Onvoldoende financiering remt woningbouw 'Eric de N/oorman: "DE P12US "DEP WRAKE Woningnood in Australië is groter dan in Nederland v. Moorsel De volksgezondheid in ons land I HEES J. Rijk doet gemeenten in geld en in rechten te kort Speciale aanbieding Bespreking door „politieke katholieke vrouwen Vervolging in Sjanghai HEES Co. F. J. Damave Zorgenkinderen der gemeentebestuurders Nederlanders zijn aardige mensen Bouwcentrum-comniissie terug uit Australië Vragen over enquête-formulier Weinig kans op een redelijke huurprijs GERO- ZILVER Amerikaans oordeel Memorandum van 1 rouw GROTE HOUTSTRAAT 31 R.K. Marialegioen verboden KENNISGEVING lOe Au petit Louvre t SILVER SÏOEPKE KNIKKERTJE LIK e*1 VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 PAGINA 5 Lt.-gen. C. A. Rijnders overleden I „Door de Eeuwen Aan de politieke partijen „Ongepaste vrijpostigheid" aldus minister Pyama flanel fiafiné flanel O 95 Reclame deken •joon Wollen deken O R 5Q Zuiver wollen deken 32.50 Medaillon dess. QO 50 Geslikte deken nn en sprei 55.00 Prins Bernhard schiet drie elanden MINISTER IN 'T VELD NAAR DUITSLAND HAARLEMSE VOORJAARSBEURS VOOR DE VROUW LUISTER MET EEN BETER RADIOTOESTEL NAAR DE ZEER GOEDE RADIO PROGRAMMA'S IS Kruisstraat 33 HAARLEM SPECIALE AANBIEDING OOK IN GROTE MATEN door Daan Zonderland 'n Kostelijk boek voor jong en oud (Van onze Utrechtse correspondent) Ruim 1600 afgevaardigden van 750 gemeenten waren gisteren tegenwoordig op het door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Utrecht gehouden bui tengewone congres. Het congres, dat onder leiding stond van mr. P- J. Oud. Was gewijd aan twee zorgenkinderen der gemeentebestuurders: het probleem van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente, en het probleem van de financiering van de woningbouw. Tweemaal drie sprekers voerden, voor en na de pauze, het woord. Het congres werd bijgewoond door de ministers van Binnen landse Zaken, Z- Exc. mr. J. H- van Maarseveen. De eerste in de rij der sprekers was drs. L. J. G. de Mast, gemeentesecretaris Van Tilburg, die er in zijn inleiding op wees dat de gemeenten zich door de Voorgestelde verlenging van de noodvoorziening gemeentefinanciën te kort ge daan voelen in hun geld en in hun rechten. Reeds in principe is het voor de ge meenten onaanvaardbaar, dat het Rijk practisch volledig de beschikking op eist over onze nationale belasting-capa citeit, en dan daarna, naar eigen in zicht, gaat uitmaken van jaar tot jaar. welk aandeel van de middelen aan de gemeenten zal worden toebedeeld. Ook voelen zij het als een onrechtvaardig heid, aldus spreker, dat de regering thans voorstelt om belastingoverschot ten over 1948, 1949 en 1950, die volgens de bestaande regeling via het gemeen tefonds aan de individuele gemeenten zouden moeten worden uitgekeerd, in te houden en collectief te reserveren, waardoor eenzijdig en met terugwer kende kracht inbreuk wordt gemaakt op wettelijke rechten, die in 1948 aan de gemeenten zijn toegekend. Ook de tweede spreker, de heer H. J- Scheffer, burgemeester te Ezinge, opteer de voor een eigen beheer van de finan ciële middelen, zijnde de middelen van de totaliteit der Nederlandse gemeenten. De heer J. C. Haspels, burgemeester Van Bussum, begon zijn zeer beslist voor gedragen fin lucide betoog met te wijzen op het feit dat wanneer voorheen de Wetgever gesproken had, de gemeenten ontvingen datgene waarop de wet haar recht gaf. Deze zekerheid komt ons bij ongewijzigde aanvaarding van het aan hangige wetsontwerp te ontvallen. Spreker wees op het ernstige bezwaar dat het Rijk thans 443 millioen gulden gemeentelijke gelden heeft zonder ren tevergoeding, terwijl de gemeenten een kasgeld- en rekening-courant-schuld hebben van rond 900 millioen gulden. Hij bepleitte voorts ean andere be heersvorm van