Dorpen stromen leeg als de snelhoren roept Eindelijk weer de bamboefluit in de avond NIEUWE MILITAIRE ALLIANTIE IN MIDDEN-OOSTEN Voorstellen worden heden aan Egypte overhandigd ptft mat Neem IVOROL: uitnemend goed! Koning Boude wijn ere-doctor van Leuven Televisie in Amerika is nog zeer onbevredigend Programma s worden beheerst door sensatie en reclame DE WERELD VAN DEZE WEEK HET GROTE VREDESFEEST I Woensdag spreekt Adenauer Brits regiment naar de Soedan Kath. bannelingen houden kruisweg ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 PAGINA 4 Het komende K.V.P.- congres Tal van autoriteiten zullen het bijwonen Afwijzing van O-Duitse voorstellen verwacht Serrarens spreekt te Rome Malan: Ons geduld raakt uitgeput Twaalf millioen toestellen in gebruik Grootse processie te Rome Drie jaren geleden ging de Mappi-pionier Meuwese op vacantie naar Hol land, nadat we samen m een groots en mooi feest eerst nog gauw ruim vierhonderd Mappiërs in liet H. Doopsel tot katholieken hadden gewas ten. en sinds die tijd was er eigenlijk niets meer gebeurd. Niets meer? Niets, tenzij dan enkele van die wat sommige critici noemen: „romanti sche bijkomstigheden". Hel had me allemaal zo mooi en zo makkelijk toegelachen, toen ik juist voor dat grote feest, als een gloednieuwe in het voor mij totaal onbekende Mappi- gebied binnen kwam. Over het gehele gebied verspreid: heerlijk grote, kinderrijke dorpen, met dezelfde geometrische regelmaat van huizen en dorpsstraten als overal elders in Zuid-Nieuw-Guinea, en al die dorpen op de hoge uitlopers in de wijd-open uiter- waaraen van de zon-doorglansde en wind-doorwaaide rivieren. Overal dezelfde orde en zindelijkheid Jjan trouw aangeveegde erven en straten, heerlijk volle en grote scholen, waarvan de zangerige dreun van de aan geleerde lessen je al van verre als slierten van een stuk muziek om de oren waaide. Wij hebben een reportage toege zonden gekregen van een groot vre desfeest op Nieuw-Guinea. Het be helst ontstellende détails, maar juist deze doen ons beseffen, hoe ontzag lijk. h'aast onbegonnen, het bescha vingswerk op Nieuw-Guinea is. Toch moet dit werk ondernomen worden: wat dien wij daar anders, in Nieuw-Guinea? Het is voor onze lezers misschien interessant te weten, dat te Oka ba, waar deze reportage vandaan komt, ook pater Boelaars M.S.C. verblijft, die door de regering is uitgezonden als taalkundig en ethnologisch ex pert. Onderwijzers in alle dorpen, dorps hoofden en mandoers, hier en daar een machtig kruis, zwart gesneden als een silhouet tegen de hemel boven de rustig bijeen hurkende huizen, een bestuurs ambtenaar in de hoofdplaats met een .alrijk politiecorps, en in het centrum ran dat alles op de hoogste heuvel, over al eromheen zichtbaar, het vriendelijke huisje van de pastoor en een ruime, op Zondagen wel gevulde kerk voor de reeds bijna twee duizend katholieken ran dit jonge missiegebied.. Overal de regelmaat van een voorgoed onder be stuur gebracht gebied. Was het verwonderlijk, dat ik me, na iie laatste hartelijke handdruk van Meu wese. die met een blij hart z'n welver- jiende vacantie in Holland ging incas seren, wel een fceetje eenzaam voelde, maar toch vooral trots, met zo'n nieuw prachtgebied: twee duizend nieuwe ka tholieken, dertig lopende scholen en luizenden, die op het H. Doopsel zaten re wachten Drie weken later liepen de eerste drie dorpen, mensen waarvan juist de jeugd met het grote feest was gedoopt, met heel hun hebben en houden/hun dorpen uit, niemand wist te zeggen waarheen, maar dat in ieder geval ze ker: terug naar het oude, terug naar koppensnellen en blóedveten, terug naar al hun oude heidense practijken, naar de wanorde van een goeroeloos, godsdienstloos bestaan. En drie lange lastige maanden ben ik als een een zame vreemde mens, die zelfs de weg niet wist,, achter mensen aangelopen ■waarvan ik er geen een kende, vóór ik ze eindelijk, en dat nog tenslotte door de goede hulp van een ijverige patrouille-commandant, weer terug had in hun totaal verwaarloosde en .paet onkruid overwoekerde dorpen. Maar toen had ik ze tenminste weer oir elkaar, en de haast waarmee we ze hadden gezocht, had tenminste nog de koppenjacht, waarvoor ze al klaar ston den, weten te voorkomen. Kon ik het helpen, dat ik een beetje wanhopig en een beetje troosteloos m'n hoofd schudde, toen