Heeft IJmuiden kansen als oliehaven? -Eric de Noorman: DE PR >JS PER WRAKE Woningbouw moet niet te zwart worden bezien Ouders sturen kinderen niet naar school ABDÜSIROO! P.T.T.-personeel als emigrant naar Zuid-Afrika Zware straffen voor militairen r Virginia No. 1 Gunstige ligging als bunkerstation trekt de aandacht De eerste Vara- ÏYV-uitzending Groot aantal nieuwe hotels Zonder tegenslagen brengt 1951 ons boven de 54.000 woningen WAK*!UCHTPUm Mensenredder nam afscheid Wegens aanslag op soldaten Slijkhuis en de douane Chefarine „4" doet wonderen Wij luisteren naar. Uw winkelier bestelde xe telegrafisch voor J WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 PAGINA 5 Niet louter fantasie Tweede deel heel aardig Adjunct-directeur geschorst In verband met malversaties in strafgevangenis Met Marshall-dollccrs Prof. v. d. Brink herdenkt dr. Philips Zijn naam een begrip, waar- op Nederland trots kan zijn TE WEINIG BUSSEN EN TE DUUR Verse t tegen R.I.M. op Schouwen-Duiveland REDE MINISTER I\'T VELD Vier jaar voor Q.V.W.-er F akkers Rond 1300 aanmeldingen buiten eigen bedrijf om Ruzie na drinkpartij Met f 10.000 er van door Wegens diefstal door verbreking Parapluie en schemerlamp zijn niet „vrij" Vrije-tijdsbesteding van ontsnapte gevangenen Serie inbraken en straatroof Min. Staf waarschuwt voor de vijand Militaire last is noodzaak Verscheping verhuis- goed van emigranten Achterstand kan spoedig ingehaald worden "A VIRGINIA IJmuiden Is een zich na de oorlog snej ontwikkelende haven- en industrieplaats. In het bijzonder de industrialisatie trekt op dit moment de aandacht nu Verschillende nieuwe projecten pas gereed gekomen zijn, dan wel in een stadium Van voorbereiding verkeren. Wij denken hier aan Beynes in Beverwijk, aan de Kalkzandsteenfabriek in de Haringhaven, die binnenkort met de productie hoopt te beginnen, aan een Breedband, waar duizenden arbeiders werk zullen vinden, en aan de kleinere bedrijven, die door deze grote industrieën worden aangetrok ken en die alle weer een bron van inkomsten voor grote en kleinere groepen gaan worden. Een gevolg van deze industrialisatie zaj ook zjjn een toenemen van de scheepvaart, niet voor de doorvaart naar Amsterdam, maar steeds meer schepen zullen IJmuiden als doel krijgen, om er grondstoffen te lossen, om er fabrikaten te laden en weg te voeren over de zeeën. Maar zelfs al zou deze te verwachten toeneming in de scheepvaart óp IJmui den er niet zijn, zelfs al zouden de sleephellingen in de Haringhaven straks ook niet geschikt zijn voor coasters, dan nog is IJmuiden een haven, te allen tijde door schepen van welke grootte ook te bereiken, gelegen aan een route, die ook door tal van schepen, die ons land niet tot bestemming heb ben, wordt gebruikt. En het is deze we tenschap, die de vraag heeft doen rijzen of IJmuiden geen kansen heeft als Over- en opslaghaven van olie, nu steeds meer schepen deze brandstof gaan bezigen voor de voeding van hun motoren. Deze gedachte is niet nieuw. De heer J. Spek, directeur van de N.V. Han delmaatschappij „Shamrock" in IJmui den heeft hiermee jarenlang in zijn ge dachten rondgelopen, heeft tekeningen laten maken, waarin zijn gedachten op papier verwezenlijkt werden, maar een beslissing werd niet genomen en zolang mochten ook wij niets van deze plan nen publiceren. Nu er wel een beslis sing gevallen is en helaas is dit een beslissing van „het gaat niet door" menen wij van deze zwijgplicht ont slagen te zijn. Dat de plannen van de heer Spek geen doorgang zullen vinden is niet het gevolg van het feit. dat zij ie fantastisch zijn, maar alleen van de omstandigheden. die de verwezenlij king voor hem in de weg stonden. Toch was er voor ziin plannen veel te zeggen en daarom willen wij hierop wat nader ingaan. De heer Spek zag in zijn gedachten de Bergingshaven voorzien van een ge metselde kade, waar schenen zouden kunnen meren en waar dan vlakbij een aantal olietanks zou worden ge bouwd, zodat de