Mossadeq maakt luchtreis naar New York te bed Slechts enkele minuten voor de persfotografen op Schiphol geposeerd „Engeland wil geen oorlog PANMOENDJOM wordt conferentieplaats DUITSE JUWELIER LAAT HAGENAAR INREKENEN West-Duitsland zal niet toestemmen in eindeloze besprekingen Grotewohl sal Adenauer Woensdag antwoorden b Prof. dr. B. Vroklage overleden ■K Engeland nog niet gereed 'Cras, Prinses Elizabeth op reis BRITSE HOGE COMMISSARIS voor Malakka doodgeschoten Auto door 35 terroristen aangevallen Ridgway accoord met rood voorstel Auto grijpt man en vrouw Wijziging Unie met Indonesië Het m Met bromfiets tegen j Tot hoofd en hart Brutale overval MAANDAG 8 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25195 De Perzische oliekwestie Met nieuwe resolutie Gordon Dean verklaart: ^ele soorten atoom wapens ontwikkeld i Sanders krankzinnig? Met Nederl. aardbeien Luisterdienst van Tass in Engeland gesloten Strategische heuvelrij h" *take",m h" rare" 'e M™- bezet Brillanten zeer goed nagemaakt Dodelijk ongeluk te Naarden Engelse straaljager op Gilze-Rijen verongelukt Piloot omgekomen Boekbindsters met culturele aspiraties Antwoord van Oost Duitsland Begin November concreet plan van Indonesië Verloor wielrijdster het evenwicht Dodelijke val tegen vrachtauto Lamsbiiid handschoenen - i BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL (Van onze redacteur) Gedurende enkele minuten heeft dr. Mossadeq, de Perzische premier, gisteren op Schiphol voor de persfotograaf geposeerd. Hij legde echter geen verklaring af. Door twee personen ondersteund, een stokje in de hand houdend en een donkerblauwe winterjas over zijn nachtgewaad dragend, stond de magere, kaal hoofdige, ruim zeventigjai ige man een ogenblik in ineengedoken houding in het felle licht der talrijke schijnwerpers. Verder dan het trapje voor de deur van het vliegtuig begaf hij zich niet. Gedurende de rest van de twee uur, dat de DC 6 „Prinses Margriet" in Amsterdam bleef, vertoonde de premier zich niet. De gehele reis. van Teheran naar Amsterdam, had de premier zijn bed in het vlieg tuig vrijwel niet verlaten. Om acht uur kwam gisteravond de Perzische delegatie voor de Veiligheidsraad te Schiphol aan; om tien uur reisden de zeventien gede legeerden, waaronder enige ministers, naar New York door. 5? Een zoon van dr. Mossadeq, arts van beroep, die zich ook in het gezelschap bevond, verliet het vliegtuig wel en vertelde, dat zijn vader niet ziek was, maar „zeer verzwakt". In New York aangekomen, zou zijn vader zich onmid dellijk naar een ziekenhuis begeven, om aldus zijn krachten te sparen voor de rede, die hij in de Veiligheidsraad zal aouden- Die rede had dr. Mossadeq gister avond kant en klaar bij zich. Het is ren lange toespraak, waarin o.m. wordt beweerd, dat de Veiligheidsraad niet de bevoegdheid heeft om de Perzen terecht te wijzen. Bemiddeling van de Verenig de Naties in het Anglo-Iraanse geschil sou de Perzen welkom zijn, wanneer - ^lingelichte kringen te Washington e ef5ll*n Zondag meegedeeld, dat nog overeenstemming is bereikt tussen ritse en Amerikaanse vertegenwoordi- over fie resolutie, die bij de Veilfg- neidsraad zal worden ingediend in plaats Van het oorspronkelijke Britse ontwerp, waarin op Perzië een beroep werd ge daan zich te houden aan de beslissing van het Internationale Gerechtshof. Naar verluidt trachten de Amerikanen de Britten er toe te brengen een meer gematigd standpunt in te nemen. De Engelsen zijn echter van mening, dat verzoeningspogingen niet alleen van Britse zijde kunnen