Leider van de opstand tot vijftien jaar veroordeeld Diefstal uit gelokt? £Wc de N/oorman: DE VRIJS DEP WRAKE Nederlandse Comedie Vreemd Voetbalspel speelt H Moeilijkheden voor bouwers in Australië 'lilt hetüagCoek Van ElAAR r Peron lankmoedig Emigratie uit Europa Tsjoeikof: „Niet wij maar u blokkeert Europese arbeiders voor scholing naar de Verenigde Staten J VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 PAGINA 5 Slechts beperkt schema met korte looptijd Benelux-vlag onthuld Examens De blokkade van Berlijn Westerse beschuldigingen afgewezen Inbraak met gevolgen Bestolene hoort zelf één jaar en één maand eisen Nieuw record 30 km. A Honderd uit Nederland Sportieve klucht in twee bedrijven SST* Nederlanders in Korea met muziek begroet Vrouw in zinkend schip verdronken Aankoop van prefabs zeer riskant V. Donner voorlopig eerste in Haags tournooi Euwe remise met Miihring na sensationele partij Sportflitsen van SCHEEPVAARTBERICHTEN Het Hoge Argentijnse Gerechtshof te Buenos Aires heeft generaal Benjamin Menendez, die de leiding had van de opstand tegen president Peron. tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld en hem oneervol uit de militaire dienst ont slagen. Zeven andere officieren werden veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van drie tot zes jaar. De kolo nels Rodolfo Larcher en Luis Buzzetti werden veroordeeld tot respectievelijk zes en vier jaar gevangenisstraf en even eens ontslag uit de dienst. In de be slissing die goedgekeurd werd door pre sident Péron, is bepaald dat alle veroor deelde officieren hun militaire rang verliezen. De officieren, die Vrijdag j.l. hebben deelgenomen aan de korte en mislukte revolutie, waren aanvankelijk met de dood bedreigd. Volgens de dagbladen te Buenos Aires had de aanklager voor Menendez de doodstraf geëist. Alle straffen die tot dusver bekend De conferentie te Napels over emigra tie uit Europa heeft gisteren een project voor het afvoeren van vijf millioen per sonen uit Europa in de komende vijf jaar ter zijde gelegd. Met het project zou een bedrag gemoeid zijn geweest van hon- derdmillioen dollar. In plaats daarvan besloten de afgevaardigden slechts een beperkt schema met korte looptijd op te stellen ter stimulering van de emigratie. Na verklaringen van de Amerikaanse gedelegeerden kwam men tot de con clusie, dat dit plan het maximum zou zijn waarop men zou kunnen hopen, de steun van het Amerikaanse Congress te krij gen. Verder werd besloten een beginsel verklaring op te stellen voor een inter nationaal orgaan voor de emigratie, die bewaard zal moeten blijven tot het ogen blik, waarop het congress bereid is maat regelen voor langere termijn uit te wer ken De conferentie wordt bijgewoond door vertegenwoordigers uit alle Marshall- landen, en door de voornaamste landen, die Europese immigranten opnemen. De conferentie zal de komende tien dagen een nauwkeurige definitie trach ten op te stellen van de wijze, waarop °hmiddellijke internationale actie op kor te termijn zal bijdragen tot de migratie kit gevaarlijk overbevolkte Europese ge iteden met name Italië, West-Duits- H Oostenrijk, Griekenland, Neder- and, Malta en Triest. In de Haagse Dierentuin heeft tijdens een Beneluxbetoging de heer Julius Hoste, voorzitter van het Belgisch co mité Benelux, een vlag voor de Bene lux onthuld. Deze vlag, welke werd ontworpen door de voorzitter van de Beneluxcommissie, de heer Guy de Wargny. bestaat uit de rood-wit-blauwe banen "van Nederland en Luxemburg, waarin een zwart blok is verwerkt. Door dit blok staat de gulden leeuw van België zodanig, dat deze de vier kleuren bijeenhoudt. Bij de onthulling der vlag werden de volksliederen der drie landen gespeeld. DELFT Prop. civiel-ing.: A. Berting, Den Haag; B. Cats, Gouda; E. Choufoer, ben Haag; A. Didde, Vught; C. de Waal, Krimpen a. d. IJssel. Prop. bouwk. ing.: G. Berends, Rheden; P. Boudens, Vlaardin- Sen; J. Cannegieter, Haarlem; K. Deen, Ul- Venhout; C. Douma, Delft; A. Helfferich, Den Haag; F. Heymann, Wassenaar; T. de Jong, Hilversum: L. Kleijn, Den Haag; S. Knoester Den Haag; W. v. d. Lingen, Delft; M. Mersel, Rotterdam; T. Nabben, Sittard; E. Ruijter, Arnhem; W. Saarberg, Heemstede; K v Santen, Den Haag; G. Sterrenburg. Heemstede; T. IJtsma, Rijs- Jtek; A. Zinsmeister, Hengelo. Prop