ENORME RAVAGE BIJ SLOTERDIJK Een van de ergste stagnaties van de laatste tijd Atoomont in Rus 3loffing and President Truman deelt nieuwe proef officieel mee Lekken in West-Duitse bondskanselarij aardappelmeelfabriek PROOI DER VLAMMEN Groter ongeluk voorkomen Tussen neus en lippen m Export van strategisch belangrijk materiaal In enige seconden was alles gebeurd Projectiel tussen hoop ijzer? ill Weinig gegevens Vertrouwelijke kabinetsstukken in handen der oppositie Brandweerploegen weten meelloods echter te behouden Molenwiek doodt meisje Tot hoofd en hart Vliegende auto's Felle brand in Rotterdam m: Proeven bij Amerikaanse leger Geweldige hitte Heistelling zakt in elkaar Arbeider gedood Het weer DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25192 (Van onze speciale verslaggever) Gisteravond, omstreeks vijf uur, is ter hoogte van Sloterdijk de sneltrein, die om 16.54 uur uit Amsterdam via Haarlem en Den Haag naar Rotterdam vertrok, met een snelheid van tenminste honderd kilometer per uur, uit de rails gelopen en halverwege de spoordijk blijven hangen. Het verbaast een ieder, die de enorme ravage die werd aangericht in ogenschouw heeft ge nomen, dat bij dit ongeluk geen doden te betreuren zijn en geen enkele passagier ernstig werd gewond Slechts enkele reizigers liepen lichte verwondingen op. Zij konden ter plaatse worden verbonden en keerden op eigen gelegenheid naar huis terug. i Am -ïM M Praehistorisch dorp in Italië gevonden I VICO LEDEREN KLEPING AMERIKA SLUIT NEDERLANDSE EN ZWITSERSE FIRMA UIT BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Hmuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. CU»4 hAAMra^aftanr' KU Qovorilt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Forensentrein uit de vlog en rails ge Deze ontsporing betekent voor de Spoorwegen een van de ernstigste stag naties van de laatste tijd. Alle treinver keer op het baanvak AmsterdamHaar lem, een der meest frequent bereden vakken van de N.S., werd hierdoor lam gelegd. Rails, bovenleiding en spoordijk zijn over een lengte van een paar hon derd meter volkomen geruïneerd. De dijk is totaal omgeploegd, de dwarslig gers zijn versplinterd, rails zijn verbo gen en van hun plaats gewrongen, ter- tvijl een electriciteitsmast ondanks een zware betonnen fundering finaal uit de grond is gerukt De bovenleiding is ge broken en zit als een verwarde kluwen in elkaar. Overal liggen stukken gebro ken ijzer en bouten verspreid over de plaats des onheils. Dit alles biedt een troosteloze aanblik. Hendrik van de Berg, ambtenaar bij de Gemeentewerken van Amsterdam, tl ie ter plaatse reeds drie maanden lang bagerwerkzaamheden verricht, zag het Dngeluk voor zijn ogen gebeuren. Hij ivas reeds zozeer gewend aan het la waai van de voorbjjyazendetreinen, dat hij er geen oog meer voor had. Maar toen de trein van 16.54 uur uit Amsterdam passeerde, hoorde hij plotse ling een onbekend geluid, waaruit hij concludeerde, dat er iets niet In orde was. Hij draaide zich om en zag hoe een der wielblokken van de tweede wagen van het eerste der twee vijfwagenstellen uit de rails vloog. Wat daarna gebeurde, werd bijna aan zijn blik onttrokken door een wolk van opspuitend zand, hout- splinters en stukken staal. De tweede wagen school geheel uit de rails, de Woensdagmorgen heeft zich in een •pslagplaats van oude metalen op een terrein nabij de Hoogstraat te Eindho- ren een ontploffing voorgedaan, waar- ioor de ongehuwde S. levensgevaarlijk verd gewond. De man is in het Binnen- tasthuis opgenomen. Hij heeft o.a. ijzer- icherven in de halsslagader gekregen. Een andere arbeider werd licht ge- vond. Vermoedelijk bevond zich tussen let ijzer een projectiel, waarop vonken »jh gekomen. derde volgde en een ogenblik dacht Hendrik van de Berg, dat de wagens door de grote snelheid van de trein op eikaar zouden terecht komen of in el kaar zouden schuiven. Eenmaal uit de. rails echter verloor de trein onmiddel lijk zijn vaart en