Over aanvullende waarde van sport zo wordt U prijswinnaar! £Wc de bloorwian: RE PRILS DER WRAKE O O SCHOENCREAM „GLIM" DE WERELD VAN DEZE WEEK em RATTENPARADE IN DE NACHT SUKARNO: Indonesië maakt crisis door «a r,*°hoxn!l"bb"""°mUM" gedaald 450 ton boter naar Canada Mensen op reis Strijdkrachten behoeders van de vrijheid in schijn Werkloosheid Zeldzame vondst bij Stevensweert Brand in boerderij te J arneveld Hoofd V.N. -missie legt functie neer Prijs Cf ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 PAGINA 5 Medisch standpunt - Het incident rond Schacht Pensioen gevraagd voor iedereen Nieuwe missiestatie op Sumatra GEEFT U FOTO-TIPS WTT71 Zilveren Grieks- Romeinse drinkbeker Villa in Vu glit prooi der vlammen VAÓt Tuinbouwproducten naar W.-Duitsland GR*tP i m mm 17 - ijp: Voor onze amateurfotografen Geld in de praktijk Er is ooit een tijd geweest waarin een zittende dagtaak niet bestond. In onze dagen zitten bijna 50 Percent van de Europese en Amerikaanse mensen hun werktijd uit, rijden met trams, bussen of fietsen naar hun woningen terug (in het gun stigste geval lopen ze een eindje) en gaan dan wéér zitten. Het grootste deel van hun spieren blijft ongebruikt. Gevolg is: verslapping en functieverlies. Een van de wetten in de natuur luidt, dat ln-activiteit, van een orgaan be teruggang en tenslotte de ondergang van dat orgaan betekent. Geen mens kan straffeloos gedurende twee Weken onbeweeglijk in zijn bed blijven liggen. Zijn ge wrichten worden stijf, zijn spieren dun en zwak Ook al neemt hij een volwaardige voeding tot zich, toch zal hij bij zijn pogingen om monter uit bed te stappen ervaren, bat zijn benen hem niet meer willen dragen en dat zijn armen nauwelijks sterk ge noeg zijn om zich aan een stoel overeind te houden. Op dezelfde wijze, hoewel in mindere mate, zal de eeuwig zittende mens vervallen en verzwakken. Een geringe maar voor hem buitensporige inspanning doet het hart ru moerig kloppen, maakt hem buiten adem en drijft het zweet uit de poriën. De moderne mens, die zich can zijn ongezonde zittende arbeid niet kan onttrekken moet een aanvullende bewe ging zoeken, waarop zijn lichaam recht heeft en die hem in zijn geheel deugd zal doen. De meest gewenste aanvul ling is het regelmatig beoefe nen van een gezonde sport. Het doel van sport is niet de topprestatie, een snelheidsre cord, kanaalzwemmerij en dergelijke vaak ziekelijke uitspattingen, maar wel het bereiken van een lichamelijk evenwicht, een optimaal ge bruik en een harmonische ontwikkeling van het lichaam. Sport voedt bovendien het zelfvertrouwen, is een uit laatklep voor driftige gevoe lens en ontspant de overbe laste geest. In het algemeen mag men zelfs zeggen, dat een gezonde geest bij voor keur huist in een gezond lichaam. Van de zomersporten zou ik bij uitstek gezond willen noemen: zwemmen, roeien en tennis; van de winterspor ten: de verschillende balspe len, schaatsenrijden en athle- tiek. Vanwege de hoge kos ten verbonden aan paardrij den en schermen komen deze twee takken van sport voor de meesten van ons niet in aanmerking. Bij gebrek aan Nederlandse Alpen vervallen jammer genoeg ook skieën en bergklimmen. Men beoe- fene genoemde sporten met mate. Zorgvuldige training doet de prestaties en het ple zier daarin toenemen. Zorg vuldig wil echter niet zeg gen: met de vinger in het boek: „Hoe blijf ik gezond?" Het ontspannende element moet boven blijven drijven. Het dwang-, resp. plichtmatig verbeteren van de lichame lijke welvaart is een obsessie voor lichaam en geest, en verschaft u niet het hoogno dige genoegen van de be vrijding van allerlei zorgen en perikelen. Wedstrijden sti muleren, maar het gedoe van professionals heeft een totaal andere doelstelling dan ge zondheid. Verwondert het u nu nog, dat ik wielrennen, boksen e.d. niet vermeldde bij de gezonde sporten? Voor velen blijft sport toch nog een onbereikbaar iets: ze hebben geen uur per week beschikbaar, kunnen geen cent missen of worden ge hinderd door een lichaams gebrek. Voor hen is een pe riodieke wandeling of een dagelijks kwartiertje kamer gymnastiek de enige manier om fit en in beweging te blij ven. Een apart hoofdstuk is het dansen. Een avond van fox trots en samba's in een hete ruimte van transpirerende, overprikkelde mensen is alleen maar vermoeiend en