Limburgse gymnasten winnen en verliezen ƒ1.98 Vrijwilligers zijn thans volwaardige soldaten "Eric de Noorman: DE PttUS DEP WPAKE SCHEEPVAART BERICHTEN CHURCHILL maakt triomphale tournee door zijn kiesdistrict sportwol Conservatieve regering op brede basis r Cito en Wilhelmina eerste in Turnhal te Amsterdam KAAN's Mgr. HANSSEN: Ons volk verkeert in een crisis van groei In toekomst te veel dierenartsen Ook Bevan roert de trom Mond- en klauwzeer naar. J W0LBAAL MAANDAG 8 OCTOBER 1951 PAGINA 7 100% ZUIVER WOL Gewijzigde taak Nat. Reserve PRONK wint tweemaal van Lohmann Dekkers en Van Est 14e en 15e in ParijsTours Vliet in prima vorm Pronk (ft en 195 meter en v'ifde Courses Duindigt DRAVERIJEN ALKMAAR mrnnTTiwrnrnm Eerste nummer van „DE EMIGRANT Emigreren kan goed en niet goed zijn Aantal studenten te hoog Huisorde van Oranje voor prof. Waterink STROP IN ALLE ERNST BEGONNEN MARKTBERICHTEN Onrustbarend snelle uitbreiding (Van onze turnmedewerker) AsISTERDAM, 7 OCTOBER Nederlagen kunnen op sportmensen allerlei uit werkingen hebben, maar wanneer zij leiden tot een verhoging van prestaties, dan j aagt men ze gemakkelijk. Met deze prettige ervaring en toch nog een 'rSaie lauwertak moeten de dames van „Olympia" uit Roermond hun verre reis "aar het Zuiden aanvaard hebben, nadat zij hadden medegewerkt aan de in alle 'Pzichten geslaagde turnwedstrijd, die door Cito in de turnhal is georganiseerd, "ij een nederlaag hebben de Limburgers het echter niet gelaten; ofschoon van ^eels en zijn mannen van Wilhelmina uit Terwinselen het uiterste gevergd W'crd, slaagden zij er in Mauritius uit Volendam na een fraaie, uiterst spannende dualmeet de baas te blijven- Dat de turnsters en turners in het gevarieerde en vlot afgewerkte programma zich zo volledig gaven en het publick niet van ver fijnde snufjes op gymnastiekgebied onthielden, houdt van hun kant zeker een Waardering in voor het lofwaardig streven van Cito de Zuidelijke en Noordelijke turnverenigingen met elkaar in contact te brengen en zo hun krachten te meten. Waardoor, zoals gisteren, van een waardige propaganda voor de turnsport kan Worden gesproken. Aan deze middag was een aantrekke- Hik cachet gegeven: op duidelijke wijze kon men in de uitverkochte Turnhal het vsrschil zien tussen het robuste man nenwerk en het sierlijke damesturnen. ~emonstreerden de heren aan ringen kuerlei krachttoeren als het drukken wjt handstand, het trekken tot achter- Wank, de dames zwaaiden en draaiden de lengte- en breedteas, gehoorza mend aan de wetten der zwaartekracht; uisioqueerden in en uit en voerden zo ®en gracieus spel van bewegingen op, Jjat de toeschouwers in de ban der be koring gevangen hield. Het meest filter kwam dat verschil tot uiting bij P6 vrije oefeningen; zoeken de dames ?et hier in nog sterkere mate in lenig heids- en evenwichtsgymnastiek, de "eren leven zich uit in al hun kracht, behendigheid en de flik-flaks en salto's waren niet van de lucht of schoon ook niet alle van de grond. Het mnsterdamse zestal opende met een klassikaal uitgevoerde oefening, waarin eh verbluffende lenigheid met aardige .Vondsten als rollen van schouderstand tot khieënstand aan uitgebalanceerde zweef- ho 'Udingen gepaard ging. De Limburgse wames hadden het hier begrepen op ,ckkings- en vooral moeilijke Oehendig- "r'dsvormen die hun 33,4 punten tegen j'1° 38,2 opleverden. Toen verkeerde uereen nog in het onzekere of de or ganisatrice wel de meerdere zou zijn waar aan de brug werd alle twijfel '"■'omtrent weggenomen. royale hippen tot steun en schou- Vo stand vergrootte de Cito-ploeg haar nasprong door de zwakke oefeningen Limburgse dames die zich tot schou wranden en veelvoudig scharen be- Cit en- Toch leek het optimisme in het t «-kamp, waarin de jongste telgen met vtrr' konen en glinsterende ogen de 'ohtingen van hun grote sportzusters U^'oos gadesloegen, wel wat voorbarig 'dj paardspringen zag het er heel angstig uit. dei heren hadden inmiddels de onder- toona aan paard verwerkt. Mauritius star,®6 zich met springen de sterkste: het p met 23,1 punten maar zag zich 'igete 'hge voordeel (0,5 pnt.) Dij vol- 'en ea ontnomen. De Limburgers flank- stel a? heerden over het moeilijke toe- draaifj S°f 'let kinderwerk was en zij tp„„. SU, voor drie, vier scharen en ^Hsciiareri de handen, noch de benen er niet