Geheimzinnige bewoners van het najaarsbos Belangrijke schakel in de huis houding der natuur Lidding Marinierskapel 3 October in Haarlem HUISBRAND-OLIE STOOKOLIE Overveen viert feest ten bate van de jeugd Vrolijk vertier bij bazar en fancy-fair Kris^Kras In Haarlem r Shakespeare s tragedies GEEN 'JDELE WERING 2°° 300 Jo"*5 HARTENDORP o VLEESCROQUETTEN Paddenstoel favoriet in Haarlem Aantrekkelijk concert voor Marine- Sanatoriumfonds Kostelijke pegershow BAARS AUTODIENSTEN ÏE] Brieven van lezers H. O. V Herhaald beroep Leerzame lezing voor „Geloof en Wetenschap" KUNST-en ANTIEKSHOW Frans Heerkens Thyssen ^Tlcitrcióóeh Pullman matrassen g0edW°Pc' ^BOUCLÉ 180-75 147.50 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 PAGINA 9 Vorstelijke verschijning Cirkelgang BEZOEKT DE KLAVERJASSEN in katholiek verband Nieuws van de Schouwburg DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK HANDELMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. En nud'r op of d r onder Heeft V iets te VERZENDEN?? De hobby van eert vrij gesel Esperanto bij de Volks, universiteit Laatste herinnering voor R.K. kappers HONKBAL GEZONDL SLAAP: DU WASSENAAR Het relletje op het Adr. Stoopplein GIRO Voor behoud der H.O.V. O BAKKER's CAFETARIA'S 1000ste lid bieden *9 dan 200* 280 225* In dichte drommen trekken de vogels weer over de duinen naar Zuidelijker streken. De herfst is aangebroken. Reeds bengelen de bessen tussen het vergeelde lover van de heesters en alle bomen beginnen te pronken met rijk genuanceerde herfsttinten, voordat zij hun bladerenvracht aan moeder aarde zullen toevertrou- wen Zij bereiden zich al voor op het barre jaargetijde, maar aan hun voeten weltnieuw leven uit de bodem op, een nieuwe wereld van veelkleurige en vreemd gevormde' planten: de paddenstoelen. Nu tijdens de Haarlemse natuurbeschermingsweek een pwi dene toe len ten toonstelling gehouden wordt 'in de Vishal, willen we ook nader kennis maken met deze geheimzinnige bewoners van bos en veld. Onder de buisjeszwammen rang schikken wij in de eerste plaats de boleet en bijv. eekhoorntjesbrood, kas- tanjeboleet en satansboleet, prachtige paddenstoelen met poriën aan de on derkant van de hoed en dikwijls knots- vormige steel. In de dennenbossen van ons binnen- duin vinden wij de gele ringboleet of larixboleet; er bestaat een typische sa menleving tussen de wortels van de lork en het mycelium van deze zwam. De schimmeldraden zitten als een dicht netwerk om de boomwortels, die meestal geen wortelharen hebben. Gedurende het gehele jaar kunnen wij ze aantreffen, maar het talrijkst zijn ze toch wel in de maand October. Als het maar niet te koud is, kunnen zij in één nacht bij duizenden uit de vochtige grond opschieten. Dan trekken wij er op uit om ons te gaan vermeien bij deze nederige ver tegenwoordigers van onze flora en wij vergenoegen ons om hun veelheid van vorm en kleur. Een enkele maal graven wij zo'n pracht-exemplaar uit de hu- musrijke bodem, voorzichtig vooral, want de paddenstoel is slechts een deel van de hele schimmelplant en die wil len wij toch ook nog even onder de loupe nemen. Waar veel paddenstoelen groeien, vindt men in de grond een sterk vertakt netwerk van schimmel- draden, het zogenaamde mycelium. Zij zorgen voor de voeding. Zij dringen door in dennennaalden en verdorde bla deren, zij vertakken zich in het hout van afgevallen takken en onttrekken daaraan de nodige voedingsstoffen Op brokstukken rot hout groeien uitbundig de knalgele zwavelkopjes en de elfen bankjes en aan de voet van de stron ken van naaldbomen zitten imposante groepen van de Koningsmantel. De Koningsmantel is waarlijk een vorstelijke verschijning. De hoed. enigszins viltig-fluwelig, is purperrood op gele ondergrond, de plaatjes zijn geel, de