krijgt, kan men niet verwachten, dat zij het mooie van de latuur inziet. Zovelen, die opgevoed zijn buiten de natuur, zijn helaas bar- barer in de natuur. Met boetepredica- ties is met veel te bereiken, ging de burgemeester voort, maar de latente liefde tot de natuurdie in elk mens aanwezig is, moet wakker geschud worden. Op deze wijze kan verbetering gebracht worden in de ruwheid van de zeden. Ook spr. roemde het sociaal gevoel van de heer Jonker, die de liefde, die hij zelf voor de natuur bezit, met alle kracht die in hem is, aan anderen wil overdragen. De heer Jonker dankte voor de vriendelijke woorden en reikte met een speechje de medailles uit, die Haarlem's bloei voor de volkstuinders- verenigingen met hun dahlia-inzendin gen beschikbaar stelde Het gezelschap maakte een rondgang over de tentoonstellingen en was vooral ook getroffen door de1 fraaie bloemen versiering, welke boven de ingang van de visha' is aangebracht. Advertentie Een uitkomst voor fabrieken, ga rages, winkels, magazijnen, zie kenhuizen enz. Met onze modern" Ain. machines zijn wij in staat houten en stenen vloeren te schrobben en te drogen in de kortst mogelijke tijd. Inlichtingen voor geregeld onderhoud: Tel. 16254 De oud-Trinitariër Jan van Maanen, die in 1946 eindexamen deed, vertrok daarna naa* het klooster der paters Augustijnen. Over enkele weken zal hij naar de missie in Bolivia gaan, om daar voor het eerst zijn theologische studie af te maken en daarna als priester te werken onder de Bolivianen, Er moet daar een nieuw klooster gebouwd wor den met een drievoudige taak: groot seminarie voor de hierheen uitgezon den Nederlandse studenten, centrum van zielzorg voor de omgeving en middelbare school voor Boliviaanse Jeugd. De Trinitariërs willen nu mee helpen om minstens een kerkharmo- nium te leveren met behulp van inge zamelde kwartjes onder het motto „Help hem duwen" Het startsein voor de actie zal Fr. Vitalis alias Jan van Maanen zelf in alle klassen geven. De actie sluit op 6 October en er zijn vele prijzen beschikbaar gesteld voor de gene, die de meeste „Duwtjes" ver kopen. Een indrukwekkend comité van aanbeveling onderschrijft de activiteit van de apostolaatsgemeenschap der Tri nitariërs. Advertentie v. Delft's Kinderwagens OUDE GROENMARKT 16-14 HAAfeUM ÏEtEFOON 11266 GEBOREN: A. M. G. Mulder—Beuken z; E. C. J. PortegiesKlabou t\ G. J. van OpzeelandVeldhuizen z; F. M. Uit- tenbogaardHop z; M. AantjesBoele z; M van Dalen—Prampithak z; C. F. Smit Weijers d; W. J. Lüning—Dieperink d; S. W. Timmervan Bragt d; M. E. M. ZwartIJsselmuiden d; M, I. M. Huizin- gavan Brero d- OVERLEDEN: P. Willemsen, 77 j., KI. Heiligland; A. M. Kops—Voorderhaak, 65 j.. Kleine Houtstraat; K. Bes, 93 j., Chysanthemumlaan; K. de Vries, 34 j., Schotersingel; T. Beemsterboer, 32 j., Kamperlaan; H. B. Laugeman, 63 j., Ha- zepaterlaan; G. J. Bakker, 19 j., Maerten van Heemskerckstraat. iiiiiiiiiiiii iiiiitiiii illinium ii in ii min ui ii mini ii fi mui mui Natuurbeschermingsweek Vlees- en Vishal, Grote Markt Natuur beschermingsweek Kennemerland 1951. Ge opend dagelijks van 1022 uur. Frans Halsmuseum: Dr. M. F. Mörser Bruins, 8 u. (Maandag). Weth. Westerveldschool: Ir. C. N. A. de Voogd, 8 u. (Maandag). Op de derde lijn van de radiodistributie zal de heer Kees Hana Zondagavond om half acht spreken over de invloed van de mens op het duinlandschap. Dinsdag 2 October om half acht behandelt de bioloog drs. Melser de invloed van het dier op het duinlandschap. Donderdag 4 October behandelt de heer J. B. Wichers Thysse's Hof. Het wijkcomité Noord heeft gister avond weer vergaderd, waarbij de bouw van een badhuis boven de Jan Gijzen- vaart weer aan de orde kwam. behulp van de UW werd een enquête gehouden in het badhuis aan