35 versperringen in Berlijn opgeruimd Rust in Argentinië Rebellen worden heden berecht MOTTEN en RATTEN VERNIELEN VOOR MILLIOENEN HERFSTOFFENSIEF IN KOREA Engeland verwacht weinig steun in Veiligheidsraad Ook de vuilnisemmer is geweldige slokop een Regen die er niet was Geallieerden in de aanval DREIGING VAN RUSSISCH VETO P v. d A-manifest en de katholieken Goudsmokkelaars in V.S. in arrest f Granaathulzen gedemonteerd Eva Peron ernstig ziek Vrijwilligers uit Korea terug Tot hoofd en hart AUTOBUS RIJDT TEGEN BOOM Engelsman met 110 pakjes thee NIEUW SOORT KRANTENPAPIER f ERNSTIG ONGELUK VAN BROMFIETSER CkVlUKKlQ befowyeu mij! Het weer MAAND AC 1 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25189 Samenzweerders tegen Hitier gewaarschuwd Door een leider van Duitse oud-strijders Rotterdam één van de afzetgebieden Uit afvalproduct van suikerriet COMMUNISTEN TRACHTEN GUNSTIGE SFEER TE SCHEPPEN ""1 W: Landbouwer bij explosie zwaar verminkt Prinses keerde op haar schreden terug Zij had vergeten van de kellner afscheid te nemen K.N.M.I. verbaasd over: Variëteiten maken het product duurder Fraude bij meteorologisch station te Vlissingen Zweedse matroos maakt dodelijke val Minister van Marine afgetreden Weer vrijwilligers naar Korea FALCON REGENKLEDING Twee voetballers zwaar-, tien lichtgewond Bestemd voor Duitsland Velser-affaire Situatie rond politie mensen niet veranderd Honderdduizendste bij Bourgondische Pracht Staatsloterij BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: StumpMusstr. 45, tel. 5998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruik Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Blokkade van kust Perzië van (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Er heerst hier ernstige twijfel of Groot-Brittannië voldoende steun zal verwer ven in de Veiligheidsraad voor de Britse resolutie welke verlangt dat de Veilige beidsraad Perzië zal gelasten zich te houden aan de interim-uitspraak van het Hof te Den Haag. Men verwacht op zijn minst een poging van andere leden deze resolutie te doen vervangen door een meer neutrale welke minder kans loopt op een Russisch veto. Berichten uit Washington wettigen het vermoeden dat ook nu de Amerikaanse regering zich niet geheel achter Engeland zal plaatsen, doch met anderen mee zal werken voor het scheppen van een toestand welke het mogelijk zal maken om de onderhandelingen tussen Perzië en Engeland te hervatten. Dit zou betekenen dat Engeland, na twee keren de onderhandelingen met Perzie, te hebben afgebroken, nu op last van de Veiligheidsraad, ondanks de onredelijke en hysterische houding van Perzië, opnieuw zou moeten gaan onderhandelen. Prof. Romme, de voorzitter van de kath. Tweede Kamerfractie, bespreekt hedenmorgen in de Volkskrant de poli tieke positie der katholieken. Interessant in dit verband is hetgeen hij schrijft over het onlangs verschenen manifest van de Partij van de Arbeid. „Nemen wij b.v.", aldus prof. Romme, „het wat plukharig manifest, dat het be stuur van de Partij van de Arbeid on langs tot zijn leden heeft gericht. Daar wordt maar eventjes de vraag, of we in Nederland, ja of neen, ertoe zullen overgaan om de rijken nu eens te gaan sparen en de armen te gaan plukken (zoals het in dit verkiezingsjargon heet), afhankelijk gesteld van „de vraag, of de Katholieke Volkspartij naar de rechter- of naar de linkervleugel zal overhellen, van de vraag of de politiek van de K.V.P. krachtig zal worden beïnvloed door de Katholieke Arbeidersbeweging dan wel door de kortzichtige opvattingen Van de heer Lucas c.s.". Groteske waardering, in het politieke vlak, van de katholieken, met wie men, indien ze zo waren, als fatsoenlijk mens geen enkele samenwerking zou moeten begeren". Een leider van de federatie van Duitse oud-strijders heeft de anti-nazi's, die in 1944 een aanslag op Hitier hebben on dernomen, gewaarschuwd, dat zij niet moeten trachten hun invloed op de Duitse soldaten terug te krijgen. Indien deze samenzweerders weer aan bod ko men, zou dit een gevaar betekenen