schepen, die de olie aanvoerden voor de opslag hier recht streeks konden lossen, terwijl de sche pen. die de olie als brandstof nodig hadden, deze direct en rechtstreeks uit de tank zouden kunnen betrekken. On getwijfeld zou dit voor Amsterdam een concurrentie betekend hebben, want schepen, die voor de Zaanstreek be stemd zouden zijn, zouden niet naar Amsterdam doorvaren om daar te bun keren. maar IJmuiden verkiezen- Het zelfde zou gelden voor schepen, die op *ee in brandstofgebrek zouden verke- De VARA is gisteravond de televisie- uitzendingen gestart met een program ma waarvan het deel vóór de pauze eentonig, zwaar en bovendien aan de weinig originele kant was. doch waar van het tweede deel zeer in de smaak viel. Willv v. Hemert schreef een kort spelletje 'dat Bert Brugman's poppen theater op frisse en vakkundige wijze in beeld gebracht. Fijne trekjes humor waren verweven in een luchtig geheel Waarin Willy v. Hemert de sfeer van een televisie-start op fantasierijke wijze had Vastgelegd. De afwisselingen in décor en opstelling kwamen telkens juist op tijd en de camera-belichting voldeed. Wij kunnen ons voorstellen dat een fa milie. in het gelukkige bezit van een televisietoestel, het moderne sprookje van dr twee camera's met plezier ge bigd heeft. Het was zonder pretentie. Zeker, maar het slaagde volkomen als heerlijke ontspanning na de ..diepgang" Van het eerste deel. Dat eerste en meest officiële deel bracht Willem van Cappellen en FéSia- fone al mijmerend over de VAKA-ge- schiedenis. Mr. Burger bewandelde de zelfde paden en dr. Garmt Stuiveling ging hem in litteraire richting min cf na. Voeg er de film bet w?A"familiefeest bij en u hebt een ,.br.°gramma van historisch-propn- SS>che waarde, dat mede door de weinige afwisseling taai werd. Nel Oo?t- W^'amerend in een televisie-flits gedurende een tiental minuten, is te an,?S Sezi°n de verwachtingen en de m- stellig van de toeschouwer, te kort echter om ten volle te kunnen génieten van de voortreffelijke voordrachtskunst. Het deela schommelde vóór de nauze geregeld, doch was voldoende scherp. Als omroepster en omroeper fungeer den resp. Jo Allema en Evert Garretse. De uitzendingen van gisteravond Werden begonnen met een herdenking van dr. Philips door minister J. v. d Brink. Het onderzoek naar de malversaties in de strafgevangenis te Leeuwarden ge- Mèegd duurt nog voort. Hangende dit 01derzoek is de adjunct-directeur van de afdeling Arbeid in de Leeuwarder strafgevangenis de 60-jarige V., ge- Schorst. Twee andere personen, de werk meester van de timmermanswerkplaats in deze gevangenis M. S. en de opzichter dij de Rijksgebouwendienst E. v. K. be vinden zich nog steeds in arrest. Aan genomen wordt, dat de knoeierij met materialen en de werktijden en diensten van de gevangenen in de duizenden gul dens loopt. ren en voor het steeds toenemende aan tal motortrawlers zou een prima ac commodatie worden geschapen, die te vens ruimte zou brengen in de Vissers haven, waar nu de oliebootjes de drukte komen vergroten. Dit zijn slechts enkele voorbeelden en mogelijkheden, welke in een over- en opsiaghavcn voor olie in IJmuiden ge legen zijn. Dc Bergingshaven zou hier bij zonder goed geschikt voor zijn, omdat hij buiten de sluizen ligt, zodat geen tijd verloren gaat met het schutten van het schip naar binnen en later weer naar buiten. Bovendien ligt de haven buiten de vaarroute, zodat het scheepvaartver keer geen hinder ondervinden zou van daar gemeerde schepen. Een nadeel .zou ongetwijfeld zijn het verschil tussen eb en vloed, maar geldt dat niet in even grote mate voor cfe Visser6haven, waar de schepen desondanks gelost en geladen worden? Natuurlijk is de bouw van een over- en -ojvslaghaven voor olie in IJmuiden hier vrij simplistisch gesteld. Ontegen zeglijk kan men zoiets niet zonder meer. uit de grond stampen en zelfs af gezien van de financiering van een der gelijk project, zijn er tal van factoren, waarmee rekening gehouden dient