werk- ttugk. ing L v d Borden, Amsterdam; H- Bosch, Den Haag; H. Ens, Papendrecht; ij' akkel, Amsterdam; Xe Keng Gie, Delft; beekUDelet' Lisse' F- v- Krugten, L. Ooster ?5 gemaakt zijn, geven echter van een gro tere lankmoedigheid blijk dan verwacht was. Generaal Peron heeft gisteren een on verwacht bezoek gebracht aan het grote vliegveld Ezeiza, in de buitenwijken van Buenos Aires. Hij was vergezeld van de ministers van Defensie, Vloot, Leger en Luchtmacht. De soldaten wer den in tijdelijke kampementen onderge bracht op pleinen, in de haven en op an dere plaatsen, en monteerden luchtaf weergeschut en anti-tank kanonnen on der de ogen van het publiek, aldus meldt A.P. Generaal Tsjoeikof, de voorzitter van de Russische bestuurscommissie in Duitsland, heeft aan de Amerikaanse, de Engelse en de Franse Hoge Commis saris brieven gestuurd, waarin hij hun jongste beschuldiging, dat de Oost- Duitse autoriteiten de normale handel en de verbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland belemmerden, van de hand wijst. „De feiten bewijzen, dat de Engelse, Amerikaanse en Franse bezet tingsautoriteiten een reeks beperkende maatregelen hebben ingevoerd, die hierop zijn uitgelopen, dat de handels overeenkomst voor het jaar 1950 voor nog geen vijftig procent is nagekomen. Het is bekend, dat de Amerikaanse, Engelse en Franse autoriteiten de onder tekening van de handelsovereenkomst voor 1951 op alle mogelijke wijzen heb ben bemoeilijkt, aldus Tsjoeikof in deze brieven Volgens Tsjoeikof is deze overeenkomst daardoor pas 20 Septem ber getekend. Alle door de Russische contröle-organen genomen maatregelen zijn in overeenstemming met de viermo- gendheden overeenkomst van 16 Januari 1946, aldus Tsjoeikof. (Van onze correspondent) Voor de Groninger Rechtbank heeft een 4 jaar geleden gepleegde inbraak bij de groentehandelaar E. in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen gediend en zoveel vraagstukken naar voren ge bracht, dat deze zaak de gehele dag heeft geduurd. Een getuige, die ter zit ting andere verklaringen aflegde dan vroeger, werd gearresteerd wegens ver moedelijke meineed. Terecht stond allereerst de 39-jarige viskoopman G. J. D. die bij de groente handelaar was binnengedrongen, toen de familie E. op bezoek was bij de groentehandelaar Ten B. Hij stal daar twee geldkistjes met een bedrag van f 4500. Verdachte bekende deze diefstal te hebben gepleegd, doch verklaarde dat hij dit had gedaan op instigatie van Ten B.. die een vordering van on geveer f 700 op hem had. Hij had het geld de buit die bij E. werd gestolen ook aan Ten B. afgedragen. De Officier van Justitie eiste tegen de indringer 10 maanden gevangenis straf. met aftrek. Toen werd de zaak behandeld tegen de groentehandelaar Ten B., die deze beschuldiging ont lokking van diefstal ten stelligste ont kende. Toen de Officier van Justitie aan het woord kwam. bleek dat de offi cier de tenlastelegging voldoende be wezen achtte om 1 jaar en 1 maand te eisen. De verdediger, mr. Van Zaayen, oefen de felle critiek uit op het feit dat hij in zijn functie belemmerd was. Tegen dit optreden van het O. M. protesteerde pl. scherp en hij heeft dan ook een klacht ingediend bij de Procureur Ge neraal te Leeuwarden. Tijdens door de Moskouse vereniging „Dynamo" georganiseerde wedstrijden heeft Jakov Moskatchenkov de 30 km gelopen in 1 uur 38 min. 54 sec. Dit is een nieuw wereldrecord; het oude stond sinds 3 Nov. 1949 met 1 uur 39 min. 14 sec. op naam van zijn landge noot Vanin. 84. De twee vijandige krijgers krijgen de kans niet om hun wapens te gebruiken. In een ommezien zijn ze omsingeld en van hun zwaarden en messen beroofd. Tot Likar's verbazing richt de oude bultenaar zich in zijn volle lengte op en hij staat alsof de bliksem door hem heen gaat, als hij in die baardige gestalte de koning herkent, die hij reeds zo lang dood waande. Achter de gevangenen aan gaan ze allen naar buiten. ,,Yark!" roept Eric, „neem deze kerels mee!" De kleine man zwaait vergenoegd met zijn zwaard. „Pas over vier dagen!" herhaalt Eric de boodschap en er trekken diepe rimpels in zijn voorhoofd. „Een zeer ongewenste vertraging op dit tijdstip!" „De legertros komt slechts langzaam vooruit!"' pleit Likar, „koning Lan&ha doet wat