Gaat plagerij bij inwoning kosten? vier jaar Besteldienst A.B.C. a BE WEEK IN STAB EN STREEK Tr Zestig grote gezinnen smeken om meer ruimte Strijd om behoud van historisch bezit in Haarlem HARTENDORP Succes Schotels f 2.50 Restaurant 't Heerenhek Restaurant Lion d'Or Kath. Haarlemse Werknemende Middenstand II D T VLEESGROQUETTEN Haarlem en het ruimte-probleem TOESTAND WORDT VOORLOPIG NOG NIJPENDER Historie van bad en telefoon Kommiezenhuizen gesloopt, stadhuistoren bleef behouden Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent Emigratieprobleem in bespreking Frans Heerkens Thijssen 500 militairen op eekhoornjacht 1 •3? ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 PAGINA 2 5?» VERENIGING HAERLEM BESTAAT 50 JAAR Haarlems gemeente ontvanger Wonende in Bloemendaal A.B.C. - Barrevoetestr.2, Haarlem,tel. 18428,na 6 uur I48I0-I4I55 „DE REVISOR'' Prachtige toneelavond voor G. en W. LOEMPIA met taugee Hoofdprijs van loterij „Marijke" Voor jeugdbeweging in A nister dam Iedere dag A.s. Zondag: kip, peren- compoie, pommes f riles Winnaars sportprijsvraag Burgerlijke Stand BRAND IN HUIS AAN SUMATRASTRAAT Kind speelde met lucifers in bed 168 dubbeltjes uit muntgas meter gestolen EERSTE ADRES IN DEN LANDE H.H, MISSEN OP ZONDAG I.v.m: de vogelpest TE WEINIG BLOEM- BOLLEN Sanering wreekt zich Bromfietser reed door winkelruit Baby-sitting^ te Zandvoort SANTPOORT Koffiehuis als bunker Bedrogen winkeliers Ontwikkelingsavond Zondagsdienst Federatieve Textiel- grossiersbeurs Op geregelde tijden maken wij een praatje met de directeur van het Huisves tingsbureau, de heer Hazevoet. om het zovëlen sterk interesserende woningpro bleem in onze stad volgens de laatste gegevens onder de loupe te nemen. „We gaan hardhollende achteruit", zei de directeur, die er op wees, dat de nieu we woningen welke in de afgelopen maanden betrokken konden worden geen verlichting hebben gebracht. Daar het er naar uitziet, dat er een half jaar zal verstrijken vooraleer er weer nieuwe huizen kunnen worden opgeleverd, is de toestand allerminst rooskleurig. Als een op stapel gezette nieuwe woonruimte- wet tot stand is gekomen zal echter wel aan een heleboel plagerijen, van inwo- nenden een einde komen. Over deze twee onderwerpen ging dan ditmaal ons gesprek. Noem het maar geen achteruithollen als er op 1 Maart jl. 1476 urgentiege- vallen genoteerd stonden en het er nu 1541 zijn. Vele complexen zijn opgele verd, het tehuis voor bejaarden „Delft- weide" is gereed gekomen ert dus mochten we verwachten, dat we bene den de 1300 zouden komen. We zijn omhoog gegaan, in plaats van gedaald. De vijf wijkzusters van het Consul tatiebureau voor t.b.c-bestrijding heb ben dagelijks contact met het Huisves tingsbureau. Zij hebben thans 12 geval len ingediend, waarvoor elke dag uit stel te veel is. Er is geen mouw aan te passen. Er zijn helaas veel méér t.bc.- patiënten, die een andere woonruimte moeten hebben, ook terwille van het gezin, maar die kunnen nog wel enig uitstel verdragen- Door de beperktheid van de absolute urgent-verklaring be houdt deze haar schrijnende waarde. Honderd vijf en twintig ouden van dagen staan voor een klein huisje inge schreven en de Gemeentelijke Genees kundige Dienst diende een lijst met 350 namen in van patiënten, die een ander onderdak dringend behoeven. En wilt ge dan nog enige cijfers? Per maand wordt er gemiddeld met 1200 Haarlemmers op het bureau geconfe reerd en eenzelfde aantal brieven wordt ontvangen en behandeld Op de lijst staan zestig grote gezin nen (meer dan tien personen) inge schreven, maar die kunnen practisch niet meer geholpen worden. Wanneer een duplexwoning geheel beschikbaar gesteld zou worden, bleef de hoge huurprijs een onoverkomelijke moei lijkheid. De huidige huurprijzen-po litiek veroorzaakt trouwens toch on billijkheden. Mensen in eenzelfde jrtr,aat moeten soms een dubbele huur betalen voor eenzelfde of kleinere -woonruimte dan hun buren, omdat ze ftf een nieuw huis wonen. Op den duur kan een tweede huurverhoging voor de huizen van voor de oorlog dan ook niet achterwege blijven- Honderd vijftig gedemobiliseerden wachten nog op een toewijzing en twintig leerkrachten, zowel van de openbare als bijzondere scholen, moeten nog reizen en trekken om van huis naar school te komen. Is het dan een wonder, dat er voor de huwenden, wan neer ze zelf geen mogelijkheid hebben opgesnord, niets in uitzicht gesteld kan worden? Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet tot wijziging van de Woon- ruimtewet 1947 ingediend. Een der wij zigingen is hoogst belangrijk- Tot nu toe kan de overheid alleen woonruimte vorderen ten behoeve van een doelma tige woonruimteverdeling. Niet kan worden opgetreden tegen huurwoeke- raars, die de inwonende familie het leven zuur maken als zé bij de plaatse lijke huurcommissie geklaagd heeft over een te hoog berekende huur en in het gelijk gesteld is- Is dé nieuwe wet van kracht geworden dan kan het ge meentebestuur ook vorderen bij gecon stateerde huurwoeker, welke vordering dan geschiedt ten behoeve van de on derhuurder. Het voordeel daarvan is, 'dat bij na de vordering geconstateerde ernstige plagerijen de politie in de arm genomen kan worden en een proces verbaal kan leiden tot een veroordeling door de rechter. Die plagerijen randen n.L de Vordering aan en dit verzet kan gestraft worden met ten hoogste vier jaar gevangenisstraf of f. 10.000 boete- Intussen heeft een Amsterdamse rech ter al een onderhuurder in zijn bijzon dere bescherming genomen. De man had gehuurd met gebruik van telefoon en badkamer. Na enige tijd werd hem dit gebruik ontzegd, waarna hij een kort geding aanhangig maakte, omdat hij niet in het volle genot gesteld meer was van het huurobject. Een kort ge ding bij de rechtbank werd aanhangig gemaakt met het resultaat, dat de huur der telkens f 100 boete moet betalen als hij zijn onderhuurder het gebruik van de badkamer of de telefoon onmogelijk maakt. Natuurlijk moet deze zaak nog tot in de hoogste instantie uitgevoch ten worden, maar het vonnis ligt er. Over al deze mogelijkheden kan inte ressant gediscussieerd \yorden, doch het lijkt ons eenvoudiger de verdraagzaam heid eerlijke kansen te geven. De vorige maand besloot de gemeen teraad van Haarlem in het Kleverpark een huis aan te kopen voor de hulsves ting van de nieuwe gemeente-ontvanger. Daarover is lang gepraat en tenslotte werd het voorstel aangenomen met 19 tegen 18 stemmen. Wij vernemen thans dat Gedeputeerde Staten dit voorstel nog steeds niet hebben goedgekeurd, niet om de financiële consequenties, maar vanwege de huurregeling. De nieuwe ontvanger kan intussen toch naar deze streken verhuizen, o dat door middel van ruiling een huis beschikbaar kwam aan de Prins Herj- driklaan te Overveen, vlak bij de Haar lemse grens. De vraag is nu of de koop van het pand in het Kleverpark nog door zal gaan. De ontvanger behoort wel binnen de gemeente te wonen, maar er kan telkens ontheffing verleend wor den. Advertentie DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990-17696 Spaarne 3 Vanaf t 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. De vereniging „Haerlem" bestaat 2 November vijftig jaar. Er heeft zich een commissie gevormd om de viering van dit jubileum voor te bereiden, bestaan de uit de heren mr. Th. F. Raedt, voor zitter, H. J. Cramer, secretaris, A. D. Huysman, penningmeester en A. J. Franken. Wat deze in Haarlem zo be kende vereniging in haar 50-jarig be staan gedaan heeft voor het behoud van historische gebouwen, vertelt de ge schiedenis van „Haerlem" zelf. De vereniging werd in het leven ge roepen om te waken tegen de opgang van een „afbrekend regiem", dat niet voldoende oog had voor de prachtige historie van Haarlem. De eerste voorzitter was de toenma lige wethouder Joh. de Breuk. Een paar jaar later kreeg de vereniging haar se cretaris in de persoon van de heer J. L. Tadema. Van het begin af was de com missaris van de Koningin