gele steel vertoont fraaie rode schubjes en strepen. Wie van kleuren houdt, kan overi gens zijn hart wel ophalen bij de pad denstoelen en genieten van de purper rode Russula, de paarse ridderzwam, de rood-bruine rechterzwam, het glib berige Kopergroenzwammetje en de prachtige vliegenzwam, die van alle paddenstoelen wel het meest werd af gebeeld. Wie echter verder ziet en zoekt tussen bladeren en mes, vindt daar een reeks van kleinere, doch niet minder interessante soorten: het mi nuscule paardehaarzwammetje, het bruine mosbekertje, het „schoteltje op steeltje" en het oorlepelzwammetje, dat onder aan het hoedje stekeltjes draagt, waarop de sporen gevormd worden. Zij halen water en zouten uit de grond en reiken dit over aan de wor tels. Men spreekt hier van mycorrhiza en men heeft daarbij kunnen vaststel len, dat de twee partners van deze samenleving elkaar vitamine-achtige stoffen leveren. En wanneer men dan zo dwalend door het dennenbos geniet van de rijke verscheidenheid der zwammen, wordt plotseling de mens geprikkeld door een zeer onaangenaam luchtje, dat uit het naburige kreupelhout af komstig is. Daar groeit de stinkzwam. Als hij nog jong is, heeft hij de vorm van een ronde bal, het duivelsei; hier uit groeit de stinkzwam zuilvormig op, waarbij het duivelsei als een vle zige zak zijn voet blijft omhullen. Zijn hoedje is bedekt met een kleverig sporenslijm. De onaangename geur van de stinkzwam lokt vliegen aan, die graag hun eitjes leggen in rot tende stoffen. Zij lopen rond over de slijmerige sporenmassa en nemen de sporen aan hun poten mee. Even geheimzinnig als de stinkzwam zijn zeker ook de aardsterren. Het is ook een prachtig gezicht zo'n groepje van gekraagde aardsterren in het midden van een heksenkring van ne- velzwammen. In jeugdstadium lijken zij op een tul penbol. maar spoedig barst het omhul sel stervormig open en dan komt er een vliezig blaasje te voorschijn, dat netje? met een mooie halskraag omge ven is In dit blaasje worden de spo ren gevormd en bij de geringste aanra king komt er een wolk van sporen- stof uit te voorschijn, evenals dit bij de gewone stuifzwammen het geval is. Onder de eetbare paddenstoelen staan de Cantharellen en de Champig nons vooraan. De Cantharel of dooier- zwam heeft een malse dooiergele hoed met sterk gebogen rand en vorksgewijs vertakte plaatjes, die langs de steel af lopen. De Champignons of Kamperfoel- jes hebben een licht getinte hoed met dicht opeenstaande plaatjes, die eerst rose, dan rood en tenslotte donkerbruin zijn. De witte stoel is omgeven door een duidelijke ring. Vooral de weide champignon wordt veel gezocht, want hij levert een smakelijk gerecht. Het is daarbij echter van groot belang, dat men goed onderscheid kan maken tus sen de champignon en de zeer giftige soorten van het geslacht Amanita, zoals de groene Knolzwam en de gele Knol- amaniet. Deze hebben ook een ring. maar de plaatjes zijn wit, de steel draagt een beurs en de hoed is meestal met wratten bezet. Het is vanzelfsprekend onmogelijk om in kort bestek een volledig overzicht van de paddenstoelen te geven Er zijn in ons land ongeveer 900 soorten. Wie er meer van wil weten, neme dat mooie Verkade's 'Album ter hand, waarin dr. Jac. Thijsse op onderhoudende wijze vertelt over de paddenstoelen. En wie er dieper in door wil dringen, hij schaf- fe zich het Paddenstoelen boek aan van Cath Cool en H. van der Lek. J. B. MELSEN. Advertentie SLtXvXl, {AÊikUAJUUun li-bdM. .