kwam in ongelooflijk korte tjjd geheel tot stilstand. In slechts enkele seconden was alles gebeurd. De reizigers, die vrijwel alle met de schrik waren vrijgekomen, klommen op alle mogelijke manieren uit de overvolle trein. Het waren voor het merendeel forensen, die na volbrachte taak huis waarts keerden. Over de spoordijk, lo pend tussen de rails, vingen zij'de terug tocht in de richting Amsterdam, naar Sloterdijk, aan. Handige taxichauffeurs stonden daar met hun wagens en maak ten goede zaken. Automobilisten troffen op de Haarlemmerstraatweg een onge woon groot aantal lifters aan, allen rei zigers, die probeerden toch nog op een ■snelle wijze thuis te komen. Onmiddel lijk legden de Spoorwegen en verschil lende particuliere autobusondernemin gen extra bussen in, die een pendeldienst tussen Amsterdam en Haarlem onder hielden. Aan de carrosserieën van de wagens in het verongelukte treinstel is slechts geringe schade toegebracht, hetgeen pleit voor de hechtheid van het mate rieel. Ruiten zijn gebroken en enkele deurposten zijn geknakt. Dc koppelin- gen bleven echter geheel intact. Waar schijnlijk heeft een van de electrici- teitsmasten aan de rechterzijde van de spoorbaan voorkomen, dat de trein geheel is gekanteld. Weliswaar werd deze mast met fundament en al uit de grond gerukt, maar daardoor heeft hij de klap opgevangen. Met de voorste en de achterste wielen stond de trein nog in de zwaar gehavende rails. De tien wagens daartussen hingen in een flau we boog, die in het midden een knik 1 vertoonde, danig overhellend tegen de helling van de spoordijk. Zowel op de Spaarnwouderdijk als op de Huariemmerstraatweg dromden on- I middellijk na het ongeluk honderden Amsterdammers tezamen om de gewel dige ravage te kunnen bekijken. Brand weerlieden, die direct na het bekend worden van de ontsporing met twee autospuiten en een gereedschapswagen waren uitgerukt, hoefden gelukkig niets uit te richten, evenals de mensen van de Amsterdamse G.G.D., die hiet vijf zie kenauto's naar de plaats des onheils waren gesneld. Kort na het vallen van de duisternis werd met het bergingswerk begonnen en werd door deskundigen van de N.S. een onderzoek naar de ramp ingesteld. Gis teravond laat werd verwacht, dat het geruime tijd, wellicht meer dan een etmaal, in beslag zal nemen voordat de schade aan het baanvak is hersteld en het treinverkeer weer doorgang zal kun nen vinden. Het treinverkeer Amsterdam—Haar lem zou waarschijnlijk niet voor heden avond hervat kunnen worden. Reizigers uit Amsterdam voor Leiden, Den maag, Delft, Schiedam, Rotterdam en omge keerd moesten gebruik maken van de extra-treinen AmsterdamRotterdam via BreukelenHarmeien, die twaalf minuten over ieder uur uit Amsterdam en twee-en-twintig minuten over ieder uur uit Rotterdam D.P. vertrekken. Tussen Amsterdam en Haarlem bleef de gisteren ingelegde busdienst rijden. a -•< Jtf; f tr - f President Truman heeft bekend gemaakt, dat korte tijd geleden in de Sovjet- Unie opnieuw een atoombom tot ontploffing is gmbracht. Ruim twee jaar geleden op 23 September 1949 hebben de V.S., Engeland en Canada een gemeensehap- pelijke verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat het Westen over de bewijzen beschikte, dat de Sovjet-Unie de atoomboom bezat. Gedurende dit lange stilzwijgen van het Witte Huis heeft men in het openbaar herhaaldelijk ontkend dat de communistische geleerden in staat geweest zouden zijn een andere atoomontploffing tot stand te brengen dan die, welke in de zomer van 1949 plaats vond. Maar gisteravond bevestigde Joseph Short, de secretaris van president Truman, dc niet-officiële berichten die de laatste tijd de ronde deden. Kort peleden is opnieuw een atoombom in de Sovjet-Unie tot ontploffing «■'ebracht Niettegenstaande de Russische beweringen, dat hun programma voor atoomenergie uitsluitend gericht is op vredelievende doeleinden, bevestigt deze gebeurtenis wederom, dat de Soviet-Unie voortgaat met het