Beswaren van rode blok niet Voortzetting uiterlijk geteld der bespreking 11 October RUSLAND KAN AMERIKA NIET BINNENVALLEN Engelsen verlaten Abadan Oorlogsbodems sullen employé s naar Basrah brengen Atlantische luchtmacht groeit gestaag In de komende tien maanden verdriedubbeld Peron wijst „eigenlijke aanstichter van de opstand" aan Deens bataljon voor de V.N. Tussen neus en lippen f Vreemdelingenindustrie VEILIGHEIDSRAAD NA VIER UUR VERGADEREN Admiraal Fechteler constateert: V.S. kunnen Russische gebieden echter wel bezetten Voormalige Amerikaanse ambassadeur Braden beschuldigd Tot hoofd en hart Zware explosie in Brazilië Zware aanval op onderneming Glijdende bumper voor auto's Breedband-staking ten einde Noodlanding van lesvliegtuig Zoonlief er vandoor PETROLEUMSTEL VALT OM Uee riUKKIO oefotetjm Wu! Het weer DINSDAG 2 OCTOBER IVDI 75sté JAARGANG Ne. 25190 Amerikaanse marine beheerst de zeeën Twee boerderijen afgebrand VISSERSBOOT IN MOEILIJKHEDEN DR. VAN MOOK NAAR NEDERLAND Zeven doden Italië sendt medische eenheid naar Korea Zeven dodenvier zwaar gewonden Belangrijke vinding in Norg Veiligheid verhoogd Inzittenden met de schrik vrij VICO LEDEREN KLEDING Familie naar Canada i V BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Gmulden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Seversn. EUWE HAARUEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbeJ tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voer advertentiën eventueel zonder opgave v»n redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Britse klacht Perzië tegen ontvankelijk verklaard De Veiligheidsraad heeft gisteravond, ondanks bezwaren van de zijde van de Sovjet-Unie en Joegoslavië, besloten de Britse klacht tegen Perzië in behande ling te nemer.» Tijdens de zitting, die van gisteravond kwart over negen tot vannacht één uur duurde, heeft de raad besloten, de bespreking van het olie- geschil uit te stellen tot een nader door de voorzitter vast te stellen datum, uiterlijk 11 October. Men heeft dit besluit genomen, nadat de Perzische gcde-1 legeerde verzocht had de behandeling van de kwestie tien dagen uit te stellen, teneinde „een hoge Perzische functionaris" gelegenheid te geven naar New York te komen. De Britse gedelegeerde had geëist, dat de klacht van Engeland onmiddellijk zou worden behandeld. De Veiligheidsraad had reeds vóór het Perzische verzoek gedaan werd. de Britse klacht ontvankelijk verklaard. Rus land kon bij de stemming over deze kwestie niet van zijn recht van veto ge bruik maken, omdat het een procedure-regeling betreft. Mossadeq, de Perzische premier, ging op do schouders, toen hij op het plein voor het parlement de speech had afgestoken, die hij van plan was geweest in de Majlis uit te spreken. Daar werd hem dit door de oppositie verhinderd, omdat het quorum niet bereikt was. Onmiddellijk na de stemming ver zocht de voorzitter van de raad, de Braziliaan Joao Carlos Muniz, de Per zische gedelegeerde Ali Gholi Ardalan aan de tafel plaats te nemen. Perzië heeft geen zitting in de Veiligheidsraad. De Britse gedelegeerde, sir Glad- wyn Jebb, opende het debat, maar het publiek in de kleine, propvolle zaal was zo lawaaiig, dat de Brit Muniz tot twee maal toe moest verzoeken de rust te her stellen. Jebb verklaarde, dat het duidelijk was, dat de Perzische regering door een reeks zinneloze acties een grootse onderneming welker arbeid niet slechts voor het Verenigd Koninkrijk en Perzië, maar Voor de gehele wereld van onnoemelijk Voordeel is langzamerhand tot stil stand brengt en dat de vrije wereld met ««begrip van het misleide Perzische volk Veel armer en zwakker zal worden ten- betreffende maatregelen spoedig ongeda*n worden gemaakt. Jebb sprak vervolgens over het op 5 Juli door het Internationale