KONING ZONDER KROON m m i SANOSTOL e isiMota De Hertog v Windsor publiceert sijn PROF. GROENE VELD48 pet. van inkomen en vermogen „overgeheveld" naar overheid ..Een politiek op de lange afstand ontbreekt Act é/Aae éEcï&aa#/rtJ(fact Vilksvoorlichtins. en Publiciteit Wat duizenden vrouwen 's morgens doen. fP Directeur van Nederlandsche Bank verdedigt credietcontróle Lord Ogmore in ons land DONDERDAG 11 OCTOBER 1951 PAGINA 3 i Zijn troon verloren voordat hij koning werd Lustrum-bijeenkomst van het „Comité Burgerrecht" FABRIEKSBRAND IN ENSCHEDE Productiecijfers Katholieke werkgevers bespreken monetair beleid BROCADES DOOR ALEXANDRA ORME Britse minister van Burgerluchtvaart Gedenkplaat Marine-Ver- bindingsdienst onthuld Vakgroep Kleermakerij in gedaante van Sfinx Vrijwilligers naar Korea vertrokken (.Van onze Londense correspondent) f f et verschijnen van de Engelse editie van de mémoires van de Hertog van £~f Windsor heeft hier in Engeland reacties verwekt, welke nog heden, vijf- tien jaren na de sensationele abdicatie van Eduard VIII, bewijzen met hoeveel bitterheid men stelling heeft gekozen in het drama tussen de beide hoofdpersonen, de nog niet gekroonde koning Eduard en zijn eerste minister Baldwin. Tegelijkertijd is uit deze reactie gebleken, dat zelfs de meest loyale aanhangers van de ex-koning nu erkennen, dat geen andere mogelijkheid open Hond dan abdicatie. De eerlijkheid gebiedt te constateren dat deze mémoires, A K i n g's Story (London, Cassell and Company. Prijs 25 sh.) buitengewoon boeiend zijn, zeer bekwaam geschreven (de Hertog erkent in zijn voorwoord de hulp van anderen) en ongemeen lezenswaard. Het boek is geschreven met een grote oprechtheid en openhartigheid, welke veel meer onthullen van het karakter van de schrijver dan hij zich bewust geweest kan zijn- De stijl is levendig, soepel en intiem, doch wordt ontsierd door enke le Amerikanismen. Voorts kan men aan bet eind van het boek de ex-koning slechts prijzen voor het besluit de ab dicatie-crisis niet uit te stellen tot na be kroning. Want, schrijft hij: ,.De ko- bing wordt gezalfd met gewijde olie; bij ontvangt het Sacrament; hij zweert bis Verdediger des Geloofs de leer hoog •e houden van de Kerk van Engeland, /'elke echtscheiding afkeurt". Derhalve rad hij af vóór de kroning. Overigens evenwel is dit boek een eüge onthulling van 's mans gebrek ban zelfkennis, van zijn volkomen ge- bfek aan begrip voor de werkelijke *ard van het Engelse koningschap en g°°r de plichten en de positie van een y^ste minister en een aartsbisschop 4b Canterbury- inüï bet meest boeiende deel van het o0ck l'aari, d.w.z. twee-derde van het werk blilt'wi schrijver ons een intieme 7iin v' a A ir leven aan het hof van Zijn vader Konmg George V. schildert hij het grote verschil tussen het strenge disciplinaire karakter van zijn vader en zijn eigen veel minder ernstig en min der stabiel karakter. Hij hield niet van de Victoriaanse sfeer van het hof, van de strenge koninklijke discipline en zelfbeheersing. Hij zag zich zelf als een kind van de eeuw „van de jazz" en om ringde zich met een vriendenkring, Waarvan de wereldse gezindheid be- 'angrijk groter was dan de wijsheid. Hij "nthult hoe in hem een toenemend ver rot groeide tegen zijn vaders opvatting "hitrent koninklijke waardigheid en de ^aardigheid en verantwoordelijkheid Van de Prins van Wales als troonopvol- j>er- Hij komt tot de conclusie dat het koningschap gemoderniseerd behoorde o worden, dat het op een „bredere ba- Is" moest worden geplaatst, dat er 'sse lucht" nodig was. Hij verzette 'ch zoveel mogelijk tegen zijn eigen Outer representatieve, doch geheel tuchteloze positie als Prins van Wales ,pb hunkerde er naar zijn eigen persoon- Jkheid te kunnen doen gelden. Kort om, hy begreep niets van de ware aard ah het koningschap en de daaruit voortvloeiende verplichtingen en beper. k'hgen. De koning van Groot-Brittannië en bet Gemenebest is vrijwel ontdaan 5? In zijn causerie over „Volksvoorlich ting en Publiciteit" belichtte dr. P. H. Ritter Jr. op de lustrum-bijeenkomst van het „Comité Burgerrecht", die Woensdag 'e Amsterdam werd gehouden, het werk, het doel en de uitwassen van