hij kan!" De Noorman knikt. „Langha is een trouwe vriend!" zegt hij waarderend, „doch vier dagenhet leven van Winonah en Erwin is er mee gemoeid Nu mengt heer Haifa zich in het gesprek. „Koning Langha behoeft niet eerst naar dit woud te komen!" betoogt hij, „zijn weg leidt hem beter direct naar Wogram's burcht! Daarmede winnen wij ander- halve dag!" „Juist, heer Haifa!" stemt Eric waarderend toe. „Doch wanneer ik nu met de oude vrouw meega en tegelijk de mannen meeneem, die naar binnen zullen worden gesmokkeld, dan nog moeten wij daar op de burcht een volle dag uitstel zien te be werken Misschien gelukt het," voegt hij er in gedachten aan toe, „die éne dag kan echter ook fataal wordenHet zij zo!" besluit de koning krachtig, „wij moeten het wagen!" Haifa stemt ijverig toe. Een van de mannen moet onmiddellijk naar koning Langha terugkeren," beveelt hij Likar, „en hem van ons verblijf binnen de burcht verwittigen! Zijn leger moet ons daar ontzettenVrouwe Astara trekt met de boodschapper mee! Zij kan ons niet in de burcht volgen, want haar wolfshonden laten haar nimmer allee.n en de dieren zouden ons kunnen verraden! En dat geldt ook voor die namaak- bochel van mij. Een wassen neus is een betere vermomming!" Onder de beschutting van de nacht naderen de getrouwen van de Noorman Wogram's burcht. Aan hun vreemdsoortige kledij zou men niet licht Haifa en Svitjold, Likar. Pum-Pum en zoveel andere beproefde aanhangers des konings herkennen. Maar oyider die kleding dragen ze hun wapenen mee en in hun ogen staat de wil geschreven om Hovin de prijs te doen beialen voor zijn wraakzucht. Luistermannen!" klinkt de stem van de Noorman gedempt, „een van onze vertrouwde dienaren wacht u op bij gindse eik en zal u veilig binnen de muren brengen. Wanneer wij allen binnen zijn, is er geen tijd meer voor overleg. Als Langha aangekomen is, zal een tinnejr schotel op de vloer kletteren. Dat is het teken om u klaar te houden. Het signaal geef ik zelf! Ik zal tot Hovin zeggenHet is tijd voor een aderlating! Dan weet ge wat u te doen staat: Eerst de koningiruen de prins in bescherming nemen en dan... Vooruit nu! Met uw moed redden*wij het land uit de klauwen van de overweldiger Advertentie Ongeveer honderd jonge Nederlandse arbeiders tussen twintig en dertig jaar kunnen voor een jaar naar de Verenigde Staten gaan om er in de industrie te gaan werken en zich er theoretisch te bekwamen. Deze bezoeken staan onder auspiciën van een nieuw programma van de E.C.A., dat thans officieel is aangekondigd. De eerste „leerlingen" zowel ge heel als half geschoolde arbeiders ko men voor de reizen in aanmerking zullen begin volgend jaar kunnen ver trekken. In totaal kunnen enige duizen den arbeiders uit alle Marshall-landen prA/*leiï?ri. van het n'euwe programma. deejnt^Laa"^1Jzen van Nederlandse deelnemers de selectie voor de eer- tp? elnd, October gereed moe ken Jnnr rif r^?ds een begin gemaakt. Productiviteit" (copCtgr0ep Opvoering ri oaucuviten <COP» samengestelde speciale coimmssie is er mce bflast Hoewel het op het ogenblik nog on mogelijk is de totale kosten van het programma te begroten, staat wei reeds vast, dat de mannen zelf zeventig pet. van die kosten met zelf verdiende dol lars zullen bestrijden. De E.C.A. draagt twintig pet. bij. terwijl de deelnemende landen zullen zorgen voor de resterende tien pet. Eventuele candidaten moeten zich kunnen bedienen van de Engelse taal, zij moeten leiding kunnen geven en zij behoren bovendien zodanig voor hun eigen beroep te zijn geschoold, dat zij in" staat zijn met succes in een Ameri kaanse fabriek te werken. De E.C.A. acht het gewenst, dat een deel van de uitgekozenen tot de niet-communistische vakbeweging van zijn land behoort. De bedoeling van het programma is, dat de Europese arbeiders na een jaar Jang als Amerikanen te hebben geleefd, gewerkt en geleerd in staat zullen zijn hun collega's in hnn eigen land in te lichten over leven en werken in de V. S. Volgens de voorlopige plannen zullen Nederland. Noorwegen. Denemarken, België, Turkije en Griekenland elk voor ongeveer honderd candidaten zorgen. Frankrijk en Italië zullen eri naar wordt verwacht, vierhonderd kunnen uitzen den; Engeland en Oostenrijk tweehon derd. Het aantal voor Zweden, Ierland. Portugal, Zuid-Slavië, Triëst