c u Ballet-Recital met goed perspectief I Iloe de gemeente zorgt voor haar burgers in nood WIJKHUIZEN, BONTWERKERS, GEVEN SERVICE Pieter van Gelder exposeert in de Bijenkorf Gevarieerd programma in Stadsschouwburg Concert vocale ensembles Abr. Meijer Taffetas plissé 3.40 Velsen heeft de 50.000ste Steun van de armenwet voor 1493 gezinnen en 1008 alleenstaanden AGENDA aft v.Empelen De Water Trappers winnen vijf kamp voor R.K. clubs te Arnhem Sierkunstenaar zonder weerga Haarlemse Kunst Gemeenschap Lorenzo Pappolo en Sas Bunge solisten Dames Deux-pièces Favoriet Nieuws Hoe spelen de R.K clubs? Johannes J. Bakker uit Santpoort Brieven van lezers Wanneer U 's avonds In algemeen tournooi op vierde plaats cmnn sEQflC Kellners opgelicht Voor de Winter uw „bed" in orde DINSDAG 9 OCTOBER 1951 PAGINA 2 Haarlems Sociale Zorg kostte millioen De Rode Kruis-oefening in Hoofddorp Gouden huwelijksfeest Zilveren jubileum „Oost en West" Zilveren jubileum bij de Spaarnestad N.K.V.B. organiseert excursie naar K.R.O.-studio ZANDVOORT Straatverlichting N. en Z. Boulevard Splinters Bloemenmagazijn Ged. Oude Gracht 49 - Haarlem Burgerlijke Stand Orgelbespeling Carillonbespeling stopgezet CHOPIN-RECITAL Stefan Askenase Wollen Steeds het beste Wat heerlijk OOK VOOR LOUPEN WIJ REPAREREN EN VERVEN LEDEREN KLEDINGSERVICE Zware straf voor oplichter MOEILIJKE REDDING IN VOGELENZANG Kind onder auto: geen letsel Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 2 pers. 15.— HAARLEMS MATR ASSENHUIS Het valt niet prettig om in het jaar verslag van de gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Haarlem te lezen, dat de werkloosheid en daardoor het aantal werkzoekenden, dat een uitke ring krachtens een der rijksregelingen ontving, in 1950 toenam. Het antal armlastigen werd daardoor ook hoger. De werkzaamheden van de Dienst na men in uitgebreidheid toe, omdat de armenverzorging thans zeer bewerkelijk is. Een grote moeilijkheid voor het maatschappelijk werk is het nijpend te kort aan woonruimte. >Ien komt soms zulke kleine woon ruimten voor een gezin tegen, dat velen zich niet kunnen indenken, dat derge lijke toestanden bestaan. Met het bureau Huisvesting wordt goed samengewerkt. In het verslagjaar werden 25157 (vorig jaar 16172) personen op het kantoor ont vangen. Tengevolge van de regelmatige groei der werkloosheid en een vorst periode nam het aantal bezoekers op de afdeling Rijksregelingen toe van 4189 tot 11076. De htiisbezoekers legden 21449 be zoeken af en brachten 4403 rapporten meer uit dan een jaar tevoren, ook al weer tengevolge van de groeiende werk loosheid. De Noodwet-Ouderdomsvoorziening eiste 744 rapporten meer. waardoor het aantal groeide tot 3322. Al deze cijfers wijzen op een verslechtering van de al gemene toestand. In negentig gevallen moest een onderzoek worden ingesteld naar frauduleus steuntrekken, waarvan acht maal proces-verbaal moest worden opgemaakt. Er werden gemiddeld ieder dag onge veer 280 dossiers uit het zeer omvang rijke archief gelicht. Het aantal valide armlastigen verminderde en het aantal invalide steeg. Dat komt, omdat degenen, die werkloos worden door eigen schuld, krachtens de sociale bijstandsregeling slechts 80% van de normale normen ont vangen. Het aantal ondersteunden krachtens de armenwet bedroeg 989 mannelijke hoofden van gezinnen, 504 vrouwelijke, 379 alleenstaande mannelijke personen en 629 vrouwelijke. Van deze waren er R.K. resp. 297, 164. 105 en 208. Interes sant is ook om de verdeling naar de leeftijden te zien Beneden de 21 jaar gaat het slechts om 3 personen. Van 21 tot 50 jaar 941 personen afhankelijk van Sociale Zaken, van wie 427 mannelijke gezinshoofden, 351 vrouwelijke, 101 man nelijke alleenstaande en 62 vrouwelijke. Voor de leeftijd van 50 tot 65 jaar zijn deze getallen 279. 