voor de soldateske geest, zonder welke elke Duitse defensiepoging ondenkbaar is. aldus verklaarde Ludwig Giimbel, een vroegere kolonel van het Duitse legér. Hij zei aan te nemen dat de samen zweerders van 1944 door idealisme waren bezield, toen zij hun aanslag be raamden. „Wij verwachten echter van hen, dat zij thans van hetzelfde idea lisme zullen blijk geven en niet zullen proberen hun invloed op de Duitse soldaten terug te krijgen", aldus Güm- bel. Zaterdag zijn in de V.S. drie personen gearresteerd, die leden waren van een smokkelorganisatie, welke jaarlijks hon derd millioen dollar goud smokkelde ^jnaaT Rotterdam en daardoor een bedreiging vormde voor de financiën van Amerika en andere landen, aldus heeft Louis Kaplan, assistent-procureur in New York, medegedeeld. De Ameri kaanse regering houdt het oog op vijftig tot zestig personen, die er van verdacht worden goud in de V.s. te kopen en dit in het buitenland voor het dubbele te verkopen. De leden van de organisatie kregen vergunning voor het kopen van goud op grond van een valse verklaring, dat zij het goud gebruikten voor de wettige vervaardiging van juwelen. In plaats daarvan smokkelden zij het naar zwarte markten in Rotterdam, Bombay, Tanger en Uruguay, aldus heeft Kaplan ver klaard. Om het tekort aan krantenpapier in tal van streken minder nijpend te maken, is men onlangs in de Veren. Staten be gonnen met de vervaardiging van kran tenpapier uit „bagasse", het afvalproduct dat overblijft, als uit suikerriet het sap geperst is. Dit nieuwe procédé wordt uit economisch oogpunt van groot belang geacht voor landen Waar veel suikerriet verbouwd wordt en men dus over veel „bagasse" beschikt. Om aan te tonen dat het nieuwe papier uitstekend bruikbaar is, heeft de „Holy- oke Transcript-Telegram", een in de staat Massachusetts verschijnende krant een speciale editie van acht pagina's op het nieuwe krantenpapier gedrukt Hoe wel de rotatiepers op volle toeren liep, waarbij 33.000 kranten per uur gedrukt worden, werd de gehele editie van 11.500 exemplaren gedrukt zonder dat het papier ook maar een enkele keer scheur de. De kleur van dit papier is even wit of zelfs witter dan krantenpapier, dat van houtpulp vervaardigd wordt, en Deemt de inkt goed op. Er schijnt geen einde te zijn aan de vernederingen De stelligheid waarmee gesproken wordt over de mogelijkheid van een Russisch veto werpt wederom licht op het verschil tussen een grote mogendheid als Rusland en een secon daire mogendheid als Engeland. Want op eendere wijze als Engeland, zij het dan ook in minder omvangrijke mate, is Rusland kwetsbaar in Perzië, dank zij de waardevolle visserijconcessies welke Rusland bezit in Noord-Perzië. zowel met betrekking tot het vissen in Perzische territoriale wateren als tot het verwerken van de vis,op Perzisch gebied. Naar U.P. meldt heeft de Britse rege ring de nog in Abadan aanwezige em ployés van de AIOC verzocht op hun post te blijven. Het is mogelijk dat Engeland een blokkade van de Perzische kust zal ge lasten om de verkoop van olie te ver hinderen, aldus meldt Reuter. Vrijdag heeft het Britse ministerie van Buiten landse zaken bekend gemaakt, dat alle uitvoerbare maatregelen zouden worden genomen om elke poging van de Per zische regering, deze olie aan derden van de hand te doen, te verijdelen. In diplomatieke kringen te Londen heeft men evenwel verklaard, dat er nog geen orders voor een dergelijke blokkade waren uitgegaan. Vice-premier Hossein Fatemi heeft Zondag verklaard, dat ook afgevaardig den van de oppositie zich hebben ge schaard achter premier Mossadeq, die als leider van de Perzische delegatie naar New York zal vliegen om in de Veiligheidsraad het Perzische standpunt in het oliegeschil met Groot-Brittannië te verdedigen. Intussen heeft Mossadeq zijn vertrek voorlopig uitgesteld. Men verwacht al gemeen dat de Sovjet-Unie zal trachten de eisen van Engeland te bestrijden. Het is echter de vraag of de Sovjets tegen deze zaak een veto kunnen uit spreken aangezien artikel 94 van het Handvest der