het gemeentefonds om dat de gemeentegelden veel te lang in Rijks kas bleven kleven. Bij dat beheer zijn het de belangen van 's Rijks kas welke prevaleren. In de pauze werd een resolutie aan genomen waarbij uiting gegeven werd ®an de algemeen gevoelde ongerustheid °ver de genoemde gang van zaken en aarj n er bij Regering en Tweede Ka li''®1" der Staten Generaal met nadruk vl? aangedrongen werd in bovenbedoeld Antwerp alsnog zodanige wijziging aan te brengen, dat aan bovengenoemde bezwaren wordt tegemoet gekomen. Mr. H. W. Bloemers was de eerste spreker over het probleem van de wo ningbouw. Hij noemde drie punten waarop de aandacht zich zal moeten concentreren om de mogelijkheid te scheppen dat de benodigde veertig dui zend woningen inderdaad zullen wor den gebouwd. Ten eerste: beter organi seren van bouw en financiering; ten tweede: de kwalitatieve verdeling van het bouwvolume; ten derde: de geogra fische verdeling van het bouwvolume. Het: in 1948 gestelde doel. binnen een beperkt aantal jaren de woningnood in de onderscheiden gemeenten te nivelle ren. is geenszins benaderd: tegenover gemeenten met een verminderd wo ningtekort staan vele andere met een nog steeds toenemende achterstand. Het door de huidige geldnood ontstane, maar blijkens de Rijksbegroting 1952 practisch gehandhaafde systeem, dat de gemeente die de kans ziet geld te be machtigen ook kan bouwen, werkt met alleen allerlei misstanden in de hand. maar laat bovendien de enig juiste verdelingsgrondslag los. Wij zullen moeten terugkeren naar een niet alleen opgezette, maar ook doorgevoerde verdeling van het bouw volume naar behoefte, waarbij het de Overheid staat uit te maken, of daarbij de maatschappelijke behoefte (acuut woningtekort) dan wel de economische (industrialisatie) de voorrang dient te hebben. Deze verdeling naar behoefte zal echter slechts kunnen worden ver wezenlijkt .indien de mogelijkheid tot financiering van de bouw gekoppeld wordt aan de toekenning van bouw volume. De tweede spreker over dit probleem, mr. Ch. M. Hustinx, stelde het bestaan de woningtekort nu nog op 250.000 wo ningen. Bij het thans voorgestelde wo- ningbouwvolume wordt het bestaande tekort niet ingelopen. Het vraagstuk van de financiering van de bouw is het voornaamste beletsel voor de verwezen lijking van 'n groter program, aldus de heer Hustinx. Daarom dient o.m. art. 56 Woningwet weer ten leven te worden gewekt. Als laatste spreker op dit congres wees de wethouder voor de Publieke Werken en de Volkshuisvesting van Amsterdam, mr. J. J. v. d. Velde, er in zijn rede op dat onze binnenlandse mo netaire toestand en onze betalings balans naast rechtstreekse financiële ge volgen ook indirect de weerslag van de woningnood ondervinden. Het niet be schikbaar zijn' van een voldoend aantal woningen op die plaatsen, waar zij voor het bedrijfsleven nodig zijn. vormt een ernstige belemmering voor de zo drin gend nodige industrialisatie. Op de Rijksbegroting 1952 is in het hoofdstuk Volkshuisvesting slechts tien millioen gulden uitgetrokken. Dit bedrag zal aanzienlijk dienen te worden verhoogd, om het mogelijk te maken dat het bouwprogramma 1952 ook werkelijk zal kunnen worden uitgevoerd. Spr. noem de vervolgens enkele mogelijkheden waardoor dit zou kunnen worden ge realiseerd. Amerikaanse touristen schijnen ons, Nederlanders, over het algemeen wei aardige mensen te vinden. Bij het door lezen van een willekeurig gegrepen stapeltje uit duizenden enquêteformu lieren blijkt ons, dat wij over het alge meen worden geprezen voor onze hulp vaardigheid, gastvrijheid en prettig optreden. De enquête werd ingesteld door de A.N.V.V., in samenwerking met scheep vaartlijnen op Amerika, Gevraagd naar de redenen van het bezoek aan Neder land komen zowel zakelijke als louter vacantie-motieven als antwoord