Eindhoven draagt zijn grote burger ten grave Schat van bloemen uit alle delen van de wereld bedekt het graf van dr. A. F. Philips Gedurende 3 jaar moet productiviteit met 8 procent opgevoerd worden Ter eliminering van het tekort op de betalingsbalans „FOODDROPPER" van 1945 wordt farmer N Kath. Schilderspatroons congresseren Noordelijk spoorwegverkeer met Duitsland hersteld inMota m LEKASIN Het belang van het verkeer voor de productiviteit m K.L.M.-gezagvoerder LE GOOD naar Australië Twintig jaar vliegen is genoeg Felle critiek op middenstandspolitiek GEI Zuinig met kapitaal en energie PIJNEN Mercier-herdenking te Leuven WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 PAGINA 3 Tal van prominenten aanwezig Metallic wint kort geding contra Philips Productiviteitsnota ROOK-KATED Nauwe samenwerking Korea-vrijwilligers naar Australië Feestelijkheden te Nleuweschans en Weetier DOOR ALEXANDRA ORME een van ZWITSALETTEN 3 Josef Baar bij auto-ongeval gedood Nieuwe leerstoel te zijner gedachtenis (Van onze Brabantse redactie) Een stralende zon bescheen hedenmorgen de rouwende stad Eindhoven. Van alle Philipsfabriekcn, nog zo kort geleden getooid met de driekleur van de vreugde ter gelegenheid van het zestig-jarig jubileum van het bedrijf, hingen nu de vlag gen halfstok omdat de grote leider, de man die door zijn wilskracht en energie dit wereldbedrijf mede had geschapen, was heengegaan. Dr. A. F. Philips is niet thccr en Eindhoven betreurt zijn grote burger. In spontane dankwoorden jegens de Wan, die voor zovelcn nog altijd eenvoudigweg „meneer Anton" is gebleven, heb ben deputaties van alle afdelingen der bedrijven deze ochtend bloemen aange dragen naar zijn standbeeld dat daar staat in het centrum van de stad, nabij het station, als een getuigenis van de eerbied en de waardering voor wat hier in een mensenleven werd tot stand gebracht. Een schat van bloemen, maar slechts Weinige in vergelijking met de enorme hoeveelheden blomcn en kransen die Van alle delen van de wereld naar huize >,De Laa" werden gezonden in de afge lopen dagen. Vier grote zwartgespoten opleggers brachten deze bloemenweelde over naar het rustige kerkhof „De Oude Toren", waar dr. A. F. Philips zijn laat ste rustplaats kreeg. Bloemen, die rond het graf werden gelegd en die tenslotte Zelfs de omrastering achter het graf geheel bedekten. Inmiddels hadden zich de duizenden en duizenden arbeiders en belangstellenden langs de vijf kilometer lange weg van „De Laak" naar de be graafplaats opgesteld. Stil ontroerd wachtte men om hem die Eindhoven groot maakte en die voor zovelen hier werk en voedsel bracht voor het laatst te groeten. Om half twaalf zetten alle klokken van Eindho ven een droeve samenzang in voor de overledene. Inmiddels verzamelden de genodigden zich op de begraafplaats. Vele vooraanstaanden uit het industriële leven, directeuren van de binnen- en buitenlandse fabrieken van Philips en Van grote bedrijven te Eindhoven, deken H. Heezemans. als vertegenwoordiger Van mgr. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, prof. Holst, wetenschappelijk ad viseur der Philips' bedrijven, prof. Hal- bertsma, dr. Fentener van Vlissingen, de directeur-generaal der PTT, de heer L. Neher, ir. Z. Fetter, directeur-generaal van de arbeid, en de Commissaris van de Koninging in Friesland, mr. H. Lint- Horst Homan, waren daar eveneens aan wezig. Toen het stoffelijk overschot de be graafplaats werd binnengedragen, zette het Philips' muziekcorps het „Wilt heden nu treden" in. Achter de dode volgden mevr. Philips—de Jong en haar zoon, ir Frits Philips, en de verdere naaste verwanten. In de stoet volgden voorts minister dr. J. P. v. d. Brink als vertegenwoordi ger van de regering, dr. F. A. de Graaff, secretaris van Prins Bcrnhard, die na mens de Koningin en Prins Bernhard een kras op het graf legde. Verder waren aanwezig ir. De Groot als vertegenwoordige van het ministerie van O.. K. en W., de secretaris-generaal van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. v