Mej. dr. MARIA NOLTE hartelijk toegesproken Vermakelijkheidsbelasting wordt uitgebreid Pastoor Van Mierlo opende fancy-fair te Heemstede OPKOPER stond terecht MAAR K.L.M-keuken op Schiphol stelt iedere buitenlander tevree ot&lett Zeker, er zijn sigaretten te kust en te keur boven alles triumpheert 20 voor 80 ct. ZUIVER WOLLEN DEKENS Gemeenteraad van Bloemendaal Als Bloemendaal gaat bouwen Pusta-bar in het Verenigingsgebouw VIRGINIA Hollandse diepvriesmaaltijden, waar ter wereld ook, in de lucht f von kimmcnaede f 35.SO knL VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 PAGINA 2 Voorkomen precedent Vermakelijkheidsbelasting Haarl. Kunstgemeenschap FILMAVOND IN GE BOUW „ST. BAVO" Burgerlijke Stand W onngbouwverenigingen zoeken contact Belangstelling voor trams enkoperdraad Ie lustrum Katholieke E.H.B.O. Piano-avond Gemeentezaken GEMEENTELIJKE MILLIOENENBOEKING „De Melodisten" Honderd gulden boete en twee weken voorw. Zarïdvoorter reed zijn wagen uit de garage maar zijn rijbewijs was ingetrokken Geloof en Wetenschap Y. G. Hos f KLEDINGMAGAZIJNEN Honderdduizend pakjes kauwgom per maand Telexkamer groter dan Rotterdams telegraaf kantoor TOURING ZANDVOORT Exploitatie circuit bevredigend TIJDELIJKE LIUIS- VESTING Winnaars sportprijsvraag K.A.V, Kring Gentrum Kwestie van een eeuw Gymnastiek voor gehuwde dames TAFELTENNIS Paardensport J eugd-wandeltocht Mr. P. J. Witteman voorz. voorl. Raad voor de Kunst Prijshoudende markt Beurs van New York - mi HAARDEN EN HAARDKACHELS De vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad begon Donderdagmiddag met een huldiging van mej. dr. Maria Nolte, die de vorige week aan de R. K. Universiteit te Nijmegen als eerste vrouw cum laude promoveerde op een proefschrift gewijd aan Georgius Cassander. Op de tafel voor de plaats,, die dr. Nolte voor de K.VJin de raadzaal inneemt, lag een grote bouquet bloemen. Met grote vreugde hebben wij vernomen, aldus de burgemeester, van uw schit terende promotie en we koesteren ons in het zonnetje dat op het wetenschap pelijke peil van de raad schijnt. Naast deze vreugde willen wij aan ons gevoel van bewondering jegens u uiting geven, nu wij vernomen hebben dat uw pro motor heeft medegedeeld, dat zelfontzegging en doortastendheid u hebben ge leid naar het voortreffelijke proefschrift. Het gekozen onderwerp zal ieder met sympathie begroeten. Bij Cassander spreekt de charitas in zijn stellingen en in zijn werk. Grote bijval heeft hij geoogst bij Willem van Oranje, die vergeefs getracht heeft Noord- en Zuid-Nederland te verenigen. Cassander heeft nöoit iemandvan welke partij ook, de omgang afgewezen en hierin vond de burge meester een voorbeeld voor de raad. daar alleen door een grote dosis verdraag zaamheid en sympathie voor elkander een groot werk tot stand kan komen. Een uitzondering zou daarbij ge maakt worden voor familiefeesten. De heer Vliegen zou deze uitzonde ring willen uitbreiden tot ambts- of bedrijfsjubilea. De voorzitter wees er op dat fabrie ken of andere bedrijven, die het open luchttheater afhuurden voor het geven van een feest, geen vermakelijkheids belasting betaalden, hoewel dit onjuist was. Hierop merkte de heer De Jong Schouwenburg op, dat de vermakelijk heidsbelasting niet gegrond is op bil lijkheidsoverwegingen, maar louter ge zien moet worden als een poging van de overheid om langs een nieuwe weg inkomsten te verkrijgen. Het amendement Vliegen werd met negen tegen acht stemmen aangenomen. De stemmen lagen zeer verdeeld. Een discussie ontspon zich tenslotte nog over een aangevraagde ontheffing van de bebouwingsvoorschriften. Vraagt iemand ontheffing, b.v. ten behoeve Mej. Nolte bracht dank aan het col lege en de raadsleden voor de goede wensen en bloemen die zij ook reeds de dag na haar promotie mocht ontvangen. Hieruit blijkt zeide zij, dat tussen ons niet alleen een officiële maar ook een persoonlijke relatie bestaat. Het wezen van iemand spreekt uit het onderwerp dat hij kiest voor zijn dissertatie en daaruit moge dan thans de conclusie getrokken worden dat het mij zeker niet onverschillig Iaat om een hartelijke on derlinge verhouding te continueren. Tegenover de vriendschap voor Cassan der, besloot dr. Nolte, stond mijn plicht als gemeenteraadslid. Mijn vriendschap is enige tijd groter geweest, maar de plicht zal nu zijn volle deel krijgen. De voorzitter deelde vervolgens me de dat het K.V.P.