om. Advertentie IJzersterk Wasecht Langere lengtedraad BREIT daardoor MEER UIT 100 gram Generaal Cronjéstraat 129 Telefoon 11385 De Volendarrrmer Theo Bos draaide feilloos zijn oefening af, maar werd dooi de „maestro" van de gymnasten, Peels, overtroefd. Deze sublimeerde met een schitterende oefening, waaraan alleen maar zijn „maccaroni" ontbrak. (Overi gens heeft de nationale kampioen in deze wedstrijd het zwaar te verduren gehad van Theo Bos, die de indruk van een veelbelovende toekomst weer eens be vestigde). Met brug was het totale re sultaat der zwartbroeken wel beter dan dat der zuiderlingen; hier had de zwaar dere oefenstof de doorslag gegeven, maai bij een betere afwerking, en daar viel bij de Volendammers ook nog wel eens wat op aan te merken met de vrije oefeningen, was het resultaat ongetwij feld nog gunstiger geweest. Het ringenwerk viel van de heren wat tegen, maar dat werd alleszins goed gemaakt door de dames. Deze hadden inmiddels paardspringen verwerkt en hier demonstreerde de leider van de Cito-ploeg nog al openlijk hoe een turn ster, maar ook een vanger een sprong kan „maken". Dat was dan soms wel no dig want enkelen kwamen ternauwer nood door hun handstanden. Toch moest ook hier Olympia het afleggen met eenvoudige, weliswaar beheerste spreidrollen en hophippen en bij rin gen kreeg het een lesje waarvan het on getwijfeld veel geleerd zal hebben, want in Limburg heeft het damesturnen zich pas kort vrijgemaakt van het enge krin getje van draaien om de lengte-as. Stijl vol en rustig verwerkte het kranige Citoploegje de ringoefeningen en met beheerste afsprongen als salto's, dislo- que-af en een zeilende spreid met halve draai bracht het de handen van het pu bliek telkenmale op elkaar Zo was dat ook bij de heren aan rek. Slingers in onder- en bovengreep waren de min ste onderdelen om maar niet te spreken van de veel voorkomende greep-wisse- lingen, terwijl keurig gestrekte zweef- salto's geen zeldzaamheid waren. Zo vormde dit een waardig besluit van deze middag, die Wilhelmina een Cito een eerste prijs opleverde en de laatste bovendien de voldoening gaf, dat het op een zeer geslaagd sportevenement kan terug zien mede dank zij een tra ditionele deskundige toestel- en jury commissie. Uitslagen: Dames Cito resp. Olympia: paardspringen 20.1 en 16.1, vrije oefenin gen 38.2 en 33.4. brug 41.1 en 35.2, rin gen 42.5 en 32.8: totaal 141.9 en 117.5. Heren: resp. Wilhelmina en Mauritius: paardspringen 22.6 en 23.1, paardvoltige 42.8 en 38,8, brug 48.1 en 49.2, vrije oefe ning 46.5 en 41.4, ringen 43.9 en 41.4, rek 42.9 en 42.2, totaal 246.8 en 239.9 De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg heeft Zaterdag in een toespraak te Rotterdam gesproken over de gewijzigde taak van de Nationale Reserve. Aanvankelijk, aldus de staatssecreta ris, lag de taak van de Nationale Re serve op het terrein der handhaving van rust en orde in geval van optreden van een binnenlandse vijand, doch nu is de regering tot het besluit gekomen de Nationale Reserve een meer militaire taak te geven, waardoor de vrijwilligers voor de regering op het ogenblik vol waardig soldaat zijn en ingezet kunnen worden tegen een buitenlandse vijand in het belang van de territoriale verde diging. Zij behoren volgens spr. bij de krijgsmacht, belast met de territoriale verdediging en wel bij de infanterie, de luchtdoelartillerie en het korps lucht wachtdienst. De eis dat men voor toetreding tot de Nationale Reserve in het algemeen zes maanden actieve dienst moet hebben verricht, is thans vervallen. Indien men tenminste eenentwintig en nog geen vijftig jaar oud is, medisch geschikt is, voldoet aan de voor betrouwbaarheid en gedrag gestelde eisen, en nog geen mo bilisatiebestemming heeft, kan men tot de Nationale Reserve toetreden. Voor be- paalde onderdelen b.v. de luchtwacht- I dienst en ten aanzien van bepaalde groe pen kunnen andere leeftijdsgrenzen worden gesteld. Het in Bonn met spanning tegemoet treffen tUS^fn df Ned«landse ,,6r(l(lkampioen achter de motor. Jan uj'nk en zijn grote Duitse rivaal Loh- Üubb1' 'S voor de werelcikampioen een ^hn, - overwinning geworden. Hij won 5o J <le wedstrijd over 30 als die over 'n deze 'aatste echter had inej'ann twee ronden voor het einde "hachine-defect te kampen. 