Het sou zonder goede diensten van de VN. opnieuw met Engeland willen praten KRACHTIG PROTEST VAN ENGELAND Tegen eenzijdig optreden van de Egyptische regering Pasj BOEKHOUDER MISBRUIKT VERTROUWENSPOSITIE Besprekingen op Korea CHOCOLADEFABRIEK IN DE AS GELEGD Voorraad en machines verloren Tussen neus en lippen Toeristenklasse bij K.L.M. in voorbereiding Internationale regeling voor 1 April 1952 ■W Pantserwagens braken los f Goedkope zege voor Nahas a Zonder eten en drinken Minstens f 15.000.- gestolen Deportaties van bevolkingsgroepen Felle brand te Schiedam Tol hoofd en hart Woningvraagstuk Uee MORRIS iejmifou iiy! Meisje onder wagen gedood Mei de hand gepakt Roden voor onmiddellijke hervatting WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25197 Perzië is bereid de besprekingen met Engeland te hervatten, aldus heeft de plaatsvervangende minister-president van Perzië, Hoessein Fatemi Dinsdag op een persconferentie te New York verklaard. Het is niet nodig, dat de V. N. goede diensten be wijzen, zo zeide hij. Fatemi verzekerde verscheidene malen, dat de Perzische regering bereid is de onderhandelingen met de Engelse autoriteiten voort te zetten, maar het enige nodige was, dat Engeland goede wil betoonde. Nieuwe gezant te Bern §HÜHP Koning George niet naar Australië Meer bevoegdheden voor Rokossofsky in Polen Tekort aan scheeps- ruimte voor kolen- vervoer Nederlands schip bijna omgeslagen HARRIS TWEEDJASSEN Onvoorzichtigheid van kinderen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Perzië zet het spel voort MORRISON Krachtig protest tegen Egyptisch optreden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De nieuwe aanslag op Engelands positie in het Midden Oosten vormde geen aan leiding voor Engelands eerste minister, Clement Attlce, om zijn verkiezings tournee te onderbreken. Morrison evenwel hield in het ministerie van Buiten landse Zaken besprekingen met zijn adviseurs en met de vertegenwoordigers Van de generale staf van vloot, leger en luchtmacht. Gisteravond werd door de heer Morrison een verklaring gepubliceerd, waarin het heette dat de Britse regering zich krachtig verzet tegen het optreden van de Egyptische regering, die wetsvoorstellen heeft ingediend tot het opheffen van het Anglo-Egyptische verdrag van 1936 en de Soedan-overeenkomst van 1899. De verklaring herinnert er aan, dat besprekingen omtrent nieuwe en vergaande wijzigingen van de bestaande verdragen voor de deur staan en dat de regering van Egypte officieel door Engeland op de hoogte was gesteld van het feit, dat voorstellen tot deze wijzigingen in een nabije toekomst door Engeland zouden worden gedaan. Dit was nog de vorige week bevestigd door de Britse ambassa deur in Alexandrië. De verklaring eindigt: „De regering Zijne Majesteit erkent niet de wet- asUieid van een eenzijdige opzegging van het verdrag van 1936 en van de COnaommium-overeenkomst en zij hand haaft haar volledige rechten voort vloeiende uit deze verdragen totdat een bevredigende overeenkomst is bereikt met Egypte op basis van de nieuwe voorstellen." Wat er in feite gebeurd is in Egypte is, dat Nahas Pasja, die officieel op de hoogte was gesteld van het feit, dat nieuwe voorstellen van Engelse zijde te verwachten waren, de Britten het gras voor de voeten heeft weggemaaid, zodat toekomstige Britse voorstellen, ofschoon genomen in overleg met Amerika. Frankrijk en Turkije, in de ogen van het Egyptische volk altijd het karakter zullen dragen van een persoonlijke overwinning van Nahas Pasja, zodat de laatste en zijn regering voor een koopje en ten koste van Engelands