Honden tentoonstelling in Krelagehuis Bijna 17000 bezoekers Rode Kruis bleek paraat Critiek op bouw in Zandvoort nog te vroeg Grootscheepse oefening in Hoofddorp Interessante, leerzame bespeling van 31 toons orgel Foxterrier uit België bezorgde zijn baas vijf eerste prijzen HOUSE OF IRELAND Kennemerduinen in trek AGENDA Slecht gebit met hier en daar een goeie kies HERINGA WUTHRICH MAANDAG 8 OCTOBER 1951 PAGINA 2 BRAND IN SCHUURTJE AAN VONDELWEG Bewoner doofde zelf zijn brandende kleren Bruidsparen kiezen weer zelf hun Sfadhuisfolograaf Burgerlijke Stand CHAUFFEURSINSIGNE UITGEREIKT 25 en 12¥2 jaar trouwe dienst" WASSERIJ DUYN Costuums Mantels Regenmantels Winterjassen Kamg. Pant. vanaf f 98.50; betaling vanaf f s.oo p. w. GENERAAL CRONJéSTRAAT 139, hoek Dr. Leydsstraal Natuurbeschermingsweek Gemeenteraad Katholieke gymnastiekver. voor meisjes In het Teyler's Museum Oude stemming, nieuwe mogelijkheden Electrische installaties Luidsprekende Telefoon* installaties BOUWFONDS PARO CHIEHUIS „ST. JAN" Een avond vol van ontspanning Ernstige aanrijding op Kennemerplein Fietser door bus gegrepen 7-jarig meisje reed tegen bus op Tijdens voetbalwedstrijd been gebroken DE N.K.S. IN HAARLEM W ater polo -programm a 'n TIP VAN BOOTZ HET GOUDEN KRONINGSFESTIJN Gala.première in Frans Hals POPULAIR CONCERT Amsterdams Tokkel-orkest „Caecilia" JAN LAARVELD. 45 jaar lid van „Harmonie Crescendo" St. Raphaël HEEMSTEDE Heemsteedse Reddings brigade voor Drenkelingen Beurs van New York o o Kenners van honden hebben hun hart kunnen ophalen aan de prachtcolleetie terriers, die gisteren uit alle delen van het land en zelfs uit het buitenland was bijeen gebracht in het Krelagehuis. En ook zij, die niet direct gerekend kunnen worden tot de staf van deskundige keurmeesters. behoeven er geen spijt van te hebben, dat ze deze door de stichting „Centraal Terrier Comité ge organiseerde hondententoonstelling be kochten. De hoogste Haarlemse instanties had den hun medewerking betoond. In het ere-comité hadden o-a. zitting genomen burgemeester Cremers en de directies van de beide voornaamste dagbladen- De directeur van de stichting „Haar lems Bloei'' opende deze prachtige ter- riershow. Hij sprak de hoop uit, dat er nog meer van dergelijke tentoonstellin gen in Haarlem gehouden zouden wor den. Deze woorden zullen ongetwijfeld gegrepen zijn uit het hart van elke hondenliefhebber uit Haarlem en Om streken. Dat de belangstelling voor honden groot is in Haarlem, bleek wel uit het grote aantal bezoekers, die de Zondagmiddag doorbrachten in het Krelagehuis. Zij konden daar ongeveer 110 terriers, verdeeld over 15 soorten, bewonderen. Elke hond werd voor de keurmeester geleid en nauwkeurig be oordeeld naar zijn raspunten en anato mische bouw. Aan deze tentoonstelling waren geen kampioenschappen verbon den, maar het ontbrak niet aan diverse prijzen. De exposanten trachtten hun hond zo verzorgd mogelijk in de ring te doen verschijnen en vooraleer de keur meester zijn deskundig oog op een exemplaar van het zo rijk gevarieerde terrier-ras kon laten vallen, werd er danig geborsteld en gekamd. Er waren maar weinig honden, die zich zenuw achtig maakten over de drukte rondom hen. De meeste van hen waren al eens meer te gast geweest op een tentoon stelling. Zij hielden zich volkomen rus tig en paradeerden zonder strubbeling op commando van hun meester of mees teres voor de veeleisende keurmeesters Eén was er, die ondanks zijn gebrek aan ervaring de andere de loef afstak. Zijn baas was een Belg. De heer G. H. Heijlen uit Antwerpen wist tot voor kort eigenlijk zelf niet dat zijn draad- harige foxterrier in staat was mee te dingen naar de hoogste prijzen. Ver leden jaar was hij om ook eens mee te doen met zijn hond naar de tentoon stelling in Breda geweest. Daar had zijn terrier gewedijverd met 500 andere in zendingen en een tweede prijs behaald. En gisteren op een tentoonstelling van alleen maar terriers, sleepte hij maar eventjes vijf eerste prijzen in de wacht. De bezoekers zorgden voor een extra- applaus, dat blijkbaar nog al hard klonk in de oren van de rivalen. Een blaffend koor van Airedale terriers, Ierse ter riers en Schotse terriers stak zijn mis noegen niet onder stoelen of banken. Het duurde nog al even voordat de stem door de microfoon zich weer ver staanbaar kon maken en de aandacht vestigde op een inzending, die veel meer geleek op een schaap dan op een hond. Dit soort terrier is zeer vechtlus tig en