knabbelt ook nog aan de noodzakelijke nachtrust. Dit soort dansen, om nog maar te zwijgen van beebop en aanverwante springpartijen, kan men bezwaarlijk sport noemen. Volksdansen daaren tegen beantwoorden wel aan de eisen, die men aan sport mag stellen, zelfs aan de eisen van de oude Grieken, die toch hun sport op een zéér hoog. peil brachten, daar in de verbeeldingskracht be trokken en beoogden zowel het schoonheidsgevoel als het lichaam te ontwikkelen. Vanzelfsprekend is, dat vele ziekten de beoefening van sport onmogelijk maken. De behandelende geneesheren zullen hun patiënten hierop ongetwijfeld wijzen, zodat een uitweiding op deze plaats overbodig is. Voor één cate gorie van patiënten maak ik een uitzondering: de vetzuch- tigen. Sportieve inspanning zou aanbevelenswaardig zijn ter vermagering, maar hun relatief zwakke harten en ge: ringe longcapaciteit verzetten zich dermate,' dat ze hoog rood en kortademig weer gaan zitten. Het gebrek aan beweging geeft de vetzucht vrij spel, terwijl omgekeerd de vetzucht de bewegingsmo- gcli.ikheid vermindert. Om deze cirkelgang te doorbre ken zullen deze patiënten toch aan een vermagerings kuur moeten geloven, in het kader waarvan mettertijd ook de sportieve lichaamsbewe ging een rol kan gaan mee spelen. In een van de vol gende artikelen zullen we onze gedachten laten gaan over een verantwoorde ver mageringskuur. J. M. Advertentie „De overgangsproblemen, waarvoor Indonesië sedert de erkenning van de ®ouvereiniteit is gesteld, hebben een der gelijke hoeveelheid moeilijkheden ver oorzaakt, dat ik verplicht ben te zeggen, dat wij thans in feite een crisis door baken", aldus Sukarno in een redevoe ring, die hij als opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten ter gele genheid van de zesde Legerdag heeft gehouden. Hij zei, dat er niet uitsluitend sprake is van een morele crisis, maar °ok van een op politiek terrein, een Crisis die de staatsapparatuur betreft, »een crisis in onze denkwijzen". Wat de crisis op politiek terrein aan- Advertentie Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. (Vervolg van pag. 1 Wij. gewone mensen, maken de fout, de dingen nogals eens te veel vanuit het eigen enge stand punt te zien. Te spoedig redeneren we: die middenstanders, die fabrikanten maken maar beste zaken; kijk eens, al- Weer een nieuwe winkelpui, alweer een nieuwe auto. Maar we vergeten intus sen, dat b.v. het aantal faillissementen in Mei en Juni van dit jaar stukken ho ger lag dan in de gelijke maanden van het vorig jaar. Wel erg raak is de klap aangekomen in de textielnijverheid. Na °e aanvankelijke koopwoede bij handel en publiek, stortten plotseling de wol- en katoe'nprijzen in (oorzaken zie bo- rvn) waardoor de kooplust verdween. Dit werd nog bevorderd door het voor- ïdricht op een goede katoenoogst. Daar- '1 Wordt nog van werkgeverszijde aan- j v0erd de vrees voor het wetsontwerp Juicht en regeling credietwezen én de "hidige belastingpolitiek (versnelde in- "tg) waardoor talrijke bedrijven in hquiditeitsmoeilijkheden dreigen te ra ken of reeds zijn geraakt. Een textiel- vakblad becijferde dezer dagen, dat al- men in de katoensector sedert de grond- fm'Prijsdaling reeds een verlies is ge- nuhn van 25 millioen gulden. Het grote sen 1 bemerkt van al deze gebeurtems- leven weinig. De kosten van het éénU?n,derhoud daalden slechts met 122 tot U(van half Mei tot half Juni van onsedaar, wat echter practisch weer sSl v=Werd gemaakt door de pnjs- lenfvleec verschillende levensmidde- In Augustuser.en' aal'dappelen en fruit), met één Dunt rad 0Pnieuw een daling vaststellen, W® m0eten t0CfJ srootscheeoseL--r zeker nog van geen pisch is In dit verbandA T>'" de werkloosheidscijfer^ ^UféKt- ste maanden een stijging „A® hier enkele vergelijkende cijfer" (CBS)" Aantal werklozen, wachtgelder. *1' registreerde DU W-arbeiders mNedlr" land (afgerond op honderdtallen) 1950 Januari 109.400 Februari 106.900 Maart 91.600 April 90.700 Mei 76.600 Juni 64.500 Juli 60.800 Augustus 61.400 te^bet aan deze stijging zijn vooral de Vr) l"sect°r en de bouwnijverheid. e„ °r de eerste groep hebben we boven o 1 poging tot een verklaring ge_ afj h. al geven we toe, dat deze niet ld°ende is Hier is alleen de oplossing te brengen r°°r een krachtige samenwerking tus- g b. Werkgevers- en