Reclasseren gebeurt in stilte Vier en negentig pet niet meer met strafrechter in aanraking GOOD CATCH Mensen op reis "Eric de Noorwan: VE V1ZUS DEP WRAKE Krasje op portier van auto bracht het uit Doodde vader zijn zoon? GROTE VERKIEZINGS ACTIE VAN KATHOLIEK THUISFRONT HET Sty- 1 f. Dik „kunstmist'-gordijn verbergt de brede Rijn Mosquito te pletter geslagen; bemanning ongedeerd Weinig soepel optreden van belasting-inspecteur f Smokkelaars van thee en koffie in de val RODE KRUIS ACTIEF Onder de leuze: ..Baas boven baas Om organisatie in staat te stellen de militairen beter te verzorgen Grote prijzen Zware taak voor straaljagers Magda Janssens jubileert ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 Toeziclithouden is werk van mens tot mens H4 MIXTURE Haal de Snkv spons er over! V" Kerstpakketten voor Korea-vrijwilligers Liturgische weekkalender Te laat thuis gekomen Worsteling met tragische gevolgen G.A.O. voor adm. personeel dagbladbedrijf STOPHOEST fü MOEILIJKE SITUATIES BIJ OEFENING „CIRRUS" WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea Gelei T elef oonverbinding met Denemarken Nieuwe onderzeekabel in gebruik Toonkunstenaars bepalen hun televisie-tarieven (Van onze verslaggeefster) O noeneer zesduizend gevangenen, mannen en vrouwen, boeten op het ogen blik voor hun misdrijven met beroving van hun vrijheid. Hetgeen bete kent. dat ze afgesneden zijn van.hun gezin en verwanten, hun werkkringen in veel gevallen geen toekomstige bestaanszekerheid meer hebben. Een even groot aantal gevonnisten echter, die de hun opgelegde straf niet behoeven te ondergaan, bewegen zich vrijelijk in de samenleving, maar dan onder toezicht van iemand, die zich vrijwillig heeft aangeboden om de delinquent te helpen bij de maatschappelijke wederaanpassing, die men de naam heeft gegeven van reclassering. Het reclasseringswerk, ontstaan uit de toenemende humanisering van het straf recht, is niet spectaculair, het is het werk van rrrens tot mens, zoals Baron Speyart van Woerden, voorzitter van de Vereniging van Reclasseringsinstellin- gen, het uitdrukte, toen hij de confronta tie van de pers en het reclasseringswerk inleidde, in verband met de Nationale Reclasseringsdag op 6 October aanstaan de. Het essentiële verschil tussen dit werk en ander sociaal werk is echter, dat een reclasseringsinstelling erkend moet zijn door de justitie, omdat de rechter, wan neer hij iemand „voorwaardelijk" ver oordeelt, het toezicht officieel oplegt. De veroordeling, die een straf is, wil in dit geval minder de vergelding op de voor grond plaatsen dan wel het sociale doei: de verbetering van de gevallene. De kans om zich in de eigen omgeving te her stellen wordt hem of haar gegeven in een proeftijd van enkele jaren, binnen welke geen strafbaar feit gepleegd mag worden. In die tijd staat de voorwaar delijk veroordeelde onder toezicht van een reclasseringsvereniging, die een daartoe geschikte man (of voor een ver oordeelde vrouw, een vrouw) aanwijst, om de reclassent te helpen zich maat schappelijk zo goed mogelijk te herstel len. Dit „helpen" zal veelal gelegen zijn in het oplossen zowel van gezins-, ar- beids- en woningmoeilijkheden als van de persoonlijke conflicten van de on der toezicht gestelde. Geduld, tact en een reëel begrip worden van de toe zichthouder vereist, want hij moet zijn persoonlijke leiding geven zonder zich op te dringen. Hij moet bovendien een duidelijk inzicht hebben in de persoon en in de levensomstandighe den van degene, die hij zedelijk wil bijstaan. Tevoren moet hij dus ken nis hebben genomen van het voorlich tingsrapport der reclasseringsvereni ging, voor zover dit dienstig is. Het uitbrengen van een uitgebreid voor lichtingsrapport (door speciaal daar toe getramde ambtenaren) aan de rechter hoort namelijk ook tot de taak der rcclasseringsverenigingerL De 35 erkende particuliere reclasse- ringsverenigingen, die er op het ogen blik zijn, hoe ook confessioneel georiën teerd, vinden elkaar aan de top in de Ver. 