laat bij een gevecht niet eerder los dan dat hij er zelf dood bij neer- Toen een bewoner van de Vondel- weg, de 35-jange verkoper J. Radema ker, gistermiddag om half zes in het stenen schuurtje achter zijn huis een petroieum-vergasser had aangemaakt, sprong plotseling de verbrandingsdop van het toestel af. De man kreeg bran dende petroleum op zijn kleding en had de tegenwoordigheid van geest om zich direct in een oude mat te rollen, die in het schuurtje lag. Zijn brandende kle ren werden hierdoor gedoofd. Tezamen met buren bluste hij daarna enige voor werpen, die eveneens vlam hadden ge vat- De brandweer verscheen ter plaat se, maar behoefde niet meer op te treden. Advertentie Haarlemse Bruidsparen kunnen weer zelf, naar eigen smaak en inzicht, de fotograaf hunner keuze aanwijzen, mits dit OP DE DAG VAN ONDERTROUW aan de ambtenaar wordt bekend ge maakt. Bruidsparen, die vóór 22 Sep tember jJ. in ondertrouw waren, kunnen ook van de nieuwe regeling gebruik maken Inlichtingen worden gaarne verstrekt door onderst., erkende specialisten. Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem, Sectie Reportagefotografen: Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161. tel. 25637 Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstr.weg 206, tel. 24050 Gé Leenheer. Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, St. Bolwerk 6, tel. 20095 GETROUWD: E. Zomerplaag en G. J. Meeuwis: P. E. Baidenmann en Th. van Daalen: L. J. Graven en E. Leupen. GEBOREN: L. F. J. Stapel-Klijzing, z; G. E. de Carpentier-Turenhout. z; H Schneider-Pluer, z; W. A. Bezemer- Spoelstra, z; G. van den Berg-Rol, z; M. C. Coiombijn-Willemsen. d; J. A. M. Speller-Clevers, d; J. Quené-van Em merik. d; H. Dasberg-van der Heiden, d; C. Th. Warmerdam-Christiaans, d. OVERLEDEN: M. Meijer-van der Blom. 37 j„ Haarlemmerliedestr.; S. J. Chabot 71 j.. Kamperlaan; C. Slauer- hof-Pronker, 92 j„ Anna van Burenlaan. valt. Deze vechtlust staat niet op de goedmoedige snuit van het dier te le zen. De hond liep gewillig mee aan het riempje, waarmede zijn eigenaresse hem voor de keurmeester bracht. Dat voorbrengen van de honden houdt 50 pet. van het succes in, zo verzekerde ons de stem door de microfoon. Behalve deze terrier was er nog een exemplaar, dat in het bijzonder de toe schouwers bezig hield: de Yorkshire terrier „Monkey", een uiterst klein diertje, dat een jaar geleden nog tot de dameshondjes gerekend werd- Hoe moeilijk het al was voor de keur meesters om de honden ipart te beoor delen, nog veel meer deskundigheid kwam te pas bij het onder de loupe ne men van de terrier-groepen- Hierbij werd gelet op de gelijkvormigheid van de groep. De heer P. Spierenburg uit Rotterdam bracht een groep van Aire dale terriers in de ring en won hiermee een eerste prijs. De ere-prijs voor de beste laagbenige terrier ging naar de heer J. J. van Koolbergen uit Boskoop. Deze inzender won ook de ere-prijs voor de beste zelfgefokte terrier. De eerste prijs voor de beste hoogbenigc terrier was voor de heer J. G- H. Heijlen uit Antwerpen, die tevens beslag legde op de extra prijs voor de beste hond uit het buitenland en de beste terrier van de tentoonstel ling. Zijn terrier was bovendien het best getrimd en hiervoor ontving hij ook al een prijs. Het publiek werd zelf in de gelegen heid gesteld als jury op te treden en zijn oordeel over 15 honden te geven. De bezoekers bleken de terrier van de heer Heijlen de beste inzending te vin den. Zo kwam de publieksprijs ook in handen van deze Belgische exposant, die het extra-applaus van het publiek dankbaar en verheugd omzette in een eetbaar extraatje voor zijn draadharige foxterrier. In American Hotel te Amsterdam heeft Zaterdag 6 October de jaarlijkse vergadering van de afdeling Noord- Holland van de Koninklijke Nederland se Toeristenbond A.N.W B. plaats ge had. De heer mr. A. M. de Jager, lid van het dagelijks bestuur van de AN WB., heeft tijdens deze vergadering weer een aantal chauffeursinsignes met bijbehorende diploma's uitgereikt- Deze Bondsonderscheiding „Trouwe Dienst" wordt verleend aan chauffeurs, die gedurende 25 of 1215 jaar onafge broken in dienst zijn geweest van fir ma's, instanties of particulieren, A-N. W.B.