Nieuw gebouw Sociale Zaken aan Raamsingel geopend VEERTIGJARIG JUBILEUM IN ONS BEDRIJF Directeur A. L. Hengeveld nam afscheid dat m GOBELIN MEUBELSTOF ostwald Stemgerechtigden en dienstboden mochten in 1857 geen onder stand ontvangen Opmaker J Gerrits gehuldigd De verhouding tussen Rusland en het Westen" van dc Haarlemse Ambachtsschool Comedia met „Het Mannetjesdier" Hoe spelen de R.K. Glubs?j Conferenties voor niet-katholieken Nu het kouder wordt j WIJKHUIZEN jmnn Voor de Winter uw „bed" in orde DINSDAG 2 OCTOBER 1951 PAGINA Burgemeester Crenters verheugd 7j£7UJee>db VOOR DEBABy Burgerlijke Stand VOOR BONTREPARATXE Causerie in het Bisschoppelijk Museum SCHOUWBURGNIEUWS Natuurbeschermingsweek Straalkachels Het anti-communisme in Amerika SANTPOORT De nieuwe directeur Motorrijder verleende geen voorrang HET HUIS VAN LOOY Bewezen cultureel centrum AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP VANDAAG NOG 7500 BEZOEKERS Welke sportopvatting is de juiste? BLOEMENDAAL OOK VOOR THERMOMETERS In parochiekerk Haarlem-Noord Beurs van Amsterdam Beurs van New York Sterke kwaliteit in diverse fraaie bloemdessins,in een groot aan- 8.90 tal kleuren, 125 breed *|^b90 Verleden jaar December besloot de gemeenteraad van Haarlem het pand Raam singel aan te kopen, dat oorspronkelijk gebouwd was door de familie Beynes en waarin de laatste jaren een verzekeringsmaatschappij haar kantoren had. De koop geschiedde, omdat daardoor eindelijk een betere huisvesting gegeven zou kunnen worden aan de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, die zeer eng en oneconomisch huisde in het Proveniershuis. Het heeft nog tot hedenmorgen g>eduurd vooraleer de officiële opening kon ge schieden. maar tijdens een rondgang door het pand, onder leiding van de direc teur, is ons gebleken, dat de gemeentelijke molen weliswaar langzaam maar goed maalde. Wat 'n verschil, het onderdak van deze belangrijke dienst een maand geleden en nu. Jarenlang is geschreven en gezegd, dat dc huisvesting in het Proveniershuis ongeschikt was. maar de dienst groeide door de slechte tijden, waaruit weer volgde, dat er geen geld was om te bouwen. De gekozen oplossing is thans een gelukwens aan het gemeentebestuur waard. In het sousterrain is het archief van 40.000 dossiers ondergebracht met be hulp van overzichtelijke stellingen Op het eerste gezicht lijkt het nogal ver wonderlijk, dat van een gemeente met ruim 160.000 inwoners een vierde deel bij „de steun", zoals de volksmond zegt staat ingeschreven. -Tot uw geruststel ling moge echter dienen, dat er zeer veel slapende dossiers zijn o.a. van mensen, die het tijdelijke al met het eeuwige hebben verwisseld of al lang elders wonen. Beneden is tevens de af deling „hulp aan oorlogsslachtoffers" in gericht; de telefoniste heeft er haar centrale en de machines zijn er opge steld. Op de bel-étage komt het publiek aan de achterkant binnen. De vrij monu mentale ingang wordt practisch niet ge bruikt, om het aspect voor de omwo nenden in deze wijk der gegoeden op peil te houden. Allen, die de dienst moe ten bezoeken gaan een poort naast het huis in en vinden daar een rijwielstal ling. Via een houten trap bereiken zij dan de portier. De afdelingen, die het meest door het publiek bezocht worden, liggen grotendeels op deze belétage: ge meentelijke en rijkssteunregeling, de boekhouding met kas en kluis, bijzondere gezinszorg. Op de le étage heeft de directeur zijn kamer wat een uit- ïicht! en zijn de afdelingen verhaal, algemene zaken, kinderbescherming en oijzondere steunverlening in natura on dergebracht. De mensen van de controle en het huisbezoek moeten naar hun .cantoren op de tweede étage klimmen, maar zij zijn dan ook veelal uit. In een tweede kluis er was een bank zijn dekens, en andere textiel- goederen opgeslagen. Het