V.N. zegt: „Ieder lid van de V.N. neemt op zich, zich te zullen houden aan de besluiten van het Inter nationale Hof van Justitie in elk geval waarin het partij is. Indien een partij zich niet houdt aa*1 de verplichtingen die haar zijn opgelegd op basis van een oordeel van het Hof, kan de andere partij zich tot de Vei ligheidsraad wenden, die, indien deze dit noodzakelijk acht. aanbevelingen kan doen en maatregelen kan vaststel len die genomen moeten worden om het oordeel van het Hof in werking te doen treden." De Oost-Berlijnse communisten heb- hebben tot dusverre 35 van de door hen aan de grens met West-Berlijn opgewor pen wegversperringen opgeruimd. Er blijven er nu nog 25 over, maar er zijn tekenen, die er op wijzen dat in het begin van deze week nog een aantal zal worden verwijderd. Het stadsbestuur van Oost-Berlijn heeft in een verklaring doen uitkomen, dat men met de verwijdering van de versperringen aan de Oost-Duitse actie voor besprekingen over eenheid van geheel Duitsland wil tegemoet komen. In een Oost-Berlijnse verklaring wordt gezegd, dat de versperringen hun dienst voor het arresteren van dieven, die de volkshuishouding in gevaar brachten, hebben gedaan. Hieraan werd toege voegd, dat het Oosten bereid is met de West-Berlijnse politie zonder versper ringen samen te werken in een campag ne tegen smokkel en misdaad. De West-Berlijnse politie toonde zich behoedzaam ten opzichte van de nieu we houding van de Sovjet sector, maar een woordvoerder merkte op, dat het Westen reeds lang samenwerking tus- tussen beide politiemachten had voor gesteld. De West-Duitse communistenleider Max Reimann heeft gisteren toegegeven, dat het antwoord van de West-Duitse regering op het jongste aanbod van de Oost-Duitse communisten inzake her eniging van Duitsland, een basis voor onderhandelingen bevatte. Reimann verwierp kortweg het voorstel van dc West-Duitse regering om in geheel Duitsland verkiezingen te houden onder toezicht van de V.N. ,,Dat zou betekenen, dat het Amerikaanse bajonetten-bewind zich over geheel Duitsland zou gaan uitstrekken", betoogde hij. Reimann sprak te Dusscldorf op een bijeenkomst van ongeveer 3000 personen, aldus mfldt A.P. Arbeiders in Buenos Aires demonstreren in de straten vóór president Peron na het bekend worden va het onderdrukken van de revolte tegen de president. (Radiofoto-A.N.P.) Een landbouwer te St. Oedenrode, die onlangs enkele granaathulzen had op gegraven, wilde deze Zaterdagavond onschadelijk maken door het slaghoed je te verwijderen. Er ontstond een he vige explosie en de man moest neg de zelfde avond, zwaar verminkt aan het onderlichaam, naar een der Eindhovense ziekenhuizen worden overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Drie kinderen, die in de nabijheid waren, liepen lichte verwondingen op. Het personeel van het hotel, waar Prinses Wilhelmina tijdens haar verblijf te Lynmouth (Devonshire) een week lang heeft vertoefd en andere personen, die met H.K.H. in contact zijn geweest, waren opgetogen over de voorkomend heid en minzaamheid van de hoge gast, aldus meldt U.P. uit Londen. Toen Prinses Wilhelmina Zaterdag af scheid had genomen van de eigenaar van het hotel en diens echtgenote en zich verwijderde, hield zij plotseling haar schreden in. Zij keerde terug, want zij had vergeten afscheid te nemen van de kellner, die haar had bediend. Zaterdagmiddag is de Prinses op Het Loo teruggekeerd, ■•..•dat zij per vliegtuig op Soesterberg was geland. Uit Argentinië zijn "geen berichten over nieuwe ongeregeldheden ontvangen. Volgens de laatste meldingen heeft het leven zijn normale loop hernomen. Te Buenos Aires is een „hoge raad" van de Argentijnse strijdkrachten ingesteld, waarvoor de b(j de opstand van Vrijdag j.l. betrokken personen zich zullem moeten verantwoorden. De bladen hebben verscheidene personen er van be schuldigd tot dc opstand te hebben aangemoedigd. In dit verband worden de namen genoemd van de leiders van de radicale partij Ricardo Balbin, Arturo Frondizi, Silvano Santander, Ranl Urganda en