in 2 jaar voor defensieorders Zes procent van onze productiecapaciteit voor opdrachten LICHT- EN RADIOBAKEN IN PAN MOEN DJON? Rusland laakt politiek van Noorwegen Amerik. troepen in 1953 naar Y.S. terug? Tussen neus en lippen Verbroederings- r cn mogelijkheid Bij overval in de Purmer D u offensief AMERIK. INKOOPKANTOOR DEN HAAG IN Bloed voor gewonden in Korea Generaal Ridgway houdt vast aan zijn oorspronkelijke eisen Voor gevolgen aansprakelijk gesteld Tot hoofd en hart Dodelijk ongeluk op Gilze-Rijen Twee toestellen der L.S.K. verongelukt Volgens hoge officier West-Europa voor vertragingsacties dan sterk genoeg Bonn verwonderd MOEDER REDT baby Gehele week droog en zonnig weer? DINSDAG 16 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25202 1ÉÉ1111 Ex-Kamerlid treedt uit communistische partij Sergeant door draaiende propeller gedood Beide piloten waar schijnlijk omgekomen uit brandende wieg Ook nog f 3500 gestolen Brand op „Arendskerk" Deel van lading verloren Kortere route Gooi— Haarlem—Den Haag BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Zoals men weet is er onlangs door de Oost-Duitse premier Otto Gro- tewohl een verbroederingsoffer.- sief ingezet jegens West-Duitsland, de hereniging van het Oostelijk en Wes telijk deel tot één groot Duitsland ten doel hebbend. De vindingrijke heer Grotewohl had zich om te beginnen de vorming van een met ruime volmachten toegeruste commissie voorgesteld, wel ke commissie, bestaande uit vertegen woordigers van het Oostelijk en Weste lijk deel, het „al-Duitse" gesprek op gang moest brengen en de eerste voor bereidingen tot hereniging treffen. De nuchtere en verstandige dr. Ade nauer, bondskanselier van West-Duits land, heeft op dit vriendelijke voorstel in eerste instantie geantwoord, dat hij, de bedoelingen van zijn tegenstander doorziend en overigens wantrouwend, eerst wel eens zou willen zien of aan de andere kant de ernstige wil bestond tot het scheppen van die atmosfeer, die werkelijk vrije verkiezingen en de eer biediging der menselijke rechten zou waarborgen. Met gechicaneer en afleidend gepraat wenste hij zich tij dens zijn gesprek met de Westerse geallieerden niet aan het lijntje te la ten houden. Daarop heeft de heer Gro tewohl. die toen weer ..aan de beurt" was, zijn voorstel tot de samenstelling van een „al-Duitse" commissie van be raad herhaald en in verdacht welwil lende termen gesproken over de meeste der door de West-Duitse Bondsdag ge stelde voorwaarden, welke inderdaad vrije verkiezingen zouden moeten waar borgen. Maar terzij van al die schone schijn kwam het ware gezicht van Gro tewohl (of liever: het ware gezicht van Stalin achter het masker dat „Gro tewohl" heet) te voorschijn in de daar bij gestelde voorwaarde, dat de West- Duitse regering onmiddellijk zou moe ten staken met haar „volksvijandige" onderhandelingen met de Hoge Com missie over West-Duitslands inschakeling in de Westerse verdediging. Uit welke bron de inspiratie tot deze laatste eis toen kwam werd nog nader belicht door het feit. dat de communistische fractie bii de Bondsdag een soortgelijk voor stel indiende. De kern der zaak scheen derhalve te zijn, dat het uiteindelijk aan de touw tjes trekkende Kremlin in ieder geval wilde voorkomen, dat West-Duitsland economisch en militair zou worden in geschakeld in de West-Europese ge meenschap. De jongste berichten melden nu ech ter weer. dat de Moskouse lastgever? minder waarde blijken te hechten aan een onmiddellijk afbreken van de West-Duitse besprekingen met de ver tegenwoordigers der Westerse Grote Drie en dat zii alle Oost-Duitse diplo matieke geschut liever gericht zien op de al-Duitse" eenheidsbesprekingen. Wijst dit dan op een onvaste lijn in Moskou's geïntrigeer? Zeer zeker niet. want wanneer er ooit een verenigd Duitsland tot stand zou komen (volgens Russische opzet uiteraard niet langs de van werkelijk vrije verkiezingen onoer toezicht der Verenigde Na ties'. dan ware in ëén slag groter en verder strekkende winst binnen gehaald dan met het verbreken der