Rhijn namens minister Joekes, de rector-mag- nificus van De Economische Hogeschool te Rotterdam, prof.dr. Witteveen, prof. dr. J. E. de Quay, commissaris van de Koningin in Noord-Holland, burgemees ter en wethouders van Eindhoven, de leden van de Raad van Bestuur, depu taties van de gepensionneerden en leden van de personeelsraad en van de hoofd staf. Nadat het stoffelijk overschot in het graf was neergelaten, dankte ir. F. Philips voor de belangstelling bij de. begrafenis en tijdens de ziekte aan zijn vader bewezen. In roerend eenvoudige woorden richtte hij zich daarna tot zijn overleden vader, die hij een onvervangbaar en voortref felijk vader voor de familie en een meest charmante grootvader voor zijn kleinkinderen noemde. „Uit naam van moeder kan ik U maar weinig zeggen", aldus spreker, „alleen dat wij, kinderen, dankbaar zijn dat gij haar zo gelukkig hebt gemaakt". Namer-s de medewerkers van Anton Philips zei hij dat deze hem node zagen gaan en dat Anton Philips voor hen steeds een inspirerende maar levend voorbeeld zou blijven. Hij dankte voor de hulp die hij steeds had verleerd waar hij maar kon helpen. „Lieve va der, beste ouwe baas, rust in vrede. Het is een troost voor ons te weten, dat gij wordt opgenomen in Gods vaderarmen en daar een heerlijkheid tegemoet gaat, die alle verstand te boven gaat. Dag Vader." Met deze woorden besloot F. Philips zijn toespraak die velen tot tra nen toe roerde. (Ongecorrigeerd) Enige tijd geleden heeft het parket uit Amsterdam een onderzoek ingesteld in het bedrijf van de N.V. Metallic te Hilversum, zulks na aangifte door de N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven. Enkele maanden later, on geveer zes weken geleden, liet Philips onverwacht beslag leggen op de bank en girorekening en de verdere bezittin gen van de Metallic in afwachting van een schadeproces van anderhalf millioen gulden. De directie van Metallic teken de onmiddellijk protest aan en eiste in kort geding opheffing van het beslag. Voor de N.V, Metallic traden als raads man op mr. H. van Krimpen en mr. J. Roelse, voor de N.V. Philips mr. F. Ba ron van der Feitz en mr. H. J. Sluyter. De president van de Amsterdamse rechtbank, voor wie deze zaak diende, heeft thans uitspraak gedaan en bevo len het gelegde beslag onmiddellijk op te heffen. Daardoor is het de Metallic Industry mogelijk geworden de bouw van een groot nieuw fabriekspand op de grens van Hilversum en Loosdrecht verder te verwezenlijken. 1 - - iiAvrobfiffnn ziaIz onti het aannemelijk, dat wü in het jaar 1951 niet of niet ver boven de normale i'/i pet. zullen uitkomen. Het lijkt derhalve doelmatig, de jaren 1952, 1953 en 1954 te nota betreffende de productiviteit belasten met de extra-verhoging van ca. dr Pe minister zonder portefeuille prof. M. Albregts en de minister van sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. dr. W. Drees hebben de Tweede Kamer een in Nederland" aangeboden.. De genoemde ministers schrijven in de nota o.m., dat het, teneinde aan de be moeiingen van de regering en de acti viteit van het bedrijfsleven inzake de productiviteitsbevordering een duidelij ke inhoud te geven, gewenst is een meer concrete doelstelling te formuleren. Het blijkt, zo delen de ministers ver der o.m. mede, dat de jaarlijkse stijging van de arbeidsproductiviteit van vier en een half procent, die als „normaal" voor de na-oorlogse periode wordt beschouwd, onvoldoende is om onze economie, ge neven de bevolkingsaanwas en de defen sie-inspanning, in evenwicht te brengen. ®en dergelijke jaarlijkse stijging zal, bij !*et huidige niveau van consumptie en 'Ivestering, een betalingsbalanstekort 'ïten bestaan, dat, wat de orde van Srootte betreft, op bijna een milliard of vijf procent van het nationale inkomen kan worden gesteld. Een betalingsbalanstekort van 5 pet. Van het nationale inkomen kan wor den overwonnen door een product!