Anders scherpe maatregelen tegen Rood-China en Noord-Korea PERZIË zal doorzetten Ook al sou de Veiligheidsraad tegen nationalisatie zijn Pers onthult te veel geheimen President Truman doet beroep op de journalisten Kostbare uilen achterhaald Voorlichting ZILVEREN VOORWERPEN ACHTER DE KOPLAMPEN Tussen neus en lippen D AMERIKA'S GEDULD RAAKT TEN EINDE Deense defensie maatregelen Griekse regering wijzigt vonnissen Explosie in Duitse mijn bij Aken Enorme haring vangst Vier jaar voor Manus Olv Smokkelaar liet zijn auto in de steek en verdween Tot hoofd en hart Souvenirs inleveren' J VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25193 VLAMMENWERPERS BRANDEN WIGGEN IN STELLINGEN OP WEST-KOREA Ernest Gross, de plaatsvervangende Amerikaanse afgevaar digde bij de V. N.( heeft aan een lunch van de vereniging van correspondenten bij de V. N. te New York verklaard, dat, indien er 6 November in Korea geen wapenstilstand is, de Algemene Vergadering van de V. N., die op die datum te Parijs bijeen komt, moet overwegen, nieuwe economische en militaire maat regelen tegen communistisch China en Noord-Korea te nemen. Een commissie van de V. N. heeft in de afgelopen maanden verschillende nieuwe maatregelen bestudeerd, zoals politieke en economische blokkade van China en Noord-Korea, aldus Gross. Tegenstand bij een aanval, ook solider orders Van drie duizend ter dood veroordeelde communisten Roosendaler lopend naar Rome PERZISCHE GEZANT BIJ VERTREK VAN SCHIPHOL Onderneming aangevallen Vier politiemannen gedood Vogelpest in Noord- Holland Alle van één bron afkomstig n ons recht Duitse douane grijpt in Boekertstandactrds blekeiï diamanten te herbergen FALCON REGENKLEDING weer Terug van manoeuvres Derde slachtoffer van auto-ongeluk overleden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45. 'el 3998 Bijkant Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENiftfARIEF 28 cents per mitHmeler- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. 6 November moet er wapenstilstand zijn De geallieerde infanterie heeft met gebruik van vlammenwerpers twee smalle wiggen gebrand in de communistische stellingen op West-Korea, in een van de hevigste gevechten van de Koreaanse oorlog. Krachtige tegenaanvallen van de communisten hebben dit geallieerde offensief langs het grootste gedeelte van het 65 km. lange front evenwel wederom tot staan gebracht, aldus meldt A.P. digin 0ccnse minister van Landsverde- loesn hceft gisteravond in een radio- deeJ tot het gehele land medege- «en het Deense leger in geval van hr#.aaval op Denemarken opdracht orde. cgenstand te bieden, zonder op „,t, van de regrerifig te wachten. Hij verklaarde verder, dat in naam van de Koning, de regering of hoge militaire leiders gegeven order om de mobilisatie of de strijd te staken, bij voorbaat als vals zouden worden beschouwd. Deze maatregel is klaarblijkelijk ge nomen om een herhaling van het ge beurde in de afgelopen oorlog te voor komen, toen in Noorwegen volgelingen van Quisling zich van Radio-Oslo wis ten meester te maken en omriepen, dat .,de Noorse regering had gelast alle te genstand te staken". „Er moet tegenstand worden geboden, bok wanneer de vooruitzichten van de «rijd hopeloos schijnen, opdat in dat ge- si tijd kan worden gewonnen om de "eense strijdkrachten in of buiten het jand weer strijdvaardig te maken", aldus minister. Hij verklaarde voorts, dat z'n rders voor militaire paraatheid en auto matische mobilisatie in geval van oor- i°g ook gelden voor de burgerbevol king en besloot met te zeggen, dat deze orders geen reden voor