-raadslid, de heer Fye, in het ziekenhuis is opgenomen voor een operatie; hij wenste hem een spoe dig herstel. ïn de vorige vergadering ontstond een discussie over de hogere kosten, die verbonden waren aan de reorganisatie der sportvelden op „Bleek en Berg". Men meende dat het maar niet aanging credieten belangrijk te overschrijden zonder daarin de raad te kennen. De ze kwestie is na de vorige vergadering in de commissie van Publieke Werken nader bekeken en daaruit is gevolgd dat het beleid van B. en W. in deze zaak niet alleen volkomen correct, maar ook in het belang van de ge meente genoemd werd. Het aanvullend crediet werd verleend, waarna de voor zitter mededeelde dat in de toekomst herhaaldelijk overschrijdingen van be grotingen te verwachten zijn. Een ra ming he?ft thans een zeer betrekkelijke waarde. B. en W. kunnen critiek goed verdragen, maar anderzijds komen zij voor moeilijkheden te staan, die on middellijk handelen soms noodzakelijk maken. Discussie werd in het openbaar niet meer over deze aangelegenheid gevoerd Teneinde te voorkomen dat de hef fing van de vermakelijkheidsbelas ting voor bepaalde gevallen niet zou gelden, werd voorgesteld deze be lasting mede te heffen op vermake lijkheden, tot welke toegang wordt verleend zonder betaling van toe gangsgeld, indien voor het geven van die vermakelijkheden de beschikking wordt verkregen over een gebouw, lokaal of tent, een tuin of ander ter rein tegen betaling van een geldsom. Advertentie KINDERSTOELEN ENJ BABY-BOXEN OUDE GROENMARKT 16-14 Na reeds vele malen gastvrijheid te hebben genoten in het Frans Hals theater belegde de Haarlemse Kunst gemeenschap gisteren haar eerste film avond van h^J. nieuwe seizoen in ge bouw St. Bavo. Technische en organisa torische factoren speelden bij deze ver huizing een grote rol. De leden van de H.K.G., die weer in groten getale waren opgekomen, moesten toch echter even aan hun nieuwe entourage wennen. De grote zaal van het gebouw aan de Smedestraat is nu eenmaal in eerste in stantie niet ingericht als bioscoopzaal en dat moet zich uiteraard bij een film vertoning doen gelden. Zo was dat gis teravond tenminste het geval, toen bleek dat de zaal het geluid niet in alle opzichten kon verwerken. Het programma dat geboden werd was overigens van een bijzondere kwa liteit. De reportage over India en Pa kistan bezat een treffende actualiteit na de gewelddadige dood, deze week, van dent van Pakistan. De toeschouwer kreeg een gedocumenteerd beeld van het oude Brits-Indië en van de gewel dige problemen, welke de zelfstandig wording van India en Pakistan met zich meebracht. Technisch wilde de camera nogal eens falen; de documentatie werd er niet minder om. De „musical paint box" bewees weer die fijne humor, waarmede de Engels man zijn onnozelste verhalen kan krui den. Het onverstoorbare Wales vormde hier de achtergrond van kostelijke in triges rond de „duivelsbrug'" en menige opname bezorgde de filmliefhebber een sensatie van groot pleizier. Het hoofd thema van de avond werd gevormd door Noël Coward's „Het laatste rendez vous". Een uitvoerige bespreking mo gen wij hier achterwege laten, waar dit leeds eerder in ons blad is geschied. Zij dan vermeld, dat wij weer genoten hebben van het uitstekende camera werk. dat in deze film met veel vak manschap is verricht. GEBOREN: F. J. Inden-Cedée. z; M. P. Stui-Akkerman, z; M. J. Verstraten- Lensen, d; E. J. Schutterop-Buné, d. ONDERTROUWD: A. W. A. van den Eijnde en A. E. Meerveld; B. van der V/oude en C. M. van Hulst. GETROUWD: K. D. van Maas en J. Eratsieck; G. van der Molen en M. Kik; L. v. d. Weijden en H. E. J. van Vliet; D. H. A. Klinkhamer en A. M. Mes. OVERLEDEN: W. C. Dekker-van Se- venter, 69 j., Berkenrodestraat; H. L. Budding 52 j., Cornelis Speelmanlaan; A. M. Holster 69 j„ Amsterdamsevaart; J A. Eekhof 78 j., Koninginneweg'; J. G. Hos 53 j., Kloppersingel; Jkvr. J. Rahusen-Feith 52 j„ Kamperlaan; M. Schaper 58 