-^cAo-LtÜ. jiiuiMvkat. (rirtcJUL/ttyuA'iint' ClXiA-CEM. LA. Door hun bijzondere wijze van voe ding zijn de paddenstoelen zeer nuttig. Zij werken mee aan het opruimen van dode plantenresten. Bovendien zijn zij een belangrijke schakel in de cirkel gang van de voedingsstoffen in de na tuur. De bomen verstrekken aan de paddenstoelen het nodige voedsel, en deze van hun kant maken daaruit weer stoffen vrij, die als voedsel voor de bomen van belang zijn. Helaas zijn niet alle paddenstoelen nuttig. Vele parasiteren op de hogere planten, hun mycelium vertakt zich in hout en bast van de levende bomen en kan hier zoveel schade aanrichten, dat de bomen er aan te gronde gaan. De naam van dennenmoorder spreekt voor zichzelf. De berkenzwam is een be kende verschijning op de witte stam men van onze sierlijke berken en de honingzwam groeit in dichte bundels op naald- en loofhout. In zijn myce lium, dat op de grenq van hout en bast groeit, vormt hij dikke zwarte stren gen, die in het donker een toverach tig licht uitstralen De paddenstoelen zijn de eigenljjke vruchtlichamen van het mycelium. Zij dienen voor de voortplanting. Bij de meeste paddenstoelen, die uit hoed c-n steel bestaan, vindt men aan de onder kant van de hoed plaatjes of buisjes; daar worden de sporen gevormd, microscopisch kleine korreltjes, celletjes, die gemakkelijk door de wind verspreid worden. Zij ontkiemen en vormen een nieuw mycelium, als zij op een ge schikte voedingsbodem terecht komen. Slechts in enkele gevallen onttrekt een paddenstoel zijn voedsel aan een dier. Het is echter volstrekt geen zeld zaamheid als men op een wandeling in het Groenendaalse bos een klein oranje tongetje uit het mos ziet opsteken. Het is de rupsendoder. Graaft men hem voorzichtig" uit, dar merkt men, hoe hij bevestigd is aan een rups of vlin derpop, waarin zijn mycelium woekert. Advertentie bij Plein 13 - Haarlem Zeer velen hebben de wens te kennen gegeven, dat er ook in Haarlem een kla ver jasclub wordt opgericht voor katho lieken. Belangstellenden voor de klaver- jassport kunnen terecht bij de heer Jac. Duyn, Karei van Manderstraat 18, Haar lem. „Het meisje van buiten", waarvan de Haagsche Comeöie hedenavond een op voering geeft in de Stadsschouwburg, ■Wordt niet alleen als het beste stuk van het seizoen in Amerika, maar ook als het béste werk van Clifford Odets be stempeld. Myra Ward en Paul Steen bergen spelen in dit toneelspel de hoofdrollen. Het charmante muzikale blijspel „Waarom jok je, cherie?", dat Zondagavond door de Hagenaars ge toond wordt, wordt genoemd „Muzikaal slippertje met de lichté»muze". Gedu rende de maanden Augustus en Seo- tember heeft de Haagsche Comedie hiermede groot succes geoogst. Mede- Werkenden zijn o.a. Elizabeth Ander en- Jan Retel, Bob de Lange, Johan Valk en anderen. De hoogst populaire, maar in Haar lem te weinig optredende Marinierska pel geeft onder leiding van kapitein kapelmeester Gijsbert Nieuwland op Woensdag 3 October in de grote con certzaal de jaarlijkse uitvoering ten ba te van het Marine-Sanatorium Fonds. De bezoekers wordt evenals de vori ge keren een zeer belangrijk, tevens aantrekkelijk programma aangeboden. Kapelmeerster Nieuwland bepaalt zich in de eerste plaats nu eens niet zozeer tot meer of iets minder bekende stan daardwerken, doch introduceert enige werken van Nederlandse componisten. O.a. speelt de solo-trompettist van de kapel, sergeant-majoor de Ruiter, een Concertino van o.nze Haarlemse com ponist Jos. de Klerk. Dit uiterst zaak kundig en muzikaal geschreven werk doet de trompet met haar stralende klank zo gunstig mogelijk uitkomen. Na een kort signaalachtig motief door de begeleiding voert de solist een ver rassend aandoende cadens uit. Hierop volgt een markant Allegro, waarbij het orkest niet alleen begeleidend optreedt, maar tevens een meer zelfstandige te genpartij vervult. Het middendeel is rustig en zangerig getoonzet. De melodie ligt doorgaans in het orkest, waartegen de solist fraaie, lichte omspelingsfigu ren doet horen. De Finale is in het ka rakter van het Allegro