Die acht jongens uit de klas van leraar W iehers! Nog geen 10 pet. van de burgerij bezocht expositie Hoge heren zijn het niet altijd met elkaar eens Qs&n/nans NEDERLAND voert te optimistisch financieel-economisch beleid Heropening BLIKSEMAFLEIDERS Vooral in Haarlem-Noord geringe belangstelling Poppenexpositie in Vishal Voortbestaan E.B.U. afhankelijk van onderlinge samenwerking Nieuwe ontdekking betekent beter scheren FLINKE MEISJES HOUSE OF IRELAND HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 PAGINA 2 NATUURBESCHERMINGSWEEK GESLAAGD EN NIET GESLAAGD Andere gemeenten willen er meer vcm weten WINTERPROGRAMMA R.K. Werknemende Middenstand Ned. Kath. Vrouwen beweging Kunst zij ons doel Burgerlijke Stand J. C. ROELOFS Veertig jaar Spaarne- stedeling Ned. R.K. Bond van Technici Politie-sabelwedstrijden WASSERIJ DUYN Anton Fietz solist op H.O.V.-concert FAILLISSEMENTEN 50-jarig klooster jubileum Bond Zonder Naam Burgemeester Cremers zal Dolly-Town openen R.K. PATROONS IN TRANSPORTBEDRIJF St. Adelbertvereniging NA HET HUISVESTING-CONGRES IN HAARLEM Werkt overheid verkoop van leegkomende huizen in de hand? Verkoop van vrijkomende huizen Brief aan de minister BILJARTEN van filiaal Gen. Cronjéstraat op Vrijdag a.s. 12 October Katholieke werkgevers bespreken monetaire problemen Uw costuum hangt klaar HEEMSTEDE REDDINGSBRIGADE Verdiepingsavonden voor meisjes Excursie Kath. Vrouwen beweging ZANDVOORT Aanleg van „trekkers kamp" SANTPOORT Stichting Kath. Jeugd centrum aanstaande Bevolkingsonderzoek „DE SLEUTELSPECIALIST" lange veerstraat io tel 11493 Beurs van Amsterdam Beurs van New York Annt* norcnnnn Hifi 71 STIP- Het merkwaardige van de Natuurbeschermingsweek 1931 is, dat zij geslaagd genoemd mag worden en toch geenszins geslaagd is. Wanneer 17000 bezoekers de tentoonstelling bezocht hebben op een bevolking voor Haarlem en omstre ken van meer dan 200.000 blijkt nog niet eens 10 pet. zich geïnteresseerd te hebben voor de algelopen actie. Speciaal is het comité opgevallen dat de belang stelling van de bewoners van Haarlem-Noord, die zich zo dikwijls beklagen over hun isolement, gering is geweest voor de lezingen, die speciaal in deze stadswijk werden gehouden, terwijl toch de belangstelling in het centrum van de stad voor diezelfde lezingen zeer groot was. De heer Wichers. leraar in de biologie aan het Kennemer Lyceum, sloeg precies de spijker op zijn kop toen hij de 28 jongens in zijn klas vroeg: Wie gaat er mee naar Thijsse's Hof en wie wil liever naar huis? Twintig jongens staken hun vinger op om mee te gaan, waarop de heer Wichers laconiek antwoordde: Dan gaan die acht met mij op excursie. Kennemer Duinen deel; op Zaterdag 6 en Zondag 7 October bedroeg het aan tal 650. Voor Thijsse's Hof bedroegen de aan tallen resp. 80 en 125 en voor de Ge meentelijke Kweektuin en de plant soenen 200. In de Natuurbeschermingsweek wer den de Kennemer Duinen en de Kweek tuin onderscheidenlijk door 1443 en 1652 leerlingen in klasse-verband bezocht. Voor de lezingen door bekende na- tuurhistorici was de belangstelling uiteraard niet zo overweldigend. Zulke lezingen plegen voornamelijk bezocht Zo ligt de zaak eigenlijk. Degenen, die zich weinig om de natuur bekom meren. moeten opgevoed worden om daar begrip van te krijgen. Daarom zal de toekomstige actie van net comité, dat niet ontbonden zal worden, vooral onder de jeugd worden voortgezet. Ge tracht zal worden om de samenwerking met de omliggende gemeenten hechter te maken, opdat op ruimere basis gehan deld kan worden. De enorme belang stelling voor de excursies door de Ken nemer duinen zullen ertoe leiden, dat zij onder deskundige leiding een regel matig terugkerend verloop zullen heb ben. Daarbij zal niet te diep op het na tuurhistorische worden ingegaan, opdat de stad- of streekgenoot, die vaak nog iets van de klassieke natuurvernieler in zich draagt, straks een overtuigd natuur vriend zal zjjn. Wat de resultaten van de afgelopen actie betreft, moge het volgende een goed voorbeeld geven. Zij hier dan nog vermeld, dat tal van andere gemeenten bij het Haarlemse gemeentebestuur om inlichtingen over deze natuurbescher mingsweek hebben gevraagd. De tentoonstellingen in de Vleeshal en in de Vishal werden bezocht door 16.668 betalende bezoekers, waarvan 7600 volwassenen en 8868 kinderen. Met inbegrip van het aantal speciaal genodigden en de houders van passe partouts heeft het aantal ruim 17.000 bedragen, wat lot grote voldoening stemt. De