komen. Naar aanleiding van Amerikaanse Persberichten als zouden de Amerikanen willen trachten de Britse en de Perzische delegatie bij elkaar te brengen vóór de Veiligheidsraad bijeenkomt, verklaarde een woordvoerder van de Britse delega tie, dat het niet waarschijnlijk is, dat 9e leider van de Britse delegatie, sir Hladwyn Jebb, een onderhoud met pre bier Mossadeq zal hebben voor de Vei ligheidsraad bijeen komt. Ter gelegenheid van de opening van ®e Senaat heeft de Sjah van Perzië Zondag in de ontvangzaal van het parle mentsgebouw ten overstaan van 'Perzi sche hoogwaardigheidsbekleders en bui tenlandse diplomaten een boodschap Voorgelezen, waarin hij de naasting van dc A.I.o.C. door de Perzische regering goedkeurt. de voorzitter van de voor atoom- Gordon Dean Amerikaanse commissie van het Con^ress™0^6 subcom™issie nvpr Hp extra 11 h dle moet oordelen vloed heeft op velerlei militaire zaken. Hij gaf te kennen, dat er reeds plannen in voorbereiding zijn om ri-oepen af richten voor de atoomoorlog te veM» Hij deelde mede, dat de V.s. letterlijk dozijnen verschillende typen en soor ten van atomische wapens aan het ont wikkelen zijn. ®dgar Sanders, de 44-jarige Britse 0n- j ®fdaan, die in April 1950 te Boedapest °t dertien jaar gevangenisstraf werd Jeroordeeld wegens spionage, ds vo|. ®ehs de Weense correspondent van de ■•Sunday Dispatch", krankzinnig. Hij zou °vergebracht zijn naar een gevangenis- Sabatorium in de bergen. Vannmses Elizabeth van Engeland, die zobiT g vertrokken is voor haar be- tachtiaan Canada, heeft op deze reis totaal sPeciaal verpakte doosjes met in lanrii °Pgeveer twaalf kg vers? Neder- zii i s-aardbeien meegenomen, die Jon? p besteld bij de exporteur P. de dnnLo in Roelofarendsveen. De vliegtuig" Zondagmiddag per KLM- wf+ if haar Engeland verzonden, scheiden Koningshuis heeft al ver- drachten malen d°°r bijzondere op- de Van rijn belangstelling voor eeee^In 4-en uit Roelofarendsveen blijk die n iq waren de eerste aardbeien. Werden bevrijding naar Engeland dero geëxporteerd, afkomstig van Georgef en bestemd voor Koning althans deze bemiddeling van voor de Perzen aanvaardbare beginselen uit gaat. Dr. Mossadeq zal zijn betoog in de Veiligheidsraad aanvangen met een uitvoerige uiteenzetting van de voorge schiedenis van het huidige conflict. Hij zal zijn rede in de Perzische taal uit spreken. Toen het toestel reeds bijna een uur op het vliegveld stond, stapten twee vooraanstaande leden van de delegatie uit om de pers te woord te staan. Het waren: dr. Shayegan, lid van de Per zische Gemengde Oliecommissie, en dr. Ten gerieve van de in grotere getale aanwezig zijnde pers fotografen en filmoperateurs verscheen de heer Mossadeq even aan de deuropening van het vliegtuig op Schiphol. Hussein Fatemi, vice-premier van Per zië. Dr. Shayegan verklaarde niet be vreesd te zijn dat het geschil tot een oorlog zou leiden. „Engeland wil geen oorlog. Engeland wil olie", zo verklaar de hij letterlijk. Aangaande een bericht van het persbureau A.F.P., volgens het welk Truman Mossadeq zou hebben uitgenodigd naar Washington te komen, zei dr. Shayegan, dat hem van een der gelijke uitnodiging niets bekend was- Mocht de Amerikaanse President de Perzische premier inderdaad op het Witte Huis willen ontvangen, dan zou dr. Mossadeq gaarne op de invitatie in gaan. De delegatie zou naar alle waar schijnlijkheid ongeveer drie weken in de Verenigde Staten blijven. Wellicht reist het gezelschap dan ook weer met de K.L.M. via Amsterdam terug, want de premier was zeer tevreden