Numerieke meerderheid thans te niet gedaan eg naar vrede OOK RUSLAND experi menteert Winterlinie der roden in Korea doorbroken Tussen neus en lippen VERLANGEN NAAR EENHEID IN OOST-DUITSLAND ZEER VURIG Russische delegatie komt wat kracht bijzetten l 2» ERNSTIGE WAARSCHUWING AAN SOVJET-UNIE Gebruik in Korea te verwachten? STALIN GEEFT explosie toe van ATOOMBOM Chinezen waren gereed voor een loopgraa foorlog Amerikaans schip gezonken TREIN GRIJPT AUTO Tot hoofd en hart Odette ontvangt medailles terug Wilde jacht bij de Belgische grens Rust in schijn Zonnig herfstweer houdt aan is duur J weer 4 ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 e 75sfe JAARGANG No. 2519 Mdharden voor defensie in Amerika aanvaard Duurtetoeslag voor militairenf Koning George laat reis naar Australië vervallen Storm op zee Zes doden en elf vermisten Twee doden souwe/v/ O ADENAUER EN GROTEWOHL ZULLEN HEDENMIDDAG SPREKEN Inbreker heeft berouw Gepantserde smokkel auto aangehouden Schilderijen uit Italië ontvreemd In Amerikaans museum ontdekt V1CO WINDBREAKERS Dr. A. Philips ernstig ziek W. H. A, Burgwal overleden Arrestant pleegt zelfmoord OP HET HAZENPAD BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphkisstr. 45, tel. 3998 Bijkant IJmuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Amerika in het bezit van atoomwapens Gordon Dean, de voorzitter van de Amerikaanse atoomenergie commissie heeft Rusland gisteren gewaarschuwd, dat Amerika thans over de atoom-vuurkracht beschikt om de numerieke militaire voordelen van de Sovjet-Unie „uit te schakelen". Dean zei, sprekend tot een gehoor van de universiteit van Californïë, dat de V.S. een serie tactische atoomwapens hebben ontwikkeld die een „reële hoop op vrede" bieden. „Wij treden een tijdperk in, waarin onze macht om een oorlog te voeren met atoomvindingen, zo groot is zelfs in vergelijking met het recente verleden, dat onze fundamentele opvattingen van wat atoom-oorlog- voering is, of wat het misschien voor ons zou betekenen, revolutionnaire ver anderingen moeten ondergaan". zullen wij veel hebben bijgedragen om stabiliteit en een gevoel van vei ligheid terug te brengen in een we reld, die zich niet op zijn gemak voelt. Er waren sterke aanwijzingen in Deans rede dat hij van oordeel is, dat in Korea atoomwapens zouden kun nen worden gebruikt, aldus meldt A.P. Het Franse persbureau A.F.P. ver neemt in Amerikaanse regeringskrin gen dat de V.S. niet van plan zijn in Korea atoombommen te gebruiken. Onder de huidige omstandigheden kan van een gebruik van de atoombom in Korea geen sprake zijn, te meer daar het terrein er zich, volgens militaire deskundigen, niet voor leent. Zeker zouden deze bezwaren wegvallen, als het om andere wapens dan atoombom men zou gaan, bijvoorbeeld tactische atoomwapens. Zonder zich verder over lichte atoombommen voor tactisch gebruik uit te laten verwijst men in deze rege ringskringen naar het bijzondere ka rakter van de oorlog in Korea en de psychologische gevolgen, die het ge bruik van atomische wapens tot gevolg zou hebben, zelfs als de uitwerking daarvan niet meer doden zou eisen dan gewone, zogenaamde klassieke wape nen, aldus A.F.P. Voorts wijst men er op, dat nu de beide partijen althans in theorie naar wapenstilstand zoeken, het ogenblik niet geëigend is om een der gelijk initiatief te nemen. Dean verklaarde dat deze ontwikke ling de vrees zal uitwissen dat de mens heid zich ofwel moet bukken „voor de voortdurende communistische aan matiging van de ene kant of de ver nietiging door atoomkracht van de an dere kant". „Wij hebben een derde mo gelijkheid", aldus Dean, „waardoor wij in staat zijn de agressor zelf, op de Plaats van de agressie, de