getoonzet, wordt echter afgewisseld door een kort „Can tabile", waarna het werk op impone rende wijze a la Stretto wordt besloten. Alsmede komt tot uitvoering een Con. certino voor piano met begeleiding van harmoniecorps een tot nu toe weinig aangewende combinatie gecompo neerd door de bekende radio-componist dirigent Meindert Boekei en een opge wekte „Hollandse Rhapsodie" van de eveneens door de radio bekende compo. nist Hugo de Groot. Het eerste programmadeel wordt ge completeerd met een geestige verklan king (eerste zaaluitvoering) van de „Klein Duimpje en de Reus"- geschie denis door Harrend Vlag. Het tweede deel brengt het z g. lichte genre. Hier heeft Gijsbert Nieuwland een goede greep uit gedaan. Men hoort het beste uit dit speciale repertoire- De kapel speelt: „Perzische Mars" van Joh. Strauss, Ouverture „Di Ballo" van de Engelse operette-componist Sullivan, „Carnaval-Suite" van Tansmann en als frappant slot de „American Patrol" van MeachemGray. Deze nummers worden afgewisseld door solozang van de sopraan José Can- del en Bert Robbe. De sopraan zingt „Chanson Espagnol" van Delibes. de tenor „Gondellied" van Léhar. tezamen brengen ze ten gehore „Indian love Advertentie Gen. Cronjéstraat 43 - Telefoon 16990-17696 Kruldbergerweg 51 Spaarne 3 Vanaf 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. call" van Frimml en „Schenkt man sich Rosen" van Zeiler. Voorwaar een rijk gevarieerd programma, elk wat wils! Vermeldingswaard is het aannemen van de uitnodiging tot bijwonen van het concert door de Nederlandse com ponisten en de nieuwe tekening op de vóórpagina van het programma. Mevr. van der Jagt, de ijverige propagandiste voor genoemd fonds, ontwierp deze te kening: in een krans van instrumenten is o.a afgedrukt het regimentsvaandel uit 1665 en het corps embleem. Liefhebbers van goede hari.ioniemu- ziek kunnen nu ten volle genieten en meteen een goed doel steunen! Levering kan ook geschieden via' uw brandstoffenhandelaar. Strandweg 14. IJmuiden Telefoon K 2550/4602. Na 6 uur 4912. De katholieke Overveners, die als het ware kind in huis zijn 'in Domi, zul len in deze dagen het vertrouwde interieur niet meer terug kennen. Nijvere han den zijn gestaag bezig geweest om alles gereed te maken voor de grote slag, die drie dagen lang geleverd moet worden ten bate van de jeugdbeweging. Wat har monische samenwerking vermag, is ons gisteravond duidelijk geworden. De groots opgezette fancy-fair en bazar bleken geen bluf te zijn en de meest scepti sche ziel in Overveen zo die er nog geweest is moest zich gewonnen geven. Kon het dan ook anders, dan dat het gisteravond een vrolijk gewir-war was in alle lokalen van Domi en dat iedere bezoeker in een royale en gulle stemming verkeerde? Op dit bont festijn van kleur en leven ging het er vrolijk toe, iedereen kende iedereen, en daar waren er maar weinigen, die zich niet met een natuur lijke corsage hadden laten optuigen. In zo'n sfeer viel het pastoor Van Galen niet moeilijk een nu reeds dank baar gestemd woord ter opening te spreken. Hij gewaagde van een uniek schouwspel, dat óe jeugd ten goede moest komen. Het meest toonde hij zich wel verheugd over de samenwer king, waarmede de voorbereidingen reeds een goede kans van slagen be loofden. De pastoor sprak met nadruk niet over de parochianen, maar over de Overveners, omdat katholiek en niet- katholiek als om strijd hun beste been tje hadden voorgezet. Hij hoopte dan ook van harte, dat de penningmeester Zondagavond zou kunnen zeggen: wij zijn d'r op. Met dit korte woord was het offi ciële gedeelte ten einde. The Rumba's zettèn een foxtrot in, de kramen wer den ontdekt en charmante verkoopster tjes zetten de aanval in op de talrijke bezoekers. Voor de opening echter was er reeds een andere