Dr. A. F. Philips overleden Vooruitstrevend industrieel van groot formaat GRONDLEGGER VAN EEN WERELDBEDRIJF wereldcongres voor LEKENAPOSTOLAAT Om de noden van het ogenblik nader te preciseren Levensduur van batterijen aanzienlijk verlengd GEDENKTEKEN voor Grenadiers en Jagers HERDENKING in de radio Vijftig landen te Rome bijeen Rooi bieten met overleg - Electrofoor" de oplossing Zware straf voor maatsch. werkster Plechtige onthulling te Den Haag Critiek van Stichting voor de Land bouw op Mansholt's beleid Ballonvaarders naar Zuidlaren AKKERTJES MAANDAG 8 OCTOBER 1951 PAGINA 3 Mem ntet een groot hart en een ruime blik Zondagochtend omstreeks twee uur is op zevenenzeventigjarige leeftijd te Eindhoven overleden dr. A. F. Philips, voorzitter van de Raad van Commissarissen en gedelegeerd commissaris van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken. Oproep suikerfabrieken Examens Meisje aan toezicht van y oogdijraad onttrokken? m I RAT noch MUIS DOOR ALEXANDRA ORME prj 1/1 VERTAUNGi FRANS VAN OLDENBURG ERMKE F|V Continuïteit gevraagd Nare dagen Yauxhall presenteert nieuwe uitgaven 1 m Dr. A. F. PHILIPS t Dr. A. F. Philips werd Zondagmiddag in de radio herdacht door prof. dr. ir. N. A. Halbertsma die o.a. enige hoogte punten schetste uit het leven van de thans ontslapene. Dit waren, aldus spr., hoogtepunten, die kwamen als vrucht van zijn zeldzame combinatie van visie en doorzettingsvermogen. Zijn vooruit ziende blik bleek ook weer bjj de tele visie, die hij reeds lang geleden stimu leerde. Vele onderscheidingen getuigen van dr. Philips' arbeid voor de welvaart van Nederland. Er is heengegaan al dus prof. Halbertsma een merkwaar dige figuur in het zakenleven, een sociaal voelend man met een groot hart en een ruime blik. De Wereldomroep wijdde Zondag ook een gedeelte van zijn programma aan de dood van dr, Philips. Hier hebben de programmaleider, de heer G. Sluizer, en prof. Halbertsma eerbiedige hulde ge bracht aan deze grote Nederlander. De Wereldomroep kwam destijds in de Plaats van de Phohi, slechts één der vele en belangrijke uitingen van de stuwende, steeds naar nieuwe banen zoekende kracht van Anton en Gerard Philips. Teraardebestelling Het stoffelijk overschot van dr. A. F. Philips zal a.s. Woensdag twaalf uur ter aarde worden besteld op de algemene "egraafplaats te Woensel. Dr. Anton Frederik Philips werd 14 Maart 1874 te Zaltbommel geboren. Toen zijn oudere broer Gerard Philips in 1891 in Eindhoven een kleine lampenfabriek begon aan de Emmasingel, werkte An ton Philips, na een handelsopleiding ge volgd te hebben als volontair bij een Lon- dense bankiersfirma 3 Januari 1894 kwam de jongere zoon op verzoek van vader Philips naar Eindhoven om zijn broer gedurende enkele maanden in de administratie van de fabriek bij te staan. Deze maanden zijn jaren gewor den. Spoedig nam Anton Philips de commerciële werkzaamheden en vooral het reizen van zijn broer over, zodat deze zich geheel aan de fabricage kon wijden. In één mensenleven is dr. A. F. of „mijnheer Anton", zoals zijn mede werkers hem noemden, er getuige van geweest hoe het kleine bedrijfje uit groeide tot enorme fabriekscomplexen met een totale oppervlakte van 400.000 m2. Dr. Philips was de laatste om te geloven dat dit alles het werk zou zijn van één man, zelfs na vijf en veertig uitermate zware dienstjaren. Steeds weer heeft hij gewezen op de beteke nis van zijn oudere broer en steeds weer droeg hij hem toegezwaaide hulde over aan zijn staf. Van 1895 tot 1922 heeft dr. Philips, zoals wij ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de onderne ming uitvoerig hebben beschreven, als onvermoeid en onvervaard verkoper de wereldmarkt weten te veroveren voor de Philipslamp. De