Van bovengrondse draad tot het vernuftige TOR-systeem DE RIJN gaat RAI-s:ebouw •gebi in Mei in stromen -Erie de Noorman: DE PR VS DEP WRAKE i DEBARKATIE VAN DE KOREA-vri j willigers inMota jor>ge"_SJ_ Mmema 75 N Nederlands ingenieur bracht de wereld in verbasin Geëerd met het Kruis voor Recht en Vrijheid voor o»**/ Honderd jaar geleden het eerste telegram Nog niet tevreden Feest op het IJ en in de grachten Twee zwakke punten in „Cirrus" Bent U modieus gekleed? Orders zijn orders Voortbestaan Ned. Opera noodzakelijk Opening AmsterdamRijnkanaal Gen. Norstad overigens vol lof De mode is grillig PEEK CLOPPENBURG DINSDAG 2 OCTOBER 1951 PAGINA 3 O Zaak ThiessenWesterling Wie bij iedere hap eten *1 bij voorbaat flat zanrbranden op do maag voelt Maar niemand is graag ouderwets DOOR ALEXANDRA ORME Sportieve Plusfour Costuums in wollen tweed-stoffen, moderne kleuren en des sins, leeftijd 7 jaar Wollen Jongenssportkousen 25 in unikleuren, leeftijd 4 jaar, per paar 1» Alle artikelen met kleine stijging per maat Voor de huisvrouw Voorlichting via de radio Oordeel van music* Sluiting van Velasquez- filiaalfabriek Luchtpost voor N.-Guinea In 1852 werd niet alleen de eerste postzegel in Nederland gebruikt, bovendien werd in dat jaar het eerste telegram in openbaar verkeer verzonden. 1952 zal dus zonder twijfel voor de P.T.T. een belangrijk jubeljaar worden. Het is vooral het jubileum van het telegram, dat onze nieuwsgierigheid prikkelde en om deze nieuwsgierigheid te bevredigen, zijn wjj een praatje over „het telegramgaan maken met de heer W. Dirksen, die Z?.terdag als directeur van het Rijkstele- graafkantoor te Amsterdam afscheid nam- De heer Dirksen, die bijna een halve eeuw tussen de telegrammen zat, heeft overal de geweldige ontwikkeling van de techniek in de laatste jaren van nabjj meegemaakt en is dus in alle opzichten een deskundige te noemen. bandschrijver) en de telex (de blad schrijver! Honderd jaar geleden zond men de telegrammen via een draad, die boven de grond lag of van paal tot paal ging. Dat was nog de goede oude tijd, toen een kwajongen de isoleerpotjes met ste nen kapot kon gooien en daarmede het telegramverkeer in de war kon schop pen. Deze draadverbindingen zijn er niet meer. Een enkele particuliere telefoon verbinding op het platteland gaat nog per draad, voor de rest is de PTT geheel overgestapt op de ondergrondse kabel. In 1923 deed de radio in het telegram verkeer haar intrede. En alle kinder ziekten van de draad en van de kabel moesten worden doorlopen tot ook dit hulpmiddel kortgeleden bijna volmaakt werd. Een Nederlands ingenieur, dr. H. C. A. van Duuren, hoofdingenieur van de PTT, combineerde telex en radio in een door hem gevonden apparaat, dat de naam TOR (telegraaph on radio) draagt en waarmede hij het zij in alle be scheidenheid gezegd de gehele wereld in verbazing bracht. In het kleine Hol land, dat vijf jaar lang van de rest van de wereld afgesloten was geweest en dus De eer het eerste telegram in Neder land te hebben verzonden komt toe. niet aan de PTT, maar aan de Spoorwegen, teen nog een particulier bedrijf. Maar de PTT was er snel bij. Korte tijd hebben PTT en Spoorwegen samengewerkt. „Tante Pos" maakte namelijk in som mige streken van ons land wel gebruik van de draden van de Spoorwegen, maar dat was slechts van korte duur en om streeks 1860 was ons land bespannen met een groot aantal, toen nog heel dikke koperdraden, waarlangs met 'oehulp van primitieve in onze moderne ogen al thans morsetoestellen de telegrammen heen en weer schoten. Na het morsetoe stel, dat vandaag aan de dag nog wel wordt gebruikt, kwam het