bescherm heer. Dat is nu ook nog het geval. De opvolgende burgemeesters van Haarlem waren ere-voorzitter. Vele Haarlem mers werden lid van de vereniging en stonden volkomen achter het doel, dat „Haerlem" nastreefde n.l. het behoud van het mooie en goede, dat de stad op historisch gebied bood. Er werden een groot aantal boeken en boekjes uitgegeven, die de Haarlemmers in rijke mate vertelden wat voor een historische rijkdom hun stad bezat. Het eerste boek kwam van de hand van de heer J. Craandijk en was getiteld „Haar lemse Hofjes". Ook organiseerde de vereniging tal van excursies op oud heidkundig gebied. In 1905 begon men met Kunstbeschouwingen van stedelijke atlas, die werden gehouden in het ge bouw aan de Grote Markt, waar de Hoofdwacht gevestigd was. Na de dood van zijn voorganger, werd de heer V. Loosjes tot voorzitter geko zen. Diens opvolger was de heer Tadema. die tot dan toe de functie van secretaris had vervuld. Wanneer een historisch gebouw met ondergang werd bedreigd was de ver eniging paraat om niet alleen te protes teren, maar ook met financiële offers de ondergang te voorkomen. De gelden werden verkregen uit particuliere bij dragen en subsidies van de gemeente. Tegen een eventuele ontsiering van de stad werd eveneens heftig geprotes teerd. Zo lokte de bouw van een win kelpui in de Grote Houtstraat, die vol gens de vereniging de omgeving zou ontsieren, eens een hevig protest uit. Van die tijd af werd ook aan iedere burger, die zich verdienstelijk maakte in dergelijke kwesties, een speciaal ont worpen penning uitgereikt. In 1912 kwam de vereniging in verzet tegen het plan van de gemeente om de Kommie zenhuizen aan de Houtbrug te slopen, in verband met een verbreding van de brug. Het verzet had succes en het Raadsbesluit werd van hogerhand te niet gedaan. Later heeft de gemeente vervoert goed en goedkoop al Uw goederen echter toch het plan kunnen doorvoe ren. In datzelfde jaar werd een buitenge woon besluit genomen om in Haarlem een inzameling van geld te houden. Er werd een bedrag van f 12000.bijeen gebracht en overgedragen aan de ge meente, die het kon besteden aan de herbouw van de toren op het stadhuis. Die toren verkeerde n.l. in vervallen staat en zou gesloopt moeten worden. Hij bleef echter behouden. Toen het Frans Halsmuseum geopend werd, schonk de vereniging haar histo rische verzameling aan de gemeente en als tegenprestatie kreeg „Haerlem" het oude gebouw van de Hoofdwacht aan de Grote Markt. Vijftig jaar zijn achter de rug en in die tijd is er veel gedaan om de histori sche uiterlijkheden van Haarlem zo on geschonden mogelijk te bewaren. De commissie die de viering van hetjubi leum voorbereidt, zal de vereniging Haerlemzo mogelijk een bedrag in geld aanbieden om het bestuur in de ge legenheid te stellen zijn werk op nog groter schaal te kunnen uitvoeren. In de Anthoniestraat kwam gistermiddag om half drie een zware vrachtauto met de tram in botsing. De chauffeur vcm de auto zag het waarschuwingssein van de tram niet en ramde de eersto tramwagen, die uit de rails gelicht werd. Om kwart voor vijf was de stremming van het tramverkeer weer opgeheven. De première van Gogol's comedie ,De Revisor" heeft de Haagse Comedie reeds in April onder regie van Peter Scharoff gegeven en het zag er naar uit dat deze toneelgebeurtenis Haarlem voorbij zou gaan. Daarom mogen de le den van „Geloof en Wetenschap" het be stuur wel zeer dankbaar zijn, dat dit sprankelende Russische spel met een sublieme vertolking en zeer grote en sterke bezetting gisteravond in de Stads schouwburg geboden kon worden. Zo hebben we dan de kennismaking hernieuwd met die logge, opvliegerige en voor hoger gestelden kruiperige bur gemeester (breed-uit gespeeld door Cees Laseur) en zijn corrupte rotgezellen, de directeur van het ziekenhuis, de inspec teur van de scholen, de directeur van de posterijen. Zij allen zijn' tot krankzinnigs toe benauwd voor de revisor uit St. Pe tersburg. die aangekomen