Gemeentelijke snipperdiensten W ilsonsplein naar Culturele daad v Oratoriumvereniging Dramatisch oratorium Jeanne d'Arc Herstel van Proveniershuis vraagt te veel geld Boek- en kantoorboekhandel op Maandagochtend dicht Een echt huis voor 54462 os&isnans „picture dress" f 129.- „Spaarnestad" en politie Hoe spelen de R.K. clubs? Op bezoek bij de 50.000ste fg NAAR: en ziet GEMEENTERAAD VAN HAARLEM IJSBAAN WORDT GEREORGANISEERD Werk vcm Claudel- Honegger maakt diepe indruk Trekking loterij „Marijke Gabardine regenjassen f 94.50 A FINE TRADITION Another Fine Tradition JAARFEEST K.A.B. BESLOTEN DE VLAG OP HET SEMINARIE mm DONDERDAG 11 OCTOBER 1951 PAGINA 2 Te hoge huurprijs? Geen verbetering W agenweg Een ruime 2 persoons wagen. Benzine 1 op 20. Laagste wegenbelasting. Overal aBenten J. Leonard Lang Moeilijkheden nog niet opgelost EX-LANDWACHTER IN HET ONGELIJK GESTELD Echtpaar vrijgesproken van verduistering ONEERLIJKE PENNINGMEESTER Beverwijker veroordeeld tot een jaar v.w. Zuiver wollen SCHINBELER Burgerlijke Stand „HAERLEM" vijftig JAAR Jubileumcommissie gevormd Ruim vierduizend bezoekers bij „Man in de Monnikspij Biljarten SANTPOORT Witte Paters te Sant poort verheugd tchedu*<\jk hjerenmodeza/cen, f geheel nieuw gereorga niseerde zaken met de nieuwste costuum- creatie (it's heavy gabardine) grijs, bruin, groen, blauw CR. HOUTSTR. KL. HOUTSTR. - CEN. CRONJESTR. De Haarlemse gemeenteraad kreeg gistermiddag geen zware agertla at te Werken, maar desondanks waren er verschillende punten, die de gemoede ren nogal geruime tijd bezig hielderj. Dat was onder meer het geval met het voorstel tot wijziging van de winkel sluitingsverordening in die zin, dat de boek- en kantoorboekhandel in Haarlem niet meer op Dinsdagmiddag maar op Maandagochtend gesloten zullen zijn. Na breedvoerige besprekingen kwam het voorstel er door. De heer JANSSEN (Arb.) bleek geen voorstander van die wijziging te zijn. Hij wierp zich op als pleitbezorger van net personeel in dergelijke winkels, dat ten zeerste gebaat zou zijn met een vrije middag op Dinsdag. De heer PRO PER (comm.) volgde hem in zekere mate, maar de heer OTTOLINI (KVP) nam de gelegenheid te baat om een goede lans te breken voor de middenstand, om wier belang per slot van zaken het gehele voorstel draaide. Uit zakelijk oogpunt achtte hij sluiting op Dinsdag middag funest, en daarom zou hij niets liever zien dan dat de verordening in de voorgestelde vorm gewijzigd werd. Mevrouw SCHELTEMA (VVD) bleek al evenzeer sympathiek tegenover het Voorstel van B. en W. te staan. Wethouder HAPPé verklaarde met de grootste overtuiging het voorstel te kunnen verdedigen. De redelijkheid van het verzoek van de boek- en kantoor boekhandelaren stond voor hem vast. Hij bracht daarbij naar voren, dat het geen kwestie is van toepassing van de arbeidswet in verband met de vrije middag van het personeel, maar dat het louter en alleen te doen is om de wet, die bedoeld is om de concurrentie voorwaarden te reguleren. De tegen standers van het voorstel meende de wethouder er op te moeten wijzen, dat zij van deze kwestie geen zwart-wit tekening moesten maken door alleen de voordelen van een „gesloten'' Dins dagmiddag te plaatsen naast de nade len van een „gesloten" Maandagoch tend. Wij mogen met deze summiere weer gave van de besprekingen volstaan. Alles was min of meer een herhaling van de debatten van drie jaar geleden, toen deze kwestie ook reeds aan de or de kwam. Met spitsvondige argumenten wilden voor- en tegenstanders ook gis termiddag hun betogen staven. De heer ALBRECHT (Arb.) bijv. zou tegen het voorstel stemmen om de middenstand tegen zichzelf te beschermen, maar de heer OTTOLINI vond het maar een vreemd geval, dat menige spreker zo graag zijn medeleven uitsprak met de middenstand, doch wanneer het op daden aankwam verstek liet gaan. Hij was trouwens