Mappiërs en A ujoes versoenen zich met elkaar I I u/rA Grote aanvoer op de veiling te Beverwijk m is\M(yta Nieuwe aanloopverlichting op startbaan van Schiphol? Corduroy. Favoriet HET GROTE VREDESFEEST III De oude pionier keert terug Misschien in de loop van volgend jaar Verbetering verlichtingSantpoorts hoofdstraat moet wachten De Visserijgolf 5.95 «"Hondje tfijt ok.'Wï, Bervoets Vriezelaar Tweede-Kamerleden bezorgd JAN v. d. MEER Voor de Winter uw „bed" in orde VAN DUIVENBOOEN VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 PAGINA 3 Een reportage van pater J. VERSCHUEREN M.S.C STRIJD TEGEN DE GELE KOORTS Nobelprijs voor dr. Max T heil et- xxx: XXXr xxxxx> XXXXXu> Ixx ixx xx>%: xxx* xxxPP- SANTPOORT Eén gulden voor 520 m2. bouwgrond Jubileum Bloemenveiling U vaart er we/ hij F DOOR ALEXANDRA ORME Vliegtuigindustrie een zwakke schakel Holland-Electro-stofzuigers vanaf 135. Cronjéstraat 1 - Telef. 16152 Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.56 2 pers. 15.— HAARLEMS MATR ASSENHUIS Zo juist ontvangen I Daa* was dan het enorme vredesfeest, dat helemaal aan het begin der feestelijkheden was gezet: de massale vredesluiting tussen ongeveer vijf duizend Mappiërs en een duizendtal aanwezige Aujoes. Van vroeger her kenden ze dergelijke rituelen wel: het kwam altijd wel eens voor dat een of andere groep voor kortere of langere tijd met haar vijanden bevriend raakte, al was het vaak alleen maar omdat die nieuwe vrienden in zo'n geval konden meehelpen een vijand verderop gemakkelijker aan te pakken Maar iets zoals dit geweldige feest hadden ze ook zelf nog nooit bij de hand gehad. Het geweldige sportterrein bij de internaatsgebouwen leeft van de kleuren, van de duizenden gele paradijsvogels op de zwarte koppen, de oranje vlammen der „batends", een soort paradijsvogel die bij alle feesten op het voorhoofd wordt gebonden, van de witte en gele kakatoeveren. die tot groteske versieringen in de kroeskoppen worden gestoken, en boven die kleurige golven van dichtopeen- staande mensen een onafzienbaar woud van speren: verschrikkelijke gehaakte en getande speren van de Mappiërs en zonnige, met franjes van gele paradijs vogelveren afgezette speren der Aujoes. Groot en log als luie monsters schuiven de beide machtige groepen ieder naar hun eigen plaats op het terrein. Het gemurmel der duizenden, de af en toe daar binnen in die menigten geslagen trommen, het donkere gehuil van tientallen snelhorens geven dit alles een grootse, onvergetelijke, maar sinistere, angstaanjagende vorm. Geen wonder dat 'politie-agenten en civiele machthebbers hun wapenen gereed houden: voor iemand die niet van de geest dezer vele mensen op de hoogte is, moet dit een angst wekkend, gevaarlijk ogenblik liiken. Maar in de handen van de twee of drie grote vechthoofden zijn deze beide monsterachtig grote volksmassa's ge willig als twee enorme, getemde wilde dieren. Ze luisteren in stilte wanneer deze vechtjassen met grote en wilde gebaren het woord voeren, ze wijkén terug of komen vooruit al naar hun wordt opgedragenDan zet zich plotseling het duizendkoppige Mappi- beest in beweging; aarzelend, log be gint het om de bijeen dringende groep der Aujoes heen te cirkelen, maar de snelhorens loeien opnieuw, de trommen donderen. De vaart van het monster wordt stilaan vlugger, de ruwe stem men van duizenden kerels brullen boven het geloei der snelhorens uit, het wordt een wild draaiende chaos van zwetende lijven en oplichtende kleuren; het ge temde beest is losgebroken; razend en brullend draait het nu rond de Aujoes als een plotselinge wervelwind en dan ineens wijkt het terug, het brult uit duizend koppen, het stampt met dui- zien, niemand kan zeker zeggen, of dit grootse feest nu werkelijk het definitieve einde zal ffetekenen voor de koppenjach- ten der Mappiërs, het definitieve begin ook voor een nieuw en schoon leven voor ue hele stam. Maar als je die schone be loften