gehele gebouw is tot in de kleinste hoeken in gebruik en zeer doelmatig in gericht. Een verbetering van por- tantie. Vanmorgen om half tien ge schiedde de officiële opening in het bij zijn van talrijke autoriteiten, zowel van het departement, het gemeentebestuur als de Vereniging van Directeuren der diensten van Sociale Zaken. In de hal op de eerste verdieping heette de direc teur, de heer D. H. Suerink, de gasten welkom. Hij herinnerde er aan, dat in Haarlem het Burgerlijk Armbestuur op 1 Juli 1857 definitief ging werken. Het eerste jaar moest de gemeente f1336.51',2 cent bijpassen en werd er gewerkt met 5 beambten. In 1950 bedroeg 't nadelig saldo van de dienst (inclusief de gezamenlijke rijks steunregeling) drie en een half millioen gulden. Het aantal ambtenaren is thans 118. Toch moet men niet alleen op het financiële letten, want de dienst helpt niet uitsluitend het in geldelijke nood verkerende individu, maar biedt ook bij stand en hulp daar waar andere sociale nood heerst. De heer Suerink had uit oude boeken een merkwaardig staaltje van bureau cratie geput. Een commissie uit de raad moest de boeken nazien over het eerste jaar van werken, dus in 1857. In haar rapport maakte zij bezwaar tegen een uitgave van drie cent voor kooiteer, welke uitgave op de post bureaubehoef ten terecht was gekomen. B. en W. haastten zich de commissie in te lichten over het ontstaan van oeze vermeende misdaad. In de verordening stond n.l. dat alle verstrekte kleding stukken aan de armen gemerkt moesten worden met een onuitwisbaar teken, op dat die goederen ongeschikt voor de handel zouden zijn. Dat onuitwisbare werd het best gewaarborgd door het gebruik van kooiteer. Een andere pas sage in de verordening oogstte bij de 20e eeuwse gasten nogal hilariteit. Zij Advertentie Trainingspakken, vanaf 9.95 I Trainingsbroeken, vanaf 3.95 I Dekenklemmen 3.25 3.75 Wantjes, vanaf 1.— Mutsjes, ijswol, vanaf 3.30 Boxbroeken, vanaf 5.95 Wollen kousjes, vanaf 2.60 4 ANEGANG 46 GEBOREN: J. C. MeerveldNeeskens z, C. BorstKoopman z, H. Spierings— van der Woord z, G. J. van de Steeg Otte z, T. J. J. Hesselmanvan Doorne z, T. G. van der BlomVos z, A. F. C. WalbrechtRike z, N. Gerritsende Jong z, A. C. M. OnstenkHulsenboom z, A. F. Polak—van Dijk z, A. Captijn— Visser z, J. W. Greijmansvan der Veldt d, J. de RekLem d, M. M. E. Couzijn Nijman d, M. C. van EssenNooij d, M. W. H. Harrenvan. der Asdonk, 2 d, A. J. C. LipsKurvers d. OVERLEDEN: W. C. Willemse—de Leeuw, 79 j„ Kamperzijstraat. C. W. de Gruijter, 85 j„ Spruitenbosstraat. D. de Vries, 80 j., Hazepaterslaan, W. H. La- mars, 41 j„ Merovingenstraat. luidde: ambtenaren, stemgerechtigden en dienstboden mogen in geen gevai on derstand ontvangen. De burgemeester wenste de directeur en het personeel geluk met deze nieu we behuizing. die een grotere arbeids vreugde mogelijk maakt. Met toewij ding. moed en plichtsbetrachting is onder moeilijke omstandigheden een zware taak vervuld. Het oude Prove niershuis kraakte in al zijn voegen en de herstellingen moesten steeds maar lapwerk zijn, zolang het gebouw niet minstens een half jaar ontruimd kon worden. Het nieuwe gebouw is niet luxueus en past als een handschoen. De grootste winst ligt echter in de sfeer, die niet meer aan een bedeelhuis verbonden is. De reputatie van de dienst leed schade door het uiterlijk van het vorige gebouw; het publiek kon onvoldoende ontvangen worden, hetgeen voor de steunzoekender,, die soms toch al met loden schoenen naar het bureau stapten, een deprimerend gevoel gaf. De technisch hoofdamb tenaar van Openbare werken, de heer Meilof, heeft op voortreffelijke wijze voor een goede indeling van het ge bouw gezorgd. De burgemeester wenste het personeel in alle opzichten veel goeds en hoopte dat het tot aan de oude dag prettig zou werken, tot