een alarmstem ming is en geen verband houdt met de huidige internationale toestand. rti^nn h°""bisia— drie du"end Grieken, fètivFteit i ffIng van bommunistische ff levens aen.d°°d vcrooI'dc^ «aren, ïal levenslange gevangenisstraf worden gewijzigd, wanneer de nieuwe Griekse regering in functie treedt, aldus is offi cieel in Athene mecgedeeid. Het besluit is genomen door de leider van de pro gressieve partij, generaal Nicolas Piasti ras, en de leider van de liberale partij, Sophocles X enizelos, toen zij het pro gramma van de meuwe regering bespra- Ken. Er zijn thans in het geheel ongeveer dertig duizend Grieken, die om politieke redenen gearresteerd zijn en die of een gevangenisstraf uitzitten, of op berech- 'ir|g wachten, of verbannen zijn. Deze Seyallen zullen door een speciale com missie woricn onderzocht Wa,incer e, bewijzen voor „misdadige acties" „°rden gevonden, zullen de betrokkenen 'orden vrijgelaten. De tot deze nieuwe maatregelen strekkende voorstellen zul- eh door de regering worden ingediend x°dra het parlement bijeenkomt. Drie Duitse mijnwerkers zijn door een explosie opgesloten in een mijn te Mariadorf bij Aken. Een woordvoerder voor de mijndirectie heeft verklaard dat reddingsploegen er tot dusver niet in geslaagd zijn de mannen te bergen en dat het ergste gevreesd wordt. De aanval van de geallieerde infan terie werd ontketend door vijf divisies, gesteund door een der zwaarste artille rievuurgordijnen uit deze oorlog. En gelse, Amerikaanse, Canadese, Austra lische. Nieuw-Zeelandse, Griekse, Turk se, Zliid-Koreaanse en Philippijnse troe pen namen, gesteund door vliegtuigen en tanks, aan de aanval deel. De gevechten woedden op de heuvels in de sector van de Imjin-rivier, ten Noord-Oosten van Kaesong. De tegen stand van de communisten was zo hardnekkig dat zij slechts met vlam menwerpers en handgranaten uit hun diep ingegraven stellingen konden wor den verdreven. Ten Noord-Westen van Yongtchon werden de geallieerden in een sector van 16 kilometer door communisti sche tegenaanvallen lichtelijk terug gedrongen, maar de eerste Ameri kaanse eerste divisie en Griekse troe pen wisten enig terrein te herwinnen, niettegenstaande hevig communistisch mortier- en artillerievuur. Generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse stafchefs, heeft giste ren bij zijn terugkeer uit het Verre- Oosten verklaard, dat er een kans be staat een militaire beslissing in Korea af te dwingen. Hij arriveerde per vlieg tuig in Washington na gedurende een week in het Verre Oosten besprekingen gevoerd te hebben met militaire leiders. Hij was vergezeld van mevr. Bradley en de adviseur van het State Depart ment Charles Bohlen. De Russische diplomaat N. P. Orlov, die betrokken was in een militaire spiov- nagegeschiedenis in Zweden, moest op verzoek van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken het land verlaten. Hij vertrok uit Stockholm met het Rus sische s.s. ..Beloostrov". Om de persfotografen te misleiden, is evenwel tevens een dubbelgangeraan boord gegaan, terwijl de echte Orlov zich bijna onopge merkt inscheepte. De valse diplomaat, d'ie demonstratief begeleid wordt door een officier van de „Beloostrov", gevolgd door de echte, half verborgen achter iemandvan de Russische ambassade. Hoessein Navab, de Perzische gezant in Nederland, die gisteravond van Schip hol naar New York is vertrokken om de zitting van de Veiligheidsraad over het oliegeschil als lid van de Perzische delegatie bij te wonen, heeft bij zijn vertrek uit ons land verklaard, dat Perzië de wet op de nationalisatie van