COSTER's gedenkplaat Markt op cle Grote in 1851 aanbrengen 1 V HUISBRAND-OLIE STOOKOLIE Onhandig boerenknechtje weerstond de wil van zijn vader Burgemeester Cremers opent „Dolly Town" in Vishal OPVALLEND GOED Ellen, thriller met geesteszieke Schilderspalet trok meer dan de melkemmer In Haarlem ging voor hem de wereld open li haar Man ufacturier Voorgeslacht bekommerde zich niet om Coster s woning Pullman matrassen bij Frans Heerkens Thijssen MP Poppen-expositie Bond Zonder Naam: aantrekkelijk en amusant HERINGA WUTHRICH Niets overgebleven van het oude huis yn Journaals van Antony van Leeuwenhoek verfilmd Deze week in Luxor ZIJN JEUGDJAREN 6 ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 PAGINA 7 „COSTERI AEDES TYPOGRAPHIAE NATALBS" BILJARTEN HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten Burgerlijke Stand WASSENAAR Kunst en Antiek show Tl «j TER INLEIDING Concert Haarlems Christ. Mannenkoor ZANDVOORT Loop der bevolking HANDELMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. ITALIAANSE OPERA IN HAARLEM Rembrandt MAARTEN VAN HEEMSKERK Vlucht in de morgen Het nieuwe leven Palace Frans Hals City Spaarne CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Het is dit jaar een eeuw geleden, dat. in de voorgevel van het Costerhuxsop de Grote Markt een gedenkteken werd aangebracht, teneinde de voorbijgangers er aan te herinneren, dat daar eens de uitvinder van de boekdrukkunst, Laurens Janszoon Coster, woonde. Het was een zwart gepolijste plaat met daarop de Latijnse tekst: „Costeri aedes typographiae natales", hetgeen betekent: Coster's woning, geboorteplaats van de drukkunst. Er is heel wat gebeurd met het huis van Coster. In de eerste helft van de 15e eeuw behoefde men niet op een beetje woonruimte te kijken en Coster had daar aan de Grote Markt een prachtige en ruime woning, die evenveel ruimte in beslag nam als het thans ter plaatse ge vestigde bioscoop- en restaurantgebouw tezamen. Op het eind van de 16e eeuw werd het perceel echter bouwvallig en in drie delen gesplitst. Het linkergedeelte werd herberg. Alleen het middenge deelte werd nog steeds als het huis van Coster bestempeld. Hier woonde toen een boekbinder, die aan de voor gevel van het gebouw de herinnering aan de uitvinder der boekdrukkunst bewaarde door een schilderstuk in olie verf op een houten paneel. Het stuk stelde de beeltenis van Coster voor met naast hem de drukpers. Dit gedenkte ken. waarvan in 1628 reeds melding ge maakt werd. was meer te beschouwen als een herkenningsteken. Het huis verwisselde steeds van be woner en de kaashandel, die er op het eind van de zeventiende eeuw gevestigd was, herinnerde in het geheel niet meer aan de roemruchte vroegere eigenaar. Het geschilderde herkenningsteken, dat buiten in weer en wind hing. werd re gelmatig bijgewerkt. Er werden zelfs veranderingen in aangebracht, omdat men naderhand tot dc conclusie kwam. dat Coster waarschijnlijk nooit met de drukpers gewerkt had. De afbeelding van de drukpers werd vervangen door een langwerpig bord, waarop in gulden (later weer zwarte) letters een tekst stond, die herinnerde aan de uitvinding van de boekdrukkunst. De man, die na de kaashandelaar zijn intrek in de woning nam. was weer een drukker. Tot 1810 bleef het huis in gebruik als drukkerij en boek winkel. Toen vestigde zich er een schoenmaker en hiermee was het lot van de historische woning bezegeld. De bewoner hield zich niet bij zijn vak, zette zijn schoenmakerij aan de kant en trachtte