voor. De bevindingen in de hotels lopen nogal uiteen. Sommigen noemen ze comforta bel en schoon, anderen hebben klachten over bediening, uiterlijk enz. Wordt over een bepaald hotel of restaurant geklaagd, dan worden de directies door de A.N.V V. op de hoogte gesteld. De Hollandse keuken schijnt door gaans wel in de Amerikaanse smaak te vallen, ook al blijft de vraag naar meer verse groenten en fruit, alsook naar ijs- water aanhouden. Landschap, bloemen en stedeschoon worden door alle onder vraagden bezongen. Toch vindt men er wel een enkele scherpe opmerking tus sen. Iemand antwoordde op de vraag „Wat viel u tegen?": „Marken, degene ratie van mensen." Sommigen klaagden over weinig tegemoetkomendheid in winkels, anderen zouden graag wat meer hulpvaardigheid en deskundigheid in reis- en informatiebureaux willen be speuren. De luitenant-generaal b.d. van het K.N.I.L. C. A. Rijnders, van 1932 tot 1 Juni 1946 commandant van Bronbeek, is overleden. Hij was ridder vierde klasse der Militaire Willems-orde, drager van de ere-sabel en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Kort voor zijn pensionnering was hij commandant van Atjeh. 90. Gespannen als een stalen veer springt Eric op zijn reusachtige tegenstander toe. Hovin slaat hard van zich af en een enkele houw van die machtige arm zou voldoende zijn om vrijwel iedereaanvaller te vellen. De Noorman weet echter met volleerd meesterschap deze eerste aanvallen te ontwijken en hij wisselt het pareren af met heftige uitvallen, die elkaar steeds sneller opvolgen. Langzaam neemt Eric het initiatief in handen en de onverlaat moet wijken, knarsetandend, en met grote zweetdruppels op het voorhoofd. In de grote hal poogt hij met een hagel van striemende slagen het verloren terrein te herwinnen. Dan mengt zich in het zwaardgevecht het dreunen van zware voetstappen. „Aiaiai!" brult, dê stem van Yark, „mijn zwaard zal er een einde aan maken1' Briesend verschijnt hij in de doorgang, doch heer Haifa, die hem met de anderen vlak op de hielen zit, weet op het laatste ogenblik de kleine driftkop bij de arm te pakken. „Houdt u terzijde, man!" vermaant de zwierige edelman, „de koning laat aeze vergelding aan niemand over!" Voor hun ogen voltrekt zich nu, onverwacht snel, het dramatisch slot van dit uitzonderlijk hevig gevecht. Hier strijdt de ervaring van de bedreven zwaardvechter tegen het öiinae, orute geweld. Meer en meer wordt de beul van zovele onschuldigen, ondanks zijn breidel loze kracht, in het. nauw gedreven door de onverstoorbare regelmaat van 's konings uitvallen en Hovin beseft, dat hij zijn meester gevonden heeft. Wankelend stapt hij achteruit, met moeite zijn dekking handhavend. Het wapen van de Noorman wordt de moordenaar een obsessie. Hij ziet niets anders meer dan het flitsend staal,'en het dringt niet tot hem. door, dat Eric hem weloverwogen in één richting dringt tot de volgende stap achterwaarts hem noodlottig wordt. De voet vande geweldenaar raakt de staande kandelaber. Een woedende kreet ontsnapt Hovin Hij verliest het evenwicht en terwijl zijn zwaard een grillige, nut teloze boog in-de' lucht beschrijft, dreunt het machtige lichaam tegen de grond. Haifa springt met een juichkreet voorwaarts doch Yark is hem voor. Svitiold komt ook toestormen en met vereende krachten houden zij de reus in bedwang. Hovin wringt zich in allerlei bothten om de mannen van zich af te schud den. Doch rustig klinkt de stem van Eric: „Bindt hem, mannen!" Triomfantelijk grijpt Haifa het zware touw, dat een van de krijgsknechten hem nmireikt doch van het korte ogenblik dat de geweldenaar de greep van Haifa s hn-nd nni zijn arm voelt verslappen, maakt Hovin gebruik voor een laatste, ver twijfelde poging om zich los U worstelen. Slechts met de allergrootste moeite kunnen Frïc's mannen de