zegen van duizenden Haarlemmers. Namens het personeel sprak mr. J. A. Spijksma, administratief hoofdambte naar, die een schets van de kunstschil der Poppe Damave aanbood voor een te maken schilderij van het Proveniers huis. De burgemeester aanvaardde dit geschenk ter verfraaiing van het in terieur van het nieuwe gebouw, mits de goedkeuring van de Raad zal wor den verkregen. Tenslotte bood de heer Van Dam, voorzitter van de vereniging van di recteuren van Sociale Zaken te Am sterdam zijn gelukwensen aan met deze benijdenswaardige behuizing. De tijd van krotten, waarin menige dienst is ondergebracht, is nog niet voorbij, zei spreker, maar in Haarlem heeft men de betekenis van het opheffende en preventieve werk begrepen. De genodigden, onder wie het vol tallige college van B. en W., vele hoof den van gemeentelijke diensten en de voorzitters van organisaties, die met de dienst te maken hebben, verspreid- der, zich daarna door het gebouw. Advertentie Ged. Oude Gracht 49 BIOSCOPEN: Rembrandt: Met eervol ohtslag (14 j.) 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Op naar Broad way (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: In de klauwen der Maffia's (18 j.) 2, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Beschuldigd (18 j.) 2.30 en 8 u.; City: Odette Churchill (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „De drie Mus ketiers" en „De moordzaak Ben try" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 October Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Toon Verhey. Solist Stevan Bergmann, piano, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Woensdag October Concertgebouw: Marinierskapel der Kon. Marine o. 1. v. Gijsbert Nieuwland, m. m. van José Candel, sopraan, Bert Robbe, te nor, Meindert Boekei, piano en J. de Rui ter, trompet (t.b.v. het Marine Sanatorium Fonds). Stadsschouwburg: Elly van Stekelenburg, voordracht, 8 uur. Een van de beroepen in het technische krantenbedrijf is dat van opmaker. Het is de laatste schakel in dc vormgeving van een editie, de laatste schakel ook tussen redactie en krant. Daarom kon de directeur van ons bedrijf, de heer J. J, W. Boerrigter, van morgen zijn voldoening te kennen geven, toen hij een der opmakers, de heer J. Gerrits. toesprak ter gelegenheid van diens 40-jarig jubileum aan ons bedrijf. De heer Boerrigter prees de jubilaris om zijn ijver, zijn nauwgezetheid en het prima vakmanschap waarover hij be schikte, reikte hem een oorkonde uit, waaraan de zilveren draagpenning van de Maatschappij van Nijverheid en Han del is verbonden en overhandigde hem een geschenk in couvert. Versierd met dit ere-teken verscheen de heer Gerrits in de cantine, waar de chef van dc courantenzetterij, de heer C. M. v. d. Vorst hem toesprak. „Je bent niet veranderd in plicht, in uiterlijk en Na de officiële opening van het nieuwe gebouw van Sociale Zaken bood de heer Spijksma namens het personeel do schets voor een schilderij van Poppe Damave aan, voorstellende het Proveniershuis. „De verhouding tussen Rusland en het Westen, religieus en politiek gezien", dat was de titel van de causerie, die pater Methodius O.Cap. gisteravond hield in de grote zaal van het Bisschop pelijk Museum. Bij deze lezing, die on der auspiciën stond van de Haarlemse „Vereniging van het Allerheiligst Sacra ment", waren uitgenodigd de leden van het Ignatius-gilde en de Haarlemse St. Adelbertusvereniging. De spreker van deze avond, die werd ingeleid door de penningmeesteres, mej. J, Smit, behandeld# zijn onderwerp in het licht van zekere gebeurtenissen van de laatste tijd- Hij greep terug naar his torische gegevens en begon bij de tijd van 250 jaar geleden, toen Peter de Grote een bezoek aan Nederland bracht en daarbij veel opzien baarde door zijn barbarisme en zijn leergierigheid. Het