Hughes-toe- stel, dat een soort piano was met witte en zwarte toetsen. De bediening eiste veel routine. Het voordeel was de be langrijke opvoering der snelheid. Tot voor kort is het Hughes-toestel, in ver beterde v.orm althans, gehandhaafd, maar het is sedert de laatste oorlog vol komen verdrongen door de teletype (de (Van onze speciale verslaggever) De opening van het AmsterdamRijn kanaal in Mei 1952 zal in Amsterdam velerlei wü^e worden gevierd. Men is re*ds druk doende met de voorbereiding J** een grootse Rijnvaart-show in het waarvan flft ïiitvnerini i i handi gebouw, waarvan de uitvoering in eh is gelegd van Carel Briels, die °or deze gelegenheid enige maanden jangs do echte Rijn zal gaan om aar daarna in verkleinde vorm te ex poseren in het RAI-gebouw. Er zal een heuse waterstroom in de RAI komen, „Twee zwakke punten heb ik alge meen gesproken in Cirrus kunnen ontdekken: ten eerste de samenwerking tussen de militaire verbindingsdiensten en de overige perfect werkende lande lijke PTT-organisaties en ten tweede de tactische verkenning, welke ernstig werd gehandicapt door het feit, dat de vlieg velden hiervoor vaak te ver (50 a 60 mijl) Van het te verkennen onderwerp af lagen. Dit laatste gaf soms een groot tijdverlies". Dat vertelde ons Maandag in zijn historisch kasteel-hoofdkwartier te Fontainebleau de commandant van de luchtmachten in de centrale zone van West-Europa, luit.-gen. Lauris Norstad. Generaal Norstad, een prettige open officier van iets over de veertig, die Voor het gemak op de grond was gaan zitten achter de microfoon in de grote conierentiezMi van het kasteel, sprak y °ver de samenwerking tussen het luc machtpersoneel van ac'ht deel nemende landen. Ook de prestaties van de afzonderlijke luchtmachten waren ?aer ëoedeen feit, dat, volgens generaal Norstad, uiteraard voor een groot deel berustte op <je onderlinge geest van sportieve wedijver. Handig ontweek generaal Norstad de vragen, welke van alle kanten tijdens deze persconferentie werden gesteld over de verhouding in omvang en kwa liteit tussen de Atlantische en de Rus sische luchtmacht en over het ontbreken op het appèl van Cirrus van enkele prominente nieuwe straalvliegtuigen. „Er is veel veranderd sinds de oefening Ombrella in de afgelopen lente. Wij heb ben de beschikking over meer en betere vliegvelden waarvan ik er 21 bezocht en hoewel de verdediging daarvan hog niet perfect is, gaat ook dat al beter", aldus de Amerikaanse generaal. Tenslotte vernamen wij, dat tijdens de driedaagse oefening Cirrus vier vlieg tuigen zijn verongelukt. Dodelijke onge vallen kwamen daarbij echter niet voor. De uitspraak in de zaak van de heer Thiessen tegen de ex-kapitein Wester ing, (Thiessen had Westerling aange klaagd wegens aantasting van zijn goede naam) is door de president van de Haag se rechtbank wederom uitgesteld, thans vt>or een termijn van vier weken. Advertentie moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend •maagzuur binnen enkele minuten. Van daar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de om standigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal innemen, want 'water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong r~ dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook waarlangs de verschillende stadjes langs de Rijn zullen verrijzen met leder hun kenmerkende bijzonderheid, hun couleur locale. Zowel Nederlandse als Duitse en Zwitserse steden, van Amsterdam tot Bazel treft men er dus aan. Een spoortje voert de bezoekers door de bergen, wel ke zich aan weerszijden verheffen. De stroom zelve zal, naar men mag aanne men, zeer goed bevaarbaar