bekijkt, als je daar de ruige Meu- wese weer tussen zijn mensen ziet. krijg je vertrouwen in die toekomst en danken we de Vader in de hemel hartelijk dat Hij ons dit daverende feest heeft willen geven. Er is nog een andere reden die hoopvol stemt. Meuwese heeft me daarover ge sproken na al de drukte van het eerste weerzien. Hij heeft daar de drie voorbije jaren in /Holland iets meer proberen los te slaan dan alleen de centen uit uw por- temonnaie. Het voornaamste zal toch zijn, dat ook de duizenden in Holland hun beloften houden, dat ze voor dit werk blijven bidden. Pater Meuwese vertrouwt daarop even vast als op de goede wil van zijn mensen hier. Laat hem niet in de steek, want alle beke ringswerk blijft genadewerk. Ook van die waarheid is de meest romantische missionaris van Nieuw-Guinea stellig overtuigd! J. Versehueren M.S.C. zend voeten, het zwenkt als een ver schrikkelijk langstaartig monster, keert zich recht op de compact bijeenstaande Aujoegroep.. En ineens onder een daverende yell valt het aan, recht op de Aujoes in, met opgeheven speren, galopperend als een kudde wilde paar den.... Wolken stof slaan omhoog.... de trommen daveren,, de snelhorens huilen, de stemmen loeien.... Op nog geen twee meter afstand van de geen stap wijkende Aujoegroep zwiepen de speren de grond in, duizenden speren, en op het ogenblik dat ze trillend in de rulle grond dringen, grijpt de wer per het boveneind beet en drukt, en 'luwt zijn speer krakend in tweeën.... ïromrr.en zijn plotseling stil gevallen, v,iT_ Mappibeest zwijgt. Een ogen- DUK is er niets dan het kraken en pre ken van speren en schilden, Mappi- speren vol weerhaken en prachtige Aujoesperen, waar de zon mee speelt op de sierlijke paradijsvogelslierten een wal, een berg van gebroken speren en schilden, waar de vredesluiters ach ter staanEn dan ineens zijn er geen twee groepen meer, geen Map piërs en geen Aujoes, enkel nog een machtige menigte lachend en elkaar omhelzende mensen- Zweet druipt van de glimmende lijven, kinnebakken schuren over elkaar, stukken droge sagoe verhuizen van de ene mond naar de andere- Duizenden speren en Schilden, handwerk van jaren, liggen achteloos en weggeworpen als een grote ■"•'al kleurig puin, maar de hoofden rol len een grote mat in het midden uit en roken lachend en tevreden de grote vredespijp Er is nog nooit zo'n groot vredes feest gevierd in heel Zuid-Nieuw- Guinea. Bang, maar totaal gebiolo geerd staan aan de randen wat tiental len gasten uit verre gebieden dit grootse schouwspel te bezienZij begrijpen er niets van, maar voor ons is het een van de schoonste beloften, die dit gehele feest bracht. Eigenlijk was dat maar een kleine bij zonderheid. een ding van een ogenblik, dat vele outsiders niet eens kan zijn op gevallen, maar voor ons van de Mappt Was het zwaar en om te schreeuwen zo ■noot van betekenis: die grootse „yell'' van de gehele jongere generatie, na de ?°oppiechtigheid der meer dan twaalf honderd nieuwe katholieken. S(o\egen het machtige met speren en lubden versierde achterstuk van een Ker?baar °P de h0ogste heuvel van ten van waaruit je, over de lage ver- vuiterwaarden heen, recht in de —■nel kijkt, hadden ze zo juist in een Srootse en aangrijpende plechtigheid, waarbij zes missionarissen doopten eri de bisschop zelf van boven op het hoog lopende altaar in klare, eenvoudige maar recht tot het hart sprekende woorden alle ceremonies uitlegde h*>t H. Doopsel ontvangen. Tenslotte gaf Vader Bisschop zijn laatste vermanin gen, zijn beste wensen voor al de nieuw gedoopte katholieken, die daar in mach tige rijen voor het altaar, als door een zware wal omgeven stonden door dui zenden stamgenoten. Het is opvallend stil onder deze mach tige menigte als de laatste hartelijke tvoorden van de Bisschop klinken, als zijn vaderlijke vermaning horen, nu voortaan een zo voornaam deel van de stam katholiek geworden is, ook dege lijke en actieve katholieken te