V.S. bouwen een arsenaal van fantastische wapens Onverhoedse luchtaanvallen worden onmogelijk E Verkiezingsmanifest der Conservatieven gepubliceerd IN BLIJDE VERWACHTING DE WERELD VAN DEZE WEEK SCBEEPVAARI BERICHTEN r Oostenrijk wordt herbewapend Duitsers iri Eur. defensie Voltooiing herbewapeningsprogram EB. U geen crediet- instelling Eerste televisie programma's Wij luisteren naar J ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 PAGINA 4 Automatische projec tielen met honderd pet. trefkans Russische beschuldiging Adenauer spreekt van kwart millioen man West-Duitse Federale Flof geïnstalleerd Francois Poncet waarschuwt voor de „Stahlhelm" SED verklaart: Duitse volk moet antwoorden Intern, congres te Zagreb „Zuiderkruis" met emigran ten naar Zuid-Afrika Kon. Hoogovens Verschil staalprijzen Nederl.—-België Medisch standpunt Aanzienlijke stijging vleesexport naar V.S. Flinke bijdrage landbouw J. R. Griffin secretaris generaal British Legion in ons land RAT noch MUIS ROEIT ZE UIT (Van onze correspondente) EEW YORK, September. 'en heel arsenaal van inderdaad „fantastische" wapens is in de maak. Om alleen maar bij die van de defensie te blijven: 'Amerika, altijd rekening houdend met de onverwachte aanval van een vijand, die atoombommen komt strooien, gebruikt een belangrijk deel van zijn door het Congress toege stane milliarden voor de defensieve categorie en is bezig door de aanschaffing van superwapens de dreiging te verminderen van een vijand, die Amerika's vitale industriële en bevolkingscentra uit de lucht zou willen aanvallen. De luchtmacht schat, dat in vroeger tijden minstens zeven uit tien vijandige vlieg tuigen door verdedigingen heen konden breken. Men zint dus nu op middelen: waardoor ook deze zeven vliegtuigen geëlimineerd kunnen worden, of waardoor althans hun kans op doorbraak tot zulk een minimum zou kunnen worden teruggebracht, dat een vijand het nauwelijks zou wagen die kans te nemen In het algemeen is het principe van ai deze defensieve en op luchtafweer gerichte wapens, dat zij doch na tuurlijk technisch op verschillende wijzen automatisch bestuurd worden. Speciaal de verschillende soorten van automatisch bestuurde projectielen heb ben de aandacht. De Douglas Aircraft Company produceert op het ogenblik een type dat door middel van radar hoogvliegende vijandige bommenwer pers zelf kan opsporen en vinden om dan, als het dicht genoeg bij zo'n vlieg tuig is dat een Explosie effect heeft, te ontploffen. Dit kan geschieden doordat de radar-installatie, welke het vijandige vliegtuig ontdekt, de informatie be treffende hoogte, snelheid en richting van dat vliegtuig naar een bepaald cen trum doorgeeft, waar controleurs na ontvangst van deze gegevens het pro jectie} electronisch tot bij het vliegtuig kunnen zenden. Een iets verschillend type van het automatisch bestuurde projectiel is dat waarover Generaal Collins, stafchef, pas heeft gesproken. Dit projectiel kan vijandige bommenwerpers opsporen en vernietigen op een hoogte van 12 mijl. Dat is dus ver boven de hoogte waarop door piloten bestuurde bommenwer pers kunnen vliegen. Weer een ander van dergelijke pro jectielen, die door jagers met een tref kans van bijna honderd procent op vijandelijke bommenwerpers kunnen De Sovjet-Russische Hoge Commis saris in Oostenrijk, luitenant-generaal Sviridof heeft gisteren te Wenen op een bijeenkomst van de Hoge Commissie verklaard, dat men in de Westelijke zones van Oostenrijk bezig is met her bewapening en dat militaire bases, die door de nazi's waren aangelegd, in stand waren gehouden. Het merendeel van de Marshall-gelden was toegewezen aan de bewapeningsindustrieën, aldus Sviridof- Sir Harold Caccia, de Britse Hoge Commissaris, wees de Sovjet-beschul diging van de hand. „Indien er één mo gendheid is, die zich heeft'beroofd van het recht om beschuldigingen van deze aard te uiten, dan is het wel de Sovjet- Unie". Hij beschuldigde Rusland er van, dat het „de flagrante schendingen van de bepalingen van de vredesverdragen in Oost-Europa" helpt mogelijk maken. De Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen steunden de Britse af gevaardigde. De Hoge Commissarissen der Westelijke Bezettingsmogendheden nodigden hun Sovjet-Russische collega uit een bezoek aan hun zones te bren gen om zijn beschuldigingen te toetsen. De West-Duitse kanselier Konrad Ade nauer heeft gisteravond voor het eerst gesproken over het aantal soldaten, dat West-DuiIsland tot de defensie zal bij dragen, nul. 250.000 man. In een rede op de vergadering van een jongerenorganisatie van de chiste- lijke democratische partij te Bonn ge houden, zei dr. Adenauer: „Sovjet-Rus land kant zich tegen West-Duitslands deelneming aan de verdediging van het Westen, niet vanwege de 250.000 Duitse Boldaten, maar omdat het