raming van het aantal be zoekers was gebaseerd op 4000 volwas senen en 10.000 kinderen. Laatst ge noemd aantal werd niet bereikt, omdat de scholen voor gymnasiaal en middel baar onderwijs het bezoek in klasse- verband beperkten tot de lagere klas sen. Voorts namen enige scholen niet deel met het oog op de grote afstand. De excursies onder deskundige lei ding bleken een groot succes. Op Zater dag 29 cn Zondag 30 September namen 350 personen aan de excursies in de te worden door personen, die zich spe ciaal interesseren voor de bijzondere verschijnselen der natuur en hiervan reeds zelf tot op zeltere hoogte studie gemaakt hebben. De bedoeling van de interessante en boeiende lezingen is om een bredere kring te bereiken. Dit zal o.i. echter slechts langzamerhand kunnen geschieden. Het werk van de natuurhistorici is i. c. min of meer baanbrekend te noemen, waarvoor zij grote erkentelijkheid verdienen. De filmvertoningen met lezingen van Jan F. Strijbos in het Frans Hals theater op 30 September en op 7 Oct. vielen buitengewoon bij het publiek in dr smaak. Beide voorstellingen waren uitverkocht: een groot aantal personen moest worden teleurgesteld. Evenals voor de tentoonstellingen was hier de belangstelling van de zijde der jeugd opmerkelijk groot. De filmstrips ter verduidelijking van het onderwijs aan de leerlingen, circu leerden op 90 scholen. De waardering voor deze vorm van instructie was al gemeen. Eveneens viel de schoolfolder ge schreven door Kees Hana buitengewoon in de smaak. Zelfs verenigingen met jeugdige niet-schoolgaande leden stel den er prijs op om deze voor haar leden te mogen ontvangen. In totaal werden pl.m. 15.000 van deze folders uit- gsreikt. Het verkorte programma werd gezon den aan de leerlingen van alle scholen, aan alle, grotere bedrijven en instellin gen tot 'een totaal van 36.000 exempla ren. Van vele zijden werden blijken van instemming en spontane beloften tot medewerking ontvangen. Het dagelijks bestuur van het comité mocht zich verheugen over de buiten gewone medewerking, niet alleen van de zijde van de leden, die tijd noch moeite spaarden, doch ook van andere zijde, o.m. van de inzenders, de pers, de politie, het onderwijzend personeel, van particulieren. die zich voor toe zicht en andere hulp beschikbaar stel den. Het bestuur van de R.K. Werknemen- de Middenstand heeft zich deze winter tot taak gesteld een serie culturele avonden te bieden. Op de eerste avond, Donderdag 11 October, zal in de voorzaal van restau rant Brinkmann, Grote Markt, 's avonds om acht uur de heer J. G. M. Bosman spreken over „Het bevolkingsprobleem en het emigratievraagstuk". Op de tweede avond, Donderdag 29 November, spreekt mevr. Clarenbeek van Klaveren over de katholieke gezins gebruiken in de Decembermaand. In de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum vindt de derde avond plaats, waarop de bekende Haagse voor drachtskunstenares Tannie de Groot zal declameren. Zondag heeft de Katholieke Vrouwen beweging de jaarlijkse boetetocht gehou den naar de Fatima-kapel in IJmuiden- Oost. De opkomst van de leden was met bevredigend. Zonder uitvallers werd IJmuiden bereikt, waar om half negen de H. Mis werd opgedragen. Met een Marialied en opdracht werd deze mooie en devote tocht besloten. Het bestuur hoopt, dat alle leden toch doordrongen worden van de noodzaak deze en dergelijke godsdienstige bijeen komsten mee te maken. Het voegt hier aan toe: Laten de katholieke vrouwen onze huisgezinnen behoeden voor het gevaar van het communisme dat alom dreigt en hoe kunnen zij dan beter doen alle noden en zorgen bij o#ze Lieve Moeder Maria neer te leggen. Men re kent er op. dat het volgend jaar alle leden met de boetetocht naar IJmuiden- Öost mee zullen gaan. De najaarstentoonstelling in het Huis van Looy van het Genootschap Kunst Zij Ons Doel wordt Zaterdag 13 October 's middags om drie uur geopend. Men zal de expositie van olieverfschilde rijen, aquarellen, beeldhouwwerk, teke ningen en grafische kunst tot Zondag 4 November kunnen bezichtigen. GEBOREN: G. Drenth—Snichies, W. Struikvan Broekhuizen, A. Zwartser Geleerd, M. M. Bakker—Stokman, al len een zoon; E. W. van Montfoortvan der Putten, A. L. Herrewijn—Magielse C. P. v. Soest—Sindorf, T. Klein—Wijk stra, allen een dochter. ONDERTROUWD: H. R. K. de Lan gen en J. A. Doppcnberg. OVERLEDEN: W. van Leeuwen—Ha- mann, 77 j, Bakenessergracht; A. van der Wal—Zijlema, 80 j.. Westerhoutpark; F. J. Gedaan, 68 