zijn broodwinning te halen achter de tapkast. Zijn tapperij droeg de naam „Het Bosche Koffijhuis", maar het duurde niet lang of de zaak kieeg een minder gunstige klank in de oren van de Haarlemmers. De eigenaar hioest zijn tapperij sluiten. Er kwam Het jubilerende Hof van Holland ont- ving gisteravond Groenendaal uit Heem stede op bezoek. De uitslagen van het eerste gedeelte zijn: v. Wunnik 110 110 39 19 2.82 Jansen 110 84 39 8 2.15 Duinker 100 100 29 10 3.44 Bakker 90 39 29 6 1.34 Toepoel 40 18 35 2 0.51 Meierink 40 40 35 4 1.14 Loerakker 110 84 34 16 2.47 De Bruyn 140 140 34 20 4.11 Peterse 50 43 39 10 1.10 Siemerink 50 50 39 5 1.28 Duinker 100 100 37 15 2.70 Bakker 90 80 37 14 2.16 Stand 66. Dinsdag worden de wed- strijden voortgezet. Maandag: 8 uur repetitie Laudate Do- minum, 8 uur Naaikrans, 8 uur bestuur H B C Dinsdag: 8 uur repetitie R.K Harmo nie „St, Michaël", 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag: 2.30 repetitie Katholiek Kinderkoor, 7.30 uur Clubavond Dam club „St. Bavo", 8 uur repetitie Melodia. Donderdag: 8 uur feestelijke opening F a fa ba pa, 8 uur repetitie „Viva Maria", ïrir-H ^incentius. r_^+1-,55ag: 8 uur Fafabapa, 8 uur toneel- rtp^eoo°"^aOctoberten voor artsen wor" d- A G DeoenanrWparlenomen d0or r, T wins pn rir T r,de Hooghstraat 11. tel. 35068 en dr. J. Rêurink Aerrien- houts Duinweg 8. tel. 26035 Aerden Wijkverpleging: Zuster B. g Badir.es Heemsteedse Dreef 138. «tel. £,8]fd gs' Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206-208 tel 38320. GEBOBEN: Th. H. van Zoelen en W. M. de Graaf d; H. Opstal en A. J. Van der Pluim z; L. M. Backus en L. van Wijk d OVERLEDEN: S. J. Chabot, 71 jr; M. AmmeraalVrielenk, 62 jr; E. J Kals- hoven, 74 jr; F. F. Kuijper, 61 jr: H. A. Faber—Brongersma, 72 jr. Advertentie Advertentie Volledige collectie Jansweg 17 t/o Station Coster's gedenksteen op de Grote Markt: honderd jaar. echter een ander opdagen, die wel wist hoe men het bedrijf op poten moest houden en die kans zag de kwijnende tapperij succesvol te doen herleven. De stroom van bezoekers werd op de duur zo groot, dat hij zich genoodzaakt zag het huis te verbouwen, zodat zijn cliën ten in een ruimer vertrek ontvangen konden worden De uitvoering van zijn plan beteken de tevens, dat een gedeelte van Cos ter's woning met de grond gelijk ge maakt werd. Om de gelagkamer groter te maken moest een muur weggebro ken worden en terwijl men hiermee bezig was stortte de gehele voorgevel van het huis in. Voordat men met de verbouwingswerkzaamheden begon, waren waarschijnlijk niet voldoende voorzorgsmaatregelen getroffen. Een goed deel van het pand werd door de neerstortende gevel meegetrok ken. Deze tegenslag was voor de bewoner, die het geluk had ongedeerd te blij ven, geen aanleiding om bij de pakken neer te zitten. Hij Tiet een zo goed ala geheel nieuw huis zetten, maar zijn geldmiddelen waren niet toereikend om de nieuwe woning eenzelfde aan zien te geven als het voormalige per ceel, waarin Coster huisde In 1850 kwam er weer een nieuwe eigenaar, die er een manufacturenhan- del op na hield en de ruimte nodig had om zijn zaak uit te breiden. Het huis moest er aan geloven en werd in zijn geheel afgebroken. In plaats daar van verrees een prachtige winkel. Ook Advertentie BEZOEKT de Plein 13 - Haarlem het linkergedeelte van Coster's voor malige woning werd ingericht tot win kel. Het herkenningsteken verdween, maar in 1851, nu honderd jaar geleden. Het de manufactyrier C. J. A. von der