Valschermtroepen uit Cyprus overgebracht Geheim plan van Amerika door Rusland verworpen Stahn niet bereid op Korea te bemiddelen De Engelse luchtmacht rond het Suez-kanaal Tussen neus en lippen Groei naar volwaardigheid Sterke positie Benauwde vlucht van 10 Tsjechen AMERIKA ACHTER ENGELAND VUURGEVECHT bij brug te Ferdan Felle tegenstand in Korea 2 Joegoslaven 25 man te sterk VISHINSKY SPREEKT FELLE BESCHULDIGINGEN UIT NIEUWE LIJNEN VAN K.L.M. Indonesiër steekt Nederlander neer Kans op regen Biesbrouck naar de voorhoede Tol hoofd en hart w MORRIS lefmycu imj! Het DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 75ste JAARGANG No. 25204 Douane schoot mis Zonder bagage over Duitse grens Toegangen bezet van Suez-kanaal Aanvallen van verbonden troepen houden aan Vlucht met vliegtuig naar Zwitserland Het incident Schctcht- Keenleyside Indon. nota aan Trygve Lie A msterdamTokio en A msterdamSydney In Korea gesneuveld VICO LEDEREN KLEDING O dent hal, Wiertz en Bakers debuteren in Ned. Elftal BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk-. Stumphiusstr 45. iel 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 22. iel 5790 Voor klachten over de bezorging na S.3D uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wrsd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbef tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, 5.45 per kwartaal. Gistermiddag is aan de Nijmeegse Universiteit ter gelegenheid van haar 28ste dies natalis de me dische faculteit officieel geopend door Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht. Van welk een bijzondere betekenis dit feit is voor katholiek Nederland en niet alleen voor katholiek Nederland kan des te gereder worden beseft, nu vorige Zondag nog in alle kerken een herder lijke brief is voorgelezen, waarin het in haar doel gelegen bestaansrecht van de katholieke universiteit in het algemeen en een medische faculteit in het bijzonder helder en klemmend werd uiteengezet. Het zal menigeen zijn opgevallen, dat in die brief het nevendoel van een eigen universiteit, gelegen in het be hoeden voor dwaling en zedenbederf, nadrukkelijk werd ten achter gesteld bij haar hoofdtaak: een van de katho lieke levensopvatting doortrokken we tenschapsbeoefening, waardoor de stu denten in positieve zin naar geest en hart worden voorbereid op hun latere taak als de intellectuele leiders van ons volk. Door het zo te stellen wordt door onze kerkelijke overheid in be woordingen, welke velen uit het hart zullen zijn gegrepen, opzettelijk af stand genomen van een overigens begrijpelijk misverstand uit de be gindagen der emancipatie, toen men de bundeling van eigen geestelijke kracht vooral zag als een middel tot afweer en beveiliging. Wanneer men vindt, dat er in die begindagen moei lijk iets anders op zat dan een zich sterk maken in en door het isolement, dan moet voor het heden toch worden toegegeven, dat de tijd tot onbevangen echter geenszins drieste of hinder lijke ontplooiing van het positief eigene is aangebroken, óók als een bij drage tot de nationale cultuur .en an ders gerichte of neutrale wetenschaps beoefening. Het is opmerkelijk, hoe het bisschop pelijk woord van vorige Zondag nauw aansluit bij een behartigenswaardige passage uit de beroemde rede „Eigen Kuituur", uitgesproken door Mgr. Jos. Schrijnen bij de opening der universi teit in 1923. Daarin wordt gezegd, dat bij het onderwijs van welk vak dan ook tenslotte godsdienst en levens beschouwing daaraan bezieling en eigenlijke zin weten te geven. Waarop de volgende, hier letterlijk aangehaal de woorden volgen: „Nu is het nog niet zozeer het gevaar, in aanraking te ko men met een andere levensbeschou wing, dat tot eigen academisch onder wijs dringt; maar wij