ook van mening, dat hier alleen de vakman kan spreken en dat de buitenstaander zich over deze kwes tie moeilijk een deskundig oordeel kan vormen. Een korte schermutseling met de communistische fractie bracht nog een beetje spanning, maar tenslotte kwam het voorstel toch in stemming. Met 23 tegen 14 stemmen werd het aangeno men. Het voorstel om het perceel Wilsons- plein 9/11 te huren voor de tijd van vijf jaar tegen een prijs van f 4000 per jaar- ging er ook al niet zonder slag of stoot door. Met deze huur wilden B. en W. meer ruimte scheppen voor verschillen de kleine gemeentelijke diensten, maar de heer SCHREURS (KVP) maakte ernstige bezwaren tegen dit voorstel. Doordat Sociale Zaken nu verhuisd is naar de Raamsingel, kan. naar de mening van deze spreker, het Pro veniershuis tot dat doel worden in gericht. Hij achtte het zeer wel mo gelijk. dat het gebouw, ook al zou het niet zo grondig gerestaureerd worden, gebruikt kon worden voor deze snipperdiensten. De financiële toe stand van de gemeente was toch te precair om zo maar' in vijf jaar f 20.000 uit te geven. Bovendien was de heer Schreurs de mening toege daan, dat de gevraagde huurprijs over dreven was, minstens f 1000 te hoog. Hij vroeg zich af, of hier de huurad viescommissie niet kon worden inge schakeld. De heer SPEK (AR) had vrijwel de zelfde bezwaren en wilde wel eens weten, of die 20.000 niet besteed zouden 1 kunnen worden aan herstel van het Pro veniershuis. De heer BETTINK (VVD) formuleerde zijn bezwaren in diezelfde geest en hij bracht bovendien naar voren, dat de inrichting van het perceel aan het Wilsonsplein toch ook weer de nodige kosten zou vragen. Wethouder ANGENENT wees er op, dat de toestand van het Proveniershuis erger is dan men verwacht had. Men mag zich daar niet al te druk bewegen, anders bezwijkt de vloer. De verschillen de diensten zitten momenteel heel erg bekrompen, zodat het huidige voorstel een zekere opluchting kan brengen. De VOORZITTER betwijfelde, of de huur adviescommissie hier bindend kon op treden. Hij meende overigens, dat de huurprijs niet de normale grens, over schrijdt. De heer SCHREURS kon zijn be zwaren nog niet laten varen. Hij zag maar het liefst, dat B. en W. het voor stel terugnamen om dan op korte ter mijn de raad in te lichten over de kos ten van het herstel van het Proveniers huis. Het college bleek niet van zins te zijn op deze suggestie in te gaan. Wethouder HAPPé verklaarde nog, dat het Sociaal Voorlichtingsbureau niet aan de Raamsingel gehuisvest kan worden. B. en W. hebben zich ernstig bezig ge houden met de taak van dit bureau, zo als die steeds meer gegroeid is naast die van Sociale Zaken. Het bleek gewenst, dat de taak van het bureau uitgebreid werd met een sociale taak ten opzichte van het gemeentepersoneel. Daarom moest ook de organisatorische band met Sociale Zaken verbroken worden. De VOORZITTER zeide nog het bijzonder te zullen betreuren, wanneer het voor stel werd weggestemd en de heer SCHREURS vroeg in laatste instantie, of de termijn van vijf jaren niet verkort zou kunnen worden tot drie. Wethouder ANGENENT antwoordde daarop, dat het perceel toch minstens vijf jaar gebruikt zou moeten worden. Met 25 tegen 12 stemmen werd het voorstel tenslotte aangenomen. De heer BETTINK kon zich in prin cipe wel verenigen met de reorganisatie van de ijsbaan, waarmee dan een bedrag van 10.000 gemoeid zou zijn en waar voor een gunstige lening kan worden afgesloten. Hij had echter in de stukken gelezen, dat verplaatsing van de ijsbaan niet onmogelijk was en daarom vroeg hij zich af, of de reorganisatie nog wel zin zou hebben. De heer SPEK (AR) zou gaarne iets meer willen weten over de verhouding tussen de gemeente, de ijsbaan en de ijsvereniging. Bovendien vroeg hij, of de baten van de exploitatie in de gemeente kas terecht kwamen of in de kas van deze