belangrijke ceremonie ge schied. Onder het keurend oog van een deskundige jury trok een stoet van lachende meisjes voorbij, ieder gesto ken in een speciaal tenue. Wij ont waarden een manhaftige Jeanne d'Arc, een hupse Tiroolse, een innemende Advertentie RAAMVEST 29 vervoert al uw goederen, van het kleinste pakje tot de ,.Q.n f!Lootste zending, door het gehele land. BEL EVEN OP! PRIMA Telefoon 14810 service: enstaat altijd voor u klaar Waartoe een liefhebberij als 't no teren van auto- er. tramnum mers al niet kan leiden! Toen ae 5-jarige Peter Heemskerk zich met jeugdig enthousiasme aan deze hobby wijdde, neeft hij niet kunnen vermoeden, dat hij 40 jaar later zich proiessor zou noemen en ais geneugen- Kunstenaar tournee s door het land Zou maken. Wij hebben met dit phenomeen, dat de gegevens van de burgerlijke stand van IöOO Nederlanders in zijn hoofd heeft zitten, dezer dagen in Haarlem onder een kopje koffie in een gezellig hoekje van restaurant Dieben kennis gemaakt. De heer Heemskerk is een onvervalste Amsterdammer, die met een kinnernjKe openhartigheid zijn eigen' burgerlijke stand en nog veel meer mededeelde. Hij was begonnen ais kantoorbediende, werd al'rekenaar bij het trambedrijf, speelde toneel en koos tenslotte het boeiende beroep van particulier detectivein die tussentijd prentte hij reeksen namen en getallen in het hoofd, waarmee hij, toen een lijst van 1000 personen er in geheid was, in cabarets ging experi menteren. Nu is hij een arsenaal van 1300 persoonsnamen rijk, d.w.z. dat hij. als u vraagt: vertel me iets van Pie- teisen,. onmidaeuijk de voorletters van de man opschrijft, de leeftijd, de trouw- of sterfdag, de woonplaats en bovendien in de vorm van een codenaam de tegen woordige levensstaat van de betrokkene. Een man die weduwnaar is, krijgt de co denaam Piet achter zijn gegevens en een overleden persoon de toevoeging Jozef. Als er Arie staat, is de persoon gehuwd, ziet u de naam Guus, dan houdt dit in, dat de man van beroep veranderd is. De geheugenkunstenaar zelf is een Kris, hetgeen betekent dat hij vrijgezel is. Zou hij een jong celibatair geweest zijn, dan heette hij Kras, wat eigenlijk met logisch is, want wij zeggen wel eens van een oude baas dat hij kras is- Professor Heemskerk overhandigde ons zijn indrukwekkend namenboek. Wij mochten hem op de proef stellen, wat we ook prompt deden. Nauwelijks had den we de naam Aengenent uitgespro ken, of hij schreef op een bord: J. D. J., 72972835, Jozef, Haarlem 852408. En zo ging het voort, de ene naam na de an dere. Een merkwaardige hobby, die én de heer Heemskerk én ongetwijfeld ve len, die zijn experimenten bijwonen, nu eenmaal veel plezier verschaft. Het is een traditie geworden, dat bij de taalcursussen, die de Volksuniversi teit voor Haarlem en omstreken organi seert, er ook één voor Esperanto is. Dit jaar wordt echter een nieuwe weg inge slagen, doordat mr. S. Pragano, die Roe meens en Esperanto doceert aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam, is aangezocht in Haarlem een Esperan- to-cursus te geven volgens de z.g. Cseh- methode. Deze Cseh-methode alleen al is de stu die waard. Op onderhoudende en gees tige wijze leert men bij toepassing er van de taal op directe manier zonder gebruikmaking van de moedertaal. Er wordt echter niets aan het toeval over gelaten. Het systeem van de ontwerper Cseh is een logisch bouwschema, waarin steentje voor steentje zowel woorden schat als grammatica in de te leren taal zelf worden bijgebracht. En het is merk waardig hoe van het begin af de leer lingen ook inderdaad beginnen te spre ken. Voor Esperanto zijn een twintigtal les sen zonder huiswerk voldoende om alle gesprekken, het dagelijks leven betref fende, te kunnen voeren. schone uit Monaco en een