besprekin gen met het Westen alleen. De tekenen beginnen er hoe lan ger hoe meer op te wijzen, dat het Kremlin een neutraal here nigd Duitsland zou verkiezen boven een van elkaar gescheiden Oostelijk, deel in eigen hand en een Westelijk deel, op genomen in een Europees of Atlantisch defensief verbond. En dat is aan alle kanten te begrijpen. Want vooreerst le vert het méér winst op, wanneer men het zoveel uitgestrekter, zielenrijker, (derhal ve eventueel ook soldatenrijker) en in dustrieel potentievoller Westelijk deel uit de handen van de tegenstander weet te houden, dan dat men het in al die opzichten kleiner en minder vermogen de Oostelijk deel blijft beheersen en uitbuiten, en vervolgens beseft Moskou terdege dat er in een neutraal Duits land de nodige „muziek" zit, voor wie het Duitse volkssentiment op de juiste manier weet te bespelen. Eenzelfde psy chologisch inzicht, dat thans met list speculeert op de in OoSt en West diep zittende hartewens naar Duitse eenheid, zou feilloos de kortste weg vinden naar het winnen der Duitse gunst door net dan ontstane vacuum tussen twee we reldmachten aanlokkelijke voorspiege lingen te doen omtrent een nieuwe voorste plaats in de rij der volkeren. En tenslotte zou zulk een op intrige gebaseerde diplomatie in niet geringe mate begunstigd worden door een dan stellig in hevige mate politiek verdeeld Duitsland. Men lette in dat opzicht maar eens op de West-Duitse graadme ter, die onrustbarend wijst in de rich ting van een toename der extreme stro mingen en een verlies aan invloed van de gematigde middengroep der chris ten-democraten. Vooralsnog schijnt het voor de posi tie der vrije wereld het gunstigst, wan neer West-Duitsland zich niet laat paaien door het vals gelok van com munistische zijde, doch langs de weg van redelijk overleg en dus terzij van het hinderlijk geschreeuw van de socialistenleider dr. Kurt Schumacher zijn plaats krijgt in de Westerse defen sieve gemeenschap. En wanneer er ooit heil mag worden verwacht van een herenigd Duitsland, dan zeker niet wanneer Oost-Duitsland de gangmaker van die eenheid zou zijn; heel misschien wel. wanneer er inder daad volkomen vrije verkiezingen naar Westerse maatstaven zouden worden ge houden. Maar daarop te hopen zal voorlopig gelijk staan met het hechten aan een illusie. BIJNA 13/4 MILLIARD (Van onze Haagse redacteur) Zoals dezer dagen gemeld is mag men verwachten, dat binnenkort voor een be drag van 175 millioen gulden uit de Tegenwaardefondsen een order gegeven zal worden aan de DAF ter vervaardiging van artillerie-trekkers (waarschijnlijk 6000 voertuigen met bijbehorende onderdelen). Nader vernemen wij, dat voor een gezamenlijk bedrag van 55 millioen gulden uit de Tegenwaarderekening orders zullen uitgaan voor de productie van munitie (Hembrug) cn verbindings middelen (Philips). Hiermee komt men in totaal op het reeds eerder genoemde bedrag van 230 millioen gulden, dat wordt vrijgemaakt om de opbouw van het militaire appa raat in ons land mede te financieren. Men moet het vrijgeven van deze fondsen niet alleen zien als een concessie van Amerikaanse kant. Voor Nederland schuilt er het offer in. dat hiervan een inflatoire werking kan uitgaan. De financiering van de militaire pro ductie kan thans als volgt worden in gedeeld. Aan de opbouw der defensie besteedt Nederland voor de jaren 1951 en 1952 de somma van drie milliard gul den. Op een milliard daarvan komt de betaling van het personeel: de resteren de twee milliard zijn bestemd voor de uitrusting van de strijdkrachten. Dit laatste bedrag is weer gesplitst in een besteding van 500 millioen in het bui tenland en 1500 millioen in Nederland (alles over twee jaar). Met de genoemde drie milliard gulden voor '51 en '52 deze jaren zijn samen gevat, omdat de defensie-opbouw aan vankelijk was ingesteld op de oude be groting is men aan het nla'oi'1 van onze militaire inspanning; 1500 millioen gulden jaarlijks is, zoals bekend, tot en met 1954 ons maximum. Het bedrag van f230 millioen uit de Tegenwaardefond sen komt hier