-leden. Onderscheiden werden o.a.: 25 JAAR: W. Kranendonk en A. Rond. beiden sedert 1923 in dienst bij de N.V. Ned. Linoleumfabriek te Krom menie en H. J. Stadman, sedert 1926 in dienst bij de N.V. J. Th. Kort te Haar lem. Voorts aan J. P. Strobbe, H. Ane- ma en L. van de Maarel, die in 1925 of 1926 in dienst kwamen bij de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer. 12JAAR: J. van Arkel en C. Car- dol (sedert 1938) en D. Hees, H. C. de Leeuw, C. van der Laarse, in- P. Tuning en A. Ch. Smit, die sedert 1939 bij de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer werkzaam zijn. Donderdag 11 October speelt het Haarlems Trio in de Renaissancezaal van het Frans Hals-museum om acht uur 's avonds meesterwerken uit de kamermuzieklitteratuur. Medewerking verleent Louis Delachaux, altviool. Advertentie Advertentie f 69.50; f 3.50 p. W. f 49.50; f 2.50 p. W. f 69.50; f 3.SO p. W. f 29.50; f 2.00 p. w. Van deze bijzondere aanbieding, die zijn weerga niet vindt, kan nu iedereen profiteren. Geruisloos is gistermiddag de ten toonstelling in het kader van de na- tuurbeschermingsweek gesloten. Daar kwamen geen officiële toespraken aan te pas, maar voor de organisatoren was er alle aanleiding om uiterst dankbaar te zijn voor de wijze, waarop het Haar lemse publiek en velen van buiten dc bloemenstad gereageerd hebben op de actie van de laatste week- Men had er uiteraard enige verwachting van, maar dat het bezoek aan Vlees- en Vishal -o groot zou zijn, had men toch niet dur ven hopen. Bijna zeventienduizend be zoekers werden er geregistreerd. Zaterdagmiddag passeerde de vijftien duizendste bezoeker, die uit handen van de heer J. A. Dorresteijn het bekende boek van Kees Hana in ontvangst mocht nemen. Het bijzonder fraaie herfstweer heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat zeer velen de Kennemerduinen opzoch ten en Zondag alleen al namen maar liefst 350 mensen deel aan de speciale excursies. Ook Thijsse's Hof kon zich in een opvallende belangstelling verheu gen, Gisteren kwamen er tachtig be zoekers, hetgeen in dit geval zeker het vermelden waard is. Op het succes van deze natuurbe- schermingsweek komen wij deze week nog nader terug. BIOSCOPEN: Rembrandt: Angelo (18 j.) 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Palace: Het pad der zonde (18 j.) 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Luxor: Het leven van een danseres (18 j.) 2, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Ik zoek vergelding (18 j.) 2.30. 7 en 915 u.; City: Het zwaard in de woestijn (18 j.) 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; Spaarne: „Grenslegioen" en „Vrouwen in uniform" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 8 October Concertgebouw: Piano-avond Stefan As- kenase, 8 uur. Concertgebouw (tuinzaal): Concert door Bond van Vocale Kwartetten. Solisten: Lo- rentzo Pappolo en Sas Bunge, 8 uur. Stadsschouwburg: Ballet Recital o. 1. van Sonia Gaskell m. m. van H.O.V. o. 1. v. Marinus Adam, (H.K.G.), 8 uur. De Haarlemse gemeenteraad komt Woensdag 10 October 's middags om twee uur in openbare vergadering bij een B. en W. stellen o.m. voor de ad viescommissie inzake woonruimte m haar oude samenstelling opnieuw te be noemen. Er is echter een vacature ont staan door het vertrek van de heer Voorvelt wegens vertrek naar het bui tenland. Zij stellen voor de heer H. Vis ser in deze vacature te benoemen. B. en W. zijn thans in de gelegenheid een 56 tons chassis aan te kopen, dat zal bestemd worden voor de Dienst van Openbare Werken, zulks ter vervanging van de in 1937 aangeschafte, thans ge heel versleten auto. De kosten van de aankoop bedragen f 8.950. Op het chassis moet een drie zijden-kipper met laad bak worden gebouwd, waarvan de kos ten f 2.950 bedragen. In totaal is dus een bedrag van f 11.900 nodig. Daar op de kapitaaldienst voor 1949 daartoe reeds een bedrag van f 8.600 was uitgetrokken, stellen B. en W. voor dit bedrag te ver hogen met f 3.300. >5 Als men op een zonnige herfstdag naar Zandvoort gaat voor een wande ling langs het strand of de boulevards, krijgt men als het ware aanschouwelijk onderwijs in hetgeen onze hedendaagse architecten presteren. De eerste Indruk welke men krijgt is die van ecu grote verscheidenheid in stijl en uitvoering. Bouwwerken die een sieraad zijn voor de omgeving staan naast uitgesproken mislukkingen. Nu is het moment nog niet aangebroken om een oordeel te vellen over dc architectonische verdien sten van de wederopbouw van Zand voort. De supervisor van het wederop- bouwplan, ir. G. Friedhoff, heeft er op gewezen, dat men daarover eerst kan oordelen als het gehele wederopbouw- gebicd is volgebouwd. Ir. Friedhoff is zelf ook niet volkomen tevreden