is deze zelfde man geweest, die de stich ter werd van de Russische kerk in mo derne gestalte. Hij was één van de Rus sische heersers, die aangemerkt kunnen worden als despoten in de klassieke be tekenis van het woord. De Russische Kerk kreeg een nieuw bestuur en werd geheel onder de macht van de tsaren gebracht, waarbij zij van de ene kant autocratisch en van de andere kant weer zeer nationalistisch was. Toen de grote Russische legers Napo leon op de vlucht dreven en tot diep in Frankrijk doordrongen, werd het con tact met het Westen groter en ontstond er onder de Russische intelligentie een De Hoofdstad Operette, in voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, brengt Vrijdag 5, Zaterdag 6 en Zondag 7 October in de Stadsschouwburg te Haarlem en bovendien Zondagmiddag een viertal voorstellingen van de ro mantische operette „Ich küsse Ihre Hand, Madame", met muziek van prof. Robert Stolz. Medewerkenden zijn: Fritz Stei- ner. Otto Aurich, Ruth Rhoden, Claire Clairy, Herman Valsner, Ad. Heerings, Ali van Norden, Wim v. d. Velde en vele anderen. Dirigent is Fredy Salten, de regie voert Otto Aurich. Elly van Stekelenburg geeft op Woens dagavond een herhaling van haar voor dracht „Twee Vrouwen" in de Stads schouwburg. Ze speelt dan „Rachel" van Stefan Zweig en „Kwei Lan" naar de roman „Oostenwind-Westenwind" van Pearl Buck. Tentoonstellingen in de Vleeshal en in de Vishal, Grote Markt. Vleeshal: Diorama Bosbrandbestrij- ding. Dahlia-expositie. Inzending van de Vereniging tot behoud van Natuur momenten. Vishal: Paddenstoelententoonstelling. Dahlia-expositie. Diorama duinen Ken- nemerland. Kaarten planologische dienst, tekeningen enz. Vleeshal (verdieping): Tentoonstelling van tekeningen en foto's, voornamelijk het Kennemerland betreffende. De exposities zijn geopend van des morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. LEZINGEN: Dinsdag om 8 uur: Kees Hana in het Frans Halsmuseum; Ir. A. Stoffels in de Weth. Westerveld- school. Woensdag om 8 uur: Kees Hana in het Frans Halsmuseum; Ir. A. Stoffels in de Weth. Westerveld- school. De 43-jarige bewoonster van een huis in de Adriaan Loosjesstraat, mevr. C. H.Z., wilde gistermiddag een waske tel, half gevuld met kokend water, van het gascomfoor in de keuken nemen en naar de tuin brengen, toen zij over de drempel struikelde en het kokende wa ter tegen haar hals kreeg. Zij werd per ziekenauto naar het Grote Gasthuis vervoerd. Het nieuwe gebouw van Sociale Zaken aan de Raamsingel, dat hedenmorgen geopend is. Onder enorme belangstelling heeft de directeur van de Haarlemse ambachts school, de heer A. L. Hengeveld, gistermiddag afscheid genomen van de school in verband met het bereiken van de> pensioengerechtigde leeftijd. Talrijke spre kers voerden het woord en als om strijd prezen zij het uitstekende werk, dat de heer Hengeveld in dienst van de Haarlemse ambachtsschool heeft verricht. Iedere spreker belichtte op zijn eigen manier de figuur van de scheidende direc teur, maar het zou ons te ver voeren al het gesprokene tot in de details weer te geven. Wij mogen volstaan met de toespraak te memoreren van ir. P. J. van Zwie- ten, de voorzitter van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem, die de heer Hengeveld o.m. van harte dankte voor de wijze, waarop hij de belangen van de Haarlemse school heeft behartigd. Spreker liet de dank van de vereniging op illustratieve wijze uitkomen door het aanbieden van een radiotoestel. Namens het personeel van Aavertentte OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFO.ON 11265 Het anti-communisme, dat Amerika met zoveel bluf en daarom tot in het belachelijke hanteert, heeft James ï'hur- ber en Elliot Nugent geïnspireerd tot het schrijven van een persiliage, welke deels ook een comedie moet zijn. Hun thema