vurige Spaanse, gewapend met kletterende caEtsgnetten. Het viel de juryleden kejipelijk niet mee om een oordeel te vellen, maar tenslotte weid,en de eer- steen tweede prijs resp. toegekend aan Mariene Woltering en Kitty Hollander. En wat het feest zelf betreft? Ja, daar is eigenlijk zoveel van te vertellen. Op de bazar is bijna alles te koop, de diverse attracties zijn ook werkelijk at tracties en de inrichting zit wel zo goed in elkaar, dat de bezoeker geen kans loopt zich ook maar één seconde te vervelen. De negershow is ongetwijfeld iets bijzonders. Het kleine zaaltje, waar intimiteit en warmte hand in hand gaan, deed ons soms werkelijk ge loven in het Parijse Montmartre ver zeild te zijn geraakt. Negers van het edelste ras musiceerden met veel flair, Johnny, de trompetist, bleek geen kwajongen in het vak te zijn. en de tom-tom bracht de nodige sfeer. Wij waren er getuige van. hoe onze gevierde Jo Vincent niet achter bleef met haar applaus, en dat maak te op ons toch wel grote indruk. En fin, die neger met dat glas water op zijn hoofd was ook indrukwekkend, want hij danste en hij kronkelde zich alsof hij van de prins geen kwaad wist. Meer zullen wij van dit Overveens festijn niet vertellen. Wij hebben ple zier gehad en iedere bezoeker zal zich ongetwijfeld mét ons letterlijk thuis voelen in Domi. Zoals in het kort reeds gemeld, zal in hotel „De Leeuwerik" op Dinsdag 2 October een grote demonstratie van kapwerk plaats vinden. De jongeren demonstreren wat zij op de vakschool geleerd hebben en de ouderen zullen laten zien. hoe zij het mooie vak be heersen. Het ligt in de bedoeling op deze avond te komen tot de defini tieve oprichting van de R.K. Techni sche Kappersclub. Het voorlopig be stuur bestaat uit de heren J. C. Uit- tenhout, voorzitter R.K. Kapperspa troonsbond; T. Hendriks, voorzitter R.K. Kappersbediendenbond; Ara. Goossens, secretaris R.K. Kapperspa troonsbond. Morgen speelt Onze Gezellen de be slissende promotie-wedstrijd tegen DSB voor een plaats in de 2e klas NHB. Deze wedstrijd begint om 12 uur en wordt gespeeld op het terrein van THB in Aerdenhout. Natuurlijk verwachten zij een groot aantal supporters, om hen tijdens deze wedstrijd aan te moedigen. In verband met de honkbalwedstrijd van het negental is de voetbalwedstrijd Onze Gezellen INieuw-Vennep I, wel ke die dag was vastgesteld om half drie, uitgesteld tot half vier. Advertentie Advertentie Volledige collectie Janswee I? t/o station Het Corps van Leerlingen der M. T. S. te Haarlem verzoekt ons naar aanleiding van de berichtgeving over relletjes met de Bloemendaalse politie het volgende te willen fnibliceren: Gezien de moeilijkheden die verleden jaar met de Haarlemse politie beston den zou dit jaar de proefdraaitijd en niet zoals in verschillende dagbladen abusievelijk vermeld werd, ontgroening intern gehouden worden. Om de ko nijnen ook enigszins in groepsverband te leren kennen, hetgeen met de weinig beschikbare ruimte intern zeer moeilijk was. werd besloten in de middag-pau ze van de school een konijnenwandeling te houden. Tijdens deze wandeling kwa men zij langs het Kennemer Lyceum. De konijnen drongen het schoolplein op. De conrector, de heer A. M. Kroon, achtte het toen wenselijk zijn scholieren binnen te houden, en verzocht de ko nijnen het schoolplein te verlaten, wat geschiedde. Wel bleven zij zich echter in de nabijheid ophouden, waarop de politie werd gewaarschuwd. Hierbij zij er met nadruk op gewe zen. dat er tussen de leerlingen van het K. L. en de konijnen nog geen contact was geweest. De konijnen hadden op verzoek van de intussen verschenen po litie de P. M. laan verlaten, en zich verzameld op het Stoopplein. Daarna gaf de conrector zijn leerlingen toestem ming de school te verlaten. Een deel