de „Anglo Iranian OU Company" in ieder geval zal uitvoeren zelfs al zou de Veiligheids raad tegen stemmen. De Perzische gezant deelde mee, dat premier Mossadeq de reis van Teheran naar New York via Zweden zal maken en a.s. Zondag reeds in de Amerikaanse hoofdstad denkt te arriveren. Volgens andere berichten zou Mossadeq eerst Zondag uit Teheran vertrekken. In de Perzische hoofdstad is gisteravond bekend gemaakt, dat de delegatie van Mossadeq de zitting van de Veiligheidsraad zal verlaten, indien de raad maatregelen tcgtn Perzië zou willen treffen. Mossadeq zou volgens vice-premier Fatimi de reis naar New York maken om te bewijzen, dat het oliegeschil niet door de Veiligheidsraad behandeld dient te worden en dat er geen reden bestaat voor de Britse klacht. Zou de Raad met besprekingen er over beginnen, dan zal Perzië deze boycotten, aldus heeft Fa timi verklaard. De voorzitter van de Perzische olie- dbmmissie Maki heeft verklaard, dat spoedig zal worden gepoogd de raffina derij te Abadan weer op gang te bren gen. Hij gaf toe, dat er sommige olie producten zijn, die de nieuwe Perzische staf niet zal kunnen vervaardigen. „Waarschijnlijk kunnen wij echter wel Prins Charles en Prinses 'Anne, begeleid door hun „nurses", kijken met belang stelling naar de drukte in de honden.se straten ondanks het feit, dat ze dé gehele nacht in de expresse-trein uit Schotland hebben doorgebracht. Zij komen van Birkhead bij Balmoral, waar zij de laatste maanden met hun ouders verbleven. Prinses Elizabeth en haar echtgenoot waren in verband met de ziekte van de Koning reeds eerder naar Londen teruggekeerd. vliegtuigbenzine en kerosine maken. Wij beschikken thans over een zeer grote voorraad olieproducten en wij zullen waarschijnlijk proberen er wat van te verkopen." De twintigjarige Heitzer is in ruim Roosendaler Huub anderhalve maand ??a?" Rome gelopen. Deze flink uit de kluiten gewassen jongeman, die tam boer-majoor is van de grootste Rozen- daalse harmonie en die in Italië „il gigante biondo", de blonde reus, wordt genoemd, was bij een audiëntie van de r i?Senwoordig Hij zal nu lif tend naar Brabant teruake Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gisteravond verklaard, dat „95 procent van alle Amerikaanse geheime inlichtingen via dagbladen en tijdschriften is onthuld". Hij had van te voren een lange verhan deling gehouden over de plichten der correspondenten om inlichtingen, die voor de veiligheid van het land van belang zijn, te beschermen. Het niet-officiële bericht, dat de Sovjet-Unie had getracht twee atoom bommen tot ontploffing te brengen en dat slechts één proef geslaagd was een bericht, dat o.a. U.P. heeft verspreid en waarvan wij gisteren ook melding hebben gemaakt noemde Truman een recent voorbeeld van inlichtingen, die niet openbaar gemaakt hadden moeten worden. Hier dreigde het gevaar, aldus de president, dat de wijze, waarop de VS. atoombomontploffingen in de Sov jet-Unie ontdekken, zou worden ont huld- Hij voegde hieraan toe, dat zijn uitlating niet als een bevestiging van de berichten moest worden verstaan. Truman deed een beroep op hoofd redacteuren en uitgevers van Ameri kaanse bladen om hun eigen oordeel te gebruiken met betrekking tot het publiceren van nieuws, dat voor vij anden van de V S. van belang kan zijn. Onder geheime inlichtingen vie len feiten, cijfers, kaarten en docu menten en als voorbeeld haalde de -.