prestige hun binnenlandse positie hebben kun nen versterken. De Egyptische senaatscommissie voor de behandeling van de jongste voorstel len van Nahas Pasja heeft de decreten ter verbreking van het verdrag met En geland in beginsel en zonder amende ment goedgekeurd. De Britse ambassadeur in Cairo, s'r Ralph Stevenson, heeft een audiëntie yau 75 minuten bij koning Faroek ge- Hij had spoedig na de verklaring ..."premier Nahas Pasja van Maandag- :™<i om dit onderhoud verzocht. Vol- ê,lr,v,w,eIin.gelichte kringen heeft sir vraebt °ning Faroek op de hoogte ge- TTovnt» Van de Britse voorstellen om dfèi to dasis vau gelijkwaardigheid voor de nemen aan een opperbevel voor de verdediging van het nabije Oos ten, zulks in verband met de organisatie van het Atlantisch Pact. De Egyptische ambassadeur te Wash ington, Mohammed Kamil Bey Abdoel Rahim, heeft op eigen verzoek een on derhoud gehad met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Achcson, om een toelichting te geven op het besluit van de Egyptische rege ring, het verdrag van 1936 met Engeland op te zeggen. De ambassadeur vertelde na afloop van het onderhoud van bijna een half uur niet, wat Acheson hem ge zegd had, maar verklaarde wel, dat Egypte bereid is tot samenwerking met het Westen, hoewel het de Engelsen uit het gebied van het Suez-kanaal en de Soedan wil verdrijven. Egypte is bereid tot „volledige samenwerking" op voor- i aarde, dat de nationale aspiraties van het land worden bevredigd en het op basis van volledige gelijkheid met Enge land wordt behandeld, aldus de ambas sadeur. De politieke commissie van de Arabi sche Liga heeft Dinsdagavond de vol ledige steun van de statenleden der liga aan Egypte toegezegd. De Arabische Liga bestaat uit Egypte, Irak. Saoedi- Arabië, Jordanië, Yemen, Syrië en Li banon. Wafdistische kringen hebben verwachting uitgesproken, dat Egyp te wellicht een einde zal maken aan de levering van drinkwater en le- 'vensmiddelen aan de Suezkanaalzone om de Britse troepen te -dwingen het gebied te verlaten. E>e Watdistische partij is de rege ringspartij. Intussen heeft de Perzische minis ter-president Mossadeq Dinsdag per soonlijk verzocht de zitting van de Veiligheidsraad tot Zaterdag uit te stellen. Mossadeq zou zijn gezond heidstoestand als reden hebben op gegeven. U. P. verneemt, dat Engeland en de V. S. het tot dusver niet eens zijn ge worden over een resolutie, waardoor de weg zou geopend kunnen worden voor een hervatting van de Brits- Perzische besprekingen. Het Franse kabinet heeft Dinsdag eenstemmig besloten Engeland volko men te steunen, wanneer de Veilig heidsraad de Perzische oliekwestie be spreekt, aldus verneemt Reuter. Frank rijk steunt Engeland ongeacht de hou ding der V. S. Premier Mossadeq is thans onder spe ciale behandeling van de Amerikaanse dokter Claude Forkner, die eveneens de sjah van Perzië in behandeling heeft gehad tijdens diens verblijf in Amerika in de herfst van 1949. Er wordt thans iedere dag een medisch bulletin uitge geven over de gezondheidstoestand van de premier. Uit het eerste bulletin blijkt, dat men Maandag begonnen is met het algemene medische onderzoek. Ondanks zijn zwak ke gezondheid, blijft de premier voort durend in contact met zijn delegatie leden en werkte hij een lange lijst van diplomatieke afspraken af in zijn zes kamers in het Baker-paviljoen van het New York Hospital, waarvoor per dag 240 dollar wordt betaald. De (liberale) „Manchester Guardian", die Maandag j.l. de voorwaarden van het jongste Perzische aanbod aan En geland onthulde, deelde gisteren mede, dat de Britse regering dit