Britse politiek op zware proef gesteld Tussen neus en lippen Ziekelijke premier verzoekt parlement opzegging van Brits-Egyptisch pact FAROEK ALS ALLEENHEERSER OVER DE SOEDAN GEWENST „Engeland kan het gevaar niet ontsnappen door er voor te vluchten" In elf dagen geen regen Uit uramummijn ontsnapt Leonard Prins terecht Verenigbare functies? Perzië maakt school Vat ether vliegt in brand Oude dubbeltjes uit de circulatie r Tot hoofd en hart m Bakers, Wiertz en Odenthal U J w MORRIS iejm ifca êmj! DINSDAG 9 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25196 CHURCHILL SPREEKT HARDE WOORDEN Grote schade bij Brocades en Stheeman te Meppel Veevervoerder dood aangetroffen WAT ZAL AMERIKA NU DOEN? Tsjechen van „vrijheids trein" hebben pech Canada weigert acht emigranten Nederlandse pianist onderscheiden In Januari: Zonnig herfstweer houdt aan Vliegtuigongeluk in Engeland Nederlander omgekomen Rattenvanger naar Nieuw-Guinea TREINBOTSING OP CENTRAAL STATION VICO W1NDBREAKERS J debuteren in Voorlopig Nederlands Elftal BENZINE DUURDER BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphkisstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ree. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL EGYPTE IN VOETSPOOR VAN PERZIË Onder luide toejuichingen van de afgevaardigden van het Egyptische parle ment heeft de ziekelijke 74-jarige premier Nahas Pasja Engeland voor een tweede vernedering, naar Mossadeq's voorbeeld, gesteld. Hij verzocht Maan dagmiddag het parlement, de opzegging goed te keuren van het Brits- Egyptisch verdrag van 1936, dat Engeland toestaat troepen in het gebied van het Suez-kanaal te stationneren. De premier legde aan het parlement voorts een decreet voor, waarin Egypte Engeland niet langer als mede heerser over de Soedan erkent, maar het bestuur tot zich trekt. De titel van koning Faroek zou dienovereenkomstig van „Koning van Egypte, Souverein van Nubië en Soedan" veranderd v orden in „Koning van Egypte en de Soedan." Intussen hebben gezaghebbende Britse autoriteiten reeds verklaard, dat de unilaterale verbreking van het Brits-Egyptische verdrag niet van kracht is. Het Egyptische parlement zal de voorstellen in zijn volgende zitting voor op reces te gaan behandelen. NAHAS PASJA imitator van Mossadeq Zoals men heeft kunnen lezen, heeft de weliswaar lichamelijk zwakke doch overigens opmerkelijk bijde hante Perzische premier dr. Mossadeq zich in een op de vleugelen der K.L.M. vliegend bed naar New York begeven, teneinde in Flushing Meadow het stand- Punt zijner regering inzake het Brits- Perzische oliegeschil voor de Veilig heidsraad te gaan verdedigen. Men zou op grond hiervan nog heel opgewekt hunnen menen, dat de olie-affaire op hieuw in het stadium van het politieke twistgesprek is geraakt met een moge lijk voor Engeland gunstige feitelijke hitslag; in werkelijkheid is het echter dat de Engelsen voorgoed verdreven Zljn van de Perzische wingebieden en j"affinaderijen, zonder dat ooit een weer keer op aanvaardbare voorwaarden mo- gelijk zal zijn. Dat heeft de bedlegerige gul zijn tranen vergietende dr. Mos- tadeq dan toch maar weten te bereiken. ï"h oorlogsbodems noch gereed staande u®rachutistencontingenten hebben dit Lien verhinderen. Wfn kan de gehele tragi-comedie, „„Aer ontknoping voorgoed zijn beslag ,r®gen heeft zonder dat de Veilig- le;asraad daaraan veel meer dan een Wpi?ns,ic 1 kunne:-, toevoegen, beschou- fls «en nieuwe diplomatieke neder- 1? P Westen tegenover het Oos ten. Het geheim daarvan schijnt gelegen in een diepgaand verschil in mentaliteit, zich bijvoorbeeld uitend in een welge- regisseerd en listig de registers van het gemoed bespelend