Möhlen in de voorgevel de zwarte gepolijste gedenkplaat aanbrengen, die nu nog te zien is in de muur van het bioscooptheater aan de Grote Markt. Vijf jaar later werd door dezelfde bewoner bovèn de plaat een borstbeeld van de beroemde stadgenoot geplaatst. Toen vond ook de onthulling van het standbeeld op de Grote Markt plaats. Sindsdien is er aan de overblijfselen van Coster's woning nog meer ver bouwd. Van het ouderuime Costerhuis is niet veel meer overgebleven., dat herinnering opwekt aan de uitvinder van de boekdrukkunst. De Bond Zonder Naam heeft Voor de komende dagen beslag gelegd op de Vis hal om daar de inmiddels befaamd ge worden poppententoonstelling „Dolly Town" in te richten. Verschillende plaat sen in ons land hebben deze expositie reeds gehuisvest, maar gisteravond dan kon burgemeester Cremers met een Waarderend woord „Dolly Town" openen Voor Haarlem, de stad, vanwaar de poppen officieel haar reis door ons land begonnen. De genodigden, onder wie ook ver schillende priesters en dominees, werden eerst ontvangen in restaurant Brink- mann, waarna het gezelschap zich naar de Vishal begaf. De burgemeester ge waagde daar, omringd ook door talrijke Haarlemse promotoren en promotrices van de Bond, van de schitterende kern spreuken, die iedere maand als het ware door het land worden gesmeten en die overal te vinden zijn. Hij vond het prachtig, dat de Bond (met die wonder lijke naam), die ook vele niet-katholie- ken onder zijn medewerkers heeft, de gedachte bij de mensen levend maakt, dat de kwaal en de angst van deze tijd voorspruiten uit de ontkerstening van onze dagen. De Bond, aldus spreker, stelt tegenover deze negotie een positieve daad, welke gekristalliseerd wordt in krachtige en welsprekende spreuken. Mr. Cremers sprak tenslotte de wens uit, dat zeêr vele Haarlemmers deze tentoonstel ling zouden bezoeken en dat de expo sitie bij zou dragen tot de kerstening van ons land. De genodigden namen daarna de poppengroepen nader in ogen schouw en waren kennelijk enthousiast over de originele en vaardige wijze, waarop de vele spreuken van de Bond in beeld waren gebracht. Over de ten toonstelling zelf schreven wij reeds enige tiid geleden zeer uitvoerig, zodat wij ons nu van een diepgaande bespreking ontslagen mogen achten. Zij dan wel gezegd, dat de Vishal bijzonder aantrek kelijk is ingericht en dat de bezoeker De onuitgegeven geschriften van dé historicus H. van Benthem, oud-ge meentesecretaris van Heemskerk, be vatten een uitgebreide levensbeschrij ving van de schilder mr. Maarten van Heemskerkdie in 1498 te Heemskerk is geboren en in 1574 te Haarlem stierf, waar hii in de St. Bavo op de Grote Markt werd begraven. In een aantal artikelen voor ons blad, biedt de heer Van Benthem de lezers aan, wat hij over Maarten van Heemskerk aan gegevens verzamelde. Is dit relaas interessant voor Noord- Kennemerland, het is dit evenzeer voor Haarlem, omdat de schilder daar het grootste deel van zijn leven door bracht. Behalve zijn levensverhaal zullen artikelen volgen over „Het trouwen op het graf van Maarten van Heems kerk in de Grote Kerk te Haarlem" en „De pyramide op het graf van de vader van de schilder te Heemskerk". zich zeker zal amuseren over alles wat daar geboden wordt. Een complete ker mis in miniatuur draait er bovendien lustig op los en een wonder van een pop zal de bezoeker versteld doen staan. Naar ons werd medegedeeld, is de ten toonstelling reeds voor twee jaar vol geboekt. Van Haarlem uit trekt, „Dolly