vonden zij in de tegenstelling tussen een universiteitsprofessor en het college van curatoren, dat de weten schap volkomen aan eigenbelangen on dergeschikt maakt en dat de faam meer Zbekt in de kracht van <*e sP01t m het genie van de geleerde. En als dan zo'n geleerde, in dit geval professor Turner, naar eigen inzicht van plan is op een van zijn colleges een brief voor te lezen van de „rood-gekleurde anar chist" Vanzetti, dan is er ook maar weinig nodig om die tegenstelling nog verder uit te diepen en complicaties aan de lopende band voor te schotelen. Die zijn er d#n ook ten overvloede, want de profesor dreigt zijn vrouw kwijt te raken, een ander huwelijk staat op ont sporen en een verloofd stel ziet zijn trouwdag Dijna in het niet verdwijnen. Met dat al is het geen persiliage ge worden noch een comedie. De profes sor, wiens filosofie vooral bij de drank hoogtij viert, debiteert de nodige stel lingen over de verhouding tussen man en vrouw, waaraan het stuk zijn titel „Het Mannetjesdier" ontleend heeft, en daarop valt feitelijk het accent in dit spel. De sfeer van de persiflage wordt ons nauwelijks voelbaar gemaakt, ook niet in de opvoering, welke Comedia gisteravond in de stadsschouwburg bracht. Het was allemaal een beetje leeg en ordeloos. Joan Remmelts, die tevens de regie voerde, gaf ons pas tegen het ein de de strijdlustige en intransigente pro fessor Turner, op wie wij al zo lang hadden gewacht. Enny Mcunier als zijn vrouw gaf hem goed partij en ook Bep Dekker ontbrak het niet aan het nodi ge temperament. Wim van Sierenburg wist wel raad met de sportieve nietsnut van een curator als Ed Keiler en ook van alle anderen zouden goede dingen gezegd kunnen worden. Het Mannetjes dier als zodanig heeft ons maar matig kunnen bekoren en ons slechts zelden kunnen amuseren. Daarvoor was cok de humor te plomp. De bijkomstige rol van het echtpaar Damon (Cor Hermus en Marie Gilhuys) bood ons nog het meeste plezier. Comedia trof het gisteravond bovendien slecht, omdat er nog geen honderd bezoekers waren opgekomen. Drie premières op drie achtereenvolgen de avonden kan te veel van het goede zijn. H. stroming, die anti-kerkelijk was. Het gevolg hiervan was een scherpe reactie van de Russische Kerk en het keizer schap, die uitgroeide tot een sterke anti- Westerse gezindheid en een nog vuriger nationalisme. In die tijd werd ook de leuze geboren, die autocratie, orthodoxie en nationalisme propageerde en bij de conservatieve bevolking veel succes had. Andere godsdiensten werden niet geduld. Het imperialisme trad zeer sterk op de voorgrond. Alle Slavische volke ren moesten verenigd worden in de or thodoxe kerk. Evenals nu was één van de belangrijkste dingen in de gevoerde politiek van toen: het ijzeren gordijn. Als een bisschop het waagde zo zonder meer een boodschap naar de Paus te zenden, dan wachtte hem Siberië. De Russische politiek maakte intussen van de kerkelijke weg gebruik om haar doel stellingen te verwezenlijken, maar be steedde onvoldoende aandacht aan so ciale vernieuwingen. Dit laatste had de grote Russische revolutie tot gevolg. Er kwam een nieuwe leuze: internationa lisme. In de mond van een regering staat dit evenwel gelijk met imperialis me. In deze grote revolutie werd de Or thodoxe kerk te vuur en te zwaard ver volgd. Zoals de patriarch van Rusland er toentertijd voor stond, zo staan ook thans de bisschoppen voor een dilemma. Onder de geestelijkheid waren er, die met de bolsjewieken mee wilden gaan zover als ze konden. Op de duur wisten ze echter geloof niet meer van politiek te onderscheiden. Het volk daarentegen stond weigerachtig tegenover de nieuwe gang van zaken. De Sovjets probeerden toen door middel van de Kerk hun com munistische leer ingang te doen vinden. Zij lieten het bestaan van parochies toe. Er mocht