zijn, waarbij de stadjes als evenzovele aanlegplaatsen fungeren. Vertegenwoordigers der Rijn steden treft men, als waren zij burge- meesteren in ieder stadje, aan. Deze Rijnvaartshow is wel het meest spectaculaire onderdeel van het uitge breide programma der feestelijkheden. Reeds eerder had men getracht eei* groots schouwspel op te zetten, waarbij een zeeslag bij fort Pampus de hoofd schotel vormde. Dit plan kon niet door gaan wegens de enorme kosten, die in hoofdzaak door de bedrijven gedragen moeten worden, die immers het meest gebaat zijn bij een goede verbinding van Amsterdam met zijn achterland via de Rijn. Toch heeft men de gedachte aan feestelijkheden op het IJ niet laten varen- Ze zullen nu vermoedelijk be staan uit balletten op het water. Illuminatie van de grachten, een spe ciale revue en diverse attracties voor de jeugd worden eveneens overwo gen. Veel hangt af van de medewerking van het Amsterdamse gemeentebestuur en de fondsen, die men kan fourneren De viering is groots opgezet. Het belang van de Amsterdamse haven wordt er nog eens nadrukkelijk mee onder de aandacht gebracht. een belangrijke technische achterstand had, vond iemand iets uit, waarnaar de radio-experts in tal van landen geduren de dc oorlog koortsachtig, maar zonder succes, hadden gezocht. Het onoverwonnen probleem van de radioverbinding is nog altijd, dat de at- mospherischc invloeden de veiligheid van het verkeer aantasten. Een simpele .fading" kan een punt-punt-streep als een punt-streep doen ontvangen en ge beurt dat in code-telegrammen, dan ont staan fouten, die niet te echterhalen zijn. Bij het TOR-systeem. dat volautoma- tisch is op het verzendkantoor tikt iemand het telegram op een telexma chine en het wordt op eenzelfde machine ontvangen wordt de goede ontvangst automatisch gecorrigeerd. Nederland is op het ogenblik nog het enige land, dat TOR-instailaties maakt. Er ziin thans verbindingen met Stockholm, Bern, Paramaribo en New York, terwijl een verbinding met Willemstad op Curagao binnen kort tot stand zal komen. De vinding van het TOR-systeem heeft het internationaal telegramverkeer bui tengewoon versneld en verbeterd en wat belangrijk is, het mogelijk gemaakt, dat ook de overzeese telexverbindingen in handen van het publiek kunnen worden gesteld, zodat men zijn eigen telegram men zelf rechtstreeks - zij het via de verbindingen van de Rijkstelegraaf en Radio Kootwijk kan verzenden, het geen ook een belangrijke tijdsbesparing betekent. Maar nog is men niet tevreden. De ontwikkeling van de beeldtelegrafie heeft het denkbeeld gebracht het tele gram als één geheel over te doen seinen. Men zou kunnen zeggen als een foto. Dit systeem heet Telefax en belooft een maal tot in de perfectie uitgewerkt, maar dat zal nog wel even duren op nieuw een besparing van arbeid en tijd op te leveren. Het binnenlands verkeer is, zoals wij reeds zeiden, hoofdzakelijk gebaseerd op de teletype. Daarvoor zijn op het ogen blik 47 'kantoren ingericht het zullen er in de toekomst 59 worden die on derling telegrafisch met elkaar in ver binding kunnen komen en elkaar dan via de teletype de telegrammen kunnen doorgeven. Van deze kantoren gaan de telegrammen dan weer per telefoon naar de kleinere kantoren door. „Belangrijk, zelfs hoogst belangrijk, bij de huidige stand van zaken met alle moderne en ge-automatiseerde appara ten is de technische afdeling" zo ne- sloot de heer Dirksen het gesprek. „Dat is de afdeling, die moet zorgen, dat de machine blijft lopen. Maar nog belang rijker is de goede harmonie en de team geest. Waren die er niet geweest, dan zou ondanks de mooiste apparaten het onmogelijk zijn geweest in de korte pe riode na de oorlog de telegraafdienst, die in 1945 volkomen tegen de grond lag als gevolg van de roof van mensen en ma chines door de Duitsers, op te bouwen en te maken tot een der voortreffelijkste telegraafdiensten ter wereld." 