werknemersorgani- aties. Vooral de verkoop-organisatie "uitenland en het contact met Indonesië 1951 116.700 104.200 91.000 86.200 69.400 61.300 67.900 79.100 y j Cl.1 IICV s, -• - - "UV/liC&HT tin voor deze sector van het grootste be- d Er dient vooral gezorgd te worden, devi huidige situatie, waardoor de Ne- andse prijzen zich niet ongunstig VpUH H' 1J4<CU Dvmoiig "d.uden tot die van andere landen, be- 'hetl li blijft en zo mogelijk nog ver- eiera wordt. Hiermede hebben beid» ziin moeil'Jkheden in de bouwwereld airrf VA*n geheel andere, direct financiël» op zich 8ar dat verdient een beschouwing b°ndef deze omstandigheden (we heb benerVfl a S maar tot een PSar facetten dia oet het wel hoogst eigenaar zieh - onlangs de heer Oosterhuis rooa-fA r?,'gend tegen de Nederlandse k-,„ uitliet o.m. in verband mret de loncWet °P de wachtgeld- en werk een jer^kering. Voorzichtigheid is benefit e altÜd. maar zeker thans schiinlHiT8 verdient- Onder de ogen- die ent ru?- gaat een onrust schuil, ze aandacht voortdurend behoeft. gaat, zei Sukarno, dat het er om gaat, of de politieke partijen in staat zullen zijn hun zwakheden te overwinnen en zo nodig hun verlangens te beperken, opdat er een hernieuwde hoop voor de mogelijkheid van een democratische ont wikkeling in ons land ontstaat. Er is voorts een crisis in onze manier van denken, waarbij het de vraag is, of het cynisme, de voorkeur voor de cri- tiek om de critiek en de arbeidsschuw- heid kunnen worden overwonnen en een gezonde arbeidsgeest en een edel verlan gen om voor de idealen te strijden, daar voor in de plaats kunnen komen. Ten slotte bestaat er een morele crisis, waar bij het de vraag is, of wij in staat zijn terug te keren tot de oude morele stan daard en onszelf op te heffen uit het moeras van amoraliteit. Sukarno zei tenslotte dat mede dank zij de strijd krachten, de nationale vlag thans over geheel Indonesië wappert, behalve N - Guinea. Maar rond ons zijn ruïnes en armoede, door benden in brand gestoken hutten en vrees onder de bevolking. Daarvoor hebben wij niet gevochten en geofferd. Daarom dienen de strijdkrach ten weer als in de tijd van de strijd de voorhoede te vormen en een bron van initiatief en inspiratie te zijn voor het volk. Zij dienen de werkelijke behoeders van de nationale veiligheid te worden. In September jJ. daalde het aantal werkloze mannen van 71.339 tot 69.586, t.w. 55.983 geheel verkiezen (vorige maand 53.727), 14.034 DUW-arbeiders (17.280) en 269 wachtgelders (332). Een daling van het werkloosheidscijfer doet zich elk jaar voor in September, omdat de jongelui, die pas van de scho len komen en in de maanden Juli en Augustus bij de arbeidsbureau s zijn In geschreven, dan worden geplaatst en omdat in September in de landbouw en enkele andere bedrijfstakken de sei zoenwerkzaamheden worden uitgebreid. Deze daling was ditmaal geringer door de verminderde bouwactiviteit en door minder gunstige omstandigheden o.a. in de bedrijfsklassen leder, rubber en tex- 'Vooral door de aardappeloogst daalde het aantal werkloze landarbeiders van 6750 tot 3900. Het aantal werkloze bouw vakarbeiders steeg van 9684 tot lO.ooi. De relatieve werkloosheid was n hoogst in Noord-Brabant met 34, bet laagst in Zeeland met 10 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, ter wijl het rijksgemiddelde 23 bedroeg. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 7688 tot 9468. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 16.701 tot 15.315. Het hoofd van de missie voor techni sche bijstand der V.N. in Indonesië, sir Mirza Ismail, die zeer onaangenaam ge troffen is door het gedrag van de heer Keenleyside, zal zijn post neerleggen en begin volgende maand naar India terug keren. Sir Mirza deelde met betrekking tot het incident rond Schacht mede, dat Keenleyside voor zichzelf sprak en uiter aard niet kon spreken voor functionaris sen van de V.N. in Indonesië. Hij ver klaarde voorts, totaal niét op de hoogte te zijn geweest met de verklaring van Keenleyside aan de pers, tot hij deze in de kranten las. Een deputatie van de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft aan de voorzitter van beide Kamers een adres aangeboden, waarin wordt aange drongen op de invoering van een pen sioen voor alle Nederlandse onderdanen. Het adres, vraagt de invoering van een wet, volgens welke zowel mannen als vrouwen in de leeftijd van 16 tot 55 jaar, ongeacht welke positie men heeft, verplicht zullen zijn een premie te be talen van vier pet. van het loon om voor pensioen in aanmerking te komen. Voorgesteld wordt dit pensioen tachtig pet. van het loon te doen bedragen en op 55-jarige leeftijd te laten ingaan. 