'van Reelasseringsinstelüngen. Zij hadden begin van dit jaar meer dan 12.000 reclassenten onder hun hoede, Advertentie 71 /T °ge", zeggen de gewone reizigers Vi weer te9en elkaar, nu de vacan- tiegangers uit de treinen verdwe nen zijn. Zij vouwen hun kranten open en lezen tot Breukelen. Daarna geven zij tot Utrecht hun eigen visie op het wereldgebeuren. „Dat gafat fout daar in Perzië", be zweert een meneer, die er uit ziet of het met zijn gezondheid fout gaat. „Loopt wel los", vindt een sergeant. „Dacht u dat?", vraagt de ongezonde, terwijl hij met bevende vingers een sigaret tussen zijn paarsblauwe lippen steekt, „let op wat ik u zeg, meneer. Perzië blijft schreeuwen en dreigen a la Van Speijck: liever de lucht in. Enge land confereert maar en dreigt a la Churchill. Amerika konkelefoest achter de schermen met de stok achter de deur: als jullie beginnen met mot ma ken, krijg je geen dollars meer. Rus land lacht en ivacht. Dat móet toch fout gaan, meneer". „De soep wordt nooit zo heet gege ten, als 'ie de pan uit komt", haalt de sergeant zijn schouders op. „Mossadeq, meneer, dat stomme man netje Mossadeq. Die wil vuil". „Mossadeq is een derderangs acteur- tje", zegt de sergeant of hij met 'de heer Mossadeq twee weken in Purme rend gevist heeft. „Helemaal ongelijk heeft u niet. Flauwvallen kan ie in ieder geval prima en op commando. Ik zie Drees al huilen en L'ieftinck van de sokken gaan", lacht de ongezonde. „Dat gebeurt binnenkort nog wel", profeteert de sergeant, „yüe huilen wel als de Engelse socialisten de Perzische resultaten van hun eigen politiek zien". „Wat zal de K.V.P. dan lachen". „Nou moe, dat is toch de partij, die vóór Perzfië ere tégen Engeland is. Kies Voor Perzië waarbij behalve de voorwaardelijk ver oordeelden ook een groot aantal voor waardelijke in vrijheid gestelden. Iedere veroordeelde namelijk, die een gevan genisstraf moet ondergaan van meer dan negen maanden, krijgt, nadat hij twee derden van die straf heeft uitgezeten, kwijtschelding van de resterende ter mijn,. die hij terug in zijn eigen milieu mag doorbrengen, maar dan onder toe zicht. Tenzij van de zijde van de ge strafte zelf daar ernstige bezwaren tegen rijzen, bijvoorbeeld omdat dè materiële omstandigheden volstrekt onvoldoende zijn. Ieder heeft wel eens het trieste ver haal gehoord van die volstrekt weerloze tegen het leven, die maar weer een ruit ingooit om „opgepikt" te worden en ten minste geborgen te zijn. Ook de reclas seringsinrichtingen kennen deze geval len van die in alle opzichten zwakken, die nergens houvast hebben en nergens passen en voor wie er nog geen op lossing is. Want ze kunnen niet blijven parasiteren op de reclasseringsinrich tingen, die voor korte of lange tijdsduur voorwaardelijk veroordeelden of voorw. in vrijheid gestelden opnemen, indien de rechter dit bepaalt. Men beschouwe de reclasserinsgin- richting als een tussenvorm tussen ge vangenisstraf en vrijheid onder toezicht. Zo heeft bijvoorbeeld het Leger des Heils in Groot Batelaar bij Lunteren een landkolome voor mannen, die daar her opgevoed worden en in Stevensbeek bij Venlo leiden de Dominicanessen van Bethanië een reclasseringstehuis voor vrouwen. In dit internaat wordt getracht een veertigtal betrekkelijk jonge vrou wen, die een of meerdere strafbare fei ten gepleegd hebben, om