vereniging. Wethouder GELUK antwoordde, dat er bepaalde plannen bij Openbare Werken bestaan om de sintelbaan en verdere sportaccommodatie op het terrein van de ijsbaan in te richten. Daaromtrent is echter nog geen overeenstemming be reikt. Overigens zou de uitvoering nog wel enige tijd op zich laten wachten en daarom zou de reorganisatie gerust kun nen worden doorgevoerd. Spreker zette vervolgens de gang van zaken uiteen, vanaf het ogenblik, dat de ijsvereniging noodgedwongen haar terrein aan de ge meente moest verkopen. Een gemeente lijke commissie, waarin ook het bestuur van de ijsvereniging zitting heeft, ex ploiteert nu de ijsbaan. Er is weliswaar een batig saldo geboekt, maar de kosten waren toch nog van dien aard, dat er niet al te veel overbleef, Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. De bestemming van een gedeelte grond achter de Van Zeggelenstraat voor de bouw van een lagere school deed de heer WENSING (C.H.) de opmerking maken, dat hierin ook het advies van de sociograaf ge vraagd had moeten worden. Wethouder GELUK antwoordde, dat B. en W. de zelfde mening warerr toegedaan, maar dat de sociograaf nog maar enkele weken in de gemeente aan het werk was. Het voorstel tot aanvaarding in eigendom van verschillende percelen grond aan de Kievitstraat e.o. bracht een opmerking van de heer VAN VELSEN (K.V.P.), die het wel zonde-geld vond om f 14.500 uit te geven voor de aanleg van een straat, waarover in het geheel nog niet gerept was. Daar was wethouder ANGENENT het mee eens en het college bleek be reid die uitgave voorlopig te schrappen. BIOSCOPEN Rembrandt: Atigelo, 18 j. 2, 4.15, 7 eu 9.15 uur. Palace: Het pad der zonde, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: Het leven van een danseres, 18 j. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Ik zoek vergelding, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Het zwaard in de woestijn, 18 j. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Grenslegiocn" en „Vrouwen in uniform" 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 11 October Concertgebouw: Toneelavond St. Vincen- tiusvereniging, 8 uur. Frans Hals Museum: Haarlems Trio, 8 u. Vrijdag 12 October StadsschouwburgHaagse Comedie met „De Revisor", Geloof en Wetenschap, 8 uur 55 zaken en wilde de verbetering alsnog uitgevoerd zien. De heer VAN VELSEN (K.V.P.) betreurde het huidige voorstel al even zeer, maar opperde een ander plan. De verbetering van de Wagenweg hield vijf punten in. Daaronder was het herstel van het wegdek tussen de lordenstraat en het Plein. Dat alleen zóü een bedrag vragen van f 23000. Het leek hem daarom een oplossing, wanneer dat punt Zou wegvallen, zo dat dan de andere verbeteringen slechts f 13.000 zouden vragen. De heer ALBRECHT (Arb.) tenslotte vond het juist, dat er geen geld werd uitgegeven voor iets wat niet „dermate urgent" was. Hij kwam zo terloops op de woningbouw terecht en hij zou het toejuichen, wanneer de gemeente geld zou los krijgen bij de Haarlemse bur gerij. B. en W, stelden vervolgens voor om op advies van Gedeputeerde Staten de uitgave van f 36.000 voor verbetering van de Wagenweg, waartoe in Juni j.l. was besloten, te annuleren. De heer DE LANDMETER (C.H.) deed het voorstel om het wandelpad in het Florapark te veranderen in een rijwiel pad en de bushalte aan de Wagenweg te verplaatsen naar de ingang van het park. De heer VOOREN (Comm.) was het helemaal niet eens met deze gang van Wethouder ANGENENT verklaarde, dat alles nu eenmaal sober in zijn werk moest gaan. De suggesties van de heren De Landmeter en Van Velsen waren in ieder geval de moeite waard om nader bekeken te worden. Het voorstel van B. en W. werd intussen aangenomen. Wethouder ANGENENT deelde met betrekking tot enkele opmerkingen uit de Raad mede, dat tot op heden in 1951 in zes gevallen een premie beschikbaar was gesteld voor woningsplitsing en in honderd en één gevallen voor vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte. De Raad keurde de verhoging van de post op de begroting met ƒ30.000.