over de vlucht en de service aan boord. De Perzische vice-premier, Hussein Fatemi, een kleine gebruinde man met gitzwart haar, vertelde dat dr. Mossa deq reeds heel wat sollicitaties had ont vangen van buitenlandse technici, die voor de nieuwe Perzische oliemaat schappij wilden gaan werken. Daaron der waren niet minder dan zeshonderd aanbiedingen van Duitsers. Uit Panama, zo deelde hij voorts mede, had de Per zische regering reeds voorstellen ont vangen om olie te kopen en te vervoe ren. Hussein Fatemi verklaarde verder, dat Perzië op het ogenblik pogingen in het werk stelt om driehonderd tankers te huren of te kopen, die in totaal 15 millioen ton olie zouden kunnen trans porteren. Gezagvoerder Boon stra, die de PH TPP van Teheran naar Amsterdam had gevlogen, vertelde gisteravond nog, dat het toestel om zes uur 's ochtends, een uur te laat, omdat de premier niet eer der arriveerde, uit de Perzische hoofd stad was vertrokken. In Istanboel, Rome en München had men tussenlandin gen gemaakt. In Te heran was dr. Mos sadeq uitgeleide ge daan door de Ame rikaanse ambassa deur, Loy Hender son, een gebaar, waarover de pre mier zijn grote waardering geuit had. Het vliegtuig, waarmee de Perzen uit Teheran op Schiphol arriveer den, was een ge woon lijntoestel; hetzelfde vliegtuig ging echter speciaal voor de Perzische delegatie, nu onder gezagvoerder Bik, door naar New York. De Perzische char gé d'affaires, H. Chahriar, was uit Den Haag naar Schiphol gekomen De Britse Hoge Commissaris voor Ma lakka, sir Henry Gurney, is Zaterdag door communistische terroristen onge- veer 73 kilometer voor zijn zomerresi dentie Koeala Loempoer doodgeschoten. Zijn chauffeur werd ernstig gewond, zijn echtgenote bleef ongedeerd. De auto van de Hoge Commissaris werd door 3S man aangevallen. Het politie-escorte was niet bij machte voor voldoende beveili ging te zorgen. Een der Europeanen uit het gezelschap verklaarde, dat de auto, waarin het grootste deel van het politie- escorte gezeten was, ongeveer 40 kilo meter voor de plek des onheils defect was geraakt. Het gezelschap had de tocht echter voortgezet onder bewaking van slechts enkele politie-agenten. Vijf Britse compagnieën en jacht- en verkenningsvliegtuigen van de R.A.F. zijn Zondag in actie gekomen om de da ders van de moord op de Britse Hoge Commissaris voor Malakka te achtervol gen. Een functionaris van het officiële Russische persbureau Tass heeft Zon dagavond te Londen meegedeeld, dat de Britse regering de luisterdienst van Tass zonder nadere verklaring heeft ge sloten. De sluiting volgde na een uitwis seling van nota's tussen de Britse en de Russische regering. Engeland had eerst Rusland op 4 Augustus in kennis gesteld van het voornemen om de vergunning in te trekken. Hierop protesteerde de Russi sche regering, naar verluidt, enige ma len. De luisterdienst was in 1941 door Tass ingesteld op grond van een tweezijdige overeenkomst met de Britse regering. Het Russische persbureau kreeg toen vergunning een station op te richten om Russische uitzendingen op te vangen en de inhoud ervan in Engeland te ver spreiden, hoofdzakelijk voor de Londen- se pers. Aan soortgelijke Britse activiteit in de Sovjet-Unie kwam in September een einde, toen het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de verspreiding van het door de Britse ambassade te Mos kou uitgegeven tijdschrift „British Ally" stop zette op grond van het feit,, dat de Russen de verspreiding van het blad te genwerkten. De sluiting van de luisterdienst van Tass in Engeland