moet zijn m het dorp waar de kleine man wordt af geranseld en uitgebuit en een kliekje hogeren zijn plicht verzaakt, gapt en over elkander roddelt. De zogenaamde revisor is echter een klein ambtenaartje, dat van goed eten, geld lenen en mooie vrouwen houdt (geaffecteerd en begoo cheld voorgesteld door Jan Retel), wat in het grandioze 5e bedrijf aan het hele lachwekkende stel intriganten dui delijk wordt. Peter Charof heeft door zijn regie op speelse en drukke wijze schijn en wer kelijkheid, leugen en waarheid vermengd en ons aan het eind van de comedie door even het licht in de zaal aan te doen en de burgemeester tot ons te doen spre ken, laten merken, dat wij in ons eigen geweten gekeken hebben. Misschien was de charge nu en dan wat te veel voor het geamuseerd luiste rend publiek, waardoor de gedachte aan „onzin en clownerie" helaas de diepere ondergrond van deze toch zo indruk wekkende voorstelling wegschoof. Het is niet mogelijk alle medewerkenden te noemen drie en twintig ongeacht de figuratie maar dat is ook niet nodig, want het ensemblespel, waarbij ieder toch zijn rol tot in de kleinste nuances uitwerkte, maakte deze voor- stelling zo attractief. Bloemen en geschenken en een lang durig applaus bezegelden het gezellig samenzün, dat voor velen misschien toch een originele retraite is geweest, v. W. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - Tel. 31750 Probeerde U reeds onze overbekende en gerenommeerde De winnaar van de hoofdprijs van de loterij „Marijke" is thans bekend. De jeugdgroep „André de Taye" van de St. Augustinus-parochie in Amsterdam heeft het huis gewonnen. Bovendien nog een jaarinkomen en twee bromfietsen. Pater Klaphake uit de parochie van St. Augustinus had een compleet boekje met loten gekocht. Ieder lid van de jeugd beweging nam een lot. De jeugdcom missie zal nu beslissen wat er met de hoofdprijs gaat gebeuren. BIOSCOPEN Rembrandt: Telefoon voor U, 14 j. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Tarzan's verbanning, 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ellen, 18 j. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Paljas, 18 j 2.30, 7 en 9.15 uur. City: De gele hel, 18 j. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Saboteur, 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 13 October Stadsschouwburg: Comedia met „Het mannetjesdier", 8 uur. Zondag 14 October Stadsschouwburg: Comedia met „Het landgoed Stepantsjikowo", 8 uur. Concertgebouw: Nieuwe avonturen van Sjors, gezelschap Straeten, 14.30 uur; Her man Rinkets variété, 8 uur. Maandag 15 October Concertgebouw: Ambonese folklore door Ambonese studenten. Stichting „Helpt Am- bon in nood", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. De kunst van het edelsmeden. Atelier „Mar tinshof" Eefde. J. Th. Furstner. Geopend op werkdagen van io17 uur, behalve des Maandags van 14—17 uur (t.m. 20 October. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14. Grafisch werk door M. C. Esscher. Geopend op werkdagen van 1017 uur, behalve des Maandags van 1417 uur. (t.m. 17 October). Huis van Looy: van 13 October af: Na jaarsten toons telling „Kunst zij ons doel". Tot en met 4 November. APOTHEKEN De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waargeno men door firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apo theek, Kleverparkweg 13, tel. li793; Teyler- apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Apo theek ,,'t Gildehuys", Koninginneweg 3, tel. 12038. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raadhuis plein 7, tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur; Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme, Kruisweg 25, Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren; Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15); Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 23 uur; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: Spreek uur Rector de Bot: Di. 45 uur en Dins dagavond 7.308.30 uur; spreekuur dr. Ter- vooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.3014.30 uur en na arspraak. Kantooruren 95 uur. Advertentie lste prijs f 10.