geven door dit ons eigen instituut vooral uiting aan de positieve aandrift, door het onder wijs te versterken, hetgeen wij als de kostbaarste schat door het leven rond dragen." i Aan deze woorden mag wel eens worden herinnerd nu de blijkbaar niet op smalle negatieve basis gegrondveste katholieke universiteit gaat uitgebreid worden met de medische Ssttnit. Bij een vak als dat der me- aicijnen zal naast het religieus vooral het zedelijk eigene de opleiding moe ten en kunnen doortrekken, want wel licht zal in geen beroep zo sterk als in dat van de medicus moeten worden geadviseerd en oeslist over het zede lijk behoorlijke. Nijm€§6n zal zich echter tot taak moeten stellen, onderricht te geven op hoog wetenschappelijk peil, want het ware een kinderlijke misvatting te me nen, dat zorgvuldigheid ten aanzien van de katholieke beginselen enige on zorgvuldigheid zou toestaan ten op zichte- van de daarvan doortrokken vakopleiding. De garanties voor zulk een hoog peil schijnen aanwezig: men streeft naar de aanstelling van goede leerkrachten, het aantal studenten zal overzichtelijk blijven en de appara tuur zal uiteraard „bij de tijd", im mers van jongste dètum, zijn. Doordat een niet onbelangrijk deel van het reeds lang tot overbevolking leidende contingent medische studenten aan de andere universiteiten nu naar Nijme gen wordt afgevoerd (in Utrecht is dit al danig merkbaar) zal de Nijmeegse faculteit ook langs die weg meehelpen aan de bevordering van een goede vak opleiding voor onze Nederlandse art sen. Bekwame sociologen hebben uit gemaakt, dat, de overbevolking aan de andere universiteiten in aanmerking genomen en gelet op een betrekkelijk tekort aan artsen in het katholieke Zuiden, de oprichting van een eigen medische faculteit ook om die reden zeer gewenst was. Aldus wordt door de oprichting van deze faculteit behalve een katholiek ook een nationaal belang gediend. De staat erkent dit door 80 der kosten te financieren. Het katholieke volks deel zal zeker de edelmoedigheid op gunnen brengen het resterende bijeen J® brengen, opdat de eigen universiteit binnenkort tot de vereiste volwaardig heid zal komen door een uitbreiding met alvast de medische, later wellicht de wis- en natuurkundige faculteit. Tien Tsjechen hebben kans gezien zich na een vuurgevecht met Tsje chische grensbewakers een weg naar het Westen te banen. Zij zijn gisteren in het Duitse plaatsje Markliedwitz gearriveerd en hebben onmiddellijk om asyl gevraagd. De vluchtelingen vier mannen, twee vrouwen en vier kinderen ge wapend met machinegeweren en pisto len, vertelden aan de Duitse politie dat aij getracht hadden over de grens te komen in een vrachtauto, die zij met zware stalen platen gepantserd had den. Op ongeveer 150 meter van de grens genoodzaakte een versperring hen te stoppen, waarna zij uit de auto spron gen en naar de grens holden. Tsjechi sche grensbewakers snelden uit hun ba rakken om de ontvluchtingspoging te verijdelen. Hun schoten werden door de vluchtelingen beantwoord. De vluchte lingen zeiden dat de kogels van de be wakers slecht gericht waren en dat al len heelhuids West-Duitsland konden bereiken. Zij hadden echter al hun ba- Sage in de vrachtauto moeten achter laten. BRITSE TROEPENMACHT blijft in Egypte De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft gisteravond in een radiorede verklaard, dat de Britse troepen in Egypte zullen blijven totdat een bevredigende regeling van de defensie van het Midden-Oosten tot stand is gekomen. De minister deelde voorts mede, dat Groot-Brittannië de vrijheid van het Soedanese volk zal blijven waarborgen. Tenslotte verklaarde Mor rison ook, dat de Egyptische regering gewaarschuwd is dat zij verantwoor delijk is voor de veiligheid van de Britten