te vormen tot vrouwen met groter verantwoordelijk heidsbesef, in staat om zich, na haar ontslag, in de samenleving te handhaven. De therapie in deze geestelijk en licha melijk gezonde omgeving is eenvoudig: een regelmatige dagindeling, leren wer ken en liefde leren krijgen voor het ge wone daagse werk, waarbij voorop staat, dat degenen, die hier een kans krijgen, ook van goede wil zijn. De Dominicanessen van Bethanië be zoeken ook vrouwen in de gevangenis. Celbezoek is een der zeer vruchtbare onderdelen van het reclasseringswerk, dikwijls worden er de grondslagen door gelegd voor het latere toezicht bij ont slag. Niemand, die uit de gevangenis komt hoeft zich een verlorene te voe len in de samenleving waarin hij terug keert. Als hij het wil, wordt hem via de reclassering de helpende hand gereikt, vanaf het ogenblik, dat de gevangenis deur achter hem dichtvalt, door iemand, die zich daar vrijwillig voor beschikbaar stelt. Nog steeds echter is er een tekort aan voldoende mannen en vrouwen, die de vrijwillige helpende taak van het toe- zichthouden op zich nemen. Uit alle klassen van de samenleving zijn ze no dig, want wil men iemand in deze om standigheden goed helpen, dan moet men zich bewegen op hetzelfde levens niveau. Het werk is het waard, van de voorwaardelijk veroordeelden komt 94 pet. niet meer i et de strafrechter in aanraking. De Nationale Reclasseringsdag beoogt dan ook niet slechts het ontvangen van financiële steun: daarnaast hoopt men dit werk. dat zich in stilte, ongemerkt voltrekt, méér bekendheid te geven en er grotere belangstelling voor te verwer ven. Advertentie Vingerafdrukkenen voetsporen. van kleine boosdoeners... Een krasje op een portier van een auto, die door de Duitse douane aan de Oost-Groninger grens grondig werd onderzocht op smokkelwaar, werd een drietal Groninger smokkelaars nood lottig. Een inwoner uit Oude Pekela.V-, K. G. uit Winschoten en de zakenman P. uit Winschoten konden vrij spoedig gepakt worden en in Leer onder arrest gesteld. De drie auto's werden in beslag genomen evenals de door hen gesmok kelde thee- en koffievoorraad. In Nederland bestond er reeds arg waan tegen V. en K., die beiden grote uitgaven deden. Ook trokken ze geregeld met hun auto over de grens. Ze werden geducht in de gaten gehouden, doch men slaagde er niet in ook maar iets clandestiens aan te treffen in hun wa gens. Totdat de Duitse douane op de wagen van V. bij het controleren arg waan kreeg door een schrammetje op een van de portieren. Het bleek toen dat in de deuren een geheime berg plaats was gemaakt, waar meer dan Vrijdag is een begin gemaakt met het inpakken van ruim 1000 Kérstpaket- ten voor militairen en zeelieden van het Nederlandse Korea-detachement bij de strijdkrachten der Verenigde Naties. Tal van nijvere handen beijverden zich om blikjes sigaretten, chocolade, tof fees, Amsterdamse korstjes Haagse hopjes en chocomel in elkaar te passen om de pakjes zo klein mogelijk te maken. Voorts verdwenen in de vele cartonnen hulzen sigaretten-aanstekers, zakagenda's, ballpoints. luchtpostpa pier met enveloppen, toiletzakjes, na gelschaartjes. zeepdoosjes en zakdoeken en een boekje van Ghijs Booy, getiteld Dit is de Nacht", een Kerstuitgave. Ieder pakket is vergezeld van een heil wens van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. De pakketten, die binnenkort ver scheept worden, worden verpakt in grote kisten. Elf kisten met 250 pak ketten zijn bestemd voor de Van Galen, 694 pakketten in 29 kisten worden naar het detachement in Korea gestuurd en daarbij komen 300 blikken van 50 siga retten en 150 blikken met chocolade repen en toffees voor de bij ons