ik ze daar einde lijk allemaal weer in het primitieve dorpskerkje bijeen zag zitten om voor de eerste keer in hun leven te komen biechten? Och, Onze Lieve Heer meet gelukkig niét met menselijke maten: voor Hem waren ze tenminste weer terug gehaald, en het leek wel of ze door grotere ijver en volgzaamheid hun fout zo gauw mo gelijk wilden goed maken. Half Juni ging alles weer zijn gewone gang, in dorpen werkten de goeroes weer, in alle dorpen was weer morgen en avondgebed, overal leek het weer rustig: De politie patrouilleerde het ge hele gebied door, de bestuursman kwam langs en maakte een praatje„Ja 't is allemaal weer rustigwe zijn er ten slotte nog tamelijk goedkoop langs ge komen Om tien uur 's morgens kwam het eerste briefje: „mijnheer, vannacht zijn al de mensen van dit dorp, schoolkinde ren en al, gevluchtik weet niet waarheen"Om vier uur 's middags waren er al zes briefjes van verschil lende goeroesallemaal lege dorpen.... Tegen de avond komt de, achtste: dat is een jonge vent die goeroe, die kan het niet verkroppen en doet het „gevaldus niet per briefje af: „Zo juist zijn ze langs mijn dorp gekomen, meer dan Het secretariaat van de Katholieke Volkspartij heeft bericht ontvangen, dat één of meer afgevaardigden van de zus terpartijen in België, Luxemburg, Frankrijk. Duitsland en Saarland op het Partijcongres 1951, op 20 en 21 Oc tober te Utrecht aanwezig zullen zijn. Voorts zegden de ministers mr. J. H. v. Maarseveen, ir. L. A. H. Peters, mr. F. Teulings, prof. dr. J. R. v. d. Brink, prof. dr. A. H. M. Albregts en prof. dr. F. J. Th. Rutten toe, één of meer bijeenkom sten van het congres bij te wonen. Mr. J. Cals zal ook een deel van het congres bijwonen. Na afloop van het congres biedt het partijbestuur aan deze autoriteiten een lunch aan, waarvoor ook zijn uitgeno digd de katholieke leden van de Raad van State, voorzover zij in de gelegen heid waren aan het congres deel te ne men, t.w. mr. J. R. N. v. Angeren, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst en mr. J. R. H. van Schaik. De leden van de Katholieke Tweede Kamerfractie zijn nagenoeg allen het ge hele congres aanwezig; van de Katho lieke Eerste-Kamèrfractie is een groot deel der leden op het congres. Voor de sectievergaderingen is een beroep gedaan op de volgende heren om als voorzitter of als secretaris in die sectievergaderingen te fungeren. Sectie „Onze Europese Taak", inleider prof. mr. L. A. G. Schlichting, voorzit ter: dr. J. de Boer, secretaris: mr. L. v. d. Ark. Sectie „De Emancipatie vol tooid?", inleider hoofdaalmoezenier K. Roncken, voorzitter: mr. dr. Mes, secre taris: P. Dolmans. Sectie „De Sociale Ontwikkeling sinds de bevrijding", in leider J. A. Middelhuis, voorzitter: H. Nolet, burgemeester, secretaris: A. Velt- man. Sectie „Enige aspecten van het fi nancieel economisch beleid der Reg ring", inleider prof. dr. G. W. Groene- veld, voorzitter: drs. G. J. M. Horbach, secretaris: J. de Heij. duizend mensen, mannen en vrouwen en kinderenze kunnen vanavond niet ver meer gaan. misschien overnach ten ze bij dat zijriviertje, daar is wat hoge grond"We hebben mekaar maar even aan hoeven te kijken zonder een woord te zeggen, en over een kwar tier zitten we beiden in een prauwtje de gevluchte dorpen naIs dit niet verschrikkelijk: zes hele dorpen leeg en nog een paar half, honderden nieuwe katholieke jongens en meisjes zijn daar onder; juist het dorp waar we eind ver leden jaar het grote feest hielden, heeft de leiding genomen In de snel donkerende avond stui ten we inderdaad op de aan de mon ding van een klein zijriviertje bivak kerende mensen. Zwart en dreigend en zwijgzaam staan ze ons op te wachten; de vrouwen en kinderen worden snel en strategisch naar achteren gedirigeerd, de mannen staan daar somber, zwijgend, met speren en schilden gereed Praten.... praten.... je dcet dat met evenveel effect tegen de bomen van het bos.Af en toe springt er een met speer en schild naar voren, geeft een woeste dans weg, brult, en gaat terug naar de rij zwijgende norse silhouetten op de kant De goeroe, die de taal kent. maakt zich kwaad, schreeuwt, dreigt.... de ouden lachen hem finaal uit alleen een groep katholieken geeft zich tenslotte voor ons praten ge wonnen, vaart in de donkere avond zwijgend met ons naar de lege dor pen terugDe rest is hopeloos verloren