—: L. Sens, Krijger straat 4, Velsen (N.) post Beverwijk, 5 punten. 2de prijs f7.50: L, Duits, Olycan- straat 44, Haarlem, 5 punten- 3de prijs f5.—: H. Persoon, Vosse- laan 24c, Hillegom, 5 punten. 4de prijs f 2.50: Mevr. Steenvoor- denLagrand. Jan Vermijstraat 8a, Beverwijk, 5 punten. Vijf inzendingen met 5 punten wer den uitgeloot. Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Advertentie De Haarlemse Katholieke Werkne mende Middenstand kwam in vergade ring bijeen teneinde te luisteren naar wat de heer Bosman te vertellen had over het bevolkingsprobleem en het emi gratie vraagstuk. Deze maakte in eerste instantie zijn gehoor duidelijk, dat hij niet gekomen was om emigratie te pro pageren, maar dat hij zou trachten en kele problemen daaromtrent uiteen te zetten en toe te lichten. Emigratie is noodzakelijk geworden, zo zeide hij, voor agrariërs en nt et-agra riërs. Voor beide volksgroeperingen zijn er dringende redenen aanwezig, die emi greren als enige uitweg tot resultante hebben. Deze redenen zijn o.a.: de bevol kingsdichtheid, te weinig cultuurgrond, de te snelle aanwas van geschoolde ar beidskrachten ten opzichte van de in dustrie. Al deze factoren bedreigen ons land GEBOREN: C. B. Wijers—van Bog- get; E. G. M. van der. Veldt—Onck; J. M. LamersNeeskens; J. van der Reep Klcos; T. M. van den BosBakker;; R. C Boogaard—Bijster; E. J. van den EijkbofMobach; M. Zuiderwijk— Grote, allen zoon. M. P. Blijleven—van Velsen; H. Pasman—Twilhaar; C. P. ZeestratenBuskermolen; G. J. de Ridder—de Geus; A. van den Bos—Vle- ghert, allen dochter. ONDERTROUWD; 12 Oct.: J. C. Broerse en A. E. Hubers. GEHUWD; 12 Oct.: J. de Boer en G. Wensing; W. Flooren en M. A. Polder. OVERLEDEN: A. W. F. Wijdoogen, 83 j. Middenweg; H. M. J van Blok land, 64 i., Barendsestraat; H. J. W. Reij—Laborderie, 67 j., Brouwerskade; F. Freijer, 73 j., Reggestraat; J. Slebe, 84 j., Baan. In een huis aan de Sumatrastraat brak vanmorgen om kwart voor acht brand uit in de slaapkamer, waar een vier jarig jongetje in zijn bed met lucifers zat te spelen. Het behang en de tengel vatten vlam. De moeder ontdekte bijtijds wat er aan de hand was en wist het kind te redden. De gealarmeerde brandweer bestreed het vuur met een straal op de waterleiding. Een gedeelte van het be hang en de tengel verbrandden. De jon gen kreeg geen letsel. De Haarlemse recherche heeft giste ren een 52-jarige schoenmaker uit Haar lem aangehouden, die ervan verdacht werd de geldbak van de muntgasmeter in zijn huis verbroken te hebben. Hij haalde er 168 dubbeltjes uit en zette dit bedrag om in drank. De vereniging van makelaars en zelf standige tussenpersonen in het Bloem- bollenbedrijf houdt Donderdag 25 Octo ber om half drie 's middags de jaarlijkse algemene ledenvergadering in restaurant Brinkmann, Grote Markt. In de maanden December, Januari en Februari zullen „praatavonden" georga niseerd worden. Advertentie Plein 13 - Haarlem - Tel. 10386 Restauratie van schilderijen r gaat geen dag voorbij of in de tl. krant wordt het woningvraag- stuk belicht. Alles wat medege deeld wordt, behoeft u echter niet te geloven, want met de hu'izenpolitiek zitten we in een draaimolen, met z'n allen in een versleten schuitje, maar niemand te 'paard. De huiseigenaar trekt van z'n kapitaal niet voldoende rente en gelooft hewel met het on derhoud, de huurder kan niet meer huur opbrengen en denkt alleen maar aan de schrikbarend hoge fcolenpry- zen. de overheid kan niet laten bou wen, omdat er geen kapitaal is; di grote gezinnen voelen zich bekneld, de verloofden zien geen uitkomst, de ouden van dagen willen wel in een rusthuis, maar hebben of niet vol doende geld of geen kans. De directeuren van de huisvestings bureaus zijn verre van te benijden. Maar des te opmerkelijker is het, dat zij een goed humeur houden als enige