deta chement gelegerde Koreanen. Zieken en gewonden in de hospitalen in Japan ontvangen drie kisten met Kerstpakket ten en voorts 96 ziekenpakketten met de normale inhoud. ZONDAG 30 September: 20ste Zond. na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2. H. Hieronymus; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. MAANDAG: H. Remigius, bisschop, belij der; Mis Statuit; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; wit. Haarlem: H. Bavo, belijder; eigen Mis; Credo; gewone prefatie; wit. WOENSDAG: H. Theresia v. h. Kindje Je zus, maagd; eigen Mis; (Haarlem: 2 H. Ba vo; Credo); gewone prefatie; wit. DONDERDAG H. Franciscus, belijder; eigen Mis; (Haarlem: 2 H. Bavo; Credo); gewone prefatie; wit. VRIJDAG: H.H. Placidus en gezellen, martelaren; Mis Salus; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. Haarlem; onder het octaaf v. H. Bavo; Mis v. h. feest; 2 H. Placidus; 3 tot de H. Maagd; Credo: gewone prefatie; wit. Ook Eerste Vrijdag v. d. .naand; Plechtige vo- tiefmis ter ere van het H. Hart; Mis Cogi- tationes; Credo; prefatie van het H. Hart; wit. ZATERDAG: H. Bruno, belijder; Mis Os justi; (Haarlem: 2 H. Bavo, Credo); ge wone pref. wit. ZONDAG 7 October: Feest v. d. H. Ro zenkrans; eigen Mis; 2 31e Zondag na Pink steren, (in gelezen Missen: 3 H. Marcus; 4 H.H. Sergius en gezellen). Credo; prefatie van O. L. Vrouw; laatste evangelie v. d. Zondag; wit. honderd pakjes thee uit te voorschijn kwamen. Onmiddellijk stelde de douane zich met de politie te Leer in verbinding, waarheen zich de Winschotenaar K. G.. die ook al door de politie verdacht werd, had begeven. Deze auto werd eveneens aan een gTondige inspectie onderworpen en niet tevergeefs, want ook hier werd een flinke partij thee en koffie aangetroffen. De zakenman P„ eveneens uit Winschoten, vertoefde ge lijktijdig te Leer. Deze kwam overigens zelden in Duitsland. Toen ook bij hem wat thee werd aangetroffen, werd hij eveneens gearresteerd, doch hij behoort vermoedelijk niet tot de smokkelaars die thee en koffie naar Duitsl-ajid brachten. 79. „Winonah en Erwin door Hovin's mannen gevangen!!!" herhaalt de Noorman razend van drift. .,Had ge dan geen zwaarden om hen te verdedigen? Ben ik dan omringd door oude vrouwen in plaats van krijgers?" Hij ziet plotseling de smart in de ogen van heer Haifa en met inspanning van al zijn krachten beheerst hij zijn drift. „Vergeef me, vriend," zegt Eric zacht. „Het was uw schuld niet... Vertel mij alles wat er gebeurd is!" „Hovin overtrad de wapenstilstand die hij ons had toegezegd en vermoordde onze afgezant mompelt heer Haifa. Awain Eric balt zijn vuisten. „Ik had hem nooit in mijn lange mantel naar mijn doodsvijand mogen zenden. Ga voort „De verrader zond zijn mannen het ravijn in om Winonah en u gevangen te nemen. Wij ijlden te hulpdoch onze mannen vielen in een hinderlaag en in de verwarring van het gevecht wist een kleine groep van Hovin's aanhangers tot ons kamp door te dringen en de jonge prins te ontvoeren. Heerwat staat ons thans te doen?" ..Breng mij naar uw mannen," beveelt de Noorman haastig. In het kamp vergeet Pum-Pum een ogetiblik zijn verdriet als hij zijn geliefde meester plotseling voor zich ziet. Ook Yark is uitgelaten van vreugde. Doch Eric maant hen tot stilte. „Niemand moet weten dat ik leef!" zegt hij met een heldere stem. Hij wendt zich tot Haifa. „Zend onmiddellijk bericht naar koning Langa en diens mannen, en zeg hem dat hij zich zoveel mogelijk moet haasten. Indien hij te laat komt is onze hoop verloren. Laat de boodschap overbrengen door uw beste ruiter on het snelste paard. De levens van Winonah en Erwin hang en thans van hem