aanbod, in strijd met een Amerikaans advies, ver worpen had. In het hoofdartikel van de „Manchester Guardian", waarin dit werd medegedeeld, werd het geïllus treerde Amerikaanse tijdschrift „News week" als bron genoemd. Mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, ambtenaar van de buiten landse dienst der 2de klasse, is benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister bij de Zwitserse Bondsstaat. Met Moorse praal heeft Marokko de nieuwe Franse resident, generaal Augustine Guillcmme, verwelkomd. De generaal werd ontvangen door de sultan en daarna toegesproken door de pasha van Rabat (rechts) namens de Arabische bevolking. De Velsense politie heeft, naar eerst thans bekend wordt, Vrijdag de 31-ja- rige Amsterdamse boekhouder P. W. A. de G. gearresteerd en in verzekerde be waring gesteld terzake oplichting, vals heid in geschrifte en verduistering. Voor zover thans kan worden nagegaan, heeft hij sedert het najaar van 1949 bij zijn pa troon, die een visrokerij annex vishan del in IJmuiden drijft, kans gezien een bedrag van minstens vijftienduizend gul. den uit het bedrijf ten eigen bate aan te wenden. Het onderzoek is echter nog met afgesloten en men houdt rekening me* de..mogelijkheid, dat het bedrag in werkelijkheid nog hoger zal blijken te zijn, wat eerst na een diepgaand accoun- .,.4 Het communistische oppercommando in Korea heeft hedenmorgen in een nota aan generaal Ridgway voorgesteld de besprekingen over een staken van het vuren onmiddellijk te hervatten. De kwestie van de uitbreiding der neutrale zone kon later beslist worden op de voltallige conferentie, aldus deze boodschap van generaal Kim II Soeng (Noord-Korea) en generaal Peng Teh- Hoeai (Communistisch China). De communisten hadden voorgesteld de neutrale zone uit te breiden tot een gebied, dat Kaesong en Moensan omvat te. doch Ridgway had dit voorstel van de hand gewezen. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen het volgend jaar naar Australië en Nieuw-Zeeland gaan in plaats van koning George en koningin Elizabeth, aldus een officiële bekendma king van Buckingham Palace. tantsonderzoek aan het licht zal kunnen komen. De man heeft ongeveer vier jaar ge werkt bij deze patroon, wiens volle ver trouwen hij genoot. Hij kon echter de weelde niet verdragen en begon zich tenslotte een luxe te permitteren, welke alleen met middelen uit de zaak bekos tigd kon worden. Zo kocht hij eerst, een tweedehands auto, die hij later met ver lies van ongeveer duizend gulden weer van de Rand deed. Daarna kocht hij een zo goed als nieuwe Citroen, die hij met een bankopdracht, ondertekend door zijn patroon, via de Rotterdamse Bank liet betalen. Later is gebleken, dat de man in het bezit was van een blanco brief met alleen deze handtekening, die hij toen voor dit doel gebruikte door er alsnog de opdracht op in te vullen. Later moest er in deze wagen een ra dio komen, die hij alweer door zijn baas liet betalen. En toen hij met deze wagen een aanrijding kreeg, was het opnieuw de zaak, die hij voor de negenhonderd gulden reparatiekosten liet opdraaien. Gebleken is, dat de man begon te vre zen, dat zijn duistere manipulaties aan het licht zouden komen, want onlangs heeft hij een der kasboeken ergens langs de weg verbrand als een poging om zijn daden uit te wissen. De laatste tijd be gon ook zijn patroon verdenking te koes teren, wat resulteerde in een heftige woordenwisseling. De G. verliet het be drijf en werkte sinds een week in een andere vishandel. ..toen hij werd gear resteerd. nadat zijn vorige patroon de politie in de arirr had genomen. Volgens