echter in de kerk geen cen trale macht zijn, want de Staat moest de kerk volkomen in de hand kunnen houden. Er werden echter vele conces sies gedaan. Zo was er een strafwet te gen het verstoren van religieuze bijéén komsten. De oude communisten waren tegen de concessies maar Stalin was de man, die gebood wat er gebeuren moest. Hij voerde een godsdienst-politiek. De Russische patriarch ging op reis naar het buitenland, iets wat tot nu toe on mogelijk was. Bisschoppen volgden zijn voorbeeld. Aan de wereld werd de ge dachte gepresenteerd, dat het Russische christendom de Messiasrol moest ver vullen voor het verrotte Westen. Het communisme is een Messiasbeweging van wereldlijke omvang. De Sovjetkerk is een Staatskerk, die de draagster is van het panslavisme en van de messiasgedachte, die de geldig heid van het communisme voor de ge hele wereld inhoudt. Er worden thans grote congressen ge houden waarbij alles, wat niet commu nistisch is, fascistisch genoemd wordt. De Paus van Rome is steeds het mikpunt en het Vaticaan betitelt men als het centrum van intrigues tegen de volke ren. Alles wordt ondersteund met leu zen, als „partisanen van de vrede". Tot slot van zijn causerie citeerde spreker enige stukken uit het tijdschrift van de patriarch van Moskou, wiens be woordingen zuiver communistisch getint zijn. Wat men daarin naar voren brengt aldus spreker is de gedachte, dat het communisme het oer-christendom is. We hebben hier echter te doen met een zuivere terugkeer tot het barbaris me. de school sprak de heer J. C. Deelder, die de heer Hengeveld een fraaie ka merlamp aanbood. Mevrouw Hengeveld ontving bloemen evenals de echtgenote van de nieuwe directeur, mevr. Hubregtsen. Theo Sietsema vertolkte de gevoelens van de leerlingen en overhandigde een actentas en sigaren. Namens een deel van de oud-leerlingen sprak de heer v. d. Aardweg en een bijzonder hartelijk woord klonk uit de mond van de heer Kimmenade, voor zitter van de Vereniging van directies van Nijverheidsscholen. Ook de nieuwe directeur van de school, ir. I. Hubregtsen, voerde het woord en hij sprak de hoop uit, dat hij in de toekomst met evenveel vrucht de school zou mogen leiden als zijn voor ganger dat had gedaan. Hij riep daar toe ook de medewerking in van het lerarencorps. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om persoonlijk de heer Hen geveld de hand te drukken en onder hen zagen wij onder meer wethouder D. J. A. Geluk, de directeur van de Haarlemse M. T. S„ ir. G. L. Ludolph en twee broeders van de Bisschoppe lijke Nijverheidsschool te Voorhout. De geschenken stapelden zich steeds meer op en zo was het geen wonder, dat de heer Hengeveld tenslotte tot allen, die hem dat prachtige afscheid hadden bereid, een welgemeend woord van dank sprak. De nieuwe directeur van de Haar lemse ambachtsschool, die met ingang van 1 October als opvolger van de heer Hengeveld benoemd werd, 'is afkomstig uit Den Helder, waar hij op 14 Juni 1902 werd geboren. Hij doorliep de am bachtsschool en door zelfstudie bracht hij het zover, dat hij in 1928 benoemd werd tot leraar aan de ambachtsschool te Vel sen. In 1937 werd hij benoemd tot directeur van de ambachtsschool in Den BrieU Op het kruispunt SlaperdijkRijks weg te Santpoort verleende een motor rijder geen voorrang aan het verkeer op de Rijksweg. De bestuurder. die daardoor in een moeilijk parket kwam, wist echter verschillende voertuigen te ontwijken, maar tenslotte botste hij tegen een in de berm van de weg staan de paal. wat hem een gekneusde knie en lichte schade aan het motorrijwiel bezorgde. Wegens 't niet opvolgen van de verkeersregels kreeg hij bovendien een proces-verbaal. in werken", aldus spr., „en ook je zwijg zaamheid is steeds dezelfde gebleven". Een van zijn collega's, de heer P. Ple- tinckx. sprak de