81. De trawanten van Hovin kijken wantrouwend op, als de Schemer van het Woud binnentreedt „Geen toverkunsten, oude!" komt de stem van een van de kerels. Zc slaat er geen acht op. Meedogenloos hard is het gelaat van de reus voor liaar - en die wrede trekken roepen ineens een vage vrees in haar wakker. Gevaar! weet ze. Zijn herstel duurt zéker geen week meerZó erg is het met die geweldenaar niet gesteld! Maar dan loopt alles verkeerd, zij moet hier nog zoveel doen en koning Langha kan er nog niet zijn „Haal kokend water, jongmens!" snauwt het oudje tegen een baardige krijgsknecht. Ze zoekt in haar tas om de onzekerheid te perbergen die over haar is gekomen „Uw heer wordt er niet beter van, als ge hem allemaal staat aan te gapen!" De man verwijdert zich schoorvoetend en de heelmeester maakt van de gelegen heid gebruik om opgelucht het vertrek uit te sluipen. Niet voor niets maakt de Schemer van het Woud zich ongerust. Reeds de volgende morgen begint Hovin zich te bewegen en de oude vrouw staat onmiddellijk bij het bed. De reus is weer geheel bij zijn bewustzijn! „Wie zijt gij. ouwe vogelverschrikster?" bromt hij kwaadaardig, waar zijn die kerels allemaal „Hier, heer Hovin!" antwoordt de juist binnentredende onderbevelhebber. „Spreek op!" snauwt de reus, „wat is er gebeurdWaar is Winonah? En die jon gen? Wie is die treurige naast mijn bed?" „Die oude heeft uw. wonden verzorgd!" legt de man uit. „Gij waart gewond en niet zo'n beetje!" Ongeduldig grijpt Hovin naar zijn pijnlijke hoofd. „Winonah, die jongen, wel, waar zijn ze?" De krijger grijnst veelbetekenend. „Allebei hier! In onze macht!" „Dat mag ik horen!" gromt Hovin. Hij lacht en de Schemer van het Woud voelt zich plotseling koud worden. Zeven dagen, gaat het door haar heen, zeven dagen voor koning Langha er kan zijn om in te grijpen... Alles loopt verkeerd... Zij moet iets doen... Maar wat Zij ziet dat de geweldenaar zich opricht en een been buiten het bed steekt. Ingrijpen moet ze Zoals we reeds in het kort meldden zijn Maandag ruim 860 Korea-vrijwil ligers, w.o. 405 Nederlanders, 422 Belgen, 30 Luxemburgers en 6 Fransen, aan de Loydkade te Rotterdam gedebarkeerd. Het is een blij en opgewekt weerzien geworden. Zo op liet eerste gezicht was aan deze jongens niet te zien wat zij in het afgelopen jaar hebben meegemaakt. De vaste vaderlandse bodem onder hun soldatenschoenen te voelen beheerste hen kennelijk geheel. De Kon. Mil. Kapel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen zorgde voor vrolijke marsen; er werden verversingen en sigaretten rondgedeeld en zo was het wachten op de officiële ontvangst. Om precies tien uur arriveerde Prins Bernhard. Na hem kwamen de minister van Oorlog, ir. Staf, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonk man en mr. Kortenhorst, lt.-gen. Hassel. man, chef van de Gen. Staf, en gen. Kruis. Verder waren in de Holland- loods aanwezig de Franse ambassadeur, de heer Gamier, de Franse militaire at taché, dc hoofdlegeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. v. Straelen, en gen. Buurman van Vreeden. Prins Bernhard zei in zijn toespraak, dat bet Nederlandse detachement voor de gehele wereld bewezen heeft, dat de Nederlandse soldaat tot de besten be hoort. „Het Nederlandse volk", aldus Prins Bernhard, „is trots op U omdat gÜ het aanzien van Nederland in de Advertentie