Britse leger is toestand volkomen meester Geen meerderheid voor de Britse resolutie i - Sm DE ONGEREGELDHEDEN IN EINDHOVEN OOST-DUITSE POLITIE Oude materialen brengen mill i oenen op Tussen neus en lippen Int. smokkel bende op spoor Joegoslavië trekt zijn steun in bezet West-Berlijnse wijk v. De verklaring van Kard. Tedeschini Canadese soldaten naar Europa m Krijgsraad berecht drie soldaten Tot hoofd en hart Onwettige daad' Nieuwe acties in voorbereiding in Amsterdam en Den Haag mmmsÊÊÊIÊBBBSÊBSÊBÊBÊÊ VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 A5sfe JAARGANG No. 25205 Vierde Britse divisie naar West-Duitsland Russen bombarderen Brits schip Besprekingen in Korea COMPROMIS OVER NEUTRALE ZONE md Duitse douane ontdekt smokkelschip Onveilig Indonesië Rampokgevallen in de residentie Bantam Schip rnej- levensmiddelen voor India HET OLIEGESCHIL IN DE VEILIGHEIDSRAAD Premier Nationalistisch China afgetreden VIJFTIEN GLAZEN BIER OP W- ii - Üi «!»18 1 Beroep Ambonese oud- K.N.I.L. -m ilitairen Behandeling op 5 November Plan-Schuman 30 Oct. in Tweede Kamer FALCON REGENKLEDING Minister Joekes hervat zijn werkzaamheden MILITAIREN TERUG UIT KOREA Pakjes voor opvarenden Hr. Ms. „Van Galen" BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avorvds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. RUST IN EGYPTE Tussen de Britse generale staf en het opperbevel van de Egyptische strijdkrach ten is gisteren een overeenkomst gesloten, volgens welke de Egyptische troepen de Oostétijke kant van de bij Ferdan over het Suezkanaal liggende spoorbrug zullen bewaken en de Britse troepen de Westelijke zijde. In Ismailia en elders in de Suezkanaalzone heerst thans rust. Het Britse leger is de toestand volkomen meester en is nu versterkt met de 16de brigade para chutisten, die Woensdagavond uit Cyprus is gearriveerd. Een waarnemer, die vanmorgen in alle vroegte een rondtocht maakte door Ismailia, vond de stad uitgestorven. Hij merkte alleen Britse soldaten op, die strategische posities be zetten. De politie te Ismailia is thans versterkt door vele agenten uit Cairo, die Woens dag naar de Kanaalzone zijn gezonden. Geen enkel Brits voertuig mag zonder een gewapend geleide rijden, Naar wij uit Rome vernemen leeft in Vaticaanse kringen de opvatting, dat Kardinaal Tedeschini zijn mededelingen te Fatima ,over het visioen, dat de H. Va der heeft gehad, gekleed heeft in be woordingen, die meer zouden kunnen suggereren dan Z. H. de Paus voor pu blicatie wenselijk heeft geacht. Men mag aannemen, dat uit Vaticaanse kringen geen verdere mededelingen hieromtrent zullen worden gedaan. De Canadese minister van Defensie Brooke Claxton heeft gisteren in het parlement bekend gemaakt dat de re gering besloten heeft 12.000 Canadese soldaten en manschappen van de lucht macht naar Europa te zenden om daar in Eisenhower's Atlantische leger te die nen. Officieel is gisteren bekend gemaakt, dat in de nabije toekomst begonnen zal worden met de overplaatsing van de zesde Britse pantserdivisie naar Duits land. Alle eenheden van deze divisie zullen voor het eind van dit jaar in Duitsland gearriveerd zijn. Reeds eerder dit jaar arriveerde de Britse 11de pant serdivisie in Duitsland. Met de 6de pant serdivisie komt het aantal Britse divi sies in Duitsland op vier. De twee an dere zijn de beroemde 7de pantserdivisie (Woestijnratten) en de 2de infanterie divisie. Bovendien zijn Britse troepen 9? ^«saimentssterkte gelegerd in Berlijn, VJOS ten rijk en Triëst. Een Britse zeekapitein heeft gisteren bü aankomst te Belfast verklaard, dat Russische vliegtuigen op 14 September een niet geprovoceerde aanval op zijn schip hebben gedaan in de nabijheid van Archangel. De Russische vliegtuigen lieten drie bommen vallen, maar geen enkele was raak. De Noordelijke contactofficieren heb ben vandaag het geallieerde compromis- Voorstel aanvaard om rond Kaesong en Moensan een neutraliteitszone van drie mfjl te scheppen. Naar de „Times" meldt is de Neder landse ambassadeur in Londen, jhr mr. E. Michiels van Verduynen, ter obser vatie en behandeling in een ziekenhuis opgenomen. Naar door Reuter vernomen wordt hebben de Britse troepen de kleine ha venplaats