zijn. "Ze tijn zienderogen onder de indruk, al die twaalfhonderd gedoopten. maar ook die uiehte haag van toeschouwers. Door de mjidelijke. eenvoudige uitleg van de Hisschop hebben ze dit wonder meer ■tan ooit tevoren aangevoeld en ze zijn ®r weg van. En juist als de Bisschop de "and naar het voorhoofd brengt om met ®en kruisteken deze schone plechtigheid te besluiten, houden ze het niet langer tneer uit, en breekt plotseling uit duizen den kelen de oude stamyell naar voren. als een rauwe maar tot het hart ge meende adhaesiebetuiging met alles wat Vader Bisschop hen gezegd heeft. Ei genlijk schrikken we er allemaal van. Het is nog nooit voorgekomen, dat zo iets gebeurt bij een religieuze plechtig heid. maar het is ook nog nooit ge beurd, dat de mensen zo duidelijk het groeiende nieuwe wonder onder hen aanvoelen. En ook dat is een schone be lofte. En dan was er nog de klap op de vuurpijl! Meuwese, de oude pionier van de Mappi kwam juist in deze feestelijke dagen, weer terug onder zijn mensen. Natuurlijk had hij vast gehoopt het gehele feest te kunnen meemaken, maar als je in Nieuw-Guinea (vooral dat van de laatste tijd) je hoop stelt op aangekondigde en beloofde ver bindingen, kom je steeds weer totaal bedrogen uit! Gelukkig was hij ten slotte nog genoeg veteraan van de rimboe geweest, om zich zelfs door zulke dingen niet te laten klein krij gen. en dus haalde hij tenslotte nog het slot van het feest, al was het dan door enkele verachtelijke honderden kilometers te voet te gaan. Zo was hij tenminste nog getuige van die machtige uitdeling van het fi. Chris ma aan meer dan twee en twintig honderd Mappi-mensen. En zo kona?n wij tenminste allen nog getuige zijn van de glorieuze 1 entree van aeze beroemde Mappi-pionier. Het spreekt van zelf dat je, als je eenmaal besloten hebt kost wat kost een stuk van het feest mee te maken, niet met dag en nacht rekening kunt houden op je reis van een week door de rimboeDe aankomst was zo doende een beetje stil, want het was ver na middernacht, toen hij samen met Pater Overste, nat en vuil van de reis binnenviel.... De duizenden lagen toen allang rustig te slapen in de door hen zelf voor dit feest gebouwde feeststad. Maar toen ze dan ook de volgen de morgen van zijn komst hoorden, liepen een ogenblik alle regelingen in het hon derd. Er was geen houden meer aan. Die morgen hebben de bloemen van mijn me1 zoveel zorg onderhouden tuintje net in één ogenblik moeten afleggen tegen de duizen den haastige voeten, en de drukte op de veranda van ons huis was zo overweldi gend, dat de hele zaak verzakte. Ha. daar is ie dan eindelijk weer terug, de eerste vader van alle Mappiërs. de eerste temmer van deze wellicht meer dan alle andere wilde stammen. ,,Hij is oud gewor den" fluisteren er enigen, die de witwor- dende baard met deernis bezien. Nee, ze hebben hem niet vergeten, al was hij in drie jaren niet meer hier Aan de om helzingen en het kinnebakken wrijven komt geen einde, en dan staat jong en oud hem daar maar te bezien met van die gloeiende gelukkige ogen, waar een hele ziel uitstraalt. Hebben ze hem niet bij ieder feest, nu al drie jaar lang in hun gezangen bezongen onder zijn reeds lang bekende naam: als ,,de man die veel gezien heeft". Nu is dat veie nog uitgegroeid met een persoonlijk onderhoud met Koningin Juliana en met de Vader van ons allemaal: de Paus van Rome. Ja, hij heeft veel gezien, maar Je kunt het de nog steeds ruige, goedige mis sionaris aanzien, hoe hem liever dan alles wat hij in die drie voorbije jaren heeft beleefd, toch dat is wat hij vandaag te zien krijgt: het volk waarvoor hij werkte en waarom hij vocht en dat vandaag het top punt van het gehele feest viert in de niet luidruchtige, maar intens blije sfeer van 7-ijn terugkomst. Vader ls eindelijk weer terug gekomen bij zijn kinderen: ze zijn daar van beide kanten duidelijk even blij om, en daar om.... Och, niemand kan in de toekomst De