een bericht van een corres pondent in de Londense „Times" heeft maarschalk Rokossofsky, voormalig com mandant in het rode leger, en thans Pools minister van Landsverdediging en opperbevelhebber van het Poolse leger, uitgebreide nieuwe bevoegdheden ge kregen. Door een bijzonder decreet van de regering heeft hij de bevoegdheid ge kregen om gehele bevolkingsgroepen uit de grensgebieden naar andere gebieden over te brengen, als hij de grensgebieden tot verdedigingsgebied verklaard. Bij hetzelfde decreet zijn alle be staande bestuurswetten voor deze gebie den opgeheven en is de maarschalk de enige die beslissen zal, welke gebieden voor het publiek zullen worden gesloten. De E.C.A. zal de Amerikaanse scheep vaartautoriteiten verzoeken om de eerst komende weken wederom 100 Liberty- schepen van de reservevloot beschikbaar te stellen voor het vervoer van kolen naar Europa. Tot dusverre zijn reeds 300 schepen van de reservevloot in de vaart gebracht, hoofdzakelijk voor het vervoer van kolen en graan. Een zeer felle brand heeft hedenmorgen vroeg de chocoladefabriek „De Baronie" aar. de Warande te Schiedam in de as gelegd. Niet alleen zijn alle voorraden verloren gegaan, ook alle machines, waaronder een splinternieuwe van f 80.000, 'u Sistercn Pas proefgedraaid, zijn een prooi der vlammen geworden. De schade, die door verzekering wordt gedekt, loopt volgens ramingen in de mil- ïiocnen. De oorzaak is nog onbekend. rif t banden heeft de heer Janne EKstedt in een viswater nabij Stock holm deze 171/2 pond zware snoek ge vangen. Hij had de snoek aan de lijn, toen de vis trachtte te ontsnappen en het snoer stuk trok. De heer Ekstedt sprong echter in het water en greep de snoek met zijn handen. De „Pan American Airways" heeft met enig aplomb geannonceerd, dat met ingang Van 1 April 1952 passagiers over de Atlantische Oceaan zullen worden vervoerd *egen een speciaal tarief de zogenaamde toeristenklasse van 250 dollar, enkele feis New YorkLonden. Thans bedragen de kosten van deze reis 395 dollar. Van de zijde der „Trans World Airlines" is verklaard, dat men de „Pan Am." zaI volgen. Desgevraagd heeft de heer F. von Balluseck, direetcur-vervoer van de K. L. M., gisteren te Den Haag medegedeeld, dat het verkeerd zou zün hieruit te conclude ren, (jat L. M- minder geporteerd zou zijn voor de invoering van eer goed- °Per, tweede klasse, tarief. De K. L. M. staat klaar men heeft met het emi- grant-envervoer reeds de nodige ervaring opgedaan om zonodig direct met de toeristenklasse te starten. Reeds lang echter wordt in het ver band van de I AT.A., de internationale organisatie der luchtvaartmaatschappij en, gedokterd aan deze kwestie. De jongste afspraak was, dat er op 1 Oc tober van het volgend jaar een toeris tenklasse op de diensten over de Atlan tische Oceaan zou komen met een ex perimentele aanloopperiode van zes maanden. Nader zou worden uitgewerkt hoe het tarief precies zou worden. Deze afspraak dreigt nu op losse schroeven te komen staan; de K.L.M. hecht er echter bijzondere waarde aan, het I.A.T.A.-verband ook op dit punt zo lang mogelijk in stand te houden. Uiteraard hangt de invoering van een toeristenklasse ten nauwste samen met de andere luchtvaarttarieven; ze raakt een complex van vrij ingewikkelde kwesties van bedrijfseconomische en technische aard. Kort en goed komt het er daarbij op neer, dat voor 1 April van liet volgend jaar deze aangelegen heid geregeld zal moeten zijn, omdat anders het gevaar dreigt, dat van het geheel der internationale tariefregelin gen weinig zal overblijven, zodat men in een prijzenoorlog terecht