j., Wijdesteeg. van de bouw van een garage of schuur, dan wordt het advies van de bewoners van de aangrenzende percelen inge wonnen. Een bewoner van de Zwarte- weg maakte bezwaar tegen een bepaald verzoek, maar was genegen om dit be zwaar tegen betaling van f 5000.te la ten vallen. B. en W. achtten het echter niet ge wenst in dezen een procedent te schep pen. Het gevolg toch zou kunnen zijn dat dan voortaan elke dispensatie met geld zou moeten worden gekocht. Na enig praten werd besloten beide partijen te verzoeken nog eens overleg te piegen. De raad ging daarna in geheime zit ting. Naar wij vernemen komen heden avond de besturen van alle woning bouwverenigingen te Bloemendaal bij elkaar, teneinde de mogelijkheden tot een zeer nauwe samenwerking te on derzoeken. Dit houdt verband met het toewijzen aan Bloemendaal van 245 woningen, te bouwen in drie jaar tijd. Aangenomen mag worden, dat de bestu ren van de onderscheiden woningbouw verenigingen zullen trachten contact te krijgen met het gemeentebestuur over de bouw van deze woningen. De sa menwerking zal voorts ten doel hebben een zo efficiënt mogelijk beleid te voe ren, wanneer het inderdaad tot bouwen mocht komen. Het initiatief tot deze bespreking is uitgegaan van de heer Jac. Dedding, voorzitter van de woningbouwvereni ging „St. Jozef" te Vogelenzang, die eni ge dagen geleden het feit herdacht, dat hij een kwart-eeuw onafgebroken be stuurslid was. Zijn mede-bestuursleden hebben dit feit niet zonder meer laten Onder zeer grote belangstelling is Donderdagavond in de parochie St. Bavo de Fafabapa geopend. Te ruim acht uur hadden allen, die aan de totstandkoming van deze fancy-fair hebben medege werkt, zich in de zaal van het R.K. Ver enigingsgebouw verzameld, die voor deze gelegenheid als Pusta-bar was in gericht. Het volledige Hongaarse per soneel in kleurige klederdrachten en het dito orkest waren eveneens aanwezig. Pastoor C. v. Mierlo nam het woord en heette allereerst de vreemdelingen in hun mooie kleding hartelijk welkom, waarbij hij de verwachting uitsprak, dat zij het in de komende dagen zeer druk zullen krijgen en daarbij een goede in druk mogen ontvangen van de offer vaardigheid der Heemsteedse ingezete nen. Daarna bracht hij hulde aan alle'n, die met zoveel ijver hebben gewerkt om deze fancy-fair op te bouwen en sprak de hoop uit, dat alle moeite beloond zal worden met een klinkend resultaat, zo dat het parochiële jeugdwerk weer een jaar kan draaien. Daarmede was de opening een feit en al spoedig waren velen in de grote zaal aanwezig om zich met- alerlei spelen te vermaken en vriendelijke gidsen zorgden er voor, dat het rad van avontuur vol doende werk kreeg, In deze zaal zijn natuurlijk alle mogelijke middelen bij een gebracht om. zich te amuseren en voor hen, die zich erg warm maken, is er zelfs ijs aanwezig om te bekoelen. Er is voorts een loterij aan deze Fafabapa verbonden met prachtige prijzen; de pusta-bar heeft uitzonderlijk prima con sumpties en vriendelijke Hongaarse meiskes glijden door de zaal, waar het orkest naast de consumptie alle aandacht vraagt, gereed om de belangstellenden te bedienen Voorts heeft men van de kof fiekamer een dancing gemaakt, waar men op de muziek van het orkest kan dansen en dat is natuurlijk een buiten kansje voor de jongelui.... Tot en met Zondagavond heeft men de kans, zich daar op ongedwongen wijze te amuseren en zo het jeugdwerk in deze parochie financieel te steunen. Een bezoek aan deze Fafabapa kan dan ook met volle overtuiging worden aan geraden. Pastoor van Mierlo en leden van het Hongaarse orkest a an het ringen gooien op de fancy-fair te Heemstede. De Haarlemse opkoper J. v. L., die .gedetineerd is in het Huis van Bewa ring, moest zich gistermiddag voor de rechtbank verantwoorden in verband met de diefstal van koperdraad bij de N. Z. H. Hij handelde in allerlei materialen en had een hoeveelheid koper verkocht aan een collega, bij wie de politie een onderzoek instelde. Daarbij was geble ken, dat het koperdraad afkomstig moest zijn van de bovenleiding van de tram. Nu was het zo, dat de verdachte veel interesse toonde voor alles wat met trams te maken had, speciaal