Town" naar Friesland, waar met een salonboot een dertigtal plaatsen zal wor den aangedaan. In Haarlem kunnen de bezoekers terecht tot en met 21 October, alle dagen van twaalf tot zes, en van half zeven tot elf uur. Volgende week Zaterdag bovendien van tien tot twaalf 's morgens, terwijl de overige dagen aan de scholen in de morgenuren gelegen heid wordt gegeven de tentoonstelling te bezoeken. J. C. Mol, directeur van Multifilm te Haarlem, u allen welbekend wegens zijn films over bloemen en kristallen, heeft het bestaan, het werk van Anthony var» Leeuwenhoek, de uitvinder van de microscoop op de film te brengen. De film is eigenlijk al 25 jaar oud, maar is var. „stom", geluidsfilm geworden. Als leerfilm buitengewoon interessant, bij zonder geschikt om in het buitenland de grote uitvinder Van Leeuwenhoek be kend te maken, voor zover hij dat nog niet was. Mol heeft zich bijna nooit bezig ge houden met het spel der vrije filmbe weging, maar hij gebruikt het instru ment om dingen in de natuur te ontdek ken. die wij zonder de filmcamera niet zouden kunnen waarnemen in hun be wegingen. Als zodanig komt Mol van tijd tot tijd tot die boeiende filmgestalte, die het nauwkeurige aanwenden van het apparaat als vanzelf tengevolge heeft. Dat maakt zijn films interessant. Hij is 't type van de nauwgezette vakman, die in volle objectiviteit zijn onderwerp be nadert en het zo duidelijk mogelijk wil observeren. Hetgeen hem niet eens belet, de geestdrift gaande te maken. Burgemeester Cremers kijkt met belang stelling naar de U.N.O.-groep in Dolly Town. In de Concertzaal vond gisteravond een ontspanningsavond plaats, die ge organiseerd was door Haarlems Chris telijk Mannenkoor onder leiding van Bernard Verboom. Medewerkenden wa ren de pianiste Bertje Davelaar, in be geleiding van enkele mannenkoorwer- ken, en de bekende N.C.R.V.-radio- ensembles Mandolinata en Vrij en Blij onder leiding van Wessei Dekker, een en ander met zang van Henk Dorel. Het Haarlems Christelijk Mannen koor boekt ongetwijfeld vorderingen onder leiding van Bernard Verboom. Of dit koor echter momenteel de toets van de critiek in alle zwaarte kan door staan, ig nog twijfelachitg. Het stem- menmateriaal is niet erg schitterend en over de gezongen werken ligt een te vlakke sfeer, die nog geen glans in de toonvorming weet te bereiken. In het Cantate Domino van Leo Hassler hadden we iets meer opgewekte stem ming verwacht, gezien de inhoud van de Latijnse tekst. „Die Nachtigall" van Fr. Schubert had betere eigenschap pen, hoewel de tenorenvleugel hier te stijf was. Bertje Davelaar begeleidde uitstekend. Na de pauze was de zang over het algemeen frisser en losser van sfeer. In de forte-passages moeten de stemmen zich hoeden voor overschreeuwen. De zachte episoden deden het goed. Maar nogmaals, het koor is op weg vooruit gang te maken, hetgeen alleen reeds een goed teken is. Mandolinata en Vrij en Blij, onder lei ding van Wessei Dekker, lieten zich in allerlei variaties horen, terwijl de zan ger Henk Dorel buiten de zang meer excelleerde in het clownesque, hetgeen uit de aard van de zaak bii dit soort op treden in de smaak viel. Na ieder werk was er veel succes. J. L. In September nam de bevolking van Zgndvoort toe door vestiging met 168 en door geboorte met 18 personen. Zij ver minderde door vertrek met 98 en door overlijden met 5 perso nen. Per saldo steeg het aantal inwo ners van 11355 tot 11438 (5431 mannen en 6007 vrouwen). Advertentie Ciadinq Levering kan