jubilaris een collegiaal woord toe. Hij wenste de jubilaris geluk met het jubileum en overhandigde hem namens het jubileumfonds een envelop pe en voor de echtgenote van de heer Gerrits een grote bloemenmand en na mens de opmakers sigaren. Uit naam van de redactie Sprak de hoofdredacteur van „De Tijd", mr. Jan Derks, de jubilaris toe. „Wij kijken 's morgens vroeg hoe de krant er uit ziet en of er iets „scheef" is. Dit komt natuurlijk wel eens voor, maar dan uit sluitend als Gerrits met vacantie is", aldus mr. Derks. Vele collega's, leden van het overige technische personeel en van de redactie boden daarna de heer Gerrits en zijn familie hun persoonlijke gelukwensen aan. Dezer dagen is in het Huis van Looy de bestuursvergadering gehouden van de Stichting „Het Huis van Looy". Aan het jaarverslag van de secretaris ontle nen wij het volgende: De jaarlijkse expositfe van werken van Jacobus van Looy, in Juni en Juli van dit jaar gehouden, trok ongeveer 300 bezoekers. Behalve het eigen bezit der Stichting en de vaste bruiklenen waren vijf werken tentoongesteld, ver kregen van particulieren en uit Neder landse musea. De tijdens de expositie door Anton van Duinkerken gehouden lezing over Van Looy's „Gekken" werd bezocht door meer dan honderd per sonen. Besloten werd de derde jaarlijkse ten toonstelling te houden in November 1952, weer gecombineerd met een le zing. Buiten de jaarlijkse tentoonstellin gen is de collectie wekelijks te bezich tigen op Donderdag van 1012 uur en van 25 uur. en op Zondagmiddag van 25 uur, in het woonhuis van de con servator, Kleine Houtweg 103. waar ook de waardevolle manuscriptenverzame- ling is ondergebracht. De secretaris van de Stichting, dr. A J. Veenendaal. is door zijn vertrek naar Den Haag genoodzaakt geweest het se cretariaat neer te leggen. Hem werd door de voorzitter dank gebracht voor de vele arbeid, die hij in het belang van het Huis van Looy verricht heeft. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer B. Rijdes te Haarlem, die deze benoe ming heeft aangenomen. Het bestuur der Stichting is thans als volgt sa mengesteld: dr. L. M. van Dis, voorzit ter: B. Rijdes, secretaris; B. F. En schedé, penningmeester: P. A. Dijkema G. D. Gratama. dr. C. Spoelder. jhr. F Teding van Berkhout, dr. A. J. Veenen daal, leden. Adviseur van de Stichting is de conservatór van het Huis van Looy, de heer H. P. Baard. De Stichting verheugt zich over de belangrijke plaats die het Huis van Looy is gaan innemen als cultureel centrum en als ideale expositieruimte voor le vende kunst. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is de Vijftienjarige K. M. uit Haarlem- Noord op de Rijksweg tc Santpoort in aanrijding gekomen met een met paard bespannen wagen op luchtbanden. Hii kreeg beide linkerwielen over zijn lichaam en is enige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. De jongen, die dP vakschool aan de papierfabriek te Velsen had bezocht, reed in een groep van ongeveer veertig wielrijders huiswaarts. Bij het passeren van het Noordelijk kruispunt Rijks wegHoofdstraat naderde op laatst genoemde weg een met paard bespan nen wagen. Bij de kruising van de Parallelweg reden de fietsers om de wagen heen. maar de jongeman, die juist omkeek. had geen erg in de wagen en kwam precies tussen paard en wagen terecht. Zijn fiets schoot on der de wagen door, terwijl de knaap door de wagen werd overreden. De eerste hulp werd verleend door dr. Ph. Haselager, die de jongen naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem liet vervoeren. Later is hij vandaar voor het ondergaan van een spoedoperatie overgebracht naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Gisteravond heeft de 6.000ste bezoeker voor de tentoonstellingen in de vlees- en vishal, georganiseerd in het kader van de