eerste acht jaren zijn misschien de belangrijkste geweest, omdat daarin de fabriek groeide tot een bedrijf dat vijf millioen lampen per jaar produceerde en dat in 1903 bij de oprichting van het kooldraadlampen- syndicaat behoorde tot de vier grootste Europese fabrieken. Samen hebben de gebroeders Philips daarbij het voor zichtige financiële beleid gevoerd nieuwe machines steeds het eerste jaar af (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond. Vanmiddag is hier het Wereldcongres voor Lekenapostolaat in het Palazzo Pio geopend met een rede van Z. Em. Kardinaal Pizzardo. Dit congres is het eerste, Waar alle vormen van katholiek apostolaat vertegenwoordigd zijn en vijftig landen nemen er aan deel. De voorbereidingen ervan duurden jaren. Oorsuron- elijk was men van plan, dit wereldcongres tijdens het Heilig Jaar te houden, Blaar, gezien het grote aantal congressen, dat er in 1950 reeds te Rome gepro jecteerd was, beeft men dit, het belangrijkste van alle, tot dit jaar uitgesteld ®«n het tegelijk de samenvatting en de apotheose te doen zijn van alle Heili" Jaar-congressen et katholiek lekenapostolaat bestrijkt thans elk denkbaar terrein van de samen ging en mede door de leken is de Kerk „present" in de wereld van dit ogen- 'lk. Het is thans tijd gworden, zo formuleert men de noodzakelijkheid van dit "■"hgi-es, om de noden van het ogenblik nader te preciseren. Om de verhouding ^an de verschillende organisaties ten opzichte van de kerkelijke hiërarchie dui- 'jk te omschrijven en bovendien om de geest van samenwerking tussen de *aihoIicken op internationaal plan te versterken ..Wie van dit Congres de geboorte van een eenheidsorgaan verwacht, een ntwoord op de verschillende imperia- van ahe cominforms, die in dienst staan tiefr,re haat", zo verklaarde de initia- nese 1?er van het congres mr. Vero- onlaneiresident van de Italiaanse K.A-, ?arrp L;fie vergeet, dat een waak- zeeï errvtl voor de vrijheid en een ristiek zi^Practische ervaring karakte- van de K»iVoor de levende krachten ware aart k Hii vergeet ook, wat de en in ruimer» Van de katholieke actie laat Deze wsA" van het lekenaposto- ganisatieemaar^eert een technische or- Vest od d™actie v=°° v.nameliik geSrond' i i a et voorbeeld, van het langzaam doordringen en od de actie, die gericht is op le enkehngP DU congres zal dus met de constituent® zijn van een soort wereld-Katholieke Actie «laar een samenkomst in gebed en stu die, die er naar streeft, dat de strijdbare 2onen der Kerk waardiger zullen zijn v?or de taak, die door de Voorzie nigheid in deze tijden voor hen is weg gelegd. "Dat doet niet af aan 't belang van dit ?ngres, integendeel, het doet hopen op 'Jker en duurzamer vruchten: dJ- Voor een diepergaande kennis van )]r, verschillende ondervindingen, die bij iei lekenapostolaat zijn opgedaan, opdat la-t een ^an hegrijpen, dat de aposto- jj/hs-vormen elkaar aanvullen en com- eteren en dat zij alle ondergeschikt Jh aan het ene hiërarchische apostolaat a dat ze elkaar wel ten voorbeeld kun- hen anden strekken, maar dat de een nooit de e kan uitsluiten. Advertentie De was doet m'n vrouw, maar ik weet het *J'< Alkalivrij betekent niet. geschild voor les. en noS wat. Veilig wast V indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij Hear wol is Echfalon en speciaal alkalivrij Hl'rfe is Vwalon. 2. In de gerechtvaardigde verwachting, dat deze wereldbijeenkomsten voor afgegaan en voorbereid door nationale bijeenkomsten herhaald zullen wor- den zoals reeds een geliefde traditie is geworden met de Eucharistische Con gressen. Tenslotte opdat onze verplichting tot het „present zijn" in het internatio- ra ?ven> zich niet beperke tot het lidmaatschap van de een of andere ka tholieke organisatie, maar voltooid wor de ln het werk of liever de dienst, die ieder voor zich zelf kan en moet aanbie den aan de internationale samenleving, die men mef moeite aan het opbouwen is". Zondagmiddag a.s. zullen de congres sisten, die ongeveer duizend in getal zul len zijn, door de Heilige Vader in audiëntie ontvangen worden. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Paus bij die ge legenheid een belangrijke redevoering zal uitspreken. (Van onze correspondent) De directies van de Friesch Gron. Suikerfabriek en van de Noord-Ned. Beetwortelsuikerfabriek roepen de me dewerking in van de landbouwers wat het rooien van de suikerbieten betreft. Met klem verzoeken zij thans niet meer te rooien dan de opnemingscapaciteit van de fabrieken groot is. Als er te veel gerooid wordt, zal dit betekenen, dat grote hopen suikerbieten op het land zullen blijven liggen, met alle gevolgen als gewichtsverlies en suikerverlies. En dit terwijl juist door het uitzonderlijk fraaie herfstweer het suikergehalte van de bieten in de grond van dag tot dag stijgt. In de afgelopen week is het dag gemiddelde zelfs met ruim 1 pct. om hoog gegaan. AMSTERDAM. Doctoraal rechten A. Hofman (Wassenaar). Cand. economie J. Nederstigt (Haarlem) en A. Mulder (Amsterdam), LEIDEN. Cand. -Jed. recht de dames J. van Draanen, Den Haag, G. v. Doorn, Rotterdam, idem de heren J. Janssen v Raay, Enschede, J. de Rijk, Leiden, Tj. Wiersma, Den Haag, R. Pesch, Leiden, Th. Opstal, Nootdorp, J. v. Wijland, Leiden, A. Gieben, Leiden en N. Bronswaer, Maastricht Cand. godgel. A. Tellegen, Lei den, Th. Middendorp Oegstgeest, A. van -Ier Ven. Wassenaar en T I.alleman. Den te schrijven. Zo konden zij in 1907 de fabricage overschakelen op die van de gespoten metaaldraadlamp, in 1911 de getrokken metaaldraadlamp invoeren en in 1933 de fabricage van de gas- vullingslamp overgaan, zonder dat dit aanleiding gaf tot ernstige schokken voor de soliditeit der onderneming. De jarenlange samenwerking met zijn broer Gerard had bij Anton Philips eën grote waardering doen groeien voor het werk der technici en tevens de overtuiging, dat de kwaliteit van het product de enige gezonde grondslag was voor het toe nemen van de omzet en een verdere uitbreiding van het bedrijf. Met x open oog voor de op wetenschappe lijk onderzoek berustende technische vooruitgang en voor alle daarin be sloten commerciële mogelijkheden nam hij in 1922 de leiding der on derneming over toen zijn broer zich op drie en zestig-jarige leeftijd te rugtrok. In deze tweede periode van 1922 1939, zien wij Anton F. Philips als industrieel van groot formaat, als de ondernemer, die zijn zorgvuldig uit gezochte medewerkers tot de hoogste prestaties wist te inspireren. In 1927 nam dr. Philips een beslissing, die voor de ontwikkeling der onderne ming verstrekkende gevolgen zou heb ben. Philips ging in dat gedenkwaardige radiojaar, waarin de kortegolfverbinding met Indië tot stand kwam, namelijk over tot het fabriceren van radiotoe stellen. In 1932 leverde Philips het mil- lioenste radiotoestel af, in 1935 de hon- derdmillioenste radiohuis. Op 21 Juni 1927 werd dr. A. F. Philips door H. M. de Koningin onderscheiden met de gou den medaille voor „voortvarendheid en vernuft", verhonden aan de huisorde van Oranje Nassau. Een zeldzame onder scheiding, die hem verleend werd ter gelegenheid van de eerste officiële toe spraak van H. M. de Koningin via de kortegolf zender tot Oost en West. Als blijk van waardering voor zijn grote verdiensten voor het Nederlandse be drijfsleven verleende de Handelshoge school te Rotterdam hem in 1928 het eredoctoraat in de handelswetenschap pen. Steeds heeft dr. A. F. Philips de kunst verstaan leiding te geven waar dit