in Egypte. „Als Egypte die veilig heid niet kan garanderen, zullen wij zelf moeten ingrijpen", aldus Morrison. Suez-kanaal en alle kanaal-installaties hebben bezet. Zij voerden hun bezet tingsmanoeuvre te Ismailia, Port Said en Suez bliksemsnel uit. Tot de installaties, die door de Britten werden bezet behoort de brug te Ferdan (tussen Ismailia en Port Said), die de verbinding vormt tussen Egypte en Pa lestina. De enige spoorlijn tussen beide landen loopt over deze brug. De Egyptische regering heeft de gou verneurs in Alexandrië en in de provin cies opdracht gegeven alle Britse mili tairen. die zich buiten het Suezgebied bevinden, te arresteren. Naar eerst thans officieel bekend wordt zijn Woensdag Britse en Egypti sche troepen slaags geraakt bij een brug te Ferdan. De Britse en Egyptische be richten over de botsing verschillen. In een Brits legercommuniqué wordt gezegd, dat twee Egyptische soldaten ge dood werden en 5 gewond en dat het in cident begon toen de Egyptische sol daten het vuur op de Britten openden zonder voorafgaande waarschuwing, ter wijl zij de brug naderden. Van de zijde van het Egyptische leger wordt meegedeeld, dat 5 'Egyptenaren ge dood en vier gewond werden. De Egyptenaren beweren, dat de ac tie ontstaan was doordat de Britten met geweld bezit van de brug namen. Engeland heeft Egypte medegedeeld, dat de Britse troepen in het Suez-gebied de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen voor de handhaving van de orde in het gebied „met het oog op het falen der Egyptische autoriteiten". De Egyptische regering maakt bekend, dat Britse troepen alle toegangen tot het Aan het centrale front in Korea blij ven de troepen van de V.N. aanvallen en dwongen zij de Chinezen vijf km. ten Zuiden van Koemsong terug te trekken. Aan de andere fronten wordt de com munistische tegenstand hardnekkiger. In het communiqué van het achtste leger van Donderdag wordt gezegd, dat ten Noord-Westen van Jongchon het mor- tiei- en artillerievuur van de tegen stander krachtiger wordt. Ten Noord-Westen van Janggoe vecht de Koreaanse achtste divisie hardnekkig om het bezit van een belangrijke heu vel, die even hardnekkig door de com munisten wordt verdedigd. Te Pan Moen Dj on zijn Donderdag de verbindingsofficieren weer bijeengeko men. Egyptische autoriteiten hebben van daag meegedeeld, dat de Britten er in toegestemd hebben de Britse troepen uit Ismailia terug te trekken en de stad onder de hoede te laten van de Egypti sche politie. De zestiende Britse valschermbriga- de is uit Cyprus in het gebied van het Suez-kanaal aangekomen, aldus een Engels legercommuniqué. De Britse minister van Defensie, Shinwell, heeft gisteravond in een ver kiezingsrede te Blackhall (Durham) verklaard, dat de Britse troepen, die reeds in Egypte waren, voldoende zijn Een enorme mensenmenigte wachtte dezer dagende premier van Egypte Nahas Pasja op, toen hij aan het station te Cairo arriveerde na zijn reis naar Alexan drië. De manifestatie groeide uit tot een betoging tegen de Engelsen. om de situatie meester te blijven. „Wij willen onze strijdkrachten in Egypte houden totdat de Egyptische regering zal onderhandelen en totdat een be vredigende regeling is bereikt. Er is geen sprake van represaille van onze kant. De Egyptische regering moet evenwel verantwoordelijkheid op zich nemen voor schade, berokkend aan Engelsen in Egypte. Tot dusver heeft het de schijn, dat de moeilijkheden te wijten zijn aan onverantwoordelijke elementen", aldus Shinwell. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson. heeft gis teren op zijn wekelijkse persconferentie te Washing-toA verklaard, dat de V. S. Engeland steunen wat betreft het be sluit om de positie in de Suez-kanaal- zone te handhaven, ondanks de Egyp tische opzegging van de verdragen met Engeland. Acheson deed een beroep op Egypte om de afwijzing van de voór- stellen voor een commando in het Mid den-Oosten opnieuw en zorgvuldig in overweging te nemen. Een Joegoslavisch lijnvliegtuig, dat op weg was van Ljubljana naar Belgrado, is gisteren niet te Belgrado, maar op het Zwitserse vliegveld Kloten geland. Twee leden van de bemanning hadden zich namelijk van het vliegtuig meester gemaakt en de marconist vastgebonden, Terwijl het toestel Zagreb naderde, had den de twee bemanningsleden, wier vrouwen en kinderen zich aan boord be vonden, plotseling bekend gemaakt, dat zij besloten hadden naar Zwitser land te vliegen. 22 reizigers en drie an dere leden van de bemanning, onder wie de marconist, hebben de wens te kennen gegeven, naar Joegoslavië terug te willen. De miniatuurstad ten bate van het Nederlands Studentensanatorium, die in Den Haag in aanbouw is. nadert haar voltooiing en zat spoedig tentoongesteld wor den Gisteren bezochten enige genodigden van de Stichting tot bijstand van het Nederl. Studentensanatorium de miniatuurstad, waarmee men grote inzarmelinas- acties hoopt te kunnen houden. De Indonesische regering heeft het bekende incident tussen. Keenleyside en Schacht officieel ter kennis gebracht van de secretaris-generaal der Verenig de Naties, Trygve Lie. De regering geeft in een nota uitdrukking aan haar spijt over de gebeurtenis, in het bijzon der, dat Keenleyside de publicatie over Schacht aan de pers heeft verstrekt, daar Schacht de officiële gast van de regering was. De Sovjet-Unie heeft een Amerikaans voorstel verworpen, waarin Stalin werd gevraagd handelend op te treden om eer. realistische wapenstilstandsovereenkomst pp Korea te bewerkstelligen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken vandaag meegedeeld. Het voorstel werd in het geheim op 5 October door ambassadeur Alan Kirk gedaan aan minister van Buitenlandse Zaken Vishinsky voor Kirk's vertrek "''Moskou. Rusland's antwoord is een beschuldiging, dat de V- S. verantwoor delijk waren voor het feit, dat de V. N. en de Noord-Koreanen het nog niet Kirk'WaPen geworden over de wapenstilstandsvoorwaarden. Vishinsky trekt verzekering in twijfel, dat de V. S. geen agressieve plannen koesteren te- g de Sovjet-Unie of welk ander land ook. Het werd Maandag overhandigd. - Kirk's voorstel werd geheim gehouden in de hoop, dat Rusland, wanneer er geen ruchtbaarheid aan gegeven werd, eerder bereid zou zijn er in toe te stem men zijn invloed aan te wenden om een einde te maken aan de impasse in de wapenstilstandsbesprekingen. Kirk deelde Vishinsky op 5 October mondeling het volgende mee: 1. De wapenstilstandsontwikkelingen zijn onverenigbaar met de Russischa verklaring van Juni j.l., dat Moskou voorstander is van een militaire wapen stilstand, welke ook een „staken van het vuren" zou omvatten, maar geen betrek king zou hebben op politieke of territo riale kwesties. 2. De bevelvoering van de V.N. was verrast en teleurgesteld door het voort durend aandringen van de communisti sche onderhandelaars op een niet-mili- taire wapenstilstandslinie de 38ste breedtegraad. Hij zei. dat het^ niet in de bedoeling van de bevelvoering van de Verenigde Naties ligt om politieke besluiten te nemen met vertegenwoordigers van de Chinese „vrijwilligers" en een Noord- Koreaans regiem, dat geen internatio nale status bezit. 