de Van Egmondstraat. waarbij bleek dat het noordelijk stadsgedeelte zeer gebaat zou zijn met een eigen badhuis. Daar is ech ter een kwart millioen voor nodig en er is natuurlijk geen sprake van dat de gemeente hieraan zou kunnen begin nen. Misschien dat de bewoners zelf in samenwerking met het Witte Kruis een oplossing kunnen vinden- Ten aanzien van de verlichting van de Vergierdeweg werd succes bereikt, want de gemeente zal vijf nieuwe lantaarns plaatsen. Ver der werd gewezen op de slechte toe stand van de Slaperdijk en de verlich ting van de „Waterbuurt". Getracht zal worden om te komen tot een commissie, die het geven van feestelijkheden op de nationale feestdag moet voorbereiden. Vrijdag 2 November wordt opnieuw vergaderd; dan komt een verkiezing van het bestuur aan de orde. Advertentie HAARLEM f- Gisteravond werd door de burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers de tentoonstelling van de Natuurbeschermingsweek in de Vleeshal en tn de Vishal officieel geopend, waarna een rondgang over de tentoonstelling volgde. V.l.n.r.: Wethouder Geluk, Mevrouw Cremers en burgemeester Cremers bij één der fraaie duindiorama's in de Vleeshal. Gisteravond vond in de kunsthandel Leffelaar op de Wagenweg de opening plaats van da tentoonstelling „De kunst van het edelsmeden". De op deze expo sitie getoonde voorwerpen zijn ingezon den door het atelier Martinshof te Eef- de, dat reeds voor de derde maal in Haarlem exposeert De heer Cor Sandi- fort deed de opening vergezeld gaan van een lezing met lichtbeelden geti teld: „Het Rijk der gouden schrijnen", over de vormen van edelsmeden in de oudheid, de middeleeuwen en de tegen woordige tijd. Vele eeuwen reeds is deze schone kunst beoefend en vooral Mesopotamië heeft een grote rol op dit gebied ge speeld. Bij opgravingen en oudheidkun dige onderzoekingen zijn meermalen waardevolle vondsten gedaan, die de begaafdheid van deze oude volkeren aantoonden. Veel ook was het opmerke lijk dat er aan de dagelijkse gebruiks voorwerpen veel werk werd besteed, zodat deze zeer kostbaar uitvielen. Ook de Egyptenaren hebben deze kunst beoefend. Het door hen gelever de werk is over het algemeen fijner van vorm dan dat van de Mesopotamiërs. Bij alle producten valt voorts de grote natuurgetrouwheid en daarmee samen gaande bekendheid met de natuur op. Bij de series plaatjes, die de heer Sandifort de aanwezigen liet zien, was ook een opname van de gouden platen, die rijkbewerkt de paleizen van de As- syriërs in Mesopotamië sierden. De felle schittering in de zon maakte dat het volk sprak over een „gouden droom". De heer Sandifort vertelde voorts met een aardige anecdote hoe men tot het gieten van kunstvoorwerpen gekomen is. De oude volkeren warmden zich des avonds wanneer zij op jacht waren bij een groot vuur. 's Morgens vonden ze in de uitgedoofde resten de zgn. „slak ken", hoeveelheden samengesmolten ertsen, die zeer goed om te gieten wa ren. En na oneindig veel experimente ren zou men aldus tot de gietkunst ge komen zijn. Een grote rol in de oudste edelsmeed kunst hebben verder de oude Chinezen, de Hindoes en de Joden gespeeld. Deze (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30. 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45. 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antor'us van Padua (Nwe Groen markt): 6.30. 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30. 7.30 8.45. 9.30 (Hoogmis). 11 en 12 uur Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark- weg): 6.30, 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30 7.45. 9 (Hoogmis) en 11 uur. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15. 7.30. 9.00. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30.7.30. 8.30. 