'lsg 30 km: 1 Pronk 26 min. 12.4 op 'p~ Schorn op 40 meter; .3 Lohmann 5 meter; 4 Bakker op 280 meter; op -j^'born op 950 meter; 6 Wichtericht meter. sec. ,laS 50 km: 1 Pronk 42 min. 11.7 op '6q Lohmann_op 2 meter; 3 Schorn SaUp,..meter; 4 Bakker op 300 meter; 5 op iQ?^rn °P 1800 meter; 6 Wichtericht °o meter. gehouden Zaterdagavond te Antwerpen Harris *r- r. haanwedstrijden bereikten teron A,,^- Van Vliet (Ned.) en Pat- Van Vliet m de finale van de.sPrint ste 200 !D Prima vorm, reed de laat- Wereldks^ in 113 sec- en kon de Patterson weM"mei een wiel kl°PPen' verd derde. rit over 2n ,Ned> won een klassements- (B m in 26.53.6 voor Axelmans brosse Tr i Uggen (B>- Gielen (B.), La- fi-, en Vinken (Ned.). Jochums bn <B.) 'eurs 4 achtervolging voor ama- baanrpcn^?1 ln 508-4. wat een nieuw "oteerHoi??s' Onze landgenoot Visser stlefrde 5-16.0. Hij had 80 meter achter- Werri de Belg- Het stayernummer 1 Uur eST door Leliart (B.), die in hieuw m aflegde, eveneens een schueren fRrieC°r?k Tweede werd Ver- (J?r v is °P 50 meter, derde Lesueur On o °b 7a meter, vierde Lohman (Did.) UNed.j op 5 ronden en 235 meter. De uitslagen van de Zaterdag te Duindigt gehouden draverijen luiden: Irarusvriis: 1 Paulientje kmtijd 1.30.7; 2. Olympus; 3. Postduifje_ K; tot: w. learuspnjs: f4.30, pmiPUfSi.5iS; iüo- 13-30, gek. f3.90, cov. f 5.90. Idylleprijs; f3—, f5.70, gek. 1 Queen Mary 1.37.6; 2. Quick Magowan S; 3. Quicklooper; tot: w. f47,40, pl. f3.90, f91.10, cov. f6.40. Illusieprijs: 1. Lady Oeke K; 3. Monty's Boy; tot. w. f 4 9* Deter 1.29.7; 2. Advertentie ueKe is.; muubj a f410 pl. f 1.80, f2.10, gek. C°V. f4.10. Indrapoeraprijs: 1. Oiseau 1- Larrikon; 3. Nanda; tot. w. f4.20, pl. f2.—, f5.20, f6.10, gek. f 12.50, cov. f6.90. Iphigeniaprijs: 1. N'ke Ta5nr. tot 1.25.9; 2. Mac Kinley; 3. Matador. tot. w. f4.10, pl. f2.20, f 13.50, gek. f 64.70, cov. f 16.20. -T Beker der Aviateursprijs: 1. Noord west tijd 2.45.5; 2. Qualla; 3. Zeester, tot.: w. f 1.80, pl. f 1.10, f 1.20, gek. f2.3U, cov. f 2. Het Criterium: 1. Cleone tijd 1.47.6', 2. Etoile du Nord; 3. Britoly; tot.: w. f4.900, pl. f2.—, f4.70, f7.30, gek. f51.50, cov. f 11,70. Totale omzet; f53.431. Victory-prijs: 1. Pretty Boy 1.33.3; 2. Oosting's Oogappel; 3. Prof Heny. Tot.: w f 2 40; pl- f f-5". f 7-20, f 2.30: gek. 16; cov. f 26.60. Acht-October-prijs: 1. Nurmi H. 1.30.3; 2 Nemetor B; 3. Our Volann. Tot.: w. f 4 50™ f 1-89K f 2'50' f 2'70' gek' f 7.70; cov. f 6.80. Willem van Oranje-prijs: 1. Nelson 1 28 4- 2 Luccie Rohda; 3. Lord Heny. Tot.': 'w. f 3.50; pl- f 2-20. f 3-70; gek. f 13.50; cov. f 6.60. Van Teylingen-prijs: 1. Mary Rey nolds 1.24.3; 2. Lieveling; 3 O Mc Gre- gor. Tot.: w. f 1-69; Pk f 4.50, f 5.10; gek. f 7.40; cov f 16.50. 1. Kapitein Bascom L27; 2. Leander; 3. Óver Again. Tot: w.f 2.40; pl. f 1.60; f 4.80, f 2.60; gek. f 4.30; cov. f 24. Finale: 1. Kapitein Bascom 1.25.8; 2. Mientje V; 3. Lieveling. Tot.: w. f 2.60; pl. f 1 40, f 4.20, f 2.80; gek. f 30.50; cov. f 15.60. Jacob Kabeljauw-prijs: 1- Pearl Spen cer 1.23; 2. Prinses Julia B; 3. Paulien tje. Tot: w. f 1.60; pl. f l-30> f 2-60; gek. f 6.80; cov. f 5.40. Dirk Duivelprijs: 1- Olga Pluto 1.24.7; 2. Juno Vita; 3. Mr. Fried. Tot.: w. f 2.70; pL f 1.10, f 1.10; gek. f 3.10; cov. f 2.70. Dirk Senoy-prijs: 1. O Bonni 1.29.9; 2. Or de Casindra; 3. Nestor B. Tot.: w. f 7.90; pl. f 2.90, f 5.10, f 18.80; gek. f 8.40; cov. f 8.80. Totale omzet: f 85.226. De Nederlanders Dekkers en Van Est zijn resp. 14e en 15e geworden in de wegwedstrijd Parijs—Tours over 251 km. Zij eindigden één minuut achter de win naar Dupont (Fr.), maar vóór het pele- ton met Koblet, Kübler, Magni, Bobet en Barbotin. De Goudse singelloop, een estafette wedstrijd over 3200 meter, is door DOS, Rotterdam, gewonnen in 6 min. 58,2 sec. vóór Trekvogels. In de B- klasse ging WIK met de eer strijken, C: AVV '36, Alphen, D: Trekvogels II. De duur van de verbintenis wordt van een jaar tot twee jaren verlengd. Daar na gaat zij over in een verbintenis van onbepaalde tijd met een opzeggingster mijn van zes maanden. De duur der oefening zal gedurende de eerste twee jaren van de verbintenis ten hoogste driehonderd uren bedragen met een maximum van tweehonderd uren per jaar. In de volgende jaren van de verbintenis ten hoogste honderd uren per jaar. De vergoeding per oefenmiddag zal een gulden bedragen. Voor een gehele dag bedraagt dit 7.70. De Nationale Reservisten hebben indien zij gedurende het eerste en tweede jaar van de ver bintenis hun dienst tot tevredenheid hebben verricht, recht op een premie van 100. Een gelijke premie verkrijgen zij, indien zij gedurende het derde en vierde jaar hun dienst tot tevredenheid hebben verricht en tenslotte nogmaals, indien zij gedurende het vijfde en zesde jaar hun dienst tot tevredenheid hebben verricht. De regering hoopt hiermede te be reiken, zo besloot mr. Kranenburg, dat de vrijwilligers thuis en in de kern van vrienden hun propaganda zullen voort zetten. 