heeft geen betrekking op het verspreiden door Tass van nieuws uit Engeland in de Sovjet-Unie. De commandant van de politie, Wil liam Gray, deelde aan verslaggevers mee, dat men in de nabijheid van de plaats, waar de aanslag plaats vond, reeds twee kampen van opstandelingen heeft ontdekt. Uit aldaar gevonden do cumenten was gebleken, dat de aanslag reeds Vrijdag was voorbereid. Uit deze m het Chinees gestelde stukken bleek echter niet of de aanslag tegen de Hoge Commissaris persoonlijk was bedoeld. Tien minuten voor de aanslag gebeurde, was de bevelhebber van de Britse vloot, admiraal Faulkner, langs dezelfde weg gepasseerd, zonder te zijn aangevallen. De communisten hebben Zondag Panmoendjom voorgesteld als nieuwe vergader plaats bij de bestandsbesprekingen. Panmoendjom is een drietal kilometers dich ter bij Kaesong dan Songjonni, welke plaats generaal Ridgway heeft voorgesteld als nieuwe conferentieplaats. Het lig* aan de Zuidelijke rand van de neutrale zone van Kaesong. Het voorstel der Roden om de bestandsbesprekingen naar Panmoendjom te ver leggen is vandaag door generaal Ridgway aanvaard. Zaterdagnacht is er met man en macht gewerkt om de twee spoorrijtuigen, die na de ontsporing bij Sloterdijk nog naast de spoorbaan lagen, overeind te zetten en daarna weg te slepen. De communisten deden hun aanbod in een nota aan de opperbevelhebber der V.N. Deze nota werd Zondagmid dag op het controlepunt Panmoendjom aan verbindingsofficieren der V.N. over handigd. De Noord-Koreaanse generaal Kim II Soeng en zijn Chinese collega Feng Teh Hoeai stelden voor, dat de delegaties spoedig te Panmoendjom zouden samenkomen om het eens te worden over principes welke de veilig heid van de conferentieplaats garande ren en over uitbreiding van het neu trale gebied en oprichting van een com missie ter formulering van concrete en strikte voorwaarden en daardoor een nieuwe poging te doen tot besprekingen De Haagse politie heeft de 58-jarige L. T. uit 's-Gravenhage aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. T. die niet voor de eerste maal in zijn leven achter de tralies, belandt, was enige tijd gele den bij een bevriende textielhandelaar Jn Hen Haag gekomen met drie „kost bare" brillanten die hij deze in onder pand wilde geven. T. kreeg 475 gulden voor de brillanten en de afspraak werd gemaakt dat de textielhandelaar, die geregeld reisjes naar Duitsland maakte, zou trachten daar de juwelen voor een goede prijs te verkopen. Het reisje naar Duitsland pakte wel heel ongelukkig uit voor de textielhan delaar. In Bremen aangekomen stapte hij met de drie brillanten naar een ju welier en bood ze ten verkoop aan. De juwelier onderwierp de stenen aan een nauwkeurig onderzoek en belde toen de Duitse politie. De juwelen waren name lijk vals en de textielman werd gear resteerd wegens het ten verkoop aan- Toen de heer De J„ een rijwielbe waarder uit Bussum, en een zijner huis genoten, mejuffrouw S„ in de nacht van Zaterdag op Zondag de Rijksweg Am sterdam—'t Gooi wilden oversteken bij de Louise de Colignylaan te Naarden, vergisten zij zich vermoedelijk in de afstand, welke hen scheidde van een auto, die uit de richting Amsterdam naderde. De bestuurder, die met de voor de Rijksweg gebruikelijke snelheid van ongeveer zeventig a tachtig km. reed, zag beiden plotseling voor zijn wagen. Hij kon een aanrijding niet meer voor komen en de wagen greep man en vrouw. Laatstgenoemde werd ongeveer twintig meter verder op de berm van de weg geworpen, waar zij ernstig gewond bleef liggen. Met een