vervaardiger van atoomwapens" aldus verklaarde Short. Een gedeelte van de ontspoorde elec- trische trein tegen de dijk aan de Noordzijde van de spoorweg. NIEUWE POLITIE IN DE WESTELIJKE SECTOR VAN BERLIJN. Met de karabijn op de rug marcheert een eenheid van de n'ieuw samengestelde West- Berlijnse „Alarm"-politie het Stadion binnen, tijdens een sport]eest van de West-Berlijnse politie. Dit was het eerste optreden van deze politie-eenheid, die tegen het eind van het jaar u'it ongeveer 3000 manschappen zal bestaan en speciaal is opgeleid om eventuele communistische relletjes in West-Berlijn te bedwingen. „In overeenstemming» met de politiek van de president om het Amerikaanse volk in de uitgebreidste zin overeen komstig onze nationale veiligheid op de hoogte te houden, heeft de president mij opgedragen deze verklaring af te Ieg- ~cn en opnieuw de nadruk te legeen on -ie noodzaak dat een doeltreffende, uit te voeren internationale controle op de •toomenergie ingesteld wordt, die door imerika en een groot deel van de le den van de V. N. gesteund wordt", zo vervolgde Short. „Verdere bijzonderhe den kunnen niet verstrekt worden zon der onze nationale veiligheidsbelangen nadelig te beïnvloeden". In tegenstelling tot de officiële ver klaring van 1949, waarin gesproken werd over een „atomische ontploffing" gebruikte Short gisteravond in zijn ver klaring het woord „bom". Evenals in 1949 hebben de Russen ook dit keer van het slagen van hun atoom- proeven geen propagandistische orhef gemaakt. Bij de vorige gelegenheid heeft Rusland dagen gewacht alvorens iets bekend te maken over de ontplof fing, waarvan de Amerikaanse regering inmiddels reeds melding had gemaakt. In Amerikaanse Congresskringen is men de mening toegedaan dat Rus land bij nieuwe atoom-proeven twee ■•-'-HTHÏÏlft Lekken in de bondskanselarij en in de Westduitse ministeries hebben in de laatste tijd de openbare mening in West- Duitsland in sterke mate bezig gehou den, in sterker mate echter nog de rege ring, die herhaaldelijk moest constate ren, dat vertrouwelijke kabinetsstukken in handen van de oppositie waren ge raakt, aidus meldt de correspondent van het A.N.P. Ambtenaren van de Bondskanselarij zijn er thans in geslaagd tenminste één der lekken te vinden en de beschuldigden zijn gearresteerd. Deze ïintdekking dreigt eohter de toch al zo lechte verhouding tussen de twee be- angrijkste Westduitse politieke leiders, anselier Adenauer en oppositieleider Schumacher nog meer te bemoeilijken. De sporen hebben volgens een rege ringsmededeling rechtstreeks geleid naar de sociaal-democratische partij. Twee van de drie gearresteerden be horen tot de socialistische partij. Gedu- (Van onze correspondent) Een felle brand heeft in Terapelka laai de aardappelmeelfabriek „Mussei- kanaal en Omstreken" voor een groot leel totaal vernield. De schade, die literaard nog niet te beramen valt! be loopt vele tonnen, doch wordt door ver tekering gedekt. Het hoofdgebouw werd ten prooi der vlammen en ook ging de lagproductie, zijnde meer dan 1200 ba- Het driejarig dochtertje van molenaar K. te Cuyk a/d Maas heeft Woensdag kans gezien in een onbewaakt ogenblik de molenberg op te klauteren. Later vond men het meisje in deerniswekken- toestand terug. Het bleek dat de kleine door de molenwieken getroffen was. Het meisje is aan de gevolgen overleden. In de heuvels bij Verona heeft men de begraafplaats van een praehistorisch doro gevonden. Prof. Zorzi is van mening, dat de neolithische mensen, met wier over blijfselen men hier te doen heeft, ongeveer 3000 jaar vóór Christus hebben geleefd Zij waren aanzienlijk veel kleiner dan de Italianen van thans. In verhouding tot hun totale lengte hadden ze bijzonder kleine hoofden. De schedel is zelfs nog kleiner dan die van de vroege Neanderthal-mens. ien aardappelmeel, verloren. De meel loods kon echter behouden blijven, dank zjj de harde en onvermoeide strijd van de meer dan tien brandweerploegen uit