over hetgeen te Zandvoort is gebouwd, maar moet de verschillende richtingen in de hedendaagse architec tuur ook in Zandvoort een redelijke kans geven. Zolang de wederopbouw nog in gang is maken de verschillende, los van de omgeving staande, gebouwen soms de indruk van een „slecht gebit" met hier en daar een gave kies. Als men de toestand van nu vergelijkt met die van bijvoorbeeld een jaar geleden, dan krijgt men begrip voor het stand- Zaterdagmiddag om half vier werd Hoofddorp opgeschrikt door een hevige knal in de lucht. Een passagiersvliegtuig uit Ierland dat Schiphol naderde, was in botsing gekomen met eej\ militair vliegtuig van het vliegveld Valkenburg, waarvan de piloot zich met een para chute wist te redden. Het passagierstoe stel viel brandend op de voormalige spoorbrug tegenover het postkantoor te Hoofddorp. Het andere toestel kwam te recht bovenop het Polderhuis, dat in een ommezien in lichterlaaie stond. Direct na de val der toestellen loeiden de sire nes en rukte de brandweer uit Hoofd dorp en Badhoevedorp uit. Groot alarm werd gegeven. Tegelijk kwamen de Ro de Kruiskorpsen in actie n.l. die van de Haarlemmermeer en Amsterdam. De Rijkspolitie Haarlemmermeer zette de wegen af en werd geassisteerd door Ro de Kruis helpsters. Het vliegtuig bij de spoorbrug, dat gedeeltelijk in het water viel, was het eerste geblust en ook de brand van het Polderhuis was spoedig bedwongen. De gewonden uit het Pol derhuis werd eerste hulp verleend in de inmiddels opgerichte hulppost achter het Polderhuis. Andere Rode Kruisleden hadden een steiger geslagen in de Hoofdvaart naast het inmiddels gebluste vliegtuig. Een kabelbaan werd gecon strueerd en met behulp van een kraan werden de slachtoffers uit het halfver brande toestel gehaald. Per boot, bus of wagen werden de gewonden en de ver minkte slachtoffers naar een nood-hos pitaal gebracht. Dit was door het Rode Kruis compleet met kliniek en medische staf en 100 bedden in de kortst moge lijke tijd in de Ambachtsschool aan de Hoofdvaart ingericht, In dit gebouw was tevens gevestigd de Informatie-, Opsporings- en Identifieatiedienst. Ook nam de inmiddels gewaarschuwde Bloedtransfusiedienst daar zijn intrek. De leiders hadden de beschikking over het kaartsysteem van alle donors uit de Haarlemmermeer. Er werden dan ook verschillende donors opgeroepen om ten behoeve van een patiënt van dezelfde bloedgroep bloed af te staan. Verbluf fend was het resultaat dat de Identifi eatiedienst wist te bereiken. Het ANP werd dan ook spoedig ingelicht over de juiste namen van de slachtoffers. Dat het ernst was bleek uit de aanwezigheid van een Aalmoezenier en Veldprediker. Door de goede samenwerking van alle Rode Kruiskorpsen werd deze ramp zo efficiënt mogelijk opgevangen. De be langstelling van de zijde van het pu bliek bij deze groots opgezette oefening was uiteraard enorm, de leden der Hoofddorpse Padvindersorganisaties fungeerden als slachtoffers. Deze oefe ning werd door zeer veel Rode Kruis- autoriteiten bijgewoond, o.m. generaal v. Ooyen en kolonel Rodenburg, dr. ir. M. J. Breuning het hoofd van de Haar lemse brandweer en de heer Th. v. d. Geest namens het polderbestuur. De lei ding was in handen van de heren doc toren majoor H. D. Nanninga uit Hoofd dorp als commandant, geassisteerd door kapitein Hoekstra uit Halfweg en 1ste luitenant v. d. Weg uit Nieuw-Vennep. De Bloedtransfusiedienst werkte o.l.v. dr. Mendes de Leon. Commandant van het Amsterdamse Rode Kruiskorps was dr. kolonel Smeik. De Informatie-, Op sporings- en Identifieatiedienst, (eerste opgerichte dienst in Nederland) stond o.l.v. de 1ste luitenant P. Klaassen uit Vijfhuizen. De samenwerking van de ruim 200 medewerkenden onder de be kwame regie van hun commandanten was perfect. Na afloop van de oefening deelde de commandant majoor Nannin ga ons desgevraagd medé, dat hij zeer verheugd was met deze geslaagde oefe ning. punt van ir. Friedhoff. De drie grote flatgebouwen van de architect Komter trekken vooral de aandacht door de donkerbruine schilden aan de Noordzijde van de balcons. De architectonische verdiensten van deze bouwwerken zuilen echter pas goed tot hun recht komen als' de bebouwing aan sluit aan die van de strandweg. Aan de Noordzijde komt een vierde flatgebouw en aan de Zuidzijde het hotel dat de heer Bouwes laat bouwen volgens het ontwerp van de architect Wils. Het meest staat in de belangstelling de wijk „Zuid", die gelegen is tussen de watertoren en