Hoe staat het met de rokken? Wor den ze korter of langer gedragen dit seizoen? U behoeft zich hier geen zorgen over te maken. Ze zijn inderdaad iets lan ger, maar het is een kwestie van een of twee centimeter. Een verstandige vrouw kiest daarom de gulden midden weg ongeveer vierendertig centi meter van de grond en op die ma nier heeft zij het langste profijt van haar kleding. Maar als U dan toch prjjs stelt op langere draagbaarheid van Uw garde robe. neem dan ook de uiterste voor zichtigheid met wassen in acht. U draagt in de herfst en in de winter im mers veel wol en daarom is het goed te weten, dat wol voortaan zonder ge vaar voor vervilten of krimpen, ge- wnsspn kan worden in het alkalivrije Castella Wolwas met Kleur Actief. Ook de baby- en kinderkleertjes, die altijd een extra sopje nodig hebben, blijven, dank zij dit prachtige nieuwe wasmid del, dat geen schadelijke bestanddelen bevat als nieuw. Bovendien vooikomt het Kleur Actief het vaal worden van de tinten. Het spreekt daarom vanzelf, dat wollen en ook zijden kleding stukken nu voortaan minstens vier maal zo lang meegaan. Castella Wolwas met Kleur Actief is in een rose pak in de handel en is sa men met Castella met Actief Wit (blauw pak), dat voor de gezinswas gebruikt wordt, een onontbeerlijke factor tot het welslagen Van Uw was dag. DE RUSSEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMKE 1— We volgden hem naar een donker ver trek, waar een kleine ijzeren kachel met een soort van blikken vergiet als deksel rookwolken uitblies. Je zag bijna niets door de rook en we hadden het gevoel, als waren we in een schoorsteen geval len. De halve kamer werd in beslag ge nomen door britsen, geïmproviseerd uit een ladenkast die op haar rug lag, en vandaar weerklonk veeltonig gesnork. Een petroleumlamp, zoals gebruikelijk zonder lampeglas, stond te roeten op een tafel, waar omheen enige soldaten en een officier zaten. Toen de koetsier wegging en ons al leen liet, werden we onthaald op vijan delijke blikken en stilzwijgen. Plotseling zei iemand in die stilte: „We hebben een paar Duitse spionnen gesnapt". Onmid dellijk werd ik actief met mijn „aai- poesje-aai"-systeem en begon opgewekt onze eigen versie ten beste te geven van hoe we hier waren gekomen, terwijl ik in stilte bad. dat onze koetsier toch mocht wegblijven, want anders zouden we door de mand vallen. Ik vertelde hun dan, hoe we hierheen gebracht waren met het uitsluitende doel om de kolonel te ontmoeten, want we hadden hem be langrijke inlichtingen te geven; hoe aar dig en vriendelijk de Russen voor ons waren; hoe uitstekend ze ons te eten gaven, en bovendien nog twee pakjes sigaretten per dag, en natuurlijk het allerbeste onderdak. Hier aan het front was het natuurlijk anders. We waren enkel gekomen om ons te warmen, want zo dadelijk zou de kolonel ons laten roepen. Dit verbeterde de atmosfeer enigszins, en als een gunstbewijs kreeg Jumbo wat oude illustraties om in te kijken. Ik werd een of twee keer in de rede gevallen en kreeg toen te horen, dat ik loog en dat ik een spionne was, maar geleidelijk aan nam het gesprek de vertrouwelijke toon van werkelijke vriendschap aan. „Zeg, luister eens, jij! Hoe noem je de geneesmiddelen voor syphilis in dit land?" Ik keek de kapitein verbaasd aan. „Voor syphilis?" „En?" zei de officier ongeduldig. „Weet je niet, wat syphilis is? Heb je het nooit gehad?" En hij werd iets uit voeriger over die ziekte. Dit was een onderwerp, dat heel wat tijd vroeg, en het gesprek groeide uit tot een discussie over wat het beste mid del was. Algemeen werd wodka als zo danig beschouwd, sterke wodka, want die