zou komen. In November vinden nieuwe besprekin gen van de I.A.T.A. te Nice plaats, waar bij vermoedelijk wel duidelijk zal worden of een gemeenschappelijk ac- coord te handhaven is, dan wel dat men in een geharrewar over de prijzen be landt. Van de invoering van een toeristen klasse in het luchtvqartverkeer zou een sanerende werking uitgaan; op het ogenblik is het zo, dat voor de grote groep van reizigers in haar ge heel de maatschappijen elkaar in ser vice trachten te overtroeven, 't Schep pen van een speciaal goedkoper tarief zou tot een beter op bepaalde ca tegorieën passagiers gerichte service leiden. Men kan zich bij de aparte vluchten voor het toeristentarief ook verschillen de afdelingen in een vliegtuig denken. De gehele kwestie is voorlopig slechts actueel voor het transatlantische ver keer waar men te maken heeft met viermotorige vliegtuigen. Zo i men bij voorbeeld het verkeer met Afrika en waarom dan ook niet binnen Eui opa er in betrekken, dan stuit men op nieu we moeilijkheden van verschillen tussen de diverse toestellen etc- De heer v- Balluseck beschouwde de toeristenklasse niet als een concurren tie voor de scheepvaartmaatschappijen. Zij is bedoeld voor dat deel van het publiek, dat thans noch vliegt noch vaart. Wie tot God omhoog uiil, moet eerst leren buigen La belle et ia béte Onze lezeressen mogen niet boos worden over hetgeen wij nu gaan ver tellen. Het verhaal is trouwens niet van ons, maar van prof. Cecil Mar tin van de McGell-uni- versite'it. Deze verklaar de, dat hij na jaren anthropologische studies er achter was gekomen, dat „vrouwen menselijke wezenszijn. Martin ver klaarde voor een medisch gezelschap in Montreal, dot vrouwen meer karak tertrekken van een chim pansee hebben dan man nen, doch dat „zij niette min stellig vrouwelijke wezens zijn van het spe cies homo sapiens". Wij zijn geen aanhan- gers van Darwin's evolu tie-theorie, maar zo op het oog zouden wij meer voor een tegenovergesteld standpunt voelen. Men zegt niet zonder reden, dat al wat de- man méér heeft dan een aap winst is. Dag des oordeels Twaalf bewoners van Hawaii wachten in een keet op de helling van een dode vulkaan het ein de van de wereld, af. Zij zijn er heilig van over tuigd, dat zij de enigen zullen zijn, die de „dag des oordeels" zullen over leven. Hoe ze precies op deze gedachte gekomen zijn, heeft men nog niet kunnen achterhalen. Wél gaat er een kleine histo rie aan vooraf. De vorige week is daar namelijk de W-jarige George Brigh ter overleden. Hij stierf nadat hij per ongeluk een kogel door het hoofd kreeg bij het gebruik van zijn jachtgeweer. Ver wanten en vrienden kwa men van alle kanten op dagen om de begrafenis bij te wonen. Na de be grafenis bleef een klein groepje achter de nacht doorbrengend met zingen en weeklagen. Kort hier op werd verteld, dat dit groepje het einde- van de wereld bleef afwachten. Een van het groepje had namelijk een v'isioen ge had, waarin hij de wereld bij een enorme vulkani sche uitbarsting ten on der zag gaan. Omdat de heren ook de volgende nacht ma-ar inheemse liederen bleven zingen, ging een politie-autoriteit eens poolshoogte nemen. Het resultaat is geweest, dat ze nu 's nachts niet meer zingen, maar rus- Hg de dag des oordeels afwachten. Wij vermoeden, dat ze nog wel even zullen moe ten blijven wachten. Van de andere kant als je hierop toch wil wachten, zouden ook wij dit liever doen op Hawaii dan bijv. in Medemblik. Hondenmaaltijd. Flame, een Duitse herder, die nogal eens voor de film optreedtwilde in zijn feestvreugde ook een kleine Franse poedel laten delen. Hij lichtte het