remedie om niet zenuwziek te worden. Zij hebben „klanten" van diverse pluimage. De stroopVikker, die meent voorrang te krijgen door meneer de directeur op te hemelen en diens onkreukbaarheid luide te ver kondigen; de geschenkengever, die er van overtuigd is, dat alles in de wereld bereikt kan worden met geld, maar zijn cadeaus weer terugbezorgd Ziet; de opstandige, die een mes in z'n zak heeft en de glazeniers graag aan een boterham helpt; de slangachtigèn, die in het bureau mooi weer spelen en buiten roddelen. Over roddelen ge sproken. Een zich intellectueel noe mend Haarlemmer dreigde inwoning te krijgen. Wie er aan zijn deur kwam om de overtollige ruimte te bekijken kreeg wat te horen over het huisves tingsbureau, dat één corrupte bende zou zijn. Dat hoorde de directeur, die zich in zijn eer en goede naam achtte aangetast en de recherche in de arm nam. En nu zeggen meneer en me vrouw, dat ze alleen maar de rustige opmerking maakten, dat de hele we reld een corrupte bende is, maar dat het huisvestingsbureau als een oase temidden van zoveel slechtheid, ja af schuwelijke verdorvenheidbe schouwd moet worden. Niettemin wordt dit geval een rechtszaak, met de adspirant-inwonenden als getui gen. Wat jammer, dat directeur Haze voet rustig blijft zitten in het voor malige postkantoor aan de Zijlstraat. De man zou aan de Harmenjansweg eindelijk een lang-verdiende rust krijgen. En zijn rechterhand, de hser v. Beek, zou hem benijden. Stop hen en twee gemeentelijke makelaars, die zo onpartijdig optreden, ook in de cel en er 'is een nieuwe bridgeclub in op richting. Maar de kerels die dan op het Huisvestingsbureau zullen rege rennou.nou. te tekenaar van ons kan maar niet wenden aan etage-bouw. De goede man houdt van pop perige huisjes, die men één(s 1- gezin(d)-woningen noemt en die onze jAttsen IK» üïMffS 1*6 pevaut vug eyu g*fl Meute» 8* KK4 éi a aanschouwen. Het babylonische systeem wordt ook in onze stad troef, de flat heeft het pleit gewonnen. Eén ingang voor zes gezinnen, straks voor acht of tien. Voor een rooie rug con tant plus twee obligaties van duizend gulden kan je 'n flat krijgen bij „De kleine middenstander", maar het geld, ligt niet op straat en er wordt dus op grote schaal gebedeld, voor woning zoekenden, die de kans van hun le ven zien. Hoe vindt u overigens de uitdrukking „De kleine middenstan der"? Dat is 'n miezerig mannetje met een gro?n geworden jacquetje uit het begin vam deze eeuw, gesierd door 'n bolhoed en met 'n dikke gou den horlogeketting van z'n grootva der op z'n buik. Hij buigt onderdanig voor iedereen, heeft een groot respect voor de arbeider, die het maar voor „mekaar" wist te brengen en zit 's nachts gebogen over belastingbil jetten, die hij niet kan honoreren. Moeten al die kleine middenstander tjes in de flats van architect Van Vel sen aan de Planetenlaan? Wat 'n bol hoed-parade. wat 'n nachtelijk ge kreun, wat 'n brandkast vol gouden horlogekettingen. Maar in alle ernst, mijne heren, wie is de uitvinder van de ontroerend peuterige naam van die Stichting met zoveel energie? enslotte Wil ik u ditmaal 'n inci dent ter redactie niet onthou den. Nauwelijks was het „Ma- rijke"-huis op No. 54462 gevallen, of een onzer begon wat luidruchtig een „Te Deum" aan te heffen. Dat num mer moest op zijn lot staan. Hij bel de naar huis op, maar er werd geen gehoor gegeven, waaruit de conclusie getrokken werd, dat z'n vrouw al op weg naar de Smedestraat was. Het lot nummer was in de vier en vijftig dui zend. De beste kerel, die n'iet zo heel gezellig inwoont, maar als rechtge aard journalist toch nooit thuis is, werd al vast tot een tractatie bewo gen. Hij voelde zich als op een tover- tapijt door de lucht zweven, zoemende als een bij om het huisje, dat nu nog op het Houtplein staat, maar dat les Vanmorgen zat hij met zware hoofdpijn en mei de pé in achter zijn bureau. Vóór hem lag een lot vam de Kinderuitzending, met als nummer 54642, 'n niet! stad een liefelijk aanzien