verbrandt het bloed. Alle soldaten namen deel aan de discussie, en toen de koetsier een uur later terugkwam, was de atmosfeer in dat moordenaarshol zo goed als maar enigszins kon. Het „aai- poes-aai"-systeem had geholpen. De koetsier verklaarde, dat hü iemand gevonden had, die er volkomen zeker van was, dat het hoofdkwartier toch in het dorp moest zijn. De soldaten gaven hem raad, hoe hij zijn onderzoek ver der moest voortzetten, en we luisterden met berusting, terwijl de tranen ons uit de ogen liepen, die brandden van de rook. We hadden honger en slaap, en het kon ons al niet meer schelen, of we vandaag nog ondervraagd zouden wor den of niet Een golf ijskoude lucht woei ons hol binnen, toen een kleine Rus naar bin nen sloop met een etensketeltje, dat hij aan onze koetsier gaf. (Voor niets ter wereld zouden de mannen in het hol hem te eten gegeven hebben.) Met af gunstige blikken keken we toe, hoe de kerel vette stukken vlees sneed. De laatste keer, dat ik gegeten had, was om zes uur vanmorgen geweest, want ik had zelfs geen tijd gehad om iets te gebruiken van de aardappels, die ons 's middags gebracht waren. De koetsier zag de begerige blik in mijn ogen en met een „Hier, ga je gang!" gaf hij mij het keteltje met de restjes. Die jongen zag ons ongetwijfeld voor gevaarlijke, schadelijke spionnen aan, en als onze koetsier was het zijn taak nog niet om voor ons eten te zorgen. Dat hij me toch een paar restjes van zijn avondeten gaf. was een bewijs van zijn goede hart. Hij was, vermoed ik, medelijden met ons gaan krijgen, maar het was zijn zaak niet om dit te tonen, en bovendien was hij bang voor die groep vreemden, die om de tafel zaten. Opnieuw gingen we op zoek, dit keer te voet. Op weg door die uitgestorven plaats hoorden we niets dan het ge rucht van onze eigen voeten en het stampen van de laarzen van onzichtbare schildwachten in de sneeuw. We liepen zo vlug, dat we de ijskoude wind niet voelden. Eindelijk bleven we voor een huis staan, terwijl de koetsier naar binnen ging Ik hurkte neer in de sneeuw met mijn rug tegen de muur en liet mijn ogen dichtvallen. Jumbo en ik hadden sinds lang opge houden met elkaar te praten. We had den elkaar steeds beloofd om, wat er ook gebeurde, vrolijk te zijn en er grap pen over te maken, maar we waren reeds tot de ontdekking gekomen, dat we nog niet eens kracht genoeg hadden om te praten, zelfs niettegenstaande er tot dusver niets bijzonders met ons ge beurd was. De deur van het huis bleef open en dicht gaan en in het donker gingen officieren met actentassen in en uit. Geen van hen keek zelfs maar naar ons. Misschien was dit per slot van re- kening dan toch het goede huis? Maar neen! Een uur verstreek, en toen kwam onze koetsier naar buiten en zwierven we opnieuw door de lege straten langs rijen vernielde huizen. Wanneer zou het eigenlijk dagen? Plotseling ver scheen er een kleine, gezette officier om een hoek van de straat en liep met ons op. Dat was hem, majoor Koral- chuk, de man, die ons ondervragen moest, zoals later blijken zou. Met z'n allen liepen we voort, totdat we aan een groot huis in de hoofdstraat kwamen, waar we stilstonden. Ik keek eens goed om me heen om in staat te zijn de plaats overdag terug te vinden, zo dit nodig mocht blijken. Jumbo moest buiten in de tuin wachten, terwijl ik naar binnen gebracht werd en opgesloten in een donkere en vuile kamer. Eerst dacht ik, dat ik alleen was, maar toen hoorde ik de regelmatige ademhaling van man nen, die op de grond sliepen Door de muur drong het gerucht van roepen en vloeken uit het belendende vertrek. Uit louter verveling luisterde ik; ze waren aan