poedeltje wat op, zodat deze ook kon genieten van, excusez, een schotel hot dogs. De brand werd om ongeveer vier uur ontdekt. Het blussingswerk verliep aan vankelijk niet vlot, omdat te weinig druk op de waterleiding stond. Latei- bestreed de brandweer het vuur met vijf en twintig stralen. De Oostenwind wakkerde het vuur aan, met als gevolg, dat een groot deel van de huizen aan de Warande moest worden ontruimd Een hevige vonkenregen sloeg namelijk op de daken van deze huizen neer. Het vuur werd gevoed door cartonnage en ander hoogst brandbaar materiaal, dat in grote voorraden in de fabriek was opgeslagen. De vuurhaarden bleken niet te blussen en moesten geheel opbran den. Een en ander ging gepaard met zeer grote vlammen en rookontwikke ling. Was de brand aanvankelijk beperk*, aangewakkerd door de strakke wind heeft het vuur zich later uitgebreid naar een nog niet aangetast gedeelte van de fabriek. Waardoor o.a. gevaar ontstond voor een grote benzinetank en de aan wezige zuurstofapparaten. Deze konden evenwel uit de bedreigde omgeving worden weggehaald. Ook een dreigende ontploffing van de benzinetank kon worden voorkomen. Om ongeveer zeven uur was de brand weer de brand meester en kon de na blussing beginnen. De woonhuizen in de Warande hebben geen schade opge lopen. De fabriek, waarin ongeveer zeshon derd personen, voornamelijk vrouwen, werk vinden, is voorlopig buiten bedrijf gesteld. Maandagavond is in de haven South ampton het Nederlandse m.s. „Hast 5 bijna omgeslagen. Bij het laden van tweedehands Ame rikaanse pantserwagens bestemd v®or het Zwitserse leger, braken aan deK negen pantserwagens los. waardoor de „Hast 5" zwaar overhelde. Een passe rend plezierbootje kwam langszij ne schip te liggen onrr te voorkomen, dat het omsloeg, doch de negen wagens gleden overboord en verdwenen in de diepte. Een duiker zal trachten de wagens die op zes meter diepte liggen, te bereiken. (Van een bijzondere medewerker) Onze artikelen onder de titel „Volks woningbouw in het gedrang" heb ben verschillende reacties opge wekt. Zo schrijft ons het Haarlemse katholieke raadslid architect Jacques van Velsen onder meer het volgende; „Bij de suggestie van uw medewer ker wordt uitgegaan van het bouw programma van 40.000 woningen voor 1952. Dit is echter beslist onvoldoen de, want met dit aantal houden wij de vergroting van de woningbehoefte door de bevolkingsaanwas nog maar net of nog niet bij. zodat van enige verbetering van de woningpositie geen sprake kan zijn; wellicht van enige achteruitgang. En daar onze ver schrikkelijke woningnood als staats vijand nummer 1 moet worden ge kenmerkt, moeten wij óók in 1952 en ten koste van heel veel moeite onze achterstand inhalen. Doen wij dat niet, en bepalen wij ons bij die 40.000 woningen, wat zal het dan het jaar daarop worden en in 1954? Zijn de perspectieven dan gunstiger? Neen. wij moeten ons absoluut houden aan het indertijd gefixeerde aantal van 55.000 woningen per jaar". De heer Van Velsen betoogt dan ver volgens dat de 800 millioen gulden wel ke blijkens de millioenennota, in 1952 uit belastingen worden besteed voor ka pitaalsuitgaven, in de eerste plaats moe ten dienen voor de verlichting van de verschrikkelijke woningnood en eerst daarna voor kapitaalsverstrekking aan P.T.T., Staatsmijnen enz. De heer Van Velsen stelt een productie van 55.000 woningen per jaar als gebiedende eis. Of de andere kapitaalsbehoeften dan gedekt worden uit gedwongen sparer of een staatslening, hoe dan ook, dat is een tweede zaak. Wij zijn het met de heer Van Vel sen eens dat een jaarproductie van 40.000 