een regc- Ungs-voorlichtingsdicnst in het alge meen en van de Indonesische persdienst 'h het bijzonder, Het „Comité Burgerrecht" is een in- °":ng, die zich tot doel stelt, het de- btelu U1C *«-» v «x-u UtJ- ^°cratische en menselijke recht van Ae Nederlandse staatsburger te verde- n Sen en te handhaven. Dit doel houdt in het vrije denken en het vrijelijk ,°rmeri van een mening door ieder ?ehs. Daarom trok dr. Ritter van leer I?Sen iedere vorm van regerings-voor- whtingsdienst, omdat deze, aldus spr., "ae kiem in zich draagt, te denature ren". - Hij Jht.de Duitse en toonde dit aan met voorbeelden recente wereldgeschiedenis: de en Russische propaganda, geleid gericht door het staatsbestuur, dat -«-het mom van democratie de men- sen haald dU W-lllVV- slaven heeft gemaakt. Voorts voorbeelden aan uit de Engel- 50 geschied' oorlog, dennis van de tweede wereld- rino wuarin een soortgelijke rege- ^-Persdienst een schijndemocratie siwfco gepredikt en uit de Indone- Jar,=„ ®eschiedenis na de capitulatie van dieLf' daarin de staatsvoorlichtmgs- beïnm ïet volk dusdanig zou hebben hein dat het „en bloc" zijn vnj- „ueict wenste. eerf^ d€j?e Problemen sneed dr. Ritter koek ^leXlswaar voedzame, maar oude kar, u L e een opbouwende invloed Soedu n Ün voor de toekomst, zo de hanne'n» tve regeringspersonen „toe- or.h=i Doarom is het probleem niet meX het oog op de Tweede- kwam'Tm !,lezingen- De vraag echter hor au de vergadering naar voren, in aanN'e "et „Comité Burgerrecht" deze leiden ge eid in de goede richting kan van alle macht, doch hij is de meest invloedrijke persoon in zowel het moederland als in de Gemenebest- landen Canada, Nieüw-Zeeland en Australië- Hij is het levend en duur zaam symbool van de fundamentele en onverbreekbare eenheid niet slechts van het gehele Verenigde Ko ninkrijk, doch ook van het gehele Gemenebest, waarvan de verbonden heid uitsluitend berust in het konings symbool. Hij is evenwel niet slechts het symbool van een eenheid die ver en vlekkeloos boven alle partijen en meningsverschillen staat, hij is tevens symbool van de continuïteit van macht en gezag. Regeringen komen en gaan, de koning blijft. Hij is ook symbool van de nationale veiligheid en weerbaarheid, symbool va*- be scherming voor de zwakken, symbool van het recht dat in zijn naam wordt gesproken en van welks deugdelijk heid en onbesprokenheid hij de leven, de garantie moet zijn. In de koning en diens gezin ziet het volk de traditionele droom van het ko ningssprookje in feite verwezenlijkt. Doch naast de verwezenlijking van de tribale traditionele droom wenst het dat hij en de zijnen in hun leven zullen beantwoorden aan de hoogste ethische en maatschappelijke idealen van de besten zijner onderdanen- Hij moet moe dig zijn, vastberaden en van koninklijke waardigheid. Hij moet een goed vader zijn en echtgenoot, een ideaal gezins-. hoofd en alleen al door zijn voorbeeld een voorvechter van het familie-ideaal en van de onverbreekbaarheid van het huwelijk. Want als de koning Laait, waaraan zal dan het volk in al zijn on volmaaktheid zijn nationaal zelfrespect hechten? De onderdaan mag te kort schieten, doch niet de koning. Hij leidt namens zijn onderdanen, ook de arm- sten en de minst volmaakten, een ideaal familieleven in ideale luister. Hij is het tegenovergestelde van de zondenbok van de stam, welke beladen met alle tribale zonden de woestijn wordt ingejaagd. Hij wordt beladen met alle deugden waarin de stam op zijn beste ogenblik ken gelooft. Hij is de nationale „super ego" en in hem leeft en handelt het ge hele volk. Dit betekent voor de tot het koningschap geroepene een bijna bo venmenselijke zelfbeheersing en zelf discipline, en een grenzeloze zelfop offering. Hij moet zich geheel uitscha kelen, geheel niets worden, opdat hij een vat kan zijn waarin het volk het beste kan leggen dat zelfs in een ver- heidenste maatschappij voortleeft 'als ideaal. Van dit alles begreep de toenmalige Prins van Wales niets. Hij begreep het nog steeds niet toen hij koning werd. En nu, vijftien jaar na zijn aftreden, blijkt hij er nog niets van begrepen te hejpben. Hij ziet nog heden niet in dat het insisteren op eigen natuurlijke