Engelse resolutie vindt geen genade Perzië wijst haar zonder meer van de hand Roosevelt Jr. bij de Paus l Nieuw verkeersvliegtuig van Fokker? Tussen neus en lippen STERKE BEPERKING geboden van STROOMVERBRUIK Waarschijnlijk laatste winter met piekuren Piet Bruin in Nederland Meerderheid in de Veiligheidsraad onzeker Graaf Mountbatten Tot hoofd en hart Voorontwikkelingswerk beëindigd Geen spectaculaire atoomwapensin V.S. Vissersboot beschadigd Gemeente Rolde opgelicht BEROEP OP DE INDUSTRIE Goede voorlichting vereist Fraai herfstweer houdt aan weer Geld verloren? ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 e 75ste JAARGANG No. 25200 Vaticaan voor hervatting der betrekkingen met V. S. commandant Britse Middelt. Zee-vloot Schacht naar Perzië Hulp van de liberalen voor conservatieven Productief yermogen Nato-landen Vier maal zo groot als van Rusland Door bommen van R.A.F. bij Helgoland Felle boerderijbrand te Baflo Grote schade aangericht Secretarie-ambtenaar krijgt drie jaar De roofoverval te Damsterdiep Wie ruilde wisselgeld in? Scholen op Zaterdag dicht? VICO WINDBREAKERS Tractor petroleum en gasolie duurder Fietsendieven gearresteerd BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45. tel 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 1. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogie De administratie behoudi zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, 5.45 per kwartaal. Ferzi zië heeft Vrijdag de Britse resolutie, waarin wordt aangedrongen op het hervatten van de besprekingen over het oliegeschil, van de hand gewezen, daar het van mpning is, dat de resolutie de V.N. zou toestaan zich te mengen in erzië's binnenlandse aangelegenheden. De Engelse resolutie is in zoverre Verzacht, dat Engeland de Raad ver- Soekt ér van kennis te nemen, dat Per zië in tegenstelling met Engeland geen gehoor heeft gegeven aan de uitspraak Van het Internationaal Gerechtshof, ■Waarin verzocht werd om handhaving van de status quo te Abadan, hangende definitieve uitspraak. Eerder vroeg Engeland de Veiligheidsraad hiertegen bezwaar te maken. De Perzische vice-premier Fatemi heeft tegenover Reuter verklaard, dat Perzië bereid was onderhandelingen te openen, indien deze ten doel hadden de olieproductie voort te zetten. Perzië zou niet in arbitrage volgens artikel 33 van het Handvest toestemmen, daar deze oedoeld was voor disputen tussen lan- den. Fatemi weigerde nader in te gaan op de vraag of Perzië zich zou houden aan een resolutie van de Veiligheidsraad^ Goede diensten zou het land aanvaar den. Reuter meldt, heeft Z.H. de Paus r,.|(eeti onderhoud met Franklin Roose- lid van de commissie van het Ame- Huis van Afgevaardigden voor aangelegenheden, uitdruk- King gegeven aan de wens van het Vati- caan, de diplomatieke betrekkingen met de V.S. te hervatten. (Januari 1950 trad Myron Taylor af ais persoonlijke am bassadeur van Truman bij het Vaticaan). Roosevelt wist niet meer de letterlijke bewoordingen van de Paus. „Doch ik kan met zekerheid zeggen, dat een her- Vatting van de diplomatieke betrekkin gen door het Vaticaan zou worden toe gejuicht. Als ik het wel heb zei ik aan de Paus, dat mijns inziens, hoewel ik bet betreur, om practische redenen niets gedaan kan worden tot na de Ameri kaanse verkiezingen in 1952", zo deelde btj mee. Roosevelt acht nauwe betrek kingen tussen het Vaticaan en de V.S. I'an belang, omdat de V.S. politiek de leiding hebben in de strijd tegen het Communisme en de Kark een zeer be langrijke rol speelt in de geeselijke vijd. Vrijdagavond is Roosevelt naar Ma- fkid vertrokken voor een vierdaags eZoek aan Spanje. Hij verwacht een *hderhoud te hebben met Franco, al is geen afspraak gemaakt. Het eerste "Oei van zijn bezoek aan Madrid is ge gevens uit de eerste hand te verkrijgen |5> verband met de voorgestelde Ameri kaanse militaire bases in Spanje. Vice-admiraal graaf Mountbatten, de Matste onder-koning en eerste gouver neur-generaal van India, is met ingang Van 1 Mei 1952 benoemd tot Brits opper bevelhebber in de Middellandse Zee. graaf Mountbatten is een oom