vruchten te hrengen van ons technisch kunnen, en een binnenvallend leger te velde tege moet te treden met een vuurkracht die iedere numerieke meerderheid die het misschien kan genieten, te niet zal doen". „Indien wij een algemene oorlog kunnen voorkomen door middel van °nze strategische mogelijkheden en dit eindeloze geknaag een halt kun- nen toeroepen door gebruik te maken van onze technische mogelijkheden, Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft de defensiebegroting ten bedrage van 57 milliard dollar goedge keurd, waardoor voor het komende jaar voor de verdediging in totaal ruim 94 milliard beschikbaar wordt gesteld. De voorzitter van de subcommissie voor de verdediging' van de toewijzings- oommissie van het Huis, Matron, ver klaarde in het debat, dat de verklarin gen over fantastische nieuwe wapens m fantastisch zijn" en dat „er geen ge- rekkelijke en goedkope weg naar de Vrede is". Anna Rosenberg, de Amerikaanse on derminister van Defensie heeft ver klaard. dat het Congress verzocht is aan alle leden van de Amerikaanse strijd krachten een duurtetoeslag van 10 pro- rt'k geven. Geschat wordt, dat dit de kosten 800 mi,lioen dollar Per iaar zou lmenHzijnGv™S„0 van Engeland heeft be- tralië het volgen^"0™0" rels naar Aus" 4 a 1 n 4 i-.IC IHMIIlIHmillllilHIIHMimillltnillimilHflimilllHtlllUilltmiIHHIIIIIimmtltlillllllHIIIIHIIHIIIIHIMIIIIlIHMIIIIIIItlllHIIIIII de explosie van Russische atoombommen geen reden is voor de Verenigde Staten om zich bedreigd te voelen. Uit Washington werd vanmorgen door U. P. vernomen dat het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken zich voorlopig van commentaar wensten te onthouden. Verschillende leden van het Congress gaven wel hun mening. Stalin heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Russen proeven nemen met atoombommen van „verschillend kali ber". In een uitzending van Radio Mos kou, die in Londen werd beluisterd, cAUUi werd meegedeeld, dat Stalin aan een correspondent van de Pravda had ver teld, dat de explosie, waarover Truman s perschef Joseph Short Woensdag j.l. heeft gesproken, de explosie van een dezer atoombommen is geweest. „Er zullen in de toekomst proeven met atoombommen van verschillend ka liber worden genomen in het kader van de plannen voor de verdediging van ons land tegen aanvallen van het Brits-Ame rikaanse agressieve blok," aldus Stalin in het interview. Niettemin, verklaarde de Russische leider, wenst Sovjet-Rus land nog steeds een verbod van alle Senator Tom Connally zei dat Stalins verklaring niet strookt met het verzet van Rusland tegen het Amerikaanse streven naar toezicht op atoomwapens Edwin Johnson (Dem.), we.s van oordeel dat de Verenigde Staten weerwil van Stalins verklaring van van daag de allerbeste wapens moeten ge bruiken in Korea die ter beschikking staan. Afgevaardigde Henry Jackson (Dem.), zei te geloven dat Stalins zinspeling op atoomwapens van verschillend kaliber waarschijnlijk inhoudt dat Rusland be zig is aan de constructie van atoomwa pens variërend van waterstofatoombom men tot kleine geleide atoomprojectie len. Hij zei dat Stalins verklaring de mening zal versterken dat het Congress moet aandringen op maximale inspan- In Zweden worden grote herfstmanoeuvres gehouden in de provincie Vaester- goetland. Koning Gustaaf VI maakt tijdens de manoeuvres een praatje met zijn oudste zoon, prins Beril, in marine-uniform. sloten zijn van tralië het volgend"?,"10" te laten vervapV.? na z«n operatie, van gezaghebbende aldus verneemf U.P. plaats van de koning1,.1" Canberra. In zabeth en de hertoe 5 Prinses Eh" reis maken. g van Edinburgh de De Britse oud-m'inister van Financiën. Sir Stafford Cripps, is