Hof van Justitie te Den Haag gevelde vonnis, waarbij beide par tijen aangeraden werd de installaties van de „Anglo-lranian" te laten door werken en te trachten tot een regeling te komen. Jebb herinnerde de Veiligheidsraad er aan, dat Groot-Brittannië dat vonnis aanvaard had. De Perzische regering echter „sloeg de conclusies van het Hof in de wind en maakte het onmogelijk de intenties van het Hof te verwezen lijken". De Britse regering, zo verklaar de Jebb, achtte het onverdraaglijk, dat een van beide partijen de conclusies van het Hof in de wind zou mogen slaan. Indien een dergelijk gedrag toegelaten wordt," zei hij, „zal een dodelijke slag toegebracht worden aan het gehele stel sel van internationale samenwerking, wij sinds de laatste oorlog hebben 'lachten op te bouwen." „Volgens de be woordingen van het Handvest is een Van de grondbeginselen van de V.N. in derdaad voorwaarden te scheppen, Waaronder recht en eerbied voor de Verplichtingen der internationale wetten gehandhaafd kunnen worden," voegde "LI hieraan toe. De Britse gedelegeerde verklaarde, aat Perzië door het uitwijzingsbevei trart Britse technici uit Abadan op- die '"°P een w'ize< die volkomen strij- van k met de elementaire beginselen vpnsfet iufernationale gebruik." ,,Bo- 7iin 20 voeSde hij hieraan toe, -1J van oordeel dat de Perzische hoogst ont°i°r lIdUS 0p te treden eetl die 7eer situatie creëert, de internat ,0t een bedreiging voor De Britse gedelegeerde verklaarde, dat, indien er goede wil bestond a »iot •en regeling tot stand zou kunnen ko men, maar de Veilig:heidsraad diende een einde te maken aan „het storm- tempo, waarmede de Perzische regering een steile berghelling afrent achter een illusoir doel aan." (Telefonisch van onze Londense correspondent) Gisteren heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt dat de regering had besloten de laatste Britse olie-experts te doen vertrekken uit Abadan. Hiermede hebben Attlee en Morrison definitief hun standpunt van 30 Juli opgegeven, toen het heette dat het niet de wens was van de regering dat volledige evacuatie van Abadan plaats zou vinden. Blijkbaar heeft men het dan ook moeilijk gevonden de juiste vorm te vinden voor het communiqué van gisteren, dat op zijn zacbtst gesproken, van dubbelzinnige en enigszins duistere aard is, het communiqué luidde: „Het beroep van de regering op de Veiligheidsraad met betrekking tot het Perzisch oliedispuut heeft o.m. de be doeling de positie in Abadan te herstellen. Doch met het oog op de onzekerheid van de situatie en de noodzaak op alle mogelijkheden voorbereid te zijn, wor den voorbereidselen getroffen om het Britse personeel Op korte termijn te doen heengaan". Admiraal Fechteler, de chef-operaties van de Amerikaanse marine, heeft ver klaard, dat er absoluut geen mogelijk heid bestaat, dat Russische legers de V.S. zouden kunnen binnenvallen, zolang de V.S. de zeeën blijven beheersen. Fech teler meent daarentegen, dat de geal lieerde troepen wel in geval van een oorlog Rusland zouden kunnen binnen vallen en strategische gebieden zouden kunnen bezetten. In een vraaggesprek met het Ameri kaanse weekblad U.S. News and World Report heeft hij verder verklaard: 1. Indien binnen 20 of 30 jaar een oorlog zou uitbreken, dan kunnen de V.S. en hun bondgenoten deze winnen; 2. Rusland kan het bestaan van de V.S. door luchtaanvallen niet ernstig in gevaar brengen; 3. De naar schatting 300 moderne Russische onderzeeërs vormen de grootste bedreiging, maar de Ameri kaanse marine heeft grote vooruitgang geboekt bij de duikbootafweer en de ba lans begint over te slaan in het voordeel van de laatste; 4. In geval van een oorlog wil de Maandagmiddag is door het omvallen van een brandend petroleumstel brand ontstaan in het boerderijtje van de heer C. Schuurman te Opmeer. De plaatselij ke brandweer was spoedig aanwezig, doch kon niet verhinderen, dat het pand totaal in de as werd gelegd. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende ka pitale hoeve van C. Glas. Ook deze boerderij ging geheel verloren. De ver zekering dekt de schade. Het Helderse vissersvaartuig „Ver wachting" H. D. 37 is Maandagavond op de Noordzee nabij het Texelse licht schip in moeilijkheden geraakt. De „Do- rus Rijkers" voer uit en verschillende botep uit Wieringep, die in de omgeving voeren, haastten zich om assistentie te verlenen. Vanmorgen vroeg is .de H. D. 37 gesleept door de W- R.7 „Marjanne" en de ff. H- 6 „Janna Marie", de haven van Den Helder binnengelopen. Het schip verkeerde in zinkende toestand. Het is niet duidelijk wat in dit com muniqué bedoeld wordt met „de posi tie in Abadan te herstellen". Evenmin is duidelijk of „de onzekerheid van d£ situatie" doelt op de onzekerheid om trent het optreden van de Veiligheids raad, dan wei °P de onzekerheid van de positie van het Britse personeel in Abadan. Hetzelfde geldt van „alle mogelijkheden". Men neemt hier aan dat het plotse ling besluit van de Britse regering het bevel tot evacuatie te geven het gevolg is van een rechtstreeks ingrijpen van de directie van de Anglo Iranian Oil Cy„ die beter begreep dan de regering dat de toestand voor de overblijvende Britse technici onhoudbaar was ge worden, vooral dank zij de onzekerheid waarin de regering hen tot heden ge laten had. Eveneens mag worden aan genomen dat Morrison de evacuatie gelastte om te voorkomen dat de Brit ten in Abadan op Donderdag eenvou digweg door de Perzen over de grens zouden worden gezet. Het Is moeilijk te zien hoe na deze onvermijdelijk geworden evacuatie van Abadan door de Britten, nog enige hoop overblijft dat Groot-Brittannië ooit weer dee] zal kunnen nemen in de exploitatie en bewerking van Per zische olie, tenzij op de meest ongun stige en geheel door Perzië gestelde voorwaarden. De driehonderd Engelsen van de olieraffinaderij te Abadan, die van de Perzische regering bevel hebben gekre gen het land te verlaten, zullen zich Woensdag aan boord begeven van En gelse oorlogsschepen, die in de buurt van de raffinaderij liggen, aldus heeft de directeur van de „Anglo-lranian", Alec Mason, op een persconferentie te Abadan meegedeeld. De „Mauritius" en de „Armada" zullen hen ruim zes tig kilometer de rivier op naar Basrah brengen, vanwaar zij naar Engeland zullen vertrekken. De sterkte van de ter beschikking van generaal Eisenhower staande Atlanti sche luchtstrijdkrachten zal in de ko mende tien maanden worden verdrie dubbeld. Er zullen minstens vier groe pen Amerikaanse jagers, elk ter sterkte van 75 vliegtuigen, naar Europa worden gezonden en mogelijk nog meer. Ook konien er vijftig lichte bommenwerpers, aldus verneemt het Franse persbureau A.F.P. van welingelichte zijde. Eisenhower beschikt thans over drie groepen jagers, twee groepen transport vliegtuigen en ongeveer honderd super forten. In de allernaaste toekomst zal hij zeshonderd en korte tijd daarna ruim duizend Amerikaanse militaire vliegtui gen tot zijn beschikking hebben. Hier- moeten de luchtmachten van de Europe se bondgenoten nog aan worden toege voegd. A.F.P. verneemt eveneens dat de V.S. nagaan of zij nog eén divisie infanterie naar Europa kunnen sturen. Er zijn er nu reeds zes. Indien dit zou doorgaan, zouden zich in totaal, het personeel van de luchtstrijdkrachten inbegrepen, 400.000» Dersoif Peron heeft gisteren op een Areent - cnt'e> w<'lkc uitsluitend door biiee\t nse i°urna,isten mocht worden amhl 0nd' de voormalige Amerikaanse besrh>,Si^denr' Spruille Braden, er van van a „de eigenlijke aanstichter BradeP 0pstan<l van Vrijdag j.l. te zijn. ,n *?u