af...!" Voor de rechtbank in Middelburg heeft terecht gestaan de 43-jarige land bouwer J. C. de M. uit St. Janssteen, die er van beschuldigd werd. dat hij zijn 17-iarige zoon van het leven had be roofd. Verdachte verklaarde voor de rechtbank, dat deze zoon de laatste tijd bijzonder slecht oppaste en dikwijls midden in de nacht thuiskwam. Hij had hem reeds dikwijls op deze feiten ge wezen, doch de jongen was steeds hals starrig geweest, waardoor er in het gezin een ondraaglijke spanning ont stond. Op de bewuste nacht was zijn zoon om vier uur thuisgekomen. Er was toen een schermutseling ontstaan. Ver dachte had zijn zoon bij de keel gepakt, waarna deze plotseling ophield met vechten en op de grond bleef liggen. Toen de vader hem op zijn bed wilde leggen, was het lichaam van de trap ge vallen. Een dokter had de dood gecon stateerd. De officier zeide in zijn requi sitoir, dat het tragische element in deze zaak boven het criminele heerst. Hij ge loofde niet, dat er sprake was van opzet en requireerde tenslotte tegen deze ver dachte, die door een psychiater vermin derd toerekeningsvatbaar werd geacht, een gevangenisstraf van acht maanden voorwaardelijk. Uitspraak 10 October Na langdurige besprekingen tussen vertegenwoordigers van de ND.P. (Ne derlandse Dagblad-Pers 1945) en verte genwoordigers van de werknemers, is overeenstemming verkregen óver de inhoud ener collectieve arbeidsovereen- ikomst voor het administratief personeel werkzaam bij de dagbladondernemin gen, zo vernemen wij van de zijde van de Ned. Christelijke Grafische Bond. Deze C.A.O. zal zo spoedig mogelijk in conceptvorm aan het College van Rijksbemiddelaars worden voorgelegd. Jongstleden Woensdag bestond het Nationaal Katholiek Thuisfront vijf jaar. Op 26 September 1946 werd de eerste katholieke thuisfront-organisatie namelijk opgericht door de commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, naar een idee van mr. A- A. W. Dienenbroeck. Aanvankelijk vooral voor ideële doeleinden opgezet, veranderde het al spoedig in een vooral materiële welzijnsverzorging, toen bleek hoe het de troepen in Indonesië aanvankelijk aan de meest elementaire gebruiksvoorwerp'en ontbrak. Nu zijn de mannen uit Indonesië echter goeddeels terug en de kleine contin genten op Nieuw-Guinea en Suriname, ja zelfs het bataljon Van Heutz op Korea, doen vele mensen nauwelijks meer aan thuisfront denken. Dat zal in de komende dagen echter wel weer veranderen, want binnenkort vallen er via het Katho liek Thuisfront prijzen te verdienen, grote prijzen zelfs, en geen goed Neder lander, die daar niet als de kippen bij zou zijn. logische oorlog het geloof van de sol daat van geweldige betekenis is. Een soldaat die gelooft, zal bij alle oorlogs verschrikkingen toch willen vechten voor de waarden, waarin hij gelooft. Maar dit geloof kan de noodzakelijk neutrale dienst hem niet geven; dat is het werk der geestelijke verzorgers, óók in materieel opzicht. Uitgaande echter van de redelijke veronderstelling, dat Katholiek Thuis front meer uit deze actie wil halen dan het aan prijzen zal uitkeren (d.w.z. meer dan f28.000), zou men de vraag kunnen stellen, waarvoor men heden ten dage al dat geld nog nodig heeft. Dat is gauw voorgerekend. In 1938 had Nederland 43 katholieke militaire tehui zen en 10.000 man onder de wapenen. Dat laatste getal is thans verachtvou digd, terwijl het aantal militaire tehui zen met één vermeerderd is tot 44. Wanneer men echter weet, dat er in 1945 nog slechts 7 overeind stonden, dan begrijpt men hoe Thuisfront aan zijn schuld van een millioen komt en dan begrijpt men ook, dat er momen teel geen sprake van is in de talloze nieuwe