gistermorgen per vliegtuig uit Zwitserland naar zijn vaderland teruggekeerd. Zijn echtge note, Lady Cripps, vergezelde hem. Bijna een jaar is Sir Stafford Cripps 'in eert Zwitserse kliniek onder behande ling geweest. i L "wncat 11J ti f 1 fjjj ill Ct /V Al'i A V_ Aiiojjuii atoomwapens onder internationaal toe- ning op het gebied van de atoomwapens, zicht doch niet, aldus voegde hij er- jjij zei ervan overtuigd te zijn dat de aan toe, het soort toezicht, waarvoor de Verenigde Staten in staat zijn een voort- Ver. Staten pleiten. Hij legde er, vol- durende en effectieve voorsprong te be- gens Radio Moskou, de nadruk op, dat houden. IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIilllllllflMIMIIIIIIttltlHtltlllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllHiiiiiniiiiiiiilllllllllllllllllllllllUlltlll De Noordelijke „winterlinie" in Korea is, naar uit de vandaag van het front ont vangen berichten valt op te maken, door het geallieerde najaarsoffensief, waaraan door circa 100.000 man wordt deelgenomen, gebroken. De ernstig gehavende communistische troepen zagen zich gedwongen enige ver sterkte stellingen aan het front prijs te geven en zich in noordelijke richting terug te trekken, nadat zij zich geplaatst zagen voor de stootkracht van vijf UNO-divisies, die er op de derde dag van de opmars langs een zestig kilometer lang front in geslaagd waren zeven strategisch belangrijke heuvels te bezetten, aldus meldt U. P. De brigade van het Britse Gemene- best heeft een belangrijke rol gespeeld bij het verdrijven van de noordelijken uit hun versterkte heuvelstellingen. Bri gade-generaal George Taylor van het Britse leger heeft aan een frontcorres pondent verklaard: „Ik geloof dat wij hun een flinke nederlaar hebben toe gebracht en dat wij hun winterlinie gebroken hebben. Taylor zeide dat de door de troepen van het Gemenebest bezette heuvels versterkt waren met 20 voet diep ingegraven bunkers, waaruit men de conclusie trok dat de Chinese communisten zich voor een „loopgraaf oorlog" gereed hadden gemaakt- Een grote voorraad winteruitrusting lieten öe vluchtende troepen achter. Gisteren hebben in totaal 224 Ame rikaanse en communistische straaljagers kaar in drie luchtgevechten boven Ko- rea bestreden. De Amerikaanse lucht macht rapporteerde later dat alle gealli eerde vliegtuigen veilig op hun bases waren teruggekeerd en dat aan vijande lijke zijde een „Mig-15" verloren was warden twee andere beschadigd V°or 5et eerst sedert Kerstmis zijn geallieerde oorlogsbodems onder vuur van het communistische kustgeschut de haven van Hungnam binnengevaren. Met het boordgeschut werden spoorweg emplacementen, bruggen en pakhuizen bestookt. Het 3.225 ton metende, met ijzererts ge laden Amerikaanse vrachtschip „South ern Isles"' is gisteren tijdens een zware storm op de Atlantische Oceaan doormidden gebroken en binnen vijf minuten gezonken. De kustwacht meld de, dat van de uit 23 koppen bestaande bemanning zes, onder wie de gezagvoer der, met zekerheid omgekomen zijn. Elf anderen worden vermist. Zes opvaren den zijn in veiligheid gebracht door schepen, die zich in de buurt van de „Southern Isles" bevonden, kort nadat dit vaartuig een noodsein had üitgezon- den. Vier vrachtboten, een torpedojager, twee mijnenvegers, de kotter van de kustwacht „Cherokee" en twee vliegtui gen van de kustwacht zoeken de woe lige zee naar eventuele overlevenden af, maar hun kans op succes schijnt gering. Op een onbewaakte overweg nabij Oudesluis tussen Schagen en Anna Paulowna is vanmorgen de trein van 5.20 uur uit Alkmaar naar Den Helder in aanrijding gekomen met een vracht- auto uit Aalsmeer. De twee inzittenden i van de auto, de heer M. L. van Ast