- viteitsverhoging van 10 pet. Dit cijfer geeft een minimum aan in die zin, dat, ,ndien de binnenlandse bestedingen eer zouden stijgen dan met de ver- n erstellingen overeenkomt, of indien p erkloosheid zou ontstaan, het ver eiste percentage hoger ligt. Voorts zó in „„f" herinnerd, dat de genoemde W!n extra-verhoging is, die bo- y?n 5* "onnale jaarlijkse stijging va» pet* uitgaat. VP™*** extra-productiviteitsver- ïf i-ÜLJa r" ,n één Jaar worden ge realiseerd. Een verdeling over een drie tal jaren komt Waarschijnlijk het meest in aanmerking. Dit houdt dus in, dat in de drie eerstkomende jaren een produc tiviteitsverhoging van i'i ca.3l- - ca. 8 pet. wordt aangevraagd. Schattingen van het Centraal Plan Bureau maken Advertentie Naargeestig* gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig, bs- 314 pet., zodat voor elk dier jaren een verhoging van de arbeidsproductiviteit met bijna 8 pet. wordt gevergd. De nog resterende maanden van het jaar 1951 kunnen dan als aanloopperiode worden gezien. Op deze wijze kan de producti viteitsverhoging bijdragen in het totaie regeringsprogramma, waardoor het be- talingsbalanstckort zal zijn geëlimineerd en het uitgangspunt voor een verdere stijging van de welvaart zal zijn ge vormd door het voorhanden zijn van een efficiënt productie-apparaat, opgewas sen tegen de buitenlandse concurrentie en van voldoende capaciteit om de grote quanta goederen te exporteren, die de basis van die welvaart moeten vormen. De hier geschetste cijfers dienen uiter aard slechts om de gedachten te bepalen, en om de ordl van grootte van het probleem aan te geven De mogelijkheid is immers allerminst uitgesloten dat i de uit voering van het productiviteitsprogramma onverwachte weerstanden voordoen in dat geval dient de extra-product.yiWiUverho- ging over een groter aantal jaren dHetVbedre1ken van de jaarlijkse verhoging van de arbeidsproductiviteit Kan volgt worden gegroepeerd: Ten eerste: de verbetering van net nomische klimaat, teneinde zo gunstig - gelijke voorwaarden te scheppen voor ae ontplooiing van het productiviteitsstreven van de ondernemer. Dit doel kan o.m. woi- den bereikt door een prijspolitiek en een kartelbeleid die er op gericht zijn een ge zonde concurrentie te bevorderen en door de handhaving en verdere doorvoering van de liberalisatie van het handelsverkeer met het buitenland. Ten tweede: een versnelde activering van de produetiviteitsreserve, welke in de inter ne en de externe organisatie van het be drijfsleven is gelegen. Dit geschiedt o.m. door propagering van de organisatiegedach te in ruimere zin, door verbreiding van kennis van organisatiemethoden en door overleg met de desbetreffende ondernemevst. Ten slotteHet versterken van het produc- tivit'eitselement in het sociale beleid. Dit houdt in de bevordering van tariefbeloning, van waarderingstoeslagon en van werkclassi- ficatie, teneinde langs deze weg en op an dere wijzen de nivellering in de beloning op verantwoorde wijze te verminderen. De ministers besluiten hun nota met er op te wijzen dat de jeugd van thans weer de overtuiging zal moeten veroveren, dat haar toekomst niet uitsluitend behoeft te liggen in werelddelen ver af maar ook kan gevonden worden op de vaderlandse grond dichtbij. Zeker, zo zeggen zij, het is be grijpelijk dat onder de middelen om aan de jeugd arbeid te verschaffen ook emigratie behoort. Daarnaast geldt evenwel het woord van een na de eerste wereldoorlog jong gestorven dichter: „Delven wij waar wij staan, want waar wij staan is Klondykc". Dc groei der bevolking behoeft geen re den te zijn voor een sombere toekomstvisie indien deze groei juist een aansporing te meer vormt om te bewerkstelligen dat de voorwaarden worden begunstigd om Neder lands plaats in het bestel der volken te behouden en te versterken. Advertentie (Van onze luchtvaartmedewerker) u velen vam ons, om dure kolen te sparen, 's avonds in de kou zitten, denken we onwillekeurig nog wel eens aan de hongerwinter. En wie aan de honger winter denkt, hoort in gedachten het'geronk van de laag vliegende „voedselvliegtuigen", die