van de Hertoi jfritse koning en koningin Victoria. tertog van Edinburgh, neef van de achterkleinzoon van &01/WE/V.' Een bewust mens vraagt altijd naar de grond der dingen i De Engelse resolutie is van min stens zes stemmen verzekerd, één minder dan de vereiste meerder heid. De landen, die, zij het soms met enige aarzeling, hun steun heb ben toegezegd zijn de V.S., Neder land, Turkije, Frankrijk, Ecuador en Brazilië. Aan genomen, dat de Sovjet-Unie, Chi na en Engeland (als partij in net geschil niet stem gerechtigd) zich zullen onthouden, kan de stem van India of Joegosla vië beslissend zijn. De houding van deze beide landen is nog niet zeker. De Zweedse pre sident van de Inter national Cooperati ve Petroleum As sociation, Albin Jo hansson, heeft Vrij dag aan de secreta ris-generaal der V.N., Trygve Lie, een plan overhan digd betreffende het toekomstige be heer van de raffi naderij te Abadan. Dr. Hjalmar Schacht heeft Vrijdag meegedeeld, dat hij een uitnodiging van de Perzische regering aangenomen heeft om naar Teheran te komen. Hij denkt Djakarta inde laatste week van October te verlateh en zal dan recht streeks naar Perzië gaan. De vice-voorzitter van de Engelse liberale partij, sir Andr. Mac Fadyean, heeft meegedeeld, dat in de 515 van de 625 kiesdistricten, waar geen libera le candidaat is, de helft der liberalen zich van stemming zou onthouden en het grootste deel van de andere helft op de conservatieve partij zou stem men. Volgens dit plan zou een de gehele wereld omvattende coöperatieve olie maatschappij wor den opgericht, wel ke voor de distri butie van de Perzi sche olie zou moe ten zorgen. De olie productie te Aba dan zou worden toevertrouwd aan een nieuwe organi satie die onder in- Mossadeq ternationaal beheer naar zijn zou staan. i is in opperbeste stemming. Hij wuift en lacht vrienden vanuit zijn invalidenwagentje. Achter hem zijn verpleegster Ruth Meacham. -.,.,-,-,.-4... Reeds geruime tijd is op de Fokker fabrieken een studie gemaakt voor de bouw van een tweemotorig schroef- turbine-vliegtuig- Naar het A.N.P. ver neemt is het voorontwikkelingswerk hiervan thans beëindigd. De kosten voor de voorontwikkeling van dit type werden gezamenlijk ge dragen door Fokker, het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en de K.L.M. Op het ogenblik wordt het vooront werp van Fokker door deze beide be studeerd en mede van de resultaten daarvan zal afhangen of de Nederland se regering aanleiding zal vinden gei den ter beschikking te stellen voor de bouw van het prototype, waarmede enkele jaren gemoeid zullen zijn. Zoals men weet, rust op Fokker de om de gelden van een door de bekostigd prototype uit de op- plicht staat De voorzitter van de coördinatiecom missie van het Atlantisch Pact, Harri- man, heeft in Parijs tegenover journa listen verklaard er van overtuigd te zijn, dat de doelstellingen van de N.A.T.O.-landen bij de ontwikkeling van een plan voor verdediging binnen het hereik van hun gemeenschappelijk vermogen geheel uitvoerbaar zijn. Het productieve vermogen van de Noord- Atlantische landen is vier maal zo groot ais dat van de Sovjet-Unie en haar Europese satellieten, op wat voor manier we het ook berekenen, zo zeide hij. „Onze doelen opbouw van voldoen de verdediging en verbetering van de economische toestanden eisen gedu rende de komende paar jaren een bij zonder grote krachtsinspanning", aldus Harriman, „maar nadat we strijdkrach ten en uitrusting hebben opgebouwd en reserves hebben geoefend zullen de kosten van deze verdediging eerder kosten van instandhouding dan zware uitrustingskosten zijn." Amerika heeft geen Spectaculair atoomwapen, aldus heeft senator Lyn don Johnson, hoofd van de Senaats commissie der V.S-, belast met het on derzoek naar de paraatheid van het land, in een radiotoespraak verklaard. ..Wij werken aan atoomartillerie, atoomduikboten, vliegtuigen met atoom, kracht en dergelijke zaken. Doch al deze wapens bevinden zich nog in het laboratorium-stadium, op een experi mentele basis. Mogelijk zullen wij ze uiteindelijk in grote hoeveelheid bezit ten". brengsten van