volgens de Argentijnse pre- vnnrs..00. dp revolutie van 1945 hebben dicino. Peron sprak ook de beschul- a.ssicfiL» dat John Griffith, voormalig te Rn„ Van Braden op de ambassade tvoont n°S Ai,-es> die nu in Montcvideo voorzien is van fondsen en nrtcïi„ lijk is te trachten het ondermijnen. Ar?cntijnse re*erinS te dil? New Yor]t heeft Braden de beschut ting van Peron „volmaakt belachelijk" eenoemd en er aan toegevoegd: „Het laat precies zien hoe zwak en onzeker hij is. Hij moet zich wel in een slechte positie bevinden om dergelijke wilde beweringen uit te spreken." De Ameri kaanse ambassade van Buenos Aires heeft geweigerd commentaar te leveren op de beschuldigingen van Peron. Zij heeft meegedeeld, dat de opmerkingen van de Argentijnse president naar het IJL ie op aarde een stukje van de I hemel uil zien, moet een stukje \^van zijn leven aan anderen geveri^j Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken gezonden zullen worden. Honderden militairen en politieke lei ders zijn tijdens het weekeinde door de geheime politie gearresteerd, ten einde de oppositie tegen de regering Peron te breken, aldus meldt A.P. Door woord voerders, die nauwe verbindingen met het leger ondrhouden, wordt medege deeld. dat tweehonderd officieren en manschappen onder arrest zijn, terwiil leiders van de radicale nationalistische, communistische, socialistische en con servatieve partijen gevangen gezet zijn. Nog steeds is de toestand in Argenti nië rustig. De staat van beleg is echter nog van kracht, Maandagmiddag is dr. van Mook, pas benoemd hoofd van de afdeling alge meen bestuur van de organisatie voor het verlenen van technische bijstand van de Verenigde Naties, naar Neder land vertrokken. Hij zal een reis van drie weken maken door Nederland. België, Frankrijk, Engeland en Zwe den om de mogelijkheid van het ver krijgen van technische bijstand in deze landen te onderzoeken. man Amerikaanse troepen in Europa bevinden. Gisteren zijn ondertussen nog 26 Amerikaanse Sabre-straaljagers in Lon den aangekomen ter versterking van de Amerikaanse luchtmacht aldaar. Het derde 'luchtleger in Engeland beschikt nu over 75 Sabre's. Tengevolge van een vijftal ontplof fingen in een munitiefabriek bij Petro- polis, 48 km. van Rio de Janeiro gele gen, zijn gisteren zeven personen om het leven gekomen, zo is officieel mee gedeeld. Er zijn voorts dertien vermis ten en tien gewonden. Volgens eerdere niet-officiële berichten van Reu ter en A.P. waren dertig mensen om gekomen en ruim veertig gewond. De oorzaak van de explosies is nog niet be kend. Premier Erikson heeft de Deense volksvertegenwoordiging hedenmorgen medegedeeld, dat een wetsontwerp zal worden ingediend, strekkende tot het oprichten van een Deens bataljon, dat in geval van nood ter beschikking van de V.N. zal worden gesteld. Het Deense hospitaalschip „Jutlandia" blijft ter be schikking van de V.N. Ook treft de Deense regering voorbereidingen voor deelneming door Denemarken aan de wederopbouw van Korea, wanneer de oorlog aldaar is afgelopen. Italië zal een medische eenheid ter beschikking van de V.N. in Korea stel len. De eenheid zal begin December in Korea aankomen. Dit is de eerste maal, dat een land, dat niet lid is van de V.N., hulp beschikbaar stelt. Amerikaanse marine atoombommen ge bruiken om de bases van vijandelijke duikboten te vernielen; 5. Over een aantal jaren zal de Ame rikaanse marine de beschikking hebben over door atoomkracht voortgedreven vliegkampschepen, en van moedersche pen opererende artillerie, atoomduikbo ten en torpedo's; 6. De marine heeft rekening gehou den met het gebruik van Russische on derzeeërs rond Korea en beschikt in dat gebied over een voldoende duikbootaf weer. Zeven personen zijn gedood en vier andere zwaar gewond tengevolge van