Adabiyah, ten Zuiden van Suez, bezet. Verder bezette de Britse luchtmacht een' klein vliegveld te El Ballah. elf km. ten Oosten van Ismailia in de Kanaalzone Volgens een verklaring van het En gelse ministerie van Oorlog is gisteren een convooi Engelse legerauto's tussen Ismailia en Del-El-Kebir met automa tische wapens beschoten. Generaal Sir George Erskine, plaats vervangend opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Egypte, heeft gisteravond bekend gemaakt, da>t het merendeel van de 400 vrouwen en kinderen van Britse militairen te Is mailia, die vandaag met de „Empress of Australia" uit Engeland te Port Said zouden aankomen, met hetzelfde schip naar Engeland teruggezonden zouden worden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman heeft gisteren gezegd, dat Frankrijk het Britse stand punt inzake Egypte steunt. De Italiaanse eerste minister Alcide de Gasperi heeft gisteravond verklaard, dat Italië gaarne bereid zou zijn tussen Engeland en Egypte te bemiddelen, in dien een gelegenheid hiervoor zich zou voordoen. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mohammed Salah El Din Pasja, heeft gisteren aangedron gen op het houden van een onmiddel lijke bijeenkomst van de Politieke Commissie der Arabische Liga, waar op de Brits-Egyptische crisis bespro ken zou moeten worden. Dc leden van de Liga zijn: Egypte, Irak, Saoedi- Arabië, Syrië, Libanon, Jordanië en Yemen. De Wetgevende Vergadering van de Soedan zal 25 October in plaats van 5 November weer bijeenkomen met het oog op het geschil tussen Engeland en Egypte, zo is gisteren te Khartoem be kend gemaakt- Sinds 19 Mei is de ver gadering op zomerreces. Britse troepen hebben prikkeldraadversperringen opgeworpen in Ismailia, een van de bedreigde plaatsen in de Suez-kanaal-zone. Troepenversterkingen zijn in allerijl aangevoerd en' sindsdien schijnt de rust te zijn teruggekeerd. De douane-recherchedienst tc Duis burgRxihrort is een internationale smokkelbende op het spoor gekomen, die grote hoeveelheden waardevolle staalproducten en machines naar Ne derland en vandaar uit vermoedelijk naar Oost-Europese landen zou hebben vervoerd. De goederen zouden van DuisburgRuhrort met Rijnschepen naar Rotterdam gebracht zijn. In twee jaar tijds zouden op deze wijze 16.000 ton staalproducten ter waarde van 6,5 millioen mark clandestien uitgevoerd zijn. Een en ander kwam aan het licht toen op een van de schepen bij de controle in Emmerich een uitvoervergunning met een vals nummer werd getoond. Ambte naren van de douane-recherche te Duis burgRuhrort stelden daarop na een onderzoek vast, dat de lading in Rotter dam onmiddellijk in spoorwagons werd overgeladen en als transitogoed dwars door Duitsland naar de Oostelijke sec tor van Wenen verzonden werd. Twee agenten van de organisatie zijn door de douane-recherche te Duisburg Ruhrort in hechtenis genomen. Het on derzoek wordt voortgezet. In de residentie Bantam, in het bij zonder in het regentschap Serang, ko men de laatste tijd vele ordeverstorin gen voor. Rampokgevallen werden niet alleen in de afgelegen dessa's gepleegd doch ook en zelfs op klaarlichte dag, in de omgeving van de stad Serang. Dinsdagnacht werd er in de dessa Serdang, viertien km van Serang, ge- rampokt door een grote bende. De ben deleden droegen militaire uniformen en waren zwaar bewapend. In de tijd van ongeveer drie nren werden 72 huizen leeggehaald. De materiële schade was groot, doch er waren geen slachtoffers onder de bevolking te betreuren. Onge- y,eeJ °P dezelfde tijd werden in de dessa Kadudago 27 huizen van de bevolking leeggeroofd. In verband met de onvei ligheid zijn velen, vooral van de gegoede ken naar ve'liger oorden getrok- +UU RotteTrdam is het 7254 b.r. t. me- xt \r if'S' ("J^leve Vrouwekerk" van de tj ^ed; ScheePvaart ver" trokken. Het schip vervoert onder meer een tweede pending levensmiddelen van 42 ton, die in verband met de hulpactie India bijeen, is gebracht. De zending bestaat uit melkproducten, soeppoeder en medicijnen. Joegoslavië heeft besloten, de Britse resolutie in de Veiligheidsraad inzake het Brits-Perzische oliegeschil niet te steunen. De stemming over deze resolutie zal vandaag gehouden worden. Voor aanneming er van zijn zeven stemmen nodig. Ecuador, China en de Sovjet- Unie steunen de motie .niet, en Enge land kan als partij in het geschil met aan de stemming deelnemen. De stem van Joegoslavië geeft dus de doorslag. 