en de 15-jarige J. Offerman, beide uit Haar lemmermeer, werden gedood. Het aeento "lucieie meuws- ren pCllaP heeft meegedeeld, dat giste- aantrer" üe'cgatie Russen uit Moskou te n is om vanmiddag aanwezig wohl e a's ,eerste minister Otto Grote- besnroif" nicuw voorstel zal doen voor Duitsland^j? ™or de eenh.eid Jan delegatie zou enige leden vatten J^°vjct-raad van ministers om- Naar in aaste medewerkers van Stalin van de vatte Naar in de H„i ,t"Duitsland verluidt zouden tov wa„C ie waarschijnlijk ook Molo- Vis'hinskvrnein-end~premier' en Andrei Zaken Ji'n minister van Buitenlandse hoge Russ,'tnGV/rm?ed WOrdt' dat de y.' minister van Buitenlandse RuJil: Vermoed wordt, dat de ten ziin functionarissen de gas- °P ziin kN fe.neraal Vassiii Tsjoeikov tenwITkentn AerUjl„belSberg de bUi" Inmiddels Drona?:m.-ij„ draait de communistische steun te 'Ile °P volle toeren om Grotewohl i?nen aan de rede van De waarnemend-premier Otto Nuschke heeft zijn eigen program ma gepubliceerd, dat bedoeld is als tegenzet tegen de 14 West-Duitse punten voor de vorming van een verenigd Duitsland. Nuschke verklaart, dat elke vredelievende oplossing voor het ver deelde Duitsland gebaseerd moet zijn op het geloof, dat Europa zich uitstrekt tot de Oeral en zowel de Sovjet-Unie als de Balkan omvat. De West-Duitsers houden vol, dat Europa eindigt waar de com munistische invloed begint. De bekendmaking van het Oost- Duitse nieuwsagentschap heeft de kwestie van de Duitse eenheid op nieuw tot kookpunt gebracht. De West-Duitse kanselier Konrad Aden auer is gistermiddag naar Berlijn gekomen en zal vanmiddag een be langrijke rede afsteken, waarin hij het West-Duitse standpunt in de kwestie uiteen zal zetten. Grotewohl heeft zijn redevoering vastgesteld op zes uur zodat hij eerst kan horen wat Adenauer te zeggen heeft. Deze zai zijn gede drie uur vroeger houden. Het komt maar zelden voor. dat de Russen bekend maken, dat Moskou vooraanstaande mannen zendt, waaruit blijkt, dat zij de campagne voor Duitse eenheid als gebiedend beschouwen in hun strategie om de West-Duitse herbe wapening tegen te gaan. West-Duitsland heeft ondertussen gis teren de V.N. verzocht een neutrale commissie te benoemen voor het instel len van een onderzoek naar de kansen op het houden van vrije nationale ver kiezingen voor een hereniging van het land. Het verzoek is verzonden via de Hoge Commissie van de Westerse geal lieerden. In de nota verklaart Adenauer op nieuw, dat zijn regering bereid is natio nale verkiezingen te houden, wanneer de Russen in Oost-Duitsland een V.N - onderzoek willen toestaan om te bepa len of het mogelijk is ook daar vrije verkiezingen te houden. Verdragen is menselijk, vergeven echter goddelijk Woorden en werkelijkheid Een oud Russisch ge zegde zegt: Boven Mos kou verheft zich slechts het Kreml; boven het Kreml slechts de hemel. Eens was Moskou de hei lige stad der Russen. In het Kreml zetelde de Metropoliet, het hoofd van de Grieks-Katholieke Kerk. Daar stond ook het paleis van de Tsaar, datar woonden de edelen en de rijke bojaren. Het waren de klokken van lwan Weliky een uit wit marmer opgetrokken ka thedraal die bij be langrijke gebeurtenissen, zoals de kroning van een nieuwe Tsaar, de blijde mare over Moskou uit droegen. Nu herbergen dezelfde prachtige bouwwerken de bureaux van alle denk bare volkscommissarissen, dïe elkaar de loef trach ten af te steken in het be denken van middelen tot een grotere uitbuiting van het volk en dat alles slechts met één doel voor ogen: de communistische wereldheerschappij- Een van de meest af schuwelijke methoden is de invoering van het Sta- chanoff-systeem geweest, waarbij de arbeiders, er ger dan ooit bij het ge