118, 96 en 275. Boven de 65 jaar zijn deze getallen 282, 33, 182 en 292. Men mag hier dus uit conclu deren, dat niet minder dan 567 alleen staande vrouwen boven de 50 jaar hulp behoevend zijn. Gemiddeld werden per week 11 ge zinnen van politieke delinquenten ge steund. De vreemdelingen kostten ons f 12.674, de woonwagenbewoners slechts f 42.20. Het totaal bedrag aan voorschotten beliep bijna f 70.000 voor namelijk ten behoeve voor het inslaan van brandstof in de zomer. Honderden personen kregen een kaart voor vrije geneeskundige hulp en 410 voor ver sterkende middelen. In 183 gevallen werd huis- en was- verzorging verstrekt. Het was nodig 1399 gezinnen aan kleding en schoeisel te helpen, hetzij door een gift, hetzij door een voorschot. Uit het magazijn werden verstrekt 263 dekens, 93 ledikanten, 166 lakens en slopen en 164 matrassen. Er werd 20 maal vrijbankvlees verkocht, waarvan 3870 gegadigden gebruik maak ten. In het kinderhuis werden 64 kin- Gaarne willen ondergetekenden hun hart over het volgende luchten. Het is van groot belang en zelfs noodzakelijk, dat het Rode Kruis en zijn medewer kers door oefeningen paraat blijven. Waar en wanneer deze oefeningen ge houden worden, doet niets ter zake, maar men dient toch rekening te hou den met de weggebruikers. Noen de burgemeester, noch de politie-corpschef of welke hooggeplaatste persoon ook, heeft er aan gedacht, dat sommige au torijders twaalf kilometer om moesten rijden. Men had dan ook de wegen, die in de buurt van het oefenterrein lagen, van waarschuwingsborden moeten voor. zien, b-v. bij de hoofdweg Haarlem Den Haag. Natuurlijk wil ook een auto mobilist medewerking verlenen, zowel bij vermeende als bij werkelijke onge lukken. Maar de weggebruikers behoe ven toch niet een uitgave van f 2.50 of hoeveel dan ook te maken, terwijl dat door een goede organisatie voorko men had kunnen worden. Met hartelijke dank voor de opname, Th. Arons te Naarden A. Ooms te Haarlem. Advertentie deren langer of korter verpleegd. Op 1 Januari 1951 stonden 215 Ouden van Dagen voor verzorging ingeschre ven. Het probleem van de ongehuwde moeders baart vele zorgen en de bijzon dere gezinsverzorging vroeg 85 maal een soms langdurig contact. Er waren 214 oorlogsslachtoffers ingeschreven. Het interessante verslag wordt verder be sloten door een opsomming van ver schillende andere afdelingen, die de be moeiingen van de Dienst vereisen. Dat alles heeft een nadelig saldo ver oorzaakt van ruim drie en een half mil lioen gulden, waarvan bijna twee mil lioen ten laste van de gemeentekas is gekomen. De uruidsdagen van het gouden echt paar, de heer en mevrouw C. Nieste en E. Niestev. Wijngaarden zijn heden ingegaan. 25 October a.s. zal het gou den huwelijksfeest worden gevierd. Reeds 50 jaar wonen zij op de Vaart te Santpoort, Bloemendaalseweg 160. Al deze tijd is de bruigom daar schoenma ker geweest. Tevens is het gouden echt paar 50 jaar trouw lezer van de Nieuwe Haarl. Courant. Het zal de jubilarissen de komende dagen en vooral 25 Octo ber niet aan belangstelling ontbreken. Zaterdag 13 October is de heer D. de Vries, Hof van Egmond 17, vijf en twintig jaar in dienst van c.e carosserie- fabriek J. W. Vermeulen. Jhr. dr- J. C. Mollerus zal Vrijdag 12 October in „De Leeuwerik" voor de Kon. Ver. „Oost en West" spreken over „Een reis naar Egypte, de Soedan en Ethiopië". De vereniging heeft het plan een dagtocht naar Brussel te maken op 10 November. Donderdag 11 October hoopt de heer H. Lamsbach, voorman-drukker in de afdeling vellendiepdruk, zijn zilveren jubileum te vieren in dienst van De Spaarnestad. De Nederlandse Katholieke Vrouwen Beweging, afdeling Haarlem, organiseert Vrijdagavond 9 November een excursie naar de K.R.O.-studio, waar een opname zal bijgewoond worden van „Negen heit de Klok" en 2x1 1. Men geve zich zo spoedig mogelijk op bij het adres Oranjeplein 2, Haarlem, tel. 20853. Het aantal plaatsen is zeer beperkt. De 14-jarige scholier Rob Prins, die gisteren op het Kennemerplein werd aangereden en levensgevaarlijk gewond, maakt het redelijk goed. Zijn toestand is iets beter dan gisteren. Getuigen van het ongeluk worden verzocht zich te melden bij de verkeers politie in het bureau aan de Lange Wijngaardstraat. Op de nieuw-aangelegde Noord- en Zuidboulevards te Zandvoort heerst *s avonds door het ontbreken van straat verlichting een diepe duisternis. De plannen voor de aanleg van de straat verlichting zijn reeds vergevorderd. Ten einde aan de gerechtvaardigde bezwa ren van de bewoners tegemoet te ko men