woest grommende reus in bedwang houden en eerst als zijn volsen stevig aan elkaar gebonden zijn, ademen de getrouwen des konings verlicht. iaat mij... heer koning! woorden en De reus i maTnltetnf""a-e^r Eric totYark. „Deze misdadiger zal het recht des konings Rvarev:. mi Zl letalen vZ allé wandaden, die hij hee.,t bedreven,... dc prijs der wrake." Tanf mii laat mnnee. yark struikelt van opwinding over zvn - riV nunt van zijn zwaard is reeds op de borst van de moordenaar gericht. De reus knarst op de tanden van woede. Zijn spieren zwellen op als koorden, (Van onze Rotterdamse redactie) Onlangs is uit Australië teruggekeerd de commissie, die ten behoeve van een aantal bouwondernemers de moeilijkheden, die er in Australië bestaan voor het immigrantenhuis, hebben onderzocht. Gisteravond heeft een lid van deze com missie van drie, de heer Haspels, voor genodigden en belangstellenden in het Bouwcentrum te Rotterdam verslag van zijn ervaringen gedaan. Als de drie be langrijkste factoren, die de situatie op de woningmarkt in Australië bepalen, noemde de heer Haspels de woningnood, die in Australië groter is dan in Neder land; het feit dat men er meer bouwt dan in Nederland en de omstandigheid, dat Australië bestaat uit zes staten, die dikwijls zeer verschillende bouwvoorschrif ten hebben, waardoor de immigrant, die afgaat op de informaties die een vriend of familielid hem vanuit een bepaalde plaats in Australië verstrekt, groot gevaar loopt daarmee elders volkomen verkeerd terecht te komen. pen. De laatste mogelijkheid blijft tot een enkel uitzonderlijk geval beperkt, omdat de immigrant niet over kapitaal in Australië pleegt te beschikken. Wanneer de emigrant van plan is een huis mee te nemen, dient hij op het volgende te letten: rp 55 De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft zich in een memorandum tot de Politieke partijen hier te lande gericht h'et betrekking tot het door de huidige regering gevoerde Indië-beleid en het z®lfbeschikkingsrecht van de afzonder lijke volken. Hierin betoogt de stichting °hi. het volgende: i,Het bestuur van de stichting „Door eeuwen trouw" heeft de overtuiging, het Indië-beleid van de Neder land- regering niet alleen voor Nederland ij baardig is geweest maar bepaalde- in strijd met de door tweederde ah de volksvertegenwoordiging aan- V; ^:'arde wet op de souvereiniteitsover- ^'Scht en mitsdien een historische fout ah zeer grote draagwijdte. Het regeringsbeleid, dat naliet art. 2 ?n de wet souvereiniteitsoverdracht Jht te voeren, heeft tot een impasse ge- eid, waarvoor in de komende rege- phgsperiode de ontknoping zal moeten K°men. De politieke partijen zullen daarmede ban ook rekening moeten houden bij het opmaken van hun programma's 'oor deze nieuwe periode, welke voor het lot der Zuid-Molukkers beslissend Zal zijn." Op vragen van het Tweede Kamerlid De Haas (KVP) over een vragenlijst, welke door de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlandse volks eigen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen aan meis jes wordt toegezonden heeft de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geantwoord: In vetgedrukte woorden wordt in het enquêteformulier er op gewezen, dat men niet verplicht is de vragen te be antwoorden. Toch heeft de minister naar aanlei ding van enkele vragen in deze enquete gemeend bezwaar te moeten maken te gen het gebruiken van dienstenvelop- pen. Ook hij is van mening, dat een groot deel van ons volk aan de twee gewraak te vragen aanstoot zal nemen en dat h - - instituut stellen van vragen door een naar zeer persoonlijke bijzonderheden op het gebied van levensovertuiging en levenshouding als een ongepaste vrU postigtaeid moet worden beschouwd. Nadat de minister meer dan een jaar geleden naar aanleiding van een proef- enquête er het instituut op had gewe zen dat enkele vragen zoals zij toen luidden aanstoot zouden geven en derhalve niet aanvaardbaar waren, is de redactie van het vragenformulier weliswaar gewijzigd doch niet zodanig FLANEL Wit flanel - Reclameprijs I .