jJ7fyhri rn, Wie zijn vriend lief kastijdt hem Cf ot&lett Waarom tienduizenden meer genieten „De man in monnikspij een spel van angst en spanning Gemeente heeft met ruimte gebrek te kampen ffTTh Haarlemse K.A.B. opent winterseizoen Haarlemse Ijsbaan Dienst Amsterdam- Haarlem normaal Bij de première van „Het Landgoed Stepantsjikowo" door „C omedia" vZUk&ib Perceel aan Wilsonsplein geeft een voorlopige oplossing De beste sigaret voor Uw gezondheid GASenELECTRA 1 et. duurder 1 PERZISCHE TAPIJTEN VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 PAGINA 2 Eerste klap is een daalder waard! T\ *1 *59 B. en W. achten reor ganisatie noodzakelijk Viering St. Franciscusfeest Openbare bespeling orgel in Teylers Museum SS" f 39.90 HAARDEN EN HAARDKACHELS Stremming opgeheven VOOR DE BABy Burgerlijke Stand Openbare aanbidding in St. Franciscuskapel Natuurbeschermingsweek SANTPOORT Ondanks vrijkomen van Proveniershuis 40-jarig jubileum Oude man door auto aangereden Ontspanningsavond voor ouden van dagen I ■11/ Tienduizenden van alle standen kennen sj opnieuw maar één sigaret—CHIEF WHIP. Hun rookgenot is oneindig veel groter, want in kwaliteit, smaak, zuiverheid kortom in alle opzichten is CHIEF WHIP ideaal en bovendien is het de beste J sigaret voor ieders gezondheid J Ook U kunt veel meer genieten—ga over op de "enige" sigaret— GAAT HONDEN ZIEN Zondag tentoonstelling in Krelagehuis Boekhouder bedroog zijn baas Bond v. Vocale Kwartetten Twee beroepsmisdadigers voor de rechtbank HEEMSTEDE „Nut en Genoegen" viert 30-jarig bestaan Vergadering Kath. Volkspartij Winnaars sport* prijsvraag BLOEMENDAAL Raadsvergadering van eèn half uur Te lui om te werken Jongeman stal van hospita Jongeman bestal zijn moeder Indonesische fondsen gevraagd Beurs van Amsterdam Beurs van New York De Haarlemse K-A.B. was de mening toegedaan, dat het nieuwe winterpro- gramma moest worden ingezet met een klinkende feestavond, omdat per slot van zaken de eerste klap toch altijd nog een daalder waard is. Nou, die klap is meer waard geweest dan een daalder. Want honderden hebben in de afgelo pen dagen en de komende week zul len dat er nog enkele honderdtallen doen kunnen genieten en griezelen Van „De man in monnikspij", een spel, dat door de leden van het Amster dams Amateurtoneel in gebouw Sint Bavo voor het voetlicht werd gebracht. Dat ging er allemaal zo kostelijk en bijna onbezorgd toe, dat wij met het grootste plezier en tegelijk met de no dige rillingen heel die mysterieuze ge schiedenis hebben gevolgd, welke het pension „Monniksoord" zoveel ver schrikkingen bezorgde- Het verhaal draait om de roof van een grote hoeveelheid goud, welke in Teneinde bétere mogelijkheden te scheppen voor de exploitatie van de ijsbaan achten B. en W. het noodzakelijk deze geheel te reorganiseren. In overleg met de vereniging „IJsclub voor Haar lem en Omstreken" is een reorganisatie plan ontworpen. De aan de uitvoering van een deel van dit plan verbonden kosten kunnen worden bestreden uit een speciale post, daar deze uitvoering zou geschieden volgens de „gemeentelijke sociale voorzieningsregeling voor hand arbeiders". Daarenboven zal de verlichting ver anderd moeten worden. De kosten daar van ramen B. en W. op vierduizend gulden. Zij stellen de raad voor dit be drag ter beschikking te stellen. Door een gelukkige omstandigheid zijn zij in staat voor de uitvoering van de hierbedoelde werken een bedrag van tienduizend gulden te lenen onder be paalde voorwaarden. B. en W. achten het .gewenst, dat de gemeente van deze aanbieding gebruik maakt. In deze zin formuleren zij ook hun voorstel aan de raad. Kerkelijk en buitenkerkelijk gaat het S F. L. (Haarlem-Noord) weer op Franciscaanse wijze het Patroonsfeest vieren van het jeugdhuis. Zaterdagavond 6 October van 7 tot 9 uur is er in de kapel gelegenheid tot biechten voor de jongens en voor de ouders van de jongens. Niet de pater directeur, maar pater Scheilart uit de pastorie van de Nieu we Groenmarkt zal daar biechthoren. Zondagmorgen 7 October om half 9 is de plechtige Hoogmis tot intentie van bestuur, jongens en ouders. Bij deje Hoogmis worden, behalve de jon gens, ook allé ouders uitgenodigd. Ook belanghebbenden zijn welkom. ""Onder de hoogmis gelegenheid tot communiceren. Na de hoogmis wordt er een feestontbijt aangeboden aan jongens en ouders in de gymzaal van de school van de Eerw. Zusters. 