per soonlijkheid, zelfs al ware deze per soonlijkheid nog zo verkieslijk, de ko ning minder koninklijk maakt, dat het hem belemmert in zijn hoge, receptieve, representatieve en symbolische functie. De prins van Wales meende zijn subjec tieve normen te kunnen substitueren voor de normen die de natie na eeuwen van ontwikkeling en traditie voor haar koning had gesteld- Hij liet zich leiden door zijn eigen ontoereikend geweten en vergat dat de koning ook het gewe ten behoort te zijn van het land en dat wat aan anderen wordt vergeven, den koning wordt verweten als een inbreuk op de volmaaktheid van 's lands ideale burger. Kortom, Eduard VIII had zijn troon al lang verloren, voordat hij "ooit ko ning werd- Hij was niet geschikt. De Simpson-affaire H as slechts aanleiding en niet oorzaak van zijn aftreden. In dien hij niet zo spoedig zijn ongeschikt heid had getoond door zijn optreden tegenover Baldwin en de Aartsbisschop, zou het later gebeurd zijn en om andere redenen. Wat deze aanleiding betreft, d.w.z. zijn liefde voor mevrouw Simp son, kan men slechts betreuren dat de mémoires ooit geschreven werden en oude wonden open hebben gereten. Men kent de geschiedenis- In 1931 m-aakte de toenmalige Prins van Wales kennis met mevrouw Simpson, een Amerikaanse Advertentie Elke ochtend zijn duizenden huisvrou wen bezig met wat zij „het prettigste ogenblik van de morgen' noemen. U kent dit! Als de ochtend half voorbij is, verlangt U naar een geurig kopje koffie. U krijgt altijd alweer goede zin. als Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie in Uw keuken staat te geuren. Er is weer een nieuwe koffiebon gel dig: nu gauw een pak versgebrande Niemeijer's Koffie gehaald en U kunt weer genieten! Bovendien vindt U op elk pakje Niemeijer's Koffie en Thee waardepunten voor het prachtige „Safira"-tafelbestek. Een bezit van blij vende waarde, dat U met trots zult gé bruiken. Even een briefkaart aan Nie- meijerGroningen (dit adres is vol doende) en U ontvangt de geïllus treerde geschenkenlijst gratis en franco. dame, die na gescheiden te zijn was hertrouwd. De Prins van Wales werd op haar verliefd, en geleidelijk begon nen in de Amerikaanse en Canadese pers berichten te verschijnen over een koninklijk schandaal. Toen bleek na de troonsbestijging dat Eduard VIII zich niet los wenste te maken van zijn genegenheid voor een gescheiden en hertrouwde vrouw, en toen laatstgenoemde voorbereidselen trof om de weg vrij te maken voor naar koninklijke minnaar door opnieuw een echtscheidingsproces aanhangig te ma ken, barstte ook in Engeland de bom. Baldwin, ongetwijfeld een onaantrek kelijke figuur, besluiteloos, zelfgenoeg zaam en bekrompen, voelde zich als eerste minister terecht verplicht de ko ning te waarschuwer, dat het Britse volk geen genoegen zou nemen met een huwelijk van de koning met een twee maal gescheiden vrouw. De toenmalige Aartsbisschop van Canterbury, Cosmo Lang, waarschuwde de koning even eens. Wat men ook van Baldwin's per soonlijkheid moge denken, hier ha„ hij, evenals het geestelijk hoofd van de Staatskerk, niet anders kunnen hande len. Het schijnt nimmei, ook nu nog niet, tot de Hertog van Windsor door gedrongen te zijn, dat zijn voorgenomen huwelijk een klap in het gezicht bete kende voor millioenen Katholieken in Engeland, Ierland, Canada. Australië en Nieuw-Zeeland; dat vele millioenen niet-Katholieken deze principiële be zwaren deelden; en dat talrijke andere millioenen weliswaar geen kwaad zagen in echtscheiding voor zichzelf, doch zij eisten dat de koning zich zou houden aan de hoge voor hem nestelde norm. Baldwin en de aartsbisschop deden hun duidelijke plicht en Eduard had geen keuze. Hij trad af. Het is jammer dat de Hertog van Windsor niet de waardigheid en de dis cretie heeft getoond van de man, die van dit alles in de eerste plaats het slachtoffer 'werd, de heer Simpson, die altijd heeft geweigerd, ondanks aanlok kelijke aanbiedingen, zijn eigen kant van de zaak publiek te maken. Veie En gelsen zijn door deze mémoires van hun pathetische ex-koning tegelijkertijd ge boeid en afgestoten, en velen hebben terecht in de publicatie een bevestiging gezien van hun overtuiging, dat