omliggende plaatsen en verder uit Onst- wedde, Wildervank, Ter Apel, Sellin- gen en zelfs uit Groningen Het vuur werd ontdekt op de droog zolder en verbreidde zich zo snel door de fabriek, dat de arbeiders zich snel in veiligheid moesten stellen. Onmiddellijk werd de stoom afgesloten in het ketel huis. De ene na de andere brandweer ploeg kwam met loeiende sirenes op de plaats van de brand en enkele uren lang hebben al die brandweerlieden een zware strijd gevoerd tegen de hoog op- torenende vlammenzee. Deze aardappel meelfabriek is een continubedrijf, waar op het ogenblik van de brand dertig werkkrachten aanwezig waren. Door deze brand is het bedrijf uiteraard lam. gelegd, hetgeen een extra schadepost betekent, daar de aardappelmeelcam- pagne in volle gang is- Deze grote brand trok uiteraard zeer veel publiek, doch de politie zorgde voor een goede afzet ting. Verschillende burgemeesters uit omliggende plaatsen en andere autori teiten waren op de plaats des onheils aanwezig. Tegenslagen zijn nodig om het I geluk ten volle te kunnen proeven j De heer A. Dikkerboom heeft waar schijnlijk vele treinreizigers en ook de Nederlandse Spoorwegen voor nog groter onheil behoed. Hij had het ongeluk zien gebeuren en rende onmiddellijk langs de spoorbaan in de richting Haarlem. Hierdoor slaag de hij er in een met grote snelheid naderende trein, komende uit Haar lem, tot stilstand te brengen. Indien hij dat niet had gedaan, was de niets vermoedende wagenbestuurder van deze trein mogelijkerwijs op de ra vage ingereden en hadden ongeluk ken niet uit kunnen blijven. De trein uit Haarlem zou pardoes op de rei zigers uit Amsterdam, die zich rond de ontspoorde wagens over de spoorbaan hadden verspreid, zijn in gereden. (Van onze luchtvaartmedewerker) Een vliegende auto, een wagen met demontabele vleugels, die als „Fleep" bekend zal staan, wordt thans voor het Amerikaanse leger beproefd. De „Fleep" vliegt als een gewoon vliegtuig, maar het toestel kan na de landing in zeven minuten tot een gewone auto worden omgebouwd, om over de weg de tocht voort te zetten. Op deze wijze kunnen belangrijke personen en koeriers, die berichten naar hun hoofdkwartier moe ten doorgeven, zich sneller verplaatsen. Een tweede experimenteel vliegtuig, waarmede thans proeven worden geno men, is de zg. „Convertiplane", een combinatie van een helicopter en een gewoon vliegtuig, dat in verticale rich ting zal kunnen stijgen en landen, maar zich in de lucht als een gewoon vlieg tuig zal voortbewegen, waardoor het zich veel sneller zal kunnen verplaatsen. Heer-lijk verkeer Wie er van houdt, de dingen in de war te zien lopen, doet er goed aan zich morgen naar Parijs te spoeden. Er zal dan door de gezamenlijke taxi-chauffeurs (10.000 in getal) een verrukkelijk schouwspel worden geën sceneerd onder de allene regie van de hier te lande in de kreet „Wees een heer in het verkeer" ver woorde welvoeglijkheids- norm. Wat is immers het ge val? Van de Parijse taxi chauffeurs 'is onlangs ge- eist, dat zij zich aan een periodieke medische keu ring zouden onderwer pen. Uit een oogpunt van veiligheid en hoffelijkheid jegens de overige wegge bruikers lijkt d'it een ver standige maatregel. Niet zois echter de mening van de chauffeurs. Door het duldzaam wachten op hun standplaatsen tot wijsgerige bespiegeling geneigd, hebben zij ont dekt, dat het soms ver standiger kan zijn zich onhoffelijk en onveilig te gedragen. Als protest te gen de voorgenomen maatregel nemen zij Zich nu voor dit morgen in de praktijk te gaan aanto nen. Zij hoven dc zaak eens behoorlijk in de xvar te laten lopen door zich angstvallig aan alle ver- keersvoorschriften te houden, door steeds voor rang te verlenen aan het verkeer van rechts en door ten opzichte van de voetgangers de super heer uit te hangen. De Parijzenaars zullen dan zien, hoe vooral tijdens de spitsuren door een overmaat van nauwgezet heid er geen bewegings vrijheid meer zal zijn tn de letterlijke zin