de vereniging van West-Europa, welke zonder West- Duitsland onmogelijk is, wenst te voor komen". Dr. Adenauer zei te verwachten, dat de Duitsers in de eerstkomende twee jaren grootse dingen zouden bereiken. Ook gaf hij opnieuw uiting aan zijn overtuiging, dat er géén oorlog zou ko men mits „het Westen sterker was dan de Sovjet-Unie". Het West-Duitse Federale Grondwette lijke Gerechtshof, het hoogste juridische lichaam in West-Duitsland, werd giste ren in aanwezigheid van president Theo- dor Heuss te Karlsruhe geïnstalleerd. Dit hooggerechtshof, dat spoedig een beslissing zal moeten nemen over de vraag of de neo-nazistische socialistische Reichspartei en de communistische par tij buiten de wet gesteld moeten wor den, bestaat uit 24 rechters, die gisteren in aanwezigheid van 600 autoriteiten van de federale regering en de Laender, en vertegenwoordigers van de geallieerde Hoge Commissarissen, de eed aflegden op de grondwet. De Franse Hoge Commissaris In West- Duitsland Andrê Frangois-Poncet heeft aan zijn regering bericht gestuurd, dat men de neo-nazistische Stahlheim-bewe- ging nauwlettend in het oog moet hou den. De Hoge Commissaris zei, dat de be wering van de „Stahlhelm", dat men 134.000 volwassen en 11.000 jongere le den had, sterk overdreven was, doch waarschuwde, dat deze beweging een zekere aantrekkingskracht heeft voor de West-Duitse jeugd. worden geschoten, wordt nu in Londen getest. Het fantastische bjj dit projec tiel is dat het in alie richtingen kan schieten en letterlijk kan worden „aan getrokken" door een vijandige bom menwerper en die volgen, waar hij ook heen vliegt. Dit geschiedt door middel van wat „homing device" wordt genoemd. Deze uitdrukking komt van het begrip „homing pigeons" ofwej „postduiven". Zoals een postduif, losgelaten op een an- als een postduif, losgelat enop een an dere plaats dan waar zij weet dat zij hoort, vanzelf haar weg weer terug naar huis vindt, zo vinden deze projec tielen vanzelf hun weg naar vijandige bommenwerpers door middel van een bepaalde machinerie in het projectiel zelf, dat reageert op het soort geluid, de hitte-uitstraling, de kleur en metaal- samenstelling van een vijandig vlieg tuig. Dr. Vannevar Bush, de samensteller van het programma voor ontwikkeling van oorlogswapens heeft en dat was maar een goed anderhalf jaar geleden ongeveer, toen al deze nieuwigheden nog maar mogelijkheden waren ge wezen op het ontzaglijk belang van de uitvindingen op het gebied van deze mechanisch bestuurde projectielen. „Als we zover kunnen komen," zei Dr. Busch teen, „dat deze „homing devices" een terrein van 50 mijlen kunnen afjagen en zich kunnen voortbewegen met de snel heid van een artillerie-granaat, en als zij bovendien nog door vijandige bom menwerpers kunnen worden aangetrok ken om ze te vernietigen, dan, mogen we hopqn, zal het waarschijnlijk voor goed gedaan zijn met de massale aan vallen door bommenwerpers De door piloten bestuurde vliegtuigen, die het tegen een vijand in de lucht moeten opnemen, worden intussen van de nieuwste vindingen voorzien, opdat deze tegen het modernste type bommen werper kunnen vechten. Ook hier wordt weer vooral de aandacht aan de verde diging geschonken door de ontwikkeling van de snelheid der jagers en die mid delen vooral radar waardoor de tref kansen verzekerd worden. Radarinstalla ties op de grond sporen vijandige vlieg tuigen op en sturen Amerikaanse straal vliegtuigen naar een bepaald punt waar zij contact met de vijand krijgen. Dan en dat is maar een kwestie van secon den vinden kleine radartoestellen in de vliegtuigen zelf de vijandelijke bom menwerpers waarop zij automatisch be ginnen te vuren. Men is ook bezig met de voltooiing van een over heel Amerika gespreid „ra dar-scherm". Dit „scherm" heeft 24 over het gehele land verspreide centra met een net van kleinere stations. Meer dan 97 procent daarvan zijn dag en nacht in werking. Ongeveer 25.000 luchtmacht- specialisten controleren deze installaties wier effectieve dienst tot een radius van 150 mijl is opgevoerd. Dit systeem sluit een onverwachte aanval op Amerika zelf haast zo goed als uit. Al met al ziet het er naar uit of een aanval op Amerika met atoombommen niet meer zo'n eenvoudige onderneming is. Dank zij deze nieuwste vindingen wordt een dergelijke onderneming hoogst onvoordelig voor de aanvaller. Men kan evenwel verwachten, dat de Sovjet-Unie ook op dit gebied haar bewapening zal perfectionneren, zodat zij zich spoedig evenzeer beveiligd zal voelen tegen luchtaanvallen als de V.S. op het ogen blik doen. Vrijdag is het verkiezingsmanifest van de conservatieve partij, ondertekend door Winston Churchill, uitgegeven, waarin vooral de aankondiging dat de conservatieve partij, wanneer zij weer aan de macht zou komen bij de verkie zingen van 25 October, gedurende de uitvoering van het Britse herbewape ningsprogram een surplus-winstbelasting zal handhaven, opzien heeft verwekt. Men beschouwt dit als een antwoord op de uitlatingen van de zijde der Labour- partij, dat een conservatieve regering zou zwichten voor de grote zakenlieden. Verder zegt Churchill in het manifest, dat hij nog steeds een tijdperk van vriendschap met Rusland mogelijk acht. Het manifest stelt de volgende punten van conservatieve politiek: 1. Uitvoering van het herbewapenings plan van de Labourregering ad 4.700 millioen pond sterling, onder pogingen om tot een economisch gebruik van de betrokken arbeidskracht en gelden te komen. 