Nobelprijs voor geneeskunde voor 1951 is toegewezen aan dr Max Thei- Ier van de Rockefeller stichting in New York uit. hoofde van zijn werk bij de ontwikkeling van eerste doeltref fende vaccines tegen de gele koorts. Verklaard werd. dat de resultaten, die Theiler met zijn werk bereikt heeft, behoren tot de belangrijkste pres taties van de afgelopen 50 jaar in de strijd tegen de gele koorts. Advertentie <XXXXX> XXX XX XIXX><Xï> XXXXX> XXXXXS> |X!X; XX XIX XX XX XX XX •<IX: 'IX XX» XX^ XX XX XX: XX»' XX XI? Xlf cent ><h X» XX XXXfc^X De directeur van Schiphol, de heer t'. F. M. Dellaert en de directeur van de cer.Jrale afdeling van de Rijkslucht vaartdienst, de heer A. P. Dekker, zijn Donderdag op Schiphol teruggekeerd na een verblijf van tien dagen in de Verenigde Staten. In Washington hebbel» zij een conferentie bijgewoond over de verlichting van vliegvelden. In het bij zonder is de aanloopverlichting van de startbanen op hoog niveau besproken. Aangenomen mag worden, dat deze be sprekingen ook hun invloed zullen doen gelden op de aanloopsystemen van Schiphol. „In de luchtvaart is veel gestandari- seerd", zo zei de heer Dellaert ons Don derdag. Op verlichtingsgebied is zulks echter niet het geval. Er zijn op dat ter rein talrijke systemen, die veelal door de onderscheiden luchthavenautoriteiten aan de hand van langdurige ervaring zijn uit gewerkt. Wat is nu de beste aanloopver lichting ter wereld? Dat weet men nog niet, ook niet na de bijeenkomst van de De gemeente heeft kosteloos aangeboden gekregen een perceel grond in de nabij heid van de Van Dalenlaan te Santpoort, als zij in ruil daarvoor toestemming wil geven, dat een ander deel van het perceel bebouwd mag worden. Op deze manier komt de eigenaar tevens af van een oude bepaling, die hem verplichtte de kosten voor de ter plaatse geprojecteerde verhar ding en verbreding van de Bloemendaalse- straatweg te dragen. Het aan de gemeente aangeboden perceel-gedeelte heeft een op pervlakte van 520 m2 en is, na verwijdering van de nu aanwezige bebouwing langs de Bloemendaalsestraatweg, geschikt voor de bouw van een viertal woningen. Aangezien de door de verzoeker beoogde bebouwing het aanzien ter plaatse aanmer kelijk zal verbeteren., hebben B. en W. te gen inwilliging van het verzoek geen be zwaar en zij stellen de raad voor het pcr- ceelsgedeelte in eigendom te aanvaarden tegen een koopsom van f 1.in totaal. Op 24 October hoopt de heer T. Weijers te Heemstede de dag te her denken. dat hij voor 50 jaar in dienst kwam bij de Fijnwaéserij D. W. Rook- maaker, Frankenstraat 25 te Haarlem. De Algemene Winkeliersvereniging Santpoort heeft op 27 Augustus een adres aan het gemeentebestuur van Velsen gericht, waarin verzocht wordt om verbetering van de straatverlichting in de winkelstraten met name in de Hoofdstraat en de Bloemendaalsestraat weg tc Santpoort. Dit schrijven werd door de raad aan het college in handen gegeven om advies. In dit advies schrij ven B. en W., dat het destijds in de be doeling lag om in alle in de gemeente aanwezige lichtmasten de 40 watt lam pen te doen vervangen door 75 watt lampen. Reeds was gedeeltelijk aan dit voornemen uitvoering gegeven, toen maatregelen werden ingevoerd, strek kende tot bezuiniging van het gebruik van electrische energie. Als gevolg hiervan konden alleen de voornaamste straten waaronder de Hoofdstraat en de Bloemendaalsestraat weg te Santpoort worden voorzienv an een verlichting met 75 watt lampen. Voor de verlichting van de overige stra ten worden nog steeds 40 watt lampen gebruikt. In de Kennemerlaan ge- Een grote aanvoer was er voor de tijd van het jaar nog aan de groentenmarkt. Enkele producten zijn weer voor goed van het toneel verdwenen. De strenge nachtvorsten maakten een einde aan de sla en aan de bonen; men is nu voor deze produrten op het glas aangewezen. In het begin van de week waren de prijzen beter dan in het midden van de week. Dc bospeen