j.. Hazepaterslaan; M. C. KooloosSuijkerland, 74 j. Spaam- wouderstraat; Jac. Veltman, 72 j., v. O. de Bruijnstr.; A. B. Dijkmans, 63 j.. Schoterveenstr. In de cantine van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad werd op 9 October het jubileum gevierd van de heer J. C. Roe- lofs, die veertig jaar aan dit bedrijf is verbonden. HU is de eerste die vier decennia zonder onderbreking zUn krachten aan De Spaarnestad heeft ge geven, eerst als gewaardeerd zetter en later als voortreffelyk vakman in de monotype-tikkerij. Het feest in de cantine droeg ditmaal dan ook een bijzonder karakter en vele kopstukken van andere afdelingen kwa men hun gelukwensen aanbieden. Tevo ren was de heer Roelofs reeds ontvangen door de directie, die hem haar waarde ring voor zijn werk had betuigd. De bedrijfsleider, de heer Huijzer, opende de rij van sprekers. In een vlotte speech herinnerde hij er aan, dat de jubilaris De Spaarnestad reeds als bore- lingske heeft gekend en de oude make up van de Nieuwe Haarlemsche Courant verzorgde. Hij dankte de heer Roelofs voor hetgeen hij voor het bedrijf heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat hij De Spaarnestad met zijn vakbèkwaam- heid en ijver zou blijven steunen. Na de heer Huijzer spraken de heren Lefeber. chef van de zetterij, en Gorter, welke laatste een fraai geschenk aanbood. Als jongste employé van de zetterij over handigde de heer Loogman mevrouw Roelofs bloemen, waarna de heer Ber tram met een geestige redevoering een enthousiast applaus oogstte. Nadat de jubilaris zijn dank voor zoveel eer en hulde had betuigd, begon het niet-offi- ciële gedeelte van het intieme feest. Hoewel de technicus pas de laatste decennia in de bedrijven tot een meer duidelijke functionaris is geworden, heeft toch de moderne techniek vanaf het begin reeds mensen gekend, die de geestelijke arbeid verrichtten, welke het eigenlijke productieproces vooraf gaat. Dit bleek wel teen de voorzitter van de afdeling Haarlem van de Ned. R.K. Bond van Technici in de vergade ring het feit memoreerde van het vijf tig-jarig dienstjubileum dat het lid van de afdeling, de heer Lips, enige tijd ge leden bij de firma Beynes mocht vieren. Het feit werd hier slechts gememoreerd daar de technici, bij monde van enkele afgevaardigden, reeds eerder hun colle- a van hun belangtelling hadden doen lijken. Verder werd beraadslaagd over de inrichting van het winterprogramma, ge wezen op de godsdienstig-zedelijke en culturele vorming die in de standsorga nisatie van de Werknemende Midden stand wordt gegeven en op de bijeen komsten die het Ned. Instituut van middelbare technici houdt. Deze avon den zullen slagen wanneer de katho lieke technici zich met enige energie zullen weten los te maken uit de ban van hun beroepsbezigheden. Op 9 October zijn er districtskampi- oenschappen op sabel gehouden van de Nederlandse Politiesportbond in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Op equipe, dus bij de korpswedstrij- den, behaalde Haarlem de 3c prijs. Deze equipe bestond uit de heren Endltch, Brillcman (Lisae), Holtslag en Van Rijs wijk. Bij personele wedstrijden in afdeling 1 hebben de heren Holtslag, Endlich en Van Rijswijk resp. de 3e, 4e en 5e prijs gehaald. Door bijzondere omstandigheden kun nen de lessen der Engelse cursus, geor ganiseerd door de R.K. Middenstanders pas aanvangen cp Dinsdag 16 October a.s. des avonds om 8 uur In het R.K. Middenstandsbureau. Voor enkele liefhebbers is er nog plaats. Men gelieve zich op te geven voor deelname aan dezo cursus (hetzij voor beginners, gevorderden of geoe. fenden) aan het R.K. MiddenstandsbU' reau, Kruisstraat 25. Voor de leden van de vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld staan drie interessante lezingen op het pro gramma. De heer J. R. van de Wetering zal Donderdag 11 October in de bovenzaal van restaurant „Boekenrode" spreken over Bali. Op 8 Nov. houdt de heer J. W. B. Beijk een lezing* over „Het eiland Cor sica". De heer J. Strijbos houdt 20 December een voordracht over „Onbe kend Spanje". Advertentie VMSTÈRÖ'AMs tV A AKT20 1 VlL 11055 De jonge Weense violist Anton Fietz, die verleden jaar winter met overweldi gend succes met de HOV optrad, zal cp het 2e Dinsdagavondconcert van dit win terseizoen op 16 October wederom zijn solistische medewerking verlenen met een tweetal vioolconcerten, n.l. Mozart Vioolconcert in G-dur en het Vioolcon cert van Katchaturian, welk laatste con cert hij verleden jaar in Haarlem intro duceerde. Ter opening van het concert brengt het orkest o.l.v. Toon Verhey de Oxford Symphonie van Haydn ten gehore, ter wijl aan het slot een uitvoering zal wor den gegeven van Le Festin de l'araignee (Het feestmaal van de spin) van Alb Roussel. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 9 October 1951 failliet verklaard: G van Looy, aannemer van stucadoors- werken, Haarlem, Sumatrastraat 27 Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Co- kart. Curatrice: mej. mr. H. Muller, Haarlem. J P. M. van Lunenburg, ontwerper en étaieur laatst gewoond hebbende te Haar lem, Brakenburghstraat 26 zwart, thans ver blijvende te Amsterdam, Spuistr. 236 III. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. CO- Curator: mr. B. J. Lambers, Haarlem. Maandag 15 October zal het 50 jaar geleden zijn, dat zuster Cecilia (in ds wereld C. M. van der Hoek) ir> het klooster trad. Zeven en veertig jaar was zii werkzaam in de verpleging te Bem- mel Didam en Delden. Thans is zij op rust in het St. Josephgesticht te Amers foort. BIOSCOPEN Rembrandt: Angelo, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Het pad der zonde, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het leven van een danseres, 18 J. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Ik zoek vergelding, 18 j. 2.30, 7 en 9,15 uur. City: Het zwaard in de woestijn 18 i. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Grenslegioen" en „Vrouwen in uniform" 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 10 October Concertgebouw: Chr. Oratoriumver., 8 u. Donderdag 11 October Concertgebouw: Toneelavond St. Vincen- tiusvereniging, 8 uur. Frans Hals Museum: Haarlems Trio, 8 u. iiiiiiriiiiiiHiiiiiiiimHiiiiMiifiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiii Hulpactie India Giro 344809 Geld en voedselbonnen Bureau U.V.V. stadhuis lllllllllllll HM IIIMIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHIIII llllllllllll 111111111111111 De Poppententoonstclling van de Bond Zonder Naam Dolly Town' zal te Haar lem in de Vishal te zien zUn. De officiële opening zal Vrijdag 12 October om half negen 's avonds geschieden door burge meester Cremers In de Vishal. De expositie, die de spreuken van de Bond Zonder Naam in diverse pop groepen in beeld brengt, zal voor het publiek geopend zijn alle dagen van 13 tot en met 21 October van twaalf tot zes en van half zeven tot elf uur 's avonds Zaterdagochtend bovendien van tien tot twaalf uur. De overige dagen zal aan de scholen gelegenheid worden gegeven de expositie onder leiding der leerkrach ten in de morgenuren te bezoeken. Onder auspiciën van de R.K. Midden standsvereniging te Haarlem is opge richt een kring Haarlem en omstreken van de R.K. Vereniging „Sint Francis- cusorganisatie van patroons in het transportbedrijf. Tevoren was een uit eenzetting gegeven door_ de heer G. Al ders namens de Middepstandsvereniging en mr. Gelen, secretaris Van de lande lijke organisatie. Tot bestuursleden wer den benoemd de heren Jansen (voorzit ter), Moddc en Buijs. Getracht zal wor den de zestig patroons, die in aanmer king komen, in de kring te verenigen. De leden der Haarlemse St. Adelbert vereniging zijn uitgenodigd voor een bij eenkomst op Dinsdag 16 October om de heroriëntering der vereniging te bespre ken. De voorzitter, de heer J. Schippers, zal een algemene inleiding geven en de plannen van het hoofdbestuur strek kende tot verruiming en versteviging van de organisatorische bouw zullen aan de orde komen. De landelijk voorzitter, mr. F. J. C. Baron Van Voorst tot Voorst zal aanwezig zijn bij de discussie, die na deze inleiding ongetwijfeld zal volgen. De aanwezigheid van vijftig vertegen woordigers van Noord-Hollandse ge meentebesturen in Haarlem ter ge legenheid van een vergadering van directeuren van huisvestingsbureaux is in de dagbladen alleen tot uiting geko men door een verslag van de ontvangst ten stadhuize. Dc vergadering had een besloten karakter, maar de voorzitter der vereniging, de hr. A. B. H. de Kok, wethouder van Sociale Zaken en Huis vesting te Bussum, blijkt aan „Gooi en Ommeland" een en ander over het besprokene verteld te hebben, dat toch wel de moeite waard is. De voorzitter illustreerde met voor beelden. hoe het enorme probleem van de woningnood effectiever kon worden aangepakt, indien de gemeenten onder ling het meer eens waren. Zo op het gebied van de woningruil. die door de gemeentebesturen niet bemoeilijkt moet worden. Een