Amade Sabatini. De „hoge raad" zou vandaag het vonnis over de opstandelingen vellen. Krach tens het uitgevaardigde decreet waarbjj de staat van beleg werd uitgeroepen kunnen alle beklaagden tot de doodstraf worden veroordeeld. Het verluidt dat generaal Peron gisteren in de voormiddag de beslissing van de raad is me degedeeld. Peron was gisteren op zjjn bureau. In het Argentijnse ministerie van Oorlog heerste Zondag koortsachtige bedrijvigheid. Het Nederlandse Rode Kruis is in Den Haag druk bezig met het inpakken van ruim 1000. Kerstpakketten voor Nederlandse militairen en zeelieden in Korea. De pakketten worden binnenkort verzonden. Tweehonderd broodmessen en broodzagen, alle verschillend in uitvoering en misschien zijn er in ons land nog wel meer soorten te koop liggen in de stand van de Industriële Vormgeving op de Feminabeurs te Rotter dam, als een aanklacht tegen de „woekering van de variëteiten". De huisvrou wen die deze aantrekkelijke en in vele opzichten leerzame beurs bezoeken, welke Vrijdag werd geopend, kunnen aan de hand van een enquête-formulier al hun wensen over het ideale broodmes kenbaar maken en de conclusies worden dan later aan de fabrikanten van broodmessen doorgegeven, met daarbij het vrien delijk verzoek hun assortiment te beperken. De huisvrouw die zich voor de grote Huishouding, welke Economie heet, in teresseert, kan hier ook leren, dat er 62 soorten haarkammen bestaan, 60 sóórten scharen, circa 50 variëteiten van tandenborstels en 105 varianten op zeep. Hetgeen betekent dat de prijs van al deze artikelen door haar duur der betaald wordt dan wanneer de keu ze geringer zou zijn. Het is immers juist de grote oplaag van een machinaal ver vaardigd artikel, die de prijs laag houdt. Versobering door doelmatiger produc tie komt iedereen ten goede; het is één van de taken die de Industriële Vorm geving op zich heeft genomen, om wat dit betreft, huisvrouw en fabrikant tot elkaar te brengen. Dat wil de Huishoudraad, onder meer, óók. Het is daarom begrijpelijk dat de twee instituten onder één dak huizen op de Femina. De Huishoudraad, die in 195# werd opgericht, treedt op deze beurs voor de huisvrouw voor het eerst in het openbaar op. De E(conomic) C(oöperation) A(dministration) die voor de uitvoering zorgt van het Marshall plan, heeft met finantiële steun de stand van de Huishoudraad helpen maken wat ze is. Namelijk een suggestieve aan klacht tegen „de" huisvrouw over het vele dat ze in haar daagse doen ver spilt en verloren laat gaan. Als name lijk de gezamenlijke Nederlandse huis vrouwen, die in ons land verreweg het grootste „bedrijf" vertegenwoordigen, secuurder met 't haar toevertrouwde om gaan, besparen ze gezamenlijk 290.000.000 gulden». Wist u bevoorbeeld dat de ge zamenlijke motten zich per jaar dik eten aan onze kleren voor twee millioen? En de ratten en muizen voor dertig milli oen. Dat er een grondige analyse van de vuilnisemmers heeft het uitgewezen per jaar 36.000.000 kg. brood wordt weggeworpen, ter waarde van dertien millioen gulden. En dat er in de stad Rotterdam circa veertig millioen gulden aan óud papier, oud rubber, metaal, beenderen, lomper., groente-afval, aard appelschillen, onafgewerkte brandstof enz. in de vuilnisemmers verdwijnt. Het zijn maar ruwe getallen, waarbij het aantal gezinnen in Nederland met een gezinsgemiddelde van ongeveer 5 personen, geschat is op twee millioen. Maar het maakt toch wel indruk als men dan die weggeworpen, door de goot steen aan resten weggespoelde en door de gas- en electriciteitsmeter (door on handig gebruik) vervlogen guldens voor gerekend krijgt als een bedrag van f 145 per gezin per jaar. Welk bedrag men als een stimulerende premie voor de gene die de les ter harte wil nemen, heeft uitgestald in de vorm van een aantrekkelijk huishoudelijk uitzetje, dat elke gezinsmoeder zich, nu de winter begint, wel zou willen aanschaffen. De Huishoudraad, die nog een jong instituut is, dat zijn weg moet zoeken, introduceert zich op deze tentoonstelling met de aanhef; „de huisvrouw werkt het