te worden. Zo moet het zeer de vraag wor den geacht of „Defensie" hieraan zijn goedkeuring zou geven. Er schijnt nog een soort „Kringen-wetie" te bestaan, dat de bouw van opstallen binnen een bepaalde kring rondom militaire verde digingswerken onmogelijk of althans zeer moeilijk maakt. De ligging van de Bergingshaven vlak bij het fort is in dat geval zeker geen voordeel. Daarnaast mag men niet vergeten, dat hier getornd zou worden aan een groot Amsterdam's belang en zonder nu een al of niet vermeende rivaliteit tussen de plaatsen aan de uiteinden van het Noord zeekanaal in het geding te brengen, mag men toch aannemen, dat Amsterdam zich niet de kaas van zijn brood zal laten eten. Want allicht zal 'Amsterdam zijn argu menten hebben voor zijn oliehaven en het gaat er du.s alleen maar om, welke beweegredenen het sterkst zijn. Met het vorenstaande wil niet ge poogd worden IJmuiden een opslaghaven voor olie te bezorgen. Maar hieruit mo ge wel blijken, dat dc ontwikkelingsmo gelijkheden voor IJmuiden nog lang niet zijn uitgeput, dat met het voortschrijden van de industrialisatie nieuwe behoef ten zullen ontstaan, maar ook, dat IJmui den in zich de mogelijkheden bergt aan die behoeften te voldoen. De na-oorlogse jaren hebben een ontwikkeling in blik- sem-tempo te zien gegeven, het is niet uitgesloten, dat de vaart er voor de eer ste tijd nog in blijft en misschien zelfs nog meer zal toenemen. Het is een ge ruststellende gedachte, dat „de stad aan de zee" in zijn mogelijkheden nog niet i r» ultgremit. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal waarschijnlijk nog vóór de zomer van 1953 een groot aantal nieuwe hotclprojecten gebouwd kunnen worden met behulp van de 7 millioen aan Marshall-dollars, die be schikbaar gesteld zijn voor de bouw, herbouw of uitbreiding van touristen- hotels. Het ministerie van Economische Zaken heeft een bouwschema opgesteld, waarin allereerst is opgenomen de bouw van een Fries watersporthotel. Dit hotel zal in Grouw gevestigd worden. In Utrecht zal een nieuw hotel gebouwd worden In de onmiddellijke omgeving van het Jaarbeursgebouw. Dit project is uiteraard meer bedoeld om tegemoet te komen aan de belangen van de zaken man. Niet ver van het Arnhemse station zal men kunnen beginnen met de bouw van een hotel van de zgn. middenklasse. Ver der krijgt Vlaardingen een modern ho tel, dat waarschijnlijk gebouwd zal worden aan de nieuwe boulevard langs de Nieuwe Maas. In Kampen komt een hotel tegenover de IJsselbrug. Kleinere projecten zullen worden uit gevoerd in Helmond, waar een bepaald hotel zal worden uitgebreid, in Rotter dam, waar hotel Regina met zesentwin tig kamers zal worden uitgebreid, in Staphorst, Giethoorn, Slenaken, Mid- delburg, Zandvocrt hotel Riche en in Arnhem, waar een kleiner hotel zal kunnen worden uitgebreid. In Wageningen zal het Berghotel her bouwd worden en wel half als hotel en half als bungalow. In een extra-programma van de Ne- derlanase Televisiestichting heeft minis ter Van den Brink Dinsdagavond een ede uitgesproken ter herdenking van dr. A. F. Philips. Dr. Philips, zo zei de minister o.m voelde zich er verantwoordelijk voor, dat de mens niet alleen een werkkring had, waarin hij een belangrijk stuk van zijn leven zou doorbrengen, maar dat hij ook een stuk geluk zou vinden in dit werk. Tekenend is, dat zijn grootste trots er niet in was gelegen, dat het be drijf geleidelijk aan de afzet over de gehele wereld uitbreidde, evenmin in de voortdurend stijgende productie en ook niet in het feit, dat het aantal arbeiders, dat in de Phil ipsbedrijven werkte, voort durend groeide. Zijn grootste trots was er in gelegen, dat in het Philipsbedrijf nimmer een conflict voorkwam zo groot, dat het tot een staking leidde. Steeds heeft hij de sociale functie van de ondernemer als de belangrijkste gezien en dat verklaart voor een zeer belangrijk deel het succes, dat hij bereikte. De naam Philips is niet alleen in Nederland, maar ook naar