nodig was en met uiterste doeltref fendheid in te grijpen als de raderen wat stroef liepen. Zo heeft hij de on derneming door tijden van bloei en van depressie heen geloodst en daarbij ge leidelijk de verantwoordelijkheid op jongere schouders gelegd. In 1939 achtte hij de tijd gekomen om als president directeur af te treden. Hij had gehoopt veel te kunnen rei zen en meer tijd te krijgen voor dingen, die zijn bijzondere belangstelling had den: nieuwe producten, vakopleidingen, kunst en bosbouw. Door de oorlog is alles anders gelopen. De verplaatsing van de zetel der vennootschap naar Cu rasao en het oprichten van nieuwe fa brieken in de Verenigde Staten ter op voering van het oorlogspotentieel der geallieerden stelden hoge eisen aan hem en aan alle medewerkers die zich in Mei 1940 met hem naar de overzijde van de Atlantische Oceaan hadden begeven. Diep getroffen was hij toen hij in de Ver. Staten vernam, dat de R.A.F. op 6 December 1942 de fabrieken in Eind hoven had gebombardeerd. Na een afwezigheid van vijf en een half jaar keerde dr, Philips met zijn echtgenote, mevrouw A. H. E. M. Phi lipsde Jongh, op 14 November 1945 uit Amerika in Eindhoven terug. Het per soneel bereidde hem een grootse ont vangst en urenlang defileerden de tien duizenden werknemers langs huize „De Laak". Een roerend bewijs van aan hankelijkheid en waardering, dat in een Op de Philipsgebouwen te Eindhoven hangen de vlaggen halfstok in verband met de dood van dr. A. F. Philips. Batterijgebruik is in het verleden steeds een kostbare geschiedenis geble ken, want nadat een batterij twee en half uur „gebrand" heeft, kan men haar in de vuilnisbak gooien. Dank zij een vinding van de heer Ernst Beer is het echter mogelijk de batterij tot nieuw leven te brengen, te reactiveren. Dit kan 10 a 12 maal ge beuren, waardoor het rendement van een batterij aanmerkelijk kan worden verhoogd. Het resultaat van jarenlange experi menten was een betrekkelijk klein ap paraatje, dat kan worden aangesloten op het electrisch net. De batterij wordt in deze z.g. electro- foor geplaatst en door middel van het Advertentie nog grootsere vorm herhaald werd ter gelegenheid van het vijftig-jarig huwe lijksfeest van de heer en mevrouw Phi lipsde Jongh. Dat hij ook op sociaal gebied zeer vooruitstrevend was, moge blijken uit de bijna talloze sociale voor zieningen en maatregelen, die hij ten behoeve van het personeel heeft getrof fen. Zolang hij nog een goede gezond heid genoot, en dat was tot voor kort nog het geval, verzuimde hij nimmer het bedrijf dagelijks te bezoeken en de leiding met raad en daad bij te staan. Dr. A. F. Philips was commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de orde van Oranje- Nassau en drager van talloze buiten landse onderscheidingen. Voor de rechtbank te Assen heeft te recht gestaan de 51-jarige Johanna C, directrice van het internaat voor min derjarige vrouwen „Ebenhaezer" te Bloemendaal, verdacht van het feit, dat zij een 17-jarig meisje heeft onttrokken aan het toezicht van de Voogdijraad. In 1949 was zij directrice van het internaat Dickninge te De Wijk (Dr.) toen een 17- jarig meisje wegliep, omdat zij vreesde dat ze in een R.K. inrichting zou wor den geplaatst. Inderdaad bleek het in de bedoeling te liggen van de Voogdij raad, het meisje, dat een katholieke moeder had en katholiek was gedoopt, naar het R.K. internaat „De Goede Herder" bij Almelo over te brengen. De Voogdijraad kon evenwel aan dit voornemen geen gevolg geven, omdat het meisje vluchtte en toen terecht kwam bij de ouders van een meisje dat zij in Dickninge had leren kennen. De ze ouders namen het meisje in hun huis op, waarna zij de naam van het vrien dinnetje aannam. Dit geschiedde met medeweten