zware schedelbasisfrac- tuur en beenbreuken werd zij naar het diaconessenziekenhuis te Naarden over gebracht, waar zij later is overleden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij enige ogenblikken na het ongeval ter plaatse overleed. bieden van valse juwelen. Toen hij werd losgelaten en over de Nederlandse grens was gezet, reisde hij meteen door naar Den Haag en ging linea recta naar de Haagse recherche, waar hij het hele verhaal vertelde. T. werd hierop gearresteerd en beken de dat hij wel wist dat de juwelen vals waren, „maar ze zouden immers toch in Duitsland verkocht worden en de Duit sers hadden indertijd immers zo vee] lelijke dingen in Nederland gedaan". Met dit verhaal nam de politie geen genoegen. De brillanten in kwestie ble ken buitengewoon goed te zijn nage maakt, en vertoonden voor het blote oog geen onderscheid met echte bril lanten. Zaterdagmiddag is een de Havilland Vampire-straaljager, behorend tot een op Gilze-Rijen gestationneerd onderdeel van de Royal Air Force, op dit vliegveld verongelukt. De Engelse piloot is om gekomen. De straaljager, die juist was gestart, verloor snel hoogte en raakte met een der vleugels een op het vliegveld staand stenen gebouwtje. De machine kwam ongeveer dertig meter buiten het veld in een knollenland terecht, waar zij in brand vloog. De Haagse politie heeft vijf vrouwe lijke leden van het personeel ener Haagse boekbinderij aangehouden en aan een scherp verhoor onderworpen. Men was n.l. tot de ontdekking geko men dat de 20-jarige gehuwde A. de M., geb. van R., die overigens enige tijd geleden bij de Boekbinderij werd ont slagen, thuis de beschikking had over een aantal boeken waarvan de herkomst tijfelachtig was. Bij een nader onderzoek bleek, dat de 37-jarige A. P., geb. W„ de 21-jarige C. H. van D„ de 25-jarige L. M. B. en de 22-jarige A. A. C. van der S„ allen werkzaam op de boekbinderij in het laatste half jaar voor ruim 1500 gulden boeken had gestolen. Het ontslagen kennisje de M. profi teerde van de buit mee, en kreeg gere geld gestolen boeken thuisbezorgd. Sommige van de boeken werden door verkocht, andere bleven in eigen bezit Zaterdagmiddag heeft de West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, op een massa bijeenkomst op het tentoonstellingsterrein te Berlijn, waar hij eerder op de dag een industriële jaarbeurs had geopend, verklaard, dat Oost-Duitsland slechts zijn programma van 14 punten voor verkiezingen in geheel Duitsland had te aan vaarden, als het werkelijk een Duitse eenheid wenste. De kanselier zei, dat West-Duitsland nooit zou toestemmen in eindeloze bespre kingen, die niet ernstig waren bedoeld, doch slechts de huidige onderhande lingen met de geallieerden wilden belemmeren. ,,De Oost-Duitse weigering om vrije en geheime verkiezingen in alle sectoren van Berlijn te houden, zoals voorgesteld door burgemeester Reuter, heeft ons ge loof in de eerlijkheid van Grotewohl's voorstellen verminderd", aldus Adenau er. Hij meende, dat de huidige toestand in Oost-Duitsland geen vrije en gehei me verkiezingen toelaat. Hij had de V. N. verzocht om te onderzoeken of in West-Duitsland vrije en geheime ver kiezingen mogelijk zijn, „omdat autori teiten van de Russische zone hebben gezegd, dat dit niet mogelijk is". Ade nauer hoopte, dat de Oost-Duitse auto riteiten zijn voorbeeld zouden volgen. In tegenstelling tot de verwachtingen heeft de Oost-Duitse premier Grotewohl Zondag in een rede te Bcrljjn nog geen antwoord gegeven op de voorwaarden Maarschalk Stalin heeft Zaterdag op de