N.vanBREEMENsCo huisdyvandoUA\ Paramenten-tentoonstelling Haagse Comedie in mineur en dartel als n vlinder „Konijnen" werden volwassen CENTRALE VERWARMING GAAT U VERHUIZEN OF GAAT U OVER ZEE? in het Bisschoppelijk Museum Tweemaal volle Stadsschouwburg GROEN io. De natuur trok binnen en buiten Derde nederlaag van Schoten 30 Mijnwerkers door gas gestikt VRIJE KEUZE VAN STADHUISFOTOGRAAF MAANDAG 1 OCTOBER 1951 PAGINA 2 WASSERIJ DUYN 40 jaar bij de P.T.T. De heer J. Fiege gehuldigd Middenstand toch naar Rome Middenstandsretraite Burgerlijke Stand Zilveren jubileum bij Openbare Werken „D'r op of d'r onder" uitgewoed Haarlemse Jonge Middenstand Tien cavia's en drie konijnen vermist 7-jarig meisje door bestelauto gegrepen De markt in de Floresstraat Vergeet niet uw rijwiel op slot te zetten Auto verleende geen voorrang aan tram BLOEMEND AAL - TEL. 22143 GOUDEN JUBILEUM F. HELMINGK Koninkl. onderscheiding Natuurbeschermingsweek Eén maand voor diefstal van auto Dronken jongeman „leende" wagen Chauffeur van bestel auto reed zonder rij be vrijs Een listige aardappeldief Grote toeloop naar Kennemer duinen PIANO.RECITAL WILLEM ANDRIESSEN WIJ REPAREREN EN VERVEN LEDEREN KLEDINGSERVICE WATERPOLO Twee overwinningen voor D.W.R. Waterpoloprogramma Beurs van Amsterdam F. Damiaans Zn. 'n TIP VAN BOOTZ Van schuurtje tot fabriek Mijn ramp in Engeland o Telkenjare houdt de Sacraments- 'ereniging een tentoonstelling van •aramenten, welke haar leden in de ■oorbije maanden voor de arme ker- ;en in het bisdom hebben vervaardigd. Zo is thans wederom in twee' zalen van het Bisschoppelijk Museum de vrucht van de liefde, het geduld en de smaak van nijvere werksters te bewonderen. De moderator van de vereniging, de hoogeerwaarde heer H. W. Agterof heeft de expositie Zaterdagmiddag met een toespraak geopend. De liturgie kunnen we de opvoed kunde van de H. Kerk noemen, zo zeide plebaan Agterof. Zij wekt ons op de godsdienstkennis in practijk te brengen, God te verheerlijken en te leven voor ?iin eer. De plechtigheden, de personen, Se gewaden zijn de paedagogische mid delen, waardoor de Kerk ons helnt om ons geestelijk leven te verdiepen De liturgie, aldus spr., brengt ook meer eenheid onder de mensen; wij voelen ons door dezelfde gebruiken en uitwen dige tekenen broeders en zusters. De leden van de Sacramentsvcreni- ping, die voor de kleding van de be dienaren van de eredienst van God zor gen, verrichten dan ook prachtig werk. Zij offeren niet alleen geld om de beno digde stoffen te kopen, doch offeren tevens hun vrije tijd en talenten, opdat ook in de armste kerken de plechtig heden zo schoon mogeljjk gevierd kun nen worden. Met de jaarlijkse expositie der ver eniging beoogt het bestuur meer belang stelling onder de geloofsgenoten op te wekken en meer actiele leden te ver werven. Met de vurige wens, dat de tentoonstelling aan haar doel zou mogen beantwoorden, verklaarde de plebaan haar voor geopend. Er is voor de bezoeker veel moois te zien. In de zalen prijken veertien ka zuifels in verschillende liturgische kleu ren, waaronder een bijzonder exemplaar van witte ripszijde met een gaffelkruis van blauw fluweel, dat in het midden een afbeelding van O.L. Vrouw van Al tijddurende Bijstand, geborduurd in petit pointsteek, bevat. Verder treft men aan Advertentie AMSTKRDAMSEVA.\Rt20 'TF1.11053 Zaterdagmiddag is de heer J. Fiege,' die veertig jaar werkzaam is bij het be drijf P.T.T., op hartelijke wijze gehul digd. Op de gehouden receptie in de Kroonzaal van Café-Rest. Brinkmann kwamen tegen drie uur een pl.m. twee honderd ambtenaren, familie en geno digden bijeen. Nadat de heer W. Flooren een ope ningswoord had gesproken was de eerste spreker de heer C. Bakker, directeur van het postkantoor Haarlem, die de ju bilaris schetste als een trouw ambtenaar, die zeer zeker in de veertig jaren, dat hij werkzaam was aan het P.T.T.