— goed en de wethouder verklaarde nog dat het de bedoeling is, dat gegadigden op het Huisvestingsbureau op de hoogte wor den gesteld van deze premie-regeling. De overige punten werden vrijwel zonder meer aangenomen. De woon- ruimtecommissie werd in 'dezelfde sa menstelling benoemd met dien ver stande dat in cfe vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Voorvelt, benoemd werd de heer Visser. De tijde lijke inrichting van een parallel eerste klas in de St. Willibrordusschool kreeg eveneens haar beslag: ten behoeve van Openbare Werken zal een chassis met laadbak worden aangeschaft. De ketel van de centrale verwarmingsinstaliatie van het perceel Kenaupark 18 zal ver nieuwd worden en tenslotte keurde de Raad na enkele opmerkingen ook de aankoop goed van een zandwasinstalla- tie ten behoeve van het gemeentelijk waterbedrijf. Advertentie Voor ondernemers f 4870.- Gemakkelijke condities Adam - Stadhouderskade 114 Tel: 27100 Na de introductie te Amsterdam van het Dramatisch Oratorium van Claudel- Honegyer door het Antwerps Caeciliakoor en het Nationaal Orkest onder leiding van Lodewijk de Vocht, is de Haarlemse Christelijke Oratorium Vereniging het eerste Nederlandse koor, dat dit nieuwe, opzienbarende werk in de oorspronke lijke taal uitvoert. Deze uitvoering, een betekenisvolle culturele daad, trok op meer dan gewone wijze de aandacht, zowel door het .werk zelf als door de uitvoering. Alhoewel bij elk groot standaardwerk het uitvoerend ensemble zich in de loop der jaren door de herhaalde instuderingen steeds meer in de materie verdiept, de uitvoeringen daardoor op hoger peil komen te staan, kan van deze eerste uitvoering al worden getuigd, dat ze op een niveau stond, ruimschoots voldoende om het werk naar behoren te kunnnen verklanken, het publiek de emoties van dit grotendeels satyrisch werk in sterke mate te doen beleven. In de Haarlemse Kegelbond wordt vandaag de trekking gehouden van de grote loterij ten bate van de Katholieke Kinderuitzending ln het bisdom Haar lem. Vanmorgen reeds werd het num mer getrokken voor het befaamde Ma rijke-huisje: nr. 54462. De gelukkige winnaar bleek niet aanwezig te zijn, zodat nog uitgezocht moet worden wie de toekomstige bewoner van het huisje zal zijn. Bij het voorstel om gasradiatoren aan te schaffen voor het perceel Lange Wijn gaardstraat 14, waar thans de verkeers politie is gevestigd, informeerde mejuf frouw Bolsius (K.V.P.) of nu het pand Nassauplein No. 1 door de politie ont ruimd zal worden. Deze ontruiming was n.l. een der argumenten van B. ea W. bij het voorstel om het pand in de Lange Wijngaardstraat aan te kopen. De voorzitter antwoordde, dat er des tijds direct beraad is gehouden over de ontruiming van bedoeld pand, maar een laatste onderzoek wees uit, dat een dergelijke verschuiving grote moeilijk heden met zich mee zou brengen. Ge bleken is n.l., dat de ruimte op het Nassauplein veel groter is dan in de Lange Wijngaardstraat. Bovendien zou de gemeente voor aanzienlijke kosten komen te staan, omdat er een afschei ding gemaakt zal moeten worden tussen de panden No. 1 cn No. 3, welk laat ste in gebruik blijft bij de politie. Ook de kelders van pand No. 1, die niet vrijgegeven zullen worden, moeten wor den afgescheiden. Tegen het maken van die kosten ziet de gemeente in deze tijd wel erg op. De voorzitter zou overigens graag een afdoende oplossing zien, omdat concen tratie van het politie-apparaat alleszins wenselijk is en de gemeente de „Spaar- nestad", eigenaresse van het pand, gaar ne tegemoet wil komen. Het echtpaar uit Badhoevedorp, dat door de cx-landwachter H. beschuldigd werd van verduistering, werd