wanneer een bepaalde tramlijn werd opgeheven en men bezig was deze op te ruimen. Hij had thuis een album vol met foto's en prentbriefkaarten, waarop trams stonden afgebeeld. Ook maakte hij films van de opruimingswerkzaamheden. En daarom was het wel zeer ongelukkig, dat het door hem verkochte koperdraad ook iets met trams te maken had. Hij zelf wist echter niet te zeggen, dat het koper uit de werkplaats van de N. Z. H. kwam. Zover hij zich kon herinneren had hij het gekocht op een veiling van legergoederen, die in Krasnapolsky in Amsterdam gehouden werd. De Officier merkte echter in zijn re quisitoir op, dat was komen vast te staan, dat de N. Z. H. koperdraad van de bovenleiding miste en dat verdachte dergelijk koper had verkocht. Hij had de indruk gekregen, dat de opkoper onder één hoedje speelde met personeel van de N. Z. H. en er op rekende, dat hij na weer op vrije voeten gesteld te zijn door zou kunnen gaan met dat gene, waarvoor hij nu terecht stond. De eis was zes maanden gevange nisstraf. De verdediger meende, dat de dief stal niet bewezen was en dat de ver dachte ook niet schuldig was aan he ling, omdat deze niet wist, toen he$ koper gekocht werd, dat het gestolen was. Hij vroeg daarom de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, waarop de rechtbank in raadkamer ging. Deze vond geen redenen aanwezig om op het verzoek in te gaan. De uit spraak werd bepaald op 1 November. De afdeling Haarlem van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. viert op 21 October haar eerste lustrum'. De dag wordt begonnen met een H. Mis te 7.30 uur in de Spaarnekerk, welke wordt opgedragen door de geestelijk adviseur rector J. G. J. Rutten. Daarna zal in „Hotel de Leeuwerik" gezamenlijk ont beten worden. Verloofden en echtgeno ten zijn hartelijk welkom. 's Middags beginnen om één uur wed strijden, waaraan de afdeling alleen met junioren-ploegen deelneemt Des avonds te acht uur feestelijk uitreiken van de diploma's. Een uitstekend programma is samengesteld. Op 23 October houdt een assistent van de bekende hartspecialist dr. Hartog een lezing in gebouw „Cultura", Jansstraat, over „Het hart". Deze avond wordt ge organiseerd door de veréniging „Snel- verband". Ook de leden van de Kath. Bond zijn dan hartelijk welkom. In het Frans Halsmuseum wordt Maandag 22 October om 8 uur 's avonds een piano-avond gegeven door Kees Bornewasser en Henk van Eeuwijk. Uit gevoerd zullen worden werken van Mo zart, Chopin, Bizet, Caplet, Franck en Debussy. BIOSCOPEN Rembrandt: Schipper naast God. 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Gevleugelde Kruisvaarders, 14 j. 2 en 8 uur; Za. 1.45, 4, 6,45 en 9.15 uur. Luxor: Cocaïne, 18 j. 2. 7 en 9.15 uur; Za.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Het gouden kroningsfestijn, a.l. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Een slechte vrouw, volw. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. SpaarneKing Kong, 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 19 October Schouwburg: Jan Derks over ..Ontmoe tingen met grote persoonlijkheden" (G. en W.)8 uur. Vishal: Poppen ten toonstelling van de Bond Zonder Naam, geopend van 1218 en 19.30—23 uur. Zaterdag 20 October Schouwburg: Ned. Comedié met „Leoca- dia'k 8 uur. B. en W. vragen machtiging voor de instelling van de apparatuur van een transformatorstation ten behoeve van de stroomlevering aan het Diaconessen- huis en voorts ten behoeve van de voe ding van het laagspanningsnet in een speciaal voor dit doel door en voor re kening van het Diaconessenhuis te stichten gebouwtje- De kosten van het eerste werk bedragen 15.800 gulden. Aan de electrische installatie van het transformatorstation bij de Kerkofabrie. ken moeten verbeteringen worden aan- .gebracht tot een bedrag van f 2.300. De credieten, welke de Haarlemse Raad voor de uitvoering van werken, aanschaffing ed. op de Kapitaaldienst stelt, worden meestal niet in hetzelfde jaar volledig gebruikt. Daarom hebben B en W. bij de afsluiting van de dienst 1950 nagegaan, welke bedragen werke lijk zijn besteed teneinde de restanten naar de overeenkomstige posten van 1951 over te brengen- Bij het samenstel len van een overzicht is overleg ge pleegd met de diverse gemeentelijke diensten en bedrijven om te komen tot het afvoeren van die bedragen, welke, naar het zich laat aanzien, niet meer zullen worden uitgegeven. Als gevolg daarvan kan een bedrag van f 600.000 worden afgevoerd. Diverse credieten zijn overschreden met ruim f 64.000. Door de overschrijvingen van de dien sten 1949 en 1950 kan thans op dit jaar worden geboekt een bedrag van f 10-772.560,98. De Haarlemse amusementsvereniging „De Melodisten" gééft Zaterdag 3 No vember in „Die Raekse" een dansavond met attracties ten bate van de t.b.e.