het paviljoen „Zuid". De watertoren komt langzaam uit de stei gers en beheerst het gehele dorpsbeeld. Op vier vlakken is een gat opengelaten, waardoor de assen kunnen worden ge voerd van de klokinstallatie welke daar thans, door het verzet van de architect en tegen de zin van de gemeenteraad, niet kon komen. Het paviljoen „Zuid" komt nu de Zuid-Boulevard gereed is meer en meer in trek bij wande laars en antomobilisten. Tussen beide gebouwen verrijst een rustige woonwijk waarin men vanuit de huiskamer een blik kan slaan op de zee- of bet duin gebied. Ir. Friedhoff wil de huizen niet over de omgeving laten domineren, maar ze min of meer laten neervleien op en langs de verschillende duintoppen. Het bungalow-type komt daar dan ock vrij veel voor, mede ook tengevolge van de in déze tijd geboden soberheid. Maar op punten, welke zich daar voor leenden, is een meer monumentale bouw tot stand gebracht. Deze wijk biedt reed3 thans nu de bebouwing nog niet tot de helft is gevorderd veel afwisseling en staaltjes van goede architectuur. De va riatie is trouwens een beginsel dat ir. Friedhoff bewust in toepassing brengt. Om in Zandvoort ook het vriendelijk beeld van andere zeedorpen te introdu ceren, is in de verkaveling van de wijk Zuid een indeling gemaakt waardoor ongeveer de helft van de te stichten huizen met lichte steen moet worden ge bouwd of anders in lichte kleur moet worden gekeimd. Ondanks de laatdunkende critiek, in sommige persorganen geuit over hetgeen te Zandvoort werd gebouwd, hebben wij het vertrouwen dat het eind-oordeel niet ongunstig zal luiden. De succesvolle start van de R.K. voet balvereniging „The Zandvoort Boys", welke met frisse moed haar tweede competitie ingaat, is aanleiding geweest ook een initiatief te nemen voor sport beoefening van meisjes in katholiek ver band te Zandvoort. Er is een voorlopig bestuur gevormd van een meisjes-gym nastiekvereniging. Katholieke meisjes van 12 jaar en ouder kunnen zich mei den bij de secretaresse, mejuffrouw Vos sen, Haarlemmerstraat 10. De leiding berust bij de heer Blijboom, leraar lichamelijke oefeningen aan het Igna- tius-college te Amsterdam. Er worden twee groepen gevormd: één van meisjes van 1216 jaar, en één voor oudere meisjes. De eerste lessen worden gege ven Donderdag 18 October in het gym nastieklokaal van de Hannle Schaft- school aan de Herenstraat. In de Kruisstraat fietste Zaterdagmor gen om ongeveer kwart over negen een 14-jarige jongen met zijn handen los van het stuur. Plotseling zwaaide het stuur om. De jongen viel van zijn fiets en kwam met zijn hoofd op de trottoirband terecht. Hij kreeg een hersenschudding en is per ziekenauto naar zijn woning gebracht. Advertentie In de aankondiging van het orgelcon cert, te geven in het Teyler's Museum, werd gesproken van een 31 toons orgel. Deze benaming, alsmede de stemming die dit aantal tonen vereist, dienen na der te worden toegelicht. Het „31 toons" doet namelijk veron derstellen. dat het gehele klavier van dit orgel 31 tonen bevat. Dit is onjuist. Elk octaaf omvat dit aantal tonen, in tegenstelling met een octaaf van de tot op heden in gebruik zijndeorgels, dat 12 tonen telt, de octaaf-toon niet mede geteld. Waarbm nu dit verschil? Tot ongeveer de helft van de 17e eeuw, ten tijde van Bach, werden de orgels en de andere klavierinstrumen ten nog bepaald zuiver gestemd. D.w.z., er werd rekening gehouden met het verschil tussen grote en kleine halve toonafstanden. Op een dusdanig gestemd instrument kon dan absoluut zuiver worden gespeeld, echter slechts in één bepaalde toonsoort. Hoe verder van deze toonsoort werd afgeweken, des te meer valse halve toonafstanden ont stonden. De componisten weken dan ook zo min mogelijk van de eenmaal gekozen toonsoort af. Een voorbeeld: in d^ Trio's van Menuetten (ook nog veelal bij Bach) werd niet zoals later een andere toonsoort gebruikt. Om nu op een klavierinstrument in alle toonsoorten te kunnen spelen, ging men een evenredige stemming deze benaming is volgens professor Fokker juister dan de algemeen gebruikte: ge- lij kz wevende temperatuur aanwen den. Men ging het octaaf in 12 gelijke halve toonafstanden verdelen. Alleen het octaaf bleef absoluut zuiver, alle andere afstanden werden daardoor een weinig vals. Het verschil is echter zo gering, dat men er aan gewoon is ge raakt en de tonen in deze stemming niet meer als onzuiver aanhoort. Ja, dat de oude stemming, zoals die nuv van het orgel in het Teyler's