ook geschieden via uw brandstoffenhandelaar. Strandweg 14 IJ muiden Telefoon K 2550/4602. Na 6 uur 4912. De „Compagoia d'Opera ïtaliana" maakt nu, onder auspiciën van de Con cert- en theaterdirectie „Internationale" een tournee door ons land met „De Barbier van Sevilla", opera in drie be drijven van Rossini. In enige tientallen plaatsen van ons land geeft het ensemble voorstellingen. Dinsdag 16 October treedt het op in de Haarlemse Stadsschouwburg. Artisten van de Scala te Milaan, o.a. Magda Pic- carolo, Gino Belloni, Ernesto Vezzosi en Alexandro Barollo, benevens een orkest onder leiding van de Italiaanse dirigent Maestro Gino Barsanti, bren gen deze populaire opera in haar geheel ten tonele. Voor het eerst sinds jaren is dus de Italiaanse Opera weer eens in ons land, met solisten van wereldformaat. Een Nederlands orkest van 18 per sonen verleent medewerking aan de voorstellingen van „De Barbier van Sevilla", door het optreden van de Italianen krijgen dus Nederlandse mu sici grotere werkgelegenheid. De diri gent heeft Rossini's muziek speciaal voor dit orkest gearrangeerd. Wat de solisten betreft: zowel Magda Piccarolo als Ernesto Vezzosi zijn nog kort geleden opgetreden als partners van de beroemde Benjamino Gigli, resp- in „Lucia", uitgevoerd te Lissabon en in „Paljas", uitgevoerd te Zürich. Bei den treden, evenals verscheidene ande re solisten, geregeld op in de Milanese Scala. Magda Piccarolo heeft bovendien voorstellingen gegeven in twee andere, haast even beroemde operatheaters: de Metropolitan Opera te New York en hej Colon Theatre te Buenos Aires. Advertentie i I De opvallend goede pas vorm van een W ALA Corset zal de fraaie coupe van Uw najaarsjapon en mantel gunstig beïnvloe den. Bovendien is de levensduur van een W A L A Corset door de prima kwaliteit en afwer king langer dan van een gewoon corset. Gen. Cronjéstraat 52, Haarlem Telefoon 18104 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll Hulpactie India Giro 344809 Geld en voedselbonnen Bureau TJ.V.V. stadhuis iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii Ellen, haar tante en de aardige jongen, die door het ongeluk achtervolgd wordt, ontdekken tegelijk, dat zijn huis in brand staat. Er is een lange tijd geweest, dat in de film schurken doodgewone schurken waren. Dat is een beetje uit de tijd ge raakt, behalve dan in het Wild-West- genre. Verder hebt u veel kans, dat een schurk nu een goedmoedige geestes zieke is, die het verder ook niet kan helpen en met een beetje goede wil wel weer genezen zal. Zo is het tenminste in de film „Ellen", die deze week in Luxor draait. James V. Kern, de regisseur, heeft daarbij de elementen, die de thriller maken, handig gebruikt en er een uiterst sinistere, gespannen sfeer mee opgeroepen. Hij haalt ook wel eens een luguber grapje uit, dat de spanning breekt, maar dik gezaaid is dat soort humor toch niet. Het is dan zo, dat een aardige jongeman zó erg achtervolgd wordt door het ongeluk, dat niemand meer in toeval kan gelo ven. Gelukkig is er een aardige jon gedame met een nuchter verstand, om een massa dingen op te helderen, en verder wandelt er een nare vent rond, die een dankbaar object is voor aller lei kwade vermoedens- Het einde is natuurlijk zeer gelukkig (18 jaar). Wat er zou kunnen gebeuren als u op een dwaze radioprijsvraag in Amerika het minst voor de hand liggende ant woord geeft toont u de film „Telefoon voor U". Hier wordt een eerzaam nuisvader tot een bedrag van 24.000 dollar