nu dus extra bij. Wat het militaire productie-pro gramma aangaat, vernemen wij uit goede bron, dat ongeveer 6G van onze nationale productie-capaciteit zal wor den aangewend voor opdrachten, wel ke met de defensie verband houden. Het aantal bestellingen bij de Neder landse industrie zal, zo werd te Den Haag medegedeeld, in de loop van de volgende maanden toenemen, maar het is toch gewenst te trachten in het ver band van de organisatie van bet Noord- Atlantisch Pact en ook op andere wij zen te trachten onze militaire industrie meer armslag te geven. Contacten zijn voor het leveren van Nederlandse producten dan ook gezocht met Engeland, Amerikaanse autoriteiten in Duitsland en op het hoofdkwartier van generaal Eisenhower te Parüs, met België, Frankrijk en Zuid-Afrika. Bij de Fransen heeft men geen succes kunnen boeken, doch een gunstig resultaat is be reikt bij de Amerikaanse bezettings macht in Duitsland. Van die zijde is men namelijk doende in Den Haag een inkoopbureau op te zetten, waardoor Op een rijtje zit ten deze zusters met een koortsther mometer in haar mond in een zaal van het St. Vincen- tiusziekenhuis in New York. Zij heb ben zich aangebo den als bloeddonors voor de gewonden in Korea en alvo rens het bloed kan worden afgetapt, controleert een ver pleegster haar tem peratuur. Ongeveer 500 zus ters hebben gehoor gegeven aan 'n op roep van Kardinaal Spellman aan de Amerikaanse pries ters en kloosterlin gen om de strijd krachten te helpen. De zusters vor men de grootste van alle bevol kingsgroepen, die zich bij het Rode Kruis in New York hebben aangemeld. Generaal Ridgway heeft vandaag op een persconferentie verklaard, dat ue V.N. nog steeds een wapcnstilstandslinic langs de huidige frontlinie zouden eisen als de onderhandelingen worden hervat. De geallieerde opperbevelhebber zei- de, dat hij van plan was aan geallieerde correspondenten alle essentiële feiten in Rusland heeft Noorwegen Maandag in een scherpe nota beschuldigd van ac tieve deelneming aan oorlogsvoorberei dingen tegen de Sovjet-Unie en schen ding van internationale overeenkomsten met betrekking tot Spitsbergen. Het heeft de Noorse regering aansprakelijk gesteld voor de „gevolgen van een dergelijke politiek". Ruslarid verwijt Noorwegen zijn ge bied te laten gebruiken ten dienste van het „agressieve" Noord-Atlantische Pact en beweert blijkens de nota verder: 1. Amerikaanse en Britse militaire missies brengen vaker en vaker bezoe ken aan het Noors-Russische grensge bied. 2 De eilanden Spitsbergen en Med- vezhi worden gebruikt als marinebases in .strijd met een te Parijs in 1920 ge sloten overeenkomst. 3. Amerikaanse en Britse militaire vliegtuigen oefenen boven Noors gebied en op Noorse vliegvelden. 4. Een en ander strookt niet met nor male betrekkingen tussen twee nabuur landen en kan slechts verslechtering van de betrekkingen tussen Rusland en Noorwegen tot gevolg hebben. 5. De Noorse regering moet zelf de verantwoordelijkheid dragen voor de ge volgen van een dergelijke gedragslijn. de wapenstilstandsbesprekingen te ont hullen. De bevelhebber van het achtste leger, generaal James van Fleet, heeft Dinsdag verklaard, dat het leger van de V.N. er nu „in verhouding beter voor staat dan op enig ander tijdstip sedert de Chine zen in November 1951 aan de strijd in Korea gingen deelnemen". Alie vetera nen van de vorige winter zijn vervan gen, aldus Van Fleet, we hebben een vers leger van goed geoefende soldaten met een hoog moreel. Volgens Radio-Peking hebben de Noordelijken wederom een datum voor de hervatting van feitelijke be standsbesprekingen voorgesteld. In we zen, aldus de radio, bestond er reeds overeenstemming over de hervatting der besprekingen. De communist J- H. Hermans, die in Augustus ontslag nam als lid van de Tweede Kamer, heeft thans ook bedankt voor het lidmaatschap van de C.P.N. Wie niet gedreven wil worden, moet beginnen zijn driften te beheersen Nederland de gelegenheid krijgt zijn le veranties aan het Amerikaanse leger te vergroten. De Engelse militaire aankoopinstantie