-ooieTnrqf rjnor- VitüHpehrift ..Fortu- ne" gepubliceerde kaarten aan, waar op de ligging van alle Amerikaanse fabrieken voor atoomenergie was aan gegeven. Enkele uren na de persconferem bracht Truman enige wijzigingen in zijn uitspraak over de taak van de pers om voorzichtig te zijn met geheime in lichtingen. Truman gaf ter verduidelij king de volgende aanvullende verkla ring uit: „Burgers, die militaire inlich tingen voor publicatie ontvangen van verantwoordelijke functionarissen, die bevoegd zijn om de verhouding tussen dergelijke inlichtingen en de nationale veiligheid te beoordelen, kunnen te recht aannemen, dat deze inlichting vei lig gepubliceerd kan worden. Burgers echter, die inlichtingen ontvangen uit een bron, die niet over de noodzake lijke verantwoordelijkheid en bevoegd heid beschikt om de waarde van 'n der gelijke inlichting te bepalen, moeten als loyale Amerikanen de. grootste voor zichtigheid in acht nemen bij de beoor deling, of een dergelijke inlichting vei lig gepubliceerd kan worden". De vertegenwoordiger van het Russi sche nieuwsbureau Tass heeft de ge hele persconferentie bijgewoond. Pers fotografen volgden hem, toen hij zich na afloop der conferentie naar een te lefooncel haastte, die gewoonlijk niet door verslaggevers wordt gebruikt, al dus meldt Reuter. De IJmuidense trawlers vangen dezer dagen zeer grote hoeveelheden verse haring. Er is zelfs sprake van record- reizen. Het Vem-schip „Allan Water" heeft in drie dagen 100.000 kg haring gevangen en het zusterschip van de „Allan Water", genaamd de „Post Boy", kwam Donderdag met een zelfde hoe veelheid binnen, gevangen in vier dagen. Als regel worden dergelijke grote hoe veelheden eerst in een weck gevist. Naar thans wordt bekend gemaakt is de Gouvernementsrubberonderneming „Vada" Zondag tussen Sjiandjur en Tjikalong door een bende van honderd man aangevallen en geplunderd, nadat de politiebezetting, die uit dertig mar, bestond, wegens gebrek aan ammunitie gedwongen was zich terug te trekken. De bende stak het rookhuis in brand. De Nederlandse administrateur. de heer Flament. heeft er waarschijnlijk het leven afgebracht door zich in een droge vergaarbak schuil te houden. De onderneming ligt thans stil. Bij de aanval zijn vier politiemannen om het leven gekomen. Op de onder neming is thans een leger-eenheid ge- "gerd. Wederom heeft dé pscudo-vogelpcst ir, Noord-Holland talrijke slachtoffers - maakt onder de pluimveestapel. In de loop van Donderdag werden gevallen van deze ziekte gemeld in Enkhuizen, Middenmcer, Wormer, Velsen en Bever wijk. In deze laatste plaats moesten kippen van niet minder dan zes bedrij ven worden vernietigd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn al deze gevallen te wijten aan on voorzichtigheid bij het kopen van kip pen. Gebleken is namelijk, dat al deze door de pseudo-vogelpest aangetaste dieren op de markt waren gekocht van een niet-bona-fide handelaar. De Britse bedrijfsleider van de raf finaderij te Abadan, Ross, is gisteren te Basra aangekomen. Bij zijn bagage bevond zich een mooi Perzisch tapijt, een afscheidsgeschenk van de Perzen. Maki had Ross voor zijn vertrek be zocht en hem de hand gedrukt. Ook de tijdelijke raad van directeuren der nationale Perzischq oliemaatschappij was bij het vertrek van Ross en an dere Britten aanwezig om hen uitge leide te doen. De Britse torpedobootjager „Vigor" is in Iraakse wateren, nabij Abadan, voor anker gegaan Een Britse woordvoerder verklaarde te Abadan, dat dit is ge schied omdat zich nog enkele Britten, meest journalisten, in Abadan bevinden. De Perzische oliecommissie is er in geslaagd tien Duitse doktoren en een Zwitserse deskundige cp het gebied van het voorkomen van brand in dienst te nemen. Zij