ons in het voorjaar van 1945 de eerste voedselpakketten kwamen brengen! In een van de vliegtuigen, die op die gedenkwaardige dagen boven de Nederlandse steden vlogen en die zo kwistig met het voedsel strooiden, zat Wing Commander Captain Le Good. Hij vloog recht op de rode merkbakens af, die de mensen van de voedselorganisatie op de vlieg velden hadden uitgezet en pal boven het grote witte kruis in het midden van het vliegveld opende hij de deuren van het bommenruim. -In plaats van bommen kwam er echter een lading thee, chocolade, gedroogde melk en allerlei andere heerlijkheden naar beneden, die zorgvuldig werd bijeen gezocht en die de voorbode bleek te zijn van be tere tijden. 5? 5? Buiten het vliegveld en in de steden op de daken van de huizen zaten de mensen, die zó hard juichten, dat het motorgeronk bijna overstemd werd. Of Captain Le Good, die toen op nog geen 60 meter hoogte boven het Hollandse Een felle critiek op de Middenstands- politiek van de regering op het spelletje om de belastingschroef steeds klemmen der aan te draaien bij de Middenstand, werd geuit door de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Schil derspatroons „St. Lucas", de heer H. Kok, in zijn rede tijdens het najaarscon gres van de Bond, dat gistermorgen te Amsterdam werd geopend. Meer dan honderd katholieke schil derspatroons uit de afdelingsbesturen van Nederland waren te gast in Amster dam, waar op een twee-daags congres de belangen van het schildersvak wor den besproken. Dat dit niet in bedekte termen geschiedt, bleek uit de rede van de Bondsvoorzitter, die de Midden standspolitiek! van de regering duidelijk en fel-gekleurd uit de doeken deed en die in een scherpe critiek zijn misnoe gen te kennen gaf over de gang van za ken, die de Middenstand en in het bij zonder de schildersstand steeds meer in een hoek drijft. .Stelselmatig heeft men de laatste ja ren onze reserves weggehaald", aldus de voorzitter. „Deze kunnen wij nu weer gaan opnemen in de vorm van credie- ten". Dit is slechts als het oppoetsen van de doffe en lelijke kant van de me daille, want in de keerzijde blijft onuit wisbaar de hoge belastingdruk geponst. „Maar het spel, om die belasting- schroef op de bedrijven steeds meer aan te draaien, kan niet eeuwig duren", al Advertentie dus spr. Duizenden schilders zien met angst en vreze de winter tegemoet, om dat het seizoenkarakter van het bedrijf noopt om financiën over te sparen voor de winterperiode, hetgeen de hoge omzet belasting, de loonbelasting, de sociale lasten en de winstbelasting momenteel absoluut onmogelijk maken. „Het komt thans op practische daden aan om ons moeilijk bedrijf op gang de houden. Wij hebben er dik en dik genoeg van", be klemtoonde de voorzitter zijn betoog. „En ik zou de regering willen toeroepen: Maak geen ongelukken in het bedrijfs leven!" Voorts wees spr. op enkele punten, die verlichting in de zorgen van het bedrijf zouden kunnen brengen en becritiseerde hij de „ongebonden" concurrentie, die toelaat om tegen abnormaal lage prijzen voor schilderwerk in te schrijven, waar onder het vak te lijden heeft. Op het belang van de middenstands centrale wijzend drong spr. aan op een nauwe samenwerking onderling want „een hechte middenstandsorganisatie kan grote invloed uitoefenen op het ten goede keren van de middenstandspoli tiek. Daarom bouwen wij thans een krachtige Nederlandse Vakcentrale, om op te komen voor onze rechten. Nu is het de tijd. Het heeft ons geld genoeg gekost!", aldus de heer Kok. De geestelijk adviseur van „St. Lucas", pater L. Engelbregt O.F.M., nam de ernst van de zaak onder de loupe en wees op de saamhorigheid in het bedrijfs leven, die hij de voornaamste voorwaarde noemde voor het bereiken van het ge zamenlijke doel. „De middenstand zal een eenheid moeten uitmaken" aldus spr. „wil zij opgewassen kunnen zijn tegen de tè ver doorgevoerde nationa lisatie en socialisatie. Denkt U bij dit algemeen belang niet te veel aan uw persoonlijk belang en ziet ons devies: „Ik