zal, naar wij vernemen, van ge meentewege worden overgegaan tot het treffen van een noodvoorziening waar door twintig tijdelijke lichtpunten zul len worden aangebracht. De burgemeester van Zandvoort zal op Woensdag jO October a.s- geen spreekuur houden. Naar wij vernemen, zal binnenkort op de Zandvoortse openbare en bijzondere scholen wederom een aanvang worden gemaakt met de verstrekking van melk. BIOSCOPEN: Rembrandt: Angelo (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Het pad der zonde (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het leven van een danseres (18 j.) 2, 7 en .9.15 u.; Frans Hals: Ik zoek vergelding (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Het zwaard in de woestijn (18 j.) 2.15. 4.30. 7 en 0.15 uur; Spaarne: „Grenslégioen" en ..Vróuwen in uniform" (14 j.) 2.30. 7 en 9.15 uur. Woensdag 10 October Concertgebouw: Chr. Oratoriumvereni ging. 8 uur. Advertentie een kleine wandeling gaat rhaken, moet U die niet doen zonder doel. Komt U dan eens onze etalage bekijken. (De lichten branden immers weer) U doet dat dan beslist meer. BINNENWEG 18, HEEMSTEDE TEL. 3-80-80. Het Arnhemse NATANDO organiseerde, zoals wij gisteren reeds meJdden. in een goed bezet Sportfondscnbad een tweetal zwemvijfkampen. In de vijfkamp om de Arnhems Dagbladbeker verdedigde houder Neptunug uit Amersfoort zijn be ker met veel succes tegen aanvallen van zijn naamgenoot uit Arnhem, AZC uit Arnhem en DWT uit Haarlem. In de an dere vijfkamp om de Natandobeker tussen enkel katholieke verenigingen wist DWT uit Haarlem met haar twee de ploeg de eerste plaats te bezetten voor bekerhouder Raket uit Delft. Het meest spannende nummer was de 100 m. vrije slag heren, op de eerste 75 m. gingen 3 heren gelijk op en de laatste baan moest de beslissing bren gen. Beute van Neptunus Arnhem wqn in 1.05.6 gevolgd door de Bruin (Nept. Amersfoort) in 1.05.8 en Fons Rooze- krans DWT Haarlem in 1.06.1. Ook de 100 m. schoolslag dames was spannend, hier nam Do Turkenburg van DWT resoluut de kop en pas op de laatste meters wist Ellie Hendriksen van Neptunus Arnhem haar te passeren, de tijden werden 1.29.5 en 1.29.8. Op de 100 m. vrije slag dames had Willy Jaquet (AZC) geen concurrentie, zij draaide keurig in 1 min. 10.pre cies. Ook Wim Evertse had bij de 100 m. schoolslag weinig concurrentie, deze sterke knaap (Nept. Amersfoort) had vlinderend maar 1 min. 15.7 nodig. De 100 m. rugslag wonnen Jan de Gans en zijn zus Ina de Gans alweer van het Amersfoortse Neptunus in resp. 1.16.4 en 1.22.7, beiden met 'n behoorlijke voor sprong. Tot slot volgde de 5 x 50 m. vrije slag estafette, bij de heren waren het weer de Amersfoorters die in 2.31.de eer ste plaats opeisten met AZC op 8/10 sec., bij de dames was Neptunus Arnhem eer ste in 2 min. 58.6. De eindstand werd 1. Neptunus Amersfoort 804.9 pt, 2. Neptunus Arn hem 812.6 pt. 3. AZC Arnhem 828.6 pt en 4 DWT Haarlem 845.4 pt. NZC Nij megen was niet gestart. Van de tweede vijfkamp waren de belangrijkste resultaten: 50 m. rugslag heren 1. W. de Vos KZ VA 38.4 2. J. Melchior DWT 39.6. idem dames 1. B. Noordermeer Raket 39.8. 2. Ria Nelissen DWT 41.3. 50 m. vrije slag heren 1. B. Reuling Natando 31.7, 2. Rob van Driel DWT 31.8, idem dames 1. A. Brinkhof Natando 34.5. 2. Truus Majoor DWT 36.—. 100 m .schoolslag heren 1. Frans La blans DWT 1.24.9. 2. Frits Lablans DWT 1.29.5, idm dames 1. J. J.anmaat Raket 1.33.7. 2. Paula v. Bruggen DWT 1.35.6. 3x50 m. wisselslag estafette heren 1. DWT 1.52.—, 2. Raket 1.53.9, 3. Natando Advertentie v. Delft's Kinderwagens OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 M. C. J. Wanrooij C. E. Grandia en ONDERTROUWD: en F. G. Tollenaar A. Burger. GEHUWD: J. J. Jonker en A. Klun- der. GEBOREN: M. M. MarinusCarson z; C. Bennink—-Stolvoort z.; M. Th. de RuiterVerhagen z.; J. KloosBruijn z.; W. C. M. AllesJanssen Schmidt z.; H. H. M. KalfMelius z.; A. C. Kok Kloos z.; J. H. Lantzendorfffervan Heeren z.; A. C. van Kordelaarvan Dansik z.; C. Nieuwstratenvan Dijk z.; J. H. M. AldersSchumacher z.; M. van SchieMaas z.; Th. J. Beerester Metz z.; A. LeevendigStouten z.; J. H. LinggBosch d.; J. L. A. M. van Haze- broekKönig