2. Nationalisatie van de schrootindus- trie doch geen nadere voorstellen voor het vestigen van staatseigendom. 3. Reorganisatie van genationaliseerde spoorwegen en wegverkeer op regionale basis. 4. Handhaving van de nationalisatie der steenkoolindustrie. 5. Herziening van de bestaande winst belasting en tegemoetkoming aan be drijven die hun winst gebruiken voor De persdienst van de Oosl-Duitse comipainistische„Socialistische Een heidspartij" (S.E.D.) heeft in een giste ren te Berlijn uitgegeven verklaring Adenauers voorstel voor het houden van verkiezingen in heel Duitsland als „zeer ongewoon" gekenschetst. „Wanneer de West-Duitse bondskanselier zegt niet met communisten te willen onderhandelen, betekent dat niet veel anders <lan een afwijzing. De beraadslagingen zijn even wel nog niet afgelopen. Indien Bonn niet het enig mogelijke antwoord op het beroep van de Oost-Duitse Volkskamcr geeft, moet het Duitse volk dit antwoord zelf geven", aldus de verklaring. De bevoegde West-Duitse ministeries hebben opdracht gekregen een ontwerp van wet voor verkiezingen in geheel Duitsland en hereniging van het land op te stellen, aldus is gisteren te Bonn officieel bekendgemaakt. Het parlement heeft Donderdag een regeringsaanbod aan Oost-Duitsland goedgekeurd, om werkelijk vrije nationale verkiezingen te houden onder toezicht van de Ver. Naties. Ruim honderd vooraanstaande per soonlijkheden uit ongeveer vijftien niet- Oost-Europcse landen zullen een door Joegoslavië georganiseerde conferentie voor vrede en internationale samenwer king bijwonen, die van 23 tot 27 October te Zagreb zal worden gehouden. Dit is op een persconferentie meege deeld door dr. Slatan Sromitch, presi dent van de Kroatische Nationale Verga dering, die voorzitter is van de commis sie ter voorbereiding der conferentie. Hij deelde mede. dat onder anderen de volgende personen worden verwacht: Huxley, Silone, Kahn (voorzitter van de Bond voor de Rechten van de Mens) en Sartre. Half November vertrekt de „Zuider kruis" vanuit Amsterdam naar Zuid- Afrika met aan boord o.a. een 600-tal Nederlandse emigranten. De rest van de opvarenden zullen gewone passagiers zijn, die mede in verband met de Jan van Riebeek-feesten in Zuid-Afrika de reis meemaken. Pater van Beek zal als boordgeestelijke met de emigranten meegaan. Op het ogenblik maakt de „Zuider kruis" een reis naar Nieuw-Zeeland. Het schip wordt begin November terug verwar»4. vernieuwing van de installaties. 6. Reguleren van de monopolies en optreden tegen beperkende practjjken aan beide kanten in de industrie. 7. Streven naar de bouw van 300.000 woningen per jaar. 8. Bescherming van de visserij-indus trie tegen onbeperkte buitenlandse dum ping en het in het werk stellen van alle pogingen om bij internationale overeen komst overbevissing te voorkomen. 9. Handhaving van de subsidiëring van voedingsmiddelen (die thans ongeveer 400 millioen pond sterling beloopt) doch later herziening van het systeem zodat ingeval van verhoging van de gezins toeslag en verandering in de belasting slechts subsidie wordt verleend voor degenen die het werkelijk behoeven. Advertentie En dan nog dit Als het over wol gaat, kan Echfalon alles, behalve één ding het kan eenmaal bedorven wol niet weer her stellen. Was dus vanaf de eerste keer regelmatig in Echfalon. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivrij voor wol. De Belgische minister van Financiën heeft na zijn terugkeer uit de V.S. en Canada betreffende de Belgische positie in de Europese Betalings Unie o.m. vr- klaard, dat België zijn partners en ook de Amerikanen moet overtuigen van de gegrondheid van het Belgische stand punt. Sommigen zouden van de EBU thans een instelling willen maken, om credieten op middelmatige en zelfs op lange termijn aan andere landen toe te staan. Zulks is niet juist en België kan niet aannemen, dat de andere landen op kosten van België zouden herbewa penen. D/iar het gevaar dat België thans bedreigt,, morgen ook voor Italië en la ter voor andere landen zal rijzen, had België het niet moeilijk, zo zeide hij bondgenoten te vinden om zijn stelling te steunen. Het