-bedrijf, zijn promotie had verdiend. Hij klom m die tijd van besteller tot de rang van hpSfdbesteltar op. Spreker bood een oorkonde aan, ter herinnering aan de veertigjarige werk zaamheid in openbare dienst. Daarna spraken de heren P. Lalleman, chef van het stations-"postgebouw Bal juwslaan, en D. J. Barneveld, chef afd. bestelling, de jubilaris in welgekozen woorden toe. De heer H. Meyer, voorzitter ambte- naarsbond, afd. Haarlem, gewaagde van de goede samenwerking tussen jubilaris en de vakorganisatie. Een prachtige bloe menmand getuigde van zijn waardering. Dc heer W. Flooren sprak namens het jubileumfonds hartelijke woorden tot de heer J. Fiege en bood namens het voor noemd fonds een prachtig tafelkleed aan en voor mevr. Fiege bloemen. Tenslotte voerden het woord de amb tenaren J. M. Walker en de heer J. Wy- bregt, die namens het personeel een mooie tegel en sigaren overhandigden. De heer J. Fiege dankte voor de grote belangstelling, die hij op deze dag bij zijn veertigjarig ambtsjubileum mocht ondervinden. Nog steeds trekken de gelovigen naar de Heilige Stad. Een groep van 100 personen van de Katholieke Haarlemse Middenstand zijn na een prachtige en zeer voorspoedige reis opgetogen in Rome aangekomen en zijn Woensdag door de H. Vader op Castel Gan- dolfo in audiëntie ontvangen. Groot was hun ontroering toen Z.H. de Paus zich in het Nederlands tot hen richtte: „Beminde zonen en dochters uit Holland", zeide Z.H., „wij begroeten u en smeken Gods onmis bare zegen ovér u en uw familie af". Boven op het paleis met een pracht ver gezicht over de Tyreense Zee, het Al- bano-meer en de omliggende bergen, be zochten de jongeren onder hen Pater Stein en de Vaticaanse sterrenwacht. Vandaag vertrok het gezelschap naar As- sisië om na het levendige Rome, van de stille Franciscaanse geest van dit dorpje tegen de bergen te genieten. Van 13 tot 16 October wordt te Ber gen een middenstandsretraite gehou den. In een circulaire aan de Haarlemse leden wordt opgemerkt dat jaarlijks maar één procent van de twee en een half millioen katholieken boven de acht tien jaar deelneemt aan een besloten re traite. Het aantal Katholieke midden standers dat deelneemt is de laatste tijd sterk teruggelopen. En dat terwijl de strijd om de materiële welstand moeilijker en feller dan ooit is. De pro- paganda-commissie voor de retraite meent dat de middenstander niets be ter kan doen dan naar Bergen te gaan opdat zijn geestelijk leven niet wordt aangevreten door de geest en de zorg van deze tijd. Geboren: J. DijkstraWouda, z.; W. C. B. Arts—Beenen, z.: H. de KaterTimmerman, z.: A. M. BlomjousBoo de, z.; J. Verkaik —Boll, d.: M. J. Bonfrer—Klaver, d.; T. R. M. RaadscheldersKennis, d. Overleden: A. van DrielSteen, 69 jaar, Delflaan; A. Wullings—Koomen. 16 j.. Gen. Cronjcstraat: G. Kruijer—van den Bos. 79 J., Kenaupark; G. Kok, 79 j.. Schotersingel J. D. F. Bouman—van Helde, 70 j., Madoe- rastraat. paramenten, in rode zijde uitgevoerd, voor de Oosterse ritus; deze heeft de vereniging aan de paters geschenken, die werkzaam zijn onder displaced per sons. die tot genoemde ritus behoren Ook zal men een aantal aibes en superplies vinden, waarvan de meeste randen in kruissteektechniek zijn gebor duurd. Zo is er een albe met een fraai Afrikaans motief in de rand. Leerlingen van het R.K. Meisjeslyceum Sancta Ma ria maakten een collectie palla s en ci borie-velums. Voorts ligt op tafels uit gestald een verzameling altaarbnnen met opengewerkte zomen, kelkdoekjes met randjes in frivolité en stola's van verschillend formaat. Een 80-jarige dame borduurde op precieuze wijze een alberand in wel gekozen tinten. Het bestuur van de vereniging, dat natuurlijk verheugd is zulke getrouwe en bekwame werksters te vinden onder de oudere generatie, ziet met verlangen er naar uit, dat zich meer meisjes en jonge dames aan dit mooie werk voor de arme kerken en kapellen in het bisdom en voor de missie gaan wijden. Daar steeds meer bouwplannen voor nieuwe Godshuizen in de komende tijd verwezenlijkt zullen worden, kan men veel vaardige handen gebruiken. Dege nen die deze taak gaarne op zich willen nemen, kunnen zich opgeven bij mej. F, Smit, Kenaupark 11A. Zij behoeven het materiaal niet zelf te bekostigen; het v.'ordt hun door de vereniging ter be schikking gesteld. Van 7.30 tot 11 uur vanavond kunt u de tentoonstelling nog bezichtigen. De heer W. Meilof. technisch hoofd ambtenaar eerste klasse bij Openbare Werken, vierde vandaag zijn ziveren jubileum in dienst der gemeente Haar lem. Vanmorgen werd hij op het kantoor gehuldigd. De directeur, de heer ir. M. H. Maas, sprak een kort woord, waarin hij wees op de verdiensten van de jubi laris. Namens het personeel sprak de oudste college de heer W. C. van Eldik en bood een schemerlamp ten geschenke aan. Uit alle takken van dienst waren vertegenwoordigers bij de huldiging aan wezig, o.a. de directeur van het Frans Hals-museum de heer H. P. Baard, de directeur van de Geneeskundige Dienst dr. W. Smit