3. Rusland moet erkennen, dat een mislukking van de wapenstilstands onderhandelingen het explosieve karak ter van de tóestand zeer zou verergeren en tot een gang van zaken zou kunnen leiden, die van het standpunt van beide regeringen ongewenst zou zijn. Hij bevestigde, dat de bevelvoering van de V.N. oprecht het sluiten van een wapenstilstand wenst. Vishinsky verklaarde, dat Kirk's ver zekering, dat de V.S. geen agressieve doeleinden nastreefden, in strijd was met de handelwijze van de V.S., die aantoonde, dat de Amerikaanse regering zich in het geheel niet bekommerde over het handhaven van de vrede. Het blijkt ook uit de vorming van het agres sieve Atlantische blok, dat gericht is tegen Rusland, en andere democrati sche landen, uit de herbewapening van Duitsland en Japan, uit de oprichting van ontelbare Amerikaanse bases rond de Sovjet-Unie enz, Kirk deelde Vishinsky mee, dat de gebeurtenissen door het afbreken van de wapenstilstandsonderhandelingen een voor beide regeringen ongewenste loop zouden kunnen nemen. Vishinsky eiste in z$n verklaring te weten, wat de Amerikaanse regering op het oog had. De V.S. aansprakelijk stellend voor de toestand op Korea en de slechte betrek kingen tussen Rusland en Amerika, ver klaarde Vishinsky: Niettemin stemt de Sovjet-Unie, die een vreedzame politiek volgt en voortdurend streeft naar sa menwerking met alle landen, die daartoe bereid zijn, er in toe tezamen met de regering van Amerika alle belangrijke en ongeregelde kwesties te onderzoeken. Diplomatieke autoriteiten hechten weinig geloof aan de door Rusland beleden bereidheid om geschillen te bespreken. Zij wezen er op, dat de be sprekingen, die in de laatste zes jaar zijn gehouden, er niet in geslaagd zijn de betrekkingen te verbeteren. De perschef van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Michael McDermott noemde de verkla ring propaganda. De Suezkanaal-zone is een strategisch object van de allerhoogste orde. Zij be heerst de vitale levensweg van Europa naar Azië en daarmee ook het troepen transport in geval vari oorlogsdreiging. Suez is weliswaar niet het enige steun punt langs deze oude. Britse imperiale route. Malta en Gibraltar zijn ook van groot belang en men herinnert zich wel licht uit de vorige wereldoorlog, welke een handicap het voor Churchill en zijn generaal Montgomery werd, toen de Duitsers de zeepoort bij Malta door de Luftwaffe lieten dichtgooien, waardoor de transporten om de Kaap heen naar Noord-Afrika geleid moesten worden. Het verlies van Suez betekent evenwel, dat de Middellandse Zee haar strategi sche waarde voor Engeland en West- Europa niet langer heeft. Men kan dan wel de raakpunten met de Russische wereld in Zud-Oost-Europa blijven be strijken, doch de „Near East", dat zware blok tussen Europa en Azië, zal dan alleen nog via de Kaap te bereiken zijn. Daarom zal Engeland er niet aan wil len denken zijn militaire positie om het Suezkanaal op te geven. Bovendien, wat is er niet geïnvesteerd in die woestijn- grond? Voor milliarden is er besteed aan vliegvelden en de inrichting van militaire bases. Vooral die vliegvelden wil Engeland niet opgeven en om die vliegvelden te beschermen is er weer een leger nodig, plus tanks. Het hoofd kwartier van het Britse leger ligt aan het oude Bittermeer, dat het Suezka naal als het ware in twee stukken snijdt, het bovenste deel naar Port Said, het onderste naar de plaats Suez aan de Rode Zee. Bij Ismailia, in de Noordelijke helft en met een spoorlijn verbonden aan het railnet in de Nijldelta, is het hoofd kwartier gevestigd van de Royal Air- force. De RA.F- heeft zijn activiteit verdeeld over drie groepen: eskaders jachtvliegtuigen, een groep bommen werpers en een afzonderlijk commando voor de controle van het Suezkanaal- Dit laatste geldt in tegenstelling tot de overige activiteit van het hoofdkwar tier, dat immers meer dan zuiver locale belangen kent en zijn waarde begrijpt als vitaal steunpunt voor de gehele „Near East". Bij Chaloufa, even ten Noorden van Suez, zijn de bommenwerpers onder gebracht, geografisch op dezelfde hoog te