's Middags om 3 uur feestmiddag voor de jongens van 7 tot en met 11 jaar in de gymzaal- 's Avonds om 7 uur toneel avond in het eigen gebouw. Door de jongens zal opgevoerd worden het stuk: „Samson en Moot doen aan boksen". Woensdagavond 10 October om 8 uur toneelavond voor de ouders. Het bestuur hoopt dat ook de ouders aan deze feestviering kerkelijk en bui tenkerkelijk zullen deelnemen. Dat de jongens komen, wie zal daar aan twijfeien. Op Zondag 7 October zal het eenén- dertigtoonsorgel in Teylers Museum tus sen 14 en 15 uur bespeeld worden door de cantor-organist Paul Chr. van Weste ring. Het koor der Begijnhofkapel zal daarbij medewerking verlenen. Uitgevoerd zullen worden werken van SweeUnck. Handel, Hurlebusch, Van Westering en Gabriël Fauré. (Messe basse). Teylers Museum is kosteloos toegan kelijk. Er zijn slechts enkele zitplaatsen.: Advertentie met dubbele capuchon In wit, bleu en beige Monniksoord verborgen moet liggen. Twee daders van de roof, verraden door het hoofd van de bende, hebben een langdurige straf moeten uitzitten voor het misdrijf, maar wanneer zij hun tijd hebben uitgezeten, gaan zij beiden huns weegs om de verrader zijn daad be taald te zetten. Dat wordt dan een merkwaardige ontmoeting in „Monniks oord", waar de meest schrikwekkende taferelen elkaar in angstig tempo op volgen. Daar wordt met de dood ge speeld alsof het niets is, maar tenslotte krijgt de ware misdaad zijn straf en vindt tussen de bedrijven door een prille liefde haar beslag. Meer willen we er niet van zeggen. Het Amsterdamse gezelschap was ove rigens met een prachtig stel spelers op gekomen en de manier, waarop zij dit spel ontwikkelden, bood eigenlijk geen gelegenheid om met een ernstig gezicht de prestaties afzonderlijk te beoordelen. Daar was een groep aan het werk, die als geheel boeide van het begin tot het einde. De vlotheid, waarmede geacteerd werd, getuigde van een bewonderens waardige teamgeest, en dat is het ons inziens geweest, wat de avond tot een succes maakte. Wij genoten van de excentriek mrs. Elvery en haar geëxalteerde dochter, de nerveuze pensioneigenaar maakte zich toch niet zo heel erg druk en zijn lieve dochter vlinderde alleronschuldigst tus sen al die griezeligheden rond haar heen. Dt butler was alleen al in staat om de juiste sfeer te brengen en de waardige dominee was ongetwijfeld de verrassing van de avond- William Goodman deed het opvallend rustig, maar werd daardoor ook de clou van het spel. Van de overigen ook niets dan goeds, maar in het bijzonder willen wij toch onze bewondering neerschrijven voor het prettige en tegelijk scherpe op treden van hoofdinspecteur Hallick en het drinkemansoptreden van Ferdinand Fane. H. Advertentie Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 tegenover de kerk Betaling in overleg. BIOSCOPEN: Rembrandt: Angelo (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Palace: Het pad der zonde (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Het le ven van een danseres (18 j.), 2, 7 en 9.15 u.; Za.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Ik zoek vergelding (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur: City: Het zwaard in de woestijn (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarnc: ,,Het grenslegioen" en .Vrouwen in uni form" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 5 October Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Toon Verhey; Solist: Sas Bunge, piano, 8 u. Stadsschouwburg: De Hoofdstad Operet te met „Ich küsse Ihre Hand Madame", 8 uur. Zaterdag 6 October Stadsschouwburg: De Hoofdstad Operette met ,,Ich küsse Ihre Hand Madame", 8 u. De stremming bij Slotcrdjjk is sinds vanmiddag één uur geheel opgeheven, zodat van dit tijdstip af de treinen op het