deze man ongeschikt was voor de verant woordelijkheid van het koningschap Het was ongetwijfeld onfortuinlijk voor de meelijwekkende figuur van de ex- koning, dat zijn boek verscheen in een week waarin de gehele natie en het ge hele Gemenebest meeleefde met de zieke koning, die in zo hoge mate heeft getoond kroon en troon waardig te zijn. Het samenvallen van de twee gebeurte nissen accentueerde het verschil tussen de beide figuren, geheel ten nadele van de Hertog. Dinsdagavond laat werd brand ont dekt in de weverij en confectiebedrijf N.V. Roba aan de Haaksbergerstraat té Enschede. Toen de brandweer arriveer de had het vuur reeds ver om zich heen gegrepen. Hc. bedrijf, waar veertig per sonen werken, brandde uit. De schade wordt geschat op minstens een ton. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De Fa. J. M. W. van Dusseldorp en Co. bericht, dat onderstaande ondernemingen hebben geoogst, resp. in Jan. tot en met Aug. en Sept. 1951: Thee: (.droog): Pasii Nangka 2.375.388 hkg., 192.442 hkg; Pasir Malang 771.165 hkg., 95.941 hkg.: Soekawa- na 453.111 hkg., 40.127 hkg.; Tjipetir/Man- gala 483 519 hkg.. 55.130 hkg. Thee: (nat- b!ad)Lodaja 1.058.725 hkg.. 147.197 hkg., Baloepoelang 1.053.168 hkg.. 88.140 hkg. Ki nabast (droog): Lodaja 369.559 hkg., 27.312 hkg.; Pasir Malang 109.175 hkg, 16.970 hkg Bintang. nihil, 19.366. Rubber: Tjipetir/Man- gala 98.627 hkg., 8.840 hkg. In deze cijfers is opkoop-thee begrepen. Advertentie PERZISCHE TAPIJTEN Onder enorme belangstelling heeft Woensdag te Eindhoven op de Algemene Begraafplaats de teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van dr. A. F. Philips. Een overzicht van de lijkstoet bij het passeren van het Philips- monument (op de voorgrond). (Van onze Haagse redacteur) Ruim vier en een half uur zijn de katholieke werkgevers, die in zeer groten getale naar- hotel „De Wittebrug" waren gekomen, gisteren te Den Haag in alge mene ledenvergadering bijeen geweest om zich te oriënteren over het monetaire beleia. Tracht men, na hetgeen hierover reeds in een deel van onze vorige oplage gezegd is, de uitvoerige uiteenzettingen van deze bijeenkomst samen te vatten, dan was daar allereerst het betoog van de directeur van de Nederlandsche Bank, prof. S. Posthuma, die een algemene boedelbeschrijving gegeven heeft van het mo netair beleidmet als essentieel punt in zijn samenvatting de stelling, dat zonder do Korea-crisis de moeilijkheden overkomenlijk zouden zijn geweest. Na geleidelijke absorbering van het surplus aan kasmiddelen was omstreeks 194b een zeker intern evenwicht ontstaan. Door afstoting van goud en effecten bezit, door het opnemen van buitenlandse leningen en door de Marshall-hulp waren voorts de spanningen t.o.v. liet buitenland goeddeels opgevangen. Als complement op de bevrijding van het internationale handelsverkeer was daar naast in 1950 de Europese Betalingsunie opgericht. „Korea" heeft de latente expansiemogelijkheden vergroot. Er kicam een belangrijke verslechtering va-h de ruilvoet en de begeerte om geld en credietmogelijkheden in goederen om te zet ten werd groter. Prof. Posthuma ontkende, dat er een Inflatie zou zijn omdat de regering op te grote voet geleefd heeft. Prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogle raar, aan de Nijmeegse universiteit, daarentegen legde de volle nadruk juist op de verdoezeling van de zorg wekkende toestand, welke z.i. heeft plaats gevonden. Bij het herstel van het financieel-economisch evenwicht Advertentie FI»coi» ca. 200 gr. 1.95 F*mitl*r«rpaklOng ca. 500 gr. 1 3.75 is te hoog .gemikt. Men dient te onder scheiden tussen formeel en materieel monetair evenwicht. Het is zeker goed, dat werd afgestapt van de formele bepaling en gestreefd is naar wel vaartsvoorziening. Bij het materiële evenwicht mag men een voorziening eisen in de redelijke economische be hoeften. doch deze behoeften worden begrensd door de economische mo gelijkheden van het ogenblik. In de concretisering nu van het welvaarts- doel heeft men te veel gewild en nu loopt het sociale doel zelf gevaar. Verzuimd is den volke duidelijk te maken, dat de nationale koek. welke thans verdeeld kan worden, een