vanmor gen conform de eis van de Officier van Justitie door de Haarlemse rechtbank vrijgesproken. De man had in de Mei dagen van 1945 uit angst (en bijna zeker van zijn ondergang) zijn geld en goed weggegeven aan het echtpaar H maar eiste dat later weer terug, nadat hij zijn straf had uitgezeten. Het echtpaar had echter vrijwel al het geld besteed voor het zenden van pakjes aan H. en het be talen van diens verdediging. De 70-jarige Beverwijker J. G. hoorde zich vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank veroordelen tot een voor waardelijke gevangenisstraf van één jaar, omdat hij een bedrag van f 84.000. verduisterd zou hebben. Hij zamelde als penningmeester van een comité gelden in voor een nieuwe reddingboot van de N.Z.H.R.M., maar verantwoordde slechts een gedeelte daarvan. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden een gevangenisstraf van tien maanden, waar van vijf voorwaardelijk. Advertentie Gen. Cronjéstraat lalb - Tel, 16045 Uw adres voor kwaliteitskleding GEBOREN: H. N. Sietses—Brüring, z; H. J. M. van den BergSammeijei, z; M. J. van den BergKroon, z; C. M. PoelsmaMetz, z; G. T. Noordhoff Hoekstra, z; P. SchipperLasschuit, z; G. W. van OsSchneijder, z; A. M. G. TripJanssen, z; M. StaalStorm, d; A. NeuwenhuijsSchniedewind, d; C. van KesselHoenderdos d; T. KnaapBlom, d; A. E. TeunissenTelder, d. ONDERTROUWD: L. de Kwaadsteniet en C. Kluijt; W. Vogel en Th. L. Lünen- burg; H. A. A. Bogaard en G. J. Böning; C. J. Dansik en C. Th. M. van Koute ren; H. Rolffs of Roelofs en J. J- M. Reemer; J. P. Nolet en A. Ariaans; M. C. Kuipers en J. van Bakel; J. Hage- meijer en A. M. Stomphorst; A. Lame- ris en J. A. Wezenbeek; H. P. M. Stur- kenboom en C. H. Konings; W. J. Rem- mé en A. J. Prent; H. P. Langeveld en H. van Duijnen; A. J. Mulder en S. H. Kreek; E, Gubler en C. A. J. van Woer den; K. Meijer en E. J. Timmerman; W. van der Linden en C. Gooijer; F. J. J. M. Haakman van den Bergh en J. H. van Helmond; B. J. Koning en E. M. J. van Loevezijn; G. J. van Honschotnn en M. E. H. Wessels; M. Baadrman en G. G. M. Homan; S. P. Diependaal en M. C. F. Heemskerk; A. A. Teeuw en J. C. van Wilgen. GEHUWD: N. C. Bleeker en K. E. Spigt; F. Kenselaar en H. M. E. Nelis; A. Th. Verburg en A. W. Deekens; J. H. van der Riet en C. J. Nupoort; J. van der Hcorn en O. Breems; Chang Yung en Wong Choi; P. P. M. Boerée en A. C. Oud; R. Brand en J. M. Hooning; W. F. Rohling en A. Christiaans; J. Weijers en J. M. Th. Amerlaan; G. Dasia en E. A. E. Herden; C. Pieterse en R, A. Sieg- mund; S. van den Berg en C. Boekelaar. OVERLEDEN: B. Klein, 3 uur., Co- lensostr. Al gaf het aloude Mysterie-spel Clau- del aanleiding tot het uitbeelden van een geschiedenis als die van Jeanne d'Arc, de behandeling van het onder werp wijkt geheel af van de toenmaals gebruikelijke. Op verzoek van de op drachtgever maakte Claudel namelijk de tekst geschikt voor een Oratorium uitvoering. Met een oratorium komt echter het werk alleen overeen wat de plaats van uitvoering, het concertpodium betreft. Zo is b.v. door een andere for mulering de tekst niet geschikt voor het schrijven van Aria's en koren in Handel-stijl. Bovendien is 't gehele werk door Claudel visionnair gehouden. De gekozen episodes uit de geschiedenis verschijnen Jeanne d'Arc en nog wel grotendeels satyrisch voor de geest op het moment, dat zij aan de schandpaal is gebonden. Gelijken deze episodes qua tekst nogal fragmentarisch, de muziek van Honeg- ger verklankt ze daarentegen als in een onstuitbare stroom. Dit houdt voor de uitvoerenden een zware opgave in. Tel kenmale moeten zij zich plotseling in een geheel andere situatie verplaatsen en dit alleen door de kracht van tekst en muziek. Men mist op het concert podium nu eenmaal de suggestieve uit werking van het toneel. Zij het in dit geval niet zozeer door spel tot acte