tweede verjaardag van de vor ming der „Duitse democratische re publiek" aan minister-president Otto Grotewohl een boodschap gezonden, waarin hij onder meer zegt: „Ik wens het Duitse volk, de regering' en u persoonlijk verdere successen toe bij de herbouw van een verenigde, onafhankelijke, democratische en vredelievende Duitse staat". van kanselier Adenauer tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. Sprekend in het Berlijnse operagebouw, aan de vooravond van de herdenking van 't tweejarig bestaan van de Oost-Duitse republiek, deelde hij mede, dat de Oost- Duitse Volkskamer Woensdag een dui delijk antwoord „aan het Duitse volk" zou geven. Grotewohl kondigde voorts aan, dat 20.000 gevangenen vrijgelaten zouden worden. Dit aldus Reuter, is de tweede voor name concessie, die door Oost-Duitsland wordt gedaan. De eerste was af te zien van de eis tot een even sterke vertegen woordiging van Oost- en West-Duitsers bij eventuele besprekingen over het houden van verkiezingen, zulks terwijl Oost-Duitsland slechts 18 millioen inwo ners telt en West-Duitsland 48 millioen. Grotewohl verwierp het voorstel, dat de gebieden aan gene zijde van de Oder-Neisse-linie in een verenigd Duitsland opgenomen zouden wor den. Deze kwestie was geheel afge handeld. De premier zeide nog, dat de regering president Pieck het verzoek tot vrijla ting van 20.000 gevangenen had gedaan. Pieck heeft het verzoek ingewilligd en dit was het bewijs, dat in Oost-Duits land werkelijke vrijheid bestond. Het hoofd van de Oost-Duitse rege ringsvoorlichtingsdienst Gerhard Eisler, heeft Zondag in een toespraak ver klaard, dat Oost-Duitsland wil meehel pen om alle moeilijkheden, die tot dus ver besprekingen tussen Oost- en West- Duitsland in de weg stonden, uit de weg te ruimen. Hij deelde mee, dat het Oost-Duitse parlement op de bijzondere bijeenkomst van Woensdag aanstaande nieuwe voorstellen in deze richting zal doen. De gemakkelijkste weg om verkiezin gen voor te bereiden zou zijn, dat de Duitsers zelf samenkomen en besluiten om gemeenschappelijk een beroep te doen op de vier bezettende mogendhe den, aldus zeide Eisler. Naar in Djakarta van betrouwbare zijde wordt vernomen, ligt het in de bedoeling van de Indonesische regering begin November een concreet plan ge reed te hebben tot wijziging van de Nederlands-Indonesische Unie in een normale internationale verhouding. Dit is in overeenstemming met Supo- mo's suggestie, op grond waarvan het Nederlandse kabinet principieel accoord ging met besprekingen in November, welke dan zouden samenvallen met de algemene vergadering der Verenigde Naties te Parijs. De zegsman achtte het mogelijk, dat te Parijs een Nederlands-Indonesische bespreking zou worden gehouden Op de Calantbrug te 's-Gravenhage werd Zaterdagmorgen een zeventien jarige wielrijdster door een vrachtauto met aanhangwagen overreden. Zij kwam onder de wielen terecht en werd on middellijk gedood. Het ongeval is waar schijnlijk te wijten aan het feit, dat het slachtoffer tegen de trottoirband reed, het evenwicht verloor en tegen de vrachtauto viel. De nota der roden was antwoord op een nota welke generaal Ridgway op 4 October stuurde en waarin de op perbevelhebber der verbonden troe pen had voorgesteld, dat de commu nisten ëls compromis een plek in het niemandsland zouden aanwijzen om daar de besprekingen voort te zetten, nadat zij zijn voorstel van de hand hadden gewezen om de besprekingen te Songjon-ni te hervatten. De tweede Amerikaanse divisie en Franse en Nederlandse eenheden zijn er in