Museum, „vals" aandoet! De indeling van een octaaf in 31 to nen is volgens een „ontdekking", beter gezegd berekening van de 17-eeuwse wiskundige Christiaans Huygens, het ontwerp van het klavier van prof. Fok ker. De toetsen liggen niet alleen naast elkander, doch grotendeels in diagonale lijn rechts naar boven. Alle tonen van een octaaf blijven dan in de span van de hand. de ruimte tussen de toppen van duim en pink. Om ook organisten, die niet bedre ven zijn op deze omvangrijke klavie ren, in de gelegenheid te stellen toch het orgel te kunnen bespelen, is er een tweede speeltafel met de thans gebrui kelijke toetsenindeling aan toegevoegd. Met behulp van drukknoppen kunnen de tonen van 9 toonsoorten hierop wor den aangesloten. Al was reeds een componist zoals Joh. Seb. Bach met de nieuwe stem ming ten zeerste ingenomen hij schreef in verband met die stemming Prelude.- en Fuga's in alle toonsoorten onder de titel: „Das Wohltemperierte Klavier" werd na Bach de nieuwe stemming algemeen aanvaard, toch is het hoogst interessant en leerzaam muziekwerken uit de tijd vóór Bach te Advertentie HAARLEM De serie toneeluitvoeringen van het bouwfonds parochiehuis St. Jan is gis teravond begonnen en de vice-president kapelaan H. v. d. Plas, opende deze se rie avonden met te zeggen dat het een voorrecht was deze te mogen openen want het parochiehuis heeft een gehele en goede verandering ondergaan. Een nieuwe vloer is in het gebouw gelegd welke gefinancierd is door het kerkbe stuur. Prachtige nieuwe stoelen zijn ver kregen waarop u thans zit van uw spaargeld, van uw wekelijkse, maande lijkse of jaarlijkse bijdrage. Er wordt hard gewerkt en met volle sympathie. Verder deelde kapelaan v. d. Plas de nieuwe plannen nog mede welke op sta pel staan, nl. dat er een nevengebouwtje bijkomt voor buffet en garderobe. Het bestaande buffet en de toiletten verdwij nen. De hoofdingang komt aan de zij kant terwijl de tegenwoordige hoofd ingang nooduitgang wordt. Verder komt aan de zijkant nog een soort hal, welke in de toekomst ingang wordt voor de te bouwen bovenverdieping van de KAJ- beweging. Thans deed de vice-president een dringend beroep om weer te sparen, opdat de nieuwe plannen zo spoedig mogelijk kunnen worden uitgevoerd. Men ziet nu reeds de vruchten van het sparen, nl. de prachtige nieuwe stoelen, welke zo gemakkelijk zitten. De toneelgroep van het bouwfonds kwam hierna voor het voetlicht met een vrolijk spel in drie bedrijven „Carnaval der liefde" door Gré van Gameren, re gie van Jan Lubbers. Het werd kostelijk gespeeld. De gehele toneelgroep gaf zich voor honderd procent. Zonder maar eni ge afbreuk te willen doen aan de overi ge spelers mogen wij even naar voren brengen Ferry Rafferty, kruier (W. Hubbers) welke .wel bijzonder opviel door zijl} spel, waardoor het stuk eigen lijk gedragen werd. Verder niets dan lof voor de overige spelers. Het applaus bij het einde van het toneelstuk was dan ook ten volle verdiend, waarna de heer N. Blesgraaf een dankwoord sprak. Er wachten nog zeven avonden voor de pa rochianen waarop men van dit kostelijk en vrolijk spel kan genieten. Het is een avond van gulle, ontspanning, zó succes vol dat het Bouwfondsbestuur nog een avond heeft toegevoegd en wel op Woensdag 17 October a.s. Wie nog geen toegangsbewijzen heeft voor deze serie toneelavonden hale deze spoedig. Alleen zijn nog kaarten verkrijgbaar voor 17 en 18 October bij de heer N. Blesgraaf, Am sterdamstraat. Andere avonden zijn alle uitverkocht; het beste bewijs voor het succes. horen uitvoeren in de stemming, waai in ze door de componisten zijn gedacht. Werden bij de ingebruikneming van dit orgel in het vorige jaar alleen or gelwerken voorgedragen, thans ston den ook vocale werken op het pro gramma. Welke muziek voldeed nu het meest op dit orgel? Vanzelfspre- kend die muziek, die berekend is op de oude, absoluut zuivere stemming, zoals de „Fantasie op de manier van een echo" van Sweelinck en een Fuga van Hurlebusch, alsmede oud-Neder landse werken. Het koor van de Be gijnhofkapel zong deze liederen uni sono. begeleid door de organist Paul Westering, voortdurend met zachte, transparante klank. Hierdoor ver kreeg het voldoende steun van de be geleiding en beliep het niet de kans door stemuitzetting het toonpeil iets op te drijven. Het verschil in toon afstanden viel hier nauwelijks op. In Albert de Klerk's Variaties over „O, Jesu soet" en in sololiederen van de organist viel dit verschil, vooral