zullen spoedig per vlieg tuig naar Abadan reizen. Uit welingelichte regeringsbronnen te Teharan verneemt U.P., dat het ont werp voor het nieuwe handelsverdrag tussen Perzië en de Sovjet-Unie op ruil- basis reeds ter goedkeuring aan de Per zische regering is voorgelegd. „Wij menen volkomen in ons recht te staan," aldus heeft de Perzische gezant in Den Haag Hoessein Navab, bij zijn vertrek van Schiphol nog verklaard. „Wij zullen uiteindelijk winnen. Er is geen sprake van. dat Perzië zijn hou ding zal wijzigen." De behandeling van het geschil voor het Internationaal Ge rechtshof heeft in het geheel geen in vloed meer. Ten eerste heelt Engeland sindsdien de wet op de nationalisatie van de „Anglo Iranian Oil Company" erkend, waardoor wij het contract tus sen Perzië en de „Anglo Iranian" als ge ëindigd beschouwen. Ten tweede erkent Perzië niet langer het Internationaal Gerechtshof en erkennen wij dus ook niet de jurisprudentie van dit hof Ten derde beschouwen wij het conflict als een volkomen binnenlandse aangelegen heid, die dus volkomen buiten de com petentie van het Internationaal Ge rechtshof valt en tenslotte nu de zaak bij de Veiligheidsraad aanhangig is gemaakt kan het Internationaal Ge rechtshof het conflict niet langer behan delen," zo verklaarde de Perzische ge zant in Nederland. De heer Navab ver wacht in de loop van de volgende week in ons land terug te keren. De laatste tijd hebben ook uilen deel genomen aan het levendige smokkelver- keer aan de Duits-Belgische grens. Het betrof hier echter geen levende uilen, doch zeer onschuldig uitziende boeken- standaards, die evenwel tot 600 karaat diamant bleken te bevatten. De Duitse politie heeft de uilensporen nagegaan tot in Idar-Oberstein, een centrum van Duitse diamantslijpers. Het bleek, dat hier uit Antwerpen gesmokkelde dia manten in grote hoeveelheden werden geslepen. Volgens de Duitse politie heeft de ille gale slijperij in dit Duitse plaatsje de Antwerpse slijperijen voor een goed deel stil gelegd. Men schat, dat de naar Duits land gesmokkelde diamanten jaarlijks een waarde van meer dan een milliard Belgische franken overtreffen. De sporen hebben voorts nog geleid naar houtbedrijven in de buurt van Bad Nauheim, waar de politie 184 houten uilen in beslag kon nemen nog voordat zij hun eerste vlucht hadden gemaakt om hun kostbare lading in te nemen. (Van onze correspondent) De rechtbank te Zutphen heeft van ochtend Manus Oly veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering na afloop van de straf. De Officier van Justitie had twee we ken geleden vijf jaar en ter beschikking stelling geëist. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Zaterdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Morgen over dag droog en over het algemeen vrjj zonnig. Meest zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.47—18.08 Maan: 14,09—30.33 e gebeurtenissen van a-chter net IJzeren Gordijn plegen langs de meest merkwaardige wegen in het Westen bekend te worden. De op zich ongewone weg van clandestie ne berichtgeving heeft zich al lang tot gewoonte gestabiliseerd. Al kan men deze gang van zaken vanzelf sprekend vinden, het moet ieder, die zich een beetje op de verschijnselen bezint, toch wel merkwaardig voor komen, dat het Russische atoom- nieuws doorgaans door Amerikaanse regeringspersonen wordt verstrekt voor het bij uitstek publieke forum van de persverslaggevers Zo heeft, naar gisteren bekend werd, de perschef van president Tru man ter bevestiging van niet-offi- ciële berichten verklaard, dat 'in de Sovjet-Unie opnieuw een