en de directeur van Sociale Zaken de heer D. Suerink. Vele bloem stukken sierden de plaats, waar de ju bilaris de hartelijke' huldigingswoorden in ontvangst mocht nemen. Zondagavond werd na een overstel pende drukte en dolle gezelligheid de bazar en fancy-fair ..D'r op of d'r onder" in Domi besloten. Kapelaan De Bouvère. de algemene leider van deze steunactie voor het jeugdwerk, die tegen middernacht in de trant van een radioreportage het laatste stuk voor het Rad bracht, ver zocht daarna nog eenmaal de aandacht van het geëerd publiek om mee te delen dat de portemonnaies konden worden opgeborgen omdat dit feest, dat ge klonken heeft als een klok, geëindigd was nadat alle verwachtingen zijn over troffen en aan de kolder van de reclame ten volle was voldaan. Namens de jeugd wilde hij de meer dan honderd mensen die dit feest hebben mogelijk gemaakt danken, de commis sies en firma's en vooral ook de dames en meisjes in en buiten de parochie, die onder leiding van mevr. Woltering de wollen goederen hebben vervaardigd. Ook de duizenden bezoekers dankte hij voor hun deelname, omdat met hun graag uitgegeven geld voor het jeugd werk veel te bereiken zal zijn wat tot nog toe onmogelijk was. Het „Wilhel mus" dat daarna opklonk was tekenend voor de stijl waarin dit feest gevierd is- dat even kort maar hevig als de kreet d'r op of d'r onder", heeft gewoed in Domi, volwaardig ten pleiziere van de Gverveners en de velen die hef uit de stad heeft aangetrokken. Tot contactman tussen de N.R.K.M. en de K.J.M.V. is te Haarlem benoemd de heer C. Straathof. Woensdag 3 October zal Hans Vélu, de pas benoemde secre taris van het hoofdbestuur in Den Haag, voor de Haarlemse Jonge Middenstand komen spreken in het Middenstandshuis aan de Kruisweg. In hel Bisschoppelijk Museum werd Zaterdagmiddag door Plebaan Agterof een tentoonstelling geopend. De Haagse Comedie heeft dit week end de Haarlemse Stadsschouwburg bespeeld met twee groepen, waarvan de een de levensmoeheid en de andere de levensblijheid het volle pond gaf. Myra Ward en Paul Steenbergen excelleerden in Clifford Odets' spel „Het meisje van buiten" en Elisabeth Andersen, Jan Re- tel en Bob de Lange hadden het groot ste aandeel in het muzikale slippertje „Waarom jok je, Chérie?" Zodoende was er keuze zowel 'voor de liefhebbers van de bedroefde als van de uitgelaten muze. Met gemengde gevoelens gingen de talrijken, die Zaterdagavond naar „The country girl" waren getogen, naar huis. Enerzijds had men volop kunnen genieten van het talent der beide hoofdrol-vertolkers, hun dramatische kracht en sterk beeldend vermogen, maar anderzijds werd de zozeer ver eiste sfeer, de warme interesse voor het drama rondom een verlopen, drinken de, eens zo benenadigd acteur, zelden bereikt. Hef was voor de pauze beslist onrus tig in de zaal en dat terwijl concentra tie door de hoogst onduidelijke wijze, waarop voor het voetlicht gesproken werd, al zo moeilijk was. In de zaal hoestende huurlieden, op het toneel ac teurs, die meenden, dat bij de ingang van het theater gehoorapparaten waren uitgereikt. Ik kan me best indenken, dat gedempt spreken dramatische ef fecten kan oproepen, maar wanneer er onverstaanbaar gebrabbeld wordt, is de grootste dramatiek te vinden bij de ver bolgen luisteraar, die spijt heeft van zijn geofferde geld. Vervelende factoren hebben er dan ook toe meegewerkt, dat het overigens ook niet zo grote kunstwerk van Odets in Haarlem geen groot succes werd. Maar als een sterk gespeelde scène tussen de zwakke, lamlendige toneel speler Frank' Elgin (Paul Steenbergen) en zijn door de tegenslagen bijna le vensmoede vrouw (Myra Ward) een hoog toneelgenot gaf, wilde men wel vergeten, zoals aan hef eind der voor- Advertentie Deze mogelijkheid bestaat weer in Haarlem, mits dit OP DE DAG VAN ONDERTROUW aan de ambtenaar wordt bekend gemaakt. DAARNA IS GEEN ONGEDWONGEN KEUZE MEER MOGELIJK. Voor ondertrouw een afspraak maken met één van onderstaande, erkende specialisten, bespaart moei lijkheden. Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem, Sectie Reportagefotografen: Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161, tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. .v. Donselaar, Rijksstr.weg 206, tel. 24050 Gé Leenheer. Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, O ver veen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen WaTbrecht, Spaarnwouderstr. 