d.; M. C. van DijkCle mens d.; M. van AlphenSpruit d.; G. W. VersluijsVerkerk d.; A. M. Garrer —Johansson d.; M. G. Essenberg—Nieu- wenbroek d.; P. A. SlebeTeeuwen d.; J. M. Luk—Rijbroek d.; C. van Biezen— Weseldijk d.; M. Ligtvoet—Cats d. OVERLEDEN: H. Dirks, 60 j., van Keulenstraat: W. Pols, 92 j., Leidseplein; B. Kabel, 78 j„ M. van Heemskerkstra.at; J. C. Tuijn, 81 j., Kinderhuissingel; M. A. J. GroeneveltKluit, 66 j., Jan Ha ringstraat; W. A. Both, 70 j„ Gasthuis- vest; W. PhilippoHoogendoorn, 70 j„ Kritzingerstraat; W. Boos, 69 j., Wester houtstraat. ~f~\ ieter van Gelder is een sierkun- p* stenaar zonder weerga. Zijn naam is in Haarlem welbekend: aan de voet van de Grote Kerk heeft hij jaren lang zijn ambachtskunst uitgeoefend. Sedert zijn vertrek in 1947, in welk jaar hij vertrok naar Vreeland, waar hij het huis van Léon Cachet bewoont, heeft hij een leegte achtergelaten. In dat besef verheugen we ons er op, dat de expositie in de Amsterdamse Bijen korf, naar aanleiding waarvan de vol gende regelen werden geschreven, naar alle waarschijnlijkheid ook naar Haar lem zal komen. Zakelijk gezien pleegt een warenhuis zich te richten naar de vraag van het kopend publiek. Dit brengt met zich mee, dat het daar voorradige over het algemeen niet of nauwelijks beant woordt aan hoge schoonheidsnormen; het gedeelte van het kopend publiek, dat zweert bij de „kitsch"-voortbreng- selen is immers aanmerkelijk groter dan het gedeelte, dat ook eisen stelt aan de aesthetische vormgeving der ge bruiksartikelen. Blijkbaar gaat een zaak als de Amsterdamse Bijenkorf zich meer en meer ook op deze laatste pro ducten toeleggen zulks ten gunste van een groeiend onderscheidingsver mogen van het kopend publiek. Want dat deel van het publiek, dat niet naar de musea gaat en dus ook niet een ten toonstelling als „Kunst en Kitsch in het Haagse Gemeentemuseum bezoekt, komt wèl in het warenhuis. Dit stuwt dagelijks tienduizenden door de inge wanden van zijn kijk- en kooppaleis en steunt het actuele streven naar smaak- vorming door zijn merendeels op kitsch ingesteld publiek ongevraagd in aan raking te brengen met aesthetis-zuivere voorwerpen. zult zich die niemendalletjes her inneren, gemaakt uit gezand straald hout met geschroeide verf, waarmee de markt in de oorlogsjaren werd overstroomd. We kunnen ons voorstellen dat deze slappe aftreksels van een oorspronke lijk idee verkocht zijn op dezelfde étage waar de uitvinder van dit pro cédé, Pieter van Gelder, thans zijn sierkunst exposeert en daar laat zien welk een levend en zuiver thema het opwerken van de houtnerf wel is, als het in handen mag blijven van de be zielde kunstenaar die ermee speelt, vari eert en trouvailleert, waar de imitators van het gauw-geleerde „grapje" er in verstarden en bleven steken. In zijn vitrine buiten de deur van de expositiezaal heeft hij een grillige plak wilgenhout opgehangen en het kan niet anders of men moet onmiddellijk be seffen welk een rijke inspiratiebron zo een grillige snee hout is voor een man met fantasie- Directe inspiratie op het materiaal en eerlijk spel met de natuur vormen de basis waarop Pietei van Gelder werkt. Daarnaast zijn 't zijr persoonlijke eigen schappen van een nuchtere denkwijze, aangeboren smaak, voortdurende borre ling van vondsten en een grote mate van humor die Pie ter van Gelder ma ken tot één van de knapste sierkunste naars- In sommige van zijn vrije wer ken met niet alge meen gebruikelijke materialen, zoals slangenhuid en ko perdraad, kurkplaat en touw, komt hij tot pretentieloze dingen van 'n gaaf heid en beschaving waarbij vergeleken de voor serieus gecatalogiseerde vorm- en materiaal vrijheden van onze experimentele kun stenaars dilittan- ten-pasteien wor den. L. T. 1.57.1. idem dames 1. Raket 1.37.5, 2. D. WT 2.05.2, 3. Natando 2.1.12.—. 5x50 m. schoolslag estafette heren 1. DWT 3.26.4, 2. Raket 3.28.— Natondo 3.28.9, idem dames 1. DWT 3.46.4, 2. Ra ket 3.50.9. 