als Cairo en veilig beschermd achter het Fort Ageroud. Op deze basis zijn de Engelsen zeer „zuinig", aangezien zij in geval van militaire bedreiging van de gehele Suez-stelling het langst en het best verdedigd kan worden. Wat de zuiver militaire kansen be treft van deze merkwaardige Britse po sitie in het Egyptische woestijnzand, L?,"l EGYPT ANGLO EGYPTISCHE SOEDAN Vi>yr Zr, ISMAILIA r\VB 1 TTt R ro,,a JENAmecp susz H» lot on kan men er op rekenen, dat het Egyp tische leger alleen niet in staat zal zijn de Britten van het Kanaal te verdrij ven. Vooral de vliegtuigen zouden het oprukken door het woestijnlandschap verhinderen. De Engelsen weten dit en de Egyptenaren ook. De laatsten heb ben nog de slechte smaak in oe mond van de reeks van nederlagen tegen het jonge leger van Israël en zij waken er wel voor een nieuw échec te onder gaan. Zou de R A.F. evenwel uit het ge bied van Suez verdwijnen, dan zouden de Egyptenaren geheel andere kansen hebben en dit is ook de reden, waarom Engeland tot elke prijs zijn vliegvelden langs het Suez-kanaal in handen wil houden. Naar wij vernemen is de openings- vlucht van de nieuwe K.L.M.-luchtlijn AmsterdamTokio op 4 December a.s. gesteld. De nieuwe luchtlijn Amsterdam Sydney zal voor het eerst worden ge vlogen op 7 December a.s. Zoals bekend- zuilen de lijnen naar Tokio en Sydney van Amsterdam tot Bangkok parallel lopen en van Bangkok af naar de eind punten gaan. Naar vernomen wordt, is de heer Cha- vonnes Vrugt, een employé van de B.P.M. te Sangatta (Borneo), aan de gevolgen van een messteek, toegebracht door een Indo nesiër, overleden. Men neemt aan, dat het hier een persoonlijke wraakneming betreft. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de gevechten in Korea zijn gesneuveld: In de periode van 9 tot 15 October, de soldaat H. G. Seedorf, legernummer 181022019 afkomstig uit Paramaribo. Sol daat Seedorf werd 22 October 1918 ge boren en was afkomstig van het voor malige KNIL. Op 10 October j.l., de soldaat eerste klasse J. W. Bandison, legernummer 260729220, afkomstig uit Paramaribo. Sol daat Bandison werd 29 Juli 1926 geboren; hjj was ongehuwd en afkomstig van het voormalige KNIL. Zij rusten in vrede. Advertentie BaRTEUJORISSTRAAT 20 TEL. 134)39 Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen met weinig wind en plaatselijk mist. Later half tot zwaar bewolkt met tegen de avond kans op enige regen. Overwegend matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst; morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 7.10—17.40 Maan: 19.16—12.43 Er is in een groot deel van ons land gisteravond en in de afgelopen nacht een einde gekomen aan het droge en zonnige weer dat van 29 September af heeft geduurd. Woensdagavond bereikte ons een storingsfront, dat op vele plaat sen mist en motregen veroorzaakte. De neerslag was klein, maar toch heeft het algemene weerbeeld een heel ander ka rakter gekregen. Het K.N.M.I. verwacht in de komende dagen een verder toene mende regenkans. De depressies van de Oceaan krijgen geleidelijk vrij spel en kunnen tot over West-Europa doordrin gen. Postzegel-republiek Het gaat niet goed. met San Marino. Een faillis sement staat namelijk voor de deur. De laatste drie maanden hebben de S00 Rijksambtenaren geen salaris meer ontvangen. De winkeliers, die de ambtenaren tot dusver wel op de pof leverden, beginnen contanten te vragen. Maar San Mari no heeft geen geld; het heeft zelfs geen eigen munt. Al het geld is ver dwenen, waarheen dat mag Joost weten. Het landje, dat tegenwoordig de Italiaanse lire ge bruikt, zag de eigen munt spoedig na de oorlog ver dwijnen. Sommige inwo ners van San Marino ge ven de toeristen de schuld, die het geld bij wijze van souvenir mee genomen hebben. Ande