Vannacht nog breken ze op en trekken rechttoe rechtaan naar het snelgebied, alles is geregeld, alles is verkend In een leeg dorp huilt een eenzame ach tergelaten hond naar een geel stuk maan op een glaszwarte hemel. Van het groepje teruggekomen katholieken ho ren we de opzet: een sneltocht naar het Aujoegebied, want enkele van hun op perhoofden wensen nieuwe, grotere ^re- tekenen, de vrouwen klagen dat er geen koppen meer zijn voor de jonge meisjes die moeten worden uitgehuwelijkt, de doden van de stam zijn sinds jaren niet meer met koppen van vijanden afbe taald...1... De politie wordt gewaar schuwdmaar het machtsapparaat werkt langzaam.... Na twee weken pas gaan ze aarzelend en langzaam tot de achtervolging over. Dan is het te laat, dan is er ergens in de onbekende bossen langs de boven-Mappi een slag geleverd tussen Aujoes en Mappiërs, waarbij van beide zijden doden vallen; dan hebben de wildgeworden Mappiërs als oude ge routineerde mensen-slagers de overwon nenen in stukken gehakt en opgegeten.... En als dan eindelijk, véél te laat, de po litie tussen beiden komt, vallen er nog verschillende doden, waaronder, zoals dat in zulke gevallen haast onvermij delijk is, verscheidene absoluut onschul- digen Ergens in de onbekende bossen tussen Obaa en Mappi ligt het lijk van een pasgedoopte Mappi-jongen met een kogel door het hoofd. Ergens door de bossen zwerven uiteengejaagde mensen, die nu, te laat, pas begrijpen hoe verkeerd ze hebben gedaan De roes is over, nu is er enkel nog maar de zwarte miserie en ellende van overal opgejaagd volk, die tenslotte ein digt in de ellendige gevangenis van de hoofdplaatsEn de dorpen blijven leeg, maanden lang, tot eindelijk de schuldigen van de meelopers gescheiden zijn en de schoolkinderen, de katholie ken, weer terug komen in hun totaal overwoekerde dorpen. De goeroes komen weer terug, de dorpshuizen worden weer wat opgelapt, de school gaat weer door, er klinkt weer een bamboefluit in de avond, maar ach zo verschrikkelijk droefBijkomstigheden! Wat heb ik weken, maanden lang lopen piekeren over dat verschrikkelijke dat over dit schone nieuwe missieland kwam, wat heb ik er nachten niet van kunnen slapen, en wat heb ik me klein en hulpeloos gevoeld als ik daar al die katholieken met hangende koppen weer heb terug gezien in hun dorpen. Uit mijn navragingen kwam al gauw vast te staan dat de meesten hunner, nog schoolkinderen, eenvoudig waren ver plicht om mee te gaan. Zeker de onaf hankelijkheid der kinderen in dit land is veel groter ten opzichte van hun ouders dan bij ons, maar vooral de schoolkin deren zijn, wat hun eten betreft, geheel op hun ouders aangewezen. Bangma kerij had velen ook maar het hoofd doen buigen, terwijl er, tot mijn grote vreug de, ook nog wat bleken te zijn geweest, die gewoon tégen hun wil in physiek waren verplicht om mee te gaan: zó doortastend waren de ouderen geweest dat ze er zelfs enkelen eenvoudig met touwen hadden gebonden en in de prauwen gebracht. Alles bij elkaar was het toch maar een zielig troepje, zoals ze daar nu weer bijeen waren in hun oude dorpen. En het was wel duidelijk, dat de fouten die ze gemaakt hadden, naast hun vrees voor de ouderen, meest waren voortgekomen uit onkunde en domheid. Was het dan niet te verwonderen dat ik huiverig stond die eerste tijd voor het houden van een doopfeest.... Zeker er waren er nog honderden in de leer, al jaren, maar wat geven dergelijke mensen anders dan ergernis, zolang ze nog niet in staat blijken op eigen benen te kunnen staanEn wat kunnen we op onze katholieke jeugd vertrouwen, zolang de ouden, die hier zoals immers overal het leven leiden, niet ook maar enigszins onder onze invloed staan. Uit die dubbele gedachte groeide het plan voor het grote feest: als het ont ploffen van een granaat zou dat moeten worden: een grote barstende bom, die zelfs de doofste ouden wakker zou maken en de gehele stam, met de katho lieke jeugd voorop, tot nieuw leven zou activeren. En een jaar lang hebben we het veld van ons onderricht verlegd. Samen met de bestuursman heb ik telkens opnieuw en in alle dorpen gesproken tot de ouden, helaas met een tolk. want van de taal versta ik zo goed als niets: langzaamaan de grote waarheden van ons geloof open gelegd en daarop het verkeerde van hun oude praktijken ge grond, terwijl de bestuursman