ande re is dan in 1938. Men waant zich nog altijd in een tovertuin, doch er staan slechts coulissen en die verdwijnen. Het is, aldus prof. Groeneveld, de fout der regering, dat te veel een politiek op korte termijn is gevoerd. Men beziet de betalingsbalans, de handelsbalans, de ontwikkeling van de geldhoeveelheid over periodes van maanden, doch een politiek op lange afstand ontbreekt. Het evenwicht is thans verre van gereali seerd. In 1953 moeten wij op eigen be nen staan en daarbij komen nog de de- DE RUSSEN KOMEN VERTALING) FRANS VAN OLDENBURG ERMK.E Ik bijvoorbeeld beklaagde me er voortdurend over, dat Marietta, Elsie en Dolly °f te weinig óf helemaal niet werkten. Het ergerde me, hen normaal gekleed te zien rondlopen, hen" vijf keel per dag hun handen te zien wassen met water, dat ik uit de put aangesleept had, hen bezig te zien met het poederen en verven van hun gezicht. Dit was niet louter de afgunst van een vuile vrouw in lompen, maar omdat hun kleren en hun verzorgd opgemaakt haar mijn werk met de Russen zoveel moeilijker maakten. Het viel moeilijk om ons voor te doen als paupers, die niet wisten, waar de bourgeois, die hier woonden voordat de Russen in Mora kwamen, waren heengegaan, als Dolly het klaar speelde om elk ogenblik op hoge haK- ken de keuken te komen binnentrippe len, gekleed in een smetteloos Engels mantelpakje, terwijl haar vingers een parelsnoer streelden, dat over een ango ra sweater hing. Ze leek als geknipt uit een modeplaat: slank, l^ng (één meter vijf-en-zeventig) en erg aardig. Natuur lijk was haar schoonheid niets wat de Russen aantrok. Die ging volkomen bui ten hun begrip; zij waren niét ontwiK- keld genoeg om die te waarderen, even min als haar mantelpakje, dat ze maar een lelijke dracht voor een vrouw vonden. Gewoonlijk zouden ze nauwelijks een blik aan Dolly gewaagd hebben, als niet ook Marietta in de keuken opdaag de. Ze was magerder en nog langer en droeg, evenals Dolly een prima en heel sportief mantelpakje, een Angora swea ter en een prachtig snoer parels. Twee van die ineens was te veel voor de Rus sen. Ze konden begrijpen, dat er een zo'n misbaksel bestond, maar twee van dat soort betekende het een of ander vreemd ras. Ze moesten dan onmiddel lijk weten, wie dat waren, en hun hele houding drukte onbehagen, ja, zelfs angst uit. Ze wisten niet. hoe zij die twee vreemde figuren moesten thuis brengen, die zich door de keuken be wogen als een paar windhonden, hun neus in potten en pannen staken en de oude gedienstigen gesmoorde bevelen gaven. Elke Rus, moet je weten, zag als vanzelf in Lina en Mathilde de meeste ressen vail het huis om de eenvoudige heden, dat hij hen de baas zag zijn in de keuken, zag dat zij kookten, wasten en schoenen poetsten. Dan, plotseling, moesten er twee van die bovennatuur lijke wezens verschijnen, die aan Lina vuile nagels en een doek om haar hoofd had. De Russen vroegen me vaak vol sym pathie, of ik niet de tering had, en twee keer werd me gevraagd, of ik geope reerd was, want zij konden het nu een- en Mathilde bevelen gaven, en dus maal niet begrijpen, hoe ik zo mager kwam er vanzelfsprekend een hele kon zijn, als ik normaal at, en konden stroom van vragen: Waren Lina en dit slechts toeschrijven aan een opera- Mathilde niet de baas in huis? Wie wa- tie. Vaak vroegën ze me ook, of Ho ren die vrouwen en wat hadden ze nono Muki's moeder was, en dat gaf ik zich met de keuken te bemoeien? Was altijd toe, terwijl ik Dolly smeekte om Lina mijn moeder? die oude man, haar eigen kind te verloochenen, zolang die buiten hout hakte (de Zwijger) ze zich toch niet verwaardigde er Lina's man? Niet! Dan van een van die zelf voor te zorgen. andere twee? Ook niet? Waarom hielp Dan had ik ook nog een wrok tegen hij Mathilde en Lina met om die twee de Zwijger. Hij hakte hout, maar heel prenten kwijt te raken. En wie ben jij dan zelden, en al had hij maar één nier en eigenlijk? De dienstbode van die ma- waagde hij 't niet zich buitenshuis te ver- gere? Het is duidelijk, dat ze - je veel tonen voor het geval, dat ze hem zou te weinig te eten geeft: daarom ben je den oppakken om hem in een arbeids- zo mager als zij is, me gemene