ren zeggen ronduit niet te weten hoe het geld verdween. Dat je het intussen ook in de politiek, beter voor al in de politiek, niet van je vrienden moet hebben, blijkt weer in dit repu- bliekje. San Marino heeft geprobeerd de lege schat kist te vullen door een weelderige speelzaal te openen. Italië ging daar tegen in met een blokka de, waardoor de spelers de zaal heel lastig kon den bereiken. Na een im passe van twee jaar gaf San Marino zich over. Op zijn beurt hief Italië de blokkade op, welke het vreemdelingenverkeer lam legde. Intussen zijn de financiële perikelen er erger dan ooit. Wij vernemen dat. de autori teiten onlangs Dr. Schacht hebben gepolst of hij niet een poosje in San Marino cis financieel ad viseur zou kunnen op treden. Schacht heeft echter laten weten. dat hij het voorlopig in het Verre en Nabije Oosten veel te aruk heeft. De huizen van San Marino zijn tegen de bergen gebouwd. Harten Twee dokters hebben in het medisch tijdschrift „Th? Lancet" een artikel gepubliceerd over de har ten der mensen. Hun be vinding is, dat het men selijk hart zelden hart vormig is. Bij dikke men sen heeft het hart meest al de vorm van een klok, terwijl het bij athleten vierkant, is. Bij magere mensen heeft het echter de vorm van een peer. De dokters vertellen niet of zij ook stenen harten gevonden hebben. Even min of de meeste mensen het wel op de rechte plaats hebben. Naar de honderd In sommige West-Euro- pese landen, waaronder ook Nederland, mogen de mensen thans verwachten 70 a 75 jaar oud te wor den, aldus deelde het Franse bureau voor statis tiek mede. Dat is een hele vooruitgang vergeleken met het begin van deze eeuw. Toen was het slechts voor drie of vier van de tien weggelegd 65 jaar te worden. Als het zo doorgaat worden de vol gende generaties in ons land wel een 100 jaar. Als wij daarbij India vergelij ken, waar de gemiddelde levensduur 27 jaar is, moet ons landje met zijn mist en regen toch, niet zo heel ongezond zijn. In Ja pan en Brazilië ligt de gemiddelde levensduur tussen de 45 en 54 en in Spanje en Italië tussen de 55 en 64 jaar. Wij aar zelen nu toch of we wel zullen emigreren. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands Elftal, dat Zater dag 27 October te Rotterdam tegen Fin land speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Bakers (PSV) en Odenthal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS), TerloiFv Sparta) en Van Schijndel (SVV). Voor: Van der Tuin (Hermes DVS), Lenstra (Heerenveen), Van Melis (Eind hoven), Biesbrouck (RCH) en Groene- veld (Haarlem). Terlouw treedt als aanvoerder op. Als reserves zijn aangewezen: Saris (BW), Schijvenaar (EDO), Van der Weerd (Wageningen) en Kuneman (HBS). Onze sportredacteur tekent hierbij aan: Een elftal voor de „studiehoofden", maar op de keper beschouwd is het niet zo vreemd dat Biesbrouck, die in RCH een voortreffelijk aanvalsspeler blijkt te zijn, op de plaats van de falende Kuneman in de voorhoede is opgeno men. Daardoor werd het mogelijk in de middenlinie niet alleen terug te grijpen naar v. Schijndel, maar bovendien Wiertz te handhaven, die, beoordeeld naar zijn wedstrijd van gisteren, anders het hoofd voor de Schiedammer had moeten buigen. Het backstel is fonkel nieuw. Dat Bakers is gekozen, verwon dert ons niet, maar wij menen, dat Odenthal nog niet de voorkeur verdien de boven Schijvenaar, doch de K.C. wil het er nu blijkbaar op wagen de veranderingen door te voeren, welke ze al enige tijd in de zin heeft. Wat de wedstrijd tegen de Middlesex Wanderers, behalve een zege met 41, voor het Nederlandse team verder op leverde, staat beschreven op pag. 7. Als het verstand het soms opgeeft, weet het hart de juiste weg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1