serie-bestellingen terug te betalen- Men moet niet denken zo zei men ons bij navraag bij Fokker dat thans binnen korte tijd de K.L.M. weer vliegtuigen van Neder lands fabrikaat aan haar vloot zal kun nen toevoegen. Het maken van een voorontwerp is slechts een eerste schrede op de lange weg naar een ge slaagd verkeersvliegtuig en het zal nog verscheidene jaren duren voor het zo-- ver zou kunnen zijn- Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Luchtvaart heeft mede gedeeld, dat vliegtuigen van de R.A.F. Donderdagavond het oefengebied van Helgoland hebben beschoten. Volgens berichten van een Duitse vissersboot en van het West-Duitse nieuwsbureau D.P.A. is dientengevolge de Duitse vissersboot „Samland" door bommen beschadigd. (Van onze correspondent) Een felle boerderijbrand heeft ge woed in de gemeente Baflo, waar in luttele ogenblikken tijds de kapitale boerderij van de heer T. Mulder op de zgn. Vennen bij Tinallinge een prooi der vlammen werd. Het vuur ontstond in de grote dubbele schuur, waar juist gisteren een partij gedroogd gras was binnengebracht. Vermoedelijk is hierin de brand ontstaan. Al spoedig sloegen de vlammen over naar het woongedeel te. De brandweer, die met groot mate rieel was uitgerukt, bestreed de vuur zee met talrijke stralen, doch kon niet verhinderen dat de boerderij nagenoeg geheel verbrandde. Talrijke buren as sisteerden direct met het in veiligheid stellen van huisraad. Een belangrijk deel van het huisraad kon gered wor den. Toen stortte op~een gegeven mo ment het dak van huis en schuur in met donderend geraas, hoge rook- en vuurzuilen opwerpend. De schade is omvangrijk, doch wordt voor een deel door verzekering gedekt. De rechtbank te Assen heeft de 32- jarige secretarie-ambtenaar A. A. te Nieuwediep bij Grieten tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Tegen hem werd veertien dagen gele- *1 ,yier ïaar gevangenisstraf geëist met aftrek en ontzetting uit het recht ambten te bekleden. Verdachte heeft de gemeente Rolde gedurende een tijds- ,ve.3 van ongeveer vier jaar voor f 40.000 opgelicht. Nog steeds zet de politie het onder zoek voort naar de laaghartige roof overval, die aan het Damsterdiep te Groningen gepleegd werd en waarbij een oude vrouw werd neergeslagen en voor een gering bedrag werd beroofd. De hoofdinspecteur van Politie, chef van de Rcherche te Groningen, deelt ons mede, dat vermoedelijk door de dader het ontvreemde wisselgeld voor papiergeld is ingeruild bij bewoners of zakenlieden te Groningen. Degenen, die hierover inlichtingen kunnen ver strekken, worden verzocht zich bij de recherche te vervoegen. Naar wij vernemen bestaat de moge lijkheid, dat in verband met de kolen- situatie de scholen deze winter des Za terdags gesloten zullen zijn. **8«888*«W8|* Te Parijs wordt 6 November de zesde zitting van de Algemene Vergadering van de Uno gehouden. Aan de voltooiing van de tijdelijke gebouwen, die bij het Trocadéro en het Palais te Chaillot daarvoor worden opgetrokken, wordt hard gewerkt. De plenaire zittingen worden gehouden in het Palais Chaillotvoor de zestig deelnemende landen zijn 600 kantoren ingericht voor 3000 afgevaardigden en hun assistenten. Men ziet hier het tijdelijke Uno-gebouw in de tuinen van het Troccifdéro. Arbeiders zijn bezig schijnwerpers aan te brengendie het zes ver diepingen-hoge TJ-vormige gebouw zullen verlichten. (Van onze Haagse redactie) Het zal deze winter naar alle waarschijnlijkheid de laatste winter zijn, dat Neder land te maken heeft met de zgn. piek-uren. Er bestaat althans een gerede hoop, dat de moeilijkheden met de electrische energie-voorzieningi van ons land in 1952 voor het overgrote deel overwonnen zullen zijn. Het volgend jaar komen n.l een groot aantal uitbreidingen van centrales gereed en is men met het eiectrisch koppelnet zover gevorderd, dat het met zeer groot nuttig effect gebruikt zal kunnen worden. Voor de komende winter echter zal de bevolking en de industrie rekening moeten houden met een versterkte mate van beperking van electrische stroom tijdens üe piekuren. Deze winter ziet het er op