heeft voor de Benelux-ianden een neder zetting in Brussel gevestigd. Met vele reserves kan de omvang van buitenlandse militaire orders op 100 mil lioen geraamd worden. Moet men enerzijds streven naar ex port van Nederlandse militaire produc ten, anderzijds dient er voor te worden gewaakt, dat de uitvoering van onze eigen orders hierdoor niet in het ge drang komt. O.a. met het oog hierop wordt binnenkort een regeling afgekon digd, waardoor bedrijven, die opdrach ten van militair karakter voor buiten landse mogendheden uitvoeren, verplicht worden hiervan bij de Nederlandse over heid aangifte te doen. Tot dusverre bestond deze aanmeldingsplicht niet. Men kan een Nederlands bedrijf ver plichten tot het uitvoeren van een order voor onze defensie; tot nog toe heeft men deze bevoegdheid nog niet behoe ven te hanteren, daar het bedrijfsleven veel interesse voor de militaire productie heeft. Een gelijkmatige verdeling van mili taire orders over de gehele Nederlandse industrie is om redenen van militair- technische aard niet mogelijk, zo wordt van tex-zake kundige zijde medegedeeld. Naar eerst thans bekend wordt, is Vrijdag j.l. op de vliegbasis Gilze-Rijen een ongeluk gebeurd dat aan de dienst plichtige sergeant J. van B. uit Heerlen het leven heeft gekost. Er is een com missie van onderzoek aangewezen om zich een oordeel te vormen over de toe dracht, aldus werd ons bij navraag door de Luchtmacht voorlichtingsdienst me degedeeld. Wij vernamen uit andere bron, dat de sergeant naast een rolbaan bij enkele daar opgestelde vliegtuigen van de L.S.K. stond toen een Harvard-toestel van de Rijksluchtvaartschool kwam aantaxiën. Van B. is in aanraking ge komen met de draaiende propeller van dit toestel en aan de gevolgen van de opgelopen verwondingen overleden Hedenmorgen omstreeks kwart voor elf zijn twee „Harvard"-lesvliegtuigen van de vliegbasis Gilze-Rijen van de L.S.K. boven de wijk Groenendijk van de gemeente Oosterhout met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen vielen naar beneden. Eén der machines vloog in brand, de andere kwam zonder dat brand ontstond op de grond terecht. De piloot van het in brand gevlogen vlieg tuig heeft men nog niet gevonden. De piloot van het andere toestel moet uit zijn machine zijn gesprongen. Het schijnt evenwel dat zijn parachute zich niet heeft geopend, waardoor de vlieger ter aarde is gestort. Het is niet bekend of er behalve de beide piloten nog waar nemers in de machines hebben gezeten, maar vermoedelijk is dit niet het geval. Bij de N.V. Visser Smit te Papendrecht is men op het ogenblik bezig een reuzen-buis te vervaardigen in opdracht van het G.E.B. te Rotterdam. Dezé buis is bestemd voor de stadsverwarming te Rotterdam. Over 10 dagen hoopt men met de vervaardiging gereed te komen en dan zal de bu'ts langs een speciale helling te water gelaten en naar Rotterdam gesleept worden. Het gevaarte is 114 me ter lang, zijn diameter bedraagt 2.82 m. en het weegt 675 ton. Een hooggeplaatste zegsman van het geallieerde hoofdkwartier in Europa (SHAPE) deelde gisteren aan United Press mede. dat Amerika voornemens is een aanvang te maken met het terug trekken van grondstrijdkrachten uit Europa binnen de komende anderhalf tot twee jaar en de verdediging van West- Europa ten Westen van de Rijn over te laten aan de andere niet-communisti- sche Westelijke mogendheden. De Amerikaanse bijdrage tot de ver dediging van West-Europa tegen het communistische gevaar zou na het ver trek van die troepen in hoofdzaak be staan uit strategische eenheden van de Amerikaanse luchtmacht op West-Euro pese luchtbases en de vliegdekschepen in de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee. De consequentie van dit nieuws is, dat de drie Amerikaanse di visies, die reeds in West-Duitsland zijn gelegerd en een vierde die onderweg is, waarschijnlijk tegen Kerstmis 1953 weer in eigen land zullen zijn- Men is in Amerikaanse kringen van oordeel, dat de landen van West-Europa wel zoveel grondstrijdkrachten op de been kunnen brengen, dat