een aanval door een tweehonderd man sterke bende op een rubberplantage, waarbij zware schade werd toege bracht. De plantage is gelegen bij Tjiar.djur, ten Noordwesten van Bandung, De bandieten hebben een rubberfabriek, twee bediendenhuizen en twee vracht wagens in brand gestoken. De bende was er tevoren in geslaagd de in de buurt van de nolitiepost gelegen ge bouwen te bezetten. Na de aankomst van versterkingen trok zij zich echter terug. Latere berichten melden, dat een andere bende van ongeveer drie honderd man sterk de vorige nacht twee dorpen ten Zuiden van Bandung hebben geplunderd. De heer H. Claessens, tweede secreta ris van de voetbalclub Geleen", die ge wond werd nadat een bus met spelers en supporters tegen een boom was gere den, is overleden. De toestand van het tweede slachtoffer, de heer W. Wever, is zorgwekkend. Tegen zeeziekte In het openluchtzwem bad te Portobello bij Edinburgh worden op het ogenblik met 150 solda ten, die zich daarvoor vrijwillig hebben opgege ven, proeven genomen met middelen tegen zeeziekte. Het zwembad te Porto bello werd daarvoor uit gekozen, omdat hei water er kunstmatig tot hoge golven kan worden opge jaagd. De soldaten moeten allerlei pillen en drankjes en poeders slikken en gaan dan in een vaartuig op de golven dansen, ter wijl twee medische ge leerden hun lichamelijke reacties controleren, ook die, welke op het eerste gezicht niet zichtbaar zijn Anti-semitismc in Hongarije Wie mocht menen, aat met het nationaal-socia lisme ook het anti-seml- tisme verdwenen is, ver gist zich deerlijk. Het communisme heeft ook deze gruwel van het na- tionaal-socialisme overge nomen. De heer Herman Gray, lid van de Consul tatieve Raad van Jooase organisaties, heeft in een commissievergadering van de economische en sociale raad van de U.N.O. ver klaard. dat „tienduizenden onschuldige democratische werkers" uit de hoofdstad van het communistische Hongarije zijn gedepor teerd. Hij citeerde uit een brief uit Boedapest, dat minstens tweeduizend ge zinnen van ongeschoolde fabrieksarbeiders, gepen- sionneerde spoorwegamb tenaren, conducteurs, straatvegers, winkeliers en handswerkslieden van hun haardsteden zijn verdreven. Het totaal aantal in de jongste tijd gedeporteerden schatte hij op 25000. waarvan 40 pro cent Joden. „De Joodse bevolking van Boedapest", zo zeide hij, „wordt met liquidatie bedreigd. De weggevoerden leven op „krepeerniveau" in afge legen en onherbergzame delen van het land, met de doodsangst voor verde re deportatie naar Siberië in het hart". Passend geschenk Lars Larsen-Ledet, de grote man van de Deense drankbestrijding, kreeg op zijn zeventigste verjaardag van de grootste Deense distilleerderij een sak aardappelen cadeau. De Deense „Schnapps", de nationale jenever, wordt n.l. uit aardappelen ge distilleerd. Een voorbeeld van verdraagzaamheid en vreedzaam heid en gelijkgerichte belangstelling. De uitvinding, die een der gedetineer den uit het open-gesticht Bergveen te Norg heeft gedaan, zal ongetwijfeld de aandacht hebben in de kringen van autotechnici, want hier liggen grote mogelijkheden voor de toekomst. Deze gedetineerde heeft n.l. een nieuw model auto uitgedacht, waarbij zo hoog moge lijke veiligheid is verzekerd bij onge lukken. Dit veiligheidsprobleem houdt al lang de deskundigen bezig, want het verkeer neemt steeds in omvang toe en het aantal slachtoffers groeit dienover eenkomstig. De in Norg uitgevonden auto is van een andere bouw, dan de tot dusver op de markt gebrachte wagens, hoewel ook hier de stroomlijn bewaard is gebleven Maar de wagens zijn veiliger, zowel voor bestuurder, inzittenden als voor het verkeer. Het belangrijkste van deze nieuwe auto is de ingenieus ontworpen uit gummi vervaardigde glijdende bumper, geheel rond de wagen als