atoombom tot ontploffing is gebracht. Men is geneigd zich af te vragen, hoe de perschef van president Truman dit te weten is gekomen en vervolgens, hoe hij er dan toe komt daarvan publie kelijk melding te maken. De eerste vraag is minder problematisch en eigenlijk minder interessant dan de tweede, want als Amerikaanse geleer den („technici" is misschien een be ter woord) er in slagen de atoombom tot steeds hoger „volmaaktheid" op te voeren, dan mag men veronder stellen. dat er nergens ter wereld een knal wordt gehoord of z ij luisteren mee en weten te raden wat daarach ter steekt: atoomgeweld in Siberië of het pyrotechnische hoogtepunt van een kermis in Wladiwostok. Maar waarom voelt de perschef van pre sident Truman zich geroepen daar omtrent mededelingen te doenOm dat president Truman hem daartoe de opdracht heeft gegeven natuurlijk. En deze heeft dit. naar verluidt, dan weer gedaan, omdat het Amerikaan se volk ten volle op de hoogte moet blijven van de ontwikkelingen, die de Amerikaanse veiligheidsdienst ra ken. In werkelijkheid zullen de bedoe lingen van president Truman, d.w.z. van de Amerikaanse regering, echter niet zo kleurloos academisch zijn als wordt voorgegeven: meer dan een voorlichting zonder meer wordt na tuurlijk de psychologische weerslag daarvan beoogd. Het Amerikaanse volk dient zich bewust te blijven van de noodzaak tot het offeren voor de eigen verdediging. De „vorderin gen" van de mogelijke agressor kun nen een prikkel daartoe zijn. Men mag er geredelijk aan twijfe len of dit tegen elkaar opbieden in de vervolmakingvan strijdmiddelen het geëigende middel is om de vrede te bewaren. Zolang evenwel de agres sieve bedoelingen van Rusland dui delijk zijn. rest het Westen geen an dere mogelijkheid dan het zich sterk maken ter beveiliging. De werkelijke vrede zal echter nooit met wapenen of intimidatie ge wonnen worden. Daartoe is alleen maar de goede wil nodig. Daarop wacht al jaren een hele wereld. Maar die goede wil, elders reeds zo vaak betoond, zal dan van Russische zijde moeten komen. REFLECTOR. Naar eerst heden bekend werd, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag aan de douane in Kerkrade „een vette kluif" ontgaan. Tegen elf uur Dinsdag avond arriveerde uit Duitsland aan het grenskantoor Holz te Kerkrade een nieuwe Belgische Studebaker. Aan het stuur van de wagen zat een Nederlan der, die in België woonachtig is. Omdat de douane de laatste tijd de ervaring heeft opgedaan, dat de grote ruimten achter de koplampen van dure wagens dikwijls benut worden voor het verstop pen van smokkelwaar, gaf de dienst doende ambtenaar aan de bestuurder van de wagen te kennen, dat hij even de koplampen wilde controleren. De chauffeur had daartegen niet het minste bezwaar en ging, terwijl zijn wagen naar een nabijgelegen garage werd ge reden, een grenscafé binnen om een kop koffie te drinken. Spoedig ontdekten de ambtenaren van u Hoe hoger men stijgt, hoe reiner de levenslucht wordt De verkeerde wereld In het communistische Tsjechoslowakije zullen speciale vergaderingen voor ouders belegd wor den. waar hun zal worden duidelijk gemaakt, wat hun kinderen op school zullen leren, en waar zij gewaarschuwd zullen worden zich niet te be moeien met de socialisti sche opvoeding van hun kinderen. Pogingen om de invloed van de school te ondermijnen, zouden „niet alleen schadelijk, maar ook misdadig" zijn. Ook de onderwijzers zul len in deze geest worden geïnstrueerd. Zo ziet men dus, dat het communis me het algemeen in de Westerse wereld erkende natuurlijke recht van de ouders om te