bui ten een begrip geworden, waarop Ne derland trots kan zijn. Vanmiddag twaalf uur is het perso neel van de N.V. Philips Telecommuni catie voorheen Ned. Seintoestellen Fa briek op het grote plein voor de fabriek samengestroomd om het overlijden van dr. A. F. Philips te herdenken. Het muziekcorps van de Hilversumse politie bracht treurmuziek ten gehore. Nadat een minüut stilte was betracht, sprak de financieel directeur, de heer C, Verhoeff, een herdenkingsreden uit. De leerlingen van de Zierikzeesc scholen, afkomstig uit geheel Westeljjk Schouwen, ongeveer negcI!t'^ 'n ^aal; zijn niet op school verschenen, omdat dc ouders hebben besloten de kinderen thuis te houden. Zij zijn ™stbeslote„ hun kinderen pas naar school te »turen, wanneer er een voldoend aantal bussen beschikbaar is voor het v®r^,°^_r de tariefkwestie met de R.T.M- is ge regeld. Deze tarieven zijn voor dc pus sen verhoogd van f 12 tot f 2- p maand voor het eerste kind- Deze te hoging willen de ouders niet betalen- De ouders van de kinderen, die por fiets naar school gaan, hebben zich soli dair verklaard en hebben eveneens hun kinderen thuisgehouden. Op Schouwen- Duiveland beschouwt men een en ander als een groeiend verzet tegen de wijze, waarop de Rotterdamse Tramweg- Maatschappij het vervoer op het eiland regelt. De onderwijsautoriteiten staan met hun sympathieën aan de zijde der ou ders. Op een leraarsvergadering in het lyceum van Zierikzee werd besloten één der leraren met de rector naar Den Haag af te vaardigen, teneinde met de chef van de afdeling voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs een be spreking te houden en tevens steun te verzoeken. Het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bereids zijn medewerking toege zegd en stelt pogingen in het werk om een bevredigende oplossing te zoeken in het school-tram-bus-conflict, dat de be langstelling van het gehele eiland Schouwen en Duiveland heeft. Morgen middag komt de vereniging van burge meesters en secretarissen op dit eiland te Zierikzee samen om over deze kwes. tie haar oordeel te geven. m $8 Hovin is de eerste, die zijn zwaard doet neerkomen, doch lenig pareert Ene de slag. Om hen heen rumoert de verbitterde strijd, waarin de getrouwen van de koning het tegen een veel talrijker tegenstander moeten opnemen. Met forse slagen drijft de Noorman de geweldenaar langzaam terug. Zijn gehele herwonnen lichaams kracht zoekt een uitweg in dit laatste gevecht met de geweldenaar. Rustig berekent hij zijn slaaen: want in hem is de ijskoude zekerheid van de scherprechter, die het vonnis gaat voltrekken aan een misdadiger. Hovin vecht met de brute kracht van zijn geweldige spieren en zijn uitvallen komen als donderslagen op Eric s wapen neer. Al is de Noorman in lichaamslengte en spierkracht zijn mindereals zwaard vechter kan Hovin zich geenszins met hem meten. Met spelend gemak ontwijkt hij de aanvallen en in zijn slagen legt hij de trefzekerheid van de ervaren strijder. Daartegen heeft Hovin geen verweer. Slechts een plotselinge verandering in het algemene beeld van de strijd redt hem van de Onmiddellijke ondergang. Hoewel de aanhangers van de koning met Qr°te dapperheid strijden en menig rover en moordenaar op deze plaats zijn gerechte straf ondergaat, toch kunnen zij zich niet handhaven. Door de gangen én de zij deuren komen de snel gewaarschuwde handlangers van de reus de burchtzaal binnen stormen om zich in de strijd te mengen, zodat de mannen van Haifa, Yark en Svit- jold stap voor stap worden teruggedrongen. Drie woestelingen vallen de koning op het lijf en dringen hem. van Hovin weg. De geweldenaar maakt er onmiddellijk gebruik van om zich snel terug te trekken uit het strijdgewoel. Doch nu is het de kleine Yark, die hij op zijn weg vindt. „Laffe beul!" raast Yark, „bang voor de koning, hè? Maar dit goed zwaard hier, kijk er maar eens naar Het ligt in de knuist van een man, van de beste zwaard vechter van het Noorden Meteen