is thans Engeland, dat op de eerste plaats komt van de landen die debiteur zijn ten opzichte van Bel gië". Het aanmerkelijke verschil tussen de Belgische staalprijzen en de Neder landse is, aldus ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, op de ver gadering van certificaathouders dier mij., voornamelijk te wijten aan de winst marge, die de Belgische producenten op hun producten leggen. Weliswaar zijn er verschillende kosten, die de Belgische prijzen iets ongunstiger beïnvloeden, zoals de lonen en de kolenprijzen, doch deze factoren zijn zeker niet de voor naamste oorzaak van de verschillen in afleveringsprijs. De prijzen van de Ned. Hoogovens zijn onderworpen aan rege ringsvoorschriften. Zij zijn daardoor hoofdzakelijk gebaseerd op de kostprij zen en niet zoals de Belgische op de vraag. Wat de eventuele invloed van het Schuman-plan betreft, merkte de direc teur op, dat alsdan de kolenprijzen voor de Schuman-landen genivelleerd zullen worden. Zo zal op de Duitse en ook op de Nederlandse kolenprijzen een pre mie worden gelegd. Wat de verhouding tussen Nederland en Duitsland betreft, wees ir. Ingen Housz er op, dat de lo nen van de Duitse hoogovenindustrie inderdaad lager zijn dan in Nederland. De kolenprijzen zijn momenteel iets lager. Het erts betrekt ook Duitsland uit het buitenland evenals Nederland. Aan gezien de aanvoerhavens van Nederland iets dichter bij de producerende landen ligen dan de Duitse, ligt hier een klein voordeel voor Nederland. In de alge mene vergadering van aandeelhouders werden de jaarstukken over 1950/51 goedgekeurd, terwijl de heren mr. B. Th. W. van Hasfeelt en ir. D. T. Ruys ais commissarissen werden herbenoemd. Het is niet eenvoudig om bij de behandeling van deze schoonste vervullingsperiode van het vrouwelijke leven de juiste toon te treffen. In oude tij den werd er aan de zwanger schap geen woord verspild. Het feit als zodanig be schouwde men als een gun stig teken, een verheugend gebeuren, een overtuigend bewijs van gezondheid en vruchtbaarheid. De aanstaan de moeder ging haar gebrui kelijke gang, werkte, at en sliep, totdat zij niet meer kon en zich enige dagen af zonderde. Tegenwoordig wordt aan dit onderwerp té veel aandacht besteed. De vrouw moet van begin tot eind worden bijgestaan, zij weet vaak niet aan welke van de talloze belangeloos verstrekte adviezen en ba kerpraatjes zij zich te hou den heeft. Haar lichaam schijnt minder berekend voor zijn taak dan in vroeger da gen. Zij leeft niet zelden in een schier Bijbelse angst, ge dachtig het woord: „In smar ten zult gij Uw kinderen ba ren". Is dit allemaal wel no dig? Ik noemde de zwanger schap de schoonste vervul lingsperiode van het vrou welijk leven. Daaraan kan worden toegevoegd: de be langrijkste, hetgeen met zich mee brengt, dat deze tijd een geestelijke en een lichame lijke voorbereiding eist. Over de geestelijke voorbereiding zal ik niet uitweiden. Er gaat een hartewens in ver vulling, een wens die bij el ke gezondvoelende vrouw aanwezig is, door de Schep per in haar natuur ingevloch ten. Vanzelf spreekt, dat men deze wens niet mag bescha digen of verdringen en dat men de vervulling niets in de weg mag leggen. Integen deel, men beijvere zich om zo mogelijk alle hinderlijke fac toren uit de weg te ruimen, opdat het geluk moge uit groeien tot de uiteindelijke verzuchting: ,.Ik ben nu vol maakt gelukkig." Aan de lichamelijke ver zorging zitten in vele geval len minder haken en ogen, maar deze verzorging eist, juist van de hedendaagse vrouw, de nodige accurates se. De voeding is een voor naam punt. Zij moet geen zwaar verteerbare spijzen ge bruiken, weinig vlees, vet en zout tot zich nemen, daaren tegen wel veel verse groen ten, fruit, bruin brood, vita mine C, kalk (ook in melk aanwezig) en vitamine D (b.v. in levertraan). De Vol kenbondscommissie adviseert: per dag 1 liter melk, 120 gr. mager vlees of vis, een ei, 30 gr. kaas, 250 gr. aardappelen, 100 gr. groene groenten, 10 gr. droge groenten, een pap lepel levertraan. Dit dieet ziet er duur en geleerd uit. Bij nadere beschouwing blijkt het echter niet veel te verschillen van de alledaagse kost. Het voorschrift dwingt de vrouw tot een zekere re gelmaat. Bezwaren zal het slechts opleveren voor de laagst gesitueerden, die de betrekkelijk grote hoeveelhe den vlees, vis, kaas en groen- voedsel niet of nauwelijks kunnen bekostigen, bezwa ren die te meer drukken, om dat tegelijkertijd gedacht moet worden aan babykleer tjes en dergelijke. Een twee de punt is, dat de aanstaande moeder haar gewone werk zaamheden blijft verrichten, mits deze niet bestaan uit te sterk schokkende en stoten de activiteiten, zoals het da gelijks rondrijden op veerlo- ze karren over hobbelige straten en wegen. De vrouw moet wel in beweging blij ven: sportbeoefening, waarbij gesprongen en gerend wordt, is beslist uit den boze. Lichte sport, mits met mate, kan al leen maar goed zijn. Een vol gend punt heeft betrekking op het gebruik van alcoho lische dranken, rookmate- riaal en sterke koffie. Het is raadzaam dit tot een mini mum te beperken, liever nog geheel na te laten. Met na druk wijs ik er nog eens op, dat zulks ook geldt voor zout. Men neme hiervan niet meer dan noodzakelijk is voor de eetbaarheid van het voedsel. Treedt verstopping op van de darm, dan vermijde men sterke laxantia. Een eetlepel paraffine 's avonds voor het naar bed gaan geniet de voorkeur. Vaak gaat het gebit van de vrouw, die in verwachting is, hard achteruit. Dit wijst op «en tekort aan kalk en/of vi tamine D, waarin moet wor den voorzien. Treedt in de eerste maanden ochtendbra- ken op, dan moet het ontbijt op bed worden genoten, waarna de vrouw een uurtje moet blijven liggen. Een van de huisgenoten wil wel zo goed zijn in deze dagen de helpende hand te bieden. De overige maaltijden worden in 810 kleine porties over de dag verdeeld. Na de oorlog werd ook in Nederland het inzicht geac cepteerd, dat een goede func tie van de buik- en bekken- bodemspieren de geboorte gemakkelijker en minder pijnlijk doet verlopen. In ge vallen, waar zulks door de arts noodzakelijk wordt ge oordeeld, kunnen dan ook bepaalde heilgymnastische oefeningen worden voorge schreven. Tenslotte het belangrijkste punt, dat niet voldoende kan worden geaccentueerd: van af het moment, dat de vrouw vermoedt dat zij in bljjde verwachting is, rust op haar de plicht ten opzichte van zichzelf en haar gezin, om de huisdokter te raadplegen. Deze zal haar dan een leef regel voorschrijven zoals ik die hierboven ontwierp, en wel aangepast aan haar per soonlijke omstandigheden, zonodig met enige specifiek vrouwelijke adviezen (waar onder bijvoorbeeld het ontra den van knellende kleding stukken). Bovendien zal hij vanaf de vijfde maand regel matig haar bloeddruk en li chaamsgewicht controleren, en de urine nakijken. Deze controle gebeurt teneinde te voorkomen, dat eventueel optredende complicaties niet tijdig worden herkend. Ziehier in het kort enige wetenswaardigheden voor en over haar, die in blijde ver wachting is. J. M. Het Intern. Mon. Fonds heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat het niet langer zal trachten de verkoop van niet-monetair goud tegen hogere prijzen dan de offi ciële goudprijs tegen te gaan. Advertentie Sombere wolken trok ken zich deze week boven Engeland samen. De toe stand van Ko ning George, wiens longaan doening een gevaarlijke operatie nood zakelijk maak te, blijft nog zorgwekkend. Dit droeve feit maakt, dat men in Engeland eigenlijk slechts op gedempte toon over de politieke situatie zou mo gen spreken, hetgeen wel erg moeilijk is nu de ver kiezingen aanstaande zijn en het olieconflict met Perzië zich in de laatste dagen tot het uiterste verscherpte. Het is aan de invloed der naderende verkiezingen te danken, dat de beide stromingen in de Labourpartij haas tig een Godsvrede sloten, zodat Labour thans als een ongebroken eenheid in de strijd trekt. Maar de kansen der oppositie on der Churchill, der conser vatieve partij. worden niettemin gunstig geacht. De Engelsen sluiten in deze dagen grote wedden schappen af op de verkie zingsuitslag. Als men af zou gaan op de verwach tingen van dit weddend Engeland, zou men de overwinning van de con servatieven wel verzekerd moeten achten. „Ik wed een pond sterling tegen een broeksknoop. dat de conservatieven zullen win nen", verklaarde een Schotse kolonel voor de radio. Hij kreeg de vol gende dag talloze brieven, •waarin de afzenders de weddenschap aanvaard den en een knoop inslo ten. Er zullen nu in Engeland wel weinig mensen zijn, die zóveel bij de Engelse verkiezin gen te verliezen hebben als deze kolonel. En hij kan alleen maar méér knopen winnen, dan hij ooit zal kunnen gebrui ken. wei in ee 4» De Engelsen bevinden zich intussen in Perzië wel in een moeilijk par ket. De Perzi sche regering treft ernstige voorbereidin gen om de Britse oliedes kundigen in Abadan het land uit te zetten. Chur chill eiste nu. dat Groot- Brittannië bij wijze van antwoord de oliestad Abadan militair zal gaan bezetten. Maar de thans nog verantwoordelijke Britse staatslieden over wegen, dat men aan een formeel erkende onafhan kelijke staat toch niet be letten kan ..ongewenste vreemdelingen" uit te wijzen. En er zijn nog geen aanwijzingen, dat de levens van Britse onder danen in direct gevaar zouden zijn. Dus wat kan men doen? De Perzen van hun kant hebben ge dreigd, dat zij een even tuele militaire bezetting van Abadan zouden be antwoorden met het op- •blazen van olie-installa ties. Kortom, een gewa pend ingrijpen van de Britse vloot of van