overladen met geschenken, de meeste niet naar zijn smaak, van hon derden pakken bouillon en tientallen niet-lopende horloges tot een lading heesters en een pony toe. En vraag Temidden van een ongerepte natuur: zee, duinen '"l'^rusUe '"fg^onderd van de zestiende eeuw het dorp Heemskerk, vredig, rustig, argexonocra van de grote wereld, a) drong de praal en dc pracht daairvan_ t ners door, zagen zij de stoeten en de statie van de heren Mn Zee Marquette. Wat verderop las de stede Beverwijk. het-zeed°'? deed van zich spreken. Er waren Castricum, de Egmonden met de invloedrijke abdij, Alkmaar Schoorl. - Er ging in die dagen door wiens invloed? een trek naar schoonheid door de jeugd van Kennemerland. een trek vooral naar de schilderkunst. Zeer be gaafden stonden op: de Bcverwijker Jan Vermeijen, de Wijk aan Zeeër Rijckaert Aertsz., Jan van Scorel en de Heemskerker Maarten van Heemskerk. Schilders, bekend in binnen- en buitenland, grote representanten van de Hollandse school, die in Antwerpen, Brussel, Rome en vele steden werkten, hun opdrachten kregen van bisschoppen en vorsten. Hun schilderijen worden de bezoekers getoond en musea over heel de wereld verspreid, in kathedralen en kerken. Met één van hen, de vermaarde Maarten van Heemskerk, willen we ons bezig houden, omdat zjjn romantische leven boeit, omdat het een verhaal is, dat ons zeer aanspreekt, verhaal van een heel zijn leven bescheiden, iets vreesachtige Kennemer, die zijn aard en afkomst niet verloochende. Op het einde van de 15e en het begin van de 16e eeuw woonde in het dorp Heemskerk een welgestelde boer, Jacob Willemsz van Veen. Zijn familie was bekend en geacht, had bestuurders voort gebracht en gold als een vooraanstaand geslacht in het dorp. Niettemin bleven zij eenvoudig van aard, gehecht aan het boerenleven. Vader van Veen was dan ook blij toen in 1498 zijn eerste kind werd geboren, een zoon, die hem zou kunnen opvolgen, de hoereneer van de familie zou voortdragen. Een tweede zoon, Willem, en twee dochters, Netltje en Gerritje, vervolmaakten het geluk van dit boerengezin. De oudste, Maarten, was ongetwi'feld een dromer. Het werk op de boerderij deed hij met tegenzin. De kunst had zijn liefde. Het schilderen zat hem in het bloed. Vader van Veen liet hem hard werken om de nutteloze dromerijen uit zijn hoofd te krijgen, maar het gelukte hem niet. De jongen bleek ongeschikt voor het boerenleven. Ten einde raad, misschien om hem van het nutteloze van zijn dromerijen te doen inzien hij zal gehoopt hebben, dat spoedig zou blij ken, dat de jongen geen talent had deed hij hem in de leer bij een schilder te Haarlem, mr. Cornelia Willemsz. Wat de vader hoopte gebeurde niet. Maarten ging te Haarlem geheel op in de schilderkunst, voelde zich eindelijk in zijn element. Hoe moet de jongen door de wereld komen met dat geschilder, dat niets „te bedien" had, moet de oude heer zich hebben afgevraagd. Hij meende er goed aan te doen, hem naar Heemskerk terug te halen. Tekenstift en penseel moesten opnieuw verwisseld worden voor spade en hooivork. De jongen werd er stil en teruggetrokken van. Vreesachtig als hij was, schikte hij zich naar vaders Wens, vooral omdat een begrijpende moeder hem troostend een hart onder de riem stak Op zekere namiddag, dat Maarten, dromend, van het melken huiswaarts keerde, het juk met de melkemmers op de schouder, stootte hij tegen een boom. De kostelijke melk vloeide over de grond. Vader van Veen maakte zich zo boos, dat hij de jongen met