geven. De Amsterdammers, die hier komen, kij ken er altijd met afgunst naar, omdat zij in mensenpakhuizen wonen. Maar ze schimpen op die kabouterholen en noemen Haarlem een uit de krachten gegroeid dorp. Maar nu kunnen ze dan onze „hoogbouw" met veront schuldigingen aan taalzuiveraars met werkloosheid. Vandaar de noodzaak van industrialisatie, zowel voor Neder land om het nationaal inkomen te ver hogen, als voor de enkeling, teneinde deze een behoorlijke bestaanszekerheid te verschaffen. Toch blijft er een over schot aan arbeidskrachten bestaan, redép waaróm na de ïwéëae wereldoorlog emi gratie georganiseerd en gestimuleerd is van overheidswege. Is nu emigreren zonder meer de aan gewezen weg voor kedereen? De heer Bosman sprak dit in zijn vlotte en in teressante lezing ten sterkste tegen. Emi gratie moet niet te licht opgenomen wor den. Het stelt, zoals iedere grote levens- stap, de nodige eisen aan geschiktheid en voorbereiding. Men kan slechts dan met een redelijke kans op succes in het buitenland slagen, wanneer: de noodzaak tot emigratie werkelijk aanwea:g is; de echtgenote of a.s. echtgenote on voorwaardelijk achter haar man staat; men door middel van goede objectieve en vooral principiële voorlichting' de keu ze van het emigratieland ernstig over weegt; i men een taalstudie maakt om met hul peloos in de vreemde te staan; men er tenslotte nog zorg voor draagt om zelf degelijk godsdienstig onderlegd te zijn. omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men in het emigratie- land ver van een kath. school of kerk verwijderd is en de Ouders dus verplicht zijn zelf godsdienstig onderricht te ge ven. Aan het slot van het eerste gedeelte gaf de heer Bosman nog enkele tips, die het slagen in het buitenland gemakke lijk zouden maken. 'Het bezit van een goede huisbiblio theek. Vooral paedagogische lectuur, goede romans en vaklitteraire werken dienden daarin aanwezig te zijn. Na dit summiere overzicht over het door de spreker behandelde vraagstuk dat aan de aanwezigen grote voldoening schonk, was het de firma Ruys en Co., die de zo even besproken stof met en kele zeer terzake zijnde films toelichtte. Aan het slot dankte de voorzitter de spreker en de heren van de firma Ruys en Co. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30, 7.30 9 (Hoogmis) en D uUT Q1. H. Jozef (Jansstraat): 6-45, B, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antor'us van Padua (Nwe Gr°e?- markt): 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. A H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30. 7.30. 8.45. 9.30 (Hoogmis). U en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg); 6.30, 7.45. 9. I"-30 (Hoogmis) en J"h.H Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat); 6.30. 7-45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. O, L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15. 7.30' 9.00, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30.7.30, 8.30 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid. (Bloemendaali: 7. 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 ~n 10.15 uur (Hoogmis) O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen); 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur (Hoogmis). H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15 8.45, 10 en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste den 7, 8.30. 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7, 8.30 en 10 u. Advertentie SPAARNEBABBELAAR zoals ze BEHOREN te zijn! En toch.slechts 25 ct. per stuk. BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rjjksstr.weg 238 O O In verband met het voorkomen van enkele gevallen van pseudo-vogelpest op de Veluwe is in verschillende plaatsen een ophokgebod van pluimvee, honden en katten afgekondigd. Met het oog hierop hebben vijfhonderd militairen de in het Veenhuizerveld huizende eek hoorns gevangen. Daar in deze bossen een hoenderpark is gelegen waar pseudo-vogelpest is geconstateerd, le