land strijdkrachten zou onmid dellijk tot een uitbarsting leiden, die de vrede ern stig in gevaar zou kunnen brengen. Men kan er daarom eerder mee reke nen, dat Attiee de con servatieven tot matiging zal aansporen, zelfs met het risico, dat Churchill in een speciale zitting van het narlement die hij reeds heeft geëist de Labourregering in staat van beschuldiging zou stellen. Er blijft nu een maal naar het schijnt wei nig anders over, dan de gegeven feiten te erken nen en het zware verlies (vooral dat van prestige) te nemen. lende f Uit Duitsland kwamen de laatste dagen verschil lende berichten, die op een herleving van het militarisme wijzen. De „Stahl helm" is weer op gericht en een omvangrijke be weging is ge vormd, die ten doel heeft de Duitse jeugd weer m de oude militaristische zin te beïnvloeden en zich even tueel met wapengeweld politiek te laten gelden. De jonge Duitse democra tie wordt inderdaad van die zijde met grote geva ren bedreigd. Aan de an dere kant heeft het voor stel van de Oost-Duitse republiek tot het houden van „algemene, geheime en vrije verkiezingen" met het doel de eenheid van Duitsland te herstel len en een nieuwe wetge vende Nationale Vergade ring te vormen, in heel Duitsland zulk een weer klank gevonden, dat de West-Duitse regering het voorstel niet eenvoudig weg naast zich kon neer leggen. Ze heeft thans be kend gemaakt, dat ze bereid is het voorstel on der bepaalde voorwaarden te aanvaarden. Men moet zich dus voorbereiden op een herleving van poli tieke actie in Duitsland, die het hele Duitse gebied zal pretenderen te bestrij ken, inbegrepen de aan Polen afgestane gebieden In het Oostenl De uitvoer naar de Ver. Staten van Amerika bevond zich bij terugblik op de door het C.B.S. verstrekte gegevens over het eerste halfjaar van 1951 in een steeds stijgende lijn. Werd over geheel 1950 voor een waarde van 226.8 millioen gulden naar de U.S.A. uitgevoerd (in 1949 111.1 millioen gulden), in het eerste halfjaar van 1951 is reeds voor 207.1 millioen gulden verladen. In vergelij king tot de eerste helft van 1950 werd in de eerste 6 maanden van dit jaar voor een waarde van f 48.7 millioen meer aan landbouwproducten naar Amerika uit gevoerd of wel een toeneming van 263 procent. Hoewel als bijdrage in het dollar- Inkomen voor Nederland van groot be lang, moet bij het toekennen van een waardering aan de resultaten van de dollar-drive in het oog worden gehou den, dat in het eerste halfjaar 1951 voor een waarde van niet minder dan f 542.7 millioen uit de V.S. in ons land werd ingevoerd, waarvan voor f 196.4 mil lioen aan landbouwproducten. Zeer in het oog valt de uitvoer van vleesconserven, waarbij de hammen hef leeuwenaandeel innemen. Wérd in dé eerste helft van het vorige jaar tot een waarde van f5.238.000 geëxporteerd, in hetzelfde tijdvak van 1951 ging voor een bedrag van f22.371.000 naar Amerika. Vrijdagmiddag om twee uur arri veerde op Schiphol de heer J. R. Grif fin. secretaris-generaal van het British Legion. De heer Griffin, die drie dagen in ons land zal verblijven als gast van het Nederlands Oorlogsgravencomité en die de pelgrimstocht naar Nijmegen en omgeving meemaakt, zal de dank van het Engelse volk overbrengen voor de goede verzorging van de Engelse oor logsgraven in Nederland. De heer Grif fin zal aandag a.s. met enige vertegen woordigers van de pelgrimstocht door H. M. de Koningin op het paleis Soest- dijk ontvangen worden. Advertentie onisnapi aan hei onweerstaanbare AAGTEKERK 28 te Genua. AALSD1JK 28 v. Antwerpen n. New-Orleans. AGATHA 28 te Pladju. ALIOTH p. 23 Finisterre. ALNATI 2 te Buenos Aires. ALPHARD 28 n. Antwerpen. AMSTELDIJK 28 te R'dam. ARENDSKERK p. 28 Miuikoy n. Singapore. BALI 28 te Penang. BLOMMERSDIJK 28 te Antw. vb. BLIJDENDI.JK 29 te Baltimore. BONAIRE 28 te Paramaribo. BOSKOOP 29 te Barbados. CALTEX LEIDEN 28 te Sidon. CASTOR 28 te Santiago de Cuba. DINSDAG 2 OCTOBER 1951. Nederlandse Televisie Stichting (Gez. Pr.) 20.15—21.45 1. Opening door Z. E. Staatssecretaris van het departement van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals en prof. dr. J. B. Kors O.P., voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting. 2. Film. 3. „De leek en televisie", causerie, (pl.m. 20.5021.00 Pauze). 4. „De Toverspiegel", televisiespel. VRIJDAG 5 OCTOBER 1951. Eerste A.V.R.O. Televisie-uitzending 20.15—21.45 1. Opening door G. de Clercq en W. Vogt. 2. Tele vizier". 3. Film-documentaire. 4. „Artis-ticiteiten", causerie. Pauze. 5. Cabaret. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA :8.00 nieuws, 8.15 koorzang, 8.30 platteland, 8.40 gram., 9.02 sport, 9.05 gram., 9.45 causerie, 10.00 gram., 10.15 Met en zon der omslag, 10.45 Instr. causerie, 11.15 cabaret. AVRO: 12.00 Disco-causerie, 12.40 jeugd, 12.50 orgel, 13.00 nieuws, 13.10 New York caliing, causerie, 13.15 Theaterorkest, 13.50 Even afrekenen, heren. 