13 October vertrekken met de ms. Sibajak vijf zusters van de Congregatie Zusters van Liefde te Schijndel voor het missiewerk onder de Bataks op Suma tra. De congregatie begint een nieuwe missie-statie op het eilandje Samosir in het Tobameer. foozbe* fre 85. In het wachtlokaal van Wogram's burcht hokken de kerels bij elkaar, die voor Hovin de poorten en muren moeten bewaken. De dobbelstenen kletteren neer. Uit alle hoeken van 't land zijn ze te voorschijn gekomen, de dieven en de moordenaars, om van Hovin's schurkenstreken mee te genieten. Wat malen zij om die poorten Niemand durft het immers nog te wagen de hand tegen hen op te heffen. Op de binnenplaats hangt de stilte van de nacht. De grote waterput staat als een donker silhouet afgetekend in het bleke maanlicht. Eensklaps wordt de deur van de zijpoort behoedzaam geopend en een donkere gedaante glijdt langs de muur. Dood stil blijft de gestalte staan. Van verre klinken de rumoerige stemmen van de wachters, die hun spel met grollen en schimpscheuten afwisselen. De indringer wendt zich weer naar de poort en wenkt met de hand. Nieuwe gestalten maken zich los uit het duister om weg te glijden in de schaduw van de put. Verruimd halen de getrouwen van de koning adem en de greep om de zwaarden, onder hun mantels, ontspant zich. Zij volgen de dienaar, die hen verborgen zal houden tot het uur van handelen slaat f) Slechts enkele uren later komt ook de Schemer van het Woud met haar man bij de poort van Wogram's burcht aan. Slaperig hangen de wachten rond. „Is dat uw minnaar, oude?" grijnst een van hen, maar voor het mensje kan ant~ woorden komt de bevelhebber met een donkere blik op haar toe. „Waar zijn onze mannenvraagt hij ruw, „spreek op, wat is er met hen gebeurd.' De oude vrouw krjkt hem minachtend aan. „Mannen?" smaalt ze, dronkelappen Mijn laatste wijn hebben ze gestolen, de schavuiten. Die slapen hun roes uit, ver staat ge? Daar kan uw heer toch niet op wachten?" „Zorg maar dat ge bij hem komt," bromt de man. ,£rg gemakkelijk is hij niet vandaag!" De reus zit rechtop in het bed, als het vrouwtje, gevolgd door de als oude man vermomde Noorman op hem toe strompelt. „Ge zijt te laat!" bromt Hovin in zijn baard, „ik heb die man van u niet meer nodig." Zijn doordringende blikken vestigen zich op de gebogen gestalte, doch Eric heeft zich de haren over het gezicht gestreken, zodat zijn scherpe, blauwe ogen hem niet verraden kunnen. „Niet te haastig, jongen!" teemt het vrouwtje. Tijd winnén, denkt ze, tijd winnen! ,,Ge moet er nog maar een paar dagen goed onder blijven om helemaal uit t« rusten! Mijn man is er nu ook en hij zal u „Niets!" onderbreekt Hovin' haar, „hij kan hier blijven om te helpen als het nodig is. Maar ik wacht niet langer!" Eric kan zich slechts met moeite inhouden. Deze moordenaar, die hier als heerser troont in de burcht van Wogram zijn eigen burchtMaar hij moet wachten Pas als Langha er is kan er recht worden gedaan! „Houdt u kalm!" probeert het vrouwtje weer, „overmorgen zijt ge beter!" De geweldenaar stoot een honende lach uit. „Ik heb genoeg van al dat gezeur!" gromt hij. „Ik ben weer de oude!" ONGUNSTIG LICHT Gebruik bij weinig licht de AGFA ISOPAN ISS film. Voor opnamen van het interessante spel van spattende regendrup pels, voor herfstfoto's, flits- foto's, kortom voor opnamen bij ongunstige lichtverhoudingen, is dit de aangewezen film. HERFSTBLOEMEN Een mooi onderwerp voor de wedstrijd van deze maand. Zoek het in de eenvoud van één of enkele bloemen. Zorg vooral voor een rustige achtergrond. ROMANTIEK Met een dutofilter zyn er van de herfststemmingen mooie, ro mantische opnamen te maken. Zorg voor tegenlicht en gebruik het dutofilter alleen bfj de op name en niet met vergroten. VRAAG NAAR Tijdens de laatste wereldoorlog is bij graafwerkzaamheden in de kiezelbed- ding van de Maas ter hoogte van het oude Limburgse vestingdorp Stevens- weert op vrij grote diepte een kom vormig voorwerp