een stuk hout achtervolgde. Maarten vluchtte weg, durfde niet meer thuiskomen. De nacht bracht hij in een hooiberg door en de volgende morgen verliet hij Heemskerk, nadat zijn moeder hem van een knapzak en reisgeld had voorzien. Maarten ging de wijde wereld in. Over Haarlem trok hij naar Delft, waar hij als leerling werd aangenomen door de schilder Jan Lucas. Zo overig legde hij zich op tekenen en schilderen toe dat ,,hij binnen corten tijdt in de const seer heeft toeghenomen". Dc „óngemeenen gchoone manier van werken" van Van Scorcl was spoedig bekend, drong door tot Delft. Leergierig als hu was, besloot Maarten van Heems kerk zich ook te Haarlem te vestigen. Hjj werd niet de leerling, maar de medewerker van de grote meester. Maarten was intussen 29 jaar oud ge worden, een leeftijd, waarop een Neder landse schilder in die dagen gewoon was zich voor zijn verdere vorming naar Italië te begeven. Voorlopig kwam daar van bij Maarten nog niets. Hij werkte zo ijverig, keek het werk van Jan van Scorel zo goed af, dat hij spoedig in de kunst zijn gelijke werd. Men kon „hun werek qualijck onderscheidden". Dit was wet naar de zin van Van Scorel, die uit afgunst hun samenwerking verbrak. Voor de zelfstandige ontwikkeling van Reeds vroeg kwam Maarten in kennis met een andere jonge schilder, Jan van Scorel. Deze was in 1495 te Scoorl ge boren. Op veertienjarige leeftijd van 15101512 was hij schildersleerling te Haarlem. Van Scorel, ook te Delft goed bekend, maakte grote en vrucht bare studiereizen door Europa, studeer de vooral te Rome. Teruggekeerd van zijn reizen had hij zich in Utrecht ge vestigd. Toen daar in 1527 onlusten uit braken, vertrok hij naar Haarlem, waar Maarten van Heemskerk. Portret van zijn vader (1533). hij door heer Simon, commandant van In het bezit van het Melr. Museum te New York: Het de orde van St. Jan, gastvrij werd ont- onderschrift luidt: My soen heft mij hir gheconterfeit doe vangen. ic gheleeft hat LXXV j are, so men seijt. het talent van Maarten van Heemskerk van grote betekenis. Hij bleef te Haar lem wonen, vestigde zich ten huize van Fjeter Jan Fopsen en was zeer produc tief. Hij schilderde o.a. de grote werken Sol et Luna" en de levensgrote Adam en Eva, die men thans nog ten on rechte vaak toegeschreven aan Jan van Scorel in het Haarlemse Frans Hals museum kan bewonderen. Tijdens zijn verblijf bij Pieter Jan Fopsen werd Maarten „om zijne ver diensten" meester in de schilderkunst genoemd. Daarna woonde hij in bij een goudsmid, Joos Cornelisz., tot 1532. In deze tijd kwamen eveneens grote mees terstukken tot stand. In het museum van schone kunsten te Gent bevindt zich een schilderij, in 1532 door hem geschilderd. Het stelt de Man van Smarten voor, zittend, terwijl een engel voorzich tig de doornenkroon van zijn lijdend hoofd licht. Aan de andere zijde houdt een tweede engel 'n brandende toorts omhoog. Maarten voelde dat hem nog iets ontbrak. Hij moest naar Rome reizen „om wat aan zijn const ontbrack daer te vercrijghen". Maar een reis naar Italië was in die tijd niet van ge varen ontbloot. Bo vendien wilde hij zijn ouders, die op leeftijd waren geko men, niet laten ster ven, terwijl hij ver weg was. Het ge beurde van zijn jeugd w-as allang vergeten. Vader Ja cob van Veen had er vrede mee, dat zijn oudste hem niet zou opvolgen. Wat? Hij liet zich zelfs door zijn zoon uitschilderen. Maar ten maakte var: dit schilderstuk veel werk. Het is een meesterstuk gewor den, karakteris tieke boerenkop