traject AmsterdamHaarlem weer op dubbel spoor reden. De treindienst is daarmede in de normale toestand hersteld. „We zoeken wel naar een middel om elkaar te vernietigen, maar niet om el kaar lief te hebbenzou de lijfspreuk kunnen zijn van overste Jegor lljitsj Rostaneff, bezitter van het landgoed Stepantsjikowo. Deze uitspraak van Maria-Louise Doudart, de bewerkster van Dostojefski's enige humoristische roman, tot, naar het programma 'n beetje dwaas vermeldt, „blijspel voor het toneel", speelde me enige malen par ten bij het Zien van de première, die de toneelgroep Comedia gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg van dit stuk gaf. Er is voor ons, die de geboorte en de stevige groei van „Comedia" met zo veel interesse hebben gevolgd, geen enkele aanleiding om na de splitsing van de groep, met alle rampzalige ge volgen van dien, een welwillende hou ding, welke critiek geenszins uitsluit en uit mag sluiten, te laten varen. Maar van de andere kant dient een door de Haarlemse gemeenschap niet onbelang rijk gesubsidieerd toneelensemble te voldoen aan bepaalde artistieke eisen en moet er voor gewaakt worden, dat de toeschouwer zijn belangstelling voor het toneel niet dreigt te verliezen. Wanneer de voorstelling van „Het mannetjesdier" minder gunstig beoor deeld is en die van „Het landgoed Ste- pantejikowo" scherpe critiek vereist, dan gaat het er op lijken, dat er „naar een middel gezocht wordt om te ver nietigen en niet om lief te hebben". Maar men kan ook het oude gezegde nuttig oordelen, dat luidt: „wie zijn vriend lief heeft, kastijdt hem". De romans van de Russische meester zijn verfilmd en uit elkaar gereten. Nu is dan „Het landgoed" voor het toneel bewerkt, waardoor 'n vrij smakeloos misbaksel is ontstaan, ook al sloot dit goede 'speelscènes niet geheel uit. Dit blijspel „doet" het publiek echter niets, het luistert, lacht zo nu en dan. maar kan niet geïnteresseerd blijven. Enkele figuren uit de roman komen uitbundig naar voren en verschillende andere z ij n er wel, doch hebben geen functie voor degenen) die bet boek niet gele zen hebben. En men behoeft m.i. van de toeschouwer niet te verwachten, dat hij „Dostojefski" eerst ter hand heeft genomen. Twee hoofdfiguren treden op de voorgrond. De overste, een zwakkeling van formaat, door zijn goede hart „een kind van veertig'., en Foma Fomitsj, een oude aartsparasiet, die in het huis van de overste de baas speelt, er letter lijk uitgegooid wordt en als pseudo- weldoener terugkeert, doordat hij zijn gastheer het geluk van de liefde niet langer ontzegt. Joan Remmelts stelde de zwakkeling voor met niet voldoende overtuiging en een soms hinderlijk gebrek aan rolken- nis en Cor Hermus maakte van de pa rasiet een tragi-komische figuur, lach wekkend, maar eerst in het vijfde be drijf treffend door karakterloosheid. Om deze twee personen heeft de be werkster een hele serie vage of plot seling al te zeer uitbarstende personen geplaatst en regisseur Cor Hermus gaf de laatste serie injecties met te grote dosis vitamine. Magda Janssens als een oude, dwaze vrouw, mocht er nog wel zijn, maar Marie GilhuysSasbach was beslist onuitstaanbaar. Guus Hermus completeerde het dansende gekkenhuis aan het eind van het stuk door een dronken geleerde te creëren van het type „hou op, meid, ik kan niet meer". Rustig temidden van de woelige baren stonden daar Bep Dekker-als Nastassja en Steye van Brandenberg als de neef van de overste. Hier kan ik het bij la ten, al is de lijst van spelers en speelsters veel groter. Vervelen doet men zich niet bij een dergelijke 'voorstelling. Dit toneel seizoen vraagt echter méér, positief en absoluut, nadat de dagen vam steeds maar goed bezette zalen zelfs in Haarlem voorbij zijn. Ook de abon nementsvoorstellingen dienen ieder te overtuigen, dat het goede toneel in vele opzichten méér waard is dan film, televisie of circus. De liefde en niet de vernietiging van het toneel staat de eerlijke en vrije criticus bij het kastijden van enige groep uit sluitend voor ogen. Dit moge dam bij deze première van „Comedia'' nog eens vastgelegd worden. v. W. AN6GANG «6 TELEFOON 144)1 GEBOREN: A. Bark—Eskes, A. Ever- senKnibbe, M. A. F. H. de WijsTa- bois, allen een zoon; M. J. van Belle van Loocke, G. C. Janssenvan der Zande, M. E. van Duijnen—Wesselius, N. Verschoof—Renijl, M. Hellingman— Wehnes. C. van der PluijmToi, allen een dochter. ONDERTROUWD: C. Bossers en E. van. der Parre. GEHUWD: E. J. Akkerboom en C. J. J. Das, E. W. Zwart en T. M. J. H. Heijnen; P. Rispens en N. W. Huijzer, W. F. Hessen en C. Verhagen. OVERLEDEN: S. P. Stolwijk, 78 i. Gierstraat; W. van de Manakker Pin- gueele 85 j. Ant. van der Goesstr.; H. T. A. 'de Vos. 67 j. Planetenplein. Aavertentte BECKING BONGERS HAARDKACHELS I OUDE GROENMARKT 16-14 j HAARLEM TELEFOON 11266 Zondagmiddag 7 October (octaaf v.h. feest van St. Franciscus) zal in de ka pel van het St. Franciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 alhier, het H. Sacrament ter openbare aanbidding zijn uitgesteld van één uur tot half vijf. Het S.F.L. vertrouwt, dat zeer veel katholieken dan een bezoek zullen brengen aan de St. Franciscuskapel in de Zoetestraat. Tentoonstellingen in de Vleeshal en in de Vishal, Grote Markt. Vleeshal: Diorama bosbrandbestrijding. Dahlia-expositie. Inzending van de Ver eniging tot behoud van Natuurmonu menten. Schelpenexpositie. Vishal: Paddenstoelententoonstelling. Dahlia-expositie. Diorama duinen Ken- nemerland. Kaarten planologische dienst, tekeningen, enz. Vleeshal (verdieping): Tentoonstelling van tekeningen en foto's, voornamelijk het Kennemerland betreffende. De exposities zijn geopend van des morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. Excursies onder deskundige leiding worden gehouden: In de Kennemerduinen (aanmelden ingang bij de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal) om half 3 en 4 uur Zaterdag; in de Gem. Kweektuin en de plantsoe nen te Haarlem (aanmelden Kleverlaan 8) om half 3 Zaterdag; in Thijsse's Hof (aanmelden ingang Mollaan) om half 3 Zaterdag. Lezingen: Vrijdag om 8 uur: ir. A. Stoffels in Frans Halsmuseum; Jan P. Strijbos in Weth. Westerveldschool. Advertentie ONTVANGEN GROTE COLLECTIE COMPLETE WONINGINWCHT1NO ButellarilUr. 13-17 1WI«0 T«l tJOlT Ondanks het vrijkomen van het Pro veniershuis als gevolg van het betrek ken van het perceel aan de Raamsingel no. 2 door de Gem. Dienst voor Soc. Za ken, blijft voor de gemeente dringend behoefte bestaan aan kantoorruimte, o.m. voor de Dienst voor de Lichamelijke Op voeding, de gemeentelijke inspecteur voor het L.O.. de muziekbibliotheek van de Stadsbibliotheek en Leeszaal (de daarvoor gebruikte ruimte is nodig voor de boekerij), het Sociaal Voorlichtings- bueau en de Industriestichting, voor welke een goedkopere huisvesting dan tegen een jaarlijkse huurprijs van 900 gulden moet worden gevonden. Het Pro veniershuis biedt verscheidene mogelijk heden; om het gebouw echter in een bruikbare toestand te brengen zijn vrij kostbare voorzieningen nodig, welke thans niet kunnen worden gefinancierd. Het ligt in het voornemen van B. en W- om de vijf huisjes, welke destijds ten behoeve van de Dienst voor Soc. Zaken aan hun bestemming zijn onttrokken, weer als woningen te doen inrichten. Zij zullen evenwel de mogelijkheden, welke het Proveniershuis daarnaast nog biedt, nader onder de loupe nemen. Hoewel nog niet met zekerheid kan worden me degedeeld, hoe de beschikbare ruimte zal worden verdeeld, blijkt uit het bo venstaande wel voldoende, dat meer ruimte nodig zal zijn dan beschikbaar is. Het zou een gelukkig toeval genoemd kunnen worden, dat juist in deze situa tie het perceel aan het Wilsonsplein no. 911 met uitzondering van enige kamers aan de gemeente in huur wordt aange boden. De eigenares is bereid dit per ceel voor vijf jaar in huur af te staan tegen een huurprijs van vier duizend gulden per jaar. Naar de mening van B. en W. is deze huurprijs aanvaardbaar. Zij stellen de gemeenteraad voor tot hot huren van de aangeboden ruimte te be sluiten. Dinsdag 9 October hoopt de heer J. C. Roelofs, werkzaam in de Monoty pe-afdeling van