heks. kamp te stoppen, het -ergerde me altijd Laat zichzelf verhongeren en gunt an deren het eten niet. Of is ze misschien een bourgeois? Ben je de dienstbode van een bourgeois? Geef het maar toe. Je wilt het riiet zeggen, omdat je bang bent, dat, als we hun iets doen, zij het jou later betaald zullen zetten. Je bent een zottin. Je ziet er uit als een lat. Waarom nam je zo'n dienst ook aan? Dus je ziet het. dat het niet enkel vrouwelijke afgunst was, die mij zo woedend op hen deed zijn Elsie was niet zo extravagant gekleed, droeg geen parels en was bovendien meer normaal van afmetingen, zodat ze geen aan dacht trok. Met haar kon ik opschieten. De Russen hebben er geen idee van, wat een goede afkomst betekent. Ze hebben geen denkbeeld van de beteke nis van een slank been, een smalle hand, een fijn ovaal gezichtje of knap pe, mannelijke trekken. Het vreemde is, dat. daar die dingen in Rusland nu eenmaal niet bestaan, zij ze eigenlijk des te eerder moesten opmerken. Voor hen is iedere keukenmeid, die een hoed met een voile en een bontmantel van imitatie-konijnenvellen draagt, zonder meer een bourgeois, maar niettemin zou een vrouw als de Oostenrijkse keizerin Elisabeth onopgemerkt aan hen voor bij kunnen gaan, zolang ze maar dat hij van alles voor zich liet doen. Zo duurde het een hele tijd eer hij be greep, dat niemand hem zijn werk uit handen zou nemen, en hij met veel ge- t eun en gezucht zijn eigen hout hakte. Ook op Mathilde was ik boos. Nauwe lijks waren de Russen verschenen, of zij had voorgoed opgehouden mij als ie mand van betere stand te beschouwen. Het feit, dat ik dronk en grappen maakte met de soldaten, dat ik vuil rond liep* en in lompen gekleed, degradeerde mij in haar ogen volkomen. Zoals ze me eens zei: haar sympathie ging uit naar échte dames! Neen. dan Marietta. Ma rietta deed nooit ook maar enig wers. op grond van het feit, dat ze zo'n zwa re tijd gehad had, toen ze, achttien jaar geleden. Franzi kreeg, en dat de Zwij ger haar verboden had om ook maar iets te doen, behalve voor hem te zor gen. Elsie was grillig en gaf er de voor keur aan om op de Zwijger te schelden in plaats van zelf te werken, terwijl Dolly op haar vitte, omdat zij nooit iets scheen uit te voeren, behalve wanneer ze de kans schoon zag om alleen te zijn met Dolly's man, Rudi. Jumbo was de enige, wiens geestestoestand nog nor maal was. en dus trad hij op als on= aller vertrouwensman, een post, welke veel tact en diplomatie vereiste. (Wordt vervolgd). de consequenties van Prof. dr. Groeneveld fensielasten plus „Korea". Op goederen- en handelsgebiéd neemt men vergroting van de vrijheid waar. doch nu voltrekt zich in monetair op zicht een steeds verdergaand ingrijpen van de overheid. 48 procent van in- komen en vermogen wordt overgeheveld naar de overheids sfeer* door finan ciële maatregelen, waarbij de belas tingen de grote rol spelen. Later ge vraagd om een toe lichting op dit per centage verklaarde spreker, dat hier bedoeld is op over heveling in ruime ziu: inclusief rente- aflossing, oorlogs schade etc. De over heid dringt hiermede binnen op nieuw terrein. Zo cr hier van een corrige rende taak door spreiding van inko men. en bezit sprake kan zyn, dan zou die toch dienen toe te vallen aan or ganen van lagere orde, die minder ver van de economische realiteit afstaan. Bovendien is het niet juist de belas- tingpolitiek te gebruiken als regulator van het economisch leven. Voor prijsre gelingen geldt het argument, dat de prijzen nu eenmaal inhaerent zijn aan de economische structuur. De belasting is echter iets, dat van boven af in de economie wordt binnengedrukt. Na deze opmerkingen van negatieve aard gaf prof. Groeneveld als bijdrage in de discussie een aantal voorstellen en vragen in positieve zin, waaronder een suggestie tot regulatie van de im port. Zoals te verwachten viel heeft prof. Posthuma hierop en ook op enkele andere uitingen in tweede ternfiijn inge haakt met de constatering, dat men de overheid toch blijkbaar ook wel weer nieuwe taken wil toebedelen. De Nij meegse hoogleraar antwoordde bevesti gend, maar met bezwaar tegen het con solideren van maatreglen. die voor een noodtoestand genomen