^8 frisse strepen 1.78 80 cm breed Uni flanel -« nr crème, zalm, bleu I a Lingerie flanel ge gestipt en gebloemd sPortflanel O 10 Vo°r jongensblouses L. 1 w ln 6 modekleuren Wollen Mo lion O 25 flanel, loo cm breed 1 DEKENS 150 x 200 I 150 x 200 150 x 200 Modern bloemdessin 23 50 150 x 200 170 x 220 160 x 200 AÏJ.au Gewatteerde m. volant, 120 x 200 als mocht worden verwacht. Uit een onderhoud is gebleken, dat de grondslag van de enquête uitsluitend ge- legen is in de wens een onderzoek in te stellen naar de invloed welke de ster ke geboortetoename in Nederland zal hebben op de economische, sociale en ruimtelijke planning van ons land. Het instituut heeft toegezegd te zullen trach ten zijn vragenlijsten in de toekomst zo te redigeren dat niemand zich daardoor in zijn levensovertuiging gekwetst be hoeft te gevoelen. Het vorig jaar bouwde men in Australië 64.000 woningen; ze waren merendeels door particulieren gebouwd. Driekwart van de gezinnen in Austra lië bewoont een eigen huis, zij het dan. dat dit meestal op afbetaling is gekocht zoals men ook een radio, een ijskast of een auto op afbetaling koopt. Het huis is iri Australië volkomen in het afbeta lingssysteem opgenomen. De drie voornaamste oorzaken van de ontstellende woningnood in Austra lië zijn de achterstand, die in de oorlog is ontstaan; het normale bevolkings accres, «ÜBVnede de toename van de be volking door de immigratie. Nog steeds groeit de wachtlijst van hen, die wo- ningbehoevend zijn, aan. De immigrant, die van zijn gezin gescheiden is het verblijft dan meestal nog in een kamp zai uiteraard al het mogelijke dóen om woonruimte te vinden- Dit leidt er helaas maar al te vaak toe, dat er krankzinnig hoge huren worden ge vraagd. De kansen, om tegen een rede lijke prijs een huis te huren, zijn zeer gering. De pas aangekomen immigrant bevindt zich hier wel in een zeer nete- ljge situatie. Hij komt tot de conclusie, dat hij een huis zal moeten meenemen of er een in Australië zal moeten ko- De bekende schrijver Jan de Hartog is gisteren in Haarlem geweest om er het woonschip te inspecteren, dat daar voor hem in aanbouw is. Het is zijn plan in deze boot te gaan wonen op de Seme in Parijs. X. Hij moet zeker weten waar hij te recht komt. 2. Hij moet zijn huis door een uitste kende firma laten maken, die de moeite heeft genomen zich in Australische omstandigheden te ver diepen. 3. Hij moet zorgen vroegtijdig goed keuring van looale Australische au toriteiten op zijn bouwplannen te krijgen. Een serieuze firma aal dit voor hem kunnen verzorgen. Ver schillende Nederlandse „prefab-bou wers" werken in de practjjk reeds op het systeem van: eerst goedge keurd, dan leveren. 4. Zijn huis moet niet aHeen goedge keurd zjjn, het moet ook „gang baar" van type zijn, d.w.z. overeen komen met de Australische begrip pen dienaangaande- 5. De firma, die het huis zal leveren, moet zo mogeljjk een technische' vertegenwoordiger hebben in of bjj de plaats van vestiging. Is de plaats van vestiging niet be kend, dan bestaat de mogelijkheid het huis te laten nazenden. De emigrant dient zich op de hoogte te stellen van de eisen in de plaats waar hij zal ko men te wonen- Pas daarna laat hij het huis zenden door een firma in Neder land, met wie hij eventueel voor zijn vertrek een overeenkomst heeft gesio- ten. Er kan niet genoeg de nadruk op worden gelegd, zo betoogde de heer Haspels, dat het voordeel van het eigen huis in een zwaar drukkend nadeel verkeert wanneer aan boven staande voorwaarden niet wordt vol daan. Een niet goedgekeurd huis zai wijzigingen