- bestrijding. Medewerking verlenen twee dansorkesten, Ed Koks Quintet, de Aals- meerse Meiteli met zang en jodel, Me- lodia-Trio met Hongaarse klanken en het cowboy-ensemble Bill West. Advertentie TRIUMPH v Zijn huis was maar vijfhonderd meter van de garage verwijderd, waar hij zijn auto had gestald, maar die afstand was voor een inwoner van Zandvoort voldoende om door de politie gesnapt te worden. Hij mocht geen auto besturen, omdat hij een tijd geleden voor de rech ter had gestaan in verband met het chaufferen in staat van dronkenschap en deze hem veroordeeld had tot intrek king van het rijbewijs. Na deze recht spraak had de Zandvoorter zijn auto in Vrijdag 9 November zal de countess of Listowell uit Londen een voordracht houden over „Women behind the Iron Curtin". Vrijdag 23 November zal het Rotterdams Toneel opvoeren „Othello, de moor van Venetië", treurspel van Shakespeare. Te Haarlem is in de ouderdom van 53 jaar overleden de heer Y. G. Hos, administratief hoofdambtenaar bij de Piov. Griffie van Noord-Holland. Op 15 November 1916 trad de heer Hos in dienst bij de prov. griffie. De overledene maakte deel uit van het hoofdbestuur van de Vereniging van Provinciaal Personeel in Noord-Holland. Ook was hij lid van het bestuur van de afdeling griffie van de vereniging. De Uitvaartdiensten worden Zaterdag morgen in de Kerk van de H.H. Elisa beth en Barbara in de Paul Kruger- straat gehouden. Hierna vindt de be grafenis plaats op het R.K. Kerkhof Sint Barbara aan het Soendaplein. Advertentie Tweed jassen v.a. 59.-— Winterjassen v.a 98.— Loden jassen v.a. 89.— Gabardine jassen v.a. 98.— Eg. linnen jassen v.a. 49._ Al deze kwaliteiten en modellen worden door ons gegarandeerd. Onze sortering en service doen U altijd slagen Spaarnwouderstr. 47-80. tel. 21392 (Van onze verslaggever) Natuurlijk, er zün hotels, die zestienduizend maaltijden per maand serveren, eer. slordige vijfhonderddertig per dag, er zijn er waar vijftienduizend gebakjes per maand door de tourniquets draaien. Maar is er een, dat tweehonderdtwin tigduizend suikerzakjes per maand verstrekt? En honderdduizend pakjes kauw gom? En is er een waar men vijfendertigduizend stuks couverts per dag in de spoelkeukens ziet passeren? Het uitzonderlijke van het geval is. dat al deze getallen bereikt worden in een bedrijf, dat lang niet op de eerste plaats een hotel is en waarvan de restauratie zelfs een betrekkelijk klein, hoewel belang rijk, onderdeel uitmaakt; onze K.L.M. Waar nog bij komt, dat al deze maaltij den diepvricsmaaltijdcn zijn, tot veertig graden Celsius bevroren en steeds in voldoende hoeveelheid voorradig dat zij worden genuttigd niet op Nederlandse bodem, maar hoog in de lucht, ergens tussen Karachi en Bombay of tussen Da kar en Johannesburg. kunnen inslaan, een entremet als een kleine voetbal, keihard en weinig tot eten nodend. Maar als de ter zake kun dige steward of stewardess een en ander in de pantry heeft klaargemaakt weten de smulpapen niet beter of het eitje is zo juist gebakken en de aardappels zün nog geen half uur geleden geschild. De civiele dienst van de K.L.M. omvat de algehele verzorging van de passagiers op alle routes. Alles, van de koffie tot de limonadesiroop, van de hors d'oeuvre tot de kosher-maaltijden (zevenhonderd stuks per maand), van de kippen tot de cake, wordt op Schiphol klaargemaakt en vervoerd over tienduizenden kilome ters voor de passagiers en de bemanning, en voor de acht eigen KLM-hotels, waar de passagiers kunnen overnachten en de bemanning een of meer dagen over blijft in