worden. Voor wat het investeringsprogramma m de militaire sector betreft vroeg prof. Groeneveld zich af of er niet te hoge eisen worden gesteld. Nederland komt na de Verenigde Staten. Engeland en Canada op de vierde plaats met 9.7 pro cent van het nationale inkomen voor deze investeringen. Is dit percentage naar draagkracht vastgesteld? Voorts bepleitte spreker o.a. het inschuiven van militaire investeringen in het industria lisatieprogramma, waardoor wij bijvoor beeld tot export van wapenen kunnen komen. Prof. Posthuma heeft in tweede in stantie enkele kanttekeningen gemaakt bij de opmerkingen van prof. Groene veld en anderen inzake het ontbreken van reserves ter opvanging van de Korea-crisis. Wie. zo vroeg hij, accep teerde in de eerste jaren na de oorlog het versterken van reserves, toen het voedselpakket op peil moest worden gebracht en de wederopbouw drong. Bovendien blijft het nog de vraag of Amerika zijn gelden besteed zou heb- ben willen zien aan het creëeren van monetaire reserves. Aan de discussie werd ook deelgeno- men door dr. M. W. Holtrop, president- riirpeteur van de Nederl. Bank, die de Nijmeegse hoogleraar o.m. de vraag stelde welk monetair beleid hij wèl juist zou hebben geacht. Een duidelijk antwoord hierop is niet gekomen. De inflatoire financiering verklaarde prof. Groeneveld (e kunnen accepteren, niet echter dat in politiek opzicht doeleinden zijn nagestreefd, welke niet reëel waren en zijn. Men had de oorlogsschadever goeding achterwege kunnen laten en de sociale voorzieningen minder hoog kunnen opvoeren. En wordt het export areaal wel voldoende uitgebuit? Uitvoerig en herhaaldelijk hoe kon het anders is deze middag gesproken over de controle op het credietwezen. Prof. Groeneveld zei in zijn stellingen o.m.. dat de traditionele taak van het bankwezen, namelijk de verschaffing van kort bedrijfserediet. in het des betreffende wetsontwerp te weinig gesauveerd wordt. Van bankierszijde werd opgemerkt, dat het dwaasheid was de banken voor te stellen als lichamen, die maar cre- dieten uitdelen; in feite gaat deze cre- dietverlening niet zo gemakkelijk in haar werk. Ook de bankier is beducht voor speculatieve voorraadvorming en deze vrees werkt remmend op de faciliteitenverlening. Prof. Posthuma legde op dit punt de volgende verklaring af: het is nooit de bedoeling geweest, dat de centrale bank kwantitatieve beperkingen zou schep pen en ook kwalitatieve beperkingen zijn geen taak van de centrale bank- Vlei echter is de opzet, dat een vrijheid van handelen, welke door de oorlog is ontstaan en verre uitgaat boven hetgeen elders mogelijk is, geleidelijk wordt in- Amsterdam, 's-Gravenhege, Utrecht, Arnhem, Hilversum (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag even over half een streek op het zon-overgoten platform van Schiphol een kleine „Dove" neer. Uit dit toestel stapte de Britse minister van Burgerluchtvaart, Lord Ogmo re, vergezeld van Sir George Gribbet, secretaris-generaal van zijn ministerie, luchtmaarschalk D. Colyer, burger- luchtvaartattaché, en zijn privé-secre- taris S. M. A. Bannister. Lord Ogmore komt een driedaags be zoek aan ons land brengen en is daarbij de gast van onze minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. Wem- mers. Zijn speciale interesse gaat na tuurlijk uit naar onze burgerlucht vaart. Talrijke autoriteiten waren ter be groeting aanwezig. Zo zagen wij o.a. minister Wemmers, de Britse ambassa deur Sir Philip Nichols, burgemeester Arn. J. d'Ailly en dr. A. Plesman, di recteur van de KLM De Britse minister wilde over zijn plannen voor zijn bezoek niet verder uitweiden dan met de mededeling: con tacten leggen en vernieuwen en vrien den en bekenden bezoeken. Ook bleek, dat het in de bedoeling ligt bevriende luchtvaartmaatschappijen, b.v. KLM en Sabena, te irfteresseren voor de nieuwe types van de Britse industrie, zoals de ..Yet" en „Turbo-Prop". Speciaal een goede verzorging van lange-afstand- vluchten vindt Lord Ogmore belang rijk. Wat binnenlands verkeer betreft, noemde hij de helicoptère hét vervoer middel van de toekomst. De minister zal gedurende deze drie dagen een bezoek brengen aan de in stallaties op