en geldelijke steun van ver dachte. Later wist deze voor het meisje een plaatsje te vinden in Aerdenhout, doch zij bleef ook toen nog weigeren de politie, die reeds ongeveer ander half jaar nasporingen verrichtte, nadere inlichtingen te verstrekken. De eis luidde een jaar gevangenis straf met ontzetting uit de bevoegdheid het beroep van maatschappelijk werk ster uit te oefenen- Zaterdagmorgen heeft generaal h.d. H. G. Winkelman, oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, het gedenkteken voor gesneuvelde Grenadiers en Jagers, dat geplaatst werd aan de Hofweg in Den Haag voor het gebouw van de Tweede Kamer onthuld. Het gedenkteken bestaat uit twee in brons gegoten beelden, van de kunstenaar Dirk Bus, die voorstellen twee militaire figuren, in knielende houding, het geweer in de aanslag. Het zijn een grenadier, die recht vooruit ziet en een jager, die het hoofd naar rechts gewend heeft, symboliserend het gevaar, dat dreigt. De houding van de beide figuren is niet strijdlustig, maar strijdvaardig en vastberaden. Kracht en bezieling spreekt uit het geheel. Het gedenkteken wordt gedragen door een hoog voetstuk van natuursteen, waarop de granaat en de hoorn zijn aangebracht, de emblemen van grenadiers en jagers, en het opschrift: „Ter herinnering aan onze krijgsmakkers, die in de Meidagen van 1940 en daarna hier en overzee hun leven gaven voor het vaderland Talrijke hoge burgerlijke en militaire autoriteiten o.a. de minister van Oor log, Ir. C- Staf; de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper; lt.-generaal J. Baron van Voorst tot Voorst, namens H. M. de Koningin en Z-K.H. Prins Bernhard; lt.-gen. B. Hasselman, chef van de Generale Staf; generaal mr. H. J. Kruis; vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de burge meester van Den Haag, mr. Schokking woonden de plechtigheid bij. Ook talrijke nabestaanden van de gesneuvel de grenadiers en jagers waren aanwezig- De Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen leidde de plechtigheid in met het spelen van een hymne. De voorzitter van de com missie tot oprichting van het gedenkte ken, kolonel der Jagers b.d., H. Scher- penhuyzen, ging in zijn toespraak de grote verdiensten na van de garde-regi menten. De oprichting van dit monu ment is het inlossen van een ereschuld tegenover de gesneuvelde makkers. Het monument is ook een herinnering aan hun daden. In de Meidagen van 1940 vielen er 150. Ook in de illegaliteit heb ben velen het leven gelaten. In Indone sië zijn verder 170 grenadiers en jagers gesneuveld. De strijd in Korea eist op nieuw slachtoffers. Eervol en talrijk zijn de onderscheidingen, die individu eel werden verkregen. Daarnaast zijn de uitstekende daden van de regimen ten door Hare Majesteit erkend met de opschriften in de vaandels: „IJpenburg 1940" en „Ockenburi» 1940". Na de onthulling door generaal Winkelman werd het gedenkteken overgedragen aan de gemeente Den Haag. Burgemeester Schokking dank te hiervoor met een enkel woord. Hij wees op de onverbrekelijke banden tussen de garderegimenten en de stad Den Haag. Dat het monument er ge komen is vond hij in elk opzicht goed. „Niet alles", zei hij, „mag geofferd worden op hef altaar der zuinigheid". Na de grenadiersmars vond een krans- legging plaats. Des middags werd gede fileerd door ongeveer 400 oud-grena diers en -jagers, onder commando van de oudste officier van het Regiment Grenadiers, lt. kol. jhr. T. Grotenhuis van Onstein. apparaat wordt een mengsel van gelijk en wisselstroom in een bepaalde ver houding door de batterij gezonden, waardoor de batterij nieuwe capaciteit krijgt. De fabricagerechten zijn verworven door de N.V. Emmer-Metaal Industrie, terwijl de „electrofoor" in de handel