86. In de grote burchtzaal heeft de overweldiger een feest aangericht. Verbeten kijken de koningsgetrouwen vanaf de galerij op de schavuiten neer. De wijn stroomt over de tafels. Een walgelijk tafereel, bromt Haifawat moeten we met onze mannen be ginnen tegen deze horde, het uitvaagsel van 's konings wegen! Eén enkele pijl! mompelt Likarik zou Hovin weten te raken! Yark schudt driftig het hoofd. Larie! snuift hij, wachten! Allemaal in één klap! Als Langha er is! Heer Haifa neemt de leiding. Naar de afgesproken plaatsen! zegt hij beslist ge kent de plannen en het signaal. Denkt er om: Eerst zorgen voor de Koningin en de Prins! Zwijgend gaan de mannen van Eric uit elkaar. In hun vermomming als een voudige krijgslieden vallen zij in het geheel niet op. Onder de knechten, die gedien stig de schotels af en aan brengen, weten zij vele andere beproefde aanhangers van de Koning. Nog maar nauwelijks hebben zij hun post bereikt of in een hoek van de zaal weerklinkt een stormachtig gebrul. Met een ruk wendt Haifa zich om en het schouwspel daar beneden doet al het bloed uit zijn gelaat wegtrekken. Vrouwe Wino- nah wordt binnengeleid en de kleine Erwin loopt naast haar. Ruim baan! snauwt een aanvoerder, Buit van Heer Hovin! Van op de ver hoging werpt de geweldenaar een blik vol leedvermaak op de weerloze vrouw en haar kind. Eric, in zijn vermomming, doorstaat helse kwellingen. Met gespannen blik mon stert hij de dieharen. Het teken, dat Langha's nadering moet aankondigen, blijft uit. In plaats daarvan rijst Hovin plotseling op. Nu! brult hij over de tafels heen. Mijn tijd is gekomen! Hoog opgericht blijft de reus een ogenblik staan, genietend van zijn goedkope glorie. Doch juist als hij de eerste schrede wil doen, schalt er een andere stem: Heer Hovin! Helder en klaar, uitdagend, klinkt die roep door de burchtzaalen er valt een dodelijke stilte in Plotseling heeft een onbehaaglijke spanning zich meester gemaakt van de feestende schavuiten. Aller ogen worden met magnetische kracht naar de oude man getrokken, die midden in de zaal getreden is Die gebogen gestalte schijnt te groeien en weer komt die stem, krachtig, mannelijk: Heer Hovin! HET IS TIJD VOOR EEN ADERLATING! (Van onze Haagse redacteur) Zaterdag is verschenen het eerste nummer van „De Emigrant", het offi ciële voorlichtingsorgaan van de Katho lieke Centrale Emigratiestichting. Deze eerste, aflevering opent met een artikel van de hand van mgr. dr. A. Hanssen. De Bisschop Coadjutor van Roermond stelt in zijn beschouwing o.m., dat onze volkskracht met zo onvermoede spron gen vooruit gaat, dat wij in een bevol kingsvraagstuk beginnen te komen. Het juiste inzicht daarin is weliswaar nog niet verkregen, zodat met zekerheid geen prognose gesteld kan worden, maar voor het ogenblik spreken de cijfers zo duide lijk, dat er op korte termijn ingrijpende maatregelen nodig zijn met name voortgaande industrialisatie en goed ge leide emigratie om het volk voor ver arming te bewaren. Zoals de Katholieke Kerk in ons vaderland daadwerkelijke steun heeft geboden bij de oplossing van het soci ale vraagstuk, zo ziet zij ook een taak bij het nieuwe aspect van de sociale nood, dat is de emigratie, aldus mgr. Hanssen. In de meeste emigrerende en immigrerende landen heeft de Kerk dit werk ter hand genomen; onlangs is het op internationaal niveau gebracht door de oprichting van 'n Immigratie stichting, welke de H. Stoel heeft in gesteld. Grote en moeilijke dingen worden meestal uit nood geboren. De nood, waar in ons volk dreigt te komen, is er eerder een van te veel dan te weinig. De crisis, waarin we ons bevinden, mag gekwali ficeerd worden als een crisis van groei; dat wettigt het