theaterspel enerzijds en een bepaald onhandig rationeei- rechtskundig geschutter anderzijds. Per- zië heeft van den beginne af aan gewe ten. dat het aan 't langste eind zou trekken, omdat het jegens Engeland een uitgekookt spel kon spelen met de elkaar achterdochtig in het oog houden de grote machten Rusland en Amerika °P de achtergrond. Het wist heel goed, dat Engeland niet zou toeslaan, omdat bet niet toeslaan kon met Rusland aan de andere zijde der Perzische grens en 01ndat het niet toeslaan mocht met Amerika als oppermachtig en wellicht zijn eigen bedoelingen hebbend dirigent ®chter de schermen. In verband met dit laatste konden er de laatste tijd merkwaardige verschijn selen worden waargenomen. Amerika heeft bij voortduring Engeland tot con fessies én matiging van zijn eisen aan gespoord; het Engelse gezaghebbende tijdschrift „The Economist" heeft duide lijk laten doorschemeren, dat de houding der Verenigde Staten mogelijkerwijs erfelijk beïnvloed was door de aloude concurrentiestrijd tussen beide lan- ®n ,°P het gebied der oliewinning en -exploitatie; en tenslotte laat Amerika vHemP W'ize, die te denken geeft, zijn mpt ai te gezicht aan Perzië zien nrp„iri„„, typerende bijzonderheid, dat Mossaden uman- naar verluidt, dr. dens dienZOU hebben uitgenodigd, tij- gast te zijn verbliif Amerika, zijn Reb,(jlbk?tW'ijs vooropstellend, dat uln HeterJs da" dat Perzië bin- Russische invloedssfeer zou woiden getrokken, ontkomt men er toch niet aan, juist met betrekking tot de rol van Amerika, met enige wrang heid een zekere parallel te onderkennen met wat destijds in de Indonesische kwestie geschiedde. Ook toen betrof het moeilijkheden tussen een Oosters land en een Westerse mogendheid, ook toen koos Amerika niet resoluut de zijde v*in het Westerse land, maar verleende het zijn „goede diensten" o.a. ten eigen hate. Wat evenwel in feite op dit ogen- mik de resultaten daarvan zijn, heeft ue Indonesische president Soekarno ^orige week zelf bekend, toen hij om- l^ndig uitweidde over een crisis op lijfreel, politiek, staatkundig en geeste- 'Jk gebied, ontstaan ten gevolge van de "wergangsproblemen der souvereiniteits- °Verdiacht. Niet oninteressant is het daarbij te vernemen, dat, naar het •jfanse blad „Le Monde" Zondag mede deelde, men ook in Indonesië zijn ge rechten laat gaan over de nationalise- riug der olievelden en tinmijnen. .Perzië begint m.a.w, school te maken. »v elk een gretige leerling zich Egypte in opzicht inmiddels heeft getoond kan "Pn elders op deze pagina lezen. Even- ren ®ls de Perzische zal de Egyptische er°rtring rusten alvorens zij zich voor des» X?.n de Engelsen zal hebben ont hei n-i -goede voorbeeld" zal op zijn verh ZlJn uitwerking niet missen op de l-rnrfdm® van Maiakka jegens Enge- Prankrijk1 °P die V3n Marokko 5egens Men zal zierii dat er een kettingreactie ho,,H oe gemaakt. Wie zal haar tegen- di- a, Amerika, de enige mogendheid. Rt-nt 1 er °P aan komt daartoe in riw, _Isf .hoogstwaarschijnlijk niet. Ame- na ?phijnt zijn eigen spel te spelen. Een m°,L^roPa hitter spel soms. Het is Zü j dat Amerika, bang voor een inderdaad gevaarlijk alternatief, gelegen m een communistische beïnvloeding, zoveel mogelijk gebieden binnen de mgen invloedssfeer trekt; het is echter mogelijk, dat het voorlopig zijn eigen belang toch wel iets zwaarder telt aan dat der overige tot de vrije wereld behorende landen. De premier zei, dat het verdrag van 1936 tot stand gekomen was onder de dreiging van de omsingeling door de as-mogendheden. Deze waren thans echter verslagen. Mede door de stichting van de Verenigde Naties was het ver drag thans niet meer nodig. Het verdrag van 1936 voorziet in