waeck in eigen saeck" niet uitslui tend voor Uzelf maar voor het belang van uw gehele stand". Vijf Nederlandse Vrijwilligers, die deel hebben genomen aan de strijd op Korea, zijn vanmorgen in Sydney aangekomen. Het zijn gedemobiliseerde militairen van het oorspronkelijke Nederlandse deta chement Verenigde Naties, dat vorig jaar October naar Korea vertrok. Vijftien andere Nederlanders, die ook deel uit maakten van het Korea-detachement, zullen volgende week als immigranten in Sydney aankomen. Wan onze correspondent) m£S het dochtertje van de burge- JonV u Van Nieuweschans, Marijke dc nen r°od-wit-blauwe lint, gespan- doo 4"ss?n twee vlaggestokken, had trU(IrL pt reed de trein uit Weener soha™®0rg,n de spoorbrug bij Nieuwe- w(™Jer en was officieel de spoor- ïdinS met Duitsland via hrpltiï 8 hersteld. Na een onder- deze h Van meer dan zes jaar was aan ui* handicap een einde gekomen en zowel Was hierover feestvreugde ,n Nieuweschans als in Weener „f, aan beide zijden van de grens be- men volkomen, dat deze verbinding ...J"18cbatbare waarde is voor de'wel- Aiiu Va." beide landen. Voorlopig betreft "°C slechts het goederenver- er, doch men heeft alle hoop bur gemeester De Jong van Nieuweschans heeft er in zijn rede nog eens op gewe zen dat binnen niet te lange tijd ook het personenvervoer via deze lijn weer mogelijk zal zijn. Vele Nederlandse en Duitse genodig den, onder wie verschillende burge meesters uit naburige plaatsen en ver- tegenwoordigers uit handels- en indus triekringen, waren getuige van dit plechtig moment op de spoorbrug over de Westerwoldse A. Toen stapten ook zij in de trein. Met een wagon vol autoriteiten, onder wie de wnd. Regie- rungsprasident Schmeisser, reed het gezelschap naar het station Nieuwe schans. Hier verwelkomde de burge meester alle genodigden. Nadien reisde het gezelschap terug naar Weener, waar in hotel Rheiderland opnieuw door ver schillende woordvoerders werd betoogd, dat de herstelde verbinding van grote betekenis was voor de industrie, zowel in Duitsland, als in Oostelijk Groningen. De wnd. Regierungsprasident Schmeis ser sprak op deze bijeenkomst o.m. DE RUSSEN KOMEN VER TALING i FRANS VAN OLDENBURG ERMKB „Maar hoe kunnen ze kinderen op- nemen millioenen en milhoenen er op sluiten en jaren gevangen houden? Het gewekt aan deel. En waarom? Kom. is ontzettend! Waarom doen ze dat?" Llda- ze§ me eeIlsf waarom? „Waarom?" herhaalde Nicolas met »Ik weet het met Nicolas." een glimlach. „Waarom? Wat een vreem- »Zie je nu wel! En toch vraag je, dc vraag. De mensen hier vragen altiid waarom ze me opsloten, toen ik een waarom. Ik zal je eens wat zeigen: stel, kleme jongen was en waarom ze me ja- ei- een paar dronkaarde ie h1.i„ h.n- ren in de gevangenis hielden, en hon- nen komen aUes kort l klefn sïaaniê derdduizenden zoals ik. Wat is mijn man vermoorden, jou onteren, en dan verspilde jeugd in vergelijking met wat ook nog de ramen inslaan, voor ze weg- e>' »u gebeurt? Het laat me steenkoud, „M zit ip daar te huilen en vnae waarom ik in de gevangenis zat." je je af waaróm. Waarom deden ze het? W'mi "'diiidpfV't' antyf00r(?,eIl - Fn zii die het deden, gaan terug naar ??.u: Ik trachtte duidelijk te maken, dat deugena naar me. „Ja. Lida, waarom? F"-21-1, „V„nen eens soel uit en als ze Hitier de schuld, van alles was, maar tehuis, een nieuw gezin voortkomen uit ons twee dakloze wezen." En er vloog een glimlach over zijn gezicht. „En wii je leven, Nicolas, en kinderen hebben?" „Ja, inderdaad. Ik heb toch nog hele maal niet geleefd. Ik heb alles van het leven in het kamp geleerd. Toen ik zag, dat het mogelijk is om een gezin en kinderen en een vrouw van jezelf in je eigen huis te hebben, dacht ik onmid dellijk, dat ik zo zou willen leven. Waarom?" en hij glimlachte even on- huis. slapen eens goed uit. en als ze i „mr/Ion nphnrvn 70 Pr r» vapp in it-uicto, "ici wakker" worden, hebben ze er 'n vage ^icoias nier een ernstig hoofdschudden, waKKer yvy denken bii zich- weigerde dit aan te