verden deze dieren gevaar op voor ver spreiding. Verleden week meldden wij dat de 300 millioen export van bloembollen reeds gepasseerd was. In het Weekblad van Bloembollencultuur lezen wij nu dat niet kon worden geleverd wat verkocht was. Daar moet bijgevoegd dat bloem bollen helaas geen machinale producten zijn, zodat men niet, als er 80.000 te kort zijn, de fabricage kan opvoeren. Uitbrei ding van het areaal zou enige jaren eisen, waaruit blijkt dat bij de sanering van een natuurproduct er steeds zoveel ruimte moet zijn dat de export niet in moeilijkheden komt. Met een te straffe regeling doet de overheid zich te kort, omdat er nu deviezen verloren gaan. Bij het nemen van de bocht in de Koningsstraat ter hoogte van de Jacobij- nenstraat verloor de 62-jarige bromfiet ser C. M. T. de macht over het stuur, doordat hij met de handen in de hand- beschermers verward raakte. Hij reed dwars door een winkelruit van de fa. Fortgens. De man kreeg snijwonden aan hoofd en handen. In de etalage werden drie klokken beschadigd. Van verschillende zijden is aan de stichting „Touring Zandvoort" gevraagd te willen nagaan of het mogelijk is te Zandvoort de organisatie ter hand te nemen van een dienst, welke zich be iast met het plaatsen van personen, die tegen een vergoeding passen op kinde ren in de avonduren bij afwezigheid van de ouders („baby-sitting"). De stichting is bereid deze organisatie op zich te nemen als zich voldoende „op passers" aanmelden. Zowel voor man nelijke als vrouwelijke gegadigden be staat gelegenheid zich aan het bureau als „oppasser" aan te geven. Een chauffeur, die met zijn auto over de Bloemendaalsestraatweg reed in de richting van Santpoort-Station naar Santpoort-dorp. moest plotseling rem men. Hij ondervond daarbij, dat hy draulische remmen ook niet altijd je dat zijn, want een leeggelopen olieleiding deed de remmen falen, zodat geen ande re weg dan uitwijken overbleef. Via de voordeur poogde hij met zijn wagen het stations-koffiehuis binnen te dringen, wat mislukte, maar de wagen tot stil stand bracht. Voordeur en kozijn werden behoorlijk ontzet, terwijl het er boven ge" legen dak verzakte. Drie Santpoortse winkeliers hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zij bet slachtoffer zijn geworden van een op lichterstruc. Een meneer uit Groningen was bij hen geweest met de medede ling, dat hij aan de voetbalvereniging Terrasvogels raambiljetten zou leveren, waarop ook een aantal advertenties zou den komen te staan. De winkeliers ge loofden dit, betaalden de advertentie- kosten, maar hebben de Groninger niet meer teruggezien en evenmin iets van de beloofde raambiljetten. De Maria congregaties (afd. dames en jongevrouwen) organiseren in samen werking met de afd. Santpoort van de Kath. Vrouwen Bond een ontwikkelings avond op Dinsdag 16 October te 8 uur in de zaal van „Zomerlust" Hoofdstraat. Pater Garcia van den Bark. Assumptio- nist, komt spreken over het interessante onderwerp „Actualiteiten van achter het IJzeren Gordijn". Het gesproken woord wordt geïllustreerd door een pracht serie foto's. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. 8320. Apotheken (ook nachtdienst); Apoth, De Wilde. Broekbergenlaan 42, Sant poort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, tel. K. 2500 22181. De voorbereidingen verbonden aa*1 de grootscheepse actie voor de Federa? tieve Textiel Grossiersbeurs, die eind Januari in het RAI-gebouw gehouden zal worden, vorderen verrassend sDel' Nu reeds is bijna de gehele tot nu to® geprojecteerde ruimte door de textiel' grossiers besproken. Ook zullen aan deze beurs een aant3 nieuwe en interessante attracties wd' den verbonden. Men mag daarom verwachten, "3 deze Textielbeurs, die tegelijk de v°.rirf van een representatieve tentoonstelt begint aan te nerpen. niet alleen centraal punt van inkoop voor de taillisten zal worden, doch tevens leerzaam evenement voor hen zal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2