noteerde van 1530 cent per bos, waspeen varieerde van 12 27 cent per kg. Bloemkool minderde in aanbod en draaide, voer wat de eerste kwaliteit betrof, rond de 35 cent per stuk De laatste bonen waren gewild en brachten het nog tot 75 cent per kg. Spinazie bracht van 12—43 cent per kg. op Andijvie is goedkoop en draaide grotendeels rond de minimumprijs van 5 cent per kg., een enkel partijtje bracht het dubbele op. Spruiten waren heel goed te verkopen, hier werd het aanbod ook groter van en werd van 35—68 cent rond de 15 cent per stuk. Groene en rode kool varieerde van 816 cent per kg. Druiven zijn er in grote partijen, die tot 89 cent per kg. opbrachten. Op de bloemenveiling is de handel deze week veel levendiger geworden, de nachtvorsten zijn hier ook niet vreemd aan. Vooral Maandag was de aanvoer al heel klein. Woensdag was er iets meer. De zomerbloemen zijn op, zelfs de chry santen hebben nog belangrijk door de nachtvorst geleden. Voor de troschry- santen werd nu van 2578 cent per bos betaald, er is veel vraag naar goede kwaliteit. De grootbloemige draaien rond de 15 cent per stuk. Freesia gaat vlot weg, de gele bracht het tot 90 cent per bosje. Cyclamenbloemen kwamen tot 60 cent per bosje. Duindoorn en Maiskolvën brengen veel geld op. Gerbera's, anjers en rozen komen in kleine hoeveelheden aan de markt. Er komen nu meerdere per kg. betaald. Prei beperkte zich tot potplanten aan de veiling, die vlot weg enkele" partijen, die van 1020 cent per gingen. De Cyclamen kwamen boven de kg. opbrachten. Selderij knollen draaien gulden per stuk. Advertentie SCHEEPJESWOL KONINKLIJKE SCHEEPJESWOL FABRIEKEN VEENENDAAL Advertentie "\voor Haarlem: Grote Houtstraat 46 DE RUSSEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE 46 KOMEN „Speel geen comediczei de soldaat bang, aal het schoffie wel eens kon non en vulden de keuken met hun ge- boos. ,.tk o ïjn portret. Hij zit op een struikelen over het hobbelige pad van kletter en gerammel. hoLTziin dochter wnmü Veer°p- ?Ün dc tuin en dat dan zijn automatisch pis- „We willen wijn," zanikten de vlegels. Dat heb ik allemaalsd ontrfe' 11JTi- u 1001 zou afgaa"' Eindebjk wist ik mt „Daarna kunnen we misschien een dochter zieT Begrenen, Qkt' k Wl1 bem te kriJ®en' wat hlJ bebben «Me: stukje eten." corned ie en doe nu niet. alstf ze ënfet Eudi's lere9. n°S Op dit^ogenblik ging de deur openen steeds hier is. Ik wil enkel maar. dat ie me aanwijst, wie van jullie het is „Wacht. Ik zal gaan zien; ik zal het voor je te weten zien te komen. Mis op zijn slachtoffer gericht, keek kwam Franzi binnen, die van niets de bandiet gretig toe, hoe de lange, afwist. Maar ineens bleef hij staan, slanke Rudi met een vlugge, sierlijke keek nu eens naar mij en dan naar de beweging de begeerde jas uittrok. Toen, pistolen, die op hem gericht waren. „chien is het een misverstand. Kom met nie' de charmante glimlach van een man „Ha!" zei ik en wees naar hem. „Daar me mee; we zullen het gaan vragen van-de-wereld en een diepe, ironische hebben we iemand, die weet, waar jul- animeerde ik hem en we gingen. De buiging, overhandigde Rudi hem de jek- Re wijn kunnen krijgen. Ga maar met eerste bandiet was juist bezig om Rudi ker. Onmiddellijk trok de man hem aan, hem mee. Hij zal het jullie wijzen. Erg en zijn familie uit ie schudden. Rudi, terwijl hij zijn automatisch pistool tus- goede wijn. We hebben er gisteravond met de loop pistoo' op zijn buik sen de knieën hield. zelf van gedronken. Het is niet ver hier „Zeg hem, wil je, dat het hem uitste- vandaan." Toen legde ik vlug aan de kend past; dat de jekker hem erg aar- verschrikte Franzi uit, dat hij de twee dig staat", zei Rudi in het Frans. naar de stallen mee moest .nemen langs Ik herhaalde het in het Russisch. De een weg, waar hij het minst kans liep vlegel was ontzettend trots en werd om soldaten tegen te komen, hen daar ineens de vriendelijkheid zelve. Hij moest zien kwijt te raken om