1 Dr. Bebler, het hoofd van de Joego slavische delegatie, heeft onlangs met India een amendement op de oor spronkelijke Britse resolutie ingediend. Dit amendement, dat een verwijzing naar de uitspraak van het Internatio- nae-Gerechtshof inzake het oliegeschil uit de oorspronkelijke Britse resolutie s apt, word door Engeland aanvaard. Joegoslavië wenste stemming' over ane afzonderlijke paragrafen van de re solutie en daarna stemming over de re solutie als geheel. Een dergelijke stem ming zou de Joegoslavische gedelegeer de in staat stellen zich te onthouden van stemming over twee paragrafen, name- j die waarin eenvoudig werd mede gedeeld welke uitspraak het Internatio nale Hot van justitie heeft gedaan en waarin er aan werd herinnerd dat die uitspraak door Groot Brittannië was aanvaard en door Perzië was verwor pen. Volgens goed ingelichte kringen zou Engeland hebben geweigerd accoord te gaan met paragraafsgewijze stemming. Betrouwbare zegslieden berichtten dat Groot-Brittannië gezien de Joegoslavi sche koerswijziging niet op stemming zal aandringen over de resolutie of zelfs maar over een voorstel van Ecuador waarbij beide partijen de raad krijgen de onderhandelingen te hervatten. Er is kans op een voorstel de kwestie op te schorten tot de zitting van de Al gemene Vergadering in Parijs. Waar nemers echter meenden dat de enige oplossing, die nog is overgebleven is het laten doodbloeden van de Britse resolu tie. De Britse ambassade te Teheran heeft het Perzische ministerie van Buitenland se Zaken een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de intrekking van het recht van de Britse Bank van Iran en het Midden-Oosten om in bui tenlandse valuta te handelen. Generaal Tsjen Tsjcng, premier van Nationalistisch China, heeft Woensdag te Taipeh (op Formosa) op een verga dering van het kabinet zijn aftreden bekend gemaakt. De prachtige droge herfst heeft een ongekend lage waterstand in de IJssel ver- OorzcKtkt. Ter hoogte van de plaats, waar eens de schipbrug lag, is zelfs een eilandje ontstaan. Het pontje, dat de verbinding van Deventer met de Worp onder houdt, moet hierdoor een grote omweg maken. Op de achtergrond de Lebuinuskerk. De Krijgsraad te velde Zuid te Den Bosch, onder presidium van Jt. koL mr. F A J. Deelen, heeft drie van de 24 militairen berecht, die betrokken zijn geweest bü de ongeregeldheden tc Eindhoven op Zondag 5 Augustus j.l. Od die dag zijn militairen van de 21ste regimentsgevechtsgrocp voor herhalings oefeningen onder de wapenen gekomen. Zij werden ondergebracht in het leger kamp Ou schot. Hun bewegingsvrijheid was die dag tot Eindhoven beperkt Soldaat G. K. uit Apeldoorn was met enkele van zijn kameraden, met \xie hij in Indonesië 'had gediend, naar de stad gegaan. Hij had daar e<;n vijftiental glazen bier gedronken, zo bleek ter zit ting. Daar zijn wandeling door de stad met enige luidruchtigheid gepaard ging, werd hij door de gemeentepolitie ge maand zich rustig te gedragen. K. ne geerde deze sommatie evenals aie van de marechaussee, die even later ter plaatse verscheen. Er ontstond een schermutseling tussen de militaire politie enerzijds en K. en zijn vrienden ander zijds. K. wist te ontkomen en kreeg een paar straten verder onenigheid met de commandant, van de Eindhovense mare chaussee, die in burger was, doch zich tegenover K. legitimeerde. De auditeur-militair eiste een gevan genisstraf van een jaar. waarvan negen maanden voorwaardelijk en onder-toe- zichtstelling. De raadsman, mr. Van Driel, uit Apeldoorn, pleitte op grond van het uitgebrachte psychiatrisch rap port ontslag van rechtsvervolging. De krijgsraad veroordeelde K. tot een ge vangenisstraf van een jaar waarvan tien maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder-toezichtstel- ling. De soldaat B. uit Amsterdam, die eveneens geweigerd had de sommatie van de gemeentepolitie op te volgen, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De thans weer gedemobili