3. Natando 3.58.3. Eindstand 1. DWT Haarlem 1523.8 pt, 2. Raket Delft 1541.7 pt, 3. Natando Arn hem 1641.7 pt, 4. KZVA Amersfoort 1749.9, 5. Wilskracht Utrecht 1811.4. In de Grote Kerk zal Donderdag 11 Oct., des namiddags van 34 uur, dooi George Robert het volgende programma ten gehore worden gebracht: 1. Herr Gott, dich loben wir. J. S. Bach; 2. Fuga g kl. t. J. S. Bach; 3. Meinem Jesum lass ich nicht (Choral met variaties), J. G. Walther; 4. Grand Jeu, Guilain; 5. a. Adoratio et vox Angelica, b. Praelu- dium Grave. Th. Dubois; 6. Marche Go- thique, Th. Salomé. In verband met herstellingswerkzaam heden aan het carillon van de Grote Kerk moeten de carillonbespelingen ge durende enige weken worden stopgezet. Het bestuur van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, afdeling Haar lem, zal de eerste zitting voor het klach tenuur houden Vrijdag 12 October van 8 tot 9 uur in gebouw St. Bavo, Smede- straat. De nuchtere Nedeilancier kan niet dansen. Ruig en stug staat hij het liefst met beide benen op de grond, geboren en getogen als hij is in het harde polderland en eeuwig beducht voor zijn oude vijand, het water. Wij nemen deze stelling in haar geheel niet graag voor onze rekening, maar velen gebruiken haar met een zeker pleizier om te betogen, dat een goed ballet in ons land geen kans van slagen heeft. Desondanks schijnt het nu toch zover te komen, dat binnen afzienbare tijd het nationale ballet een feit zal zijn. De prestaties na de oorlog zijn in Nederland niet indrukwekkend geweest, maar her en der zijn er toch in verschillende groepjes figuren naar voren getreden, die in één verband samen gebracht veel goeds kunnen doen verwachten. Zo n groep zagen wij gisteravond aan het werk, het Ballet van Sonia Gaskell, bij de opening van het nieuwe seizoen van de Haarlemse Kunst Gemeenschap in de stadsschouwburg. Het zou onjuist zijn nu reeds voor de toekomst in een hoera-stemming te ver keren. want juist het optreden van gis teren heeft bewezen, dat er nog hard gewerkt zal moeten worden, wil Ne derland zich in de wereld van het ballet op een internationaal plan plaatsen. Het eerste nummer, dat deze groep presen teerde, leverde daarvoor de bewijzen te over. De Ballet Suite op muziek van Gluck gaf een bepaald rommelige Intro ductie te zien, doordat de overigens goede begeleiding van de H.O.V. o.i.v. Marinus Adam en de dans zelf twee afzonderlijke elementen bleven zonder tot een geheel samen te smelten. Het tweede deel daarentegen, Lento, bracht een geruststellende verademing evenals de feestelijke Musette. In deze Suite, en ook in vele andere nummers, was het vooral Marianne Boedijn, die met haar fraaie pirouettes demonstreer de, dat ook in Nederland ongekunstelde souplesse mogelijk is. Dat Aart Verstegen naast Sonia Gas kell wat in zijn mars heeft met zijn choreografie liet hij ons zien in „La Belle en la Béte", die hij samen met Hanni Bouman danste. Louki van Oven liet de bekende zwaan in „La mort du cygne" heel rustigjes zijn laatste adem uitblazen. Een andere formulering kun nen wij moeilijk vinden, omdat de ont roering en de juiste intentie in haar dans kennelijk ontbraken. „Rhythme en klank" op die wonder lijke muziek van Bela Bartok moet zonder meer een tour de force genoemd worden. Naast een geraffineerde dans- techniek werd hier een athletische vaar digheid geëist, waarover Marianne Boe dijn, Maria Huisman en vooral Jaap In de kleine zaal van het Gemeente lijk Concertgebouw vond gisteravond een concert plaats, dat uitging van de Bond van Vocale kwartetten in Haar lem en omstreken Een en ander stond in verband met het 15-jarig bestaan van deze bond. Een achttal ensembles liet zich deze avond horen. Twee er van miste ik, wegens mijn aanwezig heid in de grote zaal. Het kan intussen niet de bedoeling zijn ieder der op tredende ensembles afzonderlijk te be oordelen, hetgeen mij in dit geval ook niet juist blijkt. Men zou al gauw ver gelijkingen gaan treffen en er een soort wedstrijdidee van maken. Het ene kwartet bestaat langer als het andere, hetgeen uit de aard der zaak ook al grote verschillen met zich medebrengt. De animo waarmede de leden optreden is echter zeer groot. Wat dit betreft, kunnen grotere ensembles hier wat uit leren. Iets van geheel andere aard en waar ik telkens »och in deze kolommen op terug moet komen bij uitvoeringen als deze is de programmakeuze. Hierin zit geen