en IJsland ligt beneden de vijftig. oe vreemd het u mis schien in de oren mag klinken, maar ook to neelspelers blijken er wel eens behoefte aan te hebben zich te buiten te gaan aan een of andere buitenis sigheid. Nu heeft men vroe ger gemeend, dat acteurs met anders deden; sinds deze be weringen in de oude (bur gerlijke) doos zijn opgebor gen kunnen wij er hier ver der ook het zwijgen aan toe doen. Om nu óp die behoefte terug te komen: gistermid dag heeft deze zich plotseling in alle hevigheid geopenbaard bij een aantal „comedianten" van het Amsterdamse gezel schap Nederlandse Comedie. En dus gingen de heren.... voetballen, welke sport voor een tonelist ongetwijfeld gro te sensaties biedt. Voetballen is natuurlijk wel een erg groot woord, maar dat zijn dingen, waar men fatsoen- ii.jkheidshalve niet over praat. Per saldo kan men over he ren als Guus Oster, Ton Lutz, Fons Rademakers, Hans Kaart en Johan Fiolet vóór acht uur 's avonds geen afkeu rende woorden gaan spreken. Trouwens, iedereen zelfs de geit van de Ned. Comedie was maar al te graag bereid er een gezellig lolletje van te maken, verwachtte zelf geen sportieve prestatiën. En wat was het niet heerlijk om voor een op dit punt zo ondeskun dig publiek te spelen. Er werden wel wat dingen over en weer geblerd, kennelijk in een verloren ogenblik van een medeburger uit het sport- soort afgeluisterd, maar voor namelijk waren het min of meer hatelijke opmerkinge-.. tjes, die men te horen kreeg. De belangstelling kwam ove rigens van goeden huize. Piet Kohier was zomaar op zijn oude dag (als we dit ten minste mogen zeggen) uit veiliger oorden naar de Kruislaan komen boemelen en kon daar met zijn collega's Anton Ruys, Joh. Bendien, W. Faassen, F. Lachapelle. An ton Burgdorffer en nog meer grootheden van het voetlicht de vele humoristische situa ties, die een minzame inter pretatie van de regelen der balworstelarij schept, becom mentariëren. En werkelijk, die toneelspelers openden gans nieuwe voetbal-wegen. Neem bijvoorbeeld de ver richtingen van Johan Fiolet, die de gelederen van der Co medie-anten tegenstanders, de Toneelschool, versterkte. Een Keeper-met-buik (excu- seer deze grofheid, mijnheer Fiolet) is 'r. sportieve open baring, gelijk deze middag bij de kogels, die op de eerbied waardige acteur werden af gevuurd bleek. Aanvankelijk was men een beetje voor zichtig en nam de vijande lijke aanvalslinie wij ont lenen dii zowel aan de bui tenlandse als de sportrubrie- ken van ons blad nog enig ontzag in acht voor het welzijn van de heer Fiolet. die de volgende dag zijn vijf tigste verjaardag hoopte Ie vieren. Doch al spoedig ont aardde de in groenwit gesto ken kaste der Nederlandse Comedie in een nietsont ziende troep enthousiaste lingen. Hans Kaart ge bruikte gewicht en benen ten faveure van zijn kanon schoten en Ton Lutz deed keer op keer pogingen langs de doelwachters-buik te schie ten. Henk Rigters moest ten slotte de schuld worden toe geschreven voor het pogen een ontmoeting tussen Fiolet en Abraham te verijdelen. Het kostte mijnheer Johan zowat een oog, maar alle leed wag tijdens de rust weer gauw vergeten, toen Ned. Comedie, Toneelschool en particuliere vrienden de ge legenheid aangrepen om hem te huldigen mede vanwege zijn zilveren toneeljubileum en met geschenken bela den op de schouders te ne men. Hetgeen overigens niet wegnam, dat de jubilaris tij dens het tweede deel scheids rechter Hans Boekman, die ook al écht meedeed, her haaldelijk dringend verzocht er een eind aan te maken. Niemand maakte bezwaar tegen een verkort optreden. De voetzoekers van de To neelschool waren toch ook op Ad. Z. P S. De Nederlandse Co medie won eervol. Met 20 nog wel. En gelachen dat we hebbenü Ehidh?' v' d- Laken, Den Haag; F. Offereis, SchoJfVen; B -de Ruijter, Rotterdam; A. Baarn - 1 Tilburg; R. Scholbmck, lingen' sP°°>'maker, Putten; F. v. Wol- F Kui«ltmyerdam. Prop. vliegtuigb F. KuiDêj."'ïtelaam. Prop. vliegtuig" mg.: M Nieuw i?n Haag; A. v. Nes. Boskoop, miming.; £nhuizen, Sprang-Capelle. Prop. hausen An-\.,CreutzberÊ- Delft; M. Ecken- N SchuitemaL6'dam; F- Ma"S, Den Haag; utrecht- J o»r' Foorburg; R. Sesink Clee, V ?H<mstra, Bennekom. Prop. scheik. mg. A ~a'7v„"' r,7' H. Badings, Den HaalT n J? °5denrode; mei F Beerninlfri8' J' Bakker, Den Haag; ter dam; P. CnnceDjn RHaag; Cats' R°V stra. Hoorn; W. Klop, Alkmaa?