bij grote intervallen, duidelijker op. In nog meerdere mate was dit het geval bij Westering's „Zes Inventies" door de meer gecompliceerde schrijfwijze. Deze Inventies en Fauré's „Messe basse" speelde de organist op de grote speeltafel, iets wat eerbied afdwingt. Ondanks de voortreffelijke uitvoering door solist, koor en organist, kon ons dit werk in de oude stemming niet be paald behagen. Niet zozeer, omdat we het herhaalde malen in de nieuwe stem ming hoorden, dan wei omdat het in deze stemming duidelijk merkbaar is gedacht. Is het niet gewenst zich te bepalen tot oude en die hedendaagse muziek, welke speciaal in de oude stemming is gedacht? Wij stellen ons voor, dat componisten, kennis makende met het orgel in Teyler's Museum, aldra wer ken voor dit instrument gaan schrijven. De mogelijkheden hierop zijn legio. Wie weet hoe groot het orgel-repertoire in oude stemming binnen enkele jaren is geworden! Tenslotte een compliment voor koor en soliste: mej. Corrie Felderhof, die zich zo uitstekend aan de oude stem ming wisten aan te passen. O. K. Vanmorgen om acht uur vond op het Kennemerplein ter hoogte van de ver keersheuvel een aanrijding plaats met ernstige gevolgen. Een autobus, die uit de richting Staten Bolwerk kwam, draaide de richting van de brug op en verleende waarschijnlijk geen voorrang aan een jongeman, die van het viaduct aan de Jansweg naar het Kruisweg viaduct fietste. De fietser werd door de bus gegrepen en in zorgwekkende toe stand naar St. Joan de Deo vervoerd. Gevreesd wordt, dat het slachtoffer een schedelbosisfractuur heeft opgelopen. Op de hoek van de Wagenweg en de Hazepaterslaan kwam Zaterdagmorgen om ongeveer half negen een jeugdige wielrijdster in aanrijding met een auto bus. Het 7-jarige meisje M. K. was bijna ingehaald door de bus, toen zij plotse ling de Wagenweg overstak en naar links de Hazepaterslaan in wilde rijden. De buschauffer trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Het meisje werd échter van de fiets ge slingerd evenals haar 7-jarig vriendin netje, dat achterop zat. Deze laatste kreeg vermoedelijk een lichte hersen schudding. Tijdens een onderlinge voetbalwed strijd op het gemeentelijk sportterrein aan het Noordelijk sportpark Zaterdag middag kwart voor vijf brak de 36- jarige zilversmid D. O. zijn linkeronder been. Hij was met zijn been van de bai afgegleden. De man is naar het Diaco- nessenziekenhuis vervoerd. Op de jongste vergadering van het District Haarlem van de Ned. Kath. Sportbond werd veel aandacht gewiid aan volleybal. In Haarlem en omgeving draaien reeds een tweetal katholieke clubs die dit spel beoefenen, n.l. HBC en Velox. Beide zijn ook reeds bij de Nevo- bo, de Ned. Volleybalbond aangesloten, een landelijke organisatie waarmede de Ned. Kath. Sportbond en de door deze instantie opgerichte Kath. Volleybal- bond momenteel besprekingen voert om tot een fusie te komen. Zoals bekend wordt de competitie der Nevobo op Woensdagavond in het Krelagehuis ver speeld, waarvoor op de eerste avond al flinke belangstelling bestond. De secre tariaten van de katholieke clubs waar men alle gewenste inlichtingen Kan verkrijgen zijn voor HBC Thunussen, Lanckhorstlaan 43 te Heemstede en voor Veiox W. Broeken, Stuverstraat 12 te Haarlem. j Verder werd gesproken over ae denksporten, als schaken, dammen en bridge, deze hadden aansluiting ge vraagd bij de NKS, doch het hoofdoe- stuur besliste met het reglement in de hand, dat de NKS alleen bedoeld is voor lichamelijke sporten en dat voor denk sporten een apart overkoepelend or gaan nodig en gewenst is. De Technische Commissie van de Kath. Turnkring in het District Haar lem werd onlangs gewijzigd en bestaat nu uit mej. L. van Turnhout en de he ren Thijssen, Post en van Rijn. Voor de competitie kring Haarlem K.N.Z.B. worden Dinsdagavond in het Sportfondsenbad gespeeld: eerste klasse dames: HaarlemHPC; tweede klasse heren: HVGB 3—HPC 3. Het programma van de wedstrijden, die Zaterdagavond in het Sportfondsenbad worden gespeeld luidt: heren derde klasse: HPC 4 DWR 3; dames eerste klasse: VZV DWT; dames tweede klasse: DWR 2 DWT 4; heren eerste klasse: DWT 1 Haarlem 2; heren tweede klasse: Haar lem 3—DWR 2. Een acteur, die voor Televisie op zal treden, Interviewde ik enkele dagen geleden. „Heeft U plankenkoorts?" vroeg ik. „Nooit gehad, die verjoeg ik Met één TIP VAN BOOTZ ófeen tweede!" Hr. A. D. N„ A'dam, ontv. 1 fl. TIP. Dinsdag 16 October des avonds negen uur is in het