9 45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid. (Bloemendaal): 7. 8.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7 30 'n 10.15 uur 'Hoogmis) O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7. 8. 9 (Hoogmis) en 10.30 uur (Hoogmis) H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7 15 8.45. 10 en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaar1 'Heemste- de>- 7. 830 10 15 en 11.30 uur H. Agatha (Zandvoort): 7. 8 30 en 10 u H. Adelbertus 'Spaarndam): 7.30 en 10 uur (Hoogmis) Advertentie laatsten hebben dit vermoedelijk ge leerd tijdens hun Babylonische gevan genschap. Het Oude testament spreekt meermalen over de prachtige kunst schatten die de Joodse tempels bevat ten. In Europa waren drie stijlen waar te nemen, die de latere Europese kunst tot gevolg hadden. De Gothen waren veel primitirever in hun vormen dan de oude volkeren en de Romaanse en Grieks-Byzanthijnse stijl. Later hadden ook de Gothiek en 'de barok evenals de renaissance veel invloed op het edel smeden. In de barok werd er aan ieder detail veel aandacht besteed, maar het geheel was dikwijls zeer lelijk en on harmonisch. En tegenwoordig is de vormgeving wel zeer rijk en schoon. De sieraden hebben weer de aandacht van de edel smeden veroverd en met behulp van emaille en edel- zowel als gewone ste nen kunnen zij als echte juweeltjes be schouwd worden. Na deze interessante inleiding van de heer Sandifort maakten de aanwezigen een rondgang over de expositie. Deze zal tot 20 October geopend blijven. Advertentie COMPLETE WONINGINRICHTING BartóliortMtr. tJ-l7-Haarleu>T«l 11015 In het Frans Halsmuseum trad Vrij dagavond de sopraan Henn.v Lameris op, aan de vleugel begeleid door de pianist Johan Ligtelijn. Voor de pauze waren wij in de gelegenheid dit optreden te beluisteren. Wij .moeten beginnen met Henny Lameris een pluim te geven wat de samenstelling van het programma be treft. Dit betrad niet de platgelopen pa den, zoals men dit gewoonlijk bij een dergelijk optreden krijgt aangeboden. Zelfs van Schubert hoorden wij vier lie daren. die men zelden of nooit op een zangrecital aantreft. Helaas kunnen wij over de vocale prestaties van Henny Lameris niet in dezelfde prijzende vorm spreken. Er kleven aan deze stem nog te veel fouten als gebrek aan resonans, adembeheersing cn hoogte, om dit vocalp optreden te rechtvaardigen. Dit wil niet zeggen, dat nd bepaald alles verkeerd is, maar in ieder lied als geheel miste men te veel aan primaire eigenschappen der zangtechniek om deze als geslaagd te beschouwen. Het best van klank is de middenligging, speciaal op de klinker ie. Zo gauw echter de melodie de vlucht naar de hoogte neemt, wordt het te schraal en mist het de „schmelz". Het is jammer, want het ontbreekt Henny La meris niet aan intelligentie. Aangezien voor de liedkunst echter techniek en in telligentie hand in hand moeten gaan, en dat het niet het geval was, moeten wij, hoe ongaarne overigens, ook critiek uitoefenen op deze weergaven. De pianist Johan Ligtelijn begeleidde uitstekend, met een groot aanpassings vermogen, speciaal opvallend in het lied van Purcell „Man is for the woman made". Na de pauze vertolkte de zangeres nog liederen van Fauré en Poulenc, die we niet meer konden beluisteren, wegens aanwezigheid elders. JAN LAARVELD Morgenmiddag om 3 uur zal de heer Joh. Beijk, de schrijver van het bekende boek „De Nieuwe Sint Bavo te Haarlem" (uitgave: St. Jacobsgodshuis Haarlem) de bezoekers van de kathedraal uitleg geven van de mooie kunstwerken, die in de Basiliek aanwezig zijn. Dit zal de vijfde rondgang worden, de laatste van dit seizoen. De bezoekers bij de vooraf gaande rondgangen waren zeer enthou siast over de boeiende uitleg, die de heer Beijk wist te geven. Artsen: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, lel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst)-. Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 48, Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloe men daalse weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 —22181. „Met eervol ontslag" waarin Michael Redgrave en Jean Kent de tragische hoofdrollen spelen, behandelt de geschie denis van 'n leraar in de oude talen, die zowel door zijn vrouw als door zijn leerlin gen wordt geminacht omdat men niets anders in hem ziet. dan een plichtsge trouwe, secure, saaie Piet, die zo eerlijk is, dat hij er oneerlijk van wordt en die zelfs geen glimlach te missen heeft. Eigenlijk is de man zo geworden om dat hij door zijn vrouw bedrogen wordt, hetgeen hij van meet af aan geweten heeft. Zijn directeur, die hem evenmin goed gèzind is, weet zijn ontslag te be werken en dat is het moment, dat de vrouw van hem af wil om haar verde re leven met een jonge collega van haar man te slijten. Die jongeman echter, die door zijn geliefde meer ingepalmd dan veroverd is, wil er niets van weten en heeft veel last van zijn verraad. Hij spoort zijn vriend aan, de vrouw te ver laten. temeer omdat hij het mens als BIOSCOPEN: Rembrandt: Met eervol ontslag (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Op naar Broad way (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: In de klauwen der Maffia's (18 j.) 2, 7 en 9.15 u.: Za. en Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Beschuldigd (18 j.) 2.30, 7 en 9 15 u.; Zo. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur City: Odette Churchill (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9 15 u. Spaarne: „De drie Musketiers" en „De moordzaak Bentry" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 30 September Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie met „Waarom jok je. Chérie?", 8 uur. Concertgebouw: Kindermatinée: ..Dik Trom en zijn aap" half 3. Bonte avond m m. v. Henriëtte Davids, 8 uur. Maandag 1 October Grote Kerk: Carillonbespeling door Rei nout Heering, 12 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „Het man- netjesdier', 8 uur. Zaterdag 29 September Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Het meisje van buiten", 8 uur. Concertgebouw: Cabaretvariété-avond o. 1. van het Theaterbureau Charles Aerts. 8 u. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum: Paramententen toonstelling. Open: Za. 3—6 en 7.30—10 uur; Zo.: 12—6 en 7.3010 u.; Ma.: 10—12.30 en 2—6 en 7.30—11 uur. Domi, Overveen: Bazar „D r op of dr onder". Open: Za. 36 en 811 u.; Zo. 11.30—1.—. 3—6 en 8—11 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Eretentoonstelling van werken van de schil deres Coba Ritsema, ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag. Geopend op werk dagen van 1017 uur, 's Zondags van 13— 17 uur (t.m. 7 October). Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103. Schilderijen en grafisch werk door Jan Michels. Geopend op werkdagen van 10 12.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 uur (tot en met 30 September). De ingang van het museumgebouw waarin tijdelijke tentoonstellingen worden gehou den, is om de hoek aan de Kamperlaan. Het voormalig woonhuis van de schilder-schrij ver Jacobus van Looy, Kleine Houtweg 103, is te bezichtigen op Donderdagen van 10 12 en van 1417 uur, 's Zondags van 14 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. De kunst van het edelsmeden. Atelier „Mar tinshof", Eefde. J. Th. Furstner. Geopend op werkdagen van 1017 uur, behalve des Maandags van 1417 uur (tot en met 20 October). APOTHEKEN De Zondags-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken, worden waar genomen door firma Duifm en Ke.ur, Keizer