aangetroffen, dat ge heel bedekt was met een donkere laag metaaloxyde. Het weinig ooglijke stuk werd destijds door de vinder afgestaan aan een plaatselijk liefhebber van cu riositeiten, die aan de vondst slechts geringe aandacht schonk. Eerst vele ja ren na de oorlog liet deze verzamelaar het materiaal door een expert onder zoeken. Toen bleek, dat het stuk geheel uit zuiver zilver bestond. In 1950 bracht een door deskundigen ingesteld nader onderzoek, zo heeft de Utrechtse edel smid H. M. Brom thans medegedeeld, tot de opzienbarende ontdekking, dat het voorwerp een uiterst zeldzaam en hoogst belangwekkend kunstwerk uit de klassieke oudheid was, met name een Grieks-Romeinse drinkbeker, daterend uit de tweede eeuw vóór Christus. Vooral de meesterlijke bewerking en decoratie van het rijkversierde kleinood verlenen het een betekenis, die alle tot nu toe in ons land gedane vondsten op het gebied der antieke zilversmeedkunst veruit overtreft. Bij de bestudering der verschillende op de beker voorkomende inscripties in de Griekse taal is reeds gebleken, dat deze inschriften voor de vaststelling van de oorsprong, de bestemming en de lotgevallen van het kunstwerk in de oudheid, van grote waarde zijn. Reeds mag als vaststaand worden aangenomen, dat deze zeldzame vondst grote belang stelling zal wekken in de kringen der kunsthistorische en archeologische we tenschap, zowel in Nederland als daar buiten. Het ligt in het voornemen de kostbare vondst, die zich thans in par ticulier bezit bevindt, t.z.t. openbaar ten toon te stellen. Vrijdagmiddag is door tot dusver on bekende oorzaak brand ontstaan in een vilia. bewoond door ir. Van Kleef, in het villapark te Vught. De brand moet op de zolderverdieping zijn begonnen, want het rieten dak stond in een ommezien in vlammen. De vrijwillige Vughtse brandweer, die na een kwartier ter plaatse was, kon ondanks alle inspan ning niet Verhinderen, dat het huis ver loren ging. Militairen en omwonenden hebben nog getracht het huisraad te redden, doch dit gelukte slechts voor wat de benedenverdieping betrof. Naar wij vernemen zijn Nederlandse boterexporteurs er in geslaagd een order te bemachtigen voor de uitvoer van 450 ton boter naar Canada. De uit te voeren boter is speciaal be reid om aan de Canadese smaak te vol doen. Vrijdag 12 October a.s. zal de hoe veelheid van 450 ton te Antwerpen wor den ingeladen voor vervoer naar Canada. Door Denemarken, Zweden en Nieuw- Zeeland zullen elk 1500 ton boter aan Canada worden geleverd. Zoals men weet is sedert eind Sep tember het systeem van invoerrechten krachtens de overeenkomst van Torquay door West-Duitsland ingevoerd. Voor de uitvoer van Nederlandse tuinbouw producten is zulks een zware belasting gebleken, namelijk in vele gevallen een verdubbeling van de rechten. Volgens een voorlopig beeld, dat men zich thans in kringen van exporteurs heeft kunnen vormen, is de uitvoer van bloemkool en andere kool- en groentensoorten sterk teruggelopen. Tengevolge van een vrij aanzienlijke misoogst van appels en pe ren in Duitsland zijn de prijzen goed gebleven, hoewel lager dan een dag of tien geleden. Nederlandse appelen wor den veel gevraagd, mede in verband met een Duits invoerverbod uit an dere landen. Ook over de uit voer van peren hoort men op dit ogenblik niet klagen. Zolang Nederland de marktomstandigheden mee heeft zal de tuinbouw-uitvoer op West-Duitsland nog op vrij behoorlijk niveau gehand haafd kunnen blijven. Vrijdagavond brak brand uit in de boerderij „Oud Gelkenhorst" van de tachtigjarige P. van Harten te Varne- ve' Daar de boerderij zeer afgelegen ligt, arriveerde de brandweer, toen het gebouw reeds' een prooi der vlammen was. De inboedel, twee hooibergen en de schuren, waarin de oogst geborgen was, gingen verloren. Het vee, dat reeds binnen was, kon echter worden gered. T^~ ijk Pap, daar gaat een meisje "aan mijn klas", wijst een krom kindervingertje tegen de tramruit. unze zevenjarige docliter bungelt aan onze regenjas. Wij staan, want voor zitten zijn de Amsterdamse trams niet ingericht. was het op school vandaag, Marijke?" „Raar, pap", „Was het raar op school? Wat was er dan raar?" ,!Ach, er is niks veranderd, nou ik in de tweede klas zit. Alleen een' an dere juffrouw en hele schriften". „Hele schriften?" „Ja. in de eerste' klas kregen