hate en beruchte liberale „sweatmg-system" hot geval was, verplicht wor den het uiterste van hun krachten te geven, ten einde aan een standaard- loon te komen. Dit systeem is thans ge- perfectionneerd. Op de verjaardag van Stalin is het de gewoonte, dat de grote fabrieken, de kol chozen, en andere instel lingen afgevaardigden naar Moskou zenden, die uit naam van de arbeiders de belofte afleggen om voor het komende jaar hun productie met X te verhogen. Dit wordt dan over alle radiozenders bekend gemaakt en nood gedwongen reacties blij ven niet uit. De afgevaar digden keren terug, en daar dezen altijd de lei ders van de communisti sche cellen in de bedrij ven zijn, die de top-func- ties bezetten, zorgen zij er wel voor, dat de arbeliders de onvrijwillig op zich genomen taak volbren gen. Het is immers heel makkelijk iemand van sa botage te beschuldigen! Een vage beschuldiging is vaak voldoende om iemand naar de gevange nis te zenden. Hierover circuleert in de U.S.S.R. de volgende typerende anecdote uit het dieren rijk, die wij voor u wil len vertalen: Op zekere dag begii}t een haas te rennen en roept tot zijn soortgenoten: vlucht, vlucht! Als de andere ha zen hem eindelijk inhalen en hem vragen wat er aan de htmd is, zegt hij: Er is een kameel, die iets vrese lijks °P zVn kerfstok heeft, voortvluchtig! En wanneer zij hem dan zeg gen: „Ja, dat is goed en wel, maar wat hebben wij daarmee te maken?", ant woordt hij: „Als ze je te pakken hebben,"bewijs dan maar eens, dat je geen ka meel bent." Het loonzakje van de arbeider bevat aan 't eind van de week, naast de in koopkracht weinig waard zijnde roebels, ook nog een staatje van ingehou den loon: de zgn. sponta ne giften van de arbeiders der U.S.S.R. voor hun uitgebuite en onderdruk te kameraden in de kapi talistische staten buiten de Sovjet-Unie. Dank zij het IJzeren Gordijn kent de arbeider van de Sovjet-Unie de levensstandaard van het beid. Westen niet. Hij weet daarover niets anders dan wat de machthebbers van het Kreml hem op de mouw wensen te sPelden. En dat is niet veel goeds. Het spreekt vanzelf, dat de Sovjet-Unie daarbij vergeleken een Paradijs is. Hieronder laten wij u eriige passages volgen, die wij vertaald hebben uit een in Oost-Duitslana geïmporteerd lied: „Frie- den der Welt": Van de Amoer tot het verre Donaustrand. Van de Taiga tot de Kau- kasus Schrijdt opgewekt de mens door 't wijde land En wordt het leven louter welvaart er£ pleüzier. Haal diep adem! Want een wolkenloze lente Straalt voor alle onze vol keren En bevrijd van slavernij en zorgen Lacht de wereld, die ge dijt en mint. Als de schurken ons vij andig dreigen, Staan wij pa-l, op wacht, tot strijd bereid. Want er is geen land ter wereld, Waar het hart zo vrij kan kloppen. De duizenden Oost- Duitsers, die naar het Westen vluchten, denken er blijkbaar anders over. Zij verkiezen met Krav- chenko een andere vrij- Een inbreker, die Dinsdag uit de wo ning van de bekende Britse geheime agenten Peter en Odette Churchill, al hun medailles en onderscheidingsstuk ken gestolen had, heeft ze gisteren per post aan de woning van het echtpaar, dat met vacantie in Frankrijk is, terug gezonden. Hij deed dit. nadat de moeder van mevrouw Churchill, die op het huis past, een beroep op de onbekende dief had gedaan om de eretekens terug te zenden. De medailles waren verpakt in een goedkope, zwarte tabakszak, waarin zich een begeleidend briefje bevond. De dief, die ondertekende met „Uw toege negen deugniet", verklaarde dat hij niet zo slecht was, maar, door de om standigheden gedwongen, de inbraak had gepleegd. „Uw hondje was wer kelijk gek op me. Ik heb hem een beet je aangehaald en hem een stuk vlees uit de koelkast