verband met de slip-dienst (het overnemen van de dienst op een lang traject door een andere bemanning). Er komt heel wat voor kijken voor alle passagiers tevreden zijn. Iedere nationaliteit stelt zijn eisen. De Bra ziliaan eist veel vlees en speciaal gezette koffie. De Amerikaan kan natuurlijk niet buiten zijn whiskey en kauwgum. De Fransman is een gourmet; serveer hem geen minder soort champagne. Joden en Moham medanen moeten speciaal eten heb ben. Het is een enorme opgave aan al deze eisen en smaken te voldoen. De K.L.M. heeft zich er de laatste drie jaar speciaal op toegelegd de verscheidene smaken te leren ken nen en tenslotte is zij gekomen met een menu uit de Frans-Hoilandse keuken, niet te „vet", ook niet een vormig en de indruk gevend en masse bereid te zijn, maar een goed gemiddelde houdende maaltijd, waar aan men kan zien, dat er veel zorg aan is besteed. Men zou het niet zeggen als men de maaltüden uit de diepvriescellen voor zich ziet, onooglijke, verschrompelde „verse" kadetjes, een blok soep, waar men de chef-kok het hoofd mee zou Verbindingsdienst De onderdirecteur van de K.L.M. de heer Th. J. de Bruyn, is een van de typische K.L.M.-mannen, die reeds jaren meelopen en met het bedrijf vergroeid zijn. Het is een van die onvermoeibare organisatoren, die de eerst jaren van de luchtvaart hebben meegemaakt, die Schiphol in puin hebben gezien en die met hun directeur hun schouders hebben gezet om het bedrijf weer tot bloei te brengen. Zij hebben de wijde, onbestem de blik van mensen die veel landen hebben gezien, zij praten Hollands op z'n Amerikaans, bezitten een grote bon homie en een haast duivelse zakelijk heid. Aan hun zorg zijn veelal belang rijke onderdelen van het bedrijf toever trouwd. Onder de heer De Bruyn res sorteren drie diensten: de civiele dienst, de verbindingsdienst en het fototech- nisch en cartografisch bedrijf. De verbindingsdienst verzorgt de ge hele berichtgeving van de K.L.M. De telexkamer op Schiphol heeft een grotere capaciteit, dan het telegraafkantoor in Rotterdam. Zesduizend berichten per dag gaan er in en uit, tussen Amsterdam en Londen worden per maand een millioen woorden geseind. De volautomatische telefooncentrale registreert in het hoog seizoen tienduizend gesprekken per dag. Tachtig procent van de berichten die de centrale telexkamer bereiken er staan vijfentwintig machines opgesteld be treft de booking, de reservering van plaatsen. Het is interessant de chef, de heer Spijkers, te horen vertellen welk een hoofdbrekens hem de strijd tussen de snelheid van de vliegtuigen en de snelheid van de berichtgeving kost. Hij gaat er van uit, dat het doorgeven van ee„ bericht niet meer tijd mag vergen dan twintig procent van de vliegtijd over het bepaalde traject. (Dit is over genomen door de I. G. A. en thans dus geldend voor de gehele wereld). Met andere woorden: een bericht Amsterdam München mag, van het opgeven door de afzender tot het ontvangen door de geadresseerde niet meer tijd in beslag nemen dan vierentwintig minuten, zijn de een vijfde van de vliegtijd Amster dam—München: twee uur. Wat moet het worden als binnen enkele jaren de vlieg- snelheid zal zijn verdubbeld, zo ver zuchtte de heer Spijkers, mijn reserve ringen moeten dan ook twee maal zo snel binnen komenReken maar, dat hij tegen die tijd zijn oplossing heeft! Het is te kostbaar en tegelijk in efficient dat iedere luchtvaartonderne ming haar eigen verbindingen over de gehele wereld heeft. Daarom heeft de K.L.M, gezocht naar samenwerking met de luchtvaartmaatschappijen in West-Europa. Hij heeft haar eigen radioteletypeverbinding met New York en het plan bestaat ook tot een der gelijke verbinding te komen met Curagao, het belangrijke centrum in de Caraibian. Maar voor het overige bestaat er in de Société Internationale r%S r ^ecommunications Aériennes (S. I. T. A.) een doeltreffende samen werking, waardoor er met de modern ste apparatuur een dicht communicatie netwerk over de gehele wereld ge spannen is. Tenslotte men zou nog vele kolom men kunnen doorgaan over de steeds bloeiende en interessante K.L.M.