zij „vertra gingsacties" kunnen uitvoeren, indien Rusland binnen twee jaar mocht -aan vallen in Westelijke rienting. De Ame rikanen maken zich alleen nog zorgen over de vraag hoe voldoende vaste bases voor jachtvliegtuigen te krijgen voor het tot een dergelijke Russische aanval komt. Het Amerikaanse voornemen, de grond strijdkrachten tegen 1954 geheel terug te trekken uit West-Europa, heeft te Bonn verwondering gewekt. Fritz von Twardowsky, Adenauers perschef en tevens zegsman van de West-Duitse i-egering, zei te geloven, dat Ziehier van Paddy Een taaie het verhaal n bastaard- terrier, die weigerde dood te gaan. Twee weken ge leden viel Paddy in een niet meer in gebruik zijnde mijnschacht nabij Branford, toen hij konij nen achterna zat. De val alleen al had hem moe ten doden. Drie dagen gingen voorbij voordat zijn baas, de boer Jack Bentley, hem hoorde huilen. De hulp van de branduieer werd ingeroepen, maar zij vond het te gevaar lijk in de met gas gevul de schacht af te dalen. Paddy liet een luid ge klaag horen, toen zijn baas over de rand van de schacht hing om hem vaarwel te zeggen. De brandweermannen lieten een stuk vlees zakken, de hongerige Paddy beet er in, huilde opnieuw en rolde toen omver. De brandweer had Paddy int zijn lijden geholpen- Er zat genoeg vergif m het vlees om tien man te do den. Dagen gingen voor bij. Telkenmale als Bent ley, Paddy's baas, de schacht passeerde, bleef hij even staan en keek naar beneden. Toen be gon het janken opnieuw. Bentley kon het nauwe lijks geloven, maar Pad dy leefde nóg. Opnieuw werd ae brandweer er bij ge haald. Toen zei de plaats vervanger van de com mandant, dat hij ondanks het gevaar naar beneden zou gaan. Met een zuur stofmasker op werd Lloyd naar beneden geholpen en hij slaagde er in de hond boven te brengen. Paddy hinkte wat. sprong tegen zijn baas op en bleek het gelukkigste beest ter wereld. Hij zit nu weer met plezier ach ter de konijnen aan. En maar opjagen De communistische Roe meense ministerraad heeft toeer iets nieuws bedacht om de arbeiders tot het uiterste op te zetten tot grotere productie. Arbei ders, die het meeste pres teren, kunnen de titel ver werven van vorst van de Stachanof -arbeiders" of „elite-arbeiders Hoe lang nog, zullen de meeste arbeiders wel in stilte verzuchten. Schuim Een employé van een scheikundig laboratorium te Parijs, die op zwart zaad zat, besloot zich een hoeveelheid penicilline toe te eigenen om deze te verkopen. Bij vergissing pakte hij een fles met dehydrostreptomycine een bijproduct van strep- tomycine, ter waarde van 600.000 francs. Toen hij op het laboratorium hoorde dat de inhoud van de ver miste fles zeer gevaarlyk was, besloot hjj de fles in het toilet leeg te gooien. Doordat de dehydrostrep tomycine met lucht in aanraking kwam, ontwik kelde zich een reusachti ge hoeveelheid schuim. De badkamer liep vol en weldra was de gehele flat een groot schuimopper- vlak. De gehele nacht was de onfortuinlijke dief bezig het schuim uit de ramen van zijn flatwoning te werken. Dit ontging de buren niet, die de politie waarschuwden. Methet schuim op de mond van woede volgde spoedig zijn arrestatie. Op z'n Frans De ambtenaren van het stembureau in Thorey- en-plaine in Frankrijk hebben Zondag vergeefs gewacht op de 95 geregis treerde kiezers, die hun stem voor de kantonnale verkiezingen zouden moe ten uitbrengen. Er is geen enkele kiezer komen op dagen. Deze enorme kraanvogel, afkomstig uit India en thans verblijvend in de dierentuin te Philadelphia, ziet vol verwondering naar de baby, die uit een van de twee eieren, waarop ze dertig dagen ge broed had, is komen stappen, de bekendmaking van een hooggeplaat ste functionaris van SHAPE over net Amerikaanse voornemen voor binnen lands Amerikaans gebruik bestemd was. „Geen van ons weet wat er in twee en een half jaar kan gebeuren," zei hij. Hij herinnerde er aan, dat Adenauer her haaldelijk de waarschuwing heeft uit gesproken, dat de Amerikanen niet voor eeuwig in Eux-opa zullen blijven. Adenauers herbewapeningsdeskun digen