vertrouwen, dat er grote dingen uit voortkomen. Manend zo zegt Zijne Hoogw. Exc.. moet de emigranten voortdurend het woord van Christus m de oren klinken: wat baat het de mens als hij heel de wereld wint, maar schade lijdt naar zijn ziel. Het gevaar is helemaal en met name in de Engelse en Amerikaanse landen niet zo denkbeeldig, dat een geslaagde emigrant zo zeer in zijn zaken opgaat, dat hij het enig noodzakelijke min of meer uit het oog gaat verliezen. Daarnaast wordt nog gevaarlijker voor het geloof een niet-slagende emigratie. waarbij door moeilijkheden en declasse ring gaandeweg het contact met de Kerk verloren gaat. Emigreren kan goed zijn, maar het kan ook niet goed zijn, het ene en het andere voor het tijdelijke en het eeuwige. Wil de emigratie verantwoord zijn, zo besluit dr. Hanssen, dan moet zij van hogerhand goed geleid en individueel goed voorbereid en goed voorgelicht worden. De eerste aflevering van het emigratie blad, dat bij zijn start een enigszins officieel karakter draagt, bevat verder o.m. bijdragen van de ministers Drees, Mansholt en Joekes. Het huidige corps dierenartsen zal door de toevloed van een zeer groot aan tal jonge collega's toenemen, waardoor een vraagstuk voor de jonge dieren artsen wordt geschapen. Thans zijn onge veer 850 afgestudeerden in functie, maar het aantal diergeneeskundige studenten bedraagt ruim 600. Wanneer men deze cijfers als grondslag neemt voor de aan vulling van het bestaande tekort, de vervangingsvraag en de uitbreidings- vraag dan is de conclusie, dat binnen enkele jaren een overvulling van het dierengeneeskundig beroep is te ver wachten. De cijfers tonen verder aan, dat het huidige aantal diergeneeskundige studenten groter is dan het aantal prac- tiserende dierenartsen in Nederland. Dr. Y. M. Kramer voorzitter van de Maatschappij voor Diergeneeskunde, bracht dit probleem ter sprake, toen hij Zaterdagmorgen de 97e wetenschappe lijke vergadering der maatschappij, als onderdeel van het jaarlijkse Dierenart sencongres, te Utrecht in het Jaarbeurs restaurant opende met een beschouwing over de gebeurtenissen in het dierge neeskundig leven van het afgelopen jaar. Spr. deelde verder mede, dat binnen kort in behandeling komt de regeling van de salarissen voor dierenartsen in gemeentelijke dienst, om daarna bijzon dere aandacht te wijden aan het zoge naamde vijfjarenplan tot bestrijding der rundertuberculose. H.M. de Koningin heeft prof. dr. J. Waterink te Amsterdam benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. (Telefonisch van onze Lxmdense correspondent) ^ving^ LONDEN, hedenmorgen. niet een t,eetje te huiveren als hij over De verkiezingsstrijd is nu in alle ernst begonnen en Zaterdag weerklonken over het gehele land de luide stemmen van .de zetelgierige candidaten. Ook op Zondag ging het door, doch alleen van socialistische zijde, want de Conservatieven handhaven althans de uiteriijke eerbied voor de Dag des Heren. Zoals te verwachten was, heeft de verkiezingsstrijd Churchill dertig jaar jonger gemaakt. Zaterdag maakte hjj een triomfantelijke tournee door zijn eigen Kies district en hield een aantal redevoeringen waarin hü de regering' te lijf gmg over haar beleid in de Perzische kwestie. Hij beweerde o.m. dat, indien een krachtige conservatieve regering aan het bewind was geweest, de Perzische crisis een ander verloop gehad zou hebben. Hij beweerde eveneens dat naar zijn mening er geen noodzaak geweest zou zjj'n om Perzië een oorlog aan te doen. In dit verband is het interessant te zien hoe kranten op eigen wijze deelnemen aan de ver kiezingsstrijd. Een socialistisch Zondagsblad beweerde met een gillende kop op de hoofdpagina dat Churchill Perzië tot zyn strijdleuze had gemaakt voor de ver kiezingen, doch het blad vermeed zorgvuldig te berichten wat Churchill Zater dag in zün verkiezingsrede over Perzië had gezegd, want je kunt niet tegeliiker- tiid doorgaan Churchill en de zijnen uit te krijten voor oorlogszaaiers en zijn woorden citeren als hij probeert aan te tonen dat het laster is. In een artikel op de voorpagina vraagt hedenochtend de socialistische Daily Herald onder de kop Churchill moet antwoorden" of de conservatieven de Perzische affaire zouden hebben op gelost door een oorlog. Hierop moet Churchill antwoorden, volgens de krant. Doch hij