-F v ri" Kolk, Den Haag; A. Kramer* Gie,;el?.' j Kroesen, Den Haag, A Krijgsrnan R0{ter- dam; J. LeemkeiHilversum; L^hiam Hok, Delft; H. Mak. Schieda.n; p Axel; F. Mattern, Den Haag; H. Nierstrasz' Maastricht; M. v. Nievelt, Den Haag- t' Hunnink, Bergschenhoek; R. NijSine wes- terbork; T. v. Otterloo, Den Haag- j' y S p°eg, Amsterdam; A. Poppe, viissingen; Reerink, Bussum; H. Ribbermk, Hengelo- £j' de Roos, Zutphen: M. Rovers, Den Haag' p Schenk, Breda; Sie Goan Lie, Delft- E O p 1 - l1 CInntlOc n gttoek, Den Haag; T. Stijntjes, Enschede-' Tanis, Zeist; R. Visser, Schiedam- J Valkier, Amsterdam; D. Weingarten A sterdam; A. Zweistra, Rotterdam. Am- Naar de Legervoorliehtingsdienst me dedeelt heeft het nieuwe Nederlandse detachement Verenigde Naties zijn oefeningen beëindigd en is met ingang van 1 October ingedeeld bij de tweeRe Amerikaanse divisie. Bij zijn aankomst in het aan de divisie toegewezen ge bied werd het Nederlandse onderdeel met muziek van het muziekcorps der di visie begroet. Generaal Bradley, die juist een be zoek bracht aan de tweede divisie, toon de zich zeer geïnteresseerd in het Ne derlandse detachement en sprak gerui me tijd met de kapitein Luykenaar, die in het hoofdkwartier ons detachement vertegenwoordigde. Het motorschip „Maria" uit Herwen en Aerdt, dat Dinsdag op de Rijn een aanvaring heeft gehad, schepte Don derdagmorgen bij Xanten plotseling zo veel water, dat het onmiddellijk zonk. De vrouw van schipper Bones werd door het water in de roef verrast en kon deze niet meer verlaten. De schip per kon zich in de roeiboot in veilig heid stellen. ne'ml bestaan voor Nederlandse onder den m in Australië zeker mogelijkhe- wao'vA ,,r men zit daar niet op ons te in rmri Dit zei de beer J. de Geus. die firma' van een aantal Nederlandse 7ak s' bet ministerie van Economische Austral?!1,'^e Herstelbank een reis door hpripn"^"e heeft gemaakt om de mogelijk- Nprip, l„ai ar te onderzoeken voor de De bouwnijverheid. De heer in ons l!L - ?rde Maandaë Per vliegtuig bezoek ril ?rug' De conclusie van zijn HpenA ,dat bi' maakte met de heren Venrip de huizenbouw) en Van zal zich °°Ar de wegenbouw), is: Men voor hot111 Australië minder interesseren voor het feu of degene, die daar gaat bouwen, in Nederland een goed aanne mer was. dan wel voor de omstandig heid of hij zich weet aan te passen aan de Australische toestanden. Er ligt voor de Nederlandse bouw nijverheid zeker een werkterrein in Australië, maar men zal rekening moeten houden met hoge aanvangs- investeringen. En dan kan het wen selijk zijn gecoördineerd op te treden. Men zal zich geheel moeten inwer ken in de plaatselijke wetgeving, die voor elke staat in Australië ver schillend is, soms zelfs voor elk stadje. Over d« „prefabricated" huizen voor emigranten zei de heer De Geus, dat men met het meenemen hiervan zeer voor zichtig moet z«n. Men weet zelden waar men terecht komt en overal gelden ver schillende voorschriften, zodat men een grote kans beloopt met de aankoop van een „prefab" zyn geld verspeeld te heb ben. Gistterrhiddag speelden de leerlingen van de Toneelschool met hun leraren een fiks partijtje voetbal tegen de acteurs, die reeds langer op de planken staan. De oud-international Hans Boekman trad als fluiterop. Foto: Johan Fiolet, doel man van het elftal van de toneelschol, in actie. Het jubileumtournooi van de Haagse Schaakbond is Donderdagavond voort gezet met de partij MühringEuwe. welke ontmoeting een zeer sensationeel verloop had. Bij de 16e zet maakte Euwe die met zwart speelde, een fout, waardoor hij zijn dame verloor tegen Mühring een toren en een loper. Mühring maakte evenwel bij de 22ste zet een fout, waarop de partij remise werd gegeven. De tweede partij MuilwijkDonner werd na de 42ste zet door Donner, die met zwart speelde, gewonnen. De stand luidt: 1. Donner 3 punten uit 4 partijen; 2/3. Euwe 2 pnt. uit 3 partijen en Muil wijk 2 pnt. uit 3 partijen; 4. Mühring 1 pnt. uit 3 partijen; 5. Van Donk 0 pnt. uit 3 partijen. Zaterdagmiddag wordt de laatste ron de gespeeld. Op het programma staan dan de partijen EuweMuilwijk en Van DonkMühring. De onderhandelingen voor een wed strijd tussen Luc van Dam en de Duit se middengcwichtkampioen Peter Müi- ler. zijn afgesprongen, aangezien, vol gens mededelingen uit Duitse bokskrin- gen afkomstig, Van Dam een te hoge beurs vroeg. 