waren echter een andere me ning toegedaan. Een van hen zei rond uit, dat de bekendmaking niets anders is dan een poging om druk uit te oefenen op Adenauer. Hij zei. dat de Amerikanen dreigen Europa te ver laden om daardoor West-Duitsland te bewegen tot spoedige instemming met de herbewapening. Kanselier Adenauer zelf weigerde commentaar te leveren, omdat hq eerst officiële bevestiging wilde hebben van de persberichten over het Amerikaanse voornemen. Dr. Kurt Schumacher gaf als zijn mening, fiat het Amerikaanse voornemen het Europese geloof in de oprechtheid van de Amerikaanse hulp hevig zal schokken. In Apeldoorn is een noodwoning, be staande uit twee kleine vertrekjes, aangebracht in een verbouwd kippen hok en bewoond door het gezin M. F. B., een prooi der vlammen geworden. Een kindje van zes weken is daarbij ternauwernood aan het vuur ontkomen. De moeder, die bij haar ouders aan de overzijde van de weg vertoefde, zag tot haar grote ontsteltenis plotseling zware rook uit de woning komen- Zij snelde naar huis, waar de toegang tot de deur reeds door het vuur was versperd. Zij sloeg een ruit in en wist zo naar bin nen te komer. en haar baby uit de reeds brandende wieg te redden. Uit het onderzoek in de zaak van de roofmoord in de Purmer is thans nog komen vast te staan, dat 'n portefeuille met een bedrag van f 3500.is, verdwe nen. Deze portefeuille, eigendom van de inmiddels overleden Pieter Laan, moet uit een der kasten van de woning van de familie Laan zijn ontvreemd. Zondag is brand uitgebroken aan boord van het 8.000 ton metende Ne derlandse vrachtschip „Arendskerk", dat zich op het ogenblik in Hongkong bevindt. De brand was binnen één uur geblust. Er zijn geen slachtoffers. Een deel van de lading is verloren gegaan. De oorzaak van de brand, die ontstond in een ruim, waar een hoeveelheid zwavelstoffen was geborgen, is nog niet bekend. De A.N.W.B. deelt mede, dat morgen. Woensdag 17 October, een belangrijke verbetering in het verkeer tot stand zal komen. De aansluitingen van de pro vinciale weg HaarlemSchipholAm stelveenOuderkerk aan de Amstel met de Rijksweg AmsterdamAmersfoort, waaraan reeds jaren lang werd ge werkt. worden dan n.l. voor het verkeer opengesteld. Bij deze aansluitingen, welke ten Oosten van Diemerbrug zijn gelegen, is rekening gehouden met het links afslaand verkeer op de Rijksweg Voor dit verkeer is n.l. tussen de rij baan een opstelruimte gemaakt. De nieuwe verbinding maakt het mogelijk langs een aanzienlijk kortere route dan tot dusverre van het Gooi uit in de richting Haarlem of Den Haag, te rijden, zonder Amsterdam aan te doen. De telkens aan het licht tredende tegenstelling tussen de op vattingen van werkgevers en' arbeiders, ook in het katholieke kamp, betreft naar onze mening niet zo zeer wat als sociaal wenselijk moet wor den geacht als wel wat onder de huidige moeilijke economische en mo netaire verhoudingen op het gebied van de sociale voorzieningen voor mo gelijk moet worden gehouden. Het is eenvoudig demagogie te beweren, dal de werkgevers de klok op sociaal ge bied zouden willen terugzetten naar de tijd van het zwartste liberalisme en dat de arbeiders uit zelfverdediging zich bereid zouden dienen te houden zich terug te trekken in hun isole ment1. De werkgevers wensen alleen, dat die klok gelijk met de tijd loopt, en zijn beducht, dat men in 'bepaalde arbeiderskringen ze al te veel vóór tracht te zetten. Dit is duidelijk naar voren gekomen in de woorden, die de voorzitter van de Algemene Katho lieke Werkgevers-Vereniging onlangs op de algemene ledenvergadering in „De Wittebrug" te Den Haag heeft ge sproken. Zowel in werkgevers- als in arbeiderskringen verwacht en vreest men een toenemende werkloosheid en het is vanzelfsprekend, dat allen op voorhand gereed willen zijn met be vredigende maatregelen om de sociale gevolgen daarvan eventueel op te van gen. De werkgevers verwerpen geens zins het door de vakbonden gepropa geerd^ denkbeeld van een algemene wettelijke werklooshejds- en wacht geld-regeling, maar maken zich