straat 6, tel. 10378, apotheek Begemann en Sri eitjes'. Kruisweg 80. tel. 10043 en 'Marnbc- apotheek, Marnixslraat 65. tel. 23525. Advertentie STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL. 27100 'et wordt weer bar met de bazars. Gisteravond is er een met veel geknal en lawaai geopend in Domi te Overveen, en in Heemstede staat een niet minder opzienbarende op stapel. Vandaag wordt zo'n fancy fair' gehouden in het gebouw „Salem" van de Baptisten-gemeente aan de Bake- nessergracht, m October zal de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen er de Vleeshal voor inrichten en kort daarop organiseren de hervormaen zo'n festijn in een Wijkhuis aan de Leidse- straat. Intussen zuilen er nog wel meer organisaties of kerkgenootschappen komen opzetten om de goegemeente geld uit de zak te kloppen voor een gezellig liefdadig aoei lk som dit lijsije op om u er van te overtuigen, dat het organiseren van zulke huis-tuin-of keuken-kermisjes niet het monopolie is van de heilige Roomse Kerk, ook al zijn we geneigd te denken, dat alleen bij ons altija maar gevraaga wordt, hoogstens kan er onderscheid zijn in ue benaming, maar het verheven doel is altijd hetzelfde: daar te helpen, waar geld nodig is en de tegenwoordig alom helpende staat de charitas wil laten dartelen. Br is echter nog een anaer groot voordeel aan die fancy fair verbonden. Vrouwe Charitas en Heer Cupiao gaan arm in arm tussen ae marktkramen, ae grabbelton, ae waarzegsier, het raa van avontuur en de vtslent. De sta tistieken wijzen uit, dat 20 pet. van ae huwelijken, die jaarlijks gesloten wor den, hun oorsprong vonaen op een fancy fair. Vandaar dan ook, dat ze zo veelvuldig gehouden worden in onze eigen kring. Vandaar dan ook, dat Burgemeester en Wethouders zich druie maken om met behulp van formulie ren en publicaties ontheffing te ver lenen van de verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet. Op zo'n bazar koop je niet altijd stroppen. Wij hebben thuis regelmatig Hen ot twintig ge wonnen voorwerpen van touwtie trekken, ringen werpen of schieten in voorraad om weg te geven bij ge- legenneia van verlovingen, irouwtjes of verjaardagen. Oe ene keer boeten we 'n nul of een wanabordje, ae andere keer 'n asbak of 'n bloemenvaasje en als het om een zeer goede kennis gaat 'n siertepel voor de pudding, 'n taart- schep u weet wel, zo'n zeer prac tised ding met een ajouren randje of drie messenleggers. Als het magazijn bijna uitgeput is kijken We uit naar ae eerstvolgende fancy fair en als we te veel heuoen, geven we mei gulle hand aan die eerstvolgende de imitatie- oiauw-uelflse tegel, ae anti-Makassar- kleedjes of ae boeken uit de serie „Het geheim van ae olijant", waarvan de oesprktng in de nieuwe RollerdasM bespreking in ae Nieuwe Haarlemsche Courant van 190i plaats vona.. Wij vinaen altijd het rad van avon tuur bijzonaer aantrekkelijk. Dan heb je kans op n grote taart, aangeooaen door een banketbakker, die niet kon weigeren vanwege zijn suikeren hart, op n fruitmand van ae firma, aie toch wel 'n appeltje voor de dorst heeft, ja zelfs tegenwoordig op 'n paar nylon- kousen met cellophaun, kartonnen doos en certificaat van oorsprong. Wat ons betreft is 'n rad van avontuur meer aan voldoende om de hele avond te blijven. Per slot van rekening zit het gokken ons in het bloed en ik herinner me altijd nog de nijdige meneer, die ui teniuai meis won en toen ae vierae maal alle plankjes opkocht om daarna kmaerlijk olij met z'n taart van twin tig gulden naar huis te slappen. Hij had alles op alles gezet en waarachtig hij won! ~\T u we toch 'n beetje m vrolijke V stemming zijn, kunnen We ons even bezig houden met de zo genaamde ontgroeningsfeesten, die in onze stad jaar op jaar toenemen. Vroe