de onafhankelijk heid van Egypte, de verdediging van het Suez-kanaal en de toekomst van de Soedan. Het liep oorspronkelijk tot 1956. Er zijn reeds sinds het einde van de oorlog zonder resultaat besprekingen over een herziening van het verdrag gevoerd. In het verdrag is verder vast gelegd. dat het niet eenzijdig verbroken kan worden. Het erkent Britse belangen in het. Suez-gebied. Nahas Pasja verzocht de ontwerp decreten zo spoedig mogelijk goed te keuren. Binnenkort zou de regering een groenboek over de historie der Brits- Egyptische betrekkingen uitgeven. Eer- dei- verklaarde Nahas Pasja de Britse ambassadeur verzocht te hebben nieuwe voorstellen in te dienen voor het einde van de zitting van het parlement. Zulks was niet geschied. De Engelse ambassade te Alexandria heeft een officiële verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat „de een- G pt kV, PO ANGLO. ïGYPT. V zoeoA r t ".„L.-- v' V 6 :K»*>4 ran zijdige opzegging van het verdrag door Egypte geen rechtskracht heeft, daar het verdrag geen bepaling bevat voor op zegging te eniger tijd. Het verdrag kan echter in onderlinge overeenstemming tien jaar na de datum van ondertekening of later herzien worden. De Engelse re gering is van mening, dat het verdrag KONING FAROEK aspirant-alleenheerser. van 1936 van kracht blijft en zal blijven staan op haar in dat verdrag bepaalde rechten". Naar aanleiding van Nahas Pasja's bewering, dat hij van Engelse zijde niet de beloofde nieuwe voorstellen had ont vangen, deelt de ambassade mee, dat de Engelse ambassadeur de minister van Buitenlandse Zaken 6 October schrifte lijk heeft meegedeeld, dat de Engelse regering de Egyptische regering 10 Octo ber een voorstel hoopte te kunnen doen. De V.S., Engeland en Frankrijk zullen binnen 48 uur een weder kerige opzegging voorstellen van het Angló-Egyptische verdrag en Egypte verzoeken zich aan te sluiten bij een defensieverdrag voor het nabije Oosien, aldus verklaarden gezag hebbende bronnen aan U.P. Deze bronnen zeiden, dat in het voorge stelde defensieverdrag voor het nabije Oosten ook de landen van het Britse Gemenebest zouden zijn opgenomen en waarschijnlijk ook Turkije. Men neemt aan, dat Egypte er in zal toestemmen, dat het Suez-kanaal in vredestijd door vreemde mogendheden beschermd zal worden mits niet uitslui tend door Engelsen. Egypte wil in de eerste plaats, dat de Engelsen vertrek ken, waarna het eventueel zijn toestem ming zou willen geven om de kanaal zone te laten verdedigen door Turkse en Amerikaanse strijdkrachten. Naar verluidt ,zou Engeland reeds, de verzeke ring hebben gekregen, dat Turkije met het huidige plan instemt. Het verlof van de Britse troepen in de zone van het Suez-kanaal is Maandag avond ingetrokken. De troepen in Poit Said, Ismailia en Suez kregen instructie naar hun kwartieren terug te keren. WINSTON CHURCHILL Een nieuwe slag heeft ons getroffen Maandagmiddag is brand uitgebro ken in een, gebouwtje, dat behoort tot het fabriekscomplex van de chemische fabrieken van Brocades en Stheeman te Meppel. De brand ontstond toen een vat ether, waaruit een employé iets wilde tappen, plotseling in brand vloog. Hij kreeg vrij ernstige brandwonden. De brand sloeg op de andere chemica liën over, zodat een grote voorraad pa raffine brandend de riolering instroom de. Door deze stroom af te dammen werd verdere uitbreiding van de brand voorkomen. Doordat zich nog een grote ontplof fing voordeed, werden alle ruiten van het laboratorium vermeld, terwijl een ravage onder de daarin aanwezige in strumenten en flessen ontstond. De schade is hier groot Na anderhalf uur waren de fabrieksbrandweer en de Meppeler brandweer de brand