zijn best doet om hun de wil en de wet van het gouvernement duidelijker te maken. Van al dat gepraat kon geen béter resultaat worden verwacht dan een groot univer seel vredesfeest, dat de ouden zelf dan maar moesten in elkaar steken en met de Aujoestam, hun oude doodsvijanden, regelen. Het liep met dat grote vredes feest nog niet zo vlug aan het begin verschillende dorpen maakten duidelijke bezwaren doch wij praatten maar, telkens weer opnieuw, en tenslotte was er wel geen oude Mappiër meer die er nog niet van had gehoord en die er niet stilletjes aan, ook al door de propaganda der jongeren, toe werd gedreven. Want dat was de andere zijde van de voorbereiding: niet enkel de doop leerlingen dienden verder onderwezen, doch vooral de groep katholieken die er reeds was, diende meer actief te worden. Er kwam langzaam aan een kerngroep overeind: het eerste begin van katholieke actie, schrik niet: een bond tegen het koppensnellen! Daarbij beloofde ieder lid alle geruchten en berichten die hem over op handen zijnde of in elkaar gezette koppenjach- ten bereikten, onmiddellijk aan de pas toor door te geven, en deze kreeg het recht alle leden in geval van noodzaak op te roepen om desnoods ^ctief tegen het organiseren van die oude mensen jachten op te treden. Zo konden we er tenslotte aan gaan denken het grote feest officieel uit te schrijven. Maar bij dc voorbereiding alweer die romantische „bijkomstighe den". Woensdag zal de Duitse bondskanse lier, dr. Adenauer, namens de bonds regering in de West-Duitse Bondsdag een verklaring afleggen, waarin de laat ste verklaringen van premier Grotewohi en de Oost-Duitse volkskamer beant woord zullen worden. Vrijdag heeft de bondsregering beslo ten de bondsdag en de bondsraad om gaand een wetsontwerp over de grond slagen van een verkiezingsregeling voor geheel Duitsland te doen toekomen. De bondsregering wil zo spoedig mogelijk voorwaarden voor het houden van der gelijke verkiezingen verschaffen. Daar mee zou tegelijkertijd ook het streven van de bondsregering en de bondsdag om de eenheid van Duitsland te herstel len ondersteund worden. Voorts heeft Vrijdag de bondsregering onder voorzitterschap van ds bondskan selier de laatste verklaringen van Grote wohi en de volkskamer diepgaand be studeerd. In deze verklaringen ontbreekt ieder duidelijk innemen van een stand punt ten aanzien van de voorstellen van de bondsregering en de bondsdag om onverwijld voorwaarden voor-verkiezin gen vast te stellen, aldus D.P.A. De bondsregering sprak zich tegen het verzoek uit om de huidige onderhande lingen van Adenauer met de drie geal lieerde hoge-commissarissen over het opnemen van de bondsrepubliek in de Europese gemeenschap af te breken of uit te stellen. De seecretaris-generaal van het inter nationale verbond van christelijke vak verenigingen en voorzitter van de Ne derlandse raad voor de Europese bewe ging, de heer P. S, Serrarens, betoogde Vrijdag in de plenaire zitting van het internationale congres voor wereld apostolaat, dat de eenheid van Europa de onmisbare voorwaarde is voor de economische orde van het continent. Sprekend over de sociale strijd ver klaarde hij, dat er geen fundamenteel verschil tussen kapitalisme en commu nisme bestaat. Het communisme is de volkomen phase van het kapitalisme inplaats van de vijand ervan. Het Sovjet regime is een klasseregime, waarin naast een klasse van arbeiders en boeren een nieuwe klasse van leiders bestaat, die een oligarchische tyrannie vormt, wel ker belangen die van de gemeenschap overheersen. Vrijdag hielden de deelnemers aan het congres een kruisweg bij fakkellicht om te protesteren tegen de beperkingen, die de Kerk in de landen achter het IJzeren Gordijn zijn opgelegd. Aan deze plech tige kruisweg werd deelgenomen door meer dan 100 ballingen uit die landen. Advertentie De Zuidafrikaanse eerste minister, dr. D. Malan, heeft Donderdag op een con gres van de nationalistische partij van Natal verklaard, dat indien de pogingen om Engeland te bewegen, de bedoeling van de „South Africa Act" van 1909 in zake de overdracht van de protectoraten Basoetoland. Beetsjoeanaland en Swazi land te verwezenlijken niet zouden sla gen, Zuid.