Natuurbeschermingsweek, de loket ten gepasseerd. In de namiddag of in het begin van deze avond wordt de 7500ste verwacht, die een cadeautje van het comité zal ontvangen. Over dit onderwerp spreekt de heer N. P. Tervoort hedenavond in café Res taurant Brinkmann aan het Houtplein voor bestuursleden en jeugdleiders der R. K. voetbalclubs in het District Haar lem van de K.N.V.B. Deze avond wordt belegd door de Commissie voor Katho liek Voetbal in de afdeling Haarlem. De Commissie vertrouwt op flinke belang stelling van de zijde der Katholieke voet balclubs. Aanvang half acht. Mr. J. C. C. W. Heyseler, wethouder van Sociale Zaken te Bloemendaal zal hedenavond geen spreekuur houden. op Zondig Vtober OVVO—Vitesse RKA VIC—Velsen DEM—DEC TYBBVIOS AlphenHBC ADO—LOC DSS—NAS TeijlingenWilhelmus Concordia—VVSB RouwkoopLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie lOOxServjca^ Gr. Houtstr. 37 Haarlem Wegens het herc'iken van de pensioengerechtigde leeftijd nam gistermiddag in restaurant Brinkmann de directeur van de Haarlemse ambachtsschool afscheid van personeel en belangstellenden. Foto: De directeur van de ambachtsschool, de heer A. L. Hengeveld (midden), wordt de hand gedrukt door zijn opvolger, de heer l. Hubregtsen uit Den BrieL Rechts mevrouw Hengeveld. Ook dit jaar zal pater Wijnand Sluijs zijn conferenties voor niet-katholieken in de stad Haarlem houden. Echter niet zoals vroeger in de H, Hartkerk aan het Kleverpark, maar in de Sint Bavokerk te Haarlem-Noord. De bijeenkomsten zullen gehouden worden op 5, 12, 19 en 26 October, des avonds kwart over acht. De pater heeft als titels geko zen: 's Mensen levensbeschouwing; God, Bijbel, Kerk; Betekenis der Chris telijke doop en de H. Maria en Hare Opname ten Hemel. Het assisterend comité roept alle ka tholieken op om hun andersdenkende vrienden en kennissen, bij wie enige interesse voor de katholieke geloofs leer verondersteld kan worden, te wij zen op de conferentie van pater Sluijs of beter nog door hen zelf mee te ne men naar de kerk in Haarlem-Noord, waardoor zij een prachtig apostolaat verrichten. De niet-katholieken kun nen het kerkgebouw vrij betreden en zonder dat naam en anderszins geno teerd worden na afloop der conferen ties weer verlaten. Ook voor de practi- serende katholiek zijn deze conferen ties van het grootste belang, omdat de onderwerpen actueel en leerrijk zijn. Een betere geloofsbeleving is niet mo gelijk onder diepere geloofskennis. Wij mogen er de onvermoeide Franciscaanse prediker, die reeds jaren door Neder land trekt en voor volle kerken zijn conferenties houdt, dankbaar zijn, dat hij in het Noordelijke gedeelte van onze stad wil trachten velen de vreugde van het ware geloof te brengen. N let-officiële Koersen 1 3(4 Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3>/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grttak. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Deift eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. N'ed. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lün Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mil cert. ex-dividend. 1/10 Vorig Opei*jng slot 2/10 86 )V. 86% 85 j'g 85% 87 v2 87'2 140'A 169% 107 123 162=4 154'2* 236 234% 212 165 1583,4 162 301% 299 102% 101% 174 135% 14314 143% 111 111% 89% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 48% 54 71 «114 52 1414 841'« 74 18-11 23% 43 6514 65 55 43'! 42% 28/9 4814 53% 7114 61% 5114 14% 8414 7314 18% 23% 42% 6414 64% 54% 42% 4214 Advertentie KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Advertentie Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties. Bijvullen en vernieuwen Xn één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 2 pers. 15. HAARLEMS MATR ASSENHUIS H. DE GKAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2