meester. Maandagmorgen vroeg tegen ongeveer zes uur hebben arbeiders, die naar hun werk gingen, bij De Lichtenhorst aan de Needseweg te Borculo het lichaam gevonden van de 42-jarige J. B. Brug- rnans, die voor verschillende Borculose firma's regelmatig vee vervoert. Aan vankelijk werd verondersteld dat de man was aangevallen door een stier, die hij deze morgen voor de exportslagerij Welling weg bracht, maar artsen kon den geen letselen vinden, waardoor werd aangenomen dat B. aan hartver lamming moet zijn overleden. B. laat een vrouw 'en twee jonge kinderen na. LONDEN, hedenmoreen. Nauwelijks is de officiële verkiezingsstrijd begonnen en nauwelijks zijn de laatste ingenieurs uit Abadan teruggekeerd in Engeland, of Groot-Brittannië wordt bedreigd met een nieuwe vernedering, dit keer van de kant van Egypte. Dit nieuws kwam gisteravond op een dramatische wijze. Dramatisch, want dank zij een artikel in de Manchester Guardian van gisteren, waaruit bleek dat de blun der van de Labourregerirg in Perzië groter is gteweest dan men voorheen had vermoed, laaide gisteren het felle nationale debat over de Perzische kwestie opnieuw op; dramatisch, want het nieuws kwam gisteravond om negen uur U Jide ®r'^sc radio, dat wil zeggen op het ogenblik waarop Churchill in zijn landhuis t'hartwell in Kent gereed stond om na het nieuws een politieke rede voering te houden in de reeks politieke speechen die door partijleiders plegen e v orden gehouden in een Engelse verkiezingscampagne. dat het niet passief toe kan zien bij de ondermijning yan de Britse zaak in het Midden Oosten zonder zelf het daardoor ontstane, gevaarlijke politieke vacuum te vullen. Een Britse regering die onge twijfeld met de beste bedoelingen en even ongetwijfeld in ons aller belang oorlogsgeweld in Perzië vermeed, doch die geen alternatief wist te vinden be halve weglopen, kan moeilijk met enig gezag optreden in de Egyptische kwestie. Churchill had naar het nieuws van negjen uur geluisterd en wijzigde aan stonds zijn redevoering. Om kwart over negen klonk zijn stem sober in honderd duizenden Britse huiskamers. „Een groot land als het onze", aldus Churchill, „kan niet ontsnappen aan het gevaar van oorlog en geweld alleen maar door er voor op de vlucht te gaan. Ik heb u op Zaterdag gewaarschuwd dat dit zou gebeuren, en ik dacht aan Egypte. Het was opmerkelijk, dat. terwijl ik mij gereed maakte om u toe te spreken, om regen uur het nieuws doorkwam dat de Egyptische premier het verdrag van 1936 heeft opgezegd, dat natuurlijk van onmiddellijk belang is voor het Suez- kanaal en de overeenkomst, betreffende de Soedan. Indien nu dit nieuws, dat wij slechts enkele ogenblikken geleden hebben gehoord, juist is, heeft een nieu we slag ons getroffen, een slag die nog ernstiger en nog krenkender is dan die welke ons heeft getroffen in Abadan". Voor Attlee moet het nieuws bijna tragisch geweest zijn. In overleg met zijn adviseurs had hij namelijk besloten Trumans voorbeeld te volgen en een verkiezingstournée te houden (ongetwij feld in de hoop dat deze tournée zal leiden tot hetzelfde onverwachte ver kiezingsresultaat dat de huidige Ameri kaanse president terugvoerde naar het Witte Huis)Hij begon deze tournée gis teren in zijn eigen, eenvoudige auto, gereden door zijn vrouw, en hield een tiental redevoeringen ..onderweg" om het beleid van zijn regering, o.m. inzake Perzië te verdedigen. En gisteravond kwam het nieuws dat de blunder in Abadan reeds had geleid tot een gevolg dat onvermijdelijk voort moest vloeien uit het Britse prestigeverlies in het Mid den Oosten. Het heeft niet het minste nut te spe culeren over wat de Britse regering zal doen. Zij is