de N-V. Drukkerij „De Spaarnestad", de dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren bij genoemd bedrijf in dienst trad. Op de Rijksstraatweg werd gister middag ter hoogte van de Schoterbcs- straat een 74-jarige man aangereden door een 56-jarige dame uit Bloemen daal. De bestuurster vafi de auto reed in verboden richting. Ter plaatse is de weg gedeeltelijk opgebroken en de oude man stak het rechter gedeelte van de rijweg over, toen hij door de uit de verkeerde richting naderende auto werd gegrepen. Hij kreeg een bloeduitstor ting in het linkerbeen en klaagde over pijn in de linkerschouder. Tegen de autobestuurster werd pro ces-verbaal opgemaakt. Vrijdag 12 October geeft het Haar lems Christelijk Mannenkoor een ont spanningsavond in het Gem. Concertge bouw, waaraan behalve het Mannenkoor ook medewerken de bekende N.C.R.V- ensembles Vrij en Blij en Mandolinata onder leiding van Wessel Dekker en Henk -Dorel. Het Mannenkoor, dat onder leiding staat van Bernard Verboom, wordt in enkele nummers op de piano begeleid door mej. Bertje Davelaar. Het bestuur van het Ned. Herv. Kapelkoor te Santpoort heeft besloten aan de ouden van dagen te Santpoort een ontspanningsavond aan te bieden, welk aanbod vanzelfsprekend door de Commissie voor Ontspanning van Ou den van Dagen gaarne is aanvaard. De uitvoering vindt plaats op Vrijdag 12 October, 's avonds acht uur. in de zaal van De Weyman. Medewerking aan deze avond verlenen het Ned. Herv. Kapelkoor, mej. Lies van Dillewijn, piano; mevr. Kuiler, declamatie; de heer H. J. de Haas. solo-zang en „De Monica's". een mondaccordeon-gezel- schap. dat gezellige liedjes, om mee te zingen, zal brengen. Voorts zullen de leden van het Ned. Herv. Kapelkoor enige voordrachten houden en enkele Advertentie CHIEF WHIP Toen tussen de eerste en tweede we reldoorlog de kynologenclub „Amster dam" haar tentoonstellingen verlegde van Amsterdam naar Haarlem, was dat om twee erdenen. De accommodatie in de hoofdstad was onvoldoende of te duur; het gevoel voor honden en ten toonstellingen zat bij de Haarlemmers dieper dan bij de Amsterdammers. En dus werden vrijwel jaarlijks in het be kende Brongebouw, dat later plaats moest maken voor het Sportfondsenbad, de hondententoonstellingen gehouden, die bij vele ouderen nog de aangenaam ste herinneringen zullen opwekken. Am sterdam had daarmee tevens Haarlem ,op poten" geholpen, want er kwam een Kynologen Club „Kennemerland". Sinds de afbraak van hgt Brongebouw werd later nog één tentoonstelling te Haar lem gehouden, in het Krelagehuis. De K. C. Amsterdam keerde terug naar haar domicilie, de K. C. Kennemerland stond nog in de kinderschoenen en heeft aan de toekomst gebouwd door 't hou den van lezingen, clubmatches, film avonden, terwijl burgemeester Cremers bij zijn vestiging alhier het bescherm heerschap aanvaardde. Met een ge restaureerd Krelagehuis moet een ten toonstelling mogelijk zijn. Het Centraal Terrier Comité heeft het aangedurfd een tweede tentoonstelling van uitslui tend Terriers op 7 October in het Kre lagehuis te houden- Zondag zal men er circa 110 Terriers, verdeeld over 15 soor ten, kunnen bewonderen; zeker geen on aardig aantal, als men bedenkt, dat er geen kampioenschappen aan verbonden zijn. De hoogste Haarlemse instanties hebben hun medewerking betoond; bur gemeester Cremers, het bestuur van Haarlems Bloei, de directies van de- beide voornaamste dagbladen hebben in het ere-comité zitting genomen en fraaie prijzen uitgeloofd. Als alle hondenliefhebbers uit Haar lem en Omstreken Zondag tussen 9 en 6 uur in het Krelagehuis komen, is succes vrijwel verzekerd. Een tweedehands auto, een radio en een serie gramofoonplaten had ae 19- jarige Haarlemse boekhouder T. A. M. zich aangeschaft voor het geld dat hij zijn werkgever afhandig had gemaakt in de drie maanden dat hij bij deze in dienst was. De jongeman was in dienst bij een opkoper. Regelmatig verduisterde hij sommen gelds van de opbrengst van de lompen, die iedere dag werden ver handeld. Om zijn knoeierijen te dekken schreef hij valse nota's en