wij altyd halve schriften." „Wat had je dem verwacht in de tweede klas, Marijke?" ..Nou. schrijven met groene inkt in plaats van zwarte. Enne, veel moei lijker sommen, enne een hele hoop huiswerk ere zo". Wij knikken begrijpend en zoeken hevig naar een^ paedagogisch verant woord antwoord. Maar Ma-rijke ratelt door: ..We krijgen nou voorbereiding voor het Heilig Vormsel. En we leren nou Latijns, Pap. Dat. is wel erg moeilijk". „Wat, leren jullie nu al Latijn?" "ja Latijnse liedjes, die woorden kan ik bijna niet onthouden". Marijke frommelt in haar jaszak. Een Heiligenplaatje, een rozenkrans dopje, een cent, een bolletje boet- seerk'lei in een papiertje, een touw tje en een randje van een krant ko men te voorschijn. „Sommige regels heb ik maar op geschreven". wijst Marijke op het kranterirandje, „ik kan ze anders heus niet onthouden". Wij lezen de onbeholpen letters van het potloodschrift op het stukje krant: Sasjerdos et pontifeks. Siek lakoe- witsie. „Als we straks thuis zijn, zullen we dat liedje in het missaal opzoeken, Marijke". Wij vinden de tram geen geschikte plaats om deze kwestie te belichten en de oplossing is bovendien weer moeilijk. Welke Heilige kie$ je nou voor het Vormsel, Marijke?" De wangetjes van onze dochter kleuren. „Eentje waar ik wat aan héb, Pap". MSt. Nicolaas". Advertentie Beschermt tegen verkoudheid, griep en keelontsteking In Engeland is de ver kiezingsstrijd ingezet. Al gemeen wordt aangeno men, dat de con servatieve partij van Churchill goede kansen heeft om te win- nen, omdat vele Jf kiezers geneigd •zouden zijn het nu maar eens met de oppositie te proberen. Maar deze stemming van ontevredenheid met het huidige bewind zal, naar het zich laat aanzien, in •de Labourpartij óók zijn uitlaat kunnen vinden. De linkse groepering in de Labourpartij, de mannen rondom Bevan, hebben namelijk binnen het raam van hun eigen partij een verrassende overwinning behaald en Labour is daardoor in staat aan de ontevreden elementen ge noegdoening in uitzicht te stellefi. In elk geval wer pen de aanhangers van Bevan zich thans, in ze kere zin als leiders van de campagne, met harts tocht in de strijd en ze slepen, naar het schijnt, de hele Labourpartij mee. De oude houwdegen Churchill somt intussen al zijn grieven op tegen het Labourbewind; hij verwijt Attlee en Morri son. dat ze óók op het ge bied der buitenlandse po litiek de macht en de waardigheid van Groot- Brittannië te grabbel gooien. Dat heeft vooral betrekking op de inder daad roemloze aftocht der Britse oliedeskundigen uit Iran, die voor de Britse nationale trots des te moeilijker te aanvaarden is, waar de Labourrege- ring, nog niet zó lang geleden, openlijk ver klaarde, dat ze een uit wijzing van deze Britse oliespecialistën uit Perzië niet zou dulden. Het is be grijpelijk, dat Churchill hiervan thans een dank baar gebruik maakt. Maar Morrison tracht niet zon der succes de diepe Indruk van Churchill's woord te niet te doen door te zeg gen, dat de politiek, die Churchill in de Iraanse kwestie voorstaat, in feite oorlog zou betekenen. En zowel Morrison als Be van weten, dat het be houd van de vrede door de volksmassa als hét voornaamste politieke doel wordt beschouwd. Zo staan dus in Engeland al thans de partijen tegen over elkaar in een vreed zame strijd. Hoe de uitslag zal zijn kan niemand zeg gen, maar de profeten, die de overwinning der con servatieven zeker achten, schijnen wel sterk in de meerderheid. In Duitsland werden In de afgelopen weken groot- soboppse manoeuvres ge houden. In West- Duitsland hebben geallieerde strijd machten hun spie gelgevechten gele verd en in Oost- Duitsland hebben de Russen op grote schaal oorlogsoefe ningen gehouden. Onder wijl wordt het gesprek over een mogelijke her eniging van Duitsland gaande gehouden. Er wa ren deze week enkele merkwaardige berichten, die meldden, dat er klaar blijkelijk een koersveran dering bij de Russen was gekomen. De Russen zou den niet maar zonder meer de voorwaarden van West-Duitsland voor het houden van algemene ver kiezingen voor heel Duits land wensen te verwer pen. Dat zou betekenen, dat ze hun politieke vrienden, de Oost-Duitse communisten, zouden op offeren. Want een eenvou dig rekensommetje wijst uit. dat de communisten ook in Oost-Duitsland tot een minderheid zouden