antwoordde er Zaterdag op. Dacht u dat de Daily Herald dit ver meldde? Niks hoor! Want het artikel maakt duidelijk dat Labour de partij van de vrede is en laat het aan de lezers over te concluderen wat dan wel de conservatieve partij kan zijn, en je behoort de lezers een klein beetje te helpen. Voor de tweede keer in een week sprak Churchill Zaterdag over hetgeen „een op brede basis gefundeerde" con servatieve regering zou doen, als zij aan de macht kwam. Die „brede basis" is interessant en geeft te denken. Want ofschoon Churchill natuurlijk zijn rede voeringen evenzeer afstemt 0p de ver kiezingen als anderen, d.w.z. ongeveer het laagst denkbare peil voor openbare rhetorica, zal hij toch niet zo onnozel zijn het gebruik van de term „brede basis" te rechtvaardigen door het feit dat een aantal candidaten voor het La gerhuis zich nationaal-liberaal, liberaal- conservatief, conservatief-liberaal, etc noemen. Dat zijn alleen maar namen van overlopers naar de conservatieven die zich een beetje schamen en derhal ve een politiek pseudoniem hebben ge kozen. Neen, het betekent waarschijn lijk dat er enige waarheid schuilt in de geruchten, dat Churchill een paar Libe ralen op wil nemen in zijn kabinet, een gerucht dat eveneens versterkt worat door het merkwaardige en ongehoorde feit dat Churchill, de leider van de Conservatieven, een verkiezingsrede zal houden ten behoeve van de liberale candidate Lady Violet Bonham-Carter in haar eigen kiesdistrict. Bevan roerde eveneens zijn aller grootste trom. Zoals men van hem mocht verwachten, beschuldigde hij de Conservatieven van oorlogsgezindheid. Als de Conservatieven aan de macht zouden komen, zou er volgens hem nie mand zijn om „onstuimige staatslieden' te beletten alle problemen op te lossen „op dezelfde oude bloedige wijze Bevan vroeg zijn gehoor socialistisch te stemmen, „om wille van de moderne moderne beschaving spreekt. Hij sprak ook over werkloosheid in vooroorlogse jaren. Evenals andere socialisten heeft hij een bijzondere belangstelling voor oude geschiedenis en doet hij zijn best de blunders van de socialisten van heJ den te vergoelijken door te wijzen op de blunders van de Conservatieven van voorheen- Hij zei dat Churchil niets ge daan had tegen de werkloosheid. Maar enige dagen geleden zei hij ook dat de huidige tyrannie in Rusland te danken was aan het optreden van Churchill ruim dertig jaar geleden. Er is een interessante ontwikkeling gekomen in de politieke wichelarij. Gis teren bracht namelijk The Observer het opzienbarende nieuws dat twee voor aanstaande beoefenaars van de weten schap der statistiek een formule hebben ontdekt op grond waarvan men kan uit rekenen hoeveel zetels een partij krijgt, als men het aantal uitgebrachte stemmen min of meer zeker kan voorspellen. Dank zij het districtenstelsel is het tot heden onmogelijk gebleken een gehéel betrouwbare formule te vinden die de verhouding kan vastleggen tussen het aantal behaalde stemmen en de in feite hierdoor gewonnen zetels. VTCinu, tte nieuwe formule luidt als volgt: Men neemt het aantal stemmen uitgebracht op de twee grootste partijen, uitgedrukt in percentages. Men deelt het hoogste percentagecijfer van de twee door het laagste. Het resulterende cijfer wordt verheven in de derde macht. Met het hieruit voortgekomen getal kan men precies het aantal zetels bepalen. Vol gens deze geleerde heren zou het per centage van het laatste opinie-onderzoek, n.l. 49,5 pet. en 43 pet., volgens de nieuwe formule de conservatieven 390 zetels bezorgen en de socialisten 225. Aange zien The Observer deze formule in alle ernst op de voorpagina publiceert en aangezien een hooggeacht politiek com mentator van een liberaal dagblad van hedenochtend de formule eveneens au scrieux neemt, kan zich een gewoon sterveling slechte neerleggen bij hun conclusies. AMATA 7 te Singapore. ARESTES 6 n. New York. ALDEGONDA 8 te Bangkok. ARMILLA 8 te Pladju. ALDABI 6 n. B. Aires. AAGTEKERK 6 n. Antwerpen. AKKRUMDIJK p. 7 Gibraltar n. Marseille. ALAMAK 7 te Madras. ALBLASSERDIJK 7 te Tampico. ALGENIB 7 te Pto. Alegre. ALIOTH p. 7 St. Pauls Rock n. Pto. Alegre. ALMDIJK 7 te New Orleans. AMSTELDIJK 7 te Antwerpen n. N. York. AMSTELLAND p. 7 Madeira n. A'dam. AMSTELSTAD 7 n. Baltimore. ARENDSDIJK 7 te Santos. ARUNDO 8 te Montreal. AARDIJK 6 te Antwerpen. ALAMAK 7 te Madras. BAARN 6 n. Coquimbo. BAARN 7 te Coquimbo. BENGKALIS 6 te Genua. BLOEMFONTEIN 8 te Southampton. BALI 7 te Belanwan. BAUD 8 te Tj. Priok. BLIJDENDI.JK p. 6 Santucket. CALTEX PERNIS p. 7 Kp. Roceo n. Sidon CALT. THE HAGUE p. 6 Gaudo- eil. n. R'd. COTTICA p. 7 Ouessant n'. Madeira. CRONENBURGH 6 n. IJmuiden. CASTOR 7 n Pt.