ontwikkeling Men hoort nog iedere keer opnieuw dezelfde nummers, die jaren geleden reeds gingen en die nu toch onderhand, wat inhoud be treft, tot op de draad toe versleten zijn. Bovendien komt hierbij nog de wijze van uitvoering, die er over 't al gemeen van gegeven wordt. Deze is in vele opzichten te dik, overdreven en met een te grote dosis aan gemanierd heid. Afgezien van ook hier en daar versleten materiaal bij de vocalisten, zou men er goed aan doen meer te gaan letten dat de zang als dusdanig op de eerste plaats gezond is. Vanzelf sprekend is de muzikale dictie belang rijk. maar niet alleen dit. en verder zonder meer. Men hoorde soms klin kervormingen om van te gruwen. Een ander belangrijk mankement betreft de rhythmiek. waarmede wel erg vrij wordt omgesprongen. Men kan dictie geven aan de tekst maar even goed in de maat blijven zingen. Wat er soms gebeurde in dit opzicht deed een maat indeling van een stuk belachelijk wor den. Intussen werden er ook vele goede dingen ten toon gespreid. Goed gebruik van stem, homogeniteit van ensemble klank, en waarlijk wonderbare pianis simo's, die toch bleven zingen. Als de ensembles van deze avond de goede dingen van elkaar geleerd hebben, is het nut van avonden als deze dubbel en dwars bewezen. Als solisten fungeerden Sas Bunge en Lorenzo Pappolo. Eerstgenoemde speelde vóór de pauze de 2 rhapsodieën van Brahms. Het werkte voor Sas Bunge bepaald niet inspirerend, dat de acoustiek der kleine zaal nu eenmaal keihard is Dat deze pianist werken als deze beheerst op kundige en kunst volle wijze, heeft hij met zijn vertol king wel bewezen. De vioolsonate van Darius Milhaud. na de pauze door Lo renzo Pappólo en Sas Bunge gespeeld was een verrassing. Pappolo is een warmbloedig muzikant, een kunstenaar met liefde voor een schoon klinkende toon De brede melodieënstroom der Sonate verkreeg een prachtige vertol king, waarvoor men beide kunstenaars dankbaar moet zijn. De programma keuze van dit stuk, eerst wel wat vreemd aandoende, bleek naderhand volkomen gerechtvaardigd. Na ieder werk was er rijkelijk ap plaus als erkentelijkheid voor de di verse vocale en instrumentale presta ties. JAN LAARVELD. Het ene Chopin-recital is nauwelijks verklonken of nieuwe affiches kondigen de volgende grootste Chopin-vertolker weer aan. Wat dit aangaat, 'lijkt Haar lem niet te verzadigen. Gisteravond was het de Chopin-vertolker bij uit stek, Stefan Askenase. die ons ont haalde op vrijwel alle vormen der composities die Chopin voor het kla vier schreef. Men mag voor deze of gene pianist voorkeur hebben voor de wijze waarop Chopin door hen gespeeld wordt, vast staat dat Stefan Askenase inderdaad deze muziek op bijzondere wijze weergeeft. Het zijn zo van die kleine dingen, speciaal die in phrasering en bepaalde rhythmische punten, die aan dit Chopin-spel een bijzondere be koring geven. Statig en monumentaal was de polonaise in es kleine terts, hoewel de pianist hierin even tijd no dig had zich volledig in te spelen, ge tuige enkele vage technische loopjes. Een uiterste sensibiliteit demonstreerde de prachtige G-dur Nocturne. Tot onze grote spijt misten wij de grote sonate in b kl. terts, daar wij een ander con cert in de kleine zaal moesten bijwonen. Na de pauze een waarlijk groots ge speelde ballade in f-klein, waarbij de magistrale variatiekunst die Chopin hierin toepast op kunstvolle wijze door Askenase werd gerealiseerd. De twee mazurka's waren meer ingetogen, maar diep doorleefd van voordracht. Mij per soonlijk bekoorden het allermeest de beide Etudes resp. in Des en Ges. De virtuositeit blijft bij Askenase's spel binnen bepaalde grenzen, hetgeen ech ter geen nadelige indruk wekt wat zijn technische weergave betreft. De vier walsen waarmede hij besloot waren be slist zeer apart Of men deze ietwat nuchtere reproductie al of niet waar deert is persoonlijk. In ieder geval is ze boeiend en wat vooral belangrijk is: zeer zangrijk. Dit was het meest op vallend in de wals in b-klein. De zeer goed bezette grote zaal luis teraars dwong met luide bijvalsbetui gingen de pianist een toegift af, die be stond uit een wel virtuoos gespeelde Polka. En nu maar weer wachten