worden. Het doel. dat bii de Russen hierbij zou voorzitten, zou ziin. dat ze aldus de toetreding van Duitsland tot de Westerse wapenbroederschap zou den kunnen tegengaan en in elk geval Duitsland tot een neutrale factor tussen Oost en West zouden kunnen maken. De Russen zouden dus wensen. ds( Dtutsjand tot een soort luchtledig werd tussen Oost en West. een neu trale zone. Van Westerse ziide wordt er niet zonder deugdelijke argumenta tie op gewezen, dat een dergelijke situatie voor de veiligheid van Europa de grootste gevaren zou inhouden. Het rumoer rondom de revolutiepoging in Argen tinië is op het ogenblik weer ver stomd. Al leen de scherpe be schuldigin gen van Pe- ron. die de Verenigde Staten er van beticht de hand te hebben gehad in de voorbereiding van de opstandspoging klinken nog na. "Ook hoort de wereld op het ogenblik weinig meer van de exclamaties en de snik ken van Evita, die thans bezig schijnt weer bij te komen van de opwinding, waarmee zo'n Zuid-Ame rikaanse politieke ge beurtenis onvermijdelijk gepaard moet gaan. Men is echter geenszins van mening, dat de huidige stilte in Argentinië die alleen maar onderbroken wordt door de schoten van de executiepelotons als een bewijs van de kracht en de duurzaam heid van Peron's bewind zou kunnen gelden. Maar of die mening geheel juist is. moet worden betwij feld. Een mislukte po ging tot revolutie schaadt de onderliggende partij altjjd véél meer dan dat de dictatuur er door wordt verzwakt. Inmiddels zijn de ge vechtshandelingen in Ko rea weer heftig opgelaaid. Honderden ka nonnen hebben in een verschrik kelijk spervuur de rode sleutel posities in Korea gebombardeerd, de luchtmacht heeft dl ar nog heel wat scheppen opgedaan en tenslotte gingen de U.N.O.-troepen tot een algemene aanval over. Bijzonderheden zijn niet bekend, want gene raal Ridgway heeft een strenge perscensuur inge steld. Er zijn in elk geval weinig aanwijzingen dat de wapenstilstandsonder handelingen weer spoedig zullen worden opgenomen en het heeft er alle schijn van, dat het thans begon nen offensief der U.N.O.- legers de aanvalsplannen der Chinezen heeft door kruist. Deze laatsten ho pen spoedig weer de voor delen te hebben van het klimaat: reeds werd ge meld. dat de temperatuur in Korea het vriespunt weer bereikte. Maar de Amerikanen zullen, naai velen aannemen, in de komende worstelingen in Korea nieuwe wapenen in de strijd toepassen: atoom bommen van klein for- maat, die in staat zouden zijn hele oprukkende le gers te vernietigen. Nie mand weet wat hiervan waar is. Wel werd dezer dagen bekend, dat er in Rusland weer een atoom bom tot ontploffing werd gebracht en dat de Rus sen, niet minder ijverig dan de Amerikanen, be zig zijn met de vervaardi ging van atoomwapens. Maar wie op dit gebied het verst gevorderd is, dat is een diep geheim en de tragische werke lijkheid is. dat het behoud van de vrede blijkbaar afhangt van de mate, waarin dit geheim geheim wordt gehouden. Ter afwisseling van de vele theore tische beschouwingen, die wij in deze fotorubriek behandeld heb ben, meent uw schrijver er goed aan te doen eens een heel ander gebied der fotografie te behandelen: n.l. een zich zelf gestelde foto-opgave, waardoor u enig idee krijgt hoe moeilijk deze soms uit te voeren is. Eigenlijk is het heel eenvoudig begon nen. Stelt u zich de situatie maar voor: Uw schrijver zit 's avonds alleen te wer ken vaak aan brieven van lezers en alles is dus rustig, maar na verloop van tijd komt er buiten beweging, en wel van ratten. Ja heus, echte, grote ratten en er zitten er zelfs verschillende. Nu is uw schrijver geen grote held en in het begin vond hij het ook, evenals u wellicht, maar erg griezelig, doch lezers en lezeressen, u behoeft er mijns inziens beslist niet angstig voor te zijn, want ze vallen wel mee en lopen hard voor u weg bij net geringste gerucht. Soms vindt u het dan zelfs bepaald lieve diertjes, net eekhoorns, die op hun achterpootjes met een stukje kaas in de handjes rustig zitten te knabbelen, maar een volgend ogenblik zijn het echte dieven. Toen ik eenmaal wist, dat er ratten in de omgeying waren, dacht ik natuurlijk direct aan een foto en toog aan het werk om daar even een flitsopname van te maken. Maardat even groeide uit tot een hele serie nachten opzitten en wachten, zoals