al te grote ambtelijkheid is vooral bij de woonruimteverdeling funest. Deze vergadering was bedoeld om eens openhartig de verschillende pro blemen onder het oog te zien (en aan openhartigheid ontbrak het geenszins) en voorts om tot een soort gemeen schappelijkheid van handelen te komen die het werk zou kunnen verlichten. De heer De Kok vroeg zich af, of men inderdaad voortdurend moest blij ven antwoorden op de lawine van brie- ver, die via het Ministerie van Binnen landse Zaken dagelijks bij de gemeen telijke woonruimtediensten binnen stroomt en waarvoor zo zoetjesaan een aparte ambtenaar kan worden aange steld. Een gestencild briefje was voor deze bureaucratie mogelijk voldoende, daar het toch steeds om hetzelfde ging. Ged. Staten moesten het ook ontgelden, daar zij wel eens over de schreef willen gaan. Dit College moet zich volgens de wet beperken tot een beslissing na ge daan beroep over vorderingsbesluiten van de plaatselijke Vorderingscommis sie. Dat het daarna de betrokken woon ruimte zou willen toewijzen kan nooit tot de taak van dit college behoren. Voorts uitte spr. naast woorden van grote bewondering over hetgeen de Dienst voor Maatschappelijke Zorg ir, deze provincie had gedaan critiek op deze Dienst, omdat hij zich beperkt tot gerepatrieerden. die zich in pensions en oritvangcentra bevinden en dus aan het Rijk geld kosten, terwijl hij zich van de overigen niets aantrekt. Scherp was de critiek van de heer De Kok echter waar het de ver koop van vrijkomende huizen be treft. De gemeenten bouwen wo ningen waarin veel kapitaal moet worden geïnvesteerd. Door toewij zing van deze woningen maakt men andere vrij. die dan door de eige naren worden verkocht. Deze han delwijze heeft dc laatste tyd grote proporties aangenomen. Uiteraard is het niet mogelijk om alle door spreker naar voren gebrachte bezwaren en critiek te vermelden, doch sleeds opnieuw keerde het thema „sa menwerking" terug, samenwerking ten behoeve van de talloze slachtoffers van de woningnood. Dat dit bij de ..Huis- vesters" weerklank vond bewezen de levendige discussies die volgden. Waar schijnlijk zal dit alles ten gevolge heb ben dat een algemene regeling der ma terie bij wijze van gentleman agree ment ir, den lande zal worden aan vaard. Later op de vergadering werd op voorstel van de burgemeester van Bloe- mendaal besloten een brief tot de mi nister van Binnenlandse Zaken te rich ten met het verzoek goed te vinden, dat wanneer in een bepaalde gemeente nieuwe woningen worden gebouwd met kapitaal door ingezetenen gefourneerd, de toewijzing van deze percelen slechts aan eigen inwoners zal kunnen ge schieden met uitsluiting van de vorde ringsbevoegdheid van de rijksinspecteur en andere instanties en met vrijstelling van de verplichting tot beschikbaar stelling van tien procent der percelen als rijksvoorkeurwoningen. Hof van Holland ontving gisteravond B.V. '39. De uitslagen zijn: Advertentie Bloemink 315 315 28 53 v. d. Linden 240 235 28 82 Duinker 100 100 41 24 G. Metten 100 86 41 17 Aufderheide 70 70 40 10 v. 't Hof 75 54 40 7 v. Rongen 310 310 29 62 v. d. Linden 240 113 29 16 Aufderheide 70 57 37 16 Schravendijk 60 60 37 7 Bouwmeester 65 50 37 6 Sandvoort 60 60 37 6 Stand 84. Hedenavond worden wedstrijden voortgezet. 11.25 8.39 2.43 2.09 1.75 1.35 10.68 3.89 1.54 1.62 1.35 1.32 de Niet orn. ais een oeiuicc, M, egeringsbeleid te becritiseren, doch omdat de ondernemers zich mede verantwoordelijk weten voor het aIgme^ welzijn, -- re! het voorzitter Van Heyst, kwam hedenmiddag tn hotel „ue wuieorug te Den Haaa de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging m algemene le- denvTrgSnS b^en ter bespreking van ^t Ncderlandse re- De bezwaren komen niet zozeer voort uit vrees voor de economische re percussies - deze zullen immers bij elke optredende werkloosheid op de een of andere manier moeten worden opgevangen - niaar gelden meer de hoogte van de uitkeringspercentages: meestal 80 procent. Niet alleen nieuwe de kosten hoog, maar ook vermindert de prikkel tot het,g.» aanvaarct werkkring daardoor te zeer. Weliswaar zijn deze per een g doch er zijn meer dingen, die kort na de beury^ng tn een wat te licht werden gezien. Men kan nu eenmaal met alles bereken, wa tot de sociale wenselijkheid behoort. Het is trouwens de vraag of de "iet bouw van de sociale wetgeving, die een sterk coltectiuistlsche ff a. een ernstige belemmering is van het persoonlijk vèrantwooraemh^dsgevoei van de arbeidende