Schiphol, voorts aan de KLM in Den Haag, de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Buitenlandse Zaken. Het officiële programma ver meldt voorts diners van het ministerie van Verkeer en de Engelse ambassade. Op het Marine-etablissement Katten burg te Amsterdam weid gisteren m het schoolgebouw van de Verbindings dienst een gedenkplaat onthuld, die was aangebracht ter nagedachtenis van de tweehonderd verbindingsmanschappen, die tijdens de ooijog zijn gesneuveld. Op het grintplaatsje tussen het school gebouw en het water stonden de blauw- geüniformde manschappen aangetre den; het vriendelijke herfstzonnetje speelde over het blauw en het wit van de seiners en de codisten en deed de knopen van de officieren glanzend blin ken. Aan de rechterzijde van het „carré" stond de gewapende ere-wacht opgesteld. Onder de aanwezige officieren bevon den zich o.a. de commandant van net Korps Mariniers, gen.-maj. M. R. de Bruynen, de commandant van de zee macht schout bij nacht C W. Slot, de commandant van de maritieme midde len, kol. J. S. Bax, de hoofdvlootaalmoe- zenier Mgr. J. de Sain en de vlootdomi- nee Sillevis-Smit, voorts verscheidene vlag- en hoofdofficieren. In een kort woord herdacht vice-ad- miraal De Booy de gevallenen van de Marine Verbindingsdienst en droeg daarna de gedenkplaat officieel over aan de schooicommandant, kapt.-lnt. ter zee D. J. v. Doorninck. Twee pijpers van de Marinierskapel bliezen tenslotte het „Wilt heden nu treden". AMSTERDAM. 10 October. Het nieuwe coupe-systeem van de Amsterdamse kleermaker Hulsman gaat geen pad zonder doornen. Hoewel het in Franse vakkringen een warm onthaal heeft ge vonden, blijkt de heer Hulsman in eigen land, althans bij zijn eigen organisatie, tot de niet geëerde profeten te behoren. Met betrekking lot het boek, dat bin nenkort bij de firma Sijthoff te 's-Gra- venhage over dit systeem zal verschij nen, heeft de Vakgroep Kleermakerij haar leden n.I. een mededeling doen toe komen, waarin nogmaals de aandacht wordt gevestigd op het mislukken van de proef, die enkele jaren geleden voor de vakgroep werd afgelegd. Naar aanleiding van dit bericht heb ben wij ons tot de raadsman van de heer Hulsman, mr. H. G. Th. Keur.e, te Am sterdam, om inlichtingen gewend. Deze toonde zich over de houding van de Vakgroep zeer verbaasd, aangezien de door de firma Sijthoff verspreide pros pectus met medewerking van de vak groep is verzonden. Naar mr. Keune ons mededeelde, is dit op zijn verzoek ge schied, doch uiteraard niet dan nadat de secretaris van de vakgroep het ad vies van de deskundige van zijn organi satie had ingeroepen. Teneinde zich een, althans voorlopig, oordeel omtrent de waarde van het systeem-Huisman te kunnen vormen, hebben de secretaris en de deskundige een onderhoud met de raadsman van de heer Hulsman gehad, waarbij tekst en tekeningen van het te verschijnen boek zijn besproken. Mr. Keune deelde ons nog mede, dat hij overweegt de Vakgroep in kort ge ding te dagvaarden. Onder commando van eerste lt. F. Erik de Nijs stelde zich Woensdag In de koffiekamer van de Kon. Rotterdamsche Lloyd het detachement van zesenzestig vrijwilligers voor Korea op, om scheep te gaan op de „General WC. Langfitt die langs de kade lag. Zij luisterden naar de rede van gen.-maj. mr. W. J. \an Dijk, chef van het kabinet van de minister van Oorlog, die namens deze sprak en uitdrukking gaf aan zijn grote waardering, dat deze mannen zich vrij willig hebben aangemeld voor de strijd op Korea. „Laat", aldus gen.-maj. Van Dijk, „onze geëerbiedigde Koningin, die steeds een voorbeeld van grote deugden, van plichtsbetrachting en offervaardig heid is geweest, u ook tot voorbeeld strekken." Nadat een driewerf hoera op de Ko ningin was uitgebracht, scheepten de vrijwilligers zich in. Met een tuiltje bloemen in de hand ging ook zuster Koopmans aan boord. Zij gaat voor de tweede maal naar Korea. geperkt. Het gaat om het wegnemen van de excessieve liquiditeit. Mede door de uitbreiding van hun credieten kun nen de banken de betalingsbalans in gevaar brengen en het is de bedoeling hiertegen een elastische muur op te richten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3