aan handen en voeten ge bonden door de verkiezingsstrijd en, na in Perzië in de steek gelaten te zijn door Amerika, kan zij niet anders doen dan afwachten of Amerika nu zal inzien Canada heeft geweigerd acht Tsjechen als emigranten toe te laten, die hebben behoord tot de passagiers van de „vrij heidstrein" die op 11 September de Tsjechisch-Duitse grens passeerde. Een woordvoerder van de Canadese immigra tie-commissie te Karlsruhe zei dat toe stemming was geweigerd uit veiligheids overwegingen en dat het besluit onher roepelijk was. Elf andere passagiers van de roem ruchte trein, die wel toestemming voor emigratie naar Canada haddon gekre gen. deelden mede, dat zij in Duitsland zouden blijven, tenzij alle passagiers toe stemming zouden krijgen voor gezamen lijke emigratie naar Canada. Aan de Rotterdamse pianist Bram Boelee is op het internationale muziek concours. dat van 24 September tot en met 6 October te Genève werd gehou den, het erediploma toegekend. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zullen in Januari van het volgend jaar,alle oude dubbel tjes, zilveren zowel als zinken dus, uit de circulatie worden genomen. Het in trekken van de onde centen zal ver moedelijk ook in de loop van 1952 kun nen plaats vinden. Het werkprogramma van het Staats- muntbedrijf omvat voor 1952 het aan maken van 50 millioen bronzen centen; 150 millioen zilveren dubbeltjes zullen versmolten worden. Bij de P.T.T. is men reeds ver gevor derd met het ombouwen van de tele foon-automaten op de nieuwe, nikkelen dubbeltjes, zodat de verwachting gewet tigd is, dat bij het begin van het vol gend jaar alle automaten voor de nieuwe munten geschikt gemaakt zul len zijn. Er komt nog steeds geen ingrijpende wijziging in het zeer stabiele droge en zopnige herfstweer. De laatste elf dagen is er geen regen meer gevallen, hetgeen op zichzelf al een bijzonderheid is dit jaar. Het krachtige hogedrukgebied, waarvan het centrum hedenmorgen bo ven Polen lag, zal ook de komende da gen het weer een fraai en overwegend zonnig karakter geven. Behalve in de kuststrook komen er elders nachtvorsten voor. Dicht bij de grond werden de laatste twee nachten al temperaturen van 1 en 2° C. ge meten. Bij een vliegongeluk in Engeland, waarbij twee straaljagers tegen de rot sen van de Engelse kust zijn gevlogen, is een Nederlander omgekomen. Het is de res. 2e It. VI, J. A. M. Prast uit Val- kenswaard, die voor schietoefeningen gedetacheerd was op de Engelse vlieg basis Driffield. De successen van de Limburgse ratten- tenvanger, de heer J. Olischlager te Maastricht, blijken ook reeds tot in Nieuw-Guinea te zijn doorgedrongen. Van pater F. A. van de Kamp OFM van de missie te Fak-Fak, ontving de heer Olischlager een verzoek om de ratten- verdelging en -bestrijding aldaar ter hand te nemen, zo mogelijk in samen werking met overheidsinstanties of par ticuliere maatschappijen. Volgens mededeling van pater v. d. Kamp wordt Nieuw-Guinea door ratten als het ware overstroomd en heerst er in verschillende plaatsen, zoals Hollandia, Soring, Fak-Fak, e.a., een formele ratten- plaag. De heer Olischlager heeft het verzoek ih overweging genomen en zal zich nader met de bevoegde instanties in verbin ding stellen. Veertien Tsjechen zijn onlangs ont- f snapt uit een gevangenenkamp bij de uraniummijnen te Jachymov. Allen had dén een lange gevangenisstraf uit te zitten en moesten minstens 12 uur per dag in de diepe mijnen werken, samen met 30.000 andere dwangarbeiders. Het kamp werd bewaakt door Russische sol daten in Tsjechische uniformen, en het terrein was afgezet met prikkeldraad en mitrailleurs. Na hun werk boden de veertien vluchtelingen