valse bonnen. Natuurlijk liep de jeugdige misdadiger tenslotte toch tegen de lamp. Gisteren had hij zich voor de Haarlemse recht bank te verantwoorden. De officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, eiste een jaar gevangenisstraf door te brengen in de Bijzondere Jeugdgevangenis te Zutphen. De verdediger, mr. Proper, be pleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. De Bond van Vocale Kwartetten in Haar lem en Omstreken welke een voortzetting is van de „Bond van Gemengde- en Mannen- kwartetten" en sinds begin 1951 weer werk zaam is, zal naast de intieme viering van zijn 15-jarig bestaan in Maart 1951 ook in het openbaar optreden. Op 8 October zal hij dit feit herdenken met een concert in de Tuinzaal van het Concertgebouw te Haar lem, waarop elk van de leden een tweetal composities ten gehore zal brengen en waar aan de heren Borenzo Pappolo, viool, en Sas Bunge, klavier, medewerking zullen verlenen. Twaalf veroordelingen had de 53-jarige Haarlemse bakker H. G. H. reeds achter de rug. Gisteren stond hij in het ver dachtenbankje van de Haarlemse recht bank om voor de dertiende maal in zijn leven een straf tegen zich te horen eisen. En deze was niet mis! De officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman. requireerde twee jaar gevangenisstraf tegen deze beroepsmisdadiger. De bakker, die door het gedrag van zijn vrouw op het slechte pad was ge bracht zo zei hij tegen de president mr. Mulder reed in de nacht van 30 Juni op 1 Juli op de fiets door Bloemen daal. Op zijn tocht zag hij ergens het raampje van een voordeur open staan. De man stapte af, stak zijn hand naar binnen en kon zo gemakkelijk de deur openen. In het huis zag hij een kistje op de huiskamertafel staan, waarin o.a. een broche, twee kettinkjes en een dames-polshorloge lagen. De bakker nam het kistje mee en pakte tegelijk van de kapstok in de hall een regen mantel mee. De rechtbank zal over veertien dagen beslissen of de man deze misdaad met twee jaar moet beboeten of niet. Het record aantal veroordelingen gis teren had de Amsterdammer C. S. achter de rug. Vijftien maal reeds had hij een vonnis over zich horen vellen. Toch kon hij het stelen niet laten. De zevende Augustus wandelde hij in Haarlemmer- liede. Moe van het lopen „leende" hij voor het gemak maar een fiets uit een schuurtje. Hij kon er helaas maar enkele meters op rijden. Toen werd hij reeds door een politieagent in de kraag gegre pen. De agent kende de fiets toevallig cn wist dus dat deze niet van deze be rijder kon zijn. De officier eiste anderhalf jaar. De verdediger, mr. Luikinga, vroeg een ge deeltelijk voorwaardelijke straf daar de verdachte voor het eerst na achttien jaar werk had gevonden! Over veertien dagen volgt de uit spraak. In een in aanbouw zijnd huis op de hoek van de Eksterstraat en de Vondel- weg waren timmerlieden gistermiddag bezig met het plaatsen van een trap. Een van hen, de 48-jarige M. A. V. uit Haarlem, kwam de trap af, toen deze nog niet geheel vastgezet was en plotseling losliet. De timmerman kwam met zijn hoofd op een van de treden terecht en liep een bloedende hoofdwon de op. Per ziekenauto werd hij naar St. Joan de Deo vervoerd. In Sept. 1951 werden de volgende aan tallen boeken uitgeleend door: de Prin senhofbibliotheek 12.800, 't filiaal „Huis te Zaanen" 4.460, de uitleenpost Spaarn- dam 256, de Muziekbibliotheek 916, de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 3.384. tezamen werden uitgeleend: 21.816 boeken (v.j. 17.735). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: de Prinsenhofbibliotheek 4.956, het filiaal „Huis te Zaanen" 618, de Ge meentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 417.