nemen, herinnering aan, en aenxen dij zien Neen_ Lida" zei hij Vandaag is zelf: tja, waarom deden we dat nu. En het Hiüer maar morgen zal het iemand omdat er men- niemand weet bet waarom bet^ge- anders zijn En altijd enUniemInd had er enig voordeel van." sen__zijn, die het zo hebben willen." „Het mensdom is slecht", zei ik. „Dat is allemaal goed en wel. Nicolas, iiOi neen!" en Nicolas maakte met de maar dit zijn particuliere aangelegen- hand een gebaar als om een oude, at- heden tussen individuele personen, wel- tandse leugen weg te vagen. „De men- ke door de staat gestraft worden. Maar sen zjjn njet siecht, maar het zijn alleen de staat kan niet volgens dergelijke maar mensen. Noch goed, noch slecht, maatstaven beoordeeld worden. De staat En Wat verwacht je van hen, van die is geen dronkaard en ook geen weerloze arme dwazen? Ze kunnen niet anders vrouw." zijn. Ze zijn, zoals ze zijn. Enkel maai De staat Dat is precies hetzelfde, mensen", en Nicolas spreidde zijn han- Ooic de staat zijn mensen, alleen mogen den uit in een hopeloos gebaar, daar hij ze meer. Luister nu eens," zei Nicolas zag, dat ik hem met begreep. „Hun leven geduldig en ernstig, als trachtte hij iets is te kort; dat is de tout. Zie je, ais ze heel eenvoudigs aan een dom kind uit langer konden leven, n tweehonderd te leggen, „er zijn staten, die rijk zijn, jaar of zo, dan zouden ze misschien Dij en ze hebben in vrede geleefd en zou- machte zijn om in te zien, welke dingen den hebben kunnen doorgaan met in er op deze wereld de moeite waard zijn vrede te leven, ja, konden het misschien en welke met. Maar wat kun je er aan zelfs nog beter hebben, maar neen, ze doen? Voordat iemand tijd heeft om wilden oorlog, dus lieten ze de mensen, eens behoorlijk om zich heen te kijken, die hen daarbij wilden helpen, aan de macht komen en ze brachten oorlog over het land. En de andere staten, hun buren, hebben ook dezelfde soort men sen gekozen om zich als staat behoorlijk te verdedigen. .En honderdduizenden mensen zijn gedood, verminkt, boerde rijen verbrand, vee geslacht, en waar voor? Waarom? En toch is het altijd zo geweest. Kijk nu eens naar de wereld! Heeft iemand daar enig voordeel van? Wordt iemand er beter door? En toch is alles al voorbij en is het tijd om te sterven." Een poosje zwegen we beiden. Toen begon Nicolas over een ander onder werp. „Nicolas", vroeg ik, alsof ik zijn vraag niet gehoord had, „waarom kwam je me opzoeken? Hoe kwam je hier?" „Ze vertelden me in het dorp, dat er een van de onzen in dit huis hier was. Een vrouw, die Russisch sprak. En ik liep eens binnen voor een praatje." Hm, dus ik ben „een van de onzen", dacht ik en voegde er toen hardop aan toe: „Ijc ben blij, dat je gekomen bent. Kom nog eens terug; iedere dag als ie wilt." „Zolang ik in het dorp ben, zai ik iedere dag komen." Toen stond Nicolas op, gaf me zijn hand, trok zijn pet zo mogelijk nog die per in zijn ogen en ging heeri, terwijl ik terug ging naar mijn werk. Bij het doorkijken van de aantekenin gen, welke de grondslag vormen van dit boek, om na te zien, wat er na Nico las' bezoek die dag verder nog gebeurde, vond ik de nogal geheimzinnige nota: „De gebruikelijke huiselijke intriges. En toen herinnerde ik me alles weer. We maakten in die tijd gewoonlijk de hele dag ruzie. Ruzie is misschien niet het juiste woord, want het was een ruzie, die nooit „uitbrak", maar enkel vlak onder het oppervlak ziedde, als lava in een vulkaan. Ieder koesterde de een of andere wrok tegen de andet; „Ik ben nu sergeant. Zoveel promotie ieder klaagde over deander, maar nooit wist ik te maken. Misschien zai ik niet sneuvelen, en dan zal ik naar Rusland terug gaan. Ik heb geen familie en geen tehuis, maar misschien zal ik een meisje vinden, dat ook geen tehuis, ook geen familie heeft; en dan zal er een nieuw in diens gezicht, steeds achter zijn rug. We intrigeerden tegen elkaar, en ik werd er handiger in dan ik ooit eerder had behoeven te zijn. (Worrdt vervolgd). land vloog, dit ge juich ook gehoord heeft, weten we niet. Blijkbaar heeft het enthou siasme van de be volking hem wel getroffen, want nog geen jaar la\er kwam hij terug. Nu niet als R.A.F.