garnizoenen en vliegbases nieu we tehuizen op te richten. Daarnaast zijn er dan nog de reeds genoemde troepen overzee, de eenheden in Duits land, de leerling-vliegers in Canada en de V.S.. die allen, als het maar enigs zins mogelijk is, hun eigen nationale geestelijke verzorging moeten hebben. Dit alles is natuurlijk primair van religieus belang; maar toch niet al leen. Het is natuurlijk het Amerikaan se leger dat een dienst voor ideologi sche paraatheid heeft en daar heeft men ontdekt, dat in de huidige ideo- En hoe, hoor ik de ongeduldige lezer al vragen, kan ik nu die hoge prijzen verdienen? Welnu, vanaf morgen 30 September t/m 2 December voert Ka tholiek Thuisfront een verkiezingsactie onder de leuze „Baas boven baas." De lijstaanvoerders zullen de volgenden zijn: De Gewone Man; Merie (de vrouw van de Gewone Man); Van Tutte; Or kest zonder Naam; 2 X 1 1 en Kobus Kuch. Op de verkiezingskaartent die men binnenkort overal zal kunnen krijgen, moet men nu één vakje rood maken net zoals men gewoon is voor prof. Romme, Geert Ruygers of Weiter te doen. Dan plakt men aan de achterzijde een gulden aan post zegels wat men bij een gewone ver kiezing wel uit het hoofd zal laten en stuurt het hele gevalletje (nog eens gefrankeerd!) op. Bij deze verkiezingen mag men bovendien zo vaak stemmen als men wil, mits men iedere keer een gulden plakt. Onder de kiezers van de lijst, die na de verkiezing gewonnen blijkt te hebben, worden dan op één prijs na alle prijzen verdeeld, die van f 7Ó00.telkens met f 1000.regelmatig Advertentie met rva.il lOhdcreft t dol opl Ge*4 ze STOPHOEST sh ze koede« Voorkomen h beier dan genezen! STOPHOEST is gezond én lekker Hoesten fs hinder- lijkt STOPHOEST l verzacM direct die lastige keelkriebel. Zorg. dat U altijd 'n paar rolletjes m huis heeitl Met STOPHOEST is het boesten snel verleerd en wie niet hoest, snoept graag i Proef ze maar eensl Turnhout* België PARIJS, 28 September Hoewel op sommige plaatsen van West-Europa de acties in de luchtmacht manoeuvres „Cirrus" door het slechte weer gehinderd of zelfs onmogelijk ge maakt werden, is het „programma" van de eerste dag luchtoorlog betrekkelijk vlot verlopen. Er werden bomaanvallen gedaan op Parijs en Brussel en de jagers, die op bijna twintig vliegbases zijn gestwtionneerd, waren veelal druk in de weer. Maar het moeilijkst van alles, had het ongetwijfeld de tac tische luchtmacht, die een Rijnovergang bij Worms van enkele regimenten van de eerste Amerikaanse divisie moest ondersteunen. Het weer was slecht cn vooral de kleine Stinson verkenningsvliegtnigjes hadden het zwaar te stellen met de krachtige wind- Luitenant-generaal Norstadt, op perbevelhebber van de luchtstrijd krachten van het Noord-Atlantisch Pact, die op een van de vliegvelden aanwezig was, voerde een gesprek met de Nederlandse vliegers. Maar er was iets anders, dat de situa tie veel moeilijker maakte. Toen wij ons vanmiddag van het splinternieuwe Amerikaanse militaire vliegveld Kai- serslautern in Zuid-West-Duitsland naar Worms trachtten te begeven om iets van deze Franse manoeuvre Jupiter" te zien. hing daar een dichte mist. Een vieze, donkere nevel, die de ademhaling en de ogen niet hinderde, maar het zicht niettemin beperkte tot ongeveer twee of drie meter. Het was geen na tuurlijke mist: op geregelde afstanden stonden, ongeveer anderhalve kilome ter van de Westelijke Rijnoever, „rook- makers", kleine Amerikaanse machines, die een ongelooflijke hoeveelheid „kunstmist" kunnen ontwikkelen. Over een afstand van ruim drie kilometer was de Rijn verduisterd en daar dwars doorheen suisden Amerikaanse en Fran se Thunderjet-straaljagers, op zoek naar