ger was het alleen de M.T.S., die zich met deze al of niet edele van de stu denten na-oenaote September-pret be- een canaille heeft leren kennen. Te midden van al die intrigues loopt een scholier rond, die grote sympathie voor de leraar heeft, nu en dan de man toch nog een vleugje vertrouwen weet te ge ven en hem een vertaling van Brow ning bezorgt als afscheidsgeschenk. De goede bedoeling van de jongen wordt vernietigd door de vrouw en op het of ficiële afscheid van de school blijft voor de pessimist nog slechts één redmiddel: de jongens te verzekeren, dat hij ervan overtuigd is, gefaald te hebben. Deze bekentenis werkt zo bevrijdend dat men hem luidruchtig gaat toejuichen en dit is voor de scholier weer de aanlei ding, zijn scheidende leraar nogmaals een groot blijk van vertrouwen te ge ven, juist nadat ziin vrouw hem hoog hartig in de steek gelaten heeft. Het verhaal komt niet boven de to neelvorm uit en hier en daar ontdekt men in de film wat vals pathos. Al is er geen sprake van een kunst werk, sympathie kan men wel opbren gen voor het werk van Anthony As- quith. Loretta Young en Robert Cummings spelen de hoofdrollen in de door Wil liam Dieterle geregisseerde, film „Be schuldigd". Wanneer men de naam van deze regisseur hoort spant men zijn verwachtingen hoog, maar helaas komt men ditmaal toch wel teleurgesteld uit. „Beschuldigd" kan zeker geen meester werk genoemd worden, hoewel men toch wel van begin tot eind gespannen blijft. Maar dat komt meer door het spél van Loretta, die hier de rol van een zeer charmante prof. vertolkt en in zeer beangstigende omstandigheden komt te verkeren. Aan het begin van de film pleegt zij n.l. buiten haar schuld een moord op een van haar leerlingen, een onuitstaanbare kwast, die niet al leen alle meisjes het hof maakte, maar ook zijn lerares niet met rust kan laten. Uit angst voor de politie verzwijgt de prof. haar daad en wist alle sporen van haar „misdaad" uit. Toch komt alles dank zij de scherpzinnigheid van een niet altijd met evenveel tact te werk gaande politieman uit. Hoe het drama afloopt kunnen de achttienjarigen gaan zien. Dat de Italianen een goede film kunnen maken en prachtige karakterrollen kun nen uitbeelden, kunt u weer eens zien in het Luxor-theater, waar Silvana Man- gano, u weet wel, dat knappe, talentvol le meisje uit „Bittere Rijst", in haar tweede grote film optreedt. „In de klau wen der Maffia" heet deze realistische rolprent, waarin nogal flink gevochten en gemoord wordt. De geliefde van de schone Mara wordt ervan verdacht een moordaanslag ge pleegd te hebben op een rivaal, die te vens aanvoerder van een bende is. De stoere man, die de fraaie naam Beppe Musolino draagt, wordt onschuldig in de gevangenis gestopt na een stormach tige terechtzitting, waarop alle getuigen, die zijn alibi konden bewijzen, zijn om gekocht,. Bijna twee jaar brengt hij in de cel door, dan weet hij via een zelf gegraven ondergrondse gang te ont vluchten. Bezield met wraakgevoelens zoekt hij zijn verraders op, die hij prompt neerschiet. Beppe houdt zich schuil in de bergen, doch wordt tenslotte ontdekt, als leden van de oude bende zijn verloofde, die met de verblijfplaats op de hoogte is, volgen. Beiden weten met veel moeite te ontsnappen, maar vallen tenslotte toch in de klauwen der Maffia. Deze film met veel tragiek kunnen zij, die boven 16 jaar zijn, gaan zien. Het zijn ongetwijfeld indrukwekkende paradesterren met Doris Day en Virginia Mayo aan het hoofd, die deze week acte de presence geven. Het mooiste is blijk baar nog niet mooi genoeg en daarom valt in de film „Op naar Broadway" het accent vooral op de show. Het ver haal doet er dan ook betrekkelijk wei nig toe; de toeschouwer wordt over laden met liedjes van het bekende genre, maar het lijkt ons onwaarschijnlijk, dat de bezoeker zich zal vervelen. Daar heb ben de Amerikanen toch wel voor ge zorgd. Bovendien, iedereen kan er heen. Het Haarlemse reprise-theater geeft deze week een hervertoning van de film „Odette Churchill". De toeschouwer ziet op het witte doek de dappere Odet te Churchill, die in de laatste wereld oorlog veel ondergronds werk verricht te voor de Engelsen. 