beukt hij er op los En tei wijl de strijd met. onverminderde hevigheid voortgaat, naderen door het duister van de nacht de ruiters van koning Langha. Astara is bij hen en haar onaf scheidelijke wolfshonden rennen mee, hijgend, de tong uit de bek. Eric's dringend verzoek om de uiterste spoed te betrachten, heeft bij zijn vriend Langha een willig cor gevonden. Diep over zijn paard gebogen rijdt de koning voorop, de tanden opeen geklemd alsof hij daarmede de onrustige stem in zijn binnenste tot zwijgen wil brengen, die zonder ophouden blijft vragen, of hij nog op tijd zal komen „Er is op het ogenblik in ons volk een stemming om alles W'at op de woning bouw betrekking heeft even zwart tc zien. Misschien heb ik daar zelf een beetje schuld aan. Ik meende goed te doen het Nederlandse volk tc alarmeren en te waarschuwen, dat het mis dreigt te gaan, tenzij wij met elkaar onze schouders er onder zetten. Doch laat men dit goed hegrijpen: Het gaat nog niet mis," aldus sprak Dinsdag minister J. In 't Veld, nadat hij de sleutel van de duizendste na-oorlogse woning te Al melo van burgemeester mr. J. K. Rave- sloot in ontvangst genomen had. En hij vervolgde: Als men de statis tiek van de gereed gekomen woningen ziet, dan is er zelfs reden tot juichen. Maandelijks komen er thans gemiddeld 5000 woningen gereed. En dan rekenen wij de duplexwoningen maar voor één en niet, zoals in Duitsland bijv., voor twee. De eerste acht maanden van dit jaar leverden ons ruim 30.000 voltooide woningen. Komen er geen onvoorziene tegenslagen, dan brengt 1951 ons boven de 54.000 en evenaren wij daarmede de hoogste productie, in het verleden ooit bereikt. Er is maar één weg, die uitkomst biedt: meer kapitaal vormen. En dat is alleen te bereiken door nog grotere be sparingen. Dat is vooral nodig in ver band met onze sterke bevolkingstoene ming. Deze noodzaakt grote bedragen vast te, leggen in woningbouw, scholen bouw en niet in de laatste plaats fa- brieksbouw, om nieuwe werkgelegen heid te scheppen. Wij hebben de prijs daarvoor op te brengen. Er is al iets uitgelekt van een pre mielening. De veronderstelling, dat deze lening een looptijd zal hebben van vijf jaren, is er volkomen naast. Wij zullen uiteraard alles doen wat in ons vermogen ligt om boven het geannonceerde getal van 40.000 wo ningen uit te komen. Dat er aan het eind van het jaar waarschijnlijk niet veel meer dan 40.000 woningen in uitvoering zullen zijn, betekent niet, dat er in 1952 niet belangrijk meer gereed zullen komen. Alles moet er op gezet worden om de gemiddelde bouwtijd is bekorten, het geen ook van invloed is op de bouw kosten. Het perspectief is niet vrolijk, maar ook niet hopeloos. Advertentie Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver zachtende, slijmoplossende, Tijdens een bestuursvergadering, die Dinsdag in Amsterdam werd gehouden heeft het hoofdbestuur van de Konink lijke Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij officieel afscheid ge nomen van schipper Mees Toxopéus, die wegens het. bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst heeft verlaten. Naast de vele onderscheidingen, die Mees Toxopeus reeds bezit, werd hem nu ook de bronzen medaille voor lang durige dienst van de maatschappij met bijbehorend diploma door Jhr- Quarles van Ufford overhandigd- Als een persoonlijk aandenken van het hoofdbestuur ontving de scheidende schipper een zilveren tabakdoos. Korte tijd geleden hebben twee ver tegenwoordigers van de Zuid-Afrikaan se P.T.T. hij het Nederlandse zuster bedrijf de aanmeldingen onderzocht, welke waren binnen gekomen op een oproep om personeel. Dit heeft er in eerste aanleg toe geleid, dat een kleine dertig Nederlandse P-T.T.