-Afrika andere maatregelen zou moeten overwegen. Malan voegde hieraan toe: „Ons geduld raakt uitge put". Het Amerika.anse Congress heeft gis teren de grootste militaire toewijzing in vredestijd definitief goedgekeurd. De Senaat keurde de toewijzing van 56.937.808.030 dollar goed. Het Huis had zulks reeds eerder ge daan. Het toewijzingswetsontwerp is ter ondertekening aan de president gezon den. Te Cairo is Vrijdag officieel medege deeld, dat de viermogendhedenvoorstel- len voor een nieuwe militaire alliantie in het Midden-Oosten vandaag aan Egypte worden overhandigd. De vier mogendheden, van wie de voorstellen uitgaan, zijn: Engeland, Frankrijk, Tur kije en de V.S. Men neemt aan, dat het hoofdkwartier van het commando voor het Verre Oosten in Egypte zal worden ingericht en dat het bevoegdheden zal hebben op het gebied van de verdedi ging van de Suez-kanaalzonc. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft Vrijdag avond verklaard, dat Groot-Brittannié zich niet zal neerleggen bij een poging om het Anglo-Egyptische verdrag te annuleren. Op een vergadering van ds Labourparti.j in Staines verklaarde hij: Advertentie De Bondgenoten- laan in Leuven, die naar de katholieke universiteit leidt, had deze week een ander, feestelijker aanzien dan ge woonlijk: er ston den wimpels, er hingen vlaggen en er was een sobere bloemenversiering aangebracht. Dat was het kleurige uiterlijk van het eeuwfeest van Kar dinaal Mercier's ge boortedag, dat de Leuvense Alma Ma ter deze dagen ge vierd heeft. Woensdagmiddag, de eerste dag, is koning Boudewijn naar Leuven geko men. Hij werd door een geestdriftige menigte toegejuicht, toen hij aankwam en in een plechtige stoet, begeleid door de rector-magrnti- 'ctis. mgr. Van Way- enberg, naar het Instituut wandelde. Aan de voet van het hoge bronzen standbeeld van de Kardinaal, dat voor het Instituut is op gericht, legde de koning bloemen. Vervolgens begaf de stoet zich naar de grote aula van de universiteit. Koning Boudewijn nam daar op het podium plaats met Z. Em. Kardinaal van Roey, de Pauselijke Nun tius in België en het Hoogwaardig Episcopaat van België alleen de bis schop van Brugge was door ziekte ver hinderd de rector-magnificus en de vierde voorzitter van het Hogér Insti tuut voor Wijsbegeerte, mgr. De Raey- maecker. Na enkele redevoeringen is daar "aan koning Boudewijn het ere- Televisie-camera's van de Amerikaanse „National Broadcasting Corporation" zijn hier gedicht op de omroeper, die het nieuws geeft. (Van onze correspondent) NEW YORK, October Terwijl de televisie-industrie zich gestadig uitbreidt, wordt ook de invloed daar van op het sociale leven sterker. Voorlopig is nog niet iedereen onverdeeld ge lukkig met de aanwinst van deze nog altijd wat fantastisch aandoende vinding: die triomf over tijd en ruimte, waardoor miilioenen mensen in staat worden ge steld dezelfde persoon tegelijk té horen en te zien. Wat er op het ogenblik zoal uit de televisietoestellen komt is vaak een allegaartje, ontleend aan wat radio, toneel, film en pers te bieden hebben. Dit is omdat televisie zich nog geen rol heeft eigen gemaakt en omdat de mogelijkheden ervan nog niet voldoende be paald zijn. Het komt hoofdzakelijk doordat die functie der televisie nog niet heider om lijnd is, dat de programma's die dage lijks door ongeveer 110 televisiestations worden uitgezonden, verre van bevre digend zijn. Televisie is misschien nog op zijn best wanneer het actueel nieuws uitzendt. Hier kan het ook een veel verder strekkende invloed uitoefenen dan de radio en pers samen. Dat is in Amerika verschillende malen bewezen, oa. met het Kefauver-onderzoek dit jaar. Iedereen b.v. weet hier doorgaans wel op wat voor schaal er corruptie in dit land wordt bedreven- Toch heeft dit jaar de televisie-uitzending van de verhoren der gangsters en diverse au toriteiten, betrokken bij grote schanda len, een ontzaglijke indruk gemaakt op het volk, een veel diepere indruk dan ooit het luisteren naar of lezen van verslagen dezer verhoren had kunnen maken. Het onmiddellijke gevolg was een algemene verontrusting over deze toestanden en een nieuwe wil om te onderzoeken wat er aan gedaan kan worden. Zo is ook, dank zij de televisie-uit zendingen, de zin van het werk der Verenigde Naties aan zoveel meer men sen duidelijk geworden; juist aan die genen voor wie de lange berichten in de pers daarover moeilijk te volgen waren. Helaas wordt televisie echter nog veel te weinig als medium