de kleine landingsbootjes van het Ame rikaanse leger, die de op dat punt on geveer 200 meter brede Rijn oversta ken. En hun taak in de lucht werd nog bemoeilijkt door een eveneens onder een rookgordijn bedekte, maar gefingeerde aanval van Amerikaanse commandotroe pen de „rangers" enkele kilome ters zuidelijker. Meer dan ooit tevoren hebben wij de problemen begrepen van de vliegers in de bliksemsnelle „Thun- derjets". die niet alleen de tegenstan der moeten aanvallen, maar bovendien ook in een dichte mist voor hun eigen veiligheid dienen te zorgen. Ondanks deze moeilijkheden kwamen de straal jagers keer op keer boven de Rijn; zij scheerden kennelijk laag over het wa ter, maar wij hebben hen slechts één keer gezien. Verder was de mist dicht. Later op de dag vlogen wjj met een enorm transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, een Fairchild „Packet" laadvermogen meer dan twaalf ton naar het Belgische vlieg veld Beauvechain, dat tussen Brussel en Leuven ligt. De avond viel en in de schemering waren de silhouetten van vele Belgische Mosquito nachtjager-bom menwerpers te zien. Kort nadat de duisternis volkomen was, kwam de eer ste opdracht „scramble" en achter el kaar gingen de grote vliegtuigen de lucht in. Eén verongelukte; enkele me ters nadat het toestel van de grond was losgeraakt sloeg een motor af en de Mossquito sloeg te pletter op de grond. De bemanning bleef geheel ongedeerd; behalve de gezagvoerder, die in de spanning van de „crash" het punt je van zijn tong afbeet. Maar „Cirrus" ging verder. Bijna deze gehele nacht door zal het naar onze aflopen tot de 7e prijs van f 1000. Échter: de tweede prijs (f 6000.dus) zal verloot wordep. onder de kiezers van de verliezende partijen, zoadat er voor speculanten volop werk aan de winkel is. Mocht u bovenstaand relaas nog niet bevredigd hebben, luistert u dan van avond naar ,.De klok heit negen". Wel licht zult u daarna de eerstvolgende Zater- en Zondagen niet meer van de radio zijn weg te slaan. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Vrijdagmorgen vier min. voor twaalf precies heeft minister Wemmers door een druk op de knop de telefoonver binding tot stand gebracht tussen Ne derland en Denemarken over de nieu we onderzeekabel. Onmiddellijk daarop was er een gesprek tussen de heren Neher, directeur-generaal van de P.T.T., en de Deense directeur-generaal van de P.T.T. De heer .Neher zei hierbij te hopen, dat de gesprekken over deze nieuwe verbinding zo veelvuldig zouden uitkomen. Tevoren hebben minister Wemmers en minister Victor Larsen, de Deense minister van Publieke Werken, elkaar toegesproken door middel van een spe ciale verbinding. De Deense minister zei, dat deze uitstekende verbinding voor Denemarken en Nederland bete kent, dat de beide landen practisch na- buurstaten worden. Verder is het nieu we circuit van groot belang voor de telecommunicatie tussen Engeland, Frankrijk. België en Nederland ener zijds en de Scandinavische landen an derzijds. De heer Wemmers gewaagde in zijn toespraak van de cordiale samenwer king tussen de P T.T.-diensten van bei de landen. Hij hoopte, dat de nieuwe kabel veel nieuws zou vervoeren over vriendschap en vrede onder de volke ren- Na zijn toespraak verrichtte hij de symbolische handeling, waardoor het eerste officiële gesprek tot stand kwam Magda Janssens zal 21 October haar 50- jarig toneel jubileum vieren in de Stads schouwburg te Amsterdam, Zij zal jubileren, met de hoofdrol in „Kinderen zijn kinde ren" (Philomena Marturano), een Napoli- taanse comedie van Eduardo di Filippo. De regie zal worden gevoerd door Ettore Cel- la. de Zwitserse toneel-, filmspeler en