-officier, maar als gezag voerder van de K.L.M. Dat was in het prille voor jaar van 1946, toen de vernielde start banen op Schiphol nauwelijks hersteld waren en een aan tal in der haast omgebouwde Da kota -en Skymas- ter-transport vlieg tuigen, gekocht van het Amerikaanse leger, voor de K. L, Captain H. J. F. Le Good als Jooddropper" met het kruis van verdienste van de Australische Luchtmacht en twee R. A. F.-onderscheidingen, de D. S. O. en het D. F. C. (Dis tinguished Service Order en Distinguished Flying Cross). M. de verbindingen lussen de Europese steden zouden on derhouden. Captain Le Good wa§ een van de eersten, die de burgerpassagiers naar hun plaats van bestemming zou brengen. Tenslotte was hij in Europa geen onbekende! Als Wing-Commander van een „Pathfinder" Squadron, die de vloot van bommenwerpers vooraf ging, kende hij dit deel van de wereld op zijn duimpje. Zelfs in de donkerste nacht wist hij de gekleurde fakkels zo goed neer te planten, dat de bommen werpers hun doel niet misten! Direct na de capitulatie hielp zijn Squadron ook mee om de geallieerde krijgsgevangenen in Duitsland weer naar hun vaderland terug te brengen. Meer dan duizend vliegtuigen waren hiermede in de weer. Per dag werden ongeveer 40.000 man naar het Britse eiland overgebracht en na precies tien dagen waren de kampen leeg! In de loop van het jaar 1946, toen de Indië-route weer werd geopend, werd Captain Le Good gezagvoerder op de Indië-vliegtuigen: eerst op de Sky- master en later op de Lockheed Con stellation. Meer dan vijf jaren lang heeft hij nu de K. L. M. trouw gediend, zonder dat de aan zijn zorg toever trouwde vliegtuigen één ongeval over kwam en ook zonder zelf grote avontu ren tè beleven. Zijn grote avontuur be gint nu, want Captain Le Good gaat de K. L. M.-dienst verlaten. Hij wordt far mer in Australië! „Twintig jaar vliegen is meer dan genoeg", meent hij, „en als je in die twintig jaren meer dan 16.000 uren in de lucht bent geweest waarvan 7000 uur in een K.L.M.-vliegtuig en in to taal meer dan 80 verschillende vlieg tuigtypen hebt bevlogen, dan wordt het tijd om er mee uit te scheiden en een baan op de grond te zoeken!" Captain Le Good is niet de eerste K.L.M.-gezagvoerder, die het in een ver land met een farm gaat proberen. Maar hij is wel de enige K.L.M.-vlieger, die ons. nu al weer zes jaar geleden, voor de hongerdood behoedde. Daar zijn wc hem nog steeds dankbaar voor! Advertentie Prof. dr. A. Albregts, minister zonder por tefeuille, heeft Dinsdag in de Witte So ciëteit te Den Haag de productiviteitsdag van het Nederlands Verkeerslnstituut met een korte rede geopend. Prof. Albregts schetste hierbij het grote belang van de verkeerssector voor de productiviteit, door de opvoering waarvan een oplossing kan worden gevonden voor de moeilijkheden van het ogenblik. Het verkeer verbindt de eco nomische activiteiten aan elkaar. De inefficiency van het verkeersapparaat wreekt zich op velerlei plaatsen. De invloed hiervan is echter moeilijk aan te wijzen. Wel staat vast, dat het verkeer van invloed is op de arbeidsverdeling tussen de be drijven. Prof. Albregts heeft verder nog betdogd, dat het verkeer een stimulans kan zijn voor de ontplooiing van de Nederlandse volks huishouding. „De plaats van Nederland in de wereld", aldus de minister, „hangt voor een groot gedeelte af van onze deelname in het we reldverkeer" Prof. J. Tinbergen hield vervolgens een inleiding over de vraag hoe de verkeers sector een bijdrage zou kunnen leveren tot verhoging van de productiviteit. De produc tie wordt op het ogenblik beheerst door gebrek aan kapitaal en aan energie. Des ondanks is de productiviteit de laatste jaren in ons land verhoogd en wel in een tempo als nog nooit tevoren. Naast dit verheu gende feit is er ook, vooral door de sa menwerking met de vakbeweging, begrip voor het