het kaarten. Wanneer sliepen die Russen eigenlijk? Of sliepen ze nooit? Een onbekende soldaat kwam binnen en riep me om ondervraagd te worden De arme Jumbo zou buiten zeker een longontsteking oplopen. (Wordt vervolgd). wereld verhoogd hebt". Hü bracht de soldaten verder dank voor de vele zware offers die zij gebracht hebben en hü feliciteerde hen met de onderscheidin gen, welke zü zo terdege verdiend had den. Z. K. H. herdacht vervolgens de gevallen kameraden, die hun leven voor de vrijheid gegeven hebben. Hij wenste de soldaten tenslotte een hartelijk wel kom thuis en het beste in hun verdere loopbaan. „God zegene U allen". Minister Staf, die namens de Neder landse regering sprak, heeft de Korea- vrijwilligers in zijn toespraak met na druk verzekerd, dat de regering zeer veel prijs stelt op militairen, die een dergelijke ervaring hebben. Hij hoopte hen spoedig op te kunnen nemen in het Nederlandse leger. Ook minister Staff heeft de geval lenen herdacht, in het bijzonder lt.- kol. Den Ouden, Het bijzondere van het optreden van de vrijwilligers vond minister Staf het feit, dat het Nederlanders zijn geweest, die als eersten deel hebben uitgemaakt van de strijdmacht van de Verenigde Na ties. Ook is het voor het eerst in de geschiedenis geweest, dat de vrije wereld zich metterdaad verenigd heeft in de strijd om de vrijheid. „Het Nederlandse volk", aldus minister Staf. „heeft uw strijd begrepen en het is er trots op, dat gij op zo uitne mende wijze de naam van Nederland hebt hooggehouden." Daarop richtte de Franse ambassadeur zich met een enkel woord tot de Franse vrijwilli gers, die hij o.a. een groet overbracht van het volk van Frankrijk. Prins Bernhard heeft toen aan alle Nederlandse commanderende officie ren, 23 in getal, aan zuster Koopmans en aan pater L. van de Vrande, M.S.C., de aalmoezenier der vrijwilligers, het kruis voor Recht en Vrijheid uitgereikt De officieren namen daarna deze on derscheiding voor al hun ondergeschik ten in ontvangst. Prins Bernhard en minister Staf heb ben zich toen nog geruime tijd met de soldaten en hun officiereri onderhouden. Een groot aantal vrijwilligers heeft de wens te kennen gegeven in beroeps- dienst over te gaan. Een kleiner aantal wil emigreren. Ruim twintig zijn er reeds van Korea uit rechtstreeks naar Nieuw-Zeeland en Australië vertrok ken. Dertien vrijwilligers, hoofdzakelijk administratief personeel, heeft bijgete kend en is in Korea achtergebleven. Pater Van de Vrande, die wij nog even spraken in de grote drukte, was vol lof over de houding van de solda ten. De grootste moeilijkheid, die hy had ondervonden, was het grote aantal verplaatsingen van het detachement. Langer dan drie dagen was men nooit op dezelfde plaats. Het enige culturele goed, dat hij in al die tijd heeft kun nen bemachtigen, zijn de kranten ge weest. die hem uit Nederland werden toegestuurd. In de Javaloods zijn de Belgiscne vrijwilligers ontvangen. De eerste-mi- nister, de heer J. Pholien, en de mi nister van Landsverdediging, kol. E. de Greef. hebben hen toegesproken. Aanwezig waren hier o.a. de voorzitter van de Belgische Senaat, de heer Struye en een aantal hoge Belgische militaire autoriteiten. De Belgische soldaten zijn daarna naar de Ahoyhal gegaan, waar ze hun familieleden konden ontmoeten. Pij hun terugkeer uit Korea heeft Z.K.H. Prins Bernhard aan de mannen van het Nederlandse detachement Ver. Naties het Kruis voor Recht en Vrijheid uitge reikt. Hier decoreert hij kapitein J- Linzel, die hij de gevechten rond Hoeng- song, enige maanden geleden, zwaar ge wond en aanvankelijk vermist werd. Advertentie 29! AANVANG VERKOOP