ren. geeft het werk zeer weinig gelegen heid, het blijft doorgaans bij z.g. stil staand spel dan wel door middel van décor en costumering. Toch gelukte het thans aan de uit voerenden door de technische beheer sing hunner partijen, het juiste begrip van de handeling en het aanvoelen van de zeer moderne muziekverklankmg, de luisteraar als het ware met Jeanne d'Arc die visioenen te deen beleven. De uit zonderlijke wijze van instrumenteren (o.a. zeer ongewone klankkleurcombina- ties, meer nog de vele schrille klan ken, die Honegger uit de aard der zaak benut), mogen aanvankelijk even aflei den, aldra raakt men er aan gewoon, vestigt men zijn aandacht uitsluitend op de handeling. Men moet zich vanwege die concert uitvoering niet voorstellen, dat de ver tolkers van spreek- en zangrollen hun taak onbewogen, zonder enige emotie vervulden. Het declameren en zingen op een podium sluit een zichtbaar beleven door middel vgn gestalte, mimiek en gebaar niet uit, is dikwijls gewenst of zelfs gebiedend. Het maakt de vertol king ook in de concertzaal suggestiever. Aldus geschiedde het tot grote voldoe ning bij deze uitvoering. Bijzonder viel een dusdanige bele ving bij Georgette Hagedoorn als ver tolkster van de titelrol: Jeanne d'Arc op. Zoals deze begenadigde declama- trice zich van haar taak: de uitbeel ding van de hoofdfiguur aan de schandpaal, kweet, zou zij ook op het toneel ten volle hebben voldaan. Zij bleef haar rol in alle schakeringen in tens beleven, ook daar. waar zij zwij gend de handeling moest volgen. Ster ke voorbeelden biervan waren o.a. het kaartspel, waarbij haar rol slechts één, doch veelzeggende uitroep telde: „Deze (Guillaume de Flay) heeft de valpoort te Compiègne achter mij dicht laten vallen", de omstandigheid, die tot haar gevangenneming en uitle vering leidde. Alsmede aan het slot, wanneer Jeanne d'Arc, door de dood van haar aardse banden is bevrijd, zich openbaart als een gelukzalig, bo venaards wezen. Een moment, wel licht het schoonste van het gehele werk, dat tot tranen toe ontroerde. Het voortdurend streng beleven van die rol maakte de hoofdfiguur tot cen traal punt gedurende de totale hande ling, plaatste al het andere min of meer op de achtergrond, daarmede beant woordende aan de hieromtrent door dichter en componist gestelde eis. Zo ooit dan hier staat en valt een stuk met het al of niet voldoen aan deze eis! Werk en uitvoering leidden tot een vorm van bespreking als bovenstaand. Hieruit mag niet worden geconcludeerd, dat we geen eerbied hebben voor de andere rollen en hunne vertolkers: de clamators. vocalisten en instrumentalis ten. Wat de tekst aangaat vinden we de Satyres uiterst fel, de andere episodes indrukwekkend of wel teder van aard. O.a. respectievelijk: de rechtspraak door beesten, de zang van de H.H. Catharina en Margaretha en Jeanne's herinnering aan haar geboorteland met de daarbij gevoegde kinderzang. De muziek sluit precies bij die zo uiteenlopende gesteldheden aan, is er zo nauw mede verbonden, dat ze, zo- De Chr. Oratorium Vereniging te Haarlem bestaat 40 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een uitvoering gegeven van „Jeanne d'Arc au bücher" onder leiding vam George Robert. Foto: Georgette Hagedoorn, die de titelrol vervulde, wordt voorgesteld aan Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. Links mevrouw De Vos van Steenwijk, midden de Commissaris van de Koningin m Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. als we reeds in de voorbespreking op merkten, er een integrerend deel van is gaan uitmaken. De door de componist aangewende middelen mogen hoogst modern zijn, een ieder zal hebben aan gevoeld, dat door die aanwending juist de situaties zo fel mogelijk belicht zijn. De vertolkers van de nevenrollen ver vulden eveneens op prijzenswaardige wijze hun taken. Nevens Henk Schaar als