2 tf* W Die hengelaars uit Mo kam, dat zijn toch eigenlijk merkwaardige mensen. Hou me ten goede; ik heb niets tegen'ze. Integendeel. Ik vind het jofele knapen. Verspeel je haak maar eens en SDeel eens 'leentje-buur bij een Amsterdammer met reserve spullen in zijn tas. Of vraag hem om een snoekvisje. Dat is altijd goed. Nee, daar niet van. Maar ik bedoel in het bijzonder die wedstrijdvissers. Terwijl in Dordrecht, in Rotterdam, in het Noor den, in Haarlem, enfin, ga maar door. in het gehele land practisc'h op alle con coursen op witvis wordt gehengeld, daar gaat de man van onder de Westertoren op baars jagen. Hetgeen hem trouwens naar behoren afgaat. Zo zelfs, dat on langs een wedstrijd werd gehouden voor dames. Waarvan gezegd diént te wor den, dat ze lang geen slecht figuur sloe gen. Om de drommel niet. Of hun echt genoten. verloofden etc. het onder de omstanoigheden er minder zouden heb ben afgebracht, dan wel beter, dat zal een raadsel blijven. Wat maar goed is ook, want ik moet er niet aan denken, aetgeen ons allemaal op de boterham zou worden gesmeerd, als. let wei. als het vrouwvolk ons zou inmaken. Aan de andere kant zijn sommige verlie zers. slechte verliezers. En dan zouden wij er nog veel erger aan toe zijn. Maar hopenlijk zouden we daar te veel heer voor zijn en........ te verstapdig! Toch maar liever die onzekerheid, dunkt me. Wat me doet denken aan die twee hengelaars, die een sigaar hadden ver wed om de eerste vis van de dag. Na een kwartier vangt Jansen een voorn. ALCHIBA p. 4 Algiers n. Sydney. AKKRUMDIJK p. 4 Wight n. Marseille. ALPHACCA 4 te Ilheos. AMSTELDIJK 4 n. Bremen. ALBLASSEHDIJK 4 n. Galfhavens ALMDIJK 5 te Mobile. AAGTF.KERK 4 te Cadiz. AMSTELVEEN 4 te Rotterdam. AALSUM p. 4 Belie Isle n. Montreal. ALAMAK 4 n. Madras. ALHENA p. 4 Fern. Nor. n. Las Palmas. ALIOTH p. 4 Kp. Verd.-eil. n. Rio de Jan. AMPENAN 5 te Pangkalpinang. ARUNDO p. 4 Belle Isle n. Montreal. ALMKERK 4 te Penang. BENNEKOM 4 te Pisco. BOSCHFONTEIN 4 n. Marseille. BJNTANG 4 n. San Francisco. BRITSUM p. 4 Lands End n. Hamptonr. CALTEX NED, p 4 Oran n. R'dam. CALTEX UTRECHT 4 n. Sidon. CORILLA p. 4 Perim n. Mena-el-Ahmadi. CALTEX PERNIS 4 n. Sidon. CELEBES 5 te Tj. Priok. a CALTEX DELFT p. 4 Algiers n R'dam. CALTEX LEIDEN p. 4 Algiers n. R'dam. CERAM p. 4 Kp. Nao n. Genua. CORYDA 4 n. Curasao. DALERDIJK p. 4 Horta n. Vancouver. EEMDIJK 4 n. Amsterdam. EDAM 5 te Rotterdam. EENDRACHT p. 5 Gibr. n. Alexandrië. GORDIAS 5 v. R'dam n. Levant. GANYMEDES 2 n. N. Orleans. HAARLEM 4 te Ciuad Trujillo. HELICON 5 te Curacao. HESTIA 5 te Pto. Cabello. INDRAPOERA 4 v Singapore n. Tj. Priok. JAPARA 5 te Belawan. JAVA 4 n. Makassar. KATWIJK 4 te Holtenau. KOTA GEDE 5 te Belawan. KOTA BAROE p. 4 Gibr. n. Makassar. KIELDRECHT 4 n. Antwerpen. LEERSUM p. 4 Key West n. Savanna. LEOPOLDSKERK 4 te Damman n. Perz. G. LOOSDRECHT 4 te Genua LEKKERKERK 4 te Colombo. LAERTES 3 te Tj. Priok. MAPIA p. 4 Kp. Bon n. Amsterdam. MENTOR 4 te Flamagusta. METULA 5 te Ras Tanura. MODJOKERTO 5 v. Pt. Said n. Rott. MATARAM 5 te Colombo. NESTOR 5 te Istanbul. NIGERSTR. p. 4 Vliss. n. Antwerpen. NOTOS 4 n. Pt. au Prince. NIEUW AMSTERD. vertr. 5 n. New York. NOORDWIJK p. 4 Kp. Carbon n. Sas v. G. OOTMARSUM 5 n. Houston. OBERON 5 te Willemstad. ORANJESTAD 4 van Barrenq. n. A'dam. ORANJE 4 n. Southampton. OMALA 4 n. Singapore. PL.ATO 4 n. Gyon. POLYPHEMUS p. 4 Pantellaria n. Indon. PR. ALEXANDER 5 te Antwerpen. POELAU LAUT 4 v. Pt. Said n. Adam. PRINS WILLEM IV 4 te R'dam. RIOUW 4 te Amsterdam. ROSSUM 3 n. A'dam. RONDO 5 te Djeddah. RADJA 4 te Londen. RIJNDAM 6 te Southampton. SALAWATI p. 4 Kp. Bougar. n. A'dam. STENTOR 1 n. Pto. Cabello. STAD VLAARD. p. 4 Trondh. n. Emden. STR. MAKASSAR p. 4 Formosa n. Otaru. SAROENA p. 4 Banka n. Pladju. SCHIE 4 n Malta. SOESTDIJK 4 naar Pt. Said. ST. SCHIEDAM p. 4 Finisterre n. Vlaard. STR. MALAKKA 4 n. Singapore. SUMATRA S te Chittagong. SCHIEDIJK 4 n. Pt. Arthur. STAD BREDA 7 te Hoek van Holland. STAD DORDRECHT 6 te Sluiskil. STAD HAARLEM 4 te Huelva. TJIBADAK 2 te Makassar. TOSARI p. 4 Kp. Bougaroni n. R dam. THEMISTO p. 4 Lizard. TAWALI p. 5 Perim n. Bahrein. TEGELBERG 3 te Manilla. TIBIA 5 n. Dakar. TEIRESIAS 4 te Palembang. TABIAN 4 n. Tj Pandan. TARAKAN 4 te Pt. Said. TELAMON 3 n. N. York. TIBA p. 4 Antigua n. Pt. Alfred. VAN HEUTSZ 2 n. Hongkong. VOLENDAM p. 4 Z.