aan aan gooide zijn hoofd in de nek, streelde de majoor te vertellen, wat ons overko gericht, werd door de keuken naar bui ten gewerkt. „Neen", riep ik en liep hen achterna. ..Dat gaat niet. Je moet me vertellen, wat je van hem wil. Je kunt alles heb ben. wat je wilt, als je er behoorlijk om vraagt, maar niet op die manier. Doe dat pistool weg AI inrekende draaide ik nu en dan het leer van de .iekker met verliefde men was. Bevend beloofde de arme Ai spiekende uiaa ue ik nu en dan h_nriAn hij Rudi-S nnrWda„;„„ mi! dat hii het doen zo» en het hoofd om en riep in het Pools naar Fifi; „Houd die ander in de gaten. Laat hem geen ogenblik alleen. Zeg hem. dat ei ieder ogenblik een generaal hier verwacht wordt. Dat hij hier gisteren v Cl w CIL.11 b J CIOVCICU 1 J kwartier genomen heeft." En ook had of "fn'" handen en, daar hij Rudi's onderdanige Franzi mij, dat hij het doen zou, en buiging voor ernst opnam, voelde hij verdween, gevolgd door de kleinste der zich een weinig verlegen en beschaamd, twee schelmen, die zijn pistool tegen „Nu geef je ons wat wijn en dan drin- Franzi's achterste hield, want Franzi's ken we samen," zei hij tegen Rudi, als- rug was op een lijn met het voorhoofd ik nog adem genoeg om Rudi in het Frans goede raad te geven: „Glimlach en blijf glimlachen. Geef hem alles, waar hij om vraagt. Ik zal hier blijven, als je tolk. Geef hem alles met een vro lijk gezicht, zonder te aarzelen, alsof het naar «Ie keuken antwoordden „We hebben geen wijn, we. „Dan zullen we die gaan zoeken," antwoordde de bandiet en wenkte ons van de Rus. Intussen werden we door bandiet Nummer Twee naar Marietta's kamer gedreven, want die was aan de beurt om geplunderd te worden. Marietta zat bij met zijn onvermijdelijk pistool terug het raam en keek en da" dood§e- ro„„H„reerr! naar hinten als was er een grap was Toen begonnen we ruzie te maken. In de keuken zat bandiet Nummer Twee en bewaakte Lina en Mathilde, De bandiet wilde Rudi mee naar de tuin die bleek en zwijgend tegen de muur nemen, zGals hij dat eerst ook inet de stonden. De gedachte schoot me door Zwijger had willen doen, terwijl ik vol- bet hoofd, dat ze ons uiteindelijk toch moedereerd naar buiten, als was er niets aan de hand. Toen de Rus haar be val om haar koffer open te maken, deed ze dat met een glimlach. Ik hoefde Marietta heus niet te vragen om te glim lachen. Ze deed alles met het gezicht van een verveelde koningin, met een -joii', -ï*t vein ecu vuvccjuc jvuiiii igm. met ecu b:eld, dat het niet mocht, dat het hoogst zouden neerschieten Waai om was ik gljmlach, die lc zeggen scheen: hoe ver velend zijn die revoluties toch! De ban diet begon uit de koffer die dingen te zoeken, welke hem aanstonden, terwijl onbeschaafd was om met een pistool in er zo zeker van, dat er niets gebeuren je rug gecommandeerd te worden rond zc.u? te lopen. Rudi was bewonderenswaar- ..Kan ik jullie iets te eten maken?" dig. Hij glimlachte maar en keek geïn- vroeg ik hun, alsof ze dierbare, lang- Marietta midden in de kamer stond met teresseerd toe. Ik was dan ook niet verwachte vrienden waren. In het Hon- haar rok in de hand, die ze aan het i bang, dat hem iets overkomen zou. Ik gaars zei ik tegen Mathilde, hun gauwstoppen was. Ze vroeg me helemaal j besefte dat zelfs Russen niet soebatten iets te eten te geven; en de twee goeie niet, wat er gaande was, maar glim- om de broek van iemand, die ze zo da- ouwe zielen wierpen zich met een zucht lachte slechts, vriendelijk en meewarig, delijk willen neerschieten. Maar ik was van verlichting op hun potten en pan- (Wordt vervolgd). schiedt, evenals in Santpoort, de ver lichting over het algemeen met 75 watt lampen. Alleen bij het voormalige Ken- nemerplein, waar onlangs een aantal nieuwe winkelpanden werd gebouwd, zijn korte tijd geleden vier lichtmasten geplaatst met lampen van een hogeie lichtsterkte (100 watt). Hieruit blijkt volgens B. en W„ dat van een achterstelling