-tezamen werden de leeszalen bezocht door 5.991 bezoekers en bezoeksters (v.j. 5.282). Het grote tokkel-orkest „Caecilia" uit Amsterdam, o. 1. v. Chris Mouter, geeft Zondagavond 7 October een po pulair concert in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Solisten zijn: Chris Mouter, gitaar; Willy v. d. Steeg, sopraan; Cees Bor ger, bariton. De toneelvereniging „Nut en Genoe gen" herdenkt Zaterdagavond haar 30- jarig bestaan met een opvoering van ..Krates". De vereniging is een voortzet ting van een ontspanningsorganisatie voor het gemeentepersoneel en zij neemt onder de toneelvereiiigingen alhier een zeer eigen plaats in, omdat zij de enige is, die onder leiding van een beroeps regisseur, n.l. de heer Ferd. Koolbergen, haar uitvoeringen geeft. Verschillende personen, die bij de op richting aanwezig waren, maken thans als donateurs nog deze feestelijke her denking mede. De vereniging heeft in de afgelopen periode veel goeds verricht door vaak te spelen voor liefdadige doeleinden. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat twee dames n.l. mevrouw Rison en mevrouw Beck van de oprichting af donatrice zijn en dus wel de vereniging trouw hebben ge steund. Ook buiten Heemstede heeft ..Nut en Genoegen" een zeer goede naam. hetgeen wel blijkt uit het feit dat zij drie uitnodigingen heeft ontvangen om in Amsterdam te komen spelen. Het ledenaantal is momenteel 20 en de acti viteit van het huidige bestuur is een waarborg voor het handhaven van het thans bereikte peil.' Onder voorzitterschap van ir. A. 'H. IJselmuiden kwam Donderdagavond de afdeling Heemstede van de Kath. Volks partij in het Parochiehuis bijeen. De voorzitter verbond aan zijn openings woord een uitgebreide beschouwing over de binnen, en buitenlandse politiek en stelde daarbij o.m. vast dat de hou ding van sommige mogendheden ten aanzien van Spanje en het daar Per sende regiem nu niet bepaald de juiste is te noemen. Na deze opening hield de heer Th. Verhoeven, voorzitter van de raadsfrac tie van de partij, een korte doch duide lijke inleiding over gemeentepolitiek en de samenwerking met de P.v.d.A. die niet anders dan vruchtdragend genoemd kan worden. Hij legde er daarbij de na druk op, dat inzake gemeentepolitiek ook vaak de persoon een zeer voornaam punt is. in tegenstelling met de landspolitiek, waar de beginselen scherper tegenover elkaar komen te staan. Tal van vragen die rechtstreeks of zijdelings met dit vraagstuk verband hielden, werden door de spreker op bevredigende wijze be antwoord. Vervolgens hield de heer J. de Nijs, administrateur bij het Kath. Regionaal Bureau voor Voorlichting bij beroeps keuze, een lezing over het doel en stre ven van dit bureau en de mogelijkheden van een subsidie door de gemeenten. Dit laatste zal in de Kath. fractie nader wor den onderzocht. Ook hier werden ver schillende vragen naar genoegen beant woord. Tenslotte hield de heer IJselmuiden Jr. een zeer spitse en vaak geestige rede over „De Democratie op Drakenburgh" een beschrijving van enige door de spre ker bijgewoonde studiedagen. De spreker raakte hier slaags met enige jongeren de jongeren waren op deze vergadering zeer goed vertegenwoordigd en het werd een allergenoeglijkst debat, waar bij zeer harde waarheden werden ge plaatst en waarvan de aanwezigen veel liebben kunnen leren. De 13-jarige A. J. uit Haarlem heeft Woensdagmiddag om kwart voor drie tijdens het spelen op het Roemer Vis- scherplein zijn rechterbeen gebroken. De jongen is naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. lste prijs f 10.L. J. v. d. Hulst, Graaf Florislaan 25, Vogelenzang, 9 pnt. 2e prijs f 7.50: mej. H. J. Nelis, Madoerastr. 32, Haarlem (N.), 9 pnt. 3de prijs f 5.H. Draijer, v. Raep- horststr, 22, Ovcrvecn, 9 pnt. 4de prijs f 2.50: P. v. Deursen, Res Novaplein 3, Heemstede, 9 pnt. 32 inzendingen met 9 punten wer den uitgeloot. Slechts een half uur kwam de ge meenteraad van Bloemendaal gister middag in openbare vergadering bijeen ter behandeling van het enige punt, dat de agenda vermeldde. Het voorstel van B. en W. om ook in Bloemendaal de ta rieven voor gas en electra met 1 ct. te verhogen, vond aanvankelijk enige weer stand bij de heer Schulz <Arb.), die van mening was, dat de verhoging niet dwin gend was, omdat de bedrijven toch nog een winst maakten van 20.000. De heer Fije (KVP) echter, die eertijds een voor stander was van een verhoging niet slechts een halve cent, moest