zal worden gebracht door de N.V. Sesto te Emmen. Ook worden pogingen aan gewend dit product te exporteren. On derhandelingen zijn gaande. De uitvinder is geenszins van mening, dat door deze vinding het batterij-ver bruik zal worden verminderd. Integen deel. Doordat 'de levensduur van de batterij aanzienlijk wordt uitgebreid, zal de batterij een veel grotere toepas sing vinden, waardoor juist de batterij- fabricage vergroot zal worden. Gedacht wordt hier aan mijnlampen, scheeps- lampen, anodebatterijen voor radio's, en voor rijwiel- en bromfiets-verlichting. De electrofoor is reeds in vier verschil lende types vervaardigd- Voor grote be drijven en instellingen is er de electro foor 24, waardoor 24 platte batterijen tegelijk kunnen worden gereactiveerd. Dan is er de electrofoor 6 voor 6 bat terijen, de electrofoor 4, gemaakt voor reactiveren van batterijtjes voor ge- hoor-apparaten en de electrofoor 3, voor bromfiets en rijwiel, waardoor het mo gelijk wordt ook verlichting te voeren wanneer het voertuig stilstaat. Binnen kort zal de electrofoor in de handel worden gebracht. De productie is reeds begonnen. Octrooi is aangevraagd. Generaal winkelman, oud-opper bevelhebber van het leger, voor het monument van Grenadiers en Jagers, dat Zaterdag onthuld werd. Advertentie ontsnapt aan het onweerstaanbare DE RUSSEN KOMEN De tweede dag van hef nieuwe jaar Russen hadden hen met hun paarden tot quireerd werden, was het altijd een stel werd in beslag genomen met uit de vlak achter het front gestuurd, maar soldaten, dat kwam. Uiteindelijk ontdek- schuilkelder te verhuizen en ruzie te door een soort wonder was Jack er in ten we ook de reden: de kwartiermees- maken over de kamers. Hoe we die geslaagd zichzelf en Franzi van de ver- ters hadden aanvankelijk opdracht ge- warm moesten krijgen, wisten we niet, plichting om met hen mee te gaan ge- kregen om geen kwartier voor officieren want er was geen hout en er waren geen dispenseerd te krijgen. De Zwijger, Rudi te maken in boerenwoningen, omdat kolen. De Zwijger echter was in de geest en Jumbo waren ziek of deden alsof, verondersteld werd, dat de boeren hier nog steeds de heer-van-het-landgoed en en waagden 't niet zich werkend te ver- precies zo leefden als de boeren in Rus- beval aan een oude boer (een jongere tonen, zelfs niet in de tuin. De Zwijger land. Toen men zag, dat de boeren leef- zou niet gehoorzaamd hebben) om van schikte er zich dus in om met een siga- den als „westerse bourgeois", gaven de het Herenhuis een kachel te brengen, ret in de mond toe te zien, hoe zijn gas- officieren, die met twee of drie tezamen die met cokes kon worden gestookt; en ten allemaal vrouwen op het erf waren, er de voorkeur aan om kwartier deze werd gebracht en in de hall ge- aan het werk waren. Voor ons was het te nemen in de boerenhuisjes, waar plaatst. Toen gaf hij bevel, dat er cokes enkel maar grappig, dat de mannen ons meisjes waren en „huiselijke gezellig- moest gebracht worden; en de cokes zelfs niet mochten helpen. In het werk heid", donzen bedden, warme kachels en werd gebracht in zakken, welke in de vonden we een zekere rust: we hadden bedomptheid waar zij, met andere houtschuur werden opgeslagen. Daarop een dak boven ons hoofd en genoeg werk woorden, zich thuis konden voelenen vaardigde hij het bevel uit, dat er meis- om ons bezig te houden, we hadden te aldus werden onze grote, „ongezellige" jes moesten komen om de vloer te eten en sigaretten om te roken. Het kamers aan de manschappen overge- schrobben, maar dit keer liep hij een front was vooruitgeschoven, en alles, laten. blauwtje: de meisjes weigerden. De wat we nog van de oorlog konden horen, Ons huis stond voor inkwartiering niet Zwijger concludeerde, dat