dit stuk van zaken slechter uit dan het vorige jaar. bodem ver bin - Zij had erger meegemaakt In New York vielen twee arbeiders in een 13 m. diepe betonnen tank voor afvalwater. Zij werden daarbij zó levens gevaarlijk gewond, dat zij niet zonder eerst medi sche- hulp te hebben ont vangen nagr boven kon den worden gebracht. Dr Lubov E lias, een ten- qer E stlands vrouwtje, bood zich vrijwillig aan de mannen op de van de tank den In de platte- laadbak "an een kraan werd zij met een politie-agent tn de tank neergelaten. Toen zij met de twee zwaarge wonden naar boven wer den gehaald, was dr EUrn nog bezig de te verbinden Het optre den van dr. E lias en haar bekwaamheid hadden de mannen het leven gered. De New Yorkers brac i- ten haar hulde voor de betoonde kordaatheid, maar zij zelve vond die niets bijzonders, zij had. in haar vaderlandde Duitse en de Russische bezetting meegemaakt en was in 4 kampen voor ontheemden kampdokter geweest. Thans is zij als arts verbonden aan het Noorse hospitaal to Brooklynn. Opruiming van krij gsge vangenen Op 5 Mei 1950 heeft Sovjet-Rusland officieel bekend gemaakt, dat alle Duitse krijgsgevangenen naar huis waren terugge keerd. Deze mededeling verwekte grote ontstelte nis en verontwaardiging onder de Duitsers, aange zien de Duitse autoritei ten met grote stelligheid beweren, dat er zich nog honderdduizenden Duit sers 'in Russische gevan genschap bevinden. Thans oefenen de communisten in Oost-Duitsland druk uit op vrouwen enl moe ders van Duitse krijgscie- vangenen in Rusland om overlij denscertificaten van deze mannen aan te vragen. De vrouwen, die wëigeren dit te doen, ont vangen geen ondersteu ningsgelden meer, totdat de overlijdensacten zijn aangevraagd. Het baat hun niet, wanneer zij brieven van hun mannen en zonen kunnen laten zien, die eerst kort geleden in de Sovjet-Unie- gepost zijn. Wie dood verklaard is, be hoort dood te zijn in de Sovjet-Unie en de officiële lijsten dienen er in over eenstemming gebracht te worden met de officiële leugens. Net ais Faroek en Churchill Men weet, dat koning Faroek van Egypte en Winston Churchill het bij bepaalde gelegenheden niet erg op persfotogra fen begrepen hebben en hun dat soms hardhandig aan het verstand laten brengen. De chimpansee Bonzo, die de Oosten rijk-se ontdekkingsreiziger Zwilling uit Afrika heeft meegebracht, denkt er blijkbaar precies zo over. Toen hij in de dierentuin te Wenen bezoek kreeg van een aantal journalis ten en persfotografen en de deur van zijn kooi werd geopend, rende hij naar buiten en beet twee persmensen, een vrouw en een man. Met wat melk en een sigaret werd Bonzo gekalmeerd, maar toen een persfotograaf van de drinkende en ro kende aap een leuk plaat je voor zijn krant wilde maken, kreeg Bonzo het weer op zijn ruige heu pen, griste de camera weg en smeet die de kooi uit, terwijl hij de arme journalist in armen en benen beet. Ook apen hebben hun gevoelighe den. Men zal zich herinneren, dat reeds enige weken geleden de stroomvoorzie ning in Zuid-Holland spaak liep, omdat door een opkomende onweersbui een schemerduisternis intrad. Iedereen knip te het licht aan en deze plotselinge vraag naar stroom konden de electrische centrales niet verwerken. Op het einde van dit jaar zal in alle centrales van Nederland in totaal op gesteld staan een vermogen van bijna 1800 MW bijna 1.8 millioen kW dus. Cp dit ogenblik bedraagt het vermogen ongeveer 1600 MW. Wanneer er geen piek-uren zouden worden ingesteld be draagt het tekort aan electrische energie minstens 250 MW. (250.000 kW). Het vorige jaar kon door de piekbeperking 155 MW worden „uitgespaard". Hieruit blijkt dus wel hoe sterk dit jaar de vraag naar electrische energie tijdens de piek-uren henerkt zal moeten wor den. De Nederlandse industrie heeft in middels van de minister een rondschrij ven ontvangen, waarin gewezen wordt op de toestand van de energievoorzie ning van ons land en waarin gevraagd wordt om maatregelen te nemen overleg te plegen met de betreffende electrische centrale teneinde de vraag naar stroom tijdens de bedreigde uren zoveel mogelijk