tot het volgende recital in de komende nieuwe week. JAN LAARVELD. Advertentie Pieter van Gelder aan de arbeid. Grote Houtstraat 16 Flier en Conrad v. d. Weetering uitste kend bleken te beschikken. Dat ging allemaal in een enerverend tempo, dat zich tenslotte ontlaadde in het enthou siasme vanuit de zaal. Dat de fragmenten uit „Les Sylphides", bekoorlijk en charmant, het ook deze avond zouden „doen", stond van te vo ren wel vast. Daarvoor is de muziek van Chopin te bekoorlijk en de choreografie van Michel Fokine té vaardig. Louki van Oven vooral excelleerde in een Ma zurka en de prelude. De H.O.V. moest echter wel eens een steek laten vullen, maar als excuus zou kunnen gelden, dat de muziek pas 's morgens uit Londen was aangekomen. Anderzijds vragen wij ons af, of een orchestrale begeleiding hier nu bepaald gewenst was. De rquziek van Chopin is nu eenmaal bij uitstek piano-muziek en waarom zou dan ook hier niet de piano de beste begeleiding geweest zijn? Na de pauze was het weer Aart Ver stegen, die uitblonk in .Spectre de la Rose", een dans op de hartelijke muziek van C. M. von Weber, waarin Louki van Oven een gedegen partnerin bleek. De „Pas-de-deux" uit Casse Noisette trok soms te veel naar het gymnastische, maar het Oud Amsterdams Prentenboek werd tenslotte, mede dank zij de voor treffelijke muziek van Julius Röntgen, een speelse en vrolijke apotheose. De dans van de Spaanse Brabander was geen onbekende meer in dit prenten boek. Menige andere groep heeft daar reeds groot succes mee geoogst. Zij hier dan gezegd, dat wij getuige waren van een verbeterde uitgave. Het oud-Hollandse tafreel bracht ons Holland op zijn best. Schaatsrijdende meisjes, een weerbarstige drinkebroer en een prille liefde, ziedaar een thema, waarop een bonte, kleurige groep vrijelijk kon voort borduren. Soms kon deze dans moeilijk uit de sfeer van de pantomime getrokken worden, maar het geheel deed zo weldadig aan, dat de vreugdedans aan het slot als het ware vanzelf overging in de de minu tenlange ovatie van het zeer talrijke publiek. Sonia Gaskell, de H.O.V. en de pianist Nic. Verkruisen mochten daarin volkomen delen. Het programma van gisteravond heeft ons goede moed gegeven. Het Ballet- Recital was een evenement voor Haar lem in het algemeen en de Haarlemse Kunst Gemeenschap in het bijzonder. H. Gisteren is op zijn werk aangehouden de 24-jarige kantoorbediende P. M., die ervan verdacht werd 40 kg lood te heb ben gestolen ter waarde van f 30. Hij zou dit lood weggehaald hebben uit de drukkerij waar hij werkte. De man is ingesloten. Advertentie Nu kan ieder meisje zich een baljapon aanschaffen. beeldige pasteltinten; ook marine en zwart. Aan onze zaak zijn verbonden gedtpl. coupeuses, die uw japon maken voor f 20.. Prima coupe. Barteljorisstraat 27 b. d. Gr. Markt Advertentie ~a-\ ooxServicö- Gr. Houtstr. 37 Haarlem op Zondag 14 October VitesseAlw. Forward VelsenO VVO KW—DEM Alkm. BoysWijk aan Zee RKAVVTYBB HBCLaakkwartier VVB—ADO HEDWDSS NAS—VDO VVSB—THB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie Uw lederen kleding onder garantie. Spaarnwouderstraat 2 - Haarlem Telefoon 20670 18266, na 18 uur 24189 Schoenen verven in alle modetinten vanaf 3. De 46-jarige L. M. S. uit 's Graven- hage. die hedenmorgen voor de Haagse rechtbank verscheen, heeft gedurende de afgelopen zomer wei op een zeer vreemde wijze in zijn onderhoud voor zien. Hij maakte er namelijk een ge woonte van café's in Den Haag en Haarlem binnen te gaan, en een der kellners te vragen of deze hem even een tientje kon lenen, om zijn taxi te betalen daar hij zelf slechts groot geld bij zich had. Om zijn verhaal betrouw baar te maken duwde hij dan de kellner een pakje in zijn hand, dat deze dan even vast moest houden tot hij dc taxi bad betaald en terug kwam. Het pakje bevatte dan een waardeloos boekje. Maar S. kwam nooit terug, en zo raak- ten tientallen Haagse en Haarlemse kellners hun tientjes aan hem kwijt. Dit spelletje ging door tot 6 Juli van dit jaar. Toen werd hij wegens oplich ting. meermalen gepleegd, ingerekend. Hedenmorgen moest hij zich voor de Haagse rechtbank verantwoorden. S. bekend het hem ten laste gelegde