langst, het hardst en heeft de mees te materiële zorgen". Waar wij aan toe zouden willen voegen: „ze werkt ook het ondoelmatigst". Maar dat kan ze niet altijd helpen, dat is dikwijls on kunde. Daarom geloven wij dat de Huis houdraad, (waarin op de duur alle stre ven naar doelmatige huishoudvoering zich moet oplossen) wel degelijk een taak heeft, juist in deze tijd waarin de huisvrouw haar terrein niet meer. kan overzien. En waarin een instituut dat officieel optreedt als gevolmachtigde van de verschillend gerichte vrouwen organisaties. om het bij de regering op te nemen voor de huisvrouw zowel als bij de fabrikanten, die pleiten vóórhaar belangen, veel goed kan doen. Het gaat niet één, twee, drie, maar er worden voortdurend contacten opgenomen op allerlei gebied, waaronder evenzeer het bedrijfsschap zuivel vallen als de tuin bouwveilingen en het textielonderzoek een plaats heeft naast de woningbouw. De vrouwenorganisaties willen de ka nalen zijn, waarlangs de belangen van de huisvrouw uiteindelijk bij de Huis houdraad komen. Op die wijze zijn thans 400.000 vrouwen georganiseerd in de Ne derlandse Huishoudraad. Maar de mees ten weten dat zelf niet, omdat ze de Huishoudraad niet kennen. Het is goed, dat de nadere kennismaking op de Fe minabeurs eindelijk begonnen is. A. Bgl. Kortgeleden ontving het K- N. M. I. in De Bilt van zijn filiaal, het meteorolo gisch station te Vlissingen, bericht, dat daar ruim drie milimeter water was ge vallen. Gezien de weersomstandigheden kwam dit vreemd voor en dus werd de Vlissingse politie in de arm genomen. Het bleek, dat E- uit Bergen op Zoom, een regenverzekering had afgesloten, zodat hem een behoorlijk bedrag zou worden uitgekeerd, indien er meer dan drie millimeter regen zou vallen. De plannen van de Bergen-op-Zoome- naar ondergingen evenwel een dusdani ge verandering, dat alleen een stortbui voor hem nog van belang was. Op de bewuste dag haastte hij zich naar Vlis singen, maar het meteo-station regis treerde slechts een tiende van de hoe veelheid regen, die hij nodig had. De dienstdoende ambtenaar was echter niet ongenegen om tegen een aandeel in de winst er wat regen bij te doen en samen vulden de heren de regenmeter bij. Het resultaat is geen uitkering maar een dagvaarding. Beide betrokkenen heb ben bekend opzettelijk fraude gepleegd te hebben. De ambtenaar van Meteo is op staande voet geschorst. De twee en twintigjarige Zweedse matroos Ernst G. Andersson. opvarende van het Zweedse schip „Tosca". dat te Rotterdam ligt, is in een twaalf meter diep ruim gevallen. Hij kwam op een lading tin terecht en liep inwendige kneuzingen op, waaraan hij is over leden. In een regeringsbesluit is medege deeld. dat „personen, die alarmerende geruchten verbreiden, tot de zwaarste straffen kunnen worden veroordeeld", zulks ingevolge het van kracht worden van de noodtoestand op Vrijdag j.l. De Argentijnse minister van Marine, admiraal B. Garcia, is Zaterdag afge treden. Hy is vervangen door kapitein Anibal Olivieri. De nieuwe minister is onmiddellijk beëdigd. Olivieri wasvoor heen chef van het secretariaat van het ministerie van marine. Admiraal Garcia heeft geen enkele verklaring over zijn aftreder, gegeven. Alfredo Palacio, socialistisch candi- daat voor het presidentschap, die Vrij dag na het uitbreken van de opstand was gearresteerd, is Zaterdagavond vrij gelaten. Er waren geen beschuldigingen tegen hem uitgebracht. Generaal Menendez is met dertien an dere officieren opgesloten in de mili taire academie te Buenos Aires. Zij mo gen geen contact met de buitenwereld hebben. Onder de dertien officieren be vinden zich twee kolonels van de ca valerie. een kapitein en een onderbe velhebber van de luchtmacht. Tijdens een korte schermutseling op het Campo de Mayo, waar de opstand begon, zijn twee personen gedood en drie gewond. Onder dezen behoorden een dode en een gewonde bij de niet- opstandigen. Volgens de officiële communiqué's zou de opstand zich hebben beperkt tot het gebied van Buenos Aires. De Peronistische afgevaardigde