-keuken, maar er moet een grens zijn het fototechnisch en cartografisch bedrijf. Dertig jaar geleden is de K.L.M. begon nen met de simpele buitenboord-camera, nu gebruikt men meetcamera's van f 40.000 per stuk. De K.L.M. is de enige civiele luchtvaartmaatschappij, die naast het fototechnische ook het cartografische werk verzorgt. Het is duidelijk, dat het grootste deel van het werk gevonden wordt buiten onze grenzen. Politieke omstandigheden verhinderden de laatste jaren de uitbouw er zijn niet veel landen, die prijs stellen op rondsnuffe lende buitenlandse vliegtuigen, die de bodem, met alles wat d'rum und d'ran is aan militaire objecten in kaart bren gen. Maar het ziet er naar uit, dat het vertrouwen in de nauwgezetheid en de geheimhouding van de K.L.M. veld gaat winnen, zodat dit bedrijf spoedig zijn vleugels wijder kan uitslaan. Wij heb ben ons de techniek van het maken van luchtkartering in het driedimensionale dubbelbeeld uitvoerig laten uiteenzetten, maar besluiten voor de lezer zoals wij begonnen zijn: met cijfers. In deze dertig jaar „overboord-werk" zijn niet minder dan 450.000 m2 op kaart gebracht. Er zijn ruim dertigduizend opnamen ge maakt.' Alle negatieven zijn terstond ter beschikking. Wie lust gevoelt de albums met de dertigduizend foto's in te zien mag er wel een weekje voor uittrekken. een garage gezet en er sindsdien geen gebruik meer van gemaakt. Zijn vrouw ging rijles nemen. Toen deze het rijbe wijs had gehaald reed zij. Óp die ene avond was het echter zo, dat de man, omdat zijn vrouw nog bezig was met toilet maken en het anders te laat zou worden om uit te gaan, zelf de wagen wel even zou halen. De politie stond op post en zag. dat hij aanstalten maakte om met de auto te gaan rijden. De man was dan ook nog niet goed en wel de garage uitgereden, of hij werd tot stop pen gedwongen en meegenomen naar het politiebureau. Vanmorgen stond hij in het verdach- derd gulden boete en twee weken voor- vyaardelijk. Bovendien werd de Intrek king van zqn rijbewijs verlengd mei drie maanden. Advertentie WIJ etaleren 1 persoons v.a. COMPLETE WONINGINRICHTING Burteljorimtr. IS-17-Hawk* Tal IWI1 Het algemeen bestuur van de Stichting „Touring Zandvoort", heeft in een ver gadering geconstateerd, dat al het mo gelijke is gedaan voor propaganda en dat de exploitatie van het circuit be vredigend was. Als vergoeding vf>°r beheer ontvangt de Stichting PGt. van de bruto-inkomsten. Uit de verga dering gingen stemmen op om bil het gemeentebestuur een hoger percentage te bepleiten. De Stichting zou daardoor meer kunnen doen voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Deze winter zullen enkele avonden ge organiseerd worden voor begunstigers en belangstellenden. Na afloop van het badseizoen verlenen verschillende inwoners van Zandvoort huisvesting (inwoning) aan personen die tijdelijk te Zandvoort zullen ver blijven. met name aan gerepatrieerden e.d. Daarvoor wordt veelal benut woon ruimte, die men 's zomers gemeubileerd aan badgasten verhuurt. Burgemeester en Wethouders van Zandvoort menen in het belang van alle betrokkenen goed te doen er reeds thans de aandacht op te vestigen, dat, indien de verhuurders in het voorjaar van 1952 weer over de al dus tijdelijk in gebruik gegeven woon ruimte willen beschikken, van gemeen tewege op geen enkele wijzq medewer king kan worden verleend om in huis vesting elders van de tijdelijke bewo ners te voorzien. Het is niet uitgesloten, dat indien tengevolge van beëindi ging van de huurovereenkomst in het a.s. voorjaar voor de tijdelijke bewoners een noodtoestand zou ontstaan Bur gemeester en Wethouders van het vor deringsrecht gebruik zullen moeten ma ken om de tijdelijke bewoners in het genot te laten van de gedurende de wintermaanden gebruikte woonruimte, tenbankje voor de Haarlemse politie rechter en werd veroordeeld tot hon- (Zondag 14 October) lste prijs, f 10,H. Schaut, Kerkhof laan 58, Zwanenburg, 7 pnt. 2de prijs, f 7,50: W. Sanberg, E mostra at 18, Haarlem, 7 pnt. 3de prijs, f 5,J. S. v. Lierop, 2e Loos- terweg 100, Hillcgom, 6 pnt. 4de prüs, f 2,50: C. J. Heeremans, Hoofd- str. 118( Santpoort-dorp, 6 pnt. Vijf inzendingen met 6 punten zijn uitgeloot. KA\ kring Centrum, opent haar eer ste avond