voor de volksop voeding gebruikt, 's Morgens zjjn er meestal miserabele huisvrouwenpro gramma's, eindeloze kooklessen, die meer op een reclame voor de daarin ge bruikte artikelen neerkomen, 's Middags kan men de Wild-West in zijn huiskamer horen schieten en voor de uit school komende kinderen bestaan er practlsch geen originele kinderprogramma's. De kwestie is, dat originaliteit geld kost en dat het de „televisie-adverteerders" om de reclame te doen is, en gewoonlijk niet om de kwaliteit van het programma, dat zjj aanbieden. Het is een ellende, dat het televisiebedrijf afhankelijk van zijn „adverteerders" is: want wat deze wen sen is een zo groot mogelijk aantal luis teraars te trekken. En op massa-gehoor kan men bij voorbaat rekenen als er programma's geboden worden, waarin spanning en sensatie zit. Vandaar dat het merendeel van wat televisie op het ogenblik nog biedt, op zo'n laag niveau staaf. Maar ook wanneer men eens naar die programma's kijkt, waarvoor men b.v. werkelijk goede artiSten en acteurs ge bruikt, dan nog zijn de resultaten soms zeer onvoldoende. Dit ligt nu ook hier aan, omdat er zoals voor de radio de vorm van het hoorspel is gevonden voor de televisie nog practisch geen stukken zijn geschreven, die zich aan de eisen, aan de nieuwe mogelijkheden ook en aan de eigenaardige beperktheden er van aanpassen. De stukken die hoog stens een uur mogen duren (natuur lijk onderbroken door vlijtige adverteer ders) zijn eigenlijk gefotografeerd toneel. Men gebruikt van alles en nog wat als materiaal voor deze toneelstuk- ken-voor-televisie; (televisie-stukken zou een toepasselijker uitdrukking zijn). Men moet ook niet vergeten, dat televi sie voortdurend nieuw materiaal nodig heeft, daar het nooit het eenmaal ver toonde nóg eens kan voorzetten. Van daar dat met de grootste willekeur alle mogelijk bestaand materiaal wordt ge bruikt en misbruikt: best-sellers onder boeken of goede voor toneel geschreven stukken worden vaak gruwelijk ver minkt om ze in een uur tijd als televisie stuk te kunnen spelen. Nu zijn er natuurlijk ook nog geen „tele visie-schrijvers" gevormd; er zijn hoorspel en toneelschrijvers, die met hun radio- en toneel-ervaring stukken voor televisie schrij ven, doch deze zijn nog lang niet aange past aan de soms hinderlijke grenzen der televisie. Die grenzen liggen in het twee slachtige element van deze vinding. Tele visie kan de functie van een filmcamera vervullen, doch zij kan zich voorlopig nog niet de vrijheden van die camera veroorlo ven, omdat er meestal gebondenheid aan een of meerdere ruimten bestaat. .Vandaar ook dat voortdurende gefotografeerde-to neel-effect. Bovendien moet rekening wor den gehouden met het kléine witte huiska merscherm, waardoor al bij voorbaat aller lei filmtechnische mogelijkheden niet kun nen worden uitgebuit. Dat kleine scherm bederft veel: het vervlakt en doet onein dig veel verloren gaan, wat vaak ook de charme van het toneel ls. Tenslotte beschikt men nog over te wei nig geld om dat te kunnen uitgeven voor het vinden van oplossingen voor deze pro blemen. Intussen zijn al meer dan 12 millioen televisietoestellen in handen van het publiek en Amerikaanse opvoeders trachten tevergeefs enige invloed op het peil van de programma's te krijgen. In de staat New York heeft men daar om het plan opgevat om een netwerk van 11 speciale stations op te richten, die uitsluitend culturele programma's uitzenden. Men moet n.l. niet vergeten dat de bezitters van televisietoestellen behalve dat zij slechte programma's zien, niet alleen veel minder toneel- en filmtheaters bezoeken, maar ook min der lezen en hef is gebleken dat zij aan boeken, kranten en tijdschriften veel minder tijd besteden, zodra er een tele visietoestel in de huiskamer staat. Overigens, en dat is al aan diverse gesloten bioscooptheaters in New York te zien, is het bioscoopbezoek met een gemiddelde van 30 procent voor heel Amerika afgenomen. En de totale in komsten van acht der grootste film maatschappijen zijn teruggelopen van 952 millioen in 1947 op 861 millioen in 1950. Dus het ziet er naar uit dat Holly wood met de televisie zal moeten gaan concurreren. Maar er is- maar een ma nier voor Hollywood om dat te doen: en dat is.... betere films te gaan maken! doctoraat uitgereikt. Dc dagen werden besloten door het spel van