op het punt van de straatverlichting van Santpoort bij de andere afdelingen der gemeente geen sprake is. Integendeel, de straatverlich ting aan de Hoofdstraat en de Bloemen daalsestraatweg is zelfs beter dan die in andere winkelstraten, doordat beide wegen van betrekkelijk geringe breedte zijn en bovendien aan het gedeelte van de Bloemendaalsestraatweg, waar zich winkels bevinden, de lichtmasten op onderlinge afstand van 20 a 25 meter zijn geplaatst, terwijl normaal de onder linge afstand 35 meter bedraagt. Nog afgezien hiervan echter zou het momenteel niet mogelijk zijn aan het verzoek te voldoen, omdat de reeds eer der genoemde maatregelen tot beper king van het stroomverbruik een verho ging van de lichtsterkte der straatver lichting in de weg staan. Wel bleek het mogelijk de laatste tijd verscheidene verbeteringen van meer beperkte om vang tot stand te brengen. In dit ver band kan o.m. worden gewezen op het aanbrengen in de nieuw aangelegde straten van betere armaturen, welke het ritgesloten maken, dat het licht door geboomte wordt onderschept. B. en W. van Velsen stellen zich voor in de overige, nog noodzakelijke verbe teringen in de naaste toekomst geleide lijk te doen voorzien. Voorts zal het streven er op gericht zijn om, zodra de beperkende voorschriften dit toelaten, te komen tot een opvoering van de lichtsterkte in de winkelstraten. B. en W. menen hierbij te moeten opmerken, dat het effect van een sterkere straat verlichting niet mag worden overschat, Het is in de eerste plaats de verlichting van de etalages, welke voor het publiek het bezoek aan de winkelstraten aan trekkelijk moet maken. Op grond hiervan stelt het college de raad voor het verzoek van de Algemene Winkeliersvereniging Santpoort voor kennisgeving aan te nemen. De noteringen van de Donderdagse afslag te IJmuiden vertoonden weinig veranderingen meer. De grote tongen welke door de aanwezigheid van de ve le kotters en botters iets ruimer van aanvoer waren werden verhandeld voor f 3 per kg en de kleine tongen 2 voor f 1.20 per kg. De schol welke goed ge vraagd bleef noteerde voor de enkele kisten grove f 70 per kist. Ook de mid delsoorten wisten deze noteringen te handhaven. De prijzen van de kleine schol 2 liepen door de kwaliteitsver schillen nogal uiteen en varieerden van f 35 lot f 10 per kist. Het aanbod van de verse haring was weer veel groter dan de vraag. Temeer daar nog enkele trawlers gebruik maakten van de tweede, losbeurten, moesten weer be langrijke kwantums welke de handel niet opnam voor de vismeelfabrieken worden toegewezen. De wijting bleef ondanks de beperkte aanvoeren nog vrij laag genoteerd n.l. f 20 voor de ge selecteerde partijen en f 10 tot f 13 voor de kleinere soorten. Voor de afslag van Donderdag wer den voor lossing verwacht de reeds bin nen liggende trawlers IJm. 42 met 2490 kisten haring de IJm. 31 met 1900 kis ten haring en de VL 77 met 2550 kisten naring. Verder werden een groot aantal kustvaartuigen verwacht.- Van de En gelse walvisserij waren tevens nog op de thuisreis de loggers Katwijk 50 met ongeveer 70 kisten verse haring en VI. 61 waarvan tot heden nog geen vangst opgave werd gemeld De vraag naar haring van de buiten landse aanvoerders in Engeland is niet erg groot. De voornaamste oorzaak hier van is dat thans de drifters dagelijks verse aanvoeren brengen zodat de bui tenlandse aanvoeren overbodig blijken te worden. Toch hebben nog twee traw lers deze week geprobeerd hun waar in Engeland aan de markt te brengen. Donderdag kwam de Johannes Polder man te Huil aan de afslag met 2000 kisten haring en vandaag is de Catha- rina Duyvis aldaar geweest met 1800 1 kisten haring. Van beide schepen kwa men tot heden nog geen besommingen binnen. Een en ander kon thans gemak kelijk worden gewaagd daar de aanvoe ren te IJmuiden deze dagen nog zeer groot waren en de kans op 3a 4 dagen wachten alvorens een losbeurt te ver krijgen zeer