te beperken. De ervaring heeft gieleerd, dat de stroomheperking tijdens de piek-uren door de industrie goed wordt doorgevoerd. Ook voor deze winter zal men ongetwijfeld kunnen re kenen op een volledige medewerking van de Nederlandse industrie. Wil de bevolking er van verzekerd zijn, niet tijdens de ochtend- of avond-uren plot seling van electrische stroom afgesloten te worden, dan zal men zich tot het uiterste dienen te beperken. Het blijft nog zeer de vraag, of deze winter gerekend zal kunnen worden op stroomtoevoer tijdens de bedreigde uren vanuit de centrale te Brauweiler (Duits land) of vanuit de centrale te Jupille (België). Mocht dit wel het geval zijn, dan nog geeft deze eventuele aanvulling van het eiectrisch vermogen, waarover beschikt zou kunnen worden, geen vol doende zekerheid, dat we zelfs voor een zeer klein gedeelte uit de moeilijkheden zouden kunnen geraken. Nog steeds stijgt de vraag naar elec trische stroom. Naar schatting zal deze stijging voor 1951 ruim 16 pCt. bedragen (In 1950: 18 pCt.; 1949: 15 pCt.; 1948: 20 pCt.). De vermeerdering van het eiectrisch vermogen der centrales heeft niet deze stijging geen gelijke tred kun nen houden. Maar zoals gezegd ziet het er voor het einde van 1952 beter uit. Binnenkort zullen de eerste groep ma chines van de Amercentrale te Geer- truidenberg in gebruik gesteld worden- m 1952 volgt de tweede groep van dé Amer-centrale. Verder komt dit jaat nog gereed een eerste uitbreiding van de centrale te Rotterdam; het volgend jaar volgt een tweede uitbreiding. Vervol gens zullen voor het einde van 1952 uit breidingen gereed komen van de cen trales te Amsterdam, Dordrecht Mtr- v/ede-centrale 's Gravenhage, Leiden en Velsen. Het electrische vermogen van de gezamenlijke centrales, dat op het einde van dit jaar bijna 1800 MW zal bedragen, zal met deze uitbreidingen gestegen zijn tot ruim 2200 MW. Voor het einde van 1953 hoopt men het totale vermogen met nog 400 MW uitgebreid te hebben. (Van een bijzondere medewerker) Het gebeurt de laatste tijd nogal eens dat ten aanzien van de so ciale voorzieningen in ons land, door leiders van het economische leven de uitdrukking in de mond wordt geno men: „Het loopt spaak". Bedoeld wordt dan. dat noch de Overheid noch het be drijfsleven de lasten zullen kunnen blij ven dragen, die in financieel opzicht de noodzakelijke gevolgen zijn van het streven naar zo groot mogelijke be staanszekerheid. Men weet uit persbe richten, dat nu reeds enige jaren de dis cussie gaande is over de invoering van de wet op de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering. Bij de behandeling van het ontwerp van wet stond reeds vast dat de aanvankelijk geplande pre miebetaling t.w. 2 pet. door de over heid, 2 pet. door de ondernemingen en 2 pet. door de werknemers niet voldoende zouden zijn om de ontzaglijk hoge kos ten. die zulk een verzekering met zich brengt, te dekken. Zonder twijfel lag hierin de oorzaak dat het zo lang duurt eer deze wet in de Staatscourant ver schijnt. Regering en organisaties schij nen er thans naar te koersen dat zulks toch op 1 April 1952 het geval zal zijn. Maar we kunnen ons voorstellen, dat met „regering" niet het gehele kabinet kan zijn bedoeld. Een Minister van So ciale Zaken, die het zijn grote taak weet, de voorwaarden voor een redelijk men selijk bestaan, vooral van de economisch minder draagkrachtigen zo goed mogelijk te verzekeren, zal uit de aard van zijn functie en van zijn opdracht voorstan der zijn. De tijd dat een Minister van Arbeid de sociale welstand der arbeiders als volkomen secundair beschouwde is voorbij. We nemen on voorhand aan dat een gelijke mentaliteit leeft bij welk Departement dan ook. Maar een geheel kabinet staat gebogen over de legpuzzle. welke uiteindelijk het prachtige woord Algemene Welvaart moet toveren boven een beeld van Nederland, waarin de welvaarts-uitingen zo gelijkeliik moge lijk zijn verdeeld. En dan moet een Mi nister van Economische Zaken aan het herstel van een betalingsbalans denken; aan het behoud van buitenlandse orders voor de binnenlandse