de meester beiaardier uit Mechelen, Staf Nees, in de toren van de Leuvense bibliotheek. „Wij zijn daar. wij hebben het recht daar te zijn en wij zullen standvastig op de bres staan voor onze ontwijfelbare rechten, totdat een of ander nieuw ac- coord ter vervanging van het verdrag tot stand gekomen is.' Het Britse regiment „South Lancashire" zal binnenkort naar de Soedan ver trekken. Het regiment heeft ruim vier jaar dienst gedaan in de Brits-Ameri- kaanse zone van Triest. Na een parade voor de opperbevelhebber van de Brits- Amerikaanse strijdkrachten in Triëst, generaal Winterton. heeft deze in een korte toespraak gewezen op de zeer delicate taak, die het regiment wacht. Volgens te Cairo verschijnende dag bladen zal Egypte na de opzegging van het verdrag met Engeland burgers, die samenwerken met de Britse strijdkrach ten in de Suez-kanaalzonc. hoogverraad ten laste leggen. Het onafhankelijke blad „Al Ahram" schrijft, dat de rege ring binnenkort belangrijke besluiten zal nemen, waarbij alle faciliteiten aan de Britse troepen zullen worden inge trokken. De „Mohammedaanse Broederschap Partij" heeft er Vrijdag bij de regering op aangedrongen een toestand van oor log met Engeland af te kondigen. De partij is een militante godsdienstige en nationalistische organisatie, die zegt 500.000 leden te tellen. De Egyptische regering heeft besloten te Khartoem, de hoofdstad van de Soedan, een winterpa leis voor koning Faroek te bouwen, aldus is Vrijdag te Cairo officieel mede gedeeld. Ongeveer 2.000 katholieke bannelingen hebben Vrijdagavond te Rome biddend een kruisweg afgelegd voor hun in com munistische landen wonende verwanten, die in kerkers zuchten of vervolgd wor den. Zij trokken langzaam van de Boog van Constanten aan de voet van het in licht badende Colosseum via de Via Sacra naar ruïnes van het Romaanse Forum, die door het licht van duizenden fakkels luguber verlicht werden. Aan de kop van de processie werd een eenvoudig houten kruis meegedragen. Daarachter volgden de bannelingen, onder wie zich vele priesters bevonden. Zij droegen borden mee waarop de naam van het land hunner afkomst stond. Daarachter volgden de ruim 1,000 ge delegeerden, die deze week in Rome samengekomen zijn voor het eerste we reldcongres van het lekenapostolaat van de Katholieke Kerk. Duizenden Romeinen en toeristen slo ten zich biddend bij de stoet aan. Bij elk van de 14 kruiswegstaties werd in het Latijn een speciaal gebed gezegd voor een land in de communistische in vloedssfeer. Het eerste land dat aan de beurt kwam was Albanië. Besloten werd met Hongarije. De plechtigheid werd ge sloten met een zegening door Gregory Peter kardinaal Agagianian, patriarch van de Cilcia der Armenen. Honduras De pas opgerichte orga nisatie van Middel-Amerikaanse staten heeft „op elke mogelijke wijze" hulp beloofd aan de beweging voor zelfbe stuur in Brits-Honduras. Degenen, die zich tegen het koloniale stelsel van En geland verzetten, hadden de vijf staten om steun verzocht. Deze week is er naast de Perzische oliekwestie die kansen heeft toch nog met een compromis te eindigen een nieu\ye, min of meer soortgelijke aangelegenheid acuut ge worden, Ook Egypte voel de zich namelijk plotse ling genoopt de bestaande verdragen met Engeland eenzijdig op te zeggen, In Cairo en Alexandrië vin den betogingen plaats van grote menigten op gewonden mensen, die niet alleen tegen Engel sen, maar tegen alle vreemdelingen hun ver bittering lucht geven. Ko ning Faroek, die tot dus verre alleen als „souve- rein" van de Soedan over dit ten Noorden van Egypte gelegen gebied geacht werd te regeren, is nu tot koning van de Soedan uitgeroepen. Men wenst in Egypte niet meer te berusten in enigerlei vorm van Britse zeggen schap over gebieden, die, volgens de Egyptische zienswijze, onder Egyp tische contröle behoren te staan. Het betreft hier een oude grief der Egyptische nationalisten. Ondraaglijk werd hun de gedachte, dat een Wester se mogendheid onder be paalde omstandigheden in staat zou zijn het water van de Nijl waarvan alle leven in Egypte af hankelijk is te rantsoe neren. of eventueel zelfs af te snijden! Dat er geen enkele redelijke aan leiding is de Britten een dergelijk snood voorne men toe te schrijven, doet weinig ter zake. Men wil de verdragen met En geland annuleren, ook da contróle over het