-Ierland n. Quebec. WILLEMSTAD 4 n. Cristobal WfNSUM p. 4 Kp. Bougorani n. Vlaard. WINTERSWIJK 5 te Oeuta. ZONNEWUK p. 4 Flores n. N Orleans. ZAAN 4 te Lulea. KLEINE VAART ALGARVE 3 van Swansea n. R'dam. AR- RAN. 4 te Gent. DOLLARD 3 te Kemi, EGBERT WAGENBORG 3 van Newport n. Duinkerken, FIDUCIA 3 te Portland, JOHNNY pass. 3 Cuxhaven, n. Cardiff, JOZINA pass 3 Dungeness n. Dublin MA- RAAT V, 3 te Antwerpen. NELLY 4 te Ostende. NETTA pass. 3 Wight, n. Liver pool, SHAMROCK 4 van Oslo n. Gothen burg. SKAGERAK pass. 3 Bornholm naar Stockholm. TOOS 4 te Hamburg. WEST WARD HO 3 ie Antwerpen TILLY 4 te Mantyluoto. ALIDA 2 te Gefle. ALJA 3 van Dublin, AMELAND 3 te Goole. ARUBA 3 van Bideford, BORNEO 3 te Belfast. CA- RIBIA 3 te Lidkoping, CELEBES 3 van Walkom 11. Kotka. CONFID 3 te Christi- nehamn. HARM, 3 van Helsinki n. Lowe stoft. HAVIK 3 van Cardiff, NECTON 3 v. Hogenaes. KAAP FALGA 3 te Trelleborg, Mr. LINTHORST HOMAN 3 te Gefle. NOORDSTER 3 te Sodertelje, TRITON 3 tq Methil. UNI F 3 te Sundswall. WILJA 3 van Ronne n. Oxelosund. MARVA pass. 4 Brunsbuttel n. Amst., MARVIC 4 van Ko penhagen n. Odense. ELMA 4 van Kalmar n. Lithoyen. SOBAT 4 van Londen naar Amst.. AALSMEER pass 4 Holtenau n. Wismar. MARIA THERESIA pass. 4 Bruns buttel li. Middlesbro. THEA GOEDKOOP 3 van Newport n. Antwerpen. ZIJPE 3 te Norwich. AFIENA pass. 4 Holtenau naar Abo, DENI 4 te Antwerpen. HOLLAND 4 van Stettin naar Hernosand, WOTA 4 te Trelleborg, ALBERT D, 4 van Karlsborg n. Newhaven. PHOENIX: 4 te Bohus. KITTY, 4 te Gefle, HELEN te Londen, ROCKET 3 te Londen, EUROPA 3 te Falmouth, COEN, 3 van Boness n. Hogenaes. BINNENLANDSE HAVENS AMSTERDAM, aangekomen 4 Oct. FAL CON, Londen, stukg.; SPAARNESTROOM, Londen, stukg.; MARKAB, Sharrehage, ste nen; TIM (Duits), Londen, ledig; AMSTEL- STROOM, Dagenbam. ledig: CANADA, Yx- pilla. hout: RIOUW. Djakarta, copra. Vertrokken 4 Oct. BLUE BOY. Londen, oud papier: WILLEMSTAD. W. Indië. stuk goederen en pass.; HARRY STEVENSON, Hampton Roads, ledig: LIND, Pernis, le dig; BIANCO C0RRADO, Hampton Roads, ledig. VEEMARKT DELFT 4 Oct Aanvoer: 43 runderen. 4 graskalveren. 34 nuchtere kalveren, 224 varkens. 703 biggen. 20 scha_- pen, 10 geiten. Prijzen; kalfkoeien 675775, vare koeien 450600. nuchtere kalveren 45 55, biggen 38—45. lopers 45—90; runderen per kg sl. gew. 2 10—2.50, varkens per kg lev. gew. 1.801.95. Maar net boven het gras valt de vis van de haak en een kat gaat er mee strijken. Doch Jansen rekent de win naar te zijn Een ogenblik later vangt Pieterse een voorn en vraagt om de sigaar. Onenigheid in het kamp! Beiden menen dat de ander de sigaar is. Ten lange leste vragen ze een derde henge laar om diens oordeel. Wat al spoedig kwam: „Jansen een sigaar, de kat de 2e prijs en Pieterse de sigaar!" Een volgende keer komen die twee, allebei in een bootje, elkaar weer te gen. Op de karper hebben ze gezeten. De hele dag. Pieterse verkneukelt zich in stilte, want hij heeft een knaap van dertien pond. En hij is dat grapje van die rokerij nog niet vergeten. Maar Jansen voelt al nattigheid en is hem voor door te vragen: „Nou, hoeveel heb Je er vandaag?" Het antwoord volgt direct: „Eén!" De karper wordt intus sen omhoog gehouden. Jansen zwijgt als het graf en roeit door. De ander kan zich niet langer inhouden: „En hoeveel heb jij er dan?" Waarop met gepast geld betaald wordt: „Hou je maar kalm! Ik heb er maar eentje minder dan jij!" Het is maar hoe je het bekijkt. Zoals Piet en ik opmerkten, toen we de lijst met uitslagen van het inter nationale hengelconcours in Engeland bekeken. Ter gelegenheid van het Fes tival of Britain. Er werd gevist in ploegverband. En de eerste prijs ging naar de club uit Birmingham, die met bijna drie en zeventig Eng. ponden ruimschoots bovenaan eindigde. Num mer twee werd Coventry met zeven en veertig pond. Terwijl de eerste buiten landse club uit België met ruim veer tig op de achtste plaats beslag legde. Hetgeen een zeer fraaie prestatie moet worden genoemd, wanneer ge bedenkt dat de Engelsen in eigen water