14.00 gram., 14.05 Helicon, 14.30 La serva padrona, opera, 15.30 gram., 15.45 toneelbeschouwing. 16.00 dansorkest en solist, 16.3o sport. VARA: 17.00 man nenkoor, 17.20 hoorspel jeugd, 17.40 pia no. 17.55 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 jeugd. 19.35 cau serie. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 actua liteiten, 20.20 omroeporkest, 21.00 Paul Vlaanderen en het Vandijke-Mysterie, hoorspel. 21.45 Promenade-orkest en solist, 22.30 cabaret, 23.00 nieuws, 23.15 zang en piano, 23.35 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 gram. IKOR: 10.00 De open deur, gesprek met comm., 10.30 prot. pr. NCRV: 12.00 kerkkoor. KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 lichte muziek, 12.55 Baas boven baas, 13.00 nieuws, 13.10 amusem.muziek, 13.45 Uit het. Bock der Boeken. 14.00 Nederl. vo cale muziek, 14.30 koor en orkest, 15.20 kamermuziek, 15.45 bariton en piano, 16.10 Thuisfront. 16.15 sport. 16.30 Ves pers. NCRV: 17.00 prot.pr., 18.30 gram., 18.35 gram., 19.15 causerie, 19.30 nieuws. KRO: 19.45 actualiteiten, 19.52 boek, 20.05 de gewone man, 20.12 gevar. pro gramma. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. home service 330 m.: 16.00 arbeidersorkesten, 18.15 sym- phonie-orkest en koor, 19.45 Harvest Festival. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 13.00 lichte muziek, 13.30 variété-orkest en solist, 20.45 community hymn-singing, 21.20 amusem.muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.25 lichte muziek. 14.30 verzoekprogr., 16.45 dans muziek. 18.15 Philharm. Orkest, 22.45 rhythmische muziek, 0.10 dansmuziek, 1.00 lichte muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 15.30 Mam'zelle Prudhomme, operette, 18.00 symphonie-orkest, 23.00 kamermuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 Musette-ork., 14.00 operamuziek, 17.00 Casinoconcert, 17.35 Vlaamse liedjes, 22.15 verzoekpro gramma, 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest, 13.15 ver zoekprogr., 14.30 lichte muziek, 15.00 orkestconcert., 20.00 omroeporkest. 21.00 operettemuziek, 23.00 amusem.muziek. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.18 muziek, 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.10 sport. 8.20 gram., 9.00 zie ken, 9.35 gram., 10.05 orgel, 10.30 prot. pr„ 11.00 piano, 11.25 gram., 12.25 Voor boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klok gelui, 13.00 nieuws, 13.15 mandoline- ensemble, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram 15.30 amusem.muziek. 16.00 lezing, 16.30 strijkkwartet, 17.00 kleuters, 17.15 amu sem.muziek, 17.45 jeügd, 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 Voor de mannen in grijs, groen en blauw, causerie. 18.30 verzoekprogr., 19.00 Volk en Staat, cau serie, 19-15 Engelse les, 19.30 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.10 Vijf mi nuten, 20.15 Concertgebouworkest en so list. 20.55 Spiegels der ziel, hoorspel, 21.45 piano, 22.00 Wie waren uw voor ouders, causerie. 22.10 gram., 22.30 vo caal ensemble en orgel. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, .7.15 gymn., 7,30 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.30 huisvrouw. 8.40 orgel, 9.00 Denk om de bocht, 9.15 gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 zieken, 11.35 viool „T, piano. 12.00 gram., 12.15 accordeon, 12.33 platteland, 12.38 accordeon, 13.00 nieuws, 13.15 middenstand, 13.20 F'rdmenaae- orkest, 14.00 vrouw, 14.15 gram.. 14.55 De weg naar Dover, hoorspel, 1615 8r,aJh 17.00 jeugd, 17.30 Instr. kwartet, 17.45 Over Indonesië's geestesleven. 18.00 nieuws, 18.15 Het militair neuro-hospi- taai te Austerlitz. 18.30 dansmuziek, 19.00 parlem. overz., 10.15 strijkkwartet, 19.45 Verbetering van het fruitsortiment. 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 lichte muziek, 20.40 gevar. progr., 21.40 Het Labour-congres, causerie, 21.55 Radio Philharm. Orkest en koor, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 orgel, 23.40 gram. ENGELAND, BBC. home service 330 m.: 12.00 lichte muziek, 13.10 lichte mu ziek. 18.30 orkestconcert. BBC, light, progr. 1500 en 247 m.: 12.45 orkestconeërt, 15.00 amusem.muziek, 16.00 lichte muziek, 18.00 orkestconcert, 22.20 rhythmische muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek. 13.25 ork.- concert, 14.15 amusem.muziek, 14.45 pianoduo. 15.40 lichte muziek, 16.25 rhythmische muziek, 17.00 ouderwetse muziek, 18.25 lichte muziek. 20.05 viool- en pianomuziek, 21.00 symphonie-ork en solist, 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.00 klass. muziek, 16.00 kamer muziek, 17.30 dansmuziek, 20.00 sym phonie-orkest en solist. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 klass. conc.. 12.42 filmmuziek. 