14 jaar. Nadat in het Spaarne-theater de drie musketiers van het Wilde Westen naar hartelust over het witte doek gegalop peerd hebben, maakt de argeloze be zoeker kennis met een vrouwelijke pri- vé-detective, die even lieftallig als schrander is. ,,De moordzaak Bentry" van regisseur George Blair wordt ten slotte door de kordate jongedame op gelost, even voordat ze met haar ook al knappe tegenspeler gearmd naar het Einde loopt; maar hoe die eerste kwes tie precies voor elkaar komt, zal men slechts met moeite kunnen begrijpen, zelfs als men de ellenlange dialogen op de voet heeft gevolgd. 14 jaar. Advertentie PLEIN 13 - Haarlem - Tel. 10386 loTEW V6P* fUo Ol/ONtUUf zig hield, maar dit jaar deed ook de Sportschool te Overveen mee. Eerlijk gezegd, de openbare zogenaamde ont groeningsdemonstraties brengen leven in de stad. Men heeft even plezier als men de ongelukkige konijnen zoals de eerste jaars M.T.S.-ers heten voor gek door de straten ziet lopen. Ditmaal is het echter op het Adriaan Stoopplein mis gegaan. U heeft er over gelezen, maar het ware wellicht beter geweest als de kwestietussen de politie en de betrokken scholen was „uitgevochten". De overmoedige konijnen wilden de broekjes van het Kennemer Lyceum te lijf, zoals twee naast elkaar gelegen aorpen wel eens de zwaarden willen trekken om even uit de sleur van alle dag te geraken en in het ziekenhuis. Dat was atlemaal niet erg geweest als er mei een gezagscrisis, een prestige kwestie uit voortgevloeid was, zowel voor ae directeuren van de betrokken scholen als voor de politie. Het is helemaal mis geweest en dat terwijl het schooljaar maar nauwelijks is be gonnen. Bijna alle belhamels zitten nu met de handen in 't haar en menige zwaarmoedig aangelegde jongeling meent, dat het nooit meer goed kan komen. Kom, kom! Inspecteur Voerman uit Bioemenaaal heeft 'n zeer goede pae- dagogische zet gedaan door in de school als „man tot man" te praten. Jullie bent fout geweest, heren.' Er zijn geen zware hoofdartikelen in de kranten nodig, waarin gepraat wordt over „ontkerstende jeugd, rijp voor het communisme" om je te doen inzien, dat hier het gezag rechtstreeks onder mijnd werd. Maar toon dan meer dan ooit ontzag voor je overheid als deze bereid is te vergeven en te vergeten. We hebben in stad en streek geen be hoefte aan sudderende tegenstellingen. De overheid het minst. Shake hands SPAARNEBABBELAAR. STATIONSPLEIN 6 - TEL. 31750 Probeerde U reeds onze overbekende en gerenommeerde Dc uitslagen tussen Hof van Holland en Ons Genoegen luiden: Hooydonk 60 33 41 4 0.80 H. Hoosenkamp 60 60 41 V 1.46 Dollé 250 250 20 42 12.50 Broerse 350 236 20 38 11.80 v Dam 50 50 30 6 1.66 Zwart 60 45 30 9 1.50 Rosenhart 80 80 32 11 2.50 v. Leeuwen 80 78 32 9 2.43 Peterse 50 42 47 7 0.89 Groot 55 55 47 6 1.17 v Dam 50 49 48 6 1.02 Kaspers 60 60 48 7 1.25 Stand 66. Dinsdag a.s. worden de wedstrijden vervolgd. Halve eend, appelmoes. Beursschotel. Rolpens m. appel. Woensdag Hutspot met klapstuk. Donderdaa Blefstuk. Tartare, Pommcs frites. Vri]daCT Gek. of gebakken Tong, J Salade. Zaterdag Varkens Cotelet-Gami. Zondag afscheidsavond orkest Jan Ouwerkerk. Vanaf 1 Oct. het eminente orkest CARLOS MONTI met de Noorse tenor HELGE BJöRNDAL Gisteren meldden wij, dat de Zand- voortse gemeenteraad het voorstel van de commissie ad hoe om de villa „Njord" aan