des woords: men verwacht, dat alle verkeer volkomen tot stilstand zal komen. In stede van enkele toe vallige aanrijdingen zal het Patrijse straatverkeer morgen derhalve mocht de opzet lukken één grote aanrijding te- zien geven. Niet meer de dynamiek van een gebro ken been hier, een kapot te voorruit ginds, doch de statische rust van het bumper aan bumper staan. Men noemt deze actie verkeerdelijk een „hoffe lijkheidsstaking". Waar mee men staakt is echter de onhoffelijkheid en daarom ware „onhoffe lijkheidsstaking" een be tere benaming geweest. Voelt érg gauw nattigheid Deze boeiende demon stratie van de Parijse taxi-chauffeurs is zorg vuldig gesynchroniseerd met een andere belang wekkende gebeurtenis op automobiel-gebied: de arootste autotentoonstel ling, welke Parijs ooit heeft gehad. Hiermee is uiteraard een andere ex positie bedoeld dan het Parijse straatbeeld mor gen wellicht zal opleve ren. De grootste sensatie van deze tentoonstelling zat de „Saber"-proefwa gen van General Motors zijn, welke zó spoedig nattigheid voelt, dat haar opvouwbare kap door één enkele regendruppel automatisch wordt geslo ten. Dat deze automobiel 208 km. per uur loopt, is naast deze bijzonderheid uiteraard een weinig be langwekkend nieuwtje. Schildpad voerde 1100 km. lang pad in haar schild. Een Zuid-Afrikaanse dokter was in 1948 uit Port Elizabeth naar het 1100 kilometer verder ge legen Johannesburg ver huisd. De dokter bezat een schildpad, die de verhuizing geduldig mee maakte en op haar dek schild de naam van haar meester droeg. Ofschoon het tijdens de tocht naar Johannesburg wel enige argwaan had gewekt, dat de schildpad niet van de voorruit van de verhuis- auto was weg te slaan en opmerkelijk grote belang stelling aan de dag had gelegd voor gemakkelijk te onthouden herken ningstekens langs de weg. kwam de slag van de spoedige vermissing der schildpad in Johannes burg toch zwaar aan voor de dokter en zijn gezin. Juist toen men drie jaar later alle hoop wilde op- neven. dook het dier op in de tuin van het oude huis in Port Elizabeth met een gezicht van ..nou ben ik ze toch lekker alle maal te vlug af geweest." rende een half jaar heeft een socialist! sche bediende van de kanselarij eer. paar extra afdrukjes gedraaid van ver trouwelijke stukken. Deze zijn volgens een officieel communiqué tegen betaling in handen gespeeld van lagere functio narissen der oppositiepartij en langs deze weg beland bij dr. Schumacher. Tegelijk waren de stukken via een j geestverwant van de bediende terecht gekomen bij de Franse inlichtingen dienst. Het openbaar ministerie heeft in verband met deze affaire gisteren ook dr. Schumacher willen horen, doch deze heeft zich op zijn immuni teit als afgevaardigde beroepen. De zaak heeft geleid tot een uitwisseling van een vloed van communiqué's van regering en oppositiepartij. Het standpunt der laatste is, dat de regering wil trachten de aandacht af ',r leiden van het een maand geleden ont dekte corruptiegeval van Platov. Platov is een Hamburgse journalist, die ver trouwelijke informaties verspreidde op grond van gegevens, die hem door hoge ambtenaren der ministeries waren ver kocht. Platov zelf zit reeds weken ge vangen, doch zijn berichtgevers zijn op vrije voeten. De socialisten hebben nu een interpellatie aangevraagd over het gcval-Platov. waarbij zij willen laten uitkomen, dat ook geheime informaties aan Oost-Duitsland zijn verkocht. De socialistische partij heeft niet ont kend, dat zij de gestolen documenten ontvangen heeft. Het geldt hier volgens de partij echter geen echte geheime stukken, doch „slechts vermenigvuldig de korte protocollen". Franse autoritei ten hebben geweigerd commentaar te leveren op de verklaring van de West duitse regering, volgens welke enkele van de documenten aan de Franse ge heime dienst zijn overhandigd. Men wacht eerst een officieel rapport af. nieuwe modellen van atoombommen tot ontploffing heeft gebracht. Volgens het lid van het