gegeven". In een P.S. beloofde de berouwvolle inbreker geen tweede keer terug te komen. Na een wilde jacht door het Belgische plaatsje Arendonck bij de Belgisch-Ne derlandse grens zijn Belgische douanen er in geslaagd een uit Nederland ko mende vrachtauto aan te houden. In de auto werden negen levende kalveren aangetroffen. De vrachtauto, waarvan de zijden met pantserplaten waren versterkt, reed door de grensversperring heen. De bestuurder gooide spijkers op de weg om te pogen de achtervolgende auto's van de douane tot staan te brengen. Verscheidene autobussen kregen op de met spijkers bedekte wegen oponthoud cloor lekke banden. De Italiaanse regering heeft verklaard, dat twee schilderijen uit de 14e eeuw, die zich thans in het museum te Detroit bevinden, uit een kerk in de buurt van Arezzo zijn ontvreemd. De administratie van de nationale kunstschatten heeft een klacht ingediend en de conservateur der kunstschatten heeft om een onderzoek gevraagd. Een functionaris van het museum te Detroit heeft verklaard, dat de leiding van dit museum er geen flauw idee van heeft gehad, dat de schilderijen gestolen konden zijn. Het zijn werken van Gio vanni del Biondo, een Florentijns schil der uit de tweede helft van de 14e eeuw, die deel uitmaakten van een altaarstuk Deskundigen, belast met het toe zicht op de schilderijen, hebben bij een inspectie in Arezzo ontdekt, dat de originelen waren vervangen door twee waardeloze copieën. Bij het daarop in gestelde onderzoek is gebleken, dat de authentieke werken door een Floren tijns antiquair waren overgedaan aan een schilderijenmuseum te New York en vervolgens op een openbare veiling in 1929 waren gekocht door het mu seum te Detroit. (Van eer bijzondere medewerker) Sinds een aantal maanden zijn uit onze dagbladen de grote koppen verdwenen boven de meer of minder felle artikelen rond de directe materiële arbeidersbelangen. Wel pu bliceerde kortelings Het Vrije Volk nog een serie artikelen (reportages) over de "nood in arbeidersgezinnen, maar van grote acties, groot overleg in de Stich ting en met de Regering werd weinig gehoord. Ook op grotere vergaderingen van arbeiders, waar vooraanstaande leiders optraden, kwam deze aangele genheid practisch niet ter sprake, zij het dan dat al weer een uitzondering moet worden gemaakt voor de N.V.V.- voorzitter, die een als dreiging be doeld? geluid liet horen in Enschede. Ware uit deze opvallende stilte af te leiden, dat eindelijk een zekere stabili teit is bereikt, dat de na-oorlogse eco nomische storm is bedaard en de woe lingen tot normale golfslag zijn terug gekeerd. dan zou er slechts reden zijn tot blijdschap. Maar zo is het helaas niet. Wij zijn eerder de mening toege daan, dat er momenteel zoveel onze kerheidsfactoren zijn, vooral door de internationale situatie, dat het daardoor bijna niet mogelijk is een welvaartsbe- leid op langere afstand te bepalen. Wanneer we slechts twee punten uit het geheel lichten, dan is deze stelling o.i. reeds voldoende bewezen: de prij zen en de werkgelegenheid. Het is nog slechts enkele maanden geleden, dat er een ogenblik een felle prijzenoorlog werd gevoerd. De ene zaak halveerde zijn prijzen en de an dere „verpletterde" ze helemaal. Lang heeft deze prijzenslag inmiddels niet geduurd. Wel wordt nog veel reclame gemaakt, wel worden nog in t-lr;lke zaken „kortingen" gegeven, wel kan men steeds vaker het bordje lezen: gemakkelijke betalingscondities, maar We geloven toch niet. dat velen het ge voel hebben, dat deze uitingen kente kenen van gezondheid zijn in het mid denstandsleven. We hadden en hebben hier veeleer te maken met een „reac- tie"-verschijnsel. N3 het uitbreken van het Koreaanse conflict