zich voor over werk aan en gingen, in plaats daarvan, in een lege schacht aan hun vrijheids tunnel werken. Drie en 'n halve maand hebben ze nodig gehad om een tunnel te graven die tot buiten het gevangen kamp reikte. Vandaar zijn ze de Tsje chischWest-Duitse grens overgevlucht. Zes van de veertien Tsjechische vluch telingen, nog in hun gevangenuniform, gefotografeerd in het Valkakamp te Neurenberg. De vijftienjarige Leonhard D. Prins, die op 2 October met zijn moeder en zes broertjes en zusjes naar Canada zou vertrekken, is gevonden. De kinderrechter ilLDordrecht, mr. G. van Itallie, die ons deze mededeling verstrekte weigerde iedere verdere in lichting. „De jongen is gezond. Wat er verder met hem gaat gebeuren wordt nog overwogen", aldus mr. van Itallie. Vanmorgen om 9.23 uur is de trein, die om 8.55 uur uit Uitgeest was ver trokken op het vierde perron van het Centraal Station te Amsterdam in bot sing gekomen met een wagenstel, dat voor vertrek gereed werd gemaakt. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Verscheidene voertuigen van bei de treinstellen werden echter bescha digd. Het reizigersverkeer ondervond zo goed als geen vertraging. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten luidt de alarmklok. Zij houdt a.s. Donderdag in Utrecht een buitengewoon congres over de on bevredigende regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten en over de op de gemeenten drukkende last van de financiering van de wo ningbouw. Deskundige sprekers uit verschillende delen des lands zullen daar de noodtoestand belichten, waarin de gemeenten op de beide zo juist ge noemde gebieden zijn geraakt. Een dergelijk congres, belegd door een re presentatief lichaam als deze alle Ne derlandse gemeenten omvattende ver eniging, zal niet nalaten indruk te maken op degenen, die verantwoor delijk zijn voor de door de regering te dezer zake gevoerde politiek, of daarop invloed kunnen uitoefenen. Dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is geworden een lichaam, waarvan de gezaghebbende stem ook in regeringskringen de aandacht heeft, is voor een belangrijk deel te danken aan de voortreffelijke leiding van haar voorzitter mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. In de laatste jaren echter is mr. Oud als leider van de V.V.D. ook geworden een in sommige kringen omstreden politieke figuur. De vraag rijst dan ook. of het op de duur voor de Vereniging van Neder landse Gemeenten die zich uiteraard verre moet houden van de politieke strijd geen bezwaar zal opleveren dat haar voorzitter iemand is. die op intense wijze aan politiek doet. Men is geneigd zich af te vragen of de stem der vereniging niet aan "kracht zou winnen als zij nu zij in het vooruit zicht van de Kamerverkiezingen 1952 in een buitengewoon congres critiek (zij het ongetwijfeld opbouwende cri tiek) op de regering moet uitoefenen - zou staan onder andere leiding dan die van een uitgesproken politieke figuur. Advertentie I Als wij onze zinnen steeds hun zin geven, maken zij ons zinneloos BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Het vertrek der „Gentlemen". Hoe vernederend, en on aangenaam het gedwongen vertrek uit Abadan voor de laatste Engelse em ploye's van de Anglo Iranian Oil Company ook mocht zijn, de Britten hebben zich tot het laat ste moment althans uiter lijk als volmaakte „gent lemen"' gedragen. De ad ministratie van de Maat schappij had keurig al de loonzakjes van het Perzi sche en andere personeel in orde gemaakt, of schoon. wanneer zij de boel zonder meer in de steek had gelaten, dit voor rekening van de PerzischOlieraad zou zijn gekomen. Aangezien de Britten, die per vlieg