Huis van Afgevaar digden James van Zandt (republikein), is een der proeven met succes ver lopen en leverde de andere slechts „gedeeltelijk" resultaat op. In Congress- kringen verklaarde men eveneens, dat Rusland, naar men gelooft, over minstens 50 atomische bommen be schikt en wellicht over meer. De om vang van de Amerikaanse voorraad is nimmer bekend gemaakt. Welingelichte bronnen schatten de hoeveelheid op duizend of meer, aldus meldt U.P. Brien MacMahon, voorzitter van de ntoom-energiecommissie, verklaarde dat de Amerikaanse autoriteiten er reeds lang van op de hoogte waren dat de Russen verdere atoomproeven zouden ondernemen. „Wij blijven een overheersende voor sprong op de Sovjets behouden", zeide McMahon, doch hij voegde hieraan toe, ..dat de vooruitgang, die blijkbaar in Rusland wordt gemaakt, de noodzake lijkheid onderstreept onze inspanningen op atoomgebied onmiddellijk op te voe ren, zodat onze voorsprong gehandhaafd en vergroot wordt". Vanochtend brak door tot nog toe onbe kende oorzaak brand uit in de opslag plaats van de meubelfabriek N.V. „Eve rest" aan de Nassauhaver. te Rotterdam. Na korte tijd stond de gehele opslag plaats in lichter laaie. Op het tijdstip van het uitbreken van de brand bevon den zich vier mannen in de ruimte; zij konden ontkomen. In de opslagplaats was een hoeveel heid triplex, multiplex, binten en edele boutsoorten opgeslagen, waarin de vlam men gretig voedsel vonden. De hitte, die werd verspreid, was zo geweldig, dat de daklijst van de huizen aan de andere zijde van de straat een afstand van circa dertig meter vlam begon te vattèn. Direct werd op het dak en van de straat af begonnen met het natspui- ten van deze huizen. De brandweer bestreed het vuur met veertig stralen. De schade, die in de tonnen zou lopen, wordt door verzeke ring gedekt. Hedenochtend is een te Vollenhove opgerichte heistelling van de firma Blok, aannemersbedrijf te Rotterdam, in elkaar gezakt. Een derde deel van de heistelling is gebroken. De 26-jarige, ongehuwde arbeider A. Loosman uit Urk werd hierbij op slag gedood. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Vrijdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist, overigens droog weer met morgen overdag meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Morgen overdag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 6.46—18.11 Maan 12.53—19.38 Volgens U.P. heeft de Amerikaanse regering gisteren een Nederlandse en een Zwitserse firma uitgesloten van de Amerikaanse exporthandel gedurende de tijd, dat er controle op de export bestaat, omdat gebleken is, dat zij be trokken waren bij de verzending van strategisch materiaal uit de V.S. naar Hongarije. De maatregel van het Ameri kaanse ministerie van Handel is gericht tegen de Satis A.G., een export-import- firma, die in Zurich is gevestigd, en twee van haar functionarissen, en de N.V. Van Uden's Transport Bureau, een Nederlandse firma uit Rotterdam en haar directeur Leopold Kolisch. Het ministerie biedt de Nederlandse "Trrra echter nog een kans om aan de maatregel te ontsnappen. Van Ameri kaanse zijde is verklaard, dat indien de firma Van Uden Kolisch zou ontslaan en dit ook doet met „elke andere em ployé, die de Amerikaanse export-con- tróle misschien zou schenden", de fir ma na een jaar aan het ministerie kan verzoeken de maatregel te herzien. Het Amerikaanse ministerie heeft meegedeeld, dat de twee firma's en hun leidende functionarissen in vier Euro pese landen schikkingen hadden getrof fen om een boor- en draai-installatie ter waarde van 118.050 dollar door te sturen naar de firma D. Magav G.E. Pagyar te Diosgyar in Hongarije. Volgens de Ame rikaanse lezing hadden de Zwitserse en de Nederlandse firma aan de Ameri kaanse autoriteiten meegedeeld, dat de installatie bestemd was voor de produc tie van onderdelen voor textielmachines in de Nova-fabriek te Brescia, in Italië aldus U.P.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1