Broeder DominicUs en Han le Fè- vre als Poreus, Heraut en Priester moe ten Corry Bijster, Coby Frankendaal en Akke de Vries als „hemelse stemmen", Willy Brill, Guus Hoekman en Jaap Stroomenbergh in kleine, maar daarom nog geen lichte rollen, met ere worden vermeld. Het veeleisende instrumentale gedeel te werd lofwaardig door Het Residen tie-Orkest verzorgd en de koren: het gemengde van de C.O.V. en het Jon genskoor (gevormd door Tom de Vries) die uit amateurs bestaan, komen een extra woord van hulde toe voor de goe de vervulling van hun zo moeilijke par tijen. Hierbij opgemerkt, dat diri gent Tom de Vries binnen enkele we ken de partij van de jongens moest in studeren! Tot slot een woord van grote lof aan Georg Robert, de initiatiefnemer tot en leider van de uitvoering van „Jeanne d'Arc au Bücher". Ontzaglijk veel tijd en inspanning heeft het instuderen en uitvoeren van dit grootse kunstwerk hem gekost. Het bereikte resultaat en de voldoening van tweemaal een zaal vol aandachtige en verrukte bezoekers geven hem de kracht dit kunstwerk op het répertoire te houden en het steeds volmaakter uit te voeren, aldus luidt onze oprechte wens. Op de steun van het C.O.V.-bestuur en zijn koor kan hij bij het stellen van zulke culturele daden zeker rekenen! De opkomst van het publiek heeft ons verrast. Zelden is een modern werk onder zulk een grote belangstelling ge- introduceerd en met onverdeelde in stemming ontvangen als heden. Hoorde men ooit een langduriger en spontaner geuit applaus? Zouden er bezoekers ge weest zijn, die nog bepaalde wensen hadden? Misschien deze: een toneeluit voering zoals te Parijs, waardoor de ver tolkers van de bijrollen en de koren meer op de achtergrond blijven en het orkest onzichtbaar is. Deze opstelling leidt minder de aandacht op de hoofd personen af en de klank van koor en orkest komt in betere verhouding tot die van de spreekstemmen. OL. KOOP Na de uitvoering verenigden zich le den van het Ere-Comité, solisten en koorleden in de Tuinzaal, Onder de aanwezigen merkten we op: de Be schermvrouwe van de C.O.V., Barones se J. de Vos van Steenwijk geb. Van Royen, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin, burgemeester mr. P. Cremers, wethou der J. A. Geluk en prof. dr. A. F. Fok ker. De president van de C.O.V. bedank te de dirigent en alle medewerkenden en betrok ook mevrouw Robert in de hulde. Men was algemeen tevreden met de bereikte resultaten van de grote inge nomenheid van het publiek met werk en uitvoering. Op 1 November zal de Vereniging „Haerlem" het vijftigjarig bestaan her denken. Er heeft zich een commissie gevormd met het doel geld in te zame len voor een jubileumgeschenk, omdat zij van mening is, dat „Haerlem" in de halve eeuw van haar bestaan er veel toe heeft bijgedragen om de historie van Haarlem meer bekendheid te geven. In de commissie hebben zitting geno men mr. Th. F. Raadt, voorzitter, H. J. Cramer, secretaris, A. D. Huysman, penningmeester, en A. J. Franken. Wie een feestgave wil storten, kan dit doen op giro 4000 van de Twentsche Bank te Haarlem. op Zondag 14 October VitesseAlw. Forward VelsenO VVO KW—DEM Alkm. Boys—Wijk aan Zee RKAVV—TYBB HBCLaakkwartier WB—ADO HEDWDSS NAS—VDO VVSB—THB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie Aan de serie van acht toneelvoorstel lingen, welke de K.A.B. ter gelegenheid van haar jaarfeest in gebouw St. Bavo had georganiseerd is gisteravond een einde gekomen. Meer dan vierduizend personen hebben in de afgelopen dagen genoten van het detective-spel ,De Man in de Monnikspij", dat, naar voorzitter Aengenent in zijn slotwoord tot de speel sters en spelers van het Amsterdams Amateur Toneel opmerkte, in acht dagen tijds eep grote vermaardheid in Haarlem heeft verworven. De heer Aengenent re leveerde voorts, dat men zich van de zijde van het K.A.B.