ze plotseling was het geschutvuur, waarvan het ge- hoog aangeschreven. Het huis was groot communist moesten zijn geworden. Hij luid uit de richting van de hoofdstad en had twee of drie ingangen, zodat er v/as op zijn tenen getrapt, maar trok het kwam. De twee jongens hadden prettig minstens twee schildwachten nodig zou- zich niet te zeer aan, noch liet hij na werk en waren dicht in de buurt. Met den zijn; alle kamers kwamen op elkaar om bevelen te geven, welke soms uitge- andere woorden: alles had zich ten beste uit; er waren vijftien mensen in huis voerd, soms in de wind geslagen werden, gekeerd. met een manie voor frisse lucht; de bed- Dit was verkeerd, daar je slechts dan De volgende morgen laat verscheen er den waren geen donzen bedden; de bevelen moet geven, als je er absoluut een kwartiermeester en, als een gevolg kachels werden zelden aangestoken, en zeker van bent, dat ze worden opge- van zijn bezoek, moest Dolly met veel ieder sigaretteneindje of zonnebloempit- volgd, of als je onmiddellijk strafmaat- zware zuchten haar „onmisbare" kin- je werd opgeraapt, zo gauw men het zag, regelen kunt toepassen op de weerspan- derkamer prijsgeven alsmede de eetka- Er was met andere woorden iets niet nige. Anders is het altijd beter om te mer. Dit bracht veel koortsachtig ver- pluis met dat huis en men kon er maar vragen, en dat was de reden, waarom sjouwen van meubels, gesleep met kof- beter weg blijven. En dan waren ook onze kamer nooit iets beval: we poet- fers en bundels beddegoed met zich mee. wij een griezelig stel: zes voet lang, zo sten onze eigen schoenen, maakten onze Eindelijk waren we klaar met de ver- mager als de teringlijders, van veronder- eigen kachel aan-, haalden zelf het wa- huizerij, barricadeerden de deur naar steld burgerlijk allooi en dus enkel ge- ter, dat we nodig hadden. de eetkamer met een zware tafel en gin- schikt om geliquideerd te worden, des- Het was die dag ook, dat Franzi en gen zitten om te wachten op de officie- niettemin bij nadere kennismaking niet Jack naar de stallen gingen om de Rus- ren, die in de middag verwacht konden ongeschikt en zelfs ontwikkeld, want we sen te helpen met het verzorgen van worden. In plaats van officieren ver- wisten, wie Maxim Gorki was en Gogol hun paarden. Het waren alle twee echte schenen er tot onze grote verbazing en Poesjkin; sommigen van ons spraken paardenvrienden en dit werk lag hun. zeventien dronken soldaten met een zelfs Russisch, waren slaven en bondge- Ze hadden overigens weinig keus, want ongeveer veertigjarige Mongool aan het noten, zodat zij ons toch eigenlijk niet de „dorpsraad" had bevel gegeven, dat hoofd. De drie volgende maanden echter liquideren konden, zeg nu zelf! Toch alle mannen zich moesten melden voor overtuigden ons er van, dat het ons waren we alles bij elkaar genomen vre- het verrichten van werkzaamheden. Er waren nagenoeg' geen mannen meer ingekwartierd te krijgen, want hoewel <n het dorp achtergebleven, want de onze kamers altijd voor officieren gere- practisch onmogelijk was om officieren selijk vreemd en raar voor hen. (Wordt vervolgd). Naar wij vernemen is het hoofdbe stuur van de Stichting voor de Land bouw in een extra vergadering, de vo rige week gehouden in verband met het door minister Mansholt aangekondigde prijsbeleid, tot de conclusie gekomen dat het in beginsel niet juist is, dat be langrijke veranderingen in de landbouw politiek worden aangekondigd in het be- grotingsontwerp. Het hoofdbestuur is van mening, dat daardoor een al te vlotte aanpassing aan de situatie van het ogenblik en ook aan de behoefte van de regering op dit moment wordt uitgelokt. Dit klemt temeer, omdat er in de landbouwpolitiek vele elementen zijn, welke