van laatstgenoemden keerde zich toen tegen de politie. De konijnen die dwars over het plein gezeten waren, welke houding een fout onzerzijds was. raakte slaags met een ander deel der lyceïsten. Hierna greep de politie ook op het Stoopplein in, waarna én konijnen én lyceïsten zich gezamenlijk tegen de po litie keerden. Nadat de konijnen van een leraar der M. T. S„ die toevallig passeerde, de waarschuwing kregen naar school te gaan, trokken de konijnen zich terug. Resumerend: Wij hebben de fout ge maakt, dat wij ons, ondanks dringend verzoek de proefdraaitijd intern te hou den, toch aan een openbare demonstratie schuldig maakten. Niettegenstaande de moeilijkheden hierdoor ontstaan die wij ten zeerste betreuren. blijft het Corps voortbe staan en zullen wij ernaar streven door innerlijke versterking dergelijke onge regeldheden in het vervolg te voorko men. Wij hopen U hiermee dé juiste toe dracht van zaken en ons standpunt in deze duidelijk te hebben weergegeven. Het bestuur van het Corps van Leerlingen der M.T.S. Vanmiddag om 4 uur zijn de M.T.S.- ers in Brinkmann bijeengekomen om de nieuwe leden te installeren en de be faamde kwestie te bespreken. Advertentie a Vandaag precies veertien dagen gele den hebben wij uitvoerig bericht over de giro-actie ten bate van de Haarlemse Orkest Vereniging, welke was bedoeld als het sluitstuk van de indertijd door het „Comité tot instandhouding der H.O.V." opgezette inzameling, waarbij men zich uitsluitend had gericht tot een aantal bedrijven en enige particulieren uit Haarlem en omgeving. Kon omtrent de laatstgenoemde actie worden bericht, dat zij naast enige teleurstellingen over het algemeen ver rassende en dankbaar aanvaarde resul taten had gehad, de giro-actie, welke zich heeft gericht tot de ganse burgerij en evenzeer tot het bedrijfsleven voor zover men van die zijde nóg geen steun had verleend, heeft, naar wij van het bestuur der H.O.V. vernemen, bij lange na niet aan de verwachtingen beant woord. Dat is des te droeviger, omdat enige belangrijke sommen werden toe gezegd op voorwaarde, dat de rest van het tekort door steun van andere zijde zou worden aangevuld. Het bestuur wenst echter niet defaitis tisch te berusten; het heeft nog het vol ste vertrouwen in de offerbereidheid van de tallozen aan wie het behoud van een eigen orkest ter harte gaat, die ge nieten van de culturele prestaties van dat orkest en in het algemeen beseffen, dat cultuur voor onze stad en streek geen luxe, doch noodzaak is. Daarom gaat het bestuur er van uit. dat wellicht vergeetachtigheid of toevallige persoon lijke omstandigheden oorzaak zijn ge weest van de geringheid van het succes der giro-actie. Het vertrouwt er op, dat een herinnering aan wat er op het spel staat en hoe redding mogelijk is, alsnog tot het gewenste resultaat zal leiden. Moge dit vertrouwen niet worden be schaamd en deze herinnering haar uit werking niet missen. Advertentie O zoals ze BEHOREN te zijn! En tochslechts 25 ct. per stuk. Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstr.weg 238 De Vereniging „Geloof en Wetenschap", die elk jaar een toneelstuk van Shakespeare op haar belangwekkend programma heeft staan, heeft de eerste voordrachtsavond van het nieuwe seizoen gewijd aan een beschouwing over „Het wezen der Sbakcspeariaanse tragedie". Het was een goede gedachte van het bestuur om de letterkundige Justus Meyer uit Bloemendaal, die het werk van de Engelse meester door en door kent, uit te nodigen een analyse en een ver- klaring fe geven van Shakespeare's ongeëvenaarde toneeldrama's, opdat de leden van G. en W. de zeker niet makkelijke werken beter zouden begrjjpen en waar deren. Het was dan ook jammer, dat gisteravond zo weinigen naar de Stads schouwburg getogen waren. Het kleine