groot was, met de kans dat vele partijen voor de vismeelfabrieken moesten worden toegewezen. De IJm. 239 die meende naar zee te vertrekken werd bij zijn vertrek dooi de van binnen komende kotter UK 361 aangevaren. Beide schepen liepen enige schade op. Woensdag is de nog niet geheel afge bouwde trawler Columbia van de Ree- derij Tip Kramer en Boy welke sinds jaar en dag in de haringhaven lag in het dok geplaatst om te worden klaar gemaakt voor de verkoop. Donderdagmorgen bracht de logger Katwijk 124 de eerste Engelse walharing in de afslag. De aanvoer bedroeg onge veer 500 kisten en er werden bij de af slagen noteringen gemaakt van f 13 tot f 12 per kist. Woensdagavond kwamen de volgende loggers nog binnen met ge zouten haring. Katwijk 124 met 238 kan tjes haring, de Katwijk 163 met 612 kantjes en de Katwijk 14 met 613 kan tjes. verlichtingsexperts in Washington. Men heeft thans drie systemen, waarmede in het bijzonder geëxperimenteerd wordt. De Amerikanen hebben deze drie aan- loopsystemen gemonteerd op een ma rinevliegveld bij Washington. Al deze systemen worden getest bij de meest uiteenlopende weersomstandigheden, zo dat men thans over een schat van er varing op dit gebied beschikt. Een de zer systemen blijkt thans wel meer en meer de voorkeur van de piloten te gaan genieten. Aangenomen mag wor den, dat ten minste één baan van Schip hol in de loop van het volgend jaar zal worden uitgerust met deze aanloop verlichting. Daar echter de kosten voor een dergelijke verlichting van een en kele baan ongeveer drie ton bedragen, zullen nog talrijke besprekingen moe ten worden gevoerd, alvorens hierover een definitieve beslissing wordt geno men. In het voorlopig verslag der begro tingscommissie uit de Tweede Kamer over Verkeer en Waterstaat vragen vele leden in hoeverre het zin heeft voort te gaan met de ontwikkeling van een zelf- scheppende nationale vliegtuigindustrie en wat daarmee annex is, het Neder lands Instituut voor Vliegtuigontwikke ling. het nationale luchtvaartlaborato rium en de opleiding voor vliegtuig- bouwkundige ingenieurs aan de techni sche hogeschool te Delft. Vele leden wijzen met nadruk op het onderlinge verband van dit complex, waarvan de onderdelen in sterke mate afhankelijk zijn van elkaar. Deze le den menen, dat de vliegtuigindustrie de zwakste schakel in deze keten is en daarmee de kracht van de hele keten bepaalt. Zij vragen aan de regering of destijds de stichting en de ondersteu ning van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling door de regering afhankelijk waren gesteld van de mo gelijkheid. dat er één Nederlandse vlieg tuigindustrie zou komen. Waarom en waardoor is dat niet gebeurd? Zeer vele leden vragen opnieuw naar een meer gedifferentieerd tarief bij de Spoorwegen voor bepaalde doeleinden. Men denkt aan gezelschapsreizen. aan reizen in gezinsverband, aan weekeind- retours, vacantiekaarten, rondreisbiljet- ten en de mogelijkheid, dat retours op lange afstand meer dan één dag geldig zouden kunnen zijn. Advertentie met 8 hulpstukken, zeer grote zuigkracht. Desgewenst betaalbaar 3.per week. Vraagt eens demonstratie hoek Schoterweg Advertentie H.- DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Advertentie Originele Engelse Import in modetinten. LET op de VASTE kwaliteit. Barteljorisstraat 2! b.d. Gr. Markt Advertentie U KIJKT U VERGELIJKT U KOOPT BIJ GROOT SPECIAALHUIS GED. OUDE GRACHT 108—110 AFD. BEDDEN: Divan ledikant ƒ27.50 Matrassen 80/190 29.85 AFD. GORDIJNSTOFFEN: Cretonne, 80 breed, r i or f 1.75 p. mtr. J Cretonne, 120 breed, pracht dessins, f 3.40 p. mtr. AFD. MEUBELEN: Pracht huiskamer, C Engelse uitvoering Blank eiken Eetkamer 675.- AFD. COCOS: 100 breed cocosloper, C c>£- per mtr. J O.OO 70 breed cocosloper 00 Cocos 2x3 karpetten, pracht dessins, f 63.50. VERKOOP DOOR GEHEEL NEDERLAND. FRANCO LEVERING le KWALITEIT TELEFOON 17165 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3