-bestuur gelukkig prees met het gezelschap en net het toneelstuk kennis gemaakt te hebben. Een bloemenhulde voor de dames onder streepte op charmante wijze de erkente lijkheid van het bestuur. Ook van de zijde van de Amsterdamse tonelisten ge tuigde men van zijn voldoening, ver kregen door het hartelijke medeleven en enthousiasme van de leden van de Ka tholieke Arbeidersbeweging. Algemene tevredenheid dus, over een inderdaad uitstekend geslaagd jaarfeest. land en B. V. '39 gaven de volgende uit slagen: 1.81 Vernout 85 69 38 7 v. d. Broek 80 80 38 10 2.10 Dijkstra 230 230 29 40 7.93 v. Hemert 170 159 29 22 5.48 Luiten 200 200 35 29 6.89 Timmer 190 121 35 20 4.17 Kroon 170 170 32 30 5.31 v. Hemert 170 99 32 24 3.09 Scholten 230 32 31 7.18 Timmer 190 122 32 23 3.81 Hoenderdos 60 60 49 5 1.22 Schravendi.ik 60 59 49 8 1.20 Eindstand 18—6 Vrijdag comt ,Groe- nendaal uit Heemstede op bezoek. Prinsheerlijk ligt de kleine Johannes Jacobus Bakker in zijn wiegje in de achterkamer van de woning Narcissen- straat 26 te Santpoort. Zijn kleine hand jes tot knuistjes geklemd slaapt hij te vreden, onbewust van zijn belangrijk heid, nu hij als 50.000ste van Velsen een periode in de geschiedenis van deze snel-groeiende gemeente afsluit en te vens een nieuwe inluidt. Dat had zuster Holtrust Dinsdagmorgen om 10 over twee ook niet gedacht, toen zij hem als eerste begroette, nog voordat dokter Hekman zijn voet over de drempel had gezet. Dat had ook de vader zich niet kunnen dromen, toen hij. op weg naar het raadhuis om de geboorte aan te ge ven, een paar kennissen ontmoette en daarmee nog even bleef staan praten. Dat even was hem bijna noodlottig ge worden, want in de paar minuten, dat hij door een geheimzinnig doende amb tenaar aan de praat werd gehouden om een andere ambtenaar de gelegenheid te geven B. en W. van de 50.000ste te ver wittigen, kwamen nog 2 gelukkige va ders aan de afdeling en zij waren al weer op weg naar huis toen Arie Bak ker zich nog steeds afvroeg, waarom het zo lang moest duren. En zo zijn er dan in den huize Bak ker thans drie jongens. Fokke. die 5!j jaar oud is, begroette de boreling Dins dagmorgen met een plechtig „Dag Jo hannes" en de kleine Nico van bijna anderhalf jaar vindt het maar vreemd dat er zoveel mensen komen en gaan en dat moeder maar in bed blijft. En in het wiegje slaapt de kleine Hans - zoals zij hem zullen noemen omdat de vader dat een mooie naam vindt de slaap des rechtvaardigen. Het deert hem zelfs niet, dat zijn vader hem nu al ziet opgroeien tot een stevige voetbal ler, wat niet vreemd is, want Arie Bak ker maakt deel uit van de elftal-com missie van Stormvogels. Zelfs de glan zende voetbal, hem gebracht door da voorzitter van Stormvogels, de heer Chr. W. Suwerink en Neerland eerste doelman Piet Kraak, laat hem nog koud. Maar dat zal wel anders worden .wanneer hij opgroeit tot een stevige boy. En d'e 7 póïitTótr'1 ons!' waarmo. hij ter wereld kwam, zijn daar een. goede garantie voor. Er mogen zich clan bij het begin der plannen voor de bouw van een semina rie der Witte Paters te Santpoort moei lijkheden hebben voorgedaan, sinds de eerste paal in de grond geheid werd, is alles vlot verlopen. Gistel-middag om kwart over vier werd de laatste spant van het hoofdgebouw op de betonnen voet vastgeschroefd en kon de vader landse driekleur ten teken van. vreugde gehesen worden. Bij deze „hoge" plechtigheid zag pa ter v. d. Pol. de „bouwheer", zich om ringd door allen, die de bouw tot stand brengen. Juist vóór de winter invalt, zal het gebouw nu dicht zijn. In de kapel is een wijziging aangebracht. Achter het hoofdkoor zal een waaier van vijf alta ren worden gebouwd, waardoor de pa ters onafhankelijk van de plechtigheden in de kapel rustig de H. Mis kunnen lezen. in r„il.i,:a'.i::"'iUja^c/'S'*^^iC!aB'1"""'' un tu—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2