-au-Prince. CALTEX LEIDEN p. 7 Finist. n. R'dam. CERAM 6 te Genua CHAMA 7 n. Pt. Said. COTTICA 6 n. Madeira. DELFLAND 6 n. Bahia. DELFT 7 te Curasao. DRENTE 8 te Singapore. DANAE 6 n. Helsinki. DUIVENDIJK 3 te Los Angeles. DIEMERDIJK 7 n. Hamburg. EENDRACHT p. 7 Kp. de Fez. n. Alex. ELMINA 6 te Lagos. ETREMA 7 te Curasao. GAROET n. Makassar. GROOTE BEER 9 te Semarang. GAASTERLAND 7 n. Amst. GORDIAS p. 6 Casquets n. Levant. GAASTERLAND 8 te Amsterdam. HEELSUM 6 te New Orleans. HELICON 7 te Maracaibo. HERSILIA 7 te Cartagena. HOOGKERK 8 te Manilla. HEELSUM 8 te New Orleans. HERMES 8 te Bremen. JAPARA 7 te Palembang. KEDOE 7 te Belawan. KLIPFONTEIN 7 n. Port Elisabeth. KOTA AGOENG 6 n. Cheribon. KOTA BAROE 7 te Genua. KATWIJK 6 te Dordrecht. KERTOSONO 7 te Hamburg. KOTA INTEN 7 n. Philadelphia. LAURENSKERK 7 te Damman. LEUVEKERK 6 te Algiers. LEMSTERKERK 7 te Marseille. LINGE 7 n. Zaandam. LISSEKERK 7 te Aden. LIEVEVROUWEKERK 7 p. Elba n. Hamb. LOOSDRECHT p. 7 Kp. San Ant. n Rott. LANGKOEAS 7 te Sorong. LARENBERG 6 te Bagnoli. LEERSUM 7 n. Havre. LEMSTERKERK 7 n. Marseille. LIMBURG 6 te Lor. Marques. LOPPERSUM 6 te Piombino. LUTTERKERK 6 n. Hamburg. MODJOKERTO p. 7 Malta n. Rott. MARISA 7 te Miri. MEERKERK 7 te Durban. METULA B te Colombo. MOLENKERK 5 te Dakar. MUIDERKERK 6 v. Karachi n. Calc. MAAS 6 n. Kalamata. MAASHAVEN p. 7 Ouessant n. L. Palmas. MERWEDE 8 te Le Havre. NIEPW AMSTERDAM p. 7 Scillys naar New York. N. HOLLAND 8 te Tj. Priok. N. AMSTERDAM 6 te Southampton. NOORDWIJK p. 6 Gibr n. Sas van Gent. NOORDAM 6 n. New York. ORANJE 8 n. Southampton. ORANJESTAD 7 n. La Guaira. OOTMARSUM 7 te New Orleans. PHRONTIS 7 te Suez. POLYDORUS 7 te Tj. Priok PR. ALEXANDER 7 te Rott. PYGMALION 8 te Mobilo. PR. ALEXANDER 6 n. Rotterdam. PR. J. W. FRISO 8 te Montreal PR. PH. WILLEM 6 te Antw. PAPENDRECHT 7 te Saltend. PAULA 8 te Bangkok PRINS WILLEM v. ORANJE 6 te Montreal. RIJNLAND 7 n. Hamburg. RIOUW 7 te Hamburg. SAROENA 7 n. Surabaja. RAKI 8 te Makassar. RONDO 7 n. Singapore. RIJNDAM 7 te Rott. ROTULA 8 te Birkenhead. RUYS 4 te Santos. RIJNDAM 7 te Rott. RIJNKERK 7 n. Antw. SALATIGA 7 te Balboa. SALAWATI p. 6 Gibr. n. Amst. SARPEDON p. 7 Azoren n. Amst. SLAMAT 7 te Seattle. SOESTDIJK 6 n. Pt. Sudan. SOMMELSDIJK 7 te Antw. SUMATRA 7 te Chittagon. STAD BREDA p. 6 Lizard n. Rott. STAD MAASTRICHT 6 n. Saffi. STAD VLAARD. p. 7 Esbjerg n. Emden. STAD BREDA 7 te Rott. STAD LEIDEN 7 te IJmuiden. STAD SCHIEDAM 8 te Vlaardingen TROMPENBERG 6 te Antwerpen. TELAMON p. 7 Kp. Hatteras n. New York. TOSARI p. 7 Liss. n. Rott. TRITON 6 n. Barahona. TROMPENBERG 6 te Antw. TABINTA 6 n. Makassar. THEMISTO 6 te Rott. TIBA p. 7 Bermudas-eil. n. Pt. Alfred. TARAKAN 8 te Djeddah. TEUCER 8 te Penang. TJIPANAS 7 n. East Londen. TJISADANE 6 v. Singapore n. Rio de Jan. UTRECHT 7 te Portland. WESTERDAM 6 n. Rott. WAAL 7 te Pt.-au-Prince. WILLEM RUYS 7 n. Belawan. ZEELAND 8 te Aden. ZIJPENBERG 7 te Casablanca. KLEINE VAART GLORY p. 7 Brunsbuttel n. Kotka. ERKA- LIN 7 te Hogenaes. CORNELIS 7 v. Rostock n. Ahus. KITTY 6 v. Gefle n. Zaandam. PHOENIX 6 v. Bohus n. Simrishamn. BRANDARIS 6 te Porsgrunn. ZIJPE 6 te Goole. DOLFIJN 7 te Hogeness. TEUNA 5 te Ronskaer. MARVIC 6 van Odense naar Stettin. ALSMER pass. 7 Brunsbuttel n. Harlingen. DENI 6 van Gent n. Gothen burg. MARATHON 6 te Newcastle. MA RIA THERESIA 6 te Middlesbro. SPURT pass. 6 Holtenau n. Gustafsberg. JOZINA 6 van Dublin n. Fowey. MARVA 7 te Kralingseveer. MARTHA 6 te Gothenburg. ANNA SYLVIA 7 te Bremen HAVIK pass. 6 Dover n. Odense. HENRICA 7 te Yer- sey. IRENE pass. 6 Vlissingen n. Stockh. HOLLAND 7 te Hernosand. TRUDE K 7 te Ahr. WOTA 7 te Stettin. ZEPHYR 6 van Skarrehage n. Amsteid. MADJOE 6 van Hasle n. Wasa. SANDETTIE 6 te Ljus- ne. JASON 6 te Port Talbot. THEA GOED KOOP 6 te Antwerpen. Veemarkt Utrecht. Aangevoerd in totaal 4441, runderen 932, graskalveren 246, nuchtere kalveren 104, schapen en lammeren 1136, varkens 634, zeugen 193, biggen 