gezelschap evenwel vormde een aandach tig gehoor, dat aan het einde van de degelijke, doch zeker geen droge lezinr zonder twijfel meer begrip heeft gekregen van de diepe achtergrond der Snakespeariaanse tragedies en daardoor in de toekomst meer zal genieten van de opvoering dezer stukken. nesse, die, zo kondigde voorzitter aan, in een grotere lokaliteit, namelijk in de Kroonzaal van Brinkmann zal wor den gehouden. In plaats van „Julius Caesar", dat van het repertoire van het Amsterdamsch Toneelgezelschap is afgevoerd, zal 23 November een uitvoering van „Othello" worden gegeven. Justus Meyer verklaarde allereerst het «voord en het begrip: tragedie. Uit de boksgezangen (zo genoemd omdat de vertolkers met bokkenhuiden waren be kleed en een kop van een bok als mas ker droegen) die in de Griekse cultus werden uitgevoerd en gebaseerd waren op de ondergang van een voorname fi guur (protagonist), is een toneelstuk in engere zin, een treurspel gegroeid. De tragedie is eigenlijk tweemaal ge boren, aldus spr., eenmaal bij de Grie ken en eenmaal bij Shakespeare, maar het wezen van beiden is verschillend. De eerste wordt gekenmerkt door een Onverbrekelijke lotsbeschikking, waar van de figuren in het toneelspel afhan kelijk zijn. Shakespeare heeft de karak ter-tragedie geschapen, waarin de mens. begiftigd met een vrije wil, zelf zijn lot in handen heeft. Hij wil bij ons belang stelling opwekken voor protagonist, die, hoewel met goede karaktereigenschap pen gesierd, toch door zijn slechte hoe danigheden ten onder gaat. Het werk van Shakespeare is nog steeds springlevend. Deze grote treur speldichter heeft zich 350 jaar weten te handhaven, omdat èn de actie èn de handeling in zijn stukken zo belang rijk, zo goed uitgebalanceerd zijn. Vondel, aldus spr., was sterk in han deling, doch zwak in actie, evenals zo vele Franse toneelschrijvers. De essentialia van Shakespeare's oeuvre zijn de macht van het woord, de dichtkunst. Spr. zette uiteen, waarom een tragedie in verzen hoger staat dan een treurspel in proza. Het laatste, zo zei hij. blijft altijd min of meer aan de oppervlakte. Het genie van Shakespeare slaagt er in om dat tot uiting te brengen wat wij zelf graag gezegd zouden heb ben. als wij het konden zoals hij. Een andere karakteristiek van de tra gedies uit de Elizabethaanse periode is, dat zij moraliserend zijn. Shakespeare verheerlijkte vooral het koningschap, beschreef de rechten van de koning en schilderde zowel de goede als de slechte vorst waarbij hij steeds de onaantast baarheid van het gezalfde rijkshoofd liet uitkomen. De Shakespeariaanse tragedie onder scheidt zich van die der Grieken ook vanwege haar christelijke zin. Justus Meyer citeerde enkele verzen om aan te tonen, dat de gedachtensfeer strict christelijk is, zonder dat het een duide lijke geloofsbekentenis genoemd kan worden. Na de pauze behandelde spr. enkele treurspelen van Shakespeare, zoals „King Lear", die hij als de centrale tra gedie van de Engelse toneeldichter be schouwde, „Macbeth" „Othello" en „Hamlet", waarbij de karakters van de verschillende hoofdfiguren extra be lichting kregen. Aan het begin van de avond deelde de voorzitter mr. F. Vorstman mede, dat de secretaresse Donderdag j.l. het 1000-ste lid van G. en W. heeft inge schreven en dat zich gisteren nog zeven nieuwe leden opgaven. Een waarlijk bloeiende vereniging! Tot zijn teleurstelling bleek de be langstelling voor de voordrachten ver beneden die voor de toneelavonden te zijn. Spr. uitte de oprechte wens. dat de leden in groter aantal de instructieve avonden zouden bezoeken. Een cursus, waarvoor veel interesse bestaat, is de voordrachtencyclus van George van Re- Advertentie A^e OO*1 g-Bl I1CCTDA AT KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9