tuig vertrokken, maar weinig bagage konden meenemen, deelden zij prachtige cadeau.x aan hun Perzische bedienden uit, zoals radiotoestellen, pick-ups, cocktailbars, karpetten en zelfs de wonderbaarlijke eleclri- sche broodroosters, waar uit de toast automatisch kant en klaar le voor schijn springt. De Perzen behielden deze goede ga ven evenwel niet als evenzovele souvenirs aan hun vroegere meesters, maar verkochten ze on middellijk aan gretige op kopers. De ironie van het geval wilde, dat alle elec- trische apparaten maar een schijntje opbrachten, daar zij uitsluitend ge bruikt kunnen worden in het gebied, dat door de Anolo-Traansp van elek triciteit wordt voorzien. Men beweert dat de op koopjes beluste Perzen 't bekende lied „In a Per sian market" zongen, en dat de Britten „out a Per sian market" neurieden. Gevangenisregiem In de centrale gevan genis van Nicosia op het eiland Cyprus waren achttien gevangenen niet ingenomen met het daar heersende regiem. Zij protesteerden en namen zelfs deel aan een sta king in de gevangenis. Of deze staking bestaan heeft in doorzitten of weigeren te zitten, is ons niet duidelijk. In ieder geval zijn de* betrokken gevangenen tot vier a twaalf zweepslagen ver oordeeld. Zij zullen hun enthousiasme over het gevangenisregiem op Cy prus nu wel uitschreeu wen. Moeder's raad Zes jaar geleden stierf in Washington een oude dame. De laatste goede raad, die zij haar doch ter meegaf, luidde: „Wat er ook moge gebeuren, houdt dit hoofdklussen in ere" en zij tikte daarbij met haar dorre vinger op het kussen, waarover zij korte tijd later haar laatste adem uitblies. Zo als dochters meer doen. sloeg ook deze dochter de raad van haar moeder in de wind. Hoe onver standig dit is geweest, bleek dezer dagen, want toen ze het kussen wilde bijvullen, ontdekte ze, dat er duizend dollar in verborgen zaten. Had zij zes jaar geleden meer waarde aan de woorden van haar moeder gehecht, zij zou toen meerwaar dige dollars hebben ge vonden dan nu. Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met weinig bewolking en een zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.54—18.00 Maan: 16.30—0.41 Wat de fiscus is voor de belastingbetaler, is boven staande electrische' machine voor de kip. Zij plukt n.l. 60 kippen per uur volkomen kaal en verzamelt alle veren m zakken. Voor de Woensdag 17 October a.s. in het Feijenoord stadion tc Rotterdam spelen wedstrijd van het voorlopig Ne derlands Elftal tegen de Middlesex Wanderers is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Bakers (PSV) en Odenthal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Küneman (HBS), Van Melis (Eindho ven), Lenstra (Heerenveen), Groene- veld (Haarlem). Reserve: Saris (BW) en verder alle spelers die aan de Nederlandse elftal training deelnemen. Naschrift van de sportredactie: Naar aanleiding van de drie wijzigin gen. welke in dit elftal zijn gebracht sinds de Oranje-mannen van Noorwe gen verloren, vernemen wij. dat dit is gedaan om te geraken tot het elftal met de beste perspectieven. Weten Odenthal, Wiertz en Bakers zich in de oefenwed strijd inderdaad goed aan te passen en hun aandeel te leveren in een harmoni ërend geheel, dan is het stellig niet de bedoeling het bij een opstelling in deze proefwedstrijd te laten. Slaagt het expe riment niet of kan men er met de beste wil van de wereld geen perspectief in zien, dan zal men dus waarschijnlijk weer teruggrijpen naar de beproefde defensie SchijvenaarDe Jong en ook Van Schijndel zijn oude plaats terug geven. Met ingang van Woensdag zal de ben zineprijs met 0.4 cent per liter worden verhoogd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1