een bescher mingsgordel. Bij een ernstige botsing wordt door deze bumper niet alleen de schok gebroken en indeuken van de carrosserie voorkomen, doch ook gaat de bumper meeglijden in de richting van het voertuig dat de botsing veroorzaakt, zodat de wagens niet in elkaar kunnen haken, doch langs elkaar glijden. Het model van deze nieuwe autovin ding is aangepast aan de snelle wendin gen in het verkeer. De bestuurder heeft mede door een spiegelconstructie een volledig vrij gezichtsveld. De bouw van het interieur van de wagen is com fortabel, doch daarnaast in hoge mate veilig. De meerderheid van de stakende ar beiders van Boele en Van Eesteren. werkzaam bij de Breedbond-bouw. heeft het werk hervat. Vorige week gingen de leden van de Uniebonden tot werk hervatting over. De staking begon toen te verlopen. Nadat enkele firma's, die eveneens op het Breedband-terrein werkzaam zijn, zich bereid hadden Ver klaard 'n groter aantal arbeiders aan te nemen dan oorspronkelijk in het com promisvoorstel was bepaald, verschenen Maandag op zestig man na allen op het werk. Een veertigtal van hen is door de firma Nelis en Van Dijk te Haar lem aan het werk gezet Voor de zestig overgeblevenen hoopt men in de loop van de week werkgelegenheid te kun nen vinden. Wij vernemen dat de firma Nelis en Van Dijk tot het aannemen van een groter aantal arbeiders is over gegaan omdat anders moeilijkheden op het werk dreigden. De staking kan men dus van nu af als afgelopen beschou wen. Succes heeft deze staking aan geen van beide zijden opgeleverd. Een militair lestoestel, afkomstig van de luchtbasis Gilze-Rijen heeft Maan dagmiddag omstreeks half zes in het polderland onder de gemeente Geiten bij Oss een noodlanding gemaakt. Het toestel werd slechts licht beschadigd. De inzittenden, een sergeant-instructeur en een leerling-vlieger, kwamen met de schrik vrij. De noodlanding werd gemaakt na een noodlandingsoefening. Tijdens een der gelijke oefening moet de leerling-vlie ger het toestel tot vlak boven de grond brengen en dan weer optrekken. Dit maal mislukte de oefening en liep een en ander op een echte noodlanding uit. Op de algemene vergadering van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingen verkeer heeft de voorzitter Z. Exc. staatsraad mr. dr. L. Deckers een treffend beeld gegeven van het enor me belang en de groei van de vreem delingenindustrie in en voor ons land, In 1950 steeg het aantal buitenlanders, dat ons land bezocht, tot 400.000. niet meegerekend de nam 4<„ millioen Belgen en Luxemburgers. die voor een één- of meerdaags bezoek onze grenzen passeerden. Aan deviezen gaf dit een stijging van 31- millioen gul den tot een totaal ran 5S millioen. waaraan men naar schatting nog 20 millioen moet toevoegen voor de be dragen. door vreemdelingen aan Ne derlandse transportondernemingen be steed, De Nederlandse vreemdelingen industrie zou dus in 1950 voor rond 73 millioen hebben omgezet en daarmee een vooraanstaande plaats onder de andere hebben ingenomen. Terecht merkte mr. dr. Deckers echter op, dat het Heilig Jaar en de liberalisatie het buitenlandse toeristenverkeer in ons land in dat jaar bijzonder hebben ge stimuleerd. Willen wij het in 1950 be haalde peil handhaven, dan zal er naar nieuwe stimulansen voor 'het buiten landse toeristenverkeer naar ons land. moeten worden gezocht. Mr. dr. Dec kers wees reeds op zulk een stimulans n.l. op het beschikbaar stellen van rui mere geldmiddelen voor touristische campagnes in de V.S. Waar de over heid niet bij machte blijkt om tot ver hoging van de desbetreffende subsidies over te gaan, deed hij een beroep op het particuliere bedrijfsleven, maar het particuliere bedrijfsleven zal naar onze mening alleen dan aan dit. beroep gehoor kunnen geven, indien het niet door