later bleek. Een rat is uiteraard n.l. een beestje van kleine afmetingen en willen wij hem voldoende groot fotograferen, dan moet hij natuur lijk heel dicht bij komen, hetgeen heel wat hoofdbrekens kostte. Nu had ik op het plaatsje van 3x3 meter, waar hij ge regeld kwam. een tafel gezet en daar bovenop lag dan uw schrijver te wach ten met de camera met flitslamp in aanslag; om de rat te lokken had ik een stukje kaas vlak bij de tafel neerge legd op ongeveer 100 cm. afstand van de camera. Teneinde verzekerd te zijn van een goede opname moest natuurlijk goed scherp gesteld worden en omdat het daar vrij donker was deed ik dat door even een brandende kaars bij de kaas te zetten en op het vlammetje M' -j.tvsr.nwt 'i, 7 :777- 7. 7': 7:' scherp te stellen. Dan de kaars weg en de camera krampachtig op dezelfde plaats gehouden. Na enkele minuten van opletten betreurde ik het onzalige mo ment al dat ik er aan begonnen was, want het was bar koud 's nachts (De Bilt vertelde zelfs, dat het gevroren had) en dan dat turen in het donker: de ogen beginnen te steken en na 10 minuten ziet men niets meer. Na enige tijd ont dekte ik, dat, wanneer ik de ogen even dicht deed, het gezichtsvermogen weer voor enige tijd functionneerde en dus herhaalde ik dat spelletje regelmatig. Maar op een gegeven moment deed ik de ogen open en zag geen kaaswat betekende dat?zouJa, inder daad, de rat had de tijd. dat ik mijn ogen dicht had, waargenomen om de kaas weg te halen, en dat na enkele uren wachten! Maar enfin, morgen maar weer proberen en beter oppassen. De volgende dag blijkt al gauw, dat een rat zo snel dat stuk kaas weghaalt, dat wanneer je zult flitsen, hij allang weer weg is. Dan maar proberen met vastge spijkerd spek, maar dat heeft meneer natuurlijk gauw door; laat het spek spek en komt er niet aan zo lang ik in de buurt ben. Nu ging het er dus om wie het slimste was en het bleek een goed idee te zijn om geraspte kaas te strooien; deze kon hij niet ineens meenemen en na enige aarzeling ging hij er rustig bij zitten, welk voorbeeld gevolgd werd door de hele familie en zo lukte het mij moeder en kind te fotograferen, zoals u hierbij ziet. Toch een aardige sport, vindt u met? Het aardigste is, dat men de dieren met heel andere ogen gaat bekijken, zelfs ontdekte ik. dat ook elke rat weer ver schillend is; elk heeft een speciale ma nier van reageren, de ene is erg nerveus, de andere ijzig kalm enz. Maar ja, eer lijk gezegd, griezelig en vooral schade lijk zijn ze toch wel. Onder de titel „Geld, een beschou wing in het licht van de praktijk" werd door de Twentsche Bank een brochure aangeboden ven de hand van haar di recteur, Mr. H. F. van Leeuwen. In zijn voorwoord verklaart de schrijver, dat hij zich tot taak heeft gesteld in begrij pelijke termen een samenvattende be schouwing te geven over het wezen van het geld. waarbij alle wanbegrippen uit de weg worden geruimd.' De discussies rond het Wetsontwerp Toezicht op het Credietwezen hebben hiertoe de stoot gegeven. Het exposé van de directeur van de Twentsche Bank is daarom zo lezenswaardig omdat schrij ver een grote ervaring in zijn bank-car- rière heeft opgedaan en monetaire vraagstukken thans opnieuw ir. het brandpunt van de belangstelling staan. In zijn conclusie resumeert mr, Van Leeuwen zijn betoog met te zeggen dat geldscheppingen uit het niet alleen, door de Overheid geschiedt, veelal docr ge bruik te maken van het bankwezen. Al leen de Overheid toch kan zich van be talingsplichten kwijten door het uitge ven van schuld, welke geldfunctie krijgt Als centrale liquiditeit wordt schat kistpapier aan het bankwezen opgedron gen, waardoor wij steeds verder naar slecht geld met slechte dekking worden gedreven. Daaienboven wordt het bank wezen aangespoord schade te berokke nen aan de nationale liquiditeit door een qualitatief onjuiste credietgeving. Laat men, aldus mr. Van Leeuwen, in tijden van nood maatregelen nemen maar laat deze noodtoestand niet voe ren tot het treffen van maatregelen welke voordurend een qualitatieve ver betering van het geld in de weg staan, want theorie en praktijk van de papie ren standaard zijn in ontwikkeling en nog lang niet in een phase, waarin zij hun neerslag in een weloverwogen wet geving kunnen vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5