Eduardo Colom heeft echter in de kamer van afgevaardigden verklaard, dat het ook te Mendoza in de heuvels aan de voet van de Andes tot ongeregeldheden was gekomen. De opstandigen wer den daar met mitrailleurvuur bestookt, aldus deze afgevaardigde. Perons uitroeping van de staat van beleg is na een onrustige zitting van de kamer van afgevaardigden door beide huizen van het Congres goedgekeurd. Na enige vergeefse pogingen zich ver- De bevelhebber van het achtste leger in Korea, luitenant-generaal James van Fleet, heeft gisteren verklaard, dat zijn troepen op 25 September het herfstof fensief hebben ingezet, maar hij weigerde zich uit te laten over de vraag, of het een „beperkt" offensief was of niet. De generaal zeide, dat de zomercam- pagne van het achtste leger de noordelijken zo uit hun evenwicht had gebracht, dat zjj niet in staat waren geweest om hun strijdkrachten weer op te bouwen. Radio Peking heeft Zondag verklaard, dat de Chinese strijdkrachten thans be schikken over 2.842 militaire vliegtui gen en die gereed houden voor de Chi nese „vrijwilligers" in Korea. Generaal van Fleet, die van Neder landse afkomst is, vergeleek de mannen van het achtste leger, die zijn gesneu veld met de legendarische Nederlandse jongen, die bij Haarlem een dijkdoor braak wist te verhinderen door zijn vinger in het gat te steken. „Als het gat in het bolwerk van de V.N. niet zou zijn gedicht, zouden wellicht de water massa's de beschaving hebben vernie tigd", aldus Van Fleet. De generaal verklaarde verder, dat het achtste leger superieur is aan wat het in het voor jaar of een jaar geleden was. Dank zij het rouleringssysteem had men thans duizenden ervaren veteranen. Generaal Omar Bradley, de voorzit ter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, heeft Zondag verklaard, te hopen, dat de Koreaanse wapenstil standsbesprekingen alsnog hervat zou den kunnen worden, maar hij schakel de de mogelijkheid Kaesong als zetel der besprekingen te handhaven, feite lijk uit. Hij verklaarde op een pers conferentie: „Wij zijn van mening, dat de hervatting van deze besprekingen behoort te geschieden in een plaats, waar beide parijen gelijke rechten bezitten" en verklaarde, dat dat op 't ogenblik in Kaesong niet net gevai was. De geallieerden wachten op het ogen blik op een antwoord van de commu nisten op het voorstel van generaal Matthew B. Ridgway om de besprekin gen in plaats van in Kaesong in Songh- jon, een tien kilometer Zuid-Oostelijk in Niemandsland gelegen dorpje, te houden. Generaal Bradley ontkende met klem dat hij generaal Ridgway nieuwe in structies gebracht had over de wapen stilstandsbesprekingen. Zondagmiddag is op de Amersfoortse- weg te Apeldoorn* een bromfietser, de ongeveer 40-jarige heer J. Hengeveid, uit Apeldoorn, op het rijwielpad tegen een personenauto opgereden. De auto bevond zich op de inrit van een tank station, welke het rijwielpad kruist. De bromfietser kwam van een heuvel af en had waarschijnlijk een snelle vaart. Hii werd zwaar gewond en is in zorgwek kende toestand in het Julianaziekenhuis aldaar opgenomen. Vanmorgen arriveerde in de haven van Rotterdam het Amerikaanse troepen transportschip „General McRae" met aan boord het oorspronkelijke Neder landse detachement Verenigde Naties en Korea-vrijwilligers uit Frankryk, België en Luxemburg. Om acht uur begon de debarkatie. Ontscheept werden 332 manschappen en 23 officieren. Verder debarkeerden er Korea-vrijwilligers van Frankrijk, België en Luxemburg. Hun aantallen waren respectievelijk 6. 422 en 30. In de loods werden de mannen daar na toegesproken door Prins Bernhard, inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht en door ir. C- Staf, minister van Oorlog. Verder waren ter verwelkoming aan wezig de chef van de Generale Staf, lt.-gen. B. R. B. F. Hasselman, generaal mr. H. J. Kruis, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, bevelhebber van de le militaire afdeling en de voor zitters van de Eerste en Tweede Ka mer, de heren mr- J. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorst. 10 October zullen ongeveer vijf en zestig vrijwilligers per boot uit Rotter dam vertrekken, als aanvulling van het Nederlandse detachement in Korea. Zuster C. M. Koopman, die in Juli in ons land terugkwam, zal dan ook mee gaan. Verder zullen die dag honderdtwintig man Belgische aflossingstroepen uit Rotterdam naar Korea vertrekken. staanbaar te maken hebben de leden van de radicale fractie (oppositie) de zitting verlaten. De Argentijnse regering heeft onder tussen Zaterdagavond bekend gemaakt, dat Eva Peron. de echtgenote van de Argentijnse president, „vrij ernstig ziek" is tengevolge van vergevorderde bloedarmoede. Zij was pas enige uren na het uitbreken van de opstand van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld, omdat zij 's morgens een bloedtransfu sie had gekregen. Officieel is medege deeld, dat Eva Peron zich ook in een gedeprimeerde toestand bevindt als gevolg van de opstand. Zaterdag is in een medisch bulletin verklaard, dat zij r.og verdere bloedtransfusies zal krij gen en dat haar herstel nog lange tijd zal vergen. Gistermorgen heeft men nogmaals een bloedtransfusie op haar toegepast. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden, voornamelijk in de Zuide lijke helft van het land. Matige tot vrij krachtige Oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 6.40—18.18. Maan: 8.30—18.20. Het is onze plicht ook het leven van anderen waard te maken, dat het geleefd wordt j Zondagavond tegen half zes is een bus, waarin spelers en supporters zaten van de voetbalvereniging Geleen", in Reuver tegen een boom gereden en geheel vernield. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan een defect aan d" stuurinrichting. Twee personen werden zwaar gewond in het ziekenhuis te Te- gelen opgenomen. Het waren de heer W. de Wever, die beide benen brak en een hersenschudding opliep, en de heer H. Claessens, tweede secretaris van do voetbalclub, die eveneens beide benen gebroken heeft. Verder liep een der spelers een lichte hersenschudding op en werd een negental spelers licht ge wond. Bij informatie bij het ziekenhuis te Tegelen bleek, dat bij geen der ge wonden direct levensgevaar bestaat. „Geleen", een derde klasser, had in Reuver een wedstrijd gespeeld tegen de plaatselijke voetbalvereniging S.V.H.R. Twee agenten van de gemeentepolitie te Hoek van Holland zagen Donderdag avond de Engelse sergeant-majoor C. T.. behorende tot het „Suffolk Movement Regiment" en wonende te Hannover, met een grote koffer in Hoek van Holland lopen. Er zat kennelijk niets in en de rergeant-majoor, die met een verlofgan- gerstrein geregeld naar Duitsland en Nederland reist, ging ermee een krui denierswinkel binnen. Toen hij buiten kwam, meenden de agenten aan zijn loop te zien, dat de koffer gevuld was De Engelse militaire politie werd ge waarschuwd en in samenwerking daar mee werd de Engelsman in het transit camp aangehouden. In de koffer zaten honderdtien pakjes thee. Tegen de winkelier werd proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de winkelsluitingswet. De militaire politie heeft de zaak verder in behan deling genomen. In tegenspraak met het bericht in een der ochtendbladen, dat een ge schorste Velser politieman weer in dienst zou zijn. deelt de commissaris van politie te Velsen mede, dat in de situatie ten aanzien van de Velser po litieman K. H. en de inspecteur A. K. niets veranderd is. Beide politiemensen zijn niet geschorst, maar tijdelijk bui ten dienst gesteld- Zondagmiddag om half twee is de lW.OOOe bezoeker geteld op de tentoonstelling Bour gondische Pracht (die Dinsdag a.s. gesloten wordt) in het Rijksmuseum te Amsterdam. Het was mevr. Fehres uit Badhoevedorp, die de expositie met haar echtgenoot en kinde ren bezocht en die uit handen van de waar nemend hoofddirecteur, dr. A. van Schendel, het plaatwerk „De Vlaamse Kunst" door A. 3. 3. Delen ten geschenke ontving. In de 514e staatsloterij, le klasse, le lijst, is op nr. 16005 een prijs van f 20.000 gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1