fiscale maatregelen en endere lasten op stikken na wordt geworgd. Dat daar gevaar voor bestaat, bewijst de vrees voor toenemende werkloos heid, die de vakbonden ertoe heeft gebracht het plan voor een algemene werkloosheidsverzekering door te zet ten, ook al zal deze een ernstige ver zwaring van lasten voor het bedrijfs leven met zich medebrengen. Wij vre zen dus voorshonds, dat het beroep van de voorzitter van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer op het particuliere be drijfsleven niet veel succes zal heb ben. Bovendien werpt de achteruit gang van het binnenlandse toeristen verkeer een schaduw over het zonnige totaalbeeld, dat hij schilderde. Bijzon der vermeldenswaard is de pluim, die mr. dr. Deckers de Nederlandse dou ane op de pet stak. Er is een tijd ge weest, dat deze door haar optreden de vreemdelingen aan de grenzen af schrikte en ontstemde. Die tijd schijnt thans voorbij. Het Nederlandse dou anepersoneel wordt thans door de vreemdelingen in het algemeen ge prezen wegens zijn voorkomendheid, waaraan, zoals mr. dr. Deckers terecht zeide, vele andere fiscale ambtenaren zich kunnen spiegelen. f n verband met het grote belang van de vreemdelingenindustrie L voor ons land «s er ach en wee geroepen, dat het gemeentebestuur van Amsterdam niet meer bereid is het Holland-Festival met subsidie te steunen. Van bepaalde zijde heeft men het voorgesteld, alsof de hoofdstad daarmee afstand heeft gedaan van zijn eerste plaats onder de nationale cul turele centra van ons land ten gunste van de steden, die genegen blijven het Holland-Festival te subsidiëren Wij zijn echter van mening, dat het gemeentebestuur van Amsterdam ver standig heeft gedaan niet langer goed geld naar kwaad geld te gooien. He Holland-Festival is tot nu toe een vrii snobistische aangelegenheid gebleken, waarbij men meer bedacht scheen op het na-apen van dergelijke Festivals in het buitenland dan op het geven van een veelzijdige, geheel eigene en karakteristieke Nederlandse kunstma nifestatie voor en door ons volk. Het heeft niet de minste zin met behulp van dure buitenlandse krachten voor stellingen en uitvoeringen te arrange ren, die elke vreemdeling elders ook en beter kan gaan genieten. Maar wel zou het zin hebben een zuiver Neder lands Festival te organiseren, waarbij de vreemdeling en het eigen volk te gen redelijke prijzen in de gelegen heid zouden worden gesteld kennis te nemen van het veil van. de Nederland se kunst op verschillend gebied en van de beste prestaties van onze kunste naars, alsmede van het rijkgeschakeer de folkloristische leven in ons land. Bij zulk een opzet van het Holland- Festival zouden niet alleen de nood lijdende Nederlandse kunstenaars ten zeerste gebaat kunnen worden, maar zouden de buitenlandse toeristen ook iets te zien en te horen krijgen, dat zij elders niet op die wijze kunnen vinden. Wanneer de leiding van het Holland-Festival het over deze boeg zou willen gooien, achten wij het geenszins onmogelijk, dat het ge meentebestuur van Amsterdam weer tot het verlenen van een subsidie zou willen bestuiten. REFLECTOR Advertentie ÖARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 6.42—18.15 Maan: 9.57—18.36 In Zwijndrecht woont de vijftienjarige Leonard Daniël Prins, die vanmiddag twee uur met zijn familie aan boord van de „Volendam" in Rotterdam behoorde te zijn, omdat het gezin naar Canada zou emigreren. Deze plannen zijn op het laatste ogenblik op losse schroeven ko men te staan, omdat Leonard, die blijk baar niet voor zijn nieuwe vaderland voeldt, gisteren zijn huis verliet en er vandoor ging. Vandaag tegen het mid daguur was hij nog niet terug en de fa milie verkeerde in angst en vrees, dat zij de boot niet zou halen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1