Suez- kanaal wil men niet led ger aan Britse gewapend* troepen overlaten. Te re deneren valt hier heel weinig, want zodra natio nalistische hartstochten zich laten gelden, vallen alle omstreden kwesties volkomen buiten het ge bied van de rede. Dat betekent geens zins, dat er niet met een zekere logica door de Perzische en Egyptische staatslieden .wordt gerede neerd. Een ver drag, zo ver klaren deze staatslieden in navol ging van Macchiavelii representeert eigenlijk niets meer dan de be staande machtsverhou dingen. Deze machtsver houdingen nu, zijn ge wijzigd en dus.... kun nen de verdragen ook niet meer gelden. Zeker de grote Wes terse mogendheden kun nen nog wel met wapen geweld dreigen, maar ze zijn, naar de Perzen zo wel als de Egyptenaren blijkbaar aannemen, ten slotte toch niet meer in staat op hun dreigemen ten daden te laten volgen. Waarom niet? Omdat het gevaar van het uitbreken van een wereldbrand plotseling acuut zou wor den, zodra in het Mid den-Oosten en in Egypte sprake zou zijn van een gewapend ingrijpen.... Men heeft hier dus van de zijde der Perzen en Egvptenaren te maken met een optreden, dat heeft nagelaten grote in druk te maken op de Oosterse wereld. Daar aan doen de kleine suc cessen van de geallieerde legers, die tenslotte wei nig meer betekenen dan enkele kilometers ter reinwinst, tot de prijs van veel kostbaar bloed, wei nig af. Als het dan tóch een kwestie van macht is, zo redeneert men ten slotte in het Westen, waarom het verschrikke lijke atoomwapen dan niet in toepassing ge bracht? Naar het schijnt heeft deze redenering in de jongste tijd veel aan hangers gevonden. Zelfs beweert men, dat er sprake zou zijn van een ultimatum, dat aan d« Noord-Koreanen zou wor den voorgelegd en dat hen voor de keuze zou plaatsen onvoorwaarde lijk te capituleren óf ken- van chantage eigenlijk nis te maken met de^ uit werking van „tactische atoomwapens', die, vol gens overigens oncontro leerbare geruchten, in staat zouden zijn het hele Noord-Koreaanse gebied uit te branden., zodat er geen levend wézen meer zou overblijven. Naar het heet, zou Gordon Dean, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, zich reeds vóór deze tactiek hebben uitgesproken. Maar generaal Omar Bradley, de hoogste !e- gerautoriteit in Amerika en adviseur van president Truman, heeft afgeraden atoombommen in Korea te gebruiken. Gelukkig maar. Natuurlijk is het vrij zinneloos over de uitwerking van een der gelijke. nieuwe vorm van oorlogvoering ook maar te spreken. Maar men mag wel aannemen, dat miilioenen, mensen in Europa, en vooral in het huidige Duitsland, zich ook met deze kwestie bezig houden. Als de atoombom wordt gebruikt worden de kansen op een vernie tigd Europa veel groter dan die op een Verenigd F.uropa. In elk geval zou er weinig sprake kunnen ziin van een morele over winning voor degenen, die het atoomwapen het eerst in toepassing zou den willen brengen. Men moet wel uit de grond van zijn hart hopen, dat de morele krachten der mensheid sterk genoeg zullen blijken om d" allerverschrikkelijkste, de a toom-oorlog, te voor komen. niet zo bijster veel ver schilt- Bpt.reurensw$ar- dig is hierbij vooral, dat men in veel gevallen het kind met het badwater dreigt weg te werpen. Want hoe men de zaken ook beziet, de aanwezig heid van Britse of andere West-Europese leidende krachten, hetzij in de ohegebieden of elders, betekent voor de Aziati sche of Afrikaanse volke ren geen nadeel, maar integendeel grote voor delen. Het eventueel ver dwijnen van deze verte genwoordigers der Wes terse techniek zou gelijk staan niet met een ver mindering, maar met een toenemen van de bestaan de, vaak afzichtelijke en ondraaglijke armoede.... Het zou overdreven zijn de aansprakelijkheid voor het optreden van de Per zen en de Egvp tenaren uitslui tend op de Rus sen te leggen. Maar het is niet temin een feit, dat tal van klei- np mogendhe den en pas opgekomen Oosterse machten nu eenmaal gebruik maken van de omstandigheid, dat de Westerse wereld zich in een koude oorlog bevindt met de volkrijke wereld vooral van China en van Rusland. Dat die koude oorlog op een ge geven moment heet zou kunnen lopen. Is stellig peen denkbeeldig gevaar. De strijd in Korea is tot nu toe onbeslist reble- ven, een feit, dat niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4