21, tel. 15551 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, tel. 22303. Een grote zaal, feestelijk gestoken in bonte slingers, brengt zelfs de meest sombere bezoeker in een hela-hola-stem- ming. Dat was bij ons tenminste pok het geval, toen wij voor het eerst van ons leven de ontgroeningsplechtigheid van de nieuwe leden van het studentencorps der Haarlemse MTS bijwoonden. Maar die stemming veranderde toch al spoedig in een onbestemd gevoel met de vraag, wat gaat er nu gebeuren? Gordijnen werden gesloten, de lampen bleven uit en op slechts twee met groen laken overdekte tafels een op het podium en een in de zaal brandden vier kaar sen, welke hun weifelend licht bepaald onheilspellend verspreidden. Vooraan in de zaal zaten de nieuw komers van het corps toen nog ko nijnen zwijgend, ja vooral zwijgend, op de grond en achter een der tafels prijkte de commissie van advies, streng, waardig en zich eveneens hullend in een loodzware stilte. „Is het bestuur gewaarschuwd", klonk plots een stem, en het antwoord was een kort-af „Ja". De grote deur ging open en ernstig, met een ijselijke rust en- om hangen met het teken hunner waardig heid traden de leden van het bestuur binnen en namen zij zonder aarzelen plaats achter de tafel op het podium. „Mijnheer de voorzitter", zei een stem vanachter de andere tafel, „ik heb de eer U deze konijnen aan het corps over te dragen". Deze woorden waren voor de voor zitter voldoende om hem er van te over tuigen, dat de konijnen hun proefdraai- tijd naar behoren hadden doorgebracht. Hij wees hen op hun rechten en plichten welke aan het lidmaatschap van het corps verbonden zijn en een klap met zijn originele hamer voltrok meteen de installatie van de nieuwe corpsleden. Zij konden zich van hun befaamde strikken ontdoen én de lege stoelen vonden toen hun bezetters in volwaardige corpsleden. Die hamer is feitelijk een stukje ge schiedenis apart. Velen zullen zich nog de „groenen-optocht" herinneren van 1946, waarin ook de bekende diligence meereed. Op een gegeven ogenblik bleef een wiel van de wagen in een tramrail steken met het gevolg, dat het wiel brak en de diligence (voorlopig) een ontijdig einde ten deel viel. Een van de corpsleden was zo handig om een deel van het wiel mee te nemen en datzelfde souvenir wordt sedertdien als voorzit tershamer gehanteerd. Wij hebben met plezier de plechtig heid van Zaterdagmiddag meegemaakt en we hebben ook hier geconstateerd, dat een eigen studentencorps onmisbaar is. De (overigens opgeblazen) relletjes van de vorige week zouden wellicht anders doen vermoeden. Wij geloven echter, dat aan het corps onrecht zou worden gedaan: wanneer men zou me nen, dat het geen plaats in het rustige Haarlem waard is. De objectieve be schouwer komt wel tot een andere con clusie. Het programma voor het volgend jaar ziet er weer veelbelovend uit. Het cul turele krijgt daarin een voorname plaats. De sport wordt uiteraard niet verwaar loosd en verschillende excursies zullen een prettige en leerzame onderbreking betekenen van de studie. stelling ook ieder luid applaudisseerde voor het knappe artistenpaar. Kees Brusse gaf een prachtig type van een regisseur, die opgevreten wordt door de lefde voor zijn vak en de grote Frank Elgin wil redden door hem na tien jaar weer een kans te geven. Dat hij daarbij een averechtse methode volgt en de vrouw de schuld van de, mislukking geeft, heeft hij te danken aan de schrijver van het stuk Voor de 8 taferelen had Willem Dee ring kunstige decors gemaakt. Het overdadige voorwoord in het programma zal de niet al te argeloze le zer wel op z'n juiste waarde geschat hebben. v. W Wat 'n feest was het Zondagavond ln de Schouwburg, toen de muzikale co medie „Waarom jok je, Chérie?" werd opgevoerd. Zelden heb ik zo'n voortref felijke parodie op de operette gezien en zoveel gelachen om de kostelijke non sens, glossen en ondeugendheden, die drie Oostenrijkse schrijvers en Alfred Pleiter als „bewerker" bij elkaar ver zamelden en die Cees Laseur met Fran se flair en een onmiskenbaar gevoel voor de zuivere humor in een prettig frivool kader plaatste. Wat ge in de operette zoekt, vindt ge ditmaal bij de Haagse Comedie: 'n zot parlando, ge zellige liedjes op vlotte wijsjes, „klas sieke" dansen. Ge ontmoet een rijke, beroemde toneelschrijver en een knap vrouwtje, dat als inbreker bij hem bin nen komt; de geliefde, die een broer blijkt te zijn, de verloofde die een Hon gaarse met slechte