mens. De vraag dringt zich op of het gerechtvaardigd stre sociale zekerheid niet meer moet gezocht worden m een persoonlij!ce GEVRAAGD ENIGE VOOR DE INPAK-AFDELING Goed loon. Prettige werkkring. Aanmelden: Kantoor GOEMANS' Puddingpoeder- fabriek -N.V., Raadhuisstraat 2, Haarlem-Noord. Na 18 uur: Reigerstraat 10. Haarlem-Noord. van ven naar bezitsvorming. Na deze algemene inleiding kwam het eigenlijk onderwerp van deze bycen- komst aan dc orde. De directeur van de Ncderlandschc Bank. prof. 9. Posthuma, die optrad als eerste spreker, gaf een samenvatting der oorzaken van infla toire verschijnselen, behandelde dc maatregelen, welke na de oorlog geno men zijn om een wilde inflatie te voor komen en schetste de betekenis van dc Korea-crisis met haar consequenties van achteruitgang van dc ruilvoet en ver groting van dc begeerte om geld en cre- dictmogclijkhcdcn in goederen om te zetten. De directeur van de Nederlandsche Bank ging diep in op de moeilijkheden van de E.B.U. Het evenwichtsherstellend element van de gouden standaard is in de Europese Betalingsunie slechts in verzwakte vorm terug te vinden. Te korten en surplussen In de Unie lelden weliswaar tot de koopkrachtbeperking resp koopkrachtexpansie in de betrok ken'landen, maar deze verschijnselen zijn niet meer zoals onder de gouden standaard cumulatief. Om tot een even wichtsherstel te geraken moeten zij dus door welbewust getroffen overheids maatregelen worden aangevuld. De E.B.U. kan alleen blijven voortbe staan wanneer de uiteindelijke omstan digheden niet al te ongunstig zijn en de aangesloten landen in onderlinge samen- werking bereid zijn niet alleen hun mo netaire, maar ook hun begrotingspolitiek en gedeeltelijk zelfs hun handelspolitiek naar elkaar te richten. Welke maatrege len daarbij op een gegeven moment, in het bijzonder voor de Nederlandse mo netaire politiek, aangewezen zijn, aldus spreker, hangt af van de feitelijke ont wikkeling, die, zoals de ervaring heeft geleerd, zich vrij plotseling kan wijzi' gen. De tweede spreker, G. W. Groeneveld, hoogleraar aan de Nijmeegse universi teit, had zijn betoog opgebouwd rond een aantal kernachtig geformuleerde stellingen, waar wij enkele citaten uit geven. Na vijf jaar is de regering er niet in geslaagd een intern en extern mone tair evenwicht te realiseren, o.a. omdat er een monetair evenwicht op een te hoog niveau is nagestreefd. Voorts was het beleid niet realistisch inzoverre het de nationale verarming verborg achter een gordijn van latente inflatie en schijnwelvaart. De welvaartspolitiek ge durende de laatste jaren werd geken merkt door een beleid zonder enige re serves in de geldsfeer, omdat alle moge lijkheden tot het uiterste werden uit geput. De huidige nog zeer precaire finan- cieel-econoinische situatie is niet uit sluitend het gevolg van de ongunstige internationale omstandigheden doch vooral van het gevoerde te optimisti sche financieel-economische beleid, waardoor bU bet volk systematisch een wclvaartsmcntaliteit werd gekweekt, welke niet op een rcalistisch-econo- mtsch fundament berust cn welke het teruggaan naar een lager welvaarts niveau ernstig belemmert. Dc penetratie van de overheid in de privaat-economische sfeer, aldus prof. Groeneveld, wordt in steeds mindere mate als een noodgeval beschouwd, doch steeds meer opgevat als een prin cipiële aangelegenheid. In het kader van de overheidsfinan ciën wordt de belasting als het instru ment van welvaartspolitiek overschat en steeds meer gehanteerd voor verwezen lijking van niet-fiscale, namelijk sociaal- ethische doeleinden, zonder dat men zich voldoende rekenschap van geeft o* deze doeleinden niet buiten de finan ciële overheidssfeer om kunnen worden gerealiseerd. Een economisch argument tegen dit beleid is, dat het georganiseer de handels- en bedrijfsleven beter en met meer overtuigingskrapht de grenzen en economische mogelijkheden van het sociaal-ethische kunnen aanduiden dan de overheid, die daartoe te ver van de economische realiteit afstaat. In de lijn van dit betoog paste ern stige critiek op het wetsontwerp over het toezicht op het credietwezen, dat spreker gekenmerkt achtte door een ge brek aan organisch denken. In het kader van de politiek van ver bruik»- en investeringsbeperking dient met het oog op de betalingsbalans het zwaartepunt te worden gelegd bij de consumptiebeperking. Voorzover investc- ringsbeperking wordt doorgevoerd moet deze gepaard gaan met een selectie aaiï de hand van een