WOENSDAGOCHTEND 9 UUR Beteren stuiken qotdkofier! AMSTERDAM DEN HAAG - ROTTERDAM GRONINGEN LEEUWARDEN - UTRECHT - LEIDEN HAARLEM ARNHEM - NIJMEGEN EINDHOVEN Het Contactcenlrum voor Huishoude lijke Voorlichting, waarin de Neder landse Huishoudraad, de Voedingsraad en het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen zitting hebben, hebben met de AVRO, de KRO en de VARA een overeenkomst gesloten om de huis vrouw regelmatig aanwijzingen te ge ven over de tijdstippen waarop men het voordeligst bepaalde soorten groen ten en fruit kan kopen, waarbij een voudige kookteehnische aanwijzingen gegeven worden. De KRO zal deze huis houdelijke voorlichting een maal per week opnemen in het programma „moe ders wil is wet". Aan de grote poort van de Lloyd- kade stond een klein meisje van nauwelijks zes jaar. Zij had een boeketje roze anjers in de hand. Die waren bestemd voor pater van de Vrande als een welkom van de fa milie van de pater, die een paar honderd meter verder achter de af zetting stond Maar aan de poort stond ook militaire politie, gewa pend en wel. De orders luidden: niemand doorlaten, dus ook het kleine meisje met de anjers niet. Soepelheid en gevoel voor aardige gestes kennen deze gehelmde man nen niet. Orders zijn orders! De besturen van de Ned. Federatie van Bcroepsverenigingens van Kunstenaars, het Verbond van Symphonie-orkesten en dc Vereniging van Geëngageerden der Ned. Opera hebben zich ernstig beraden over de plaats, die de Nederlandse Opera in ons muziekleven dient in te nemen en over de positie van de aan dc Opera verbonden kunstenaars, aldus een communiqué van de Federatie. De conclusies van dit overleg werden in een ledenvergadering van de V.G.O. besproken en in een met algemene stem men aangenomen motie vastgelegd. In deze motie spreken de leden van de V.G.O. als haar overtuiging uit dat het bestaan van de Nederlandse Opera voor de muziekcultuur van ons land van de grootste betekenis is en dat de ge- engageerden bgreid zijn om te doen wat in hun vermogen is om de artistieke prestaties van de Ned. Opera op te voeren, teneinde de brede lagen van het publiek een muziekdramatische kunst te bieden op het hoogst bereikbare ni veau en mede om de overheid bij voortduring het bewijs te leveren dat de prestaties van de Ned. Opera een ruime subsidiëring rechtvaardigen. Er van uitgaande dat het handhaven van de rust in het bedrijf een allereerste voorwaarde is om deze doeleinden te verwezenlijken, droegen de leden van de V.G.O. hun bestuur op, zo spoedig mo gelijk stappen te ondernemen om te ge raken tot een behoorlijk geregeld, geor ganiseerd overleg tussen bestuur en directie enerzijds en geëngageerden anderzijds. Tenslotte spraken de leden van de V.G.O. in de motie de wens uit, dat hun.thans op korte termijn de con tracten voor het seizoen 19511952 ter tekening zullen worden voorgelegd. De filiaalfabriek van de Velasquez- sigarenfabrieken te Reusel zal stilgelegd worden. Van het ruim honderd man tel lende personeel worden er ongeveer vijfentwintig tewerkgesteld op de hoofd fabriek. Aan de overigen is met ingang van 8 October ontslag aangezegd. De K.V.W.-fabriek te Roosendaal is vorige week begonnen met de productie van KVW-sigaren in de voormalige fili aalfabriek van de N.V. Aida te ReuseL Ongeveer honderd arbeiders en arbeid sters zijn thans aldaar tewerkgesteld. Met een vliegtuig, dat 13 October van Schiphol vertrekt, kan luchtpost-corres pondentie voor Nieuw-Guinea worden verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken uiterlijk 12 October vóór 12 uur ter post te bezorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3