-employé's om te beginnen een los dienstverband van vjjf jaar in Zuid-Afrlka kunnen aan vaarden. Met hun familieleden, tezamen ongeveer honderd personen, zullen zij 17 November a.s. met de „Zuiderkruis" naar de Unie vertrekken. Een tiental andere werknemers van de P.T.T. ver trekt met de volgende gelegenheid. De behoefte van het Zuid-Afrikaanse bedrijf betrof bij de eerste aanvraag 150 technici op het gebied van telefoon, versterkers, telex, radio enz.; aan be ambten voor het P°staie werk heeft men in de Unie ook behoefte, doch daarbij is men er van uitgegaan, dat de taalmoeilijkheden voor Nederlanders een te grote rol zouden spelen. Later is de aanvraag uitgegroeid tot tweehon derd technici- Hoewel de Nederlandse P.T.T. uiter aard zeer ontriefd zou worden, wan neer zich een grootscheepse emigratie uit het bedrijf zou voltrekken, is het Staatsbedrijf toch om verschillende re denen als intermediair opgetreden. Er meldden zich ruim 200 reflectanten, van wie er 70 binnen de gestelde normen bleken te vallen. Na selectie van Zuid- Afrikaanse zijde en terugtrekken van enkele gegadigden zelf, zijn er tenslotte veertig employé's overgebleven, die overstappen naar de Zuid-Afrikaanse P.T.T. Voor dertig hunner schept het Nederlandse bedrijf, zo zij daar prijs op stéllen, een regeling, waardoor zij be schouwd worden als °P non-actief te zijn voor drie jaar. Een tweede keus uit de aanmeldingen vindt nog plaats. Inmiddels hebben zich bij het bekend worden van mogelijkheden om in Zuid- Afrika te werken ook nog rond 1300 P T.T.-ambtenaren buiten het eigen be drijf om gemeld bij emigratie-instan ties. Hieronder bevinden zich nit t al leen technici, doch ook loket-ambtena ren, bestellers enz. en het gerucht wil, dat er zelfs hele afdelingen willen emi greren. Aan een onderzoek van deze aanmeldingen is men nog niet toe ge komen. Vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst eiste Dins dagmiddag de advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Graven- hage, tegen de vertegenwoordiger O. G. uit Helmond, die als oorlogsvrijwilliger in Indones' in September van het vorig jaar met een revolver op twee soldaten zou hebben geschoten. „Poging tot doodslag" was hem ten laste gelegd en de Krijgsraad te velde had bewezen verklaard dat G. „na koel beraad en rijp overleg met de bedoeling een tweetal soldaten van het leven te beroven, op korte afstand met 'n revol ver op dezen had geschoten". De kogel vloog door de voorruit vah een auto en trof geen doel. De krijgsraad had G. veroordeeld tot een jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. „Alles was gebeurd in een dronken bui", zo vertelde G. ter zitting. Na een zware diensttijd op Makassar had hij in Djakarta oude vrienden ont moet en men was gezamenlijk uitgegaan. Na het drinken van veel bier en jenever was het geheel ontaard in een ïuzie. G. had thuis zijn revolver gehaald, en ge wapend keerde hij terug, met het boven genoemde resultaat. Litfanrark 30 October. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof te 's-Gravenhage eiste Dinsdag in een scherp requisitoir tegen de 22-jarige soldaat G. B. uit Laren en de 22-jarige sergeant-majoor L. van P. uit Blaricum respectievelijk twee jaar en twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek ter zake van diefstal door middel van verbreking en medeplichtig heid hieraan. 22 Januari van dit jaar stal B., aldus de tenlastelegging, uit een geldkist, die Van P. in Batavia onder zijn beheer had, 10.000 gulden, na eerst met mede weten van Van P. deze kist opengebro ken te hebben. De Krijgsraad te Velde veroordeelde beiden enige tijd geleden tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting, en voor Van P. verlaging van rang tot soldaat laagste klasse. Tegen dit vonnis gingen beiden in hoger beroep. „Niet met een dronken hoofd, maar na een lang en weloverwogen plan werd die geldkist door u opengebroken, een staaltje, een beroepsmisdadiger waat- dig", zo zei Dinsdagmiddag de president van het hof tot B. „We leefden in een roes", verdedigde B. zich. „Onze verte ringen waren veel groter dan onze in komsten en we wisten op het laatst niet meer wat we deden." Van P. gaf toe, dat hij in feite de auctor intellectualis was geweest. Uitspraak 30 October. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Posthumus (P.v.d.A.) betreffende vrij stelling van invoerrechten voor de in voer van door de athleet Slijkhuis in het buitenland gewonnen sportprijzen, heeft de minister van Financiën o.a. het vol gende geantwoord: Bij terugkomst van Slijkhuis uit Hel sinki bracht deze mede: een bronzen beeld, voorstellende een hardloper, een glazen vaas met ingeslepen figuur van een hardloper, een kristallen vaas, een parapluie en een schemerlamp, welke naar de verklaring van Slijkhuis als prijzen bij atletiekwedstrijden waren gewonnen. De dienstdoende ambtenaar stelde de eerste twee voorwerpen zonder vordering van rechten ter beschikking van Slijkhuis en deelde mede, dat voor de overige goederen rechten zouden moeten worden betaald. Desgevraagd deelde de ambtenaar mede, dat aan de hand van de door Slijkhuis opgegeven waarde de belasting ongeveer f 150 zou bedragen. Slijkhuis heeft de goederen niet ten invoer aangegeven. Zij zijn thans nog onder douaneverband. Vrijgesteld van invoerrechten zijn: „bekers, medailles, kunstvoorwerpen enz. toegekend aan inwoners van Neder land, hetzij als prijs behaald in wedstrij den in het buitenland, hetzij als beloning voor daden van moed of tóewijding, mits deze voorwerpen in- of opschriften dra gen in deze zin ofwel vergezeld zijn van een certificaat van de autoriteiten, die de voorwerpen hebben uitgereikt". Geen belasting wordt geheven van voorwerpen die slechts een subjectieve ideële waarde hebben, omdat Zij in hoofdzaak dienen als bewijs van in wed strijden behaalde triomphen. Als zodanig kunnen naar de mening van de minister niet worden aangemerkt een (normale) kristallen vaas, een parapluie en een schemerlamp. (van onze correspondent) Nu de laatste van de vier uit de Gro ninger strafgevangenis ontvluchte ge vangenen, de 34-jarige J. J. L. uit Rot terdam, na twee maanden weer in de cel zit hij werd gesnapt bij een po ging tot inbraak te Rijswijk en werd gevonden boven in een pereboom zijn allerlei diefstallen aan het licht ge komen die hij in deze maanden van vrij heid gepleegd heeft, wellicht om aan de kost te komen. De Haagse recherche koesterde n.l. een grote belangstelling voor de recidi vist. L. werd aan de tand gevoeld en hij bekende in Den Haag vier inbraken te hebben gepleegd. Hij stal hierbij ver schillende fototoestellen, geld en juwe len. Op 31 Augustus maakte hij zich verder nog schuldig aan straatroof, door een oude dame haar tasje te ontfutse len. Het onderzoek naar de gestolen goe deren wordt voortgezet. Advertentie IEGËN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Dinsdagavond sprak te Bolsward voor honderden christelijk-historiscne jongeren de minister van Oorlog, ir. C. Staf, over „Nederland en de huidige wereldsituatie". De last, die de defensie op de schou ders van de Nederlandse burgers legt, noemde minister Staf het maximum dat gevraagd kan worden. Het volk drage die last met blijdschap. Wanneer men voor de keuze zou worden gesteld de volgende week te worden gedepor teerd naar Siberië of iedere week een gulden meer te moeten offeren, zou de keus niet moeilijk vallen. De militaire last is noodzaak. Onze troepen moeten geregeld paraat gehouden worden. De vijand komt als een dief in de nacht, zonder enige zichtbare voorbereiding. Het leger is in de huidige omstandighe den een technisch apparaat, dat geregeld moet worden aangepast en vernieuwd. Daarom moeten de herhalingsoefenin gen worden uitgebreid. Tenslotte deed spr. een beroep op de jongeren, om zich aan te melden bij de Nationale Reserve. De jongeren hebben thans de taak al hun krachten in te zetten, teneinde de Christelijke samen leving in stand te houden, aldus spr. Op vragen van het Tweede Kamerlid Peters (K.V.P.) betreffende ernstige stagnatie bij de verscheping van ver- liuisgoed van emigranten naar Austra lië heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord dat er inder