seerde soldaat W. uit Wormer, tegen wie door de auditeur-militair een gevange nisstraf van drie weken was geëist, werd van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. In formatie van drie vliegen de C 119 Flying Boxcars over de eilanden nabij de Koreaanse kust. Elk van deze enorme militaire vrachtvliegtuigen is volgeladen met voedsel en ammunitie, bestemd voor 'de legerenheden van de Verenigde Naties aan het Koreaanse front. De Oost-Duitse volkspolitie heeft gisteren dc wijk Steinstuecken bezet, zo deelt de West-Berljjnse politie mede. Deze wijk wordt van het eigenlijke West-Berlijn gescheiden door een strook gebied van de Sovjet-zone. De kleine enclave, waar 250 mensen wonen die voor het grootste deel in West-Berlijn werken,, is nu door de bezetters tot Oost-Duits gebied verklaard. De geallieerde en West-Berlijnse autoriteiten waren gisteren volkomen verrast door de Oost-Duitse maatregel. Een woordvoerder van het West-Ber lijnse stadsbestuur noemde de daad on wettig. „Er heeft nooit enige twijfel aan bestaan dat de wijk tot West-Berlijn behoorde", zei liU. Tot dusver was de West-Duitse mark betaalmiddel in Steinstuecken. De wijk was opgenomen in de West-Ber lijnse telefoondienst en de bewoners kochten hun voedsel, kleding en brandstof in West-Berlijn. Volgens het West-Duitse nieuwsbureau D.P.A. Naar wij vernemen, zal het beroep van de Ambonese oud-Knil militairen tegen het aan hen bij aankomst in Neder land verleende ontslag uit de tijdelijke KL-dienst, worden behandeld ter zit ting van het Militair Ambtenarenge recht op Maandag 5 November om tien uur in het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden te Den Haag. Denemarken De Tweede Kamer van het Deense parlement heeft gisteren met 103 tegen 22 stemmen het wetsontwerp betreffende de toelating van Grieken land en Turkijë tot de NATO bekrach tigd. is dit alles nu door de Oost-Duitse au toriteiten veranderd. In een proclamatie verklaarde het provinciale bestuur van Brandenburg, dat de wijk bij Potsdam was gevoegd, om ,,een eind te maken aan de onna tuurlijke toestand, dat Steinstuecken door Berlijn wordt bestuurd De 50 tot 60 gezinnen, die in de 30 huizen van de wijk wonen, hebben instructies te Potsdam levensmiddelen- en kolenbon- nen te halen. Gedurende de blokkade van Berlijn in 1948 en 1949 hadden de autoriteiten van de Sovjet-zone toege staan dat de wijk door West-Berlijn van voorraden werd voorzien. Op 30 October a.s. zal de Tweede Ka mer weer bijeenkomen. Zij zal dan in behandeling nemen het plan-Schuman. Op 6 November beginnen de beraadsla gingen over het wetsontwerp Toezicht op het Credietwezen, wanneer althans de algemene beschouwingen over de Rijks begroting niet aan de orde komen. In dat geval wordt dit wetsontwerp op 13 November in behandeling genomen. Zweden Polen heeft Zweden er van beschuldigd, de verantwoordelijkheid te dragen voor het slechter worden van de betrekkingen tussen beide landen, aldus meldt Radio Warschau, Begin Maart van dit jaar werd be gonnen met een landelijke inzamelings actie van oude materialen en afvalstof fen. Dank zij de goede samenwerking tussen de overheid en de georganiseerde handel, alsmede de uitstekende mede werking welke werd ondervonden van charitatieve verenigingen, jeugdorgani saties en stellig niet in de laatste plaats van de Nederlandse huisvrouwen, heeft deze actie tot dusver vooral t.a.v. de artikelen oud papier en lompen tot goede resultaten geleid. Deze resultaten zijn van groot belang in verband met de regelmatige voor ziening van de industrie met waarde volle oude materialen en afvalstoffen. Daarnaast blijkt het gewicht van deze inzameling voor onze export uit het feit dat in het eerste halfjaar 1951 in totaai voor een waarde van bijna f 63.000.000 aan oude materialen werd uitgevoerd (eerste halfjaar 1950 bijna f26.000.000). Hoewel de inzamelingsactie tot dusver Goedheid roept ook in de ander het goede naar boven Gestraft In het land van de kos telijkste bourgogne wa ter drinken is zoiets als bl'ikgroenten eten in het Westland of Hollandse eigenteelt roken in Ha vanna. Toch heeft min stens de helft van de in woners van het dorpje Nuits St. Georges, welbe kend van oude