werkgelegenheid; en dan staat daar een Minister van Fi nanciën te worstelen om evenwicht te brengen tussen de inkomsten en uitga ven van het land. In de gezinnen van duizenden kleine mensen is spanning tussen inkomsten en uitgaven, maar voort durend dienen we ons te realiseren, dat in andere veel grotere verhoudingen 'n gelijke spanning in 's lands huishoud boekje leeft. Prof. Groeneveld heeft dezer dagen voor een vergadering van R K. Werk gevers gesproken over de schijnwelvaart, die in Nederland zou heersen over het streven naar een „evenwicht op een te hoog peil". Men kan ons geloven of niet, maar het zijn speciaal de arbeiders die dit woord niet begrijpen. Het dringt niet tot hen door. Jansen ziet het feit. dat hij met zijn f 55 per week niet datgene kan doen wat moeder de vrouw redelijk acht. En het begrip redelijk is bij tncie- der de vrouw heus niet onredelijk. Die schoenenreparatie, die onontkoombaar noodzakelijke nieuwe broek, de vakver enigingscontributie, de stijgende gasprij- zen, die alweer duurdere koljsn, kijk, die maken een vrouw bijna wanhopig. De om de drie maanden te ontvangen kinderbijslag is meestentijds reeds lang aangewend voor ze is ontvangen. (Vervolg van pagina 5) Piet Bruin met zijn geleiders in de trein bij aankomst op het Centraal Station te Amsterdam. Vrijwel onopgemerkt door het publiek is hij vandaar per „Jan Plezier" zoals de celwagen in de Amsterdamse volksmond heet naar het Ge rechtsgebouw aan de Prinsen gracht overgebracht. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) Het krachtige hogedruk gebied, waar van wij hedenmorgen het centrum bo ven Litauen aantroffen, zal ook Zondag het weer een aanhoudend droog en overwegend zonnig karakter geven. Het is opmerkelijk hoe hardnekkig de ge dragingen van dit hogedruk gebied zjjn, waaraan wij naast het zonnige weer ook al vijftien dagen droog weer hehhen te danken. De kans is groot dat het zon nige weer nog enkele dagen zal voort duren. Ook in de afgelopen nacht werd er, evenals deze gehele week het geval was, lichte nachtvorst waargenomen. ARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond; Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind en weinig verandering in tem peratuur. Voor de Zuid-Westelijke helft van het land overwegend droog weer en overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in de hogere niveau's. Elders droog weer met weinig be wolking. ZONDAG: Zon: 7.01—17.51. Maan: 17.18—8.18. MAANDAG: Zon: 7.03—17.48. Maan: 17.31- -7.39. In verband met de vergevorderde re constructie van de Nederlandse koop vaardijvloot, kan vrij nauwkeurig wor den vastgesteld, dat het verlies op deze reconstructie vijftien millioen hoger zal zijn dan geraamd werd in de begro tingen van het oude Scheepvaartfonds. Voorgesteld wordt deze verhoging op te nemen in een wetsontwerp tot wijziging van dit Scheepvaartfonds voor 1949 Gistermiddag kwam ong. half twee een trein uij, Roosendaal op 't Centr. Station te Amsterdam aan. De trein reed langs het 2e perron en werd naar de West- rijde doorgetrokken tot de locomotie- venloods bij de Vismarkt, waar Piet Bruin begeleid door enkele agenten langs een stenen trapje naar beneden werd gevoerd. Op straat stond een wagen van de Rijkspolitie te wachten om kostbare Piet veilig over te brengen. In Roosendaal werd Piet Bruin van de rechercheurs van de Süreté Nationale overgenomen door de Nederlandse poli tie. Piet is naar het Huis van Bewaring overgebracht- Het verhoor zal weldra een aanvang nemen. De grote vraag hierbij is, waar de f 113.000 zijn geble ven. Piet Bruin heeft tot de parket wachten gezegd dat hij het geld verlo ren heeft. Als gevolg van een stijging op de vrachtenmarkt zijn de prijzen voor tractorpetroleum met ingang van 15 October 1951 met f0.50 per 100 liter en de prijzen voor gasolie met f 0..52 per 100 liter verhoogd. De politie te Deventer heeft op ver zoek van de Zwolse politie in een loge ment twee Amsterdammers aangehou den, de 41-jarige V. en de 29-jarige mej. S., die te Zwolle rijwielen hadden ge stolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1