feit. In De Posthoorn, Het Verre Oosten, Old Dutch en andere café's en restau rants in Den Haag had hij zijn argeloze slachtoffers weten te vinden. „Ogenschijnlijk hebben wij hier slechts te doen met kruimelmisdaden" zei de officier van justitie in zijn requisitoir, ,.maar het aantal van de oplichtingen en de regelmaat waarmede beklaagde ze beging, maken de feiten veel ernstiger". Mr. Overbeek wees er op dat S. voor de oorlog een behoorlijke positie heeft gehad, maar in de oorlogsjaren en daar na in het milieu van zwarte handelaren verkeerde en toen van kwaad tot erger kwam. Enkele veroordelingen voor op lichtingen en verduisteringen staan reeds op zijn naam. Hij achtte daarom een gevoelige straf op zijn plaats en re- quireerde een jaar met aftrek en ver beurdverklaring van het inbeslag geno men geld. Uitspraak 23 October. Het 3-jarig zoontje van de familie P. geraakte spelenderwijs in het water van de Leidse Vaart. De moeder, die het zag gebeuren, sprong meteen het kind na, doch, daar zij niet zwemmen kon, ver dween zij in de diepte. Een 18-jarige dochter, die de zwemkunst wel meester was, begaf zich eveneens te water en slaagde er in moeder en broertje op de wal te krijgen. Het jongetje was reeds buiten bewustzijn, maar door toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levensgeesten weer worden opgewekt. Hedenmorgen kwart over elf werd in de registers van de burgerlijke stand te Velsen de 50.000ste inwoner dezer ge meente ingeschreven. Het is Johannes Jacobus, zoon van Johanna den Hol lander en Arie Bakker, wonende Nar- cissenstraat 26 te Santpoort. Eind November 1923 mocht Velsen zijn 30.000ste inwoner begroeten. Teunis Pie ter Hoek viel deze eer te beurt. Nog geen zeven jaar later, op 6 Mei 1930, trok Wilhelmina Johanna van Kampen de aandacht op zich als 40.000ste en nu heeft Velsen dan zijn 50.000ste begroet in de persoon van Johannes Jacobus Bakker. Als er geen oorlog tussen ge komen was, had Velsen dit historische moment stellig eerder beleefd. Op 1 Ja nuari 1942 telde Velsen 49.081 inwoners, maar in dat jaar kwam de grote eva cuatie, waardoor het bevolkingsaantal in de volgende jaren terugliep tot 33.080 op 1 Januari 1945. In de na-oorlogse jaren is de bevol kingsaanwas met grote schreden voor uit gegaan en nu de 50 000ste zijn intre de deed in de groeiende „stad aan de zee", werd de gelukkige vader dan ook met enig ceremonieel door burgemees ter en wethouders van Velsen ontvan gen. Onkundig van wat hem boven het hoofd hing, verwonderd over de grote belangstelling die hem ten gemeente huize ten deel viel, begaf hij zich narr het college, waar burgemeester mr. M. M. Kwint hem allereerst feliciteerde met de gezinsuitbreiding en toen pas de gelukkige vader mededeelde, dat het kind tevens als 50.000ste ingezetene van Velsen geboekstaafd werd. Dit is voor de gemeente een heuglijk feit en ten bewijze daarvan overhandigde de bur gemeester aan de vader van de jong geborene een spaarbankboekje met als eerste inleg een bedrag van honderd gulden. Na vele gelukwensen in ontvangst genomen te hebben, spredde de heer Bakker zich naar huis, v*#ir moeder en kind, nog onkundig van het historisch gebeuren, zijn terugkomst wachtten. De 50000ste inwoner van Velsen werd vannacht om tien minuten over twee geboren. De afdeling bevolking - burgerlijke stand zal de jonggeborene een paplepel aanbieden. Op de Rijksweg te Santpoort is een 8-jarig meisje door een auto aangere den en tegen het wegdek gesmeten, zon der dat zij noemenswaardig letsel op liep. Hef meisje, A. W-, die in de Hoofd straat woonde, wilde de Rijksweg over steken, maar lette daarbij alleen op het verkeer, dat uit de richting pont kwam. Zij liet een auto passeren en stak toen over, juist op het moment, dat uit de richting Haarlem een wagen met grote snelheid naderde. Zij werd op de grond gesmeten, doch dokter Ph. Haselager kon niets anders constateren, dan dat het meisje flink geschrokken was. Het spatbord van de wagen vertoonde ech ter een flinke deuk, zodat hier gespro ken mag worden van een wonderlijk goede afloop. De bestuurder treft geen schuld- Advertentie H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2