re gisseur. Ettore Cella werd te Zürich geboren, is ongeveer 38 jaar oud; hij is van geboorte Italiaan, doch heeft thans de Zwitserse nationaliteit. Hij studeerde achtereenvolgens te Zürich, Rome, München en Parijs, ver vulde daarna hoofdrollen bij film en to- nefcl en regisseerde onder meer te Zürich en. Milaan ..Jedermann", „Der Tod und der Tor" (Hofmannstahl), „Die Riesen vom Berge' (Pirandello). ..Die Schalkhafte Witwe" 1G0I- doni), terwijl hij ook ..Philomena Martura no" met veel succes in Italië regisseerde. Ettore Cella is reeds in ons land aange komen en met de repetities begint men Maandag a.s. Dezer dagen is te Hilversum een druk bezochte vergadering gehouden van de Nederlandse Toonkunstenaars Bond, waarin het televisievraagstuk is bespro ken. In deze bijeenkomst werd eendoor het hoofdbestuur van de N. T. B. op- 1 gesteld tarief voor medewerking aan de televisie besproken en ter goedkeu ring aan de leden voorgelegd- Het werd met op een na algemene stemmen goed gekeurd. Inmiddels hebben ook de afdelingen Haarlem en Utrecht deze voorstellen reeds aangenomen. De andere organisa ties op dit terrein zijn van dit besluit op de hoogte gesteld. laatste informaties druk blijven in de lucht boven West-Europa, want het agressieve „roodland" blijft dag en nacht aanvallen. Jagers van de verde digende blauwen staan gereed om hen te lijf te gaan. En in generaal Nor- stadt's hoofdkwartier in Fontainebleau lopen de hoge officieren met tevreden gezichten door de zalen waar eens Hen drik IV resideerde. Want „Cirrus" loopt tot nog toe vlot en de luchtmachtoffi cieren hebben geen neiging om over historische vorsten te gaan filosoferen. Zij denken slechts aan vliegtuigen. En dat stadium hebben ook de 85 verslaggevers uit twaalf verschillende landen, die „Cirrus" bijwonen, bijna be reikt. Vandaag vlogen wij van Parijs naar Kaiserslautern, vandaar naar Be auvechain en tenslotte weer terug naar Parijs. De „Buckeye Belle", zoals de vliegers deze kist hadden genoemd, is in een dag veel voor ons gaan beteke nen. Maar niemand had er bezwaar te gen Vrijdag diep in de nacht weer op de begane grond op het Parijse vlieg veld Orly te staan. Om morgen opnieuw te beginnen. De tweede dag van „Cir rus": D 1, zoals dat in officiële taal heet. Het Tweede-Kamerlid Cornelissen (VVD) heeft aan de minister van Fi nanciën schriftelijk o.a. het volgende ge vraagd. Is het de minister bekend, dat op 25 September eenkoperslager, tevens eigenaar van een lasserijbedrijf te Rot terdam, na een wanhoopsdaad in een psychiatrische inrichting is opgenomen Is het waar dat deze wanhoopsdaad reactie op een onmiddellijk dreigend executoriaal beslag op de inboedel van betrokkene, waaraan een openbare ver koop van diens bedrijfsinventaris was voorafgegaan, het uiteindelijk gevolg was van het weinig soepele optreden van een inspecteur der belastingen, die niet bereid zou zijn geweest een schik king te treffen in verband met een be langrijke schuld, welke betrokkene, al dan niet gedeeltelijk buiten diens schuld en o.a. ten gevolge van de omstandig heid, dat een van zijn schuldenaren fail liet was gegaan, op dat tijdstip niet in staat was te betalen? Is de minister voorts niet van mening, dat dergelijke voorvallen allerminst er toe kunnen bijdragen bij de voor ons volk zo belangrijke groep van kleine zelfstandige ondernemers het vertrou wen te versterken in de steun, welke zjj van de regering mogen verwachten, welk vertrouwen bü de dringende nood zaak tot opvoering der nationale pro ductie van uitnemend belang geacht dient te worden, zo vraagt de heer Cor nelissen tenslotte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5