urgentieschema. Het bctalingsbalansaspect en bet werkgele genheidsaspect dienen daarbij als crite ria op de voorgrond te worden gesteld. Grote voorzichtigheid moet daarom be tracht worden bU de beperking van in vesteringen in de exportindustrieën. Dit zelfde geldt voor vervangingsinvesterin gen, die de betalingsbalans doorgaans lb mindere mate belasten dan die in nieu we industrieën. Ingeval de prijzen zouden dalen zaJ een vergroting van de consumptie moe ten worden vermeden door compense rende maatregelen, waarbij de koop kracht gebonden blijft aan de besteding voor essentiële behoeften, o.a. afschaf fing van subsidié, aldus prof. Groene veld. Advertentie in de prUs vanaf f 98.SO, le betalen met f 5.— p. week bij Gen, Cronjéstr. 139, hk. Dr. Leydsstr. De Heemsteedse Reddingsbrigade voor drenkelingen hield Maandagavond een ledenvergadering in het lokaal van de heer v. d. Moolen, onder voorzitterschap van de heer W. Hessels. In zijn openings woord gaf deze uitdrukking aan zijn teleurstelling over de slechts matige be langstelling, al veronderstelde hij, dat vooral veel jonge leden door het be zoek aan de avondscholen verhinderd waren te komen. Hij memoreerde voorts het afgelopen zomerseizoen dat buiten gewoon goed is geweest, ondanks de vele regen. Vooral de jeugdafdeling is in kwantiteit gegroeid: hij hoopte dat dit nu ook het geval zou zijn aangaande do kwaliteit.. Bijzondere dank bracht de voorzitter aan de instructeur, de heer R. Abrahams. Wat betreft de deelname aan diverse wedstrijden en demonstraties, meende de voorzitter het te moeten betreuren dat de vereniging dit jaar niet heeft medegedaan aan de Bondswedstrijden welke te Vught zijn gehouden. Dit vond zijn oorzaak in het ontbreken van ge schikte krachten. Daarna kwam de wintertraining aan de orde. Aanvankelijk werd besloten om iedere Woensdagavond in het Sport- fondsenbad te trainen van 9.15 tot 10.30 uur. Later echter kwam, in verband met het houden van een cursus voor het practische en medische gedeelte van het Bondsdiploma, de wens naar voren om de ene Woensdag te trainen en de an dere Woensdag deze cursus te houden. Het bestuur zal dit nader overwegen, doch in elk geval wordt a.s. Woensdag ieder te 9 uur in de hall van het Sport- fondsenbad te Haarlem verwacht! Van de bestuurstafel werd voorts me degedeeld, dat er plannen bestaan om een speciale St. Nicolaasavond te orga niseren, alsmede een grote feestavond. Beide plannen vielen zeer m de smaak; echter zal de feestavond pas m 19o„ worden gehouden. Voorts ligt het m de bedoeling van het bestuur m de zomer van 1952 een groot zwemfeest te orga niseren. Evenals in het vorige seizoen zal in de komende winter in het parochiehuis O L. Vrouw Hemelvaart, Achterweg 22, weer een reeks verdiepingsavonden voor meisjes worden gehouden, waaraan verschillende bekende sprekers en spreeksters zullen medewerken. De eerste avond wordt gehouden op 29 October waarop pater S. Jelsma M.S.C. zal spreken over het onderwerp „Je Levenstaak". Op Maandag 26 No vember spreekt mej. A. H. Nolte o het onderwerp „Voor allen"; op Ma - dag 21 Januari Zuster Christina „Voor God alleen"; op Maandag i» bruari mevrouw Kobald—de B - over „Voor man en kind": op Maanaag 17 Maart dr. J. de Boer over en tot slot mej. dr. M. Nolte op Maan dag 5 Mei over het onderwerp Verwacht wordt dat minste 17 jes uit deze parochie, die ten "[mste 17 jaar moeten zijn, zich voor deze ver diepingsavonden zullen opge De afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbeweging gajit ondei dagmid- dag op excursie. Zij ditmaal hc dicht bij huis, want het bezoek geldt de modern ingerichte stoom wasserij van de firma Peeperkorn Alle deel neemsters worden des middags te 2 uur verwacht op de Binnenweg, hoek Koe Advertentie en helpt de huid jong en gezond te houden! Jaren van onderzoek en proefnemin gen bracht de vervolmaking van een kostelijke, nieuwe scheercrême, waar mee U zich prettiger en schoner scheert dan ooit te voren - en de huid haar jeugdig aanzien blijft behouden. Het is de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline-extract bevat - een. onlangs door medici gedane ontdek king, waarmee de huid belangrijk: beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline-extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het scheren. Het maakt de huid soepeler en ontspant baar. Uitsluitend in Williams Elke keer als U de nieuwe Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid'de weldaad van die wonder baarlijke substantie - en zult U boven dien beter en gemakkelijkergeschoren zijn! Scheer U morgen eens met Williams. Het is de enige scheercrêm die lanoline-extract bevat. 