geslaagd de voornaamste top van dfe heuvelrij „der gebroken harten" aan het Oostelijke front in Korea te veroveren. Op de Noordelijkste top na bezetten de geallieerden nu de gehele heuvelrij, die van groot stratgisch belang is. Om het bezit van deze heuvels is wekenlang zwaar en verbitterd gevochten. De Nederlandse luitenant-kolonel Christan is op het ogenblik in het alge meen hospitaal in Tokio herstellende van de ernstige kwetsuren, die hij op 22 September bij een ongeluk bij Won- ju heeft opgelopen. Christan zou luitenant-kolonel Eek hout opvolgen als commandant van het Nederlandse bataljon, doch werd oo ge noemde datum op een smalle weg in Korea met zijn jeep, waarin zich ook overste Eekhout bevond, door een vrachtauto aangereden. Hij liep twee ge broken benen, een gebroken arm en een oogkwetsuur op. Lt.-kol. Eekhout die er met lichte verwondingen af kwam, blijft het commando voeren over he- ba taljon, dat aan de Amerikaanse tweede divisie is toegevoegd. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Koude nacht met plaatse lijk lichte nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.52—18.02. Maan: 16.12. H-/ "AG y&< $Éi| De beste typiste van ons land is mej. F. Kant uit Den Haag (midden), die de (w er winning behaalde op de nationale typewedstrijden, die vorige week in de ™°utrusthallen te Den Haag gehouden werden. Zij had een gemiddelde van Q.en '1('r minuut. Die uitslag werd Zaterdagmiddag bekend gemaakt. Recnts de winnares vam de tweede prijs, mej. H. W. van Dijk uit Santpoort, links mej. A. Borstlap uit Den Haag, die de derde prijs behaalde. wetenschap als leerling van dr. Wilhelm Schmidt. In 1935 behaalde hij de doctorstitel. niÊtn (Jprpnpn I Daarna ondernam de professor een ex- Q I peditie naar de Beloe-stammen op Timor Prof. dr. B. A. G. Vroklage is Zondag middag per bromfiets op de Kwakken- berg in de gemeente Nijmegen tegen een personenauto gereden. Zwaar gewond werd hjj naar het St. Canisiusziekenhuis in Nijmegen overgebracht, waar hij in de vooravond is overleden. Hij was bui tengewoon hoogleraar in de Volkenkun de aan de R.K. Universiteit. Pater Vrok lage was missionaris van het Gezelschap van het Goddelijk Woord (S.V.D.). Prof. Vroklage werd 28 December 1897 te Oldenmarkt (Ov.) geboren. Hij werd 26 October 1924 priester gewijd. Hij stu deerde theologie aan het Angelicum te Rome, waar hij in 1931 promoveerde. Bovendien liep prof. Vroklage te Wenen college in de etmologie en de godsdienst- Door bevordering van het goede sterft veel kwaad /vanzelf af j en publiceerde naar aanleiding van deze tocht zijn werk „Die socialen Verhalt- nisse Indonesiëns". De thans overledene werd 5 Oct. 1948 benoemd tot buitenge- De begrafenis is vastgesteld op Don derdag. Zondagmorgen reed te Lopikerkapel voor de woning van de bejaarde teen- en fruithandelaar W. F. Solinger aan het Kapelsepad een grote zespersoons auto voor. Twee der inzittenden stapten uit en begaven zich naar de achterkant van de woning, waar de eveneens bejaarde, wat gebrekkige zuster aan de deur kwam. Zij werd bij de keel gegrepen en met een revolver bedreigd. De indrin gers doorzochten daarna het gehele huis, doch konden slechts weinig contanten vinden. De handelaar zelf, die dikwijls over grote bedragen geld beschikt, om dat hij veel teen naar België exporteert, sliep op een der bovenkamers en heeft niets gemerkt. Direct na de overval heb ben de daders zich met de wagen, waar in een derde persoon was blijven zitten, verwijderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1