woningen beslist onvoldoende is en dat gestreefd moet worden naar een aantal van 55.000 nieuwe woningen per jsar. Maar de precaire situatie op het gebied van de woningbouw springt dui delijk in het oog, als men zich bewust wordt dat realisatie zelfs van het on voldoende quantum van 40.000 woningen nog allerminst zeker is- Ons betoog strekte juist om aan te tonen, dat een belangrijk onderdeel van het program ma dier' 40.000 woningen (namelijk dc 15.000 volkswoningen) niet gerealiseerd zal worden als er niet een snelle en krachtige kentering ten goede in de si tuatie komt. De argumenten van de heer Van Velsen voor opvoering van de productie tot 55.000 woningen gel den in nog sterkere mate voor het be reiken van de onvoldoende bas:, van 40.000 nieuwe woningen. H?t zwakke punt in het dezer da gen gelanceerde idee van een gro te premielening om de woningpro ductie in 1952 van 40.000 tot 50.000 op te voeren ligt juist hierin, dat mei daarover eerst serieus kan spreken al men er van verzekerd is dat de 40.00f woningen inderdaad gebouwd zuller worden. Voor het bereiken van een jaarpro ductie van 40 000 woningen, althans on. zeker te stellen dat de 15000 volkswo ningen als onderdeel daarvan zullen gesticht worden, deden wij enkele sug gesties aan de hand. De heer Van Vel sen geeft er blijkbaar de voorkeur aan. dat het probleem van de woningbouw wordt opgelost door kort en goed de daarvoor benodigde kapitalen uit de be lastingopbrengsten van de staat te put ten. Daarvoor zal dan nodig zijn de 100 millioen welke volgens onze bereke ning nog ontbreekt om de 15000 volks woningen te kunnen bouwen, maar bo vendien 150 millioen om de woning productie te verhogen van 40.000 tot 55.000 woningen per jaar; in totaal dus een uitgave van 250 millioen. De kapi taalsuitgaven welke thans op de be groting staan, zouden dan met ge noemd bedrag van f 250 millioen ver minderd moeten worden. Dit zou geen bezwaar opleveren als daarin door mid del van geldleningen zou kunnen wor den voorzien, maar dat is nu juist de kwestie: er is niet voldoende kapitaal beschikbaar; noch voor woningbouw, noch voor andere doeleinden als kapi taalverstrekking voor modernisering van P.T.T. of mijnbedrijf. Daarom zijn wij van oordeel dat voor de oplossing van het woningbouwvraag- stuk een complex van maatregelen no dig is. Men zal verschillende middelen moeten aanwenden om uit de impasse te komen- Men zal het benodigde ka pitaal gedeeltelijk moeten verstrekken uit :s rijks kas en voor een ander deel moeten vinden door gedwongen sparen, een premielening of een lening met fis cale attracties. De geldleningen uiter aard onder waarborg dat het bedrag waarvoor wordt ingetekend niet op een of andere wijze, bijv. door het opnemen van spaargelden, eerst wordt onttrokken aan het thans reeds voor .belegging be schikbare kapitaal. Dat de regering spoedig het initia tief neme en daarbij de onmisbare me dewerking van de bevolking zal onder vinden! Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met weinig bewolking en een matige tot zwakke wind tussen Zuid en Oost. Koude nacht en op vele plaatsen Jichte en hier en daar zware nachtvorst. Plaatselijk ochtend nevel, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.55—17.57 Maan: 16.44—3.10 In Apeldoorn reed Dinsdagmiddag een met een paard bespannen en met puin geladen wagen. Verscheidene kinderen lieten zich meetrekken, ondanks de waarschuwingen van de voerman. Op een gegeven moment viel het zes-jarige meisje Aaltje P. Zij kwam onder het linker voorwiel terecht en was op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1