constate ren, dat de moeilijkheden zich opstapel den en dat het steeds meer een probleem werd om de eindjes aan elkaar te kno pen. De raad gaf tenslotte haar goedkeuring aan het voorstel van B. en W. Eén jaar gevangenisstraf luidde de eis tegen de Bloemendaler P. K., die giste ren wegens diefstal voor de Haarlemse rechtbank terecht stond. K. woonde met zijn moeder en broer in bij een Bloemendaalse familie. Hij was in Indië geboren en getogen en de kampjaren tijdens de Japanse bezetting hadden hun uitwerking op deze jonge man niet gemist. Gemakzuchtig en lui van aard kon hij er niet toe komen om door eerlijk werken een stuk brood te verdienen. En daar zijn devies was om zoveel mogelijk geld zo makkelijk mo gelijk in bezit te krijgen, nam hij zijn toevlucht tot oneerlijke handelingen. Zo nam hij eens een bedrag van f 40. uit een ijzeren geldkistje, dat geopend in een kast stond. Een andere maal nam hij f 30 uit eer* op tafel liggënde por tefeuille. Regelmatig verdwenen er zo kleine en grote bedragen van de darde, bij wie K. inwoonde. Gisteren had hij zich voor zijn unfaire handelwijze te verantwoorden. De of ficier van justitie vreesde het ergste voor de toekomst van deze jongeman en requireerde dan ook naast een jaar ge vangenisstraf een voorwaardelijke ter beschikkingstelling. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. .De 21-jarige kantoorbediende C. P. de H. uit-Bloemendaal hoorde gisteren een gevangenisstraf van +t'cn maanden te gen zich eisen,' waarvan vier voorwaar delijk. Om zichzelf in de gelegenheid te stellen aan zijn overvloedige eisen te voldoen was deze jongeman er niet van teruggeschrokken om zijn eigen moeder een weduwe, die van een karig pen sioen moet rondkomen te bestelen. Hij liet zo o.a. een gouden ringetje met brillantje, een broodrooster, een da masten tafellaken, 24 zilveren taart vorkjes, een kaasschaaf en nog meer luxe huishoudelijke voorwerpen ver dwijnen. Van de opbrengst kocht hij si garetten en ging naar bioscopen en dan cings. Daar zijn moeder de jongen maak te haar het leven tot een hel geen raad meer wist, is zij naar de politie gegaan om haar eigen kind aan te ge ven. De Officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. van der Valk Bouman, was van mening dat slechts een langdurige heropvoeding in de jeugdgevangenis hier nog redding kon brengen. Daar plaatsing in de jeugdge vangenis onmogelijk is, kwam hij tot zijn eis van tien maanden. Over veer tien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. De heer A. Roldanus uit Haarlem is aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam bevorderd tot arts. Dinsdag 9 October gaat de heer W- Weiland, meesterknecht bij de Chem. Cosm. Fabriek „AKRU", na een 50-ja- rige arbeid aan de fabriek, deze verla ten om op zijn 65ste jaar van een wel verdiende rust te gaan genieten. De heer Weiland heeft alle ups en downs van het bedrijf meegemaakt en. zich steeds doen kennen als een eerlijk, betrouwbaar en consciëntieus medewer ker. Amsterdam, 4 Oct. 1951. Op de aandelenmarkt trokken van daag de Indonesische fondsen de aa™" dacht door een vaste houding, terwijl de handel op sommige ogenblikken tame lijk levendig was. Vooral suikeraandelen lagen gevraagd in de markt. (Niet-officlele Koersen) Vorig Opening slot 5/10 3% Nederl. 1948 3«/4 pCt. Ned. 1950 3-3 i/a Nederland 1941 3 Ned. 62-64 oebfac. inschr. GrtbK. '48 3 pCt. Ned. Handel Mi), eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Neü. Kabel Philips N ieuwe Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Rubbei Koll. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mö Ned. Scheepv. Unie B.V.A. Deli Mij. eert. 86 87 ft 86 H 83'g 87% 144 168 109 123 164 153-'-a 230% 214 170% 163 A 3C0% 106»2 179 134ib 148% 114% 93 86% 232 302 164 1341,2 149 "II41/2 93 tnaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater Ü.S. Steel 4/10 3/10 49% 551 '4 55% 72% 72 "4 61 61% 52 521'2 14% 14% 87% 87% 75 75% 13% 18% 24% 24% 43% 44% 68 67 66 65% 55% 55% 4.i% 43% 43% 44

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2