alleen tot gelding kunnen komen en alleen het nodige vertrouwen kunnen oproepen, indien zij onderdelen vormen van een voor meer jaren vast gelegd beleid. Men denkt hier o.a. aan het feit, dat sinds de bevrijding ten aanzien van vele landbouwproducten een prijsbeleid ge voerd is, dat in de praktijk neerkwam op prijsbeheersing met als gevolg een lagere rentabiliteit van de landbouw. De daaruit voor de landbouwbevolking ontstane materiële en morele aanspraken kunnen alleen tot hun recht komen in een landbouwbeleid op langere termijn Ten tweede ziet men het landbouw beleid als een onderdeel van het gehele economische en sociale beleid dat in ons land wordt gevoerd. Vooral ten aanzien van de redelijke beloning voor de m de landbouw te verrichten arbeid en voor de ondernemersprestatie kan de landbouw als geheel niet in een uitzon deringspositie worden gebracht ten op zichte van andere belangrijke bevol kingsgroepen en bedrijfstakken. Daar het algemeen in Nederland gevoerde Te Zuidlaren wordt ter gelegenheid van de Landbouwbeurs Woensdag 17 October een zeer bijzondere attractie georganiseerd. Die middag stijgt de heer J. Boesman, balloncommandant, van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart op voor een prestatievaart met het „vlag- geschip" der Haagse Ballon Club, de „Henri Dunant". Balloncommandant is J. Boesman, tweede bestuurder C. de Vos, en de navigatrice mevr. C. C. E. BoesmanVisscher. Dit luchtvaartuig is met dezelfde bemanning opgestegen op Java en dit jaar maakten zij er een re cordvaart mee van 1000 km afstand in II'A uur. Na de opstijging te Zuidlaren zal de ballon niet weer in Nederland de lucht in gaan, in verband met het ver trek naar Afrika. beleid ten deze van jaar tot jaar geen belangrijke veranderingen zal vertonen, worden voor de landbouw min of meer schoksgewijze veranderingen in het be leid niet aanvaardbaar geacht. Hoewel uit het bovenstaande volgt, dat het hoofdbestuur van de Stichting zich niet kan verenigen met de aange kondigde veranderingen in het prijsbe leid met name de voorgestelde inde ling van landbouwproducten in drie ca tegorieën is men uiteraard bereid met de minister over een en ander van gedachten te wisselen. Advertentie zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar die helpen directJ Het is misschien wat kras om bij zo'n vreedzaam bedrijf als de, automobielin dustrie over het algemeen is, van revo luties te spreken. Toch is de gedaante verandering, welke bijvoorbeeld de Vauxhall heeft ondergaan, bepaald op merkelijk. Binnen afzienbare tijd zal men ook op de Nederlandse wegen twee nieuwe modellen van de Vauxhall kun nen begroeten, namelijk de 4 cylinder 1% liter Wyvern en de 6 cylinder 2)4 liter Velox. beide met vierdeurs, zelf dragende carrosserieën van gelijke con structie en afmetingen. Met hun harmo nisch verlopende, strakke lijn, hun mo dern radiateurscherm, hun grote, gebo gen vóór- en achterruit, hun bumpers, die om de spatborden heengrijpen, zijn deze wagens beslist opmerkelijke ver schijningen geworden. Maar bij het uiterlijk blijft het niet. De motor is in het nieuwe model zó ver naar voren gemonteerd, dat men aan beenruimte wint, terwijl ook de zitting breedte in het vóórcompartiment met 17 centimeter is verruimd. De zitting van de achterbank is nu zelfs 1.45 meter breed tegen 1 meter bij de vroegere mo dellen. Ook de koffer is ruimer. De Ve lox heeft bovendien een opklapbare arm- steun gekregen in het midden van de rugleuning der achterzitting; de deuren worden in- en uitwendig met drukknop pen bediend en zijn voorzien van vei ligheidsgrendels aan de binnenzijde. De nieuwe Vauxhall „Velox", een 6-cylinder 2V* literwagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3