probleem ontstaan. In de toekomst zal het verkeer echter voor zware opgaven gesteld worden. Het zal er o.a. in moeten slagen een zo zuinig moge- Hik gebruik te maken van twee factoren kapitaal en energie die slechts schaars aanwezig zijn. Voor de landseconomie Is het van uitermate groot belang, dat door het verkeer zo min mogelijk gebruik wordt gemaakt van energie. Het zou volgens prof. Tinbergen beter zijn om b.v. benzine uit te sparen dan chauffeurs. Het gebruik van het materiaal, dat nu eenmaal zeer kapitaals-intensief is, moet zo zuinig mogelijk geschieden, b.v. door een snellere omloop, minder rusttijden en min der halflege ritten. Tenslotte heeft prof. Tinbergen nog ge pleit voor standaardisatie van vervoermid delen. Op de productiviteitsdag van het Ne derlands Verkeersinstituuf heeft dr. A. M. Groot gistermiddag gesproken over de bijdragen, die de verkeerssector kan leveren tot verhoging van de productivi teit. Hij pleitte vooral voor een grotere verantwoordelijkheid,, zelfstandigheid en bevoegdheid van de regionale leiders en de onder hen ressorterende krachten, zo als dat b.v. in Amerika het geval is. Dn zou een gunstige invloed kunnen hebben op de productiviteit in de bedrijven. Hiervoor is echter allereerst nodig, dat de elementaire kennis van werkrege- ling, transportmethoden, methoden van laden en lossen en wat dies meer zij, bij de lagere functionarissen in de trans portbedrijven ontwikkeld wordt. Van de normale gang van zaken en de orga nisatie van het bedrijf moeten zij pre cies op de hoogte zijn. Verder heeft dr. Groot nog gepleit voor een verbetering van de outillage en meer vrijwillige samenwerking tussen de verschillende ondernemingen bij de eindpuntenbehandeling in het goederen vervoer. Dit zou n.L ook ruime moge lijkheden bieden voor besparing. Op het ogenblik wordt in Nederland de eind puntenbehandeling dikwijls te veel ver waarloosd. Ook de standaardisatie of zoals dr. Groot het noemde: „systematische ty- penbeperking", bij de keuze van ver voermiddelen kan belangrijke besparin gen opleveren bij het technische onder houd en bij de revisie. Voorbeelden hiervan zijn thans reeds te vinden bij sommige tramwegmaatschappijen e» hij de Nederlandse Spoorwegen." Advertentie DE ANTlfUN TABLETIEN s De conferencier Josef Baar is Dins dag bij een auto-ongeluk in An- dernach bij Koblenz om het leven ge komen. Zijn vrouw is met een schedel breuk en enkele gebroken ribben in het ziekenhuis te Koblenz opgenomen. Joset Baar, die de leeftijd van 58 jaar bereikte, was met zijn echtgenote in zijn auto van een vacantieverblijf in Zwitserland op terugreis naar Nederland. In Andernacr. kwam zijn auto in botsing met een gro-e vrachtauto. Baar was Wener van ge boorte en woonde sinds 1933 in ons land. Hij heeft vooral bekendheid ge kregen als sneldichter. Vroeger trad hij veel op in de revue's van Rudolf Nelson. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Vandaag wordt te Leuven met grote plechtigheid de honderdste verjaardag herdacht van de geboorte van Kardinaal Mercier. De viering van vandaag geschiedt met «rote luister, in aanwezigheid van de Koning aan wie bij deze gelegenheid het ere'-doctoraat zal worden aangebo den van de Pauselijke nuntius, Kardi naal Van Roey, het diplomatieke corps, de regering en tal van vooraanstaande genodigden. Gedurende de twee daarop volgende dagen vinden er studieverga deringen plaats in 't Instituut, waar een hele reeks filosofen van wereldfaam re feraten zal houden. Intussen heeft het herdenkingscomité als meest passende viering besloten tot de oprichting aan het Hogere Instituut voor Wijsbegeerte te Leuven van een buitengewone leerstoel, genoemd naar de Kardinaal, waar filosofen uit alle landen de resultaten van hun werk zul len kunnen uiteenzetten. Aldus hoopt men bij te dragen tot het oorspronke lijk opzet van de stichter; het Instituut zo nauw mogelijk in contact te brengen met de moderne filosofische stromingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3