van 't winterseizoen op Dins dag 23 October a.s. in het gebouw Prin sen Bolwerk des avonds 8 uur. Opgevoerd wordt 't toneelstuk „De Eerste Blijdschap van Maria", dat door de kinderen van de leden ten tonele wordt gebracht. De toegang is geheel gratis; het bestuur verwacht dan ook een grote opkomst. In ons verslag van de opera „De bar bier van Sevilla" in het nummer van Woensdagavond is een storende fout ge slopen. Twee keer werd abusiev&lijk het jaartal 1916 genoemd als zijnde het jaar van de première dezer opera. De lezer zal begrepen hebben, dat dit 1816 moet zijn. Het bestuur van Leonidas heeft beslo ten, zulks in verband met de vele aan vragen, gymnastieklessen te laten geven door een gediplomeerde leidster aan ge huwde dames tot een leeftijd van onge veer 50 jaar. De lessen zullen worden gehouden op Dinsdagavond van 89 uur in de Jon gensschool, Timorstraat. Aanmeldingen Disdags en Donderdags, s avonds van 78 uur, Weltevreden straat 15, Rijnstraat 68 en Junoplantsoen Zondag 21 October speelt HBC I zijn tweede competitiewedstrijd voor de overgangsklasse tegen het Amsterdam se Smash I. Gezien de geleden nederlaag in de promotie kan men een span nende strijd tegemoet zien. De wed strijd wordt gespeeld in de Jaeoba- school aan de Lanckhorstlaan te Heem stede. Aanvang half twee. de op Zaterdag 20 Oct. a.s, organiseert N oord-Hollandse Ruitervereniging het Naaldenveld en Mariënbosch een Cross Country van 2500 m. De start vindt plaats om 2.30 uur aan de Zwaluwenweg. einde Leeuweriken laan. Onder de deelnemers, uitsluitend leden der N.H.R.V. bevinden zich weer de cracks, zoals Huisman, Koster. Eys- vogel .Jr.. Willemse Jr. en Spangenberg Jr. Het parcours voert over de weilan- .den en door de bossen en bevat een De Ned. Wandelsport Bond, afdeling Noord-Holland, organiseert morgenmid dag te Beverwijk een Jeugd-wandeltocht voor jongeren van 10 tot 16 jaar. Gezien de grote belangstelling welke ook te Haarlem onder de jongeren bestaat voor de wandelsport, wordt een zeer grote deelname verwacht. De start is om drie uur in de middag vanaf gebouw „Cen trum" Koningstraat te Beverwijk. De afstanden zijn 10 of 15 km. Alle deel nemers ontvangen na beëindiging van de tocht eèn aardige herinnering. t)e opbrengst van de gemeenschap pelijke collecte bedroeg ongeveer zeven en een half duizend gulden. Het be stuur brengt hartelijke dank aan alle milde gevers en geefsters en tevens aan de collectrices en collectanten. Bij Koninklük Besluit is "benoemd tot voorzitter van de voorlopige Raad voor de Kunst het lid van die raad mr. P. J. Witteman. AMSTERDAM, 18 Oct. 1951. Bij een tamelijk prijshoudende stem ming bewogen de meeste fondsen zich vandaag binnen nauwe grenzen. Van da leidende aandelen konden aand. Philips en Unilever zich van de gisteren gele den koersverliezen weer vrijwel herstel len. De Scheepvaartmarkt gaf merendeels kleine koersverbeteringen te zien. Van cultuurwaarden bleven rubberfondsen goed prijshoudend. Bij de ontwikkeling voor internationale fondsen bleven aand. Kon. Olie enigszins achter. De koers zakte met ruim 1 procent in en het fonds verliet de markt op het laagste niveau van de dag- (Niet-officiële koersen) 3(4 Nederl. 1948 vu r>ct Ned. 1950 - .31Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Insehr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Nieuwe Philips KonPetroleum „Amsterdam" Rubber Hol}. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie ÜV.A. Deli Mij. eert. Vorig Opening slot 19/10 86 h 85 85% 88 Li- 86% 141'„4 369 105 123 1621/4 154 228% 229 216 176 168% 3 72 297 297 103 10334 184 130% 130 143' 4 113 113'4 113 90 Ye 18/10 17/10 Anaconda Copper 50% 50% Bethlehem Steel 55 55% Chrysler Corp. 72% 72 General Electric 60% 61% General Motors 52 52 Hudson Motors 14 14 Kennecott Copper 85 85% Montgomery Ward 73% 73% North American Co. 18% 18% Radio Corp. 23% 24* Republic Steel 43% 43% Shell Oil (38% Southern Pacific 64 64% Southern Railway 53% 53% Tidewater 41% 41% U.S. Steel 73% 43% ex div. Advertentie Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 tegenover de kerk Betaling in overleg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2