reputatie is; de butler, die zo uit een Engels kasteel is getapt, en een zonderling, die te gelijk zeerover en Tyroler is. Van het begin tot het eind amuseert ge u, en het is dan ook te hopen, dat deze co medie nóg eens in Haarlem zal worden opgevoerd, want ge raakt dan wellicht ook één avond al uw zorgen kwijt. Dat Jan Retèl een acteur van formaat is, behoeft niet meer bewezen té wor den, maar dat hij chansonnier, 'n ope rette-komiek en 'n vlot danseur is, heeft hij in „Chérie" bovendien getoond. En dan Elisabeth Andersen. Zij was 'n openbaring. Wat n actrice! Zingend, dansend, acterend, imiterend met. ,'n heerlijke charme en yérovèrende hu mor was zij bijna de gehele avond op de planken. Bob de Lange, die graag chargeert, was als de malle Oostenrij ker natuurlijk in zijn element. Johan Valk stelde 'n dróóg-deftige butler voor en Pim Dikkers 'n uitgelaten be diende. 'n Speciaal compliment voor het man nen-kwartet der agenten. Kerels om te huilen van het lachen. Geef mij maar meer van die slippertjes der beoefe naars van de grote kunst. De rijkdom van de kunst wordt er door vergroot en het plezier gul uitgedeeld. Harm Sme- des. de muzikale leider,. w#-d in de enthousiaste bijval van het publiek niet vergeten. v. W. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn uit het hertenkamp tien cavia's en drie konijnen Verdwenen. De plantsoen wachter ontdekte de verdwijning van deze dieren. Gistermorgen rond, half negen werd een 7-jarig meisje op de Rijksstraatweg aangereden door een passerende bestel auto. Het kind stond op de verkeers heuvel ter hoogte van de Eemsstraat en liep plotseling de rijbaan op. De be stuurder van de naderende auto kon een aanrijding, niet meer voorkomen. Het meisje Olga J. H. kreeg een hoofdwond en inwendige kneuzingen en werd naar de Mariastichting gébracht. Tijdens de wekelijkse markt in de Floresstraat ondervindt het verkeer in de onmiddellijke omgeving ernstige hin der van de aldaar geparkeerde voertui gen van de marktkooplieden. Hiertegen zijn zowel van de zijde van de bewoners als van de brandweer bezwaren inge bracht. B. en W. hebben het daarom ge wenst geacht een parkeerverbod vast te stellen voor de Westelijke weghelften van een aantal straten rondom de Flo resstraat. Men lette op de borden! In Haarlem worden de laatste tijd her haaldelijk fietsen gestolen. De eigenaars laten hun karretjes onafgesloten soms wel een hele nacht voor hun woning staan en kijken de volgende dag verwon derd, wanneer hun rijwiel verdwenen is. Geeft de fietsendieven geen kans om uw fiets te stelen en vergeet vooral niet het rijwiel op slot te zetten. Een bestuurder, die gistermiddag om kwart vóór vijf op de Koninginneweg reed, zag te laat dat er een tram in de Tempeliersstraat naderde en verleende geen voorrang. Er volgde een vrij hevige botsing, waarbij de auto ernstig bescha digd werd. De tram liep schade op aan een verbindingsbeugel. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Advertentie Zondag herdacht de heer F. Helminck de dag dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad van de drogisterij v. d. Pig- ge aan de Gierstraat. Des morgens werd in de Kathedrale Basiliek St. Bavo, waarvan de jubila ris kerkmeester is, een H. Mis opgedra gen. Na een feestelijk ontbijt werd de heer Helminck ontvangen ten huize van zijn patroon, de heer A. van Os, die hem feliciteerde met zijn gouden jubileum, zijn grote plichtsbetrachting roemde en een geschenk onder couvert aanbood Ook van het personeel ontving de jubi laris cadeaux. Des middags recipieerde de heer Hel minck in de zaak, die daartoe een opval lende metamorphose had ondergaan. De drogisterij was herschapen in een mu seum-taverne, waar het goed was te verblijven. Namens het gemeentebe stuur bood wethouder A. Angenent de gelukwensen aan met als verrassing, dat H. M. de Koningin de gouden fees teling de zilveren medaille, verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau had toegekend. Enkele honderden receptie- gangers tekenden het felicitatie-register o.w. plebaan Agterof, die met het vol tallige kerkbestuur kwam complimen teren: verder omwonende zakenlieden, fabrikanten, drogisten en vrienden. Toen de dag met een diner besloten was mocht de jubilaris met recht op merken, dat hij onvergetelijke uren had doorgebracht. En vandaag kijken de klanten naar zijn trotse koninklijke on derscheiding. Tentoonstellingen in de Vleeshal en in de Vishal, Grote