Frans Hals theater de gala-première voor Nederland van de door Henk Alsem vervaardigde kleu renfilm „Het Gouden Kroningsfestijn". In de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw vond Zondagavond een concert plaats, dat gegeven werd door het Amsterdams Tokkel-orkest „Caeci lia" onder leiding van haar dirigent Chris Mouter. Deze laatste was voor de pauze eveneens de gitaar-solist in een 6-tal werken voor dit instrument. Verder werkten mede de sopraan Willy v/de Steeg en de baryton Cees Borger. Met genoegen kunnen wij zeer veel goede dingen over dit concert schrijven, waarnaar men met grote interesse kon luisteren. Speciaal voor de pauze stond de uitvoering van dit orkest, dat be stond uit mandolines, mandola's, gita ren, mandolon cello's, een toegevoegde fagot en een contrabas, werkelijk op bijzonder goed peil. Dirigent Chris Mouter is zeer muzikaal, en dit laat niet na zijn stempel op het gehele or kest te drukken. Rythmisch werd er strak gespeeld, en de uitstekend con trasterende dynamiek in ieder der wer ken vielen op. Ook technisch is er bij dit orkest heel wat bereikt. Na de pauze, toen de programmakeuze iets lichter geworden was, bleef het spel op dit niveau staan. Inderdaad is een bij zonder compliment hier op zijn plaats, te meer daar er op concert-programma's als deze de prestaties dikwijls maar zeer miniem zijn Ook als solist beves tigde Chris Mouter de indruk zijner muzikaliteit. In een uitstekend opge bouwd programma voor zijn mooi klin kende gitaar toonde hij dit instrument in grote mate meester te zijn. Jammer lijk was de keuze der beide stukken die Willy v/de Steeg zong. Zij viel in dit programma een weinig uit de toon. In het Agnus Dei van Bizet had de ove rigens mooi klinkende stem van deze sopraan iets meer kunnen zingen. Cees Borger zong ,op verrassend goede wijze het bekende „Torna a Sorriento" van de Curtis. Mooi van timbre en zeer ge schikt voor dit soort liederen. De or kestbegeleiding was over het algemeen tegenover de vocalisten veel te sterk. Samenvattend een zeer geslaagd con cert, waaruit bleek, dat er op dit ge bied heus nog wel wat goeds te bren gen is. Vrijdagavond 5 October herdacht de heer P. de Jong Sr. de dag waarop hij 45 jaar geleden toetrad als lid van de muziekvereniging „Harmonie Crescen do". Op de repetitie werd de jubilaris ge huldigd door de voorzitter de heer M. Tuin, die in zijn toespraak de grote verdiensten van de jubilaris naar voren bracht, vooral zijn tijd als soloclari- nettist. Daarbij komt dat hij de leeftijd van 75 jaar heeft bereikt, alle repetities trouw bezoekt, en in de marsen nog stevig meeloopt, een zeldzaamheid in het verenigingsleven en een toonbeeld voor vele jongere muziekanten. Spreker haalde nog vele herinnerin gen op, aan het rijke muziekleven van de jubilaris, en besloot met de hoop uit te spreken dat de heer De Jong nog vele jaren lid mocht blijven. Namens directeur en orkest werd de heer De Jong een vulpen en sigaren aangeboden. Mevr- De Jong kreeg bloemen. De heer Jac. Bijster, directeur, sprak de jubilaris toe en overhandigde hem een doos clarinetrieten met de wens dat hij ze alle nog zal gebruiken. De jubilaris bedankte tenslotte voor de aan hem gebrachte hulde en sprak de wens uit nog vele jaren zijn krach ten aan de vereniging te mogen geven. Donderdag U October a.s. houdt de afdeling Haarlem van St. Raphaël, vak- afdeling spoor- en wegvervoerpersoneel, des avonds acht uur in het gebouw St. Bavo, een vergadering. Er worden enke le belangrijke punten aan de orde ge steld. Naar wij vernemen, zal op deze vergadering een woordje gesproken worden door de eerw. pater Vogelpoel van het retraitehuis St. Alphonsus uit Amersfoort. Het afdelingsbestuur rekent op een massale opkomst. Hedenavond houdt de Heemsteed se Reddingsbrigade voor drenkelin gen een ledenvergadering in het lokaal van de heer v. d. Moolen aan de Raad huisstraat. De agenda vermeldt o.m. het vaststellen van de oefenuren in het Sportfondsenbad, terwijl na afloop van de vergadering weer het kienspel te voorschijn komt. Van de leden wordt verwacht dat zij een prijsje mee zullen nemen. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Factöe Southern Railway Tidewater U.S. Stael 6/10 50% 55% 73% 61% 52% 1415 87% 74% 17% 24% 44% 6815 66% 55% 43% 43% 5/10 49% 55-,s 73% 61 ?s 62% 14% 87 74% 1815 24'5 44% 68 6614 56% 4315 43% Advertentie N.vanBREEMEN*C° ®P /uMslFxxmdoiie. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2