dat zich thans in het Metropolitan Mu seum te New York bevindt, H. VAN BENTHEM niet, wat de inkomstenbelasting van de geplaagde man eist- Het eindigt bijna met een scheiding en moord en dood slag.... De film is heel vermakelijk en dwaas, maar zou beslist aan kracht ge wonnen hebben als zij niet een rumoe rige persiflage geworden was, maar een verfijnde satire. Dit laatste heeft de regisseur niet kunnen opbrengen, maar ge kunt toch wel lachen om de bijzon dere situaties. Voor boven de achttien. In Palace draalt de film „Tarzan finds a son", waarin Johnnie WeisniuJL- ler zich weer door de bomen slingert als Tarzan, die met Jane een jongetje gevonden heeft, van wie ze houden als van een eigen kind. Een gezelschap blanken is op zoek naar de knaap, die erfgenaam is van enige millioenen. De boze liên hebben het op het geld en dus op het leven van de boy gemunt en als Tarzan er niet was geweest Kortom: de slechte mensen trekken aan het kortste eind, maar voor het zover is, hebben alle vriendelijke en bloed dorstige dieren van het oerwoud de revue gepasseerd, evenals menseneten- de wilden, die in dit geval gelukkig alleen maar de schurken consumeren. Spanning genoeg voor de vrienden van Tarzan en Jane en voor hen. die het nog moeten worden. Boven de veertien mag je dat allemaal zien van de keu ring. De opera Paljas van Leoncavallo is al weer de nodige tijd geleden vastge legd door de filmcamera. Iedereen kent wel het verhaal van deze Paljas, die op het toneel „bedrogen" wordt door zijn vrouw, maar tot de conclusie komt. dat zulks ook in werkelijkheid het geval is. Dat geeft aanleiding tot veel herrie en pathos met een bloederig slot. Een ge geven van niets dus, zoals bij de meeste opera s. Maar de muziek moet het doen. De fiim echter is een zuivere opname van het toneelstuk, met het gevolg, dat er weinig filmkunst te genieten valt. Met gesloten ogen kunnen muzieklief hebbers wellicht aan deze Paljas hun genoegen beleven. Achttien jaar. In de film „De gele hel" wordt de guerilla-strijd van de Philippijnen tegen de Japanners uitgebeeld. Het gaat er fel toe. Wanneer de Japanners de Philip pijnen overrompeld hebben, krijgen de vrijheidsstrijders bevel om zich te mel den. Twee posten storen zich echter niet aan dit bevel en vechten door. De Ja panse aanvallers weten een guerilla- groep te overmannen en laten enige van hun gruweldaden zien. De Amerikaanse viag wordt neergehaald en vertrapt, tot dat de guerilla's de vijand afbreuk doen en daarbij steun ontvangen van Ame rikaanse parachutisten. Aan de film. die zeer kort is, gaat een uitgebreid voor programma vooraf, waarin o.a. Stan Laurel en zijn compagnon voor ver maak zorgen. Toegang 18 jaar. ..Saboteur", een goede sensatiefilm van Alfred Hitchcock, met Pnscilla Lane Robert Cummings en Otto Kru- ger in de hoofdrollen, verhaalt de toe schouwer van een complot, dat ge smeed wordt in Amerika om een vlieg tuigfabriek te saboteren. Een jonge ar beider die er ten onrechte van verdacht wordtin deze misdadige handelingen betrokken te zijn, ontsnapt uit de nan- den van de politie en vlucht. Opgejaagd zwerft hij door het land. waarbij hy geconfronteerd wordt met allerlei situa. ties- Tenslotte ontmaskert hij de ware saboteur tijdens een klimpartij in het Vrijheidsbeeld; een scène, waar de ma ker van de film zijn zucht naar sensa tie wel de vrije loop heeft gelaten. „Saboteur" is goedgekeurd voor veer tienjarigen. Advertentie HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7