1147, bokken en geiten 49. De prijzen varieerden voor stieren van 400 tot 750. kalfvaarzen 650800, gras kalveren 130260, nuchtere kalveren f 40f 57, pinken van f 350f 460, melk koeien van f 650f 900, kalfkoeien van f 650f 930, vaarskoeien f 470f 720, schapen f 90f 130, lammeren f 75f 100, magere varkens f60f 100. zeugen f300 f 420. biggen f 35f 52, bokken en gei ten f 10—f 45. De jongste berichten over het mond en klauwzeer, dat van uit Duitsland ons land is binnengedrongen, dragen een bijna alarmerend karakter. In de week van 2429 September kwam in Over ijssel 1 nieuw geval voor, doch in de afgelopen week kwamen de opgaven van 25 nieuwe gevallen binnen, ln Gel derland lag het aantal nieuwe geval len tussen vijftig en zestig en ook in Groningen, Drente en Limburg kwamen in de laatste week tientallen besmet- tingsgevallen voor. Duitsland, waar men de gehele zomer met een mond- en klauwzeer-epidemie te kampen had, zit volgens een insider „vol" en nog altijd breidt deze zeer be smettelijke ziekte zich uil Reeds heeft de Inspectie van de Veeartsenijkundige dienst in Overijssel het noodzakelijk ge acht de veehouders dringend aan te raden ten spoedigste over te gaan tot het laten inenten van hun veestapels. Een georganiseerde inenting, onder lei ding van de zuivelfabrieken onmiddel lijk nadat de dieren op stal zijn gezet, zal het snelst tot het gewenste doel voeren. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.33 piano, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actualiteiten, 13.25 amusem.muziek, 14.00 gevar. progr., 14.53 piano, 15.15 gram., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 gram., 18.00 nieuws, 18.15 actuali teiten, 18.20 sport, 18.30 gram., 18.45 cursus voor lekenspelers, 19.00 Hier is Europa: Vaudeville-progr., 19.30 jeugd, 19.40 Dit is leven, causerie, 19.50 gram., 20.00 nieuws, 20.08 de gewone man, 20.15 Radio Philharm. Orkest en solist, actua liteiten, 21.45 De radiodokter, 2155 gram., 22.00 Duitsland, Amerikaanse zone, klankbeeld, 22.20 orgel, 22 45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Gezond gezin, causerie, 23.25 gram. HILVERSUM II, ZiKS m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO. 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 meuws, 8.1a gram., 8.45 orgel, 9.00 prot. Pr- j gram., 8.25 de groenteman, 9.30 gram., 10.50 kleuters, 11.00 zieken, 1L30 12.00 orkest, 12.33 platteland, 12.40 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.20 Promen?d?I orkest, 14.00 vrouw, 14.30 gram.. 14. schoolradio, 15.00 gram., 15.30unze Amerikaanse buren. a£inde?koor ziek, 16.30 kinderen. 16-5» ^derkoOT, 17.15 dansmuziek, 17-4a ^et algemeen urgentieplan van de republiek Indone sia, 18.00 nieuws, 18.15 dansmuziek, 18.55 kinderen. 19.00 piano, 19.15 parle, 19.20 jazzmuziek, 19.45 De a^ Van Riebeeek-herdenking m Zuid-Afnka, causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualitei ten, 20.15 gevar. progr., 21.15 de ant woordman, 21.35 strijkorkest, 22.00 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld, 22 45 buitenl. overz., 23.00 nieuws, 23.15 gram. DINSDAG ZIET U: Eerste VARA- Televisie-uitzendingg: 20.1521.45 Her inneringen. Toespraak door mr. J. A. Burger. VARA-film. Voordracht. „Twee cameraatjes", televisie- W. Pauze. poppenspel. ENGELAND, BBC, home service 330 m 12 00 lichte muziek, 13.10 Music Hall. 15.45 orkestconcert, 19.30 mezzo-sopraan erlRBC.°light progr. 1500 en 247 m.: 12.90 lichte muziek, 12.45 orkestconcert, 15.00 lichte muziek, 15.45 lichte muziek, 16.30 lichte muziek, 17.45 lichte muziek, 20.00 opera-orkest, -koor en solisten, 22.15 dansmuziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m 12.00 operamuziek. 13.25 orkest concert, 14.15 lichte muziek. 14.30 amu sementsmuziek, 15.00 gevar. muziek, 15.40 lichte muziek, 18.00 gevar. muziek, 20.05 amusem.muziek, 0.30 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 operaconcert. 12.55 operaconcert. 16.00 omroeporkest, 22.15 lichte muziek. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 17.10 ver- zoekprogr., 19.00 omroeporkest, 20.00 omroeporkest en solisten, 22.10 kamer muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 13.35 orkest concert, 20.30 Saint Pierre et le Jong leur, opera, 23.15 klass. muziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7