Markt Vleeshal: Diorama Bosbrandbestri.i- ding. Dahlia-expositie. Inzending van de Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten. Vishal: Paddenstoelenten toonstelling. Dahlia-expositie. Diorama duinen Ken- nemerland. Kaarten planologische dienst, tekeningen enz. Vleeshal (verdieping): Tentoonstelling van tekeningen en foto's, voornamelijk het Kennemerland betreffende. De exposities zijn geopend van des morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. LEZINGEN: Manadag om 8 uur: Dr. H. F. Mörser Bruins in het Frans Hals Museum; Ir. C N. A. de Voogd in de Weth. Wester- veldschool. Dinsdag om 8 uur: Kees Hana in het Frans Halsmuseum; Ir. A. Stoffels in de Weth. W esterveldschool. De Haarlemse politie-rechter, mr. Peters, heeft Vrijdagmorgen de Bloe mendaler J. L. T. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand en in trekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. T. was op de avond van de 30ste Jun' zijn vertier gaan zoeken in Zandvoort, waar hij verschillende café s bezocht en in totaal ongeveer vijftien glazen bie1" dronk. Nu is dat wel een beetje te veel van het goede en zo kwam het dat de jongeman, naarmate het middernachte lijk uur naderde, steeds minder goed besefte wat hij deed en tot daden kwam die hij in normale omstandigheden ach terwege gelaten zou hebben. Toen hij 's avonds laat een auto on beheerd op de Boulevard zag staan, kreeg de jongen lust in een ritje door Zandvoort. En daar het portier geopend was, stapte hij in en maakte zijn toertje Helaas liep het niet zo goed af. Want al had T- zijn rijbewijs, de stuurkunst was hij deze avond niet zo goed mees ter en hierdoor reed hij met zijn ge leende wagen tegen de trottoirband. Door de schok kantelde de auto. De officier van justitie, mr. van den Burg, vond het gelukkig dat de wet zware straffen heeft gesteld op derge lijke misdrijven, die maar al te vaak droevige gevolgen hebben. In dit geval was er alleen een grote materiële scha de aangericht. De officier wilde er voorts rekening mee houden, dat T. reeds bezig is om de schade te vergoe den. Daarom eiste hij een gevangenis straf van twee maanden en drie jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De bestuurder van een bestelauto, die uit de Vondelweg kwam, verleende geen voor rang aan een personenauto, die hem van rechts over de Vergierdeweg naderde. Met onverminderde snelheid reden beide auto's op elkaar. De botsing ging gepaard met een hevige klap. Het bleek, dat de bestuur der van de bestelauto, de 18-jarige P. J. F., geen rijbewijs had. Tegen hem werd procesverbaal opge maakt. De politie nam zijn wagen in beslag. Een kraanwagen moest, er aan te pas ko men om de zwaar beschadigde personen auto weg te slepen. De Haarlemse politie heeft Vrijdagmid dag de 22-jarige los-arbeider G. C. uit Haarlem, verdacht van aardappeldief stal, aangehouden. C. had zich in de loop van de middag aan het bureau in de Smedestraat vervoegd, waar hij aangifte deed van diefstal van zijn bakfiets. Bij nader onderzoek bleek echter dat de men dertienzakken aardappelen in de HoutraTcpolder gestolen had en deze met zijn fiets wilde vervoeren. Toen hij be merkte dat hij ontdekt was, had hij het rijwiel in de polder laten staan. De rijkspolitie heeft het vervoermiddel en de aardappelen opgespoord. In verband met deze diefstal is ook de 30-jarige Haarlemse graveur C. W. aangehouden. De reclame voor de Natuurbescher- mingsweek Kennemerland 1951 blijkt nu reeds rijpe vruchten af te werpen. De organisatoren hadden becijferd, dat ongeveer vierduizend volwassenen dc tentoonstellingen in Vleeshal en Vishal zouden bezoeken. Zaterdag en Zondag passeerden echter al 2715 personen de controle. Daarnaast werden 1225 kinder kaartjes verkocht. Voor de voorstelling in het Frans Hals Theater was zoveel belangstelling, dat enige honderden sol licitanten naar een plaats teleurgesteld moesten worden. Hef grootst was de toeloop naar de Kennemer duinen. Men had geen mensen genoeg om hét pu bliek rond te leiden, zodat een der co mitéleden (de bioloog Meesters), die even polshoogte kwam nemen, onmid dellijk met een groep van tachtig per sonen op pad moest. Het gaat goed zo! Het is verblijdend. Van het piano-recital, dat de pianist Willem Andriessen gaf in de grote zaal van het Concertgebouw, hoorden wij dan alleen het gedeelte na de pauze-Met een uiterst verfijnde distinctie toverde Wil lem Andriessen allereerst de