6691 Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft van Gedeputeerde Staten bericht ontvangen, dat goedkeuring is verleend voor het aanleggen van een kampeer terrein (een z.g. „trekkerskamp") aan de Boulevard Barnaart, ten Noorden van de vroegere Zoutmanstraat. Het wachten is thans nog op de beslis sing van de directie van de D.U.W., om trent het verlenen van rijkssubsidie voor dit werk. Het is n.l. de bedoeling, dat het object in werkverruiming zal worden uitgevoerd. Men hoopt hiermede binnenkort een begin te kunnen ma ken. In 1952 zal Zandvoort dus gelegen heid bieden voor drieërlei vorm van kamperen. Namelijk het „forensen"- kamperen op het strand (permanent ge durende het gehele seizoen), het „trek- kers '-kamp in de duinen en het „cara- van"-kamp aan de Van Lennepweg. Bij de viering van het 40-jarig pries terfeest van pastoor A. F. J. Goossens werd reeds de aandacht gevestigd op de plannen die er bestaan om in Sant poort te komen tot de stichting van een katholiek jeugdcentrum. Uit het histo risch overzicht bleek, dat de pastoor met vooruitziende blik daarvoor reeds grond had aangekocht en tijdens de feestviering kwam opnieuw het jeugd centrum ter sprake, toen aan de jubila ris een bedrag van f 3.000.— werd aan geboden, eveneens voor dit doel. Dat betekende in feite de stoot tot de laatste actie, die nu nog gevoerd moet worden, Wil dit centrum werkelijkheid worden. Het is met de katholieke jeuRdbewe- ging in Santpoort wat zijn huisvesting betreft niet bepaald rooskleurig gesteld. Er moet veel beholpen worden en soms staat men voor de noodzaak zich be paalde dingen maar helemaal te ont zeggen, omdat het niet uitvoerbaar is, terwijl het voor een goed functionneren- de jeugdorganisatie toch zo brood-nodig is. En de laatste noodkreet? Wanneer er niet spoedig een oplossing komt, zal de jeugd in 1952 op straat komen te staan. Als de nood het hoogst is, is ook de redding het meest nabij en daarom gaat heel katholiek Santpoort hieronder zijn schouders zetten. Nu gaat het niet om de bouw van een parochiekerk, nu gaat het om een centrum voor de jeugd, na de kerk zeker een van de belangrijkste zaken. De f3.000.van het feestge schenk vormen een stevig begin, maar daarvan bouwt men tegenwoordig geen jeugdhuis meer. Vandaar dat^ comité en werkende leden van de „Kerkbollen- actie". dit jaar bijzondere aandacht zul len gaan besteden aan het jeugdcen trum. Donderdagavond 9 uur is er voor deze mensen vergadering in de paro chiezaal en daar zullen de eerste plan nen voor de nieuwe actie worden ge smeed. Zonder eigen centrum is de katholie ke jeugdbeweging in Santpoort ten dode opgeschreven. Zover zullen de Sant poorters het niet laten komen. Het de- vies is: „Dat bouwen wij Advertentie HAARLEM Donderdagavond vergadert het werk comité voor het bevolkingsonderzoek naar t.b.c. te Zandvoort, in het raad huis. De omvangrijke werkzaamheden, aan dit onderzoek verbonden, zullen dan verdeeld worden. Binnenkort zal gele genheid worden gegeven zich aan te melden als huisbezoeker(ster). De wet houders en de leden van de raad gaven reeds het goede voorbeeld. Het huisbe zoek zal aanvangen op 12 November en dient tot opwekking van de gezinnen tot deelname aan het onderzoek, het geven van inlichtingen en het innen van de vrijwillige bijdragen. n Het onderzoek vindt plaats van lu nodig, die dan elk 20 gezinnen te be- t m. 21 December 1951 en van 2 t.m, Januari 1952. Er zijn 125 huisbezoekers zoeken krijgen. Advertentie (Nïet-oUïclSi* koersen) 314 Nederl. 1948 31/4 pCt. Ned. 1950 3-3Nederland 1947 3 Ned. 62-64 Bel Jac. lnschr. Grtbk. '48 3 pCi. Ned. Handel Mi). eert A.K.O. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert l'nllever eert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Ned. Scheepv. Unie H.VA. Dell Mij. eert. Vorig Opening slot 10/10 94 66% 85,», 85 A 88/, 66% 91% 170 109 121% 163' 2 151% 228% 228 215 "1% 185% 166^ 300 300 104% 103 V» 179 133% 132ta 146% 143 114% 111 92% 90 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell OU Southern Paclfie Southern Railway Tidewater U.S. Steel 9/10 50»; 54 H 72% 61!; 52t2 Hi; 87'; 74 18% 24% 43% 66',; 66 55 42% 43% 8/10 50 >4 55% 73'; 61% 52% 14% 87% 74% 18% 24% 44% 67% 68% 58 43% 43%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2