daad een achterstand is. Een der oor zaken van deze achterstand is de ruime interpretatie, die emigranten aan het begrip „verhuisgoed" plegen te geven. De emigrant tracht zoveel mogelijk al zijn bezittingen in goederen mede te nemen, dikwijls ook bedri.ifsuitrusting, zoals landbouwmachines, gereedschap pen en in toenemende mate ook hou ten montagewoningen. De normale vrachtlijndiensten van Nederland naar Australië kunnen deze goederen, die eigenlijk niet tot bagage kunnen worden gerekend, niet of in onvoldoende mate verschepen, wat tot gevolg heeft dat dé emigranten deze goederen als bagage met de emigran tenschepen willen medenemen. Zodra ook de „Johan van Oldenbar- neveldt" en „Sibajak" in dc vaart zijn, zal reeds na de eerste reis dier schepen de achterstand ingehaald zijn, indien °.°k de regelmatige Nederlandse vracht- lijndiensten op Australië een rédelijke hoeveelheid ruimte voor het vervoer der betrokken goederen beschikbaar biijven stellen. Op het plein voor de St. Stephanus- kerk aan de Berg en Dalse weg te Nij megen zal Zondag onthuld worden een twee en een halve meter hoog monu ment van Sint Stephanus, de patroon van Nijmegen. Het beeld is vervaardigd door Albert Termote. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 9.4o schoolradio. NCRV: 10.00 muziek, 10.30 prot. pr. JCRO: 11.00 zie ken, 11.45 gram., 12.00 'Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 orgel, 13.35 zang en piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist, 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.25 piano, 16.00 prot. pr., 16.30 banjomuziek, 17.00 jeugd. 17.30 Tussen Dollard en Schelde, 17.50 Vissers in Papualand. 18.00 nieuws. 18.15 gemengd koor, 18.40 Op de stelling, causerie, 18.50 gram., 19.05 prot. pr., 19.20 vocaal ensemble, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.10 gevar. progr., 22.15 buitenlands overz., 22.35 gram., 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.D0 nieuws, 7.15 gynm., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.25 de groenteman. 9.30 gram., 10.30 de ant woordman, 10.45 gram., 10.50 kleuters, 11.00 populaire muziek, 11.45 een leken- praatje over muziek, 12.00 dansorkest, 12.25 In 't spionnetje, 12.33 gram.. 12.50 financieel weekoverz.. 13.00 nieuws, 13.20 orkest, 14.00 vrouw, 14.45 gram., 15 00 zieken, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 jeugd, 17.30 viool en plano, 18.00 nieuws. 18.15 sport. 18.30 amusem.muziek, 18.55 kinderen, 19.00 gesproken brief uit Lon den, 19.10 amusem.muziek, 19.40 Heli con, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20,15 Concertgebouworkest en solist, 21.20 Wat er aan vast zit, discussie, 21.50 Surinaamse volksmuziek, 22.05 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête, 22.35 gram., 22.40 gram., 22.45 voordracht, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 Metro- pole-orkest. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 12.00 lichte muziek. 15.40 orkest concert, 18.20 lichte muziek, 19.30 strijk kwartet, 20.30 balladen en volksliede ren, 22.00 lichte muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 lichte muziek, 12.45 orkestconcert. 15.00 lichte muziek. 15.45 Instrumentaal kwar tet. 17.30 militair orkest, 22.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek. 13.25 sym- phonie-orkest en omroeporkest, 14.15 amusem.muziek, 15.00 lichte muziek. 15.40 dansmuziek, 17.00 kamermuziek, 20 25 omroeporkest en solist, 22.35 lichte muziek, 0.3o dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12 42 balletmuziek, 12.55 balletmuziek, 15.00 Engelse les, 15 15 dansmuziek. 15.40 Franse Jes, 16.00 lichte muziek. 20.00 verzoekprogr. 484 m 12.05 omroeporkest en solist, 17.10 lichte muziek, 22.10 verzoekprogr. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m 12.30 orkestconcert, 13.20 orkest concert, 20.00 orkestconcert. 22.00 lichte muziek. J{m ik CIGAR CTTE S NS 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5