vlogen de we reldmarktprijzen met sprongen om hoog. Een grondstofpriisstijging met 60 en 70 pet. was al heel gewoonwol, rub ber en tin gingen zelfs met 1Ö0 en meer procenten „over de kop". De eindpro ducten deden het weliswaar wat kalmer aan en kwamen als regel niet meer dan 20 pet. boven de vóór-Koreaanse prijzen uit. maar toch ontstonden on middellijk twee reacties: zakendoende middenstanders kochten wat ze konden in de verwachting dat ze anders hun clientele straks bedragen moesten vra gen, die de koopkracht verre te boven gingen, en het publiek haalde van de spaarbanken wat maar mogelijk was. De schrik der herinnering of de herin nering van de schrik spoorde aan tot voorraadvorming. Maar toen er steeds meer kans kwam, dat het Koreaanse conflict zou gelocaliseerd blijven, tem perde en stopte tenslotte Amerika zijn strategische inkopen, hamsterde het publiek beduidend minder, maar voor al: bij de grote massa waren de spaar- duiten op. Toen kwamen talrijke mid denstanders er wel heel lelijk voor te zitten: hun geld in voorraden, toch grote aanslagen van de belasting, er moesten dus contanten komen. Maar wanneer op grond van zulke overwe gingen een zakenman moet besluiten ziin prijzen te verlagen, dan voelt een ieder, die nadenkt, dat deze prijsverla ging in zich ongezond is. Prijsdaling is goed wanneer deze het gevolg is van een gezonde concurren tie tussen goed geleide bedrijven, die door toepassing van betere, meer effi ciënte werkmethoden, nieuwe vindin gen. technische verbeteringen enz. hun productie weten op te voeren, en dus, met behoud, van een behoorlijke winst, hun eindproducten tegen een lagere prijs op de markt weten te brengen. (Vervolg van pagina 5) Advertentie O DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en hier en daar ochtendnevel. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. De zelfde of iets lagere temperaturen. Zondag: Zon: 6.49—18.06. Maan: 15.06—21.46 Maandag: Zon: 6.51—18.04. Maan: 15.46—23.11 Ze waren geveild als deel van de ver zameling van graaf Pepoli van Bologne. De raad van bestuur van de N.V. Phi lips heeft aan het personeel medege deeld, dat de gezondheidstoestand van Dr. A. F. Philips op het ogenblik reden geeft tot ernstige bezorgdheid. In de ouderdom van 61 jaar is Zater dagmorgen in het ziekenhuis Bronovo te 's Gravenhage overleden het be stuurslid van de Koninklijke Nederland, se Voetbalbond de heer W. H. A. Burg wal. S. W. te Aarle-Rixel, die was gear resteerd, verdacht van diefstal van een "iets, heeft zich in zijn cel van het le ven beroofd. medewerker) niet anders (Vanonze weerkundige October heeft ons nog dan fraai, droog en zonnig herfstweer laten zien. Overdag komen hierbij tem peraturen van 17-19 gr. C- voor, Don derdag in De Bilt en Twente zelfs van 20 gr. C. 's Nachts daarentegen wordt het steeds kouder en op enkele plaatsen komt zelfs lichte nachtvorst voor. Dit zonnige weertype zaj ook gedurende het weekeinde voortduren. De barometers boven Scandinavië en onze omgeving zijn weer flink gaan stijgen, zodat er voorlopig geen vuiltje aan de lucht is. De kans op nachtvorst wordt iets groter, terwijl de wind overdag uit Oostelijke richting flink zal aanwak keren. Depressies trekken over de oceaan in de richting van IJsland, zo dat er de eerste dagen ook geen neer slag is te verwachten. In het ziekenhuis te Goes ligt de landbouwer Van N. uit Yerseke na te denken over de haas, die hem ten val bracht. Van N inspecteerde namelijk zijn land, toen hij op de haas trapte, die zich voor net naderend gevaar verbor gen had. De landbouwer kwam te val- len en brak zijn been. De haas echter I nam de benen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1