in 1905 door Debussy gecomponeerde eerste reeks Images voor. waarin hij Debussy's im pressionisme ten voeten uit tekende. Reflets dans l'ean, Hommage a Rameau, en het puntig gespeelde Mouvement vormde een hoogtepunt na de pauze in het programma. Natuurlijk ontbrak Cho pin niet op dit piano-recital. Andriessen had hiervoor gekozen de nocturne in e mineur, Mazurka in cis mineur op. 6 no. 2, en ten slotte de grote As dur polonaise. Het typerende in Andriessen's spel ont brak ook dit keer weer niet. Hoewel de technische gaafheid in doorzichtigheid wat heeft ingeboet, is er toch die onde finieerbare sfeer, die het spel van deze pianist steeds ,tot iets aantrekkelijks blijft stempelen. Het is waarschijnlijk de oergezonde muzikale opvatting, in ieder stuk apart, dat er de bekoring aan gc^'t. Goed, het is romantisch, maar hoe zou men Chopin anders willen of kunnen spelen. Speciaal daar, waar de lyriek in sterke mate op de voorgrond treedt, geeft men zich geheel aan Andriessen's spel over. Hierin toont hij zich nog steeds een groot klavier-poëet met zin om prachtig klinkende melodieën op zijn schoonst uit te zingen op zijn instrument. Andriessen is op en top romanticus. Men had maar te luisteren naar o.a. de toe gift „Romance" van Schumann. Dit zó volmaakt te kunnen reproduceren, heeft in deze harde tijd, ook soms op muzikaal gebied, een enorme waarde. De goed bezette zaal riep de pianist vele keren terug, met uitbundige bijval. JAN LAARVELD Advertentie Zondagmiddag is een 11-jarige jongen het slachtoffer geworden van zijn eigen onvoorzichtigheid. Zijn vriendje fietste over de Fonteinlaan, terwijl hij achter op de bagagedrager stond. Ter hoogte van hotel „Den Hout" wilde de jeugdi ge wielrijder een bocht naar rechts ne men, maar verloor zijn evenwicht. Zijn passagier op de bagagedrager kwam on gelukkig tc vallen. Hij moest per zie kenauto naar het Diaconessenhuis Ver voerd worden, waar men vermoedt, dat de jongen een hersenschudding opgelo pen heeft. Gistermorgen om kwart over acht werd brand gemeld in een kopergiote;- rjj aan de Lange Mavgaretha.straat. De brandweer rukte uit voor een brandje dat een gat van 1 bij 2 meter had ge brand in een houten kap, die op het achterste gedeelte van het pand was ge plaatst. De oorzaak van het vuur is tot nu toe onbekend. Advertentie Uw lederen kleding onder garantie. Spaarnwouderstraat 2 - Haarlem Telefoon 20670 - 18266, na 18 uur 24189 Schoenen verven ln alle inodetinten vanaf 3. Zaterdagavond werd in het Sport- fondsenbad met de afwerking van de wintercompetitie begonnen. D.W-R. be gon goed, al was de wedstrijd D.W.R.- V.Z.V., heren, nu juist geen fraaie ver toning, er werd slordig gespeeld. De rust ging in met 3-1. In de tweede speelhelft werd aan beiden kanten nog eenmaal gescoord, zodat het einde kwam met 4-2 voor D-W.R. De dames wedstrijd H.V.GB.-Haarlem leverde de Haarlem dames een papieren 5-0 over winning op, daar H.V.G.B. niet op tijd verscheen. In de tweede klasse heren won D.W R. 2 met 1-0 van H P.C. 3. De derde klasse wedstrijd H.V.GB. 5- HV.G.B. 6 eindigde 3-3- Dinsdag 2 October in het Sportfond- senbad. Eerste klasse dames: HP.C.- D-W.T. Derde klasse heren: Haarlem 5- D.W.T. 3. Zaterdag 6 October, Sportfondsenbad. Tweede klasse dames: D.W-T. 2-D.W.T- 3. Eerste klasse dames: D.W.R- 1-V.Z V. 1. Eerste klasse heren: Haarlem 1- H.P.C. 1. Derde klasse heren: H.P.C. 5- D.W.T. 2. Tweede klasse heren: Haar lem 4-H.V.GB. 4. (Nlet-otticlële Koereen) 31,4 Nederl. 1948 354 pCt. Ned. 1950 3-354 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bet.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert* A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mfl. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mi), eert. Vorig Opening slot 1/10 86A - •86% 35 y's 87% 86 %b 14054 173 lOflgb 123Dgb 163 160% 237 li 215 165% 159% 296% 193 176 14554 111 38% 85% 236 15954 297% 10354 13554 144 11154 89 >4 Op prettige wijze wordt U door ons en ons vakkundig personeel bediend. Vraagt U ons eens in lichtingen en wij geven U deze geheel vrijblijvend. Zijlvest 41 Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 BIOSCOPEN: Rembrandt: Met eervol ontslag (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Op naar Broad way (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: In de klauwen der Maffia's (18 j.) 2, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Beschuldigd (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Odette Churchill (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „De drie Musketiers" en „De moordzaak Bentry" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 1 October Grote Kerk: Carillonbespeling door Rei nout Heering, 12 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „Het man- netjesdier", 8 uur. Dinsdag 2 October Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Toon Verhey. Solist Stevan Bergmami, piano, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Advertentie Geen oorlog - geen oliegevechten, Geen wangunst - geen mens zonder rechten. Was iedereen wijs Deez' aard' een paradijs, Door geschillen bij 'n TIP te beslechten! Inz. Hr. G. V. te Oss ontv. 1 fl. TIP. Zaterdagmorgen vond de officiële opening plaats van de pas gereed gekomen accumulatorenfabriek „Wilco" aan de Stephensonstraat Het dochtertje van de eigenaar, de heer W. J. van der Lit, stak een versierde sleutel in het slot en toen kregen de talrijke geno digden gelegenheid de fraai versierde fabriek te betreden. Het zal voor de heer Van der Lit een grote voldoening zijn geweest, dat hij, die in 1934 in een schuurtje aan de Regentesselaan zijn arbeid begon, nu eindelijk zover gekomen was, dat dit ge bouw geopend kon worden. Het com plex, gemaakt door het aannemersbedrijf Ten Broeke, naar een ontwerp van architect Pieters, is geheel zuurvrij ge- tegeld en geverfd en voldoet in alle opzichten aan de eisen die men aan een dergelijke fabriek mag en moet stellen. Men zal zich bezig houden met het maken, vullen en repareren van accu's en de verschillende keurig ingerichte af. delingen zullen deze werkzaamheden zeker gemakkelijker maken. Na de officiële opening werd namens het personeel een oorkonde aangeboden. Architect Pieters en de heer Ten Broeke memoreerden in hun toespraken hoe dit bedrijf tof stand is gekomen en uitten hun erkentelijkheid voor de goede sa menwerking. Nadat de heer Fit, een collega-fabrikant nóg enkele waarderen- de woordên had gesproken, was het wóórd aan de heer Van Turnhout, die o.m. sprak namens de gemeente Haarlem, die zich ook zeer gelukkig mag prijzën met deze aanwinst. De voorzitter van de Ontwikkeling-Industrie te Haarlem, de heer Metz, hoopte dat een eindeloze stroom accu's de fabriek mag verlaten en feliciteerde de ondernemer en zijn mede werkers met het resultaat van hun arbeid. Tenslotte bedankte de heer Van der Lit, mede namens zijn echtgenote, in een geestdriftige speech voor de grote belangstelling van allen die met hem hebben samengewerkt om deze nieuwe fabriek tot stand te brengen. SCHOTEN, 30 September. Na de derde wedstrijd wacht Schoten nog steeds op het eerste winstpuntje, want ook tegen UW werd met 30 verloren. Als het zo door gaat, wordt het voor Schoten een harde dobber om zich in de tweede klas te handhaven. Het zag er echter in de eerste helft niet naar uit, dat de Haarlemmers een grote nederlaag zouden gaan lijden. Fel trokken zij van meet af ten aanval en de UVV-defensie moest alle zeilen bijzet ten om de Haarlemmers van het lijf te houden. Wel kwam de Utrechtse aanval enige malen voor het domein van doel man Kessens, maar gevaarlijk konden zij toch niet worden. Het liep de Schotena ren echter niet mee met Schieten en ook doelman Boudewijn stond zijn mannetje, terwijl vrouwe Fortuna hem eenmaal te hulp kwam toen een schot van Alkcma tegen de. lat belandde. Schoten bleef de toon aangeven, maar doelpunten bleven uit en de rust brak aan met blank? stand. Meteen na de hervatting trok Schoten direct weer ten aanval, maar toen dat na 5 min. spelen niets oplever de, namen de UVV-ers het heft in han den en de Haarlemmers kwamen er practised niet meer aan te pas. Eerst was het v. Kampen, die uit een scrimmage de score opende en toen Kessens op een schot van Jansen in 't Land niet snel genoeg reageerde was het 02. Dat was voor Schoten de genadeklap en wat het nu vertoonde, was maar een pover par tijtje voetbal. Het was dan ook niet te verwonderen, dat v. Kampen met een diagonaal schot de stand op 30 bracht en daarna was de aardigheid er geheel af. Een onbekend aantal mijnwerkers is, naar Reuter meldt, door een gasontplof fing ingesloten in de Weetslade-mijn in Northumberland. Reddingsbrigades heb ben zich naar de mjjn gespoed. Volgens de eerste berichten zjjn zes man door gasverstikking om het leven gekomen. Advertentie O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2