visten, terwijl het voor de Belgen nieuw was. Waarop weer een hele reeks Britse ploegen volgen en dan de Franse, die met ruim zes pond de zeven en dertig ste plaats delen met alweer een Engels team. Waarna als nummer zeven en veertig Nederland komt met, wat zei U. juist over een pond. Met als hekke- sluiter de Duitsers, die niets yingen. Vergissen wij ons, of hebben deze laat- sten weer eens de boot gemist' Maar wat zegt U van zulk een droe vig resultaat van onze witvis-mannen? Zijn wij hier dan zo'n treurig stelletje hengelaars, of was het een pechdag voor de Hollanders? Ze schijnen trou wens plezier genoeg gehad te hebben, want bij het afscheid op het station in Londen hebben de heren hun waarde ring kenbaar gemaakt door de secre taris van die beweging daar, Mr. Da vison. op de schouders te nemen en hem luidkeels toe te zingen. Piet en ik zijn het er nog niet helemaal over eens, wat het beste zal zijn. Er zijn twee mo gelijkheden: Of we gaan een volgende keer zelf mee. nadat we de overige le den van de Hollandse ploeg een wei- nigje op peil hebben gebracht; óf, en dat is misschien nog wel het beste, we vaardigen een stel dames-hengelaars af. Ik bedoel vrouwelijke hengelaars. Of weet U wat beters? Df. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO' 7.00 nieuws, 7.15 muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 kamermuziek, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.Oo zieken. 11.45 gram.. 11.50 Als de ziele luistert, causerie, 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws. 13.20 amusem.orkest. 14.00 Theo Casion, in misdaad en antiek, hoorspel jeugd, 14.20 Engelse les, 14.40 amateur uitzending, 15.15 kroniek van letteren en kunsten. 16.00 piano en orgel. 16.20 gram.. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.0o jeugd. 18.00 nieuws^ 18.15 journalistiek weekoverzicht, 18.25 piano. 18.40 Zoeklicht op de Westerse Defensie, 19.00 filmmuziek, 19.30 parle- mentsoverzicht, 19.30 gram.. 19.52 actua liteiten. 20.00 nieuws, 20.08 de gewone man, 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.4' Steek eens op. heren. 21.00 gevar. pro gramma, 21.53 anusem.muziek. 22.30 W: luiden de Zondag in. 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto, 23.22 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA.' 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.18 orgel. 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh., 1130 Piano a quatremains, 12.00 gram., 12.33 accor deon. 13.00 nieuws, 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Metropole-orkest. 14.10 jeugd. 14.30 Het Nederlandse lied. 14 50 boek. 15.05 lichte muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf. causerie, 15.45 dans muziek. 16.15 sport. 16.30 kamerorkest en solist. 17.15 jodelzang. 17.30 gram.. 18.00 nieuws. 18.20 orgel, 18.35 volksdan sen, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie, 19.40 cau serie, 19.55 Deze week. causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 Tirolermuziek. 20.45 De Tiran, muzikale comedie, 21.45 Socialistisch comm., 22.00 Instr. sextet. 22.30 Onder de pannen, hoorspel. 22.50 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 14.10 arbeidersorkest, 15.15 orkest concert, 18.30 amusem.muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 lichte muziek. 13.45 orkestconcert, 14.15 lichte muziek, 16.45 lichte muziek, 18.00 jazzmuziek, 19.30 verzoekprogr.. 20.15 orkestconcert, 22.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amuserp.muziek, 13.25 mid dagconcert, 14.00 gevar. muziek, 15.45 Kamerkoor. 16.00 lichte muziek, 18.30 volksmuziek, 20.05 dansmuziek, 22.25 orkestconcert, 23.00 lichte muziek, 0.10 dansmuziek. 1.00 jazzmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 orkestconcert, 14.12 sym- phonie-orkest, 15.35 kamermuziek, 16.50 omroepkwartet. 20.00 orkestconcert. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 klass. concert, 20.00 lichte muziek, 20.10 Dreimaderl- haus, operette (le acte), 21.15 omroep orkest en solist. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 amu sementsorkest, 17.10 amusem.orkest. 28.3fi accordeon, 20.00 omroeporkest, 21.Of' lichte muziek. 21.30 jazzmuziek. 22.10 dansmuziek. 23.00 omroeporkest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5