alleen bezorgd over de boogte van de voor gestelde uitkeringspercentages, die in de meeste gevallen 80 procent zouden moéten bedragen. Gaat men uit van het standpunt, dat het huidige loon peil, gezien de kosten van het levens onderhoud, niet of nauwelijks een menswaardig bestaansminimum waar borgt, dan zal men onvermijdelijk de conclusie trekken, dat zelfs een werk loosheids- of wachtgelduitkering van 80 procent onaanvaardbaar is. Voor hen, die deze mening souden zijn toegedaan, zou de oplossing gezocht moeten worden in een algemene loons verhoging of een algemene prijsverla ging. Een algemene loonsverhoging zou echter de economische en mone taire toestand van ons land nóg hache lijker maken, daar zij de export zon afremmen, het toch al uiterst zwaar belaste bedrijfsleven zou fnuiken en tenslotte tóch weer prijsverhogingen en dus stijging van de kosten van le vensonderhoud tot gevolg zou hebben. Een algemene prijsverlaging is echter iets, wat wij nationaal niet in de hand hebben. e bezwaren van de werkgevers keren zich evenwel niet alleen tenen het feit, dat een algéme- ne werkloosheids- en wachtgeldrege ling op een basis van 80 pet. van het loon eelt nieuwe bedenkelijke last op de rug van het bedrijfsleven zou leg gen, maar ook tegen het huns inziens dan te geringe verschil tussen loon en werk loosheids- of wachtgelduitkering. Niet helemaal ten onrechte duchten zij, dat de prikkel voor de arbeiders tot het zoeken van een nieuwe werk kring dan al te zeer zal verminderen. Toen deze zomer een aantal arbeiders in een belangrijke industrie in het Gooi tijdelijk op wachtgeld moest worden gesteld, bleek meer dan één van hen dit meer als een welkom buitenkansje dan als een ramp te be schouwen. Immers, zij genoten een bijzonder lange vacantie met behoud van 80 pet. van hun in deze industrie vrij hoge loon. Het ligt in de rede, dat juist de best betaalde arbeiders het meest voor deze demoraliserende in vloed ontvankelijk waren. Dat deze percentages in 1947 werden aanvaard, weet de voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgevers-Vereniging aan een wat te rooskleurige visie, die men toen op de situatie had. Wij me nen. dat ons volk in zijn geheel nog steeds niet van die visie is genezen, omdat de regeringen tot nu toe het niet aangedurfd hebben om. het de er barmelijk naakte werkelijkheid volle dig te onthullen. Een van de weinige voordelen, die het samengaan van de KVP met de PvdA heeft opgeleverd, is het behoud van de arbeidsvrede ge weest, maar dit behoud is betaald met een snelle uitbouw van de sociale wet geving en met concessies, waarbij soms meer met het wenselijke dan het mo gelijke iverd rekening gehouden, een sterk collectivistische inslag viel te be speuren en een onverantwoord hoog levensniveau werd gehandhaafd. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat de tot. nu toe betaalde prijs voor het be houd van de arbeidsvrede niet langer op te brengen is, en indien dit onver hoopt het geval mocht blijken, zou een der weinige voordelen van het poli tieke samengaan van KVP en PvdA in zijn tegendeel verkeren. REFLECTOR Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Woensdagavond: In de nanacht en ochtend op slechts enkele plaatsen mist. Overigens vrij wel onbewolkt en droog weer met weinig wind. Plaatselijk zware nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.06—17.44 Maan: 18.08—10.19 (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen vierentwintig uur zijn de barometers over geheel West-Europa weer flink gaan stijgen. In geheel Oost-, Midden- en West-Europa houdt daardoor het zonnige en droge Octoberweer on verminderd aan. Van de Oceaan krijgt geen enkele depressie kans om door te breken. Het kwik dat Zondag plaatselijk in ons land nog tot twintig graden C. steeg, blijft de komende dagen aanmer kelijk lager, terwijl 's nachts de kans op lichte tot zware nachtvorst weer gro ter wordt. Het zonnige en droge herfst weer kan nu de gehele week nog voort duren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1