moeten ondergaan en tij- dens dit proces zullen er hoge opslag kosten moeten worden betaald. Bo vendien zal een niet goedgekeurd of niet „gangbaar" huis slechts mo- Prins Bernhard, die als gast van de Koninklijke familie thans in Zweden is, heeft deelgenomen aan een elanden- jacht in de omgeving van Stockholm. Elf elanden werden tijdens deze jacht geschoten. Prins Bernhard nam er drie voor zijn rekening. (Van onze verslaggeefster) Zó nuttig achten zij het contact met elkaar, de „politieke" katholieke vrou wen in de altijd nog wat uitzonderlijke positie vam vrouwelijk, lid. van de gemeen teraad, van de Prov. Staten en van de Tweede Kamer, dat zij gisteren en eergiste ren, ten tweeden male dit jaar, een bijeenkomst hielden in het Vormingscentrum te Baarn. Dit initiatief van me], mr. Wally van Laaischot, lid van het dagelijks bestuur van de Kath. Volkspartij, werd begin Januari voor de eerste maal verwezenlijkt met een pétillante samenkomst van ongeveer dertig „bestuurs"-vrouwen, die met elkaar vam gedachten wisselden over het eigene van haar positie als meestal enige vrouw in een partijgroep en de juiste houding t. o. v. bepaalde moeilijk heden. d!ie dit meebrengt. Ditmaal echter werd de beschikbare tijd, van Woensdagmiddag tot halver wege Donderdag onder leiding van mej. Van Lanschot, gevuld met o.a. de benadering van een onderwerp van in grijpend algemeen belang, waar de vrouw als officieel vertegenwoordigster voor haar gemeente, haar provincie of I land, voortdurend mee in contact is, n.l. de problemen van de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid en de eisen, welke op dit gebied aan het over heidsbeleid moeten worden gesteld. Het mag pleiten voor een serieuze opvatting van haar taak, dat 25 (van de 35) katholieke vrouwelijke gemeente raadsleden uit het gehele land, twee van van de drie K.V.P.-vrouwen uit de Prov. Staten en de twee R.K. vrouwe lijke Kamerleden, de tijd gemaakt heb ben al deze vrouwen immers hebben öf een eigen gezin óf een inspannende werkkring om zich in de uitgetrok ken vier en twintig uur over deze ma terie deskundig te laten voorlichten en haar inzicht te verdiepen en te ver scherpen. En ongetwijfeld zou geen harer hebben willen missen wat dr. H. Stapert, Ge- neesk. Inspecteur van de Volksgezond heid te Limburg, zo met enkele grepen naar voren haalde, over prenatale zorg. enorme behoefte aan voorlichting, sterftecijfers ten gevolge der verschil lende ziekten, schoolartsen, en de kloof tussen medicus en psycholoog, dit ailés suggestief ingevoegd n het grote com plex der samenlevings-ordening, waarin het uiteindelijk, met alle te nemen maatregelen, gaat om het welbevinden van den mens, d.i. zijn geluk. Voorlichting en nog eens voorlichting, zei dr. Stapert tot het luisterend gezel schap, voorlichting vooral door het ge sproken woord van de districts- of de wijkzuster. 180.000 vrouwen in ons land zijn op het ogenblik in blijde verwach ting. Weten ze voldoende hoe ze nu reeds de gezonde groei van het nieuwe leven kunnen beschermen? De mens leeft zijn leven en een ander wil hem, zo nodig, daarbij helpen, wat men particulier initiatief noemt. De overheid ordent en steunt dit part, ini tial) ef, o.a. met subsidies. Hoe zeer de overheidsbemoeiing in de gezondheids zorg tot een lappendeken van wetten en wetjes is uitgegroeid, die gelegd wordt óver de lappendeken van het part. ini tiatief, welke situatie niemand meer kan overzien, maakte mr. J. de Vreeze, secretaris-generaal van het W:t Gele Kruis, duidelijk, die uit de volheid van zijn dagelijkse ervaring heel wat zwakke punten naar voren bracht over de ge compliceerde bestaande ordening, zoals die nu reilt en zeilt, zonder vaste koers. Inderdaad een materie van groot belang voor dit gehclbr. De volgende dag hield de heer P. Alberts, burgemeester