16.45 Intern. Radio- Universiteit, 17.10 lichte muziek. 18.00 Franse les. 20.00 kamermuziek. 21.15 omroeporkest. 22.35 balletmuziek. 484 m.: 19.00 Belg. muziek, 20.30 strijk kwartet, 22.10 cabaret. CHAMA p. 28 Gibraltar n. Stanlow. CORYDA 28 v. R'dam n. Thameshavn. DRENTE 29 te Cochin. DUIVENDRECHT 29 te New York. ESSO AMSTERD. p 29 Dover n. Rott. ESSO ROTTERDAM 28 te Aruba. ENGGANO p 28 Barcelona n. Genua. FRIESLAND K.R.L. 28 te Belawan. GRAVELAND 28 van Las Palmas n. Amst. GR. BEER 2 te Fremantle. HAARLEM 28 te San Juan. HERSILIA 29 te Mantua. HESTIA A'damBarranquiila 28 n. Pt. of Spain. HOOGKERK 29 van Yokoh. te Nagoya. HYDRA 28 n. Hamburg. JAPARA K.R.L. 28 v. Priok n. Belawan. KERTOSONO 28 te Rotterdam. KOTA AGOENG 28 n. Singapore. LAERTES 29 te Singapore. LAWAK 28 te Mauban. LEOPOLDSKERK 29 te Bahrein. LINDEKERK 29 te Khorramsfiar. LOOSDRECHT 28 te Pt. Said. MAAS 29 te Izmir.. MAASHAVEN 28 te Antwerpen. MAASKERK 28 te Havre. MAPIA p. 28 Brothers n. Amsterdam. MERWEHAVEN 28 te Casablanca. METILA 28 n. Rastanura. MITRA 27 n. Singapore. NESTOR 28 n. Kalamata. N.-AMSTERDAM 3 te Rotterdam. ORANJESTAD 30 te Cristobal. OVERIJSEL 28 van Melbourne n. Aden. PAULA 28 te Pladju. PLANCIUS 28 te Surabaja. POLYPHEMUS 28 n. Djakarta. PR. JOH. WILL. FRISO 28 v. Antwerpen naar Montreal. RADJA 28 van Antwerpen n. Amsterdam. RAKI 29 .te Tjilatjap verw. RIJN 28 n. Mantyluoto. RIJNDAM 28 n. R'dam. SARANGAN 29 te Penang. SALAWATI 28 n. Pt. Said. SLOTERDIJK 29 te Colombo. STAD ALKMAAR 29 te Vlaardingen. STAD SCHIEDAM p. 28 Kp. de Gata naar PpgaVil a vi est STAD MAASTRICHT 29 te Gibraltar. STENTOR 28 n. Philadelphia. STRAAT MAKASSAR 1 te Hongkong. STRAAT MALAKKA 29 te Zanzibar. TABIAN 28 te Panekalpinang. TAMO 29 te Buenos Aires. TARIA (T.) 28 n. Menae-Ahmadi. TEUCER 28 Ji. Singapore. TROMPENBERG 28 te Hamburg. VEENDAM 28 te New-York. WELTEVREDEN 29 te Penang. WESTERDAM 1 te New-York. WILLEM BARENDSZ p. 28 Plymouth n. Cur. IJSSEL 28 te Kingston. ZIJPENBERG 29 te Bagno». PONZA 27 van Gefle n. Zaandam, LA- RIX pass. 28 Kiel n. Yxpilla, ABRO -28 van Colchester, ALDEBARAN 27 van Khellef- tea, ALDO pass. 28 Gothenburg n. Neder land, BANKA 27 te Kalmar, BORNRIF 27 te Bridport, BOUNTY 27 te Colchester, CE LEBES pass. 28 Brunsbuttel n. Walkom, CORN. HOUTMAN 27 van Bridgewater, CU RASAO 27 te Skoghall, DIAN pass. 28 Hol- tenau. DOLLARD 27 te Ahr, FREMA pass. 27 Holtenau n. Kopenhagen. HORIZON 27 van Gothenburg, JACOB OORBURG 27 te Thorshavn, JAN KREUMER 26 van Kotka, JURA 27 te Sundswall. KIELDIEP 27 van Sundswall. MARATHON 28 van Delfzijl n. Odense MARTA THERESIA 28 van Delfzijl n. Kolding. MARVA 28 te Kopenhagen. ME- RAK 27 le Kotka, METROPOLE 27 van Bo- hus. NECTON pass. 27 Holtenau, NEZO 28 te Delfzijl, OLDAMBT 27 van Bohus. ORION 27 van Malmo n. Oscarshamn, PAVONIS 27 van Gefle, POLLUX 27 te Hamburg, SPAR TA 27 te Ostende, SPICA 27 te Kalmar, UNION 27 van Dublin, ZEEHOND 27 van Guernsey. MEEUW 27 van Frederlkssund, VIO.D 26 te Norrköping. SANDETTY 28 van Delfzijl n. Gefle, SPURT 27 van Manches ter n. Fowey. KLEINE VAART ANGEJA 28 van Viissingen n. Palnacklc, CLAES COMPAEN 27 te Terneuzen, CRES CENDO 28 te Brunsbuttel. ELJO pass. 28 Start Point, n. Liverpool, EMERGO pass. 28 Sept. Viissingen. n. Londen, HERON 27 te Gent, HOLLAND 28 te Odense, OLWE 27 te Gent, PASCHOLL pass. 28 Viissingen, naar Trelleborg, UNI R pass. 28 Viissingen naar Sundswall, WELTEVREDEN VII 28 van Viis singen n. Palnackie, CARPO 28 te Fowey, HAST 4. 27 van Rouaan n. Kopenhagen, JAVA 27 van Grangemouth n. Borgstad, FREDERIK 27 van Wismar n. Londen. VI KING 27 van Stettin n. Ekenaes, HAST 5 27 tc Bordeaux. CORONA 28 van Working ton n. Manchester. BINNENLANDSE HAVENS AMSTERDAM aangekomen 28 Sept. AM- STELSTROOM. Londen, ledig; JOZINA, Wismar, kalizout: GEZJ.ENA HENDRIKA, Leith, stukg.: ROTTUM, Christinestad, hout. Vertrokken 28 Sept. POLYPHEMUS. Dja karta, stukg.; BOMMA, Frederikstad. stukg. en pass.; FLÉVO, R'dam, ledi^ RIJN, Man tyluoto, zout. VEEMARKT ZWOLLE, 28 Sept. Aan gevoerd 1965 runderen, 644 graskalveren, 88 nuchtere kalveren, 184 schapen en lam meren, 107 drachtige varkens, 900 biggen. 19 geiten en 219 schrammen. Prijzen: neu rende en versgekalfde koeien f 650940, dito schokken en vaarzen f 570—700, guste koeien f 400640, guste vaarzen f 400600, najaarskalvende koeien f 550—750, pink- stieren f 400—620, pinken f 340—470, fok- kaiveren f 150300, nuchtere kalveren f 46 58, vette schapen f 75-115, lammeren f 6080, biggen 6 a 10-weekse f 3045, biggen 14-weekse f 5468, drachtige var kens f 250350, alles per stuk. Per kg- slachtgew., vette koeien en ossen f 2-00— 2.60, vette stieren f 1.852.30, vette var kens f 1.60—2.10, vette varkens f 1.72—Z-Oa-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4