de Kostverlorenstraat 121 aan te kopen ten behoeve van een woning voor de burgemeester met 7 tegen 6 stemmen verwierp. Deze mededeling, die zowel Zandvoor- ters als bewoners der omgeving ge ïnteresseerd zal hebben, behoeft wel enige toelichting om het standpunt van partijen te kunnen begrijpen. De heer C. Siegers, lid van de raad, meent te kunnen vaststellen, dat partij politiek in deze kwestie geen overvte- gende rol speelde, want van drie fracties stond telkens een lid aan de kant van de voorstanders. Kort gezegd ligt de zaak als volgt. Voor een redelijke prijs kon het pand, dat ongeveer 1700 M3 groot is en 1375 M2 terrein heeft, door de gemeente worden aangekocht, waardoor 't met bijkomende kosten op f 30.000 kwam te staan. De commissie ad hoe vond dit een gezonde oplossing van het woonprobleem van de burgemeester, die een huis moet hebben dat voldoet aan de eisen van standing, representatie en persoonlijke behoefte. De commissie meende ook dat in dit geval verantwoord was een lagere huur prijs te adviseren dan de kosten eisten. De hoogst toelaatbare huurprijs was f 2070 en volgens het aan de burgemees ter toegekende salaris zou de huurprijs niet meer dan f 1080 mogen zijn. Nadat verschillende voorstellen ver worpen waren werd een meerderheid gevonden van 85 stemmen, om in dien tot koop zou worden overgegaan de huur op f 1500 te bepalen. Later werd evenwel het voorstel tot aankoop van „Njord" verworpen. De tegenstan ders rekenden voor, dat de werkelijke exploitatiekosten ca. f 2500 per jaar zou den bedragen, waarbij nog kwam dat de burgemeester zo'n groot pand waar, schïjrilijk niet zou kunnen bewonen. Bo vendien meenden de tegenstanders dat het niet de taak van de gemeente is om voor een huis te zorgen, temeer, daar de burgemeester verschillende malen een woning had kunnen huren maar deze niet voldoende achtte. Men beschouwde de burgemeester niet als een bevoor recht burger, die recht had op gemeen telijke financiële hulp bij het betrekken van een huis. Wil men ruim wonen, dan moet men ook ruim betalen! Zo was de opvatting. De R. K. raadsleden, gesteund door de V.V.D., een lid van de P.v.d.A., een lid van de christelijke fractie en een lid van Zandvoorts belang, drong er met klem op aan om toch een einde te maken aan de hopeloze toestand verbonden aan het buiten de gemeente wonen van de bur gemeester, nu een redelijke oplossing voor de hand lag. De overige heren echter stelden zich op het standpunt, dat dit een zaak is die uitsluitend de bur gemeester aangaat en dat bovendien de tegenwoordige bewoners van „Njord" eerst aan een andere woning zouden moeten worden geholpen, hetgeen nog wel enige jaren kan duren. De heer Siegers meent, dat de raad hier een unieke gelegenheid voor de oplossing van het woonprobleem van de burgemeester voorbij heeft laten gaan en dat hiermede zeker het gemeen tebelang niet gediend is, al kan men voor sommige argumenten van de tegen standers begrip hebben. Advertentie met Santpoorterplein 1 Haarlem Wei. 197ft® Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaidienst. 30 September6 October 1951 Zondag. 8 uur toneeluitvoering N.K. J.B. parochie O. L. Vr. Hemelvaart, op voering van „Een paard op zolder". Maandag. 8 uur repetitie „Laudate Do- minum", 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag. 8 uur repetitie R.K. harmonie „St. Michaël", 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor. Woensdag. 2.30 repetitie Kath. Kinder koor, 7.30 clubavond damclub „St. Bavo". Donderdag. 8 uur St. Vincentius. Vrijdag. 8 uur Engelse les voor a.s. emigranten (K.A.B.), 8 uur R.K. Bouw vakarbeidersbond, inlevering kwartaal- staten, 8 uur toneelrepetitie „Door Een dracht Sterk Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2