etiketten op bestofte flessen, zich daaraan bezondigd en is dan ook prompt ziek ge worden. Het water bleek n.l. besmet. Het pijnlijkste van het geval was. dat ook een aantal „Cheva liers du Fastevin", het eregilde van wijn-proe vers en wijnkenners, die gezworen hebben nooit water te drinken, door precies dezelfde buikpij nen werden geplaagd. Men' heeft echter hun fi guur en hun eer trachten te redden door te verkla ren, dat zij groenten had den gegeten, die in het besmette water waren gewassen. Vermiste uit dertigjarige oorlog Onder do fundamenten van 't oude Brueckenkel- ler-restaurant te Frank fort heeft men een ge raamte van een man ge vonden, een munt met het jaartal 1652 en een stalen helm.. Men ver moedt hier te doen ie hebben met het skelet en de bezittingen van een Zweedse soldaat van het leger van Gustaaf Adolf, dat tijdens de Dertigjari ge Oorlog (1618—1648) Duitsland plunderde, brandschatte en bezette. Werkweek van zestig uur Een machinefabriek in Wolverhampton in Enge land had zóveel orders voor de export, dat de ar beiders begrepen, dat al leen het tijdelijk invoeren van een werkweek van 60 uur uitkomst kon bren gen. Zij hebben de pro ductie van de fabriek enorm verhoogd en de directie heeft hun als blijk van waardering een dagje naar Parijs aange boden, In drie gecharter de vliegtuigen vlogen de 62 arbeiders, waaronder 6 meisjes, over het Ka naal naar de lichtstad, om er op kosten van de zaak de bloemetjes buiten te setten en eens van de Britse „austetity" te be komen. Een welverdiend uitstapje.' Zo'n schatje Wanneer moeder Hollo- way in Atlanta haar twee jarige Tommy in de kin derwagen meenam, meen den voorbijgangers wel eens hun vertederae at tentie aan „zo'n schatje" te moeten bewijzen. Maar Tommy was daar blijk baar minder van gediend dan zijn moeder. Hij nam n.l. de gewoonte aan zul ke voorbijgangers te bij ten. Daarom heeft zijn moeder hem nu een kaar tje om de hals gehangen, waarop staat: „Pas op, ik bijt". Bovendien heeft zij een puik middel gevon den om het Tommy af te leren. Zodra Tommy vaar een voorbijganger tracht te happen', hapt ze terug d.w.z. naar Tommy en niet naar de voorbijgan ger. ook in de zomermaanden, in vele delen van ons land is voortgezet, waarbij de leden van de ondervakgroep opkopers van oude materialen en afvalstoffen naast de charitatieve verenigingen een belangi-ijke rol speelden, zal deze onder vakgroep tegen het einde van October a.s. in een aantal gemeenten o.a. Am sterdam en Den Haag met nieuwe acties beginnen. Plaatselijk zal door genoemde organisaties worden bekend gemaakt, op welke wijze en door wie de oude ma terialen zullen worden opgehaald en voor zover mogelijk de prijs die daar voor ten naastebij zal worden betaald. Verwachting tot Zaterdagavond: Vanavond en vannacht weinig wind. op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar lichts^iachtvorst. Morgen later op de dag toenemende bewolking, maar toch aan het einde van de middag nog vrijwel overal droog weer. Overwegend matige Zui delijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: 7.11—17.38 Maan: 20.08—13.38 Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Staatssecretaris voor Sociale Za ken, mr. dr. A. A. v. Rhijn, heeft gister avond tijdens de vergadering van de Tweede Kamer medegedeeld, dat minis ter Joekes begin November zijn werk zaamheden op het departement zal her vatten. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zullen 1 November 26 militai ren van het N. D. V. N. per troepen schip uit Korea in Nederland arrive ren. Bij hen bevinden zich onder meer enige militairen van het oorspronke lijke detachement, die indertijd om verschillende redenen in Korea zijn achtergebleven, en enige zieken en ge wonden. Ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest wordt van 29 October7 Novem ber de gelegenheid opengesteld om aan de opvarenden van Hr. Ms. ..Van Galen" niet-aangetekende pakjes tot een maxi mum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het normale internationale tarief, (zonder luchrtrecht). Deze mogelijkheid bestaat niet voor pakjes bestemd voor de mili- ■airen behorende tot het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1