van Rucphen. een inleiding over de sociale problemen van St. W' llibrord. De eerst volgende bijeenkomst van deze aard is geprojecteerd voor de herfst 1952. gen worden gebouwd buiten de „building area", die men in Australië kent. In de practijk leidt dit tot grote moeilijkheden voor wat betreft ver bindingen met de stad en de werk kring. Op twee avonden in de maand zij zullen nog nader worden bekend ge maakt zal het. Bouwcentrum aan emigranten en andere belangstellenden inlichtingen verstrekken over alles wat samenhangt met het woningprobleem in Australië. Het ligt verder in de be doeling hiervoor een vergoeding te vragen. Besprekingen hierover mlt de overheid zijn nog gaande. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld zal aansluitend-aan zijn bezoek aan Heer len ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de woningbouwver eniging „Ons Limburg", naar Duitsland reizen. De minister en de directeur- generaal van de Wederopbouw, dr. Z. Y. van der Meer, zullen de gasten zijn van dr. Schmidt, landsminister voor Wederopbouw in Noord-Rijnland Westfalen, die onlangs Nederland be zocht. De militaire autoriteiten van Sjanghai hebben het R.K. „Marialegioen" verbo den en bekend gemaakt, dat de leiders van het legioen als contra-revolutio nairen zullen moeten terechtstaan. Deze maatregel volgt op de uitwijzing de vorige maand van de pauselijke nun tius in China. mgr. A. Riberi en de ver scherping van de campagne tegen de kerken. Het legioen, een van de 10 afdelingen van het centrale katholieke bureau in Sjanghai, is een adviserende instantie voor de katholieke missies m China. Het is hoofdzakelijk zijn taak vrijwilli gers te vinden voor net katholieke enderwijs. De directeur van het legioen is de Ierse pater Aiden McGrath, voor wie de communisten reeds lang vanwege zijn politieke achtergrond bijzondere belang stelling tonen. In katholieke kringen in Hong Kong maakt men zich verder bezorgd over de Italiaanse geestelijken Suppo en Cuomo die de leiding hadden van een schooi van het Don Bosco-instiluut in Sjang hai. Het officiële dagblad van Sjanghai heeft gemeld, dat zij in het begin van deze maand gearresteerd zijn wegens de banden, welke zij met het legioen onderhielden. Libanon. Dr. Charles Malik, de ge zant van de Libanon in de V.8.. verklaar de Donderdag in een toespraak tot de California-club, dat de Arabische staten van het Nabije Oosten „beslist ng.utraal zouden blijven in geval van oorlog tus sen Amerika en Rusland. Deze jubileum beurs zal wederom worden gehouden in het KRELAGEHUIS, Leidse- vaart, Haarlem, van 7 t/m 14 Maart 1952. Gegadigden voor standruimten kunnen zich voor inlichtingen wenden tot het Bureau van organisatie, van Merlenlaan 7 te Heemstede. Telef. 38957 - 38958. De beste merken staan tot Uw beschikking bij Betaling in termijnen vanaf 2.75 per week, desgewenst zonder vooruitbetaling. Uw radiotoestel komt pas geheel tot zijn recht, indien U er een platenspeler of platenwisselaar op aansluit. Platenspelers 90.en hoger. Radiotafels. De betaling kan op gemakkelijke wijze geregeld worden via HEES CO's eigen Financierings-Bank. SPECIALISTEN ln het STOMEN. VERVEN en VERVORMEN van Uw OUDE HOED naar de laatste Parijse modellen gevestigd 1913 ZIJLSTRAAT 66 - TEL. 13510 &nmenéenlEeföjd gcüumde. ^GERÖ> Vervaardigd van-1 zilverwit Gero-metaal. hecht verbonden met een zware laag zuiver zilver De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 Koninginneweg 71, bij de Iordensstr., Haarlem Fantastisch verhaal van koningen en ezels, wijzen en muizen, heksen en kanseliers, met als hoofd figuren Judocus en zijn metgezel Michiel de Kater Prijs gebonden f3.90 Verkrijgbaar :n de boekhan del en bij N.V. Drukkerij De Tijd Amsterdam Postgird 22884

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5