bepalen welk onderwijs hun kin deren zullen genieten, volkomen miskent. Vont- het communisme zijn ouders alleen maar leve- ramcfiers van het mensen materiaal. waarmee de materialistische maat schappij-machine moet worden opgebouwd. Kattenvrouw Toen de heer en me vrouw Charles D. Smith van Florida naar Califor- nië verhuisden, deden zij hun kat over aan de man, die hun huis in Florida had gekocht. Na twee weken schreef de- nieuwe bewoner in Florida aan de heer en mevrouw Smith, dat „Tom", de kat, was weggelopen. Enige tijd later zei mevrouw Smith tegen haar man: „Charlie, er loopt een grote poes in onze tuin. Jaag hem eens weg." De poes liet zich echter niet wegjagen, maar sprong recht in de armen van mr. Smith en begon be haaglijk te spinnen. „Vrouw", riep Smith, „het is onze Tom". En zo was het. De kat had een afstand i5a»i 8000 kmaf gelegd, om bij zijn oude meesters te komen. Hij was zo afgemat, dat hij op de keukenvloer in el kaar zakte. Maar hij was gelukkig en de familie Smith ook. Drie gratiën De heer Eric Johnson te Miami zat rustig op een bank te wachten op de bus, toen hij plotseling door drie vrouwen werd aangevallen. Ze sleurden hern van de bank, smeten hem op de grond, trok ken hem een van zijn schoenen uit en timmer den hem daarmee op net hoofd. Toen gapten ze drie dollars uit zijn zak, voor elke gratie één, en gingen haars weegs. de dienst van invoerrechten en accijnzen dat onder de beide voorspatborden van de auto grote bergplaatsen waren aan gebracht. Zij haalden in een minimum van tijd hieruit te voorschijn zilveren schalen, zilveren bestek, sigarettenétui's, colliers van zilver en goud, een verre kijker en nog een serie kleinigheden ter waarde van ongeveer 3000. Onmiddellijk renden twee douaniers naar het restaurant, waar de bestuurder van de wagen zijn kopje koffie dronk. De vogel was echter gevlogen. Hij had zich over de Nieuwstraat te Kerkrade uit de voeten gemaakt, was ergens in Bleijerheide in een ander café binnenge gaan en had van daar uit een taxi voor Maastricht besteld. In plaats van naar Maastricht te gaan liet hij de chauffeur van de taxi echter regelrecht naar Breda rijden. Tegen twee uur Woensdagmorgen arriveerde hij daar en verdween spoorloos. Men beschikt over de papieren van 'de vluchteling. Vermoedelijk is de man naar België uitgeweken. De militairen, die Donderdag uit Duits land terugkwamen, hebben in Nijmegen, tot hun grote verontwaardiging, sigaret- ten en souvenirs, o.a. fototoestellen, moeten afgeven. Eén groot aantal leden van de militai re politie fouilleerde de manschappen, van wie sommigen sigaretten van hun rantsoen hadden gespaard en van wie an deren een gedeelte van hun sigaretten hadden verkocht om daarvoor souvenirs te kopen. Van officiële zijde deelde men ons mede, dat dit een maatregel was om hei smokkelen te voorkomen. Enkele mili tairen waren hierover zo kwaad, dat zij het souvenir stuk lieten vallen, liever dan het aan de M.P